Όχι αλκοόλ και οδήγηση!

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν οδηγώ, αν κι έχω δίπλωμα οδήγησης, αλλά δεν θα έπινα ποτέ αν είχα να οδηγήσω μετά..)
Να σου πω μόνο κάτι, πέρα από το μην λες μεγάλα λόγια.
Δεν θα χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα το γεγονός ότι πρακτικά συγχαίνομαι γευστικά την πλειοψηφία των ποτών και στην καλύτερη περίπτωση απλά δεν θέλω να ξεράσω αλλά θα σου πω ότι:
Είναι πολύ εύκολο σε αυτή την χώρα από το πουθενά να βρεθείς να έχεις πιεί λίγο ή πολύ και ας έχεις αποφασίσει ότι δεν. Και εγώ έχω βρεθεί, με ελάχιστο αλλά είναι πολύ δύσκολο και ο λόγος είναι η κοινωνία μας και πως πιέζει καταστάσεις.
Στην Ελλάδα και όχι μόνο έχουμε συσχετίσει την κατάποση αλκοόλ με την μαγκιά αν όχι ανδρισμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι πολλές κοπέλες θεωρούν φλώρους αυτούς που δεν πίνουν ασχολιάστα και ότι πολλοί άνδρες θαυμάζουν τις γυναίκες που μπορούν να κατεβάζουν σαν αυτούς και συγκεκριμένα αυτές είναι και περήφανες. Όταν είσαι λοιπόν σε ένα χώρο που σου ζαλίζει διαρκώς τον έρωτα με διαφόρους τρόπους, όπως πχ θα σε μάθω εγώ να πίνεις, πρόποση και τσούγκρισμα πχ με νερό δεν γίνεται και άλλες τέτοιες βλακίες να είσαι σίγουρη ότι το πιθανότερο είναι κάποιες φορές να υποχωρήσεις.Και δεν είναι μόνα αυτά. Σε κερνάει το μαγαζί, σε κερνάνε κάποιοι άνδρες, θες να την πέσεις σε κοπέλες που έτυχε να σου αρέσουν θες θες θες.....
Όταν πολιτισμικά το ποτό είναι συσχετισμένο με την ανδρότητα,την μαγκιά, την αφορμή για γνωριμία -λέγε με κέρασμα- ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ. Και πόσο μάλλον όταν θεωρείτε σχεδόνο δεδομένο ότι αρέσει σε όλους και αν τύχει να μην αρέσει σε κάποιον μάλλον απλά δεν ξέρει ή δεν τα έχει δοκιμάσει όλα ή θέλει καθοδήγηση.
Πριν αρχισετε να σκέφτεστε όχι εγώ δεν θεωρώ φλώρο ένα άνδρα που δεν πίνει και άλλα πολλά ωραία,δείτε πρώτα τι γίνεται με ανοιχτό μάτι και βάλτε επίσης τιν εαυτό σας στην φάση του κερνάω ή με κερνάνε για γνωριμία τουλάχιστον.
Και μόνο η λέξη κέρασμα είναι συνιφασμένη με το αλκοόλ.

Μάριο το όνομα σου αναφέρθηκε σαν παράδειγμα έτσι. Έχω πόσσους φίλους στην Ελλάδα που το κάνουν συστηματικά ή το έκανα τουλάχιστον όπως εσύ. Δεν ήταν προσωπικό απλά στο κείμενο σου αναφερόμουν.Άλλωστε όπως θα διάβασες σε κάποιο βαθμό έχω βρεθεί και εγώ, και γιαυτό παρόλο το κράξιμο δεν με βγάζω ακριβώς έξω από τους προς κράξιμο. Είναι θέμα πολιτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν είχα μεθύσει ποτέ μέχρι που
Ευτυχώς η πρώτη μου !@#κια ήταν και η τελευταία μου…ήπιαμε κρασάκι, ρακί, στον γυρισμό πάνω στο μηχανάκι…αυτό ήταν το χέρι μου να έχει κολλήσει στ γκάζι να περνάω όλα τα φανάρια με κόκκινο χωρίς να καταλαβαίνω τι κάνω και μετά εγώ στο έδαφος και το μηχανάκι να πηγαίνει ακόμα κάποια μετρά, πήρα τηλέφωνο το κολλητό μου να με μαζώξει…ΗΜΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ…ευχαριστώ το Θεό που σε 20 στενά και σε φανάρια δεν υπήρχε κανένα αυτοκίνητο, ο κολλητός μου είπε πως μάλλον το ποτό θα ήταν κάπως, τελικά η εμπειρία αυτή μου έκανε καλό, κατάλαβα τι μπούρδα είναι να πίνεις πολύ, κατάλαβα τι ακριβώς είναι το hangover όλη τη επόμενη μέρα…και κατάλαβα ότι ποτό και οδήγηση δεν πάνε με καμιά Δύναμη και ας νόμιζα προς στιγμήν ότι μπορώ να οδηγήσω…έπρεπε να πάθω για να μάθω, ευτυχώς δεν το πλήρωσα ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Κι εγω πινω.. Και πινω πολυ..
Γι' αυτο και οταν βγαινω για ποτο δεν παιρνω το αυτοκινητο μου.
Κι οσες φορες τυχαινει να το κανω, απλα αρκουμε στο ενα ποτο που ξερω οτι δεν μπορει να με πειραξει.

Ειχα εναν φιλο που επινε τα αντερα του. Εβγαινε και επινε καθε βραδυ, ολο τον Βοσπορο.. Καθε βραδυ! Και μετα οδηγουσε.. Την μερα που "εφυγε" οδηγουσε καποιος αλλος.. Εξισου λιωμα απο το ποτο.
Ειναι βλακεια να πινεις οταν γνωριζεις το τι μπορει να προκαλεσεις.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια ο πιο ακαταληλος συνδυασμος οδηγηση και αλκοολ!και δυστυχως ο πιο συνηθισμενος για τον ελληνα.υπαρχουν κατι εντελως ασυνειδητοι οδηγοι που δεν υπολόγιζουν τιποτα.:(και περα απο τις δικη τους ζωη κινδυνευει και η δικη μας!:worry:ηθελα να ξερα μυαλο εντελως ακατοικητο?!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
https://www.jesus-is-savior.com/Evils%20in%20America/Alcohol%20Kills/alcohol_victim.jpg Ας το πατησει μονο οποιος εχει γερα νευρα.Επειδη δεν την πληρωνει παντα αυτος που κανει το λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaplamas

Νεοφερμένος

Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω φίλη κλέφτρα για το επίπεδο των οδηγών σε άλλες χώρες. Έχω ζήσει και οδηγήσει 3 χρόνια στην Ισπανία (Βαρκελώνη και Μαδρίτη) και 4 στην Ιταλία (Ρώμη). Οι άνθρωποι ΕΙΝΑΙ ΓΚΑΝΓΚΣΤΕΡΣ.
Επίσης εννοείται ότι δεν πρέπει να πίνουμε και να οδηγούμε. Αυτό είναι το αυτονόητο. Προσωπικά δεν πίνω καθόλου γιατί το αλκοόλ δε μου προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Προσωπικά δεν πίνω καθόλου γιατί το αλκοόλ δε μου προσφέρει κάτι.

και συ sprite συναδελφε? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaplamas

Νεοφερμένος

Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αυτο ειναι εγκλημα...Αλκοολ και οδηγηση δεν πανε ΠΟΤΕ μαζι.Δεν θετεις μονο σε κιδυνο την δικια σου ζωη,αλλα και αυτην των αλλων..και ολα αυτα γιατι?Παρε ταξι,κοιμησου σε φιλο κτλ...δεν υπαρχει λογος να παρεις αυτο το ρισκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προχθες ερχομουν 1-2 ωρα τη νυχτα πατρα απο αεροδρομιο με γονεις και την αδελφη μου ..
και μας σταματησανε στα διοδια του Κιατου..και μετα το διακοφτο στην παλαια εθνικη..

στο πρωτο σταματημα οδηγουσε ο πατερας μου και στο δευτερο η αδελφη μου..

εννοειται εβγαλε μηδεν το αλκολομετρο..

αλλα ειχε πλακα...:D

τοσο που περιμεναμε και να τριτωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
προχθες ερχομουν 1-2 ωρα τη νυχτα πατρα απο αεροδρομιο με γονεις και την αδελφη μου ..
και μας σταματησανε στα διοδια του Κιατου..και μετα το διακοφτο στην παλαια εθνικη..

στο πρωτο σταματημα οδηγουσε ο πατερας μου και στο δευτερο η αδελφη μου..

εννοειται εβγαλε μηδεν το αλκολομετρο..

αλλα ειχε πλακα...:D

τοσο που περιμεναμε και να τριτωσει..

Έβαλες την αδερφή σου να οδηγήσει και εσύ καθόσουν στο πίσω κάθισμα; Μόνο ο πατέρας και το πρωτότοκο παιδί οδηγούν ωρέ! Ίσα και όμοια γίναμε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έβαλες την αδερφή σου να οδηγήσει και εσύ καθόσουν στο πίσω κάθισμα; Μόνο ο πατέρας και το πρωτότοκο παιδί οδηγούν ωρέ! Ίσα και όμοια γίναμε όλοι;
απλα εχω βγαλει διπλωμα -και χωρις κανενα προβλημα-αλλα δεν το εχω εξασκησει ακομα αρκετα..-κακως--..
και ετσι ο πατερας οδηγουσε τον περισσοτερο δρομο..αλλα οταν νυσταζε αγρια πια στην επιστροφη -μιλαμε για 2 η ωρα- το πηρε η αδελφη μου..


πρεπει να να το παρω και εγω .να παρω μπρος..:D
το ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Στο τομέα της καταπολέμησης της οδήγησης υπό την επίρροια αλκοόλ, μπορούμε όλοι μας, σε πολλές ευκαιρίες να συμβάλλουμε αποτρέποντας άτομα που θα οδηγήσουν να πίνουν έστω και ένα αλκοολούχο ποτό.
Πολλοί «ασυνείδητοι» οδηγοί ψάχνουν τρόπους όχι πως να μην οδηγήσουν αφού έχουν πιεί αλλά το πως θα αποφύγουν τον έλεγχο και το αλκοτέστ εάν τους σταματήσουν.

Εφαρμόζουν πρακτικές όπως να τρώνε σοκολάτες η να αναζητούν στους φαρμακοποιούς φίλους τους σκευάσματα που θα τους βγάλουν από την δύσκολη θέση εάν τους πιάσουν να οδηγούν μετά που θα έχουν πιεί.

Θα πρέπει όλοι αυτοί οι «ανεγκέφαλοι» , υποψήφιοι «δολοφόνοι» να καταλάβουν ότι ΟΔΗΓΗΣΗ + ΑΛΚΟΟΛ = ΘΑΝΑΤΟΣ.

Και ακόμη όλοι οι νέοι θα πρέπει να βάλουν βαθειά μέσα στο μυαλό και στην ψυχή τους ότι ένα ποτήρι μπύρα η ένα σφηνάκι ουισκυ παραπάνω δεν μπορούν πότε να ανταλαγούν με μία ανθρωπινή Ζωή.

Καλό είναι να αποφεύγεται το αλκοόλ αλλά όταν χρησιμοποιείται να χρησιμοποιείται με μέτρο για την διασκέδασή μας και ποτέ μα ποτέ μετά το αλκοόλ, οδήγηση. Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι να επιστρέψεις σπίτι σου ζωντανός δεν χρειάζεται ούτε να αυτοκτονήσεις οδηγώντας μεθυσμένος ούτε να σκοτώσεις κάποιον συνάνθρωπό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

The greatest way to help drunk driver

Ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσεις ένα μεθυσμένο οδηγό!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top