[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χμμ. Οπότε θέλω μια ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες ή όποια νά' ναι; Επίσης, κρέμα ή τζελ;

Αχ είμαι πολύ άσχετα με αυτά. :(
Γενικά σε όλα αυτά τα προϊόντα (πχ κρέμες) υπάρχουν ανάλογα με τύπους επιδερμίδας. Δεν είναι ένα για όλες. Οπότε αν θα πάρεις ενυδατική πρέπει να ρωτήσεις ποια κάνει για το δικό σου δέρμα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ. Οπότε θέλω μια ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες ή όποια νά' ναι; Επίσης, κρέμα ή τζελ;

Αχ είμαι πολύ άσχετα με αυτά. :(

Για λιπαρές σίγουρα. Θα μπορούσες να πας σε ένα φαρμακείο να σε κατατοπίσουν εάν όχι σε δερματολόγο. Αλλά γενικά ναι, κρέμα για λιπαρές.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μ'αρεσει που σ'εχω σ'ολα τα social media και γραφουμε εδω!Πλακα πλακα δε σκεφτηκα να σε ρωτησω :P
Αρχικα να πω οτι δε σκεφτηκα ποτε να χρησιμοποιησω χρωμοσαμπουαν αλλα δε μου φαινεται ασχημη ιδεα. Το γεγονος οτι χρησιμοποιω και σαμπουαν κατα της πυρίτιδας λες να ειναι ενα plus που ξεβαφει περισσοτερο το μαλλι;
Ενω δε φαινεται ασχημο το ξεθωριασμενο μαλλι , δε ξερω γιατι μ'εκνευριζει απειρα η καστανη ριζα σε σημειο που μετραω τις μερες να τα βαψω (η Ελενα και οι ψυχαναγκασμοι της :P).
Το συγκεκριμενο χρωμα που χρησιμοποιεις δεν το εχω παρει ποτε, ευκαιρια ομως. Επισης τωρα που εριξα μια ματια στο ιντερνετ και αυτη η αποχρωση μ'αρεσε.



Βρηκα εδω προσφορα της Palette την 8.70 αλλα δεν ξερω αν ειναι η ιδια ακριβως σειρα και θα τη δοκιμασω τον επομενο μηνα

Λοιπον σχετικα με την Pure χμμ ...Ενω το χρωμα βγαινει τελειο, υπεροχο,εντονο, σκουρο πορτοκαλι στα 2,3 πρωτα λουσίματα ξερναει απειρα με αποτελεσμα η ριζα μετα απο 4 λουσιματα περιπου να ειναι ξανα καστανη. Τη δοκιμασα 2 φορες , δε την ξαναπαιρνω.
Η καλυτερη που εχω δοκιμασει ειναι η Olia 7.40 , πολυ καλη διαρκεια και το μαλλι στο αφηνε πολυ πιο απαλο. Απλα στην Ελλαδα δε βρισκω γενικα το χαλκινο ευκολα στα supermarket και η Olia συνηθως εχει κοντα στο 10ρι. Εγω τη βρηκα στο FYROM 3,50 ευρω και την ειχα παρει.

Ξεχασα να προσθεσω : ναι το μαλλι μου το εκανα ντεκαπαζ γιατι το Σεπτεμβρη του 17 το ειχα βαψει μαυρο και τα εψαωα καλοκαιρι οποτε δεν ειχα κανει τη ριζα αλλα ολο το υπολοιπο. Ομως πριν το μαυρο τα εβαφα με χεννα πορτοκαλι το οποιο δε φανηκε ποτε (αφου ειναι σκουρο καστανο) αλλα εμεινε στο μαλλι πιο πολυ απο το μαυρο οποτε οταν ειχα κανει ντεκαπαζ ηταν μια τριχρωμια το μαλλι μου: ξεκινουσε απο καστανο,μετα ξανθο και στις ακρες πορτοκαλι!!!! Η ριζα ειναι το θεμα , οι ακρες δε με πειραζει που ξεβαφουν


Update: μετά απο 2 χρόνια άλλαξα χρώμα στα μαλλιά γιατί δεν έβρισκα πουθενά πορτοκαλι, τα έκανα ένα μοβ-μαύρο και τώρα έχει βγει καστανό και μου τη δίνει στα νεύρα

Να με ρωτάς στα θέματα πορτοκαλιού μαλλιού, κοντεύω να πάρω πτυχίο πλέον στο ποια βαφή μου κάνει και ποια όχι κλπ κλπ. :)

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν τα σαμπουάν για την πιτυρίδα - δεν είχα ποτέ μου και δεν μπορώ να σου πω με βάση την εμπειρία μου. Αυτό το πράγμα θα το απαντούσε με ευκολία κάποια κομμώτρια, αν και δε νομίζω να ευθύνεται αποκλειστικά το σαμπουάν.

Εχω κάνει και το 9.4 σε μίξη με αυτό που σου είπα, είχε πολύ καλό αποτέλεσμα!

Την pure τη φοβάμαι κάπως, αν και η palette με έχει καλύψει αρκετά και δε σκέφτομαι να την αλλάξω. Της garnier δοκίμασα πρόσφατα ένα μαύρο (στο νέο χρώμα μαζί με το μοβ) και μου άρεσε πάρα πολύ στην αρχή, κρίμα που ξέβαψαν και τα δύο και έγινα πάλι καστανομάλλα. :( Olia παίρνει η μαμά μου το μαύρο, της είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα, με παρέπεμψε εκεί για μαύρο όταν άλλαξα χρώμα, αλλά δεν το βρήκα από τη συγκεκριμένη μάρκα στο κατάστημα.

Για τη ρίζα δεν ξέρω τι να σου προτείνω, εμένα καλύπτεται τέλεια κάθε φορά, αλλά ίσως φταίει που είναι καστανόξανθη όπως αυτό που δείχνει η συσκευασία. Μήπως το κρατάς λιγότερο από όσο πρέπει και δεν "ποτίζει" η βαφή; :/:

ΥΓ. Αυτό με τη τριχρωμια είναι εγώ όταν είχα ροζ μαλλιά :P
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει δοκιμάσει καμία μαυριστικό σπρέι; Τι να προσέξω για να μη μείνω με καμια δαχτυλιά; Ντοντ τζατζ, ανάγκη. :P
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει δοκιμάσει καμία μαυριστικό σπρέι; Τι να προσέξω για να μη μείνω με καμια δαχτυλιά; Ντοντ τζατζ, ανάγκη. :P


πες μας το ονομα της αναγκης..

δημιουργουν οι εταιριες χ προιοντα,δημιουργουμε χ+1 αναγκες...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πες μας το ονομα της αναγκης..

δημιουργουν οι εταιριες χ προιοντα,δημιουργουμε χ+1 αναγκες...

Καλά, προφανώς για "ανάγκη" μιλάω, αν δεν ήθελα δεν θα το κανα. Σε μια παράσταση συμμετέχω. :P
 

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Εγώ για να αποφύγω προσωπικά τη λιπαρότητα κάνω το εξής
Παίρνω σαπούνι σε μορφή πλάκας
Κάνω σαπουναδα στο πρόσωπο μου ξεπλενω με κρύο νερό
Μετά παίρνω μια σκληρή πετσέτα και κάνω με δύναμη
Μετά κάθομαι στο μπαλκόνι το πρωί και αφήνω να στεγνώσει το πρόσωπο μου
Αν το κάνετε κάθε μέρα για 2-3 μέρες θα τονωθεί το δέρμα και θα καθαρίσει το πρόσωπο.


νόμιζα έκανες πλάκα αλλά οι υπόλοιποι σε έχουν πάρει σοβαρά;:hypno:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σας:) να ρωτήσω, χρησιμοποιεί ή έχει χρησιμοποιήσει καμία σας σαμπουάν μαλλιών σε μπάρα σαπουνιού (ή όπως λέγεται τεσπά)? Και ναι Την έχει βολεψει? Επίσης τά βαμμένα μαλλιά (σόρρυ αν σας έχω πρήξει) τά ξεβαφει περισσοτερο?
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας:) να ρωτήσω, χρησιμοποιεί ή έχει χρησιμοποιήσει καμία σας σαμπουάν μαλλιών σε μπάρα σαπουνιού (ή όπως λέγεται τεσπά)? Και ναι Την έχει βολεψει? Επίσης τά βαμμένα μαλλιά (σόρρυ αν σας έχω πρήξει) τά ξεβαφει περισσοτερ

Πρώτη φορά τα ακούω,δείξε φώτο.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτη φορά τα ακούω,δείξε φώτο.

Λογικά εννοεί σαν το κλασικό πράσινο σαπούνι.

Εχέμυθη, προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει, αλλά κατά καιρούς έχω δει να χρησιμοποιούν κάποιες/οι. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το πράσινο σαπούνι ελαιόλαδου Παπουτσάνης. Δεν θυμάμαι να σου πω λεπτομέρειες, γιατί δεν με ενδιέφερε και προσπέρασα.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Όχι καλέ, υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν σαμπουάν σε στερεά μορφή (όπως η Fresh Line και η Lush), έχουν και κατηγορίες όπως τα υγρά σαμπουάν. Προφανώς κάνουν λιγότερο αφρό, αλλά διαρκούν πολύ περισσότερο. Δυστυχώς δε θυμάμαι πώς είχε "καθίσει" στα δικά μου μαλλιά γιατί ήμουν μικρή όταν είχα πάρει. Τώρα δεν αλλάζω σαμπουάν γιατί έχω ευαίσθητο τριχωτό, πολύ λεπτή τρίχα και λιπαρές ρίζες/κανονικές προς ξηρές άκρες οπότε δύσκολα βρίσκω κάτι να μου κάθεται καλά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όχι καλέ, υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν σαμπουάν σε στερεά μορφή (όπως η Fresh Line και η Lush), έχουν και κατηγορίες όπως τα υγρά σαμπουάν. Προφανώς κάνουν λιγότερο αφρό, αλλά διαρκούν πολύ περισσότερο. Δυστυχώς δε θυμάμαι πώς είχε "καθίσει" στα δικά μου μαλλιά γιατί ήμουν μικρή όταν είχα πάρει. Τώρα δεν αλλάζω σαμπουάν γιατί έχω ευαίσθητο τριχωτό, πολύ λεπτή τρίχα και λιπαρές ρίζες/κανονικές προς ξηρές άκρες οπότε δύσκολα βρίσκω κάτι να μου κάθεται καλά.
Thanks :) είχα δει την ερώτηση αλλά Δεν είχα χρόνο να απαντήσω. Αυτό ακριβώς είναι και γενικά τα πλεονεκτήματα τους είναι ότι είναι eco friendly (λόγω της μεγάλης τους διάρκειας δεν χρειάζεται να αγοράζεις συνέχεια πλαστικές συσκευασίες και νομίζω ότι και τα συστατικά τούς διαφέρουν) και μπορείς να τα πάρεις στο αεροπλάνο. Τώρα αυτό, έχω ακούσει ότι κάποιους τους βολεύουν άπειρα άλλους όχι
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακολουθεί χαζή ερώτηση.
Επειδή εκανα ζημία κ ψάχνω...τι επιτραπέζιο καθρέφτη μακιγιάζ έχετε?θέλω βαριά βάση...
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σας ^^

Έχω καρέ τα μαλλιά μου και είναι σκούρα καστανά. Σκεφτόμουν (επειδή πάλι βαρέθηκα) μήπως να κάνω balayage.
Γνώμες; :hmm:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
^ θέλω να τα κάνω χρόνια! Μέχρι πριν 2 μήνες δίσταζα και τώρα δε μπορώ γιατί τα έχω κοντίνει λίγο παραπάνω. Το βρίσκω πάρα πολύ ωραίο και κομψό αλλά εκτιμώ θέλει καλό κομμωτή για να βγει σαν φυσικό ξάνοιγμα και να μην φαίνεται σαν πεταμένη μπογιά σε 2 τούφες (το έχω δει). Σε λίγο κυμματιστά μαλλιά ειδικά δείχνει υπέροχο!
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ το έκανα, όταν είχα πιο μακριά μαλλιά και ήταν όντως πολύ ωραίο.
Στα κοντά φοβάμαι μήπως είναι κάπως υπερβολικό, γιατί και πολύ μαλλί έχω και είναι κάπως wavy, οπότε έχει αρκετό όγκο :hmm:

Όντως θέλει καλό κομμωτή!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο να διατηρήσεις το μπαλαγιάζ, γιατί πόσο να κατέβει και να δείχνει ωραίο...
Είχα κάνει κάποτε και ήταν μια αποτυχία, οπότε πρέπει να ψάξεις πολύ καλό κομμωτή για να μη κλαις μετά. :P
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ δε δυσκολεύτηκα καθόλου, tbh.
Είχα μακριά μαλλιά, ήθελα μετά να τα κόψω και έφυγε :P
Αλλά και αυτή να μην είναι η περίπτωση, πηγαίνεις και σου ξανακάνει, απλά πιο ψηλά.

Το ότι συζητάμε για καλούς κομμωτές, μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο. Μόνο εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Γεια σας ^^

Έχω καρέ τα μαλλιά μου και είναι σκούρα καστανά. Σκεφτόμουν (επειδή πάλι βαρέθηκα) μήπως να κάνω balayage.
Γνώμες; :hmm:


Έχει πλέον φύγει και το balayage από τη μόδα. Παραταύτα αν το θέλεις αρκετά, περίμενε να το κάνεις μετά τις διακοπές (αν σκοπεύεις να πας), γιατί η θάλασσα κι ο ήλιος δεν είναι καλοί σύμμαχοι τέτοιων τεχνικών βαφών.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχει πλέον φύγει και το balayage από τη μόδα. Παραταύτα αν το θέλεις αρκετά, περίμενε να το κάνεις μετά τις διακοπές (αν σκοπεύεις να πας), γιατί η θάλασσα κι ο ήλιος δεν είναι
καλοί σύμμαχοι τέτοιων τεχνικών βαφών.

Δε με απασχολεί η μόδα. Πάντα έκανα αυτό που συμφωνούσε με την αισθητική μου, είτε είναι είτε όχι στη μόδα! :redface:
Αυτό που λες με τις διακοπές το σκέφτηκα, οπότε ίσως περιμένω λίγο ακόμη. ^^
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top