Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το θέμα με την τροπή που έχει πάρει βλέπω πως χρειάζεται να διαχωριστεί σε δύο σκέλη.
1. Οι κίνδυνοι απο την ενασχόληση με το internet και πώς αντιμετωπίζονται.
2.Σμβουλές για την οικογένεια και τον περίγυρο, των παιδιών που βιάζονται κατα κανόνα να μεγαλώσουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τους καημένους τους δεκατριάρηδες.
Αυτό θα πει καταπιεσμένη νιότη.
:no:
Καβαλάρηδες εννοούσε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σαμπως γνωριζουν και οι ιδιοι?! :P
Σαφώς και γνωρίζω. Δέν άρεσε που δήλωνα πως (φοβάμαι) για διάφορα αλλά ήθελε να με δεί θυμωμένο.
Έ τί να κάνω, είπα να παίξω και τον ρόλο του θυμωμένου, αλλά και πάλι με απορρίπτει προτιμώντας το Hliaki.
Πάντως έχω να κάνω μιά πρόταση.
Να μου δώσει μιά καλαμιά και να τελειώσει εκεί το θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Να μου δώσει μιά καλαμιά
Τι καλαμιά, πίσω από τις καλαμιές ήρθες στον ύπνο μου εχτές, να ταν αλήθεια κι οι στιγμές πίσω από τις καλαμιές; :confused:
Mετά το φέρεις βαρέως που προτιμώ να κάνω διάλογο με την Iliaki, τουλάχιστον καταλαβαίνω τι γράφει και είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι ποτέ δεν θα ανακατέψει καμιά....ανηψιά μου στη συζήτηση! Μπορεί να είναι λίγο απρόβλεπτη λόγω ηλικίας, αλλά το προτιμώ από το να διαβάζω περί....τακουνιών που καρφώνονται στο....γρασίδι και να πρέπει να δώσω και απάντηση ! :eek:

Sorry, ε; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε Δαιμων, γιατι τσιγκλας τον Μαξιμο? Αφου κατα βαθος αγαπιεστε!!:happy:
Τα ιδια λετε, αμα πιααα!:P Απλως ο Μαξιμος ειναι πιο ρομαντικος και ποιητικος και λεει για γρασιδια και δροσιες. Εσυ εισαι πιο χυμαδιο, τι να κανουμε τωρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι καλαμιά, πίσω από τις καλαμιές ήρθες στον ύπνο μου εχτές, να ταν αλήθεια κι οι στιγμές πίσω από τις καλαμιές; :confused:
Άν καταλαβαίνεις τί γράφεις πές μου να μάθω γιατι δέν θέλω να απαντήσω βιαστικά, μή σε στεναχωρίσω.
Εξ' άλλου καθώς η γραφή μου είναι <<ατίθαση κατα πολύ>>, δέν ελέγχεται επαρκώς σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Όσο για το Iliaki, ωραία τα γράφει και η απάντηση της πεταλουδίτσας ήταν κατα πολύ καλύτερη απο την δική μου που σκοπίμως απέφυγα.

Υ.Γ. 1. Για να καταννοήσεις σε ποιές περιπτώσεις ταιριάζει το παράδειγμα με τις σκιές, που αναφέρθηκα κάποια στιγμή, σου συνιστώ να πάρεις μιά ιδέ απο τον <<Πλάτωνα>>. Εκεί θα βρείς πολλές εκδοχές της γνώμης μου.
Υ.Γ. 2. Μέχρι τότε εγώ απλά θα συνεχίσω να γράφω.................!

Μάξιμε, η δύναμη της σκέψης σου λυγίζει και βέργα από τιτάνιο....:confused:
Να σε βοηθήσω όμως λιγάκι στον....ειρμό! :)


Δυσκολεύομαι να συζητήσω μαζί σου, προτιμώ την....Iliaki*** :D

Τελικά, σίγουρα δεν πάει κάτι καλά, αυτό είναι παραπάνω απο....βέβαιον! :whistle:

***ακόμη κι όταν εκφράζει απορίες, που εσύ εκλαμβάνεις σαν....αφοπλιστική (!!!) ειλικρίνεια! :eek:
.
Άν θέλεις να πλατιάσουμε την κουβέντα μας, είμαι διαθέσιμος. Θα πρέπει όμως να τοποθετήσουμε μιά τελεία πρώτα απο όλα.

Επανέρχομαι προκειμένου να σε βοηθήσω να με καταλάβεις, ελπίζω δέ να μή χρειαστεί ξανά.

Όλα που ήθελα να πώ, βρίσκουν έκφραση στην τοποθέτηση της τελείας και μόνο.
Άρα η κατανόηση της τελείας φτάνει και περισσεύει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ρε Δαιμων, τι να κανουμε τωρα?
Θα περιμένουμε να τοποθετηθεί η Iliaki που ποιεί την....νήσσαν! (και την μπερδεύει με τα ποντίκια ενίοτε) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ω γεια σας:)
Αρχικά συγνώμη για την καθυστέρηση του ποστ αυτού. Εξετάσεις σου λένε μετά.:worry:

Δυνατον ειναι, ευκολο δεν ειναι. Δυνατον ειναι αν προσεχει με ποιους συνομιλει και τι συζητα και κατα ποσο πρεπει να συνεχιζει μια απροσωπη, εικονικη συνομιλια(ποσο μαλλον να προχωρα και σε ραντεβου...).
Ενας παιδεραστης ειναι ενα πανεξυπνος ανθρωπος που δινει ''καραμελες'' για να γλυκανει ψευτικα τα παιδια, μεσα απο το διαδικτυο. Οχι, δε θα σου μιλησει απαραιτητα για σεξ για να σε υποψιασει, θα ναι ''φυσιολογικος''. Για κεινον θα ειναι πραγματι φυσιολογικος. Για τον κοσμο ομως θα αποδειχθει αρρωστος. Οι αρρωστοι δεν ξερουν πως ειναι αρρωστοι.

Δυστυχως ομως το αναποδο της φυσης ειναι πως ενα παιδι 11 και 14 και 15 ετων δεν εχει ακομα επι του πρακτεου διδαχθει πως τα σιγανα ποταμακια πρεπει να φοβομαστε. Στην πραγματικοτητα δεν εχει διδαχθει τιποτα ακομα. Να αναλογιστεις κι εσυ και το κοριτσακι.. ''μα τι στο καλο ενας ανδρας 45 χρονων θελει απο εμενα? Εγω ειμαι παιδι ακομα, εκεινος ειναι μεγαλος...γιατι δεν κανει πραματα της ηλικιας του και μιλαει μαζι μου?'' Εσυ και το κοριτσι των 11 φυσικα κι ακουτε για ολους αυτους τους κινδυνους, τηλεοραση βλεπετε, ιντερνετ χρησιμοποιειτε, ισως εχετε δει και αποσπασματα απο το ντιβιντι της Τζουλιας και σχολιασμους απο τα μεσημεριανα. Τι γινεται αν ομως σε ενα ονλαιν παιχνιδι η σε ενα τσατ πιασετε την κουβεντα με εναν ''φυσιολογικο'' και ενθουσιαστειτε?

Δεν μπορεις να αποφυγεις τον ενθουσιασμο, αν ερθει και πλημμυρισει την ψυχη σου. Ειναι συναισθημα.

Η βαση ειναι μια. Κουβεντα με τους γονεις σου. ''Μαμα, μιλαω με καποιον και μου φαινεται καλο παιδι... θελω να γνωριστουμε απο κοντα, θα ρθεις μαζι να με προσεχεις, εστω την πρωτη φορα?''

Φανταζομαι μετα απο αυτο την εκφραση των μαμαδων. Εκει χρειαζεται ψυχραιμια απολυτη μη τρομαξει το παιδι και κρυψει τις επομενες αληθειες... Ειναι λαθος να φοβιζουμε τα παιδια. Τα διωχνουμε αντι να τα χουμε διπλα μας, εχοντας κερδισει την εμπιστοσυνη τους. Ουτε οι απειλες, οι αδικαιολογητες χωρις συζητηση φωνες, το ξυλο πιανουν τοπο.
Ποτε!
Αυτο θελει δουλεια απο τους γονεις, κοινη γραμμη απο πολυ νωρις, να χει ελευθερια κινησεων μεν, να μαθει να ναι πειθαρχημενο και συνειδητοποιημενο δε, ναι απο πολυ νωρις, οπως ειπε η Νεραιδα. Καταλαβες γιατι ειναι δυνατο αλλα οχι ευκολο?

Εχεις τα συγχαρητηρια μου για οσα μας ειπες, ειναι πολυ σωστα! Θα ηθελα ομως οσα γραφεις να τα χεις σαν οδηγο και στην πραξη. Δεν ειναι ντροπη να φοβομαστε, ουτε ντροπη να ζηταμε συμβουλες και βοηθεια απο τους γονεις μας. Βασικοτερο ειναι να κερδιζουμε την εμπιστοσυνη τους οσο πιο συντομα γινεται κι αυτο γινεται με τα χρονια, τις κινησεις και τις πραξεις μας.:)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς αυτό εννοούσα. Δεν είπα ότι είναι αδύνατον! Απλά αναφέρθηκα στα όσα βλέπω, δηλαδή δεν είμαστε και πολλοί αυτοί που μιλάμε με τους γονείς μας για τέτοια θέματα.. Κακώς μεν, αλήθεια δε.
Αν όλοι μιλούσαν με τους γονείς τους, κατά πάσα πιθανότητα, αν όχι σίγουρα, να είχαμε γλιτώσει πολλάααα προβλήματα, να είχαν κοπεί πολλά ADSL και να είχαν πάθει πολλές μαμάδες εγκεφαλικά:P Παρ'όλα αυτά το ξέρουμε καλά ότι δεν υπάρχει επικοινωνία. Ούτε καν.
Και όσο για τη συμβουλή σου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Την ακολουθώ πιστά τα τελευταία δύο χρόνια, και έχω κερδίσει πολλά. Ευχαριστώ την μαμά μου που είναι τόσο ανοιχτόμυαλη και με βοηθάει όταν της το ζητάω(άσχετο βέβαια αλλά ένιωσα την ανάγκη να το πω:redface:).
Καλά θα κάνουν και άλλοι τις ηλικίας μου να ακολουθήσουν την συμβουλή σου ούτως ώστε να μην υπάρξουν και άλλα παρόμοια τόπικ στο σάιτ..:/:
Και πάνω απ'όλα συμφωνώ με κάτι που είπες σε άλλο ποστ σου: να μην βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε. Συνειδητοποίησα πόσο μα πόσο μα πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και τρόμαξα. Ας μην τον "τρέχουμε" παραπάνω:confused:
Θα περιμένουμε να τοποθετηθεί η Iliaki που ποιεί την....νήσσαν! (και την μπερδεύει με τα ποντίκια ενίοτε) :P
Τι ποιώ? (τα ποντίκια είναι άλλο:P)

Που πρέπει να τοποθετηθώ ακριβώς? Πάνω σε ποιο θέμα?
Έχω πει την άποψή μου! Τώρα όσον αφορά τις ανιψιές και τα τακούνια, δεν ξέρω τι να πω.. Γιατί είναι κακό όμως να αγαπάς αθώα ένα κοριτσάκι και να ασχολείσαι μαζί του?

Μάξιμε, όσο για το ότι θα έβλεπες έτσι ένα κορίτσι 11 χρονών είναι απολύτως φυσιολογικό. Αυτό προσπαθώ να πω. Είναι άρρωστο. Ο βιασμός είναι άρρωστος. Πιστεύεις ότι ένας "άντρας" που θα βίαζε μια γυναίκα 30 χρονών θα σταματούσε στο 11χρονο? Δεν νομίζω η αρρώστια να έχει λογική:/:
Και τέλος την συμπάθεια μου στο μικρό το κοριτσάκι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ω γεια σας:)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς αυτό εννοούσα. Δεν είπα ότι είναι αδύνατον! Απλά αναφέρθηκα στα όσα βλέπω, δηλαδή δεν είμαστε και πολλοί αυτοί που μιλάμε με τους γονείς μας για τέτοια θέματα.. Κακώς μεν, αλήθεια δε.
Αν όλοι μιλούσαν με τους γονείς τους, ....
Μάξιμε, όσο για το ότι θα έβλεπες έτσι ένα κορίτσι 11 χρονών είναι απολύτως φυσιολογικό. Αυτό προσπαθώ να πω. Είναι άρρωστο. Ο βιασμός είναι άρρωστος. Πιστεύεις ότι ένας "άντρας" που θα βίαζε μια γυναίκα 30 χρονών θα σταματούσε στο 11χρονο? Δεν νομίζω η αρρώστια να έχει λογική:/:
Και τέλος την συμπάθεια μου στο μικρό το κοριτσάκι:(
Καλώστηνε κι'άς άργησε.:)
Βλέπω πως έκανα καλά πρίν απαντήσω, να σε αφήσω να γράψεις ελεύθερα.
Ο διάλογος με την Mind, είναι περιεκτικός.
Θέλω να πώ για τους γονείς πως δέν έχουν όλοι την ευχέρεια να συμμετέχουν σε τέτοιες συζητήσεις και άς μή βιαστούμε να τους καταλογίσουμε <<εγκληματική αδιαφορία>>. Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή. Άσε που άν μπούν, στις σελίδες που ένα παιδί έχει την <<απεριόριστη ελευθερία να μπεί>> και δούν απο πρώτο χέρι τί βλέπουν τα παιδιά τους, τότε δέν θα μιλάμε για (εγκεφαλικό επισόδιο, αλλά σε τί βαθμό το έπαθε αυτός που έκανε την διαπίστωση).

Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.

Επίσης για ένα μικρό κορίτσι που βρίσκεται στον περίγυρό μας, είναι ανισορροπία και αρώστεια να το δείς σάν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το οτι ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.

Άρα, συνάγεται το εξής συμπέρασμα, πως αυτός που προβαίνει σε τέτοιες πράξεις έχει και την ευθύνη.
Κατα συνέπεια, κανένα ελαφρυντικό δέν μπορώ να δώσω εγώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Θέλω να πώ για τους γονείς πως δέν έχουν όλοι την ευχέρεια να συμμετέχουν σε τέτοιες συζητήσεις και άς μή βιαστούμε να τους καταλογίσουμε <<εγκληματική αδιαφορία>>. Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή.[/B]
Συμφωνώ! Δεν κατηγόρησα τους γονείς, απλά είπα ότι δεν υπάρχει επικοινωνία. Ούτε έχω υπάρξει γονιός για να ξέρω πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι όλο αυτό.
Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.[/B]
Πως γίνεται να απαγορευτούν?Να κάνουν τι?

Επίσης για ένα μικρό κορίτσι που βρίσκεται στον περίγυρό μας, είναι ανισορροπία και αρώστεια να το δείς σάν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το οτι ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.

Άρα, συνάγεται το εξής συμπέρασμα, πως αυτός που προβαίνει σε τέτοιες πράξεις έχει και την ευθύνη.
Κατα συνέπεια, κανένα ελαφρυντικό δέν μπορώ να δώσω εγώ. [/B]
Μα ακριβώς, και γι'αυτό ο βιασμός διώκεται ποινικά.:)

P.S.Και πάλι θα αργήσω να απαντήσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή. Άσε που άν μπούν, στις σελίδες που ένα παιδί έχει την <<απεριόριστη ελευθερία να μπεί>> και δούν απο πρώτο χέρι τί βλέπουν τα παιδιά τους, τότε δέν θα μιλάμε για (εγκεφαλικό επισόδιο, αλλά σε τί βαθμό το έπαθε αυτός που έκανε την διαπίστωση).

1. Πλεον, ειναι ολοι υποχρεωμενοι να βαδιζουν με τα προτυπα της εποχης. Τελεια και παυλα. Οι γονεις να πιασουν στα χερια τους υπολογιστες, δεν ειναι δυσκολο.

2. Καλυτερα να παθουν ενα εγκεφαλικο στην αρχη παρα να χουν στο τελος ενα τραγικο επεισοδιο συν εγκεφαλικο.
Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.

Αυτο ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα. Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
ΑΦΜ πρεπει να ζητουν αυτα τα σαιτς και οπως με τα κινητα να καταγραφονται τα παντα, μονο ετσι θα ξεφυγουμε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο τον κινδυνο. Και η βαση που ειπαμε, ενημερωση απο παρα πολυ νωρις δυστυχως. Παει η παιδικοτητα που υπηρχε παλιοτερα, καλως κακως τα παιδια πλεον αναλαμβανουν ευθυνες απο νωρις. Πρεπει ομως, δεν υπαρχει αλλη λυση.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω που εγραψες, συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι καλαμιά, πίσω από τις καλαμιές ήρθες στον ύπνο μου εχτές, να ταν αλήθεια κι οι στιγμές πίσω από τις καλαμιές; :confused:
Mετά το φέρεις βαρέως που προτιμώ να κάνω διάλογο με την Iliaki, τουλάχιστον καταλαβαίνω τι γράφει και είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι ποτέ δεν θα ανακατέψει καμιά....ανηψιά μου στη συζήτηση! Μπορεί να είναι λίγο απρόβλεπτη λόγω ηλικίας, αλλά το προτιμώ από το να διαβάζω περί....τακουνιών που καρφώνονται στο....γρασίδι και να πρέπει να δώσω και απάντηση ! :eek:

Sorry, ε; ;)
:) Έ τώρα τί να σου απαντήσω, τόσα ξέρεις τόσα λές.
Πάντως είμαι αρκετά μεγαλος για να θυμώσω όταν ίσως να μήν είμαι επαρκώς σαφής με αποτέλεσμα να μή με κατάλαβες τί θέλω με τα λεγάμενά μου να πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
ΑΦΜ πρεπει να ζητουν αυτα τα σαιτς και οπως με τα κινητα να καταγραφονται τα παντα, μονο ετσι θα ξεφυγουμε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο τον κινδυνο. Και η βαση που ειπαμε, ενημερωση απο παρα πολυ νωρις δυστυχως. Παει η παιδικοτητα που υπηρχε παλιοτερα, καλως κακως τα παιδια πλεον αναλαμβανουν ευθυνες απο νωρις. Πρεπει ομως, δεν υπαρχει αλλη λυση.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το εφικτό.. Γιατί πλέον ο υπολογιστής και το ίντερνετ είναι τόσο μα τόσο μέρος της ζωής μας, που οτιδήποτε τέτοιο θα αναστάτωνε τους πάντες..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί πλέον ο υπολογιστής και το ίντερνετ είναι τόσο μα τόσο μέρος της ζωής μας, που οτιδήποτε τέτοιο θα αναστάτωνε τους πάντες.
Εχμμμ... εννοείς πως η ζωή μας η ιδια
ειναι πια μέρος του Ίντερνετ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εχμμμ... εννοείς πως η ζωή μας η ιδια
ειναι πια μέρος του Ίντερνετ :P


Το timing είναι καλό για να τοποθετήσουμε και μιά (άγνωστη λέξη) στις οθόνες.
Δεν πιστεύω πως είναι άγνωστη, αλλά μή εμφανιζόμενη στην ώς τώρα συζήτηση.
ΠΟΡΝΟ και αντιπαράθεση με την Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση.
Εγώ πιστεύω σε ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ.
Ποιό ολοκληρωμένα ΣΩΣΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ.
Επιβάλλεται σήμερα, και για να κυριολεκτήσω όχι σήμερα αλλά (ΧΘΕΣ).
Ηδη πολλά πράγματα σήμερα τα θεωρούμε σωστά ή τα αποδεχόμαστε μή μπορώντας να αντιδράσουμε. Όμως σε καποιες άλλες εποχές και σαφώς αναφέρομαι στο μέλλον και όχι στο παρελθόν, πιστεύω ακράδαντα πως με σωστή πληροφόρηση, θα καταφέρουμε να τα απορρίψουμε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
1. Πλεον, ειναι ολοι υποχρεωμενοι να βαδιζουν με τα προτυπα της εποχης. Τελεια και παυλα. Οι γονεις να πιασουν στα χερια τους υπολογιστες, δεν ειναι δυσκολο
.-
Παρ'όλο που συμφωνώ απόλυτα για το αναγκαίο της γνώσης χρήσης των Η/Υ, γνωρίζω πολλούς που είτε αποφεύγουν, είτε αδυνατούν, είτε δέν έχουν καμιά απολύτως δυνατότητα πρόσβασης.
2. Καλυτερα να παθουν ενα εγκεφαλικο στην αρχη παρα να χουν στο τελος ενα τραγικο επεισοδιο συν εγκεφαλικο.
Και εδώ με βρίσκεις σύμφωνο!
Αυτο ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα. Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
Εδώ ακριβώς είναι που ανακαλύψαμε το κενό το οποίο σαφώς και υπήρχε ακόμα και δίχως να το ανακαλύψουμε εμείς! Άραγε πόσο τυχαίος μπορεί να είναι ο βομβαρδισμός τοξικών πληροφοριών σε τόσο μικρές ηλικίες ; Όταν αδυνατούμε να εντοπίσουμε και κάποιες προσπάθειες προς την αντίθετη κατεύθυνση, τότε η σκοπιμότητα είναι φανερή. Απομένει μόνο να την δούμε. (ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ).
Εκτός όμως απο την ικανοποίηση της ανακάλυψης, (λές και ανακαλύψαμε την φωτιά):hmm:, είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εδώ ακριβώς είναι που ανακαλύψαμε το κενό το οποίο σαφώς και υπήρχε ακόμα και δίχως να το ανακαλύψουμε εμείς! Άραγε πόσο τυχαίος μπορεί να είναι ο βομβαρδισμός τοξικών πληροφοριών σε τόσο μικρές ηλικίες ; Όταν αδυνατούμε να εντοπίσουμε και κάποιες προσπάθειες προς την αντίθετη κατεύθυνση, τότε η σκοπιμότητα είναι φανερή. Απομένει μόνο να την δούμε. (ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ).
Εκτός όμως απο την ικανοποίηση της ανακάλυψης, (λές και ανακαλύψαμε την φωτιά):hmm:, είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι;
Δεν νομίζω να είμαστε οι πρώτοι, ούτε και οι τελευταίοι, οι οποίοι "ανακαλύπτουμε" αυτό το... κενό. Εγώ δεν έχω δει κανέναν να παίρνει κάποιο δραστικό μέτρο, ούτως ώστε να αποφευχθούν τέτοιου είδους προβλήματα... Και πραγματικά, ούτε πιστεύω ότι πρόκειται να γίνει κάτι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είμαστε οι πρώτοι, ούτε και οι τελευταίοι, οι οποίοι "ανακαλύπτουμε" αυτό το... κενό. Εγώ δεν έχω δει κανέναν να παίρνει κάποιο δραστικό μέτρο, ούτως ώστε να αποφευχθούν τέτοιου είδους προβλήματα... Και πραγματικά, ούτε πιστεύω ότι πρόκειται να γίνει κάτι:/:
Και μόνο σαν διαπίστωση απο κορίτσι τόσο νεαρής ηλικίας, αποκτούν ιδιαίτερη αξία τα γραφόμμενά σου.
Μπορεί δέ να μή πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει κάτι, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος πως
:)<<ελπίζεις>>:) και αυτό είναι το σημαντικότερο. :):):)....................:) :) :) :) :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
είμαι απόλυτα σίγουρος πως :)<<ελπίζεις>>:)
Μάξιμε, πως μιλάς με τόση βεβαιότητα; Να σου υπενθυμίσω ότι βρίσκεσαι στο internet! Πως γνωρίζεις ότι η συνομιλήτρια σου είναι πράγματι τόσο "νεαρής ηλικίας" για να μη σου πω ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις καν ότι 'οτι μιλάς σε κορίτσι! (sorry Ίλια, χάριν συζήτησης :P)
Καταλαβαίνεις τώρα γιατί λέμε ότι όποιος σπέρνει όνειρα θερίζει....ουτοπίες; ;)
Ο δον Κιχώτης, ήταν πάντα εκτός τόπου και χρόνου, τώρα που δημιουργήσαμε και εικονική πραγματικότητα θα του προδώσουμε λογική βάση; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top