Τα σύμβολα και η σημασία τους

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν τα δεχομαι και προσπαθω κι εγω να τα αλλαξω. Απλα, πιστευω οτι ολοι αυτοι που δηλωνουν Ανθελληνες/αντιελληνες κτλ κτλ, μπορουν να πανε αλλου να ζησουν γιατι μονο και μονο η λεξη Ελλαδα τους κανει να βγαζουν σπυρια...

Νομίζω οτι οι περισσότεροι "ανθέλληνες" θα το θέλαμε, αλλά δεν είναι πάντα ο,τι ευκολότερο δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Κόβω το κεφάλι μου (και το πόδι μου, και το χέρι μου...) οτι αυτό το έγραψες επίτηδες επειδή ξέρεις οτι είμαι υπερ του καπιταλισμού! :P Κακό πιζι! :P
Καπιταλισμός υπήρχε ανέκαθεν απο την αρχή των οργανωμένων ανθρώπινων κοινωνιών. Ουδέποτε τέθηκε θέμα ...καταστροφής της γης.

Καλα κανεις και κοβεις το κεφαλι σου, γιατι γι αυτο το εγραψα. :P

Δεν υπηρχε καπιταλισμος απο την αρχη των οργανωμενων κοινωνιων! Ο καπιταλισμος εμφανιστηκε απο τα τελη του δεκατου ογδοου αιωνα. Πριν δεν υπηρχε αυτο που λεμε καπιταλισμος, σε καμια περιπτωση... Πριν δεν υπηρχε καθολου ελευθερη αγορα, δεν υπηρχε ανταγωνισμος με τον τροπο που υφισταται σημερα, δεν υπηρχε παγκοσμιοποιηση και πολλα αλλα... οι ποιο πλουσιοι ηταν οι βασιλεις... αμα συνεχισω θα γραψω κατεβατο!

Θεμα καταστροφης της γης τιθεται τωρα που ο καπιταλισμος εχει παρει απιστευτες διαστασεις. Εχει παραγινει με την μολυνση του περιβαλλοντος και με την υπερχρησιμοποιηση των πηγων ενεργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανέκαθεν υπήρχε καπιταλισμός, απλά όχι με "οργανωμένη" μορφή όπως σήμερα. Άλλωστε ακόμη και η επιστήμη ήταν σε εμβρυακό στάδιο τότε, το οικονομικό σύστημα περιμένεις να ήταν πιο εξελιγμένο;
Όσον αφορά την καταστροφή του περιβάλλοντος, η τεχνολογία έχει ήδη αρχίσει να βρίσκει λύσεις. Αν δεν υπήρχε καπιταλισμός και κατα συνέπεια και πρόοδος, η καταστροφή μπορεί να ήταν πιο αργή, αλλά δεν θα υπήρχαν και λύσεις.
Και επειδή ο Νίκος Δήμου τα λέει καλύτερα απο εμένα, θα σε προτρέψω να τον επισκεφθείς. Το βέβαιο είναι οτι δεν θα χάσεις (και δεν θα βγούμε και άλλο όφτοπικ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς.

Μπορεις να μου πεις που στηρίζεις αυτά σου τα λόγια? Μιλάμε για ρατσισμό και εσύ θεωρείς οτι τείνει να εξαλειφθεί? Που το είδες αυτό, να το δω κι εγώ να νιώσω ευτυχισμένος ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις που στηρίζεις αυτά σου τα λόγια? Μιλάμε για ρατσισμό και εσύ θεωρείς οτι τείνει να εξαλειφθεί? Που το είδες αυτό, να το δω κι εγώ να νιώσω ευτυχισμένος ???
Αν διαβάσεις και το υπόλοιπο πόστ θα δεις οτι δεν αναφέρομαι στο ρατσισμό γενικά αλλά στο ρατσιμό που υφίστανται οι αφροαμερικανοί στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εστω και πάλι... το μεγαλύτερο κίνημα νεοναζί εκτός Γερμανίας είναι στις ΗΠΑ, που είναι και η χώρα που υπάρχουν ακόμα γκέτο-χρώματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εστω και πάλι... το μεγαλύτερο κίνημα νεοναζί εκτός Γερμανίας είναι στις ΗΠΑ, που είναι και η χώρα που υπάρχουν ακόμα γκέτο-χρώματος
Δηλαδή πιστευεις οτι υφίστανται τον ίδιο ρατσισμό σε σχέση με 50 χρόνια πριν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Σίγουρα όχι... αλλά δεν τείνει να εξαλειφθεί όπως λες και εσύ παραπάνω... θα έλεγα μάλιστα οτι ο ρατσισμός γενικότερα στις ΗΠΑ όχι μόνο προς τους μαύρους αλλά και προς τους Ινδιάνους, Μεξικανούς, Πορτορικάνους και γενικά τους Λατίνους είναι μια μάστιγα του σήμερα για την καθημερινότητα τους. Δεν εξετάζω το δικαίως ή αδίκως υπάρχει (...κατά τη γνώμη μου ρατσισμός=ρατσισμός δεν υπάρχει δίκιο και άδικο...) ρατσιασμος εκει αλλά το οτι υπάρχει και μάλιστα σε μεγάλη διάσταση με όλους τους τρόπους που μπορεί να υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τα σύμβολα μου είναι παντελώς αδιάφορα και παντελώς ανούσια. Πόσο μάλλον η σημαία που συμβολίζει μια έννοια ανύπαρκτη, επινόηση των ανθρώπων.

Αρχικα μου φαινεται τρελα αφοριστικη και απολυτη αυτη η δηλωση - αποψη, και την βρισκω δυσκολο να την πιστεψω. Εκτος και αν ως συμβολα δεχομαστε μονο πχ τα εμπληματα και τις σημαιες χωρων, τα συμβολα ειρηνης, κατα του καρκινου, κτλ... Δεν ειναι μονο αυτα ομως! Συμβολο μπορει να ειναι και το να σου χαρισει ενα τριανταφυλλο ο αγαπημενος σου ή πχ ο ταφος καποιου αγαπημενου σου προσωπου. Και αυτα (και αλλα πολλα ) σιγουρα αγγιζουν τον οποιονδηποτε (ποσο μαλλον η βεβηλωση της σημασιας τους) ;)

Όλα τα σύμβολα συμβολίζουν (πλεόνασμα) μια ανθρώπινη επιννόηση!
Και είμαι σίγουρος ότι κανείς σας δεν είναι "παντελώς αδιάφορος" απέναντί τους!
Κι αν θέλετε βάζουμε κι ένα στοιχηματάκι ότι μπορώ να σας κάνω να αντιδράσετε θετικά η αρνητικά στην παρουσία ενός συμβόλου η μιας παραποίησης κάποιου!:)

Ακριβως αυτο λεω και εγω παραπανω. :)

Η σημαία συμβολίζει έθνος και/ή κράτος. Και τα δύο τα θεωρώ ανθρώπινη επινόηση (που μόνο κακό κάνει).

Ανθρωπινη επινοηση δεν τα θεωρεις, ειναι (αυτονοητο) Αλλα για "το μονο κακο κανουν", κανεις λαθος. Προσφερουν πολλα πραγματα (και φυσικα δημιουργουν και αντιστοιχα πολλα προβληματα!) μεταξυ των οποιων τη δημιουργια περισσοτερων ειδων συμπεριφορων ακι παραδοσεων, της αισθησης της ομοιογενειας και του οτι ανηκεις καπου, κτλ...

Κανένας δεν πολεμάει για ένα σύμβολο απλά ρουμάνα μου.Πολεμάνε για τις ιδέες που συμβολίζει ένα σύμβολο.

Παιδιά πείτε με ρομαντικό δεινόσαυρο αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι κααααποιες αξίες υπάρχουν ακόμη και σήμερα.

Sorry, αλλα αν καποιος παει και καψει την σημαια πανω σε ενα ξερονησι 500τμ, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινουσα πολεμο για αυτο. Καποιοι αλλοι ομως θα το σκεφτονταν. :whistle: Και προσωπικα, δεν το βρισκω και πολυ λογικο, ο,τι και να συμβολιζει η σημαια.

Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές. Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.
Έννοιες όπως το έθνος και το κράτος μόνο προβλήματα δημιουργούν κατ εμέ διότι χωρίζουν αντί να ενώνουν. Και μην μου πείτε οτι βοηθούν σε πολέμους, διότι αν δεν υπήρχε η έννοια του κράτους δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί.

Ναι αλλα με τον κομμουνισμο διαφωνεις και γιατι ειναι ανεφικτος, οποτε ανουσιος. Πως μπορεις να υποστηριζεις μια αναλογη ιδεα, σε αλλο πεδιο; Για τις εννοιεσ εθνους - κρατους, απαντησα πιο πανω. :)

Μα δεν μιλάω για παγκοσμιοποίηση που επιβάλλεται με τη βία, σε καμία περίπτωση! :worry: Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα. Και μη μου πεις για διαφορετικότητα, διότι και στην Ελλάδα που όλοι μιλάμε ελληνικά, απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει διαφορετική προφορά, μερικές διαφορετικές λέξεις κλπ. Δεν καταργείται η διαφορετικότητα έτσι.
Όσον αφορά το ένα κράτος, μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για ΠΟΛΥ μακρινό μέλλον, οπότε έιναι λίγο άτοπο Άλεξ να μου λες για τους μαύρους στην Αμερική. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς. Φυσικά και θα υπήρχαν κάποια τέτοια προβλήματα στην αρχή, αλλά σιγά σιγά πιστευω οτι θα εξαλείφονταν και το outcome θα ήταν πολύ θετικό για όλους. Άλλωστε αυτό που φαντάζομαι και θα ήθελα δεν είναι ακριβώς "κοινό κράτος" όπως το κατάλαβες, αλλά κάτι σαν τις ΗΠΑ, πιο γενικευμένο σε όλη τη γη.

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one "

Στις ΗΠΑ δεν εχει εξαλειφθει ουτε κοντευει ο ρατσισμος. Ισως σε καποιες πολιτειες, αλλα σε αλλες, παραδοσιακα συντηρητικες οπως η Λουϊσιανα, η Βιρτζινια, η Αλαμπαμα, οχι. Για να μην μιλησω για την ισοτητα ως προς τα δικαστηρια (για κοινα εγκληματα τουλαχιστον ) των μαυρων εναντι των λευκων ή τις θεσεις εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
1) Προς Great Chaos και bisbiriko: Αν οσοι δυσανασχετουν με τα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα εφευγαν και πηγαιναν σε αλλες χωρες θα ηταν σαν να παραδιδουν τα οπλα σε αυτους που προκαλουν την κακη κατασταση της χωρας. Ε, οχι φιλοι μου, δεν θα νικησουν αυτοι!

Η απάντηση του bisbirikos με καλύπτει! Εγώ προσωπικά δυσανασχετώ έντονα για την κατάσταση στην Ελλάδα. Θέλουμε πολλή δουλειά για να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα και κυρίως τους εαυτούς μας. Δεν αντέχω μια χώρα όπου πάντα ανταμοίβεται η μετριότητα! Με καλύπτει και η δική σου απάντηση. Όχι δεν θα μας νικήσουν. Α και κάτι για τους Ελληναράδες: Ο παππούς μου έλεγε ότι αυτοί που φωνάζουν πολύ υπέρ του μεγαλείου κλπ της Ελλάδας είναι συνήθως αυτοί που στις δύσκολες στιγμές κρύβονται. "Ή όλοι μας θα νικήσουμε, ή όλοι σας θα πεθάνετε"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζω οτι οι περισσότεροι "ανθέλληνες" θα το θέλαμε, αλλά δεν είναι πάντα ο,τι ευκολότερο δυστυχώς.

"Χαρά στον Έλληνα που ελληνοξεχνά
και στο Σικάγο μέσα νιώθει λευτεριά
Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά (σάμπως φταις και 'σύ καημένη;)
και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Η παγκοσμιοποίηση ΔΕΝ είναι φυσική εξέλιξη!
Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι!
Στο διάβα της ιστορίας,αρκετές φορές το είδαμε αυτό είτε με τη μορφή της ελληνικής οικουμενικότητας (ελληνικές αποικίες-Μεγ.Αλέξανδρος κ.λπ.),είτε με τη μορφή της pax romana (όλος ο τότε γνωστός κόσμος),είτε με τη Σοβιετική Ένωση (το μισό ημισφαίριο)!
Ποτέ δεν εδραιώθηκε και ΠΟΤΕ δεν θα εδραιωθει!
Αυτή είναι και η αλήθεια! Eπίσης όπου προσπάθησε να εδραιωθεί προκάλεσε τεράστιες συμφορές στην ανθρωπότητα. Όχι μόνο δεν είναι φυσική εξέλιξή αλλά έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με την ανθρώπινη φύση. Από τις απαρχές ακόμα της ανθρώπινης ύπαρξης ο άνθρωπος προστάτευε την οικογένεια του, την αγέλη του, και ποτέ δεν αποζητούσε κάποια καθολική εξουσία. Πέρα απʼ όλα τα άλλα που σωστά ανέφερες, ας μην ξεχνάμε και την πιο πρόσφατη «παγκόσμια τάξη» των εθνικοσοσιαλιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Αυτή είναι και η αλήθεια! Eπίσης όπου προσπάθησε να εδραιωθεί προκάλεσε τεράστιες συμφορές στην ανθρωπότητα. Όχι μόνο δεν είναι φυσική εξέλιξή αλλά έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με την ανθρώπινη φύση. Από τις απαρχές ακόμα της ανθρώπινης ύπαρξης ο άνθρωπος προστάτευε την οικογένεια του, την αγέλη του, και ποτέ δεν αποζητούσε κάποια καθολική εξουσία. Πέρα απʼ όλα τα άλλα που σωστά ανέφερες, ας μην ξεχνάμε και την πιο πρόσφατη «παγκόσμια τάξη» των εθνικοσοσιαλιστών.

Koz και Ειλικρινη, ευγε. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν την εποχή της κατοχής δυο μαθητές (ο ένας από αυτούς ήταν ο Γλέζος και όχι ο ... Γκλέτσος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί :D ) κατέβασαν τη ναζιστική σημαία, θεωρήθηκε μέγιστη πράξη αντίστασης, τόσο που ακόμη και σήμερα αναφέρεται στα ντοκυμανταίρ περί της αντίστασης και στα σχολικά βιβλία της ιστορίας (αν δεν απατώμαι). Ο παππούς μου διηγιόταν πόσο θάρρος και κουράγιο έδωσε σε όλους όταν μαθεύτηκε. Κανείς πάντως εκείνη την εποχή δεν μίλησε για κουρελόπανα και βεβαίως οι αγωνιστές έκαναν την πράξη με κίνδυνο της ζωής τους, μιας και οι Γερμανοί της εποχής δεν φημίζονταν για τις προχωρημένες αντιλήψεις τους επί αυτών των θεμάτων.
Θα μου πείτε, άλλες εποχές. Πολύ πιο πρόσφατα λοιπόν θυμόμαστε τον Σολωμό Σολωμού στα κατεχόμενα της Κύπρου να δολοφονείται εν ψυχρώ από έναν Τούρκο στρατιωτικό, μπροστά μάλιστα στις κάμερες, προσπαθώντας να κατεβάσει μια σημαία. Μάλλον και οι σύγχρονοι Τούρκοι δεν είναι προχωρημένων αντιλήψεων.
Τώρα θα πούνε όλοι, αυτά συνέβησαν σε πολέμους και κατοχές, άρα αυτά που λες αποδεικνύουν ότι οι σημαίες χρησιμοποιούνται από τα κράτη και την εξουσία για να φανατίζουν τους λαούς κλπ...στρατοκράτες, φασίστες και τα συναφή. Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά. Όμως το θέμα μας είναι η δύναμη των συμβόλων. Το σύμβολο είναι αρκετά ισχυρό για να σκοτώσει έναν άνθρωπο που στρέφεται εναντίον του, ή είναι ικανό να θεωρηθεί χτύπημα ενάντια στις στρατιές των Ναζί. Ένα θεϊκό σημάδι από τους ουρανούς, ένας πύρινος σταυρός που έγραφε "εν τούτω νίκα" (ιστορικοί λένε πως ίσως ήταν μετεωρίτης, τις λεπτομέρειες τις συμπλήρωσε μάλλον το γραφείο τύπου του αυτοκράτορα) έδωσε στον Μ. Κωνσταντίνο μια αυτοκρατορία που κράτησε 1100 χρόνια. Έγινε και άγιος ο μάγκας, έγινε και η μαμά του. Σβήστηκαν και οι (ουκ ολίγες) αμαρτίες τους. Good deal man!
Ο Κ. Μαρξ έγραφε: "Οι ιδέες, όταν εισαχθούν στις μάζες, αποκτούν υλική δύναμη". Τα σύμβολα είναι κι αυτά κάτοικοι του χώρου των ιδεών και χρησιμεύουν σε αυτήν την εισαγωγή.
Λεπτομέρεια (με όλο το σεβασμό στη μνήμη του αγωνιστή) Ο Σολωμού πέθανε με ένα τσιγάρο αναμένο στο στόμα. Άντε να με πείσεις εμένα μετά ότι το τσιγάρο σκοτώνει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όταν την εποχή της κατοχής δυο μαθητές (ο ένας από αυτούς ήταν ο Γλέζος και όχι ο ... Γκλέτσος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί :D ) κατέβασαν τη ναζιστική σημαία, θεωρήθηκε μέγιστη πράξη αντίστασης, τόσο που ακόμη και σήμερα αναφέρεται στα ντοκυμανταίρ περί της αντίστασης και στα σχολικά βιβλία της ιστορίας (αν δεν απατώμαι). Ο παππούς μου διηγιόταν πόσο θάρρος και κουράγιο έδωσε σε όλους όταν μαθεύτηκε. Κανείς πάντως εκείνη την εποχή δεν μίλησε για κουρελόπανα και βεβαίως οι αγωνιστές έκαναν την πράξη με κίνδυνο της ζωής τους, μιας και οι Γερμανοί της εποχής δεν φημίζονταν για τις προχωρημένες αντιλήψεις τους επί αυτών των θεμάτων.
Θα μου πείτε, άλλες εποχές. Πολύ πιο πρόσφατα λοιπόν θυμόμαστε τον Σολωμό Σολωμού στα κατεχόμενα της Κύπρου να δολοφονείται εν ψυχρώ από έναν Τούρκο στρατιωτικό, μπροστά μάλιστα στις κάμερες, προσπαθώντας να κατεβάσει μια σημαία. Μάλλον και οι σύγχρονοι Τούρκοι δεν είναι προχωρημένων αντιλήψεων.
Τώρα θα πούνε όλοι, αυτά συνέβησαν σε πολέμους και κατοχές, άρα αυτά που λες αποδεικνύουν ότι οι σημαίες χρησιμοποιούνται από τα κράτη και την εξουσία για να φανατίζουν τους λαούς κλπ...στρατοκράτες, φασίστες και τα συναφή. Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά. Όμως το θέμα μας είναι η δύναμη των συμβόλων. Το σύμβολο είναι αρκετά ισχυρό για να σκοτώσει έναν άνθρωπο που στρέφεται εναντίον του, ή είναι ικανό να θεωρηθεί χτύπημα ενάντια στις στρατιές των Ναζί. Ένα θεϊκό σημάδι από τους ουρανούς, ένας πύρινος σταυρός που έγραφε "εν τούτω νίκα" (ιστορικοί λένε πως ίσως ήταν μετεωρίτης, τις λεπτομέρειες τις συμπλήρωσε μάλλον το γραφείο τύπου του αυτοκράτορα) έδωσε στον Μ. Κωνσταντίνο μια αυτοκρατορία που κράτησε 1100 χρόνια. Έγινε και άγιος ο μάγκας, έγινε και η μαμά του. Σβήστηκαν και οι (ουκ ολίγες) αμαρτίες τους. Good deal man!
Ο Κ. Μαρξ έγραφε: "Οι ιδέες, όταν εισαχθούν στις μάζες, αποκτούν υλική δύναμη". Τα σύμβολα είναι κι αυτά κάτοικοι του χώρου των ιδεών και χρησιμεύουν σε αυτήν την εισαγωγή.
Λεπτομέρεια (με όλο το σεβασμό στη μνήμη του αγωνιστή) Ο Σολωμού πέθανε με ένα τσιγάρο αναμένο στο στόμα. Άντε να με πείσεις εμένα μετά ότι το τσιγάρο σκοτώνει.:)

:worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η Ελληνική Σημαία
https://www.geetha.mil.gr/media/21noe/shmaia.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top