Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
O γάμος συνήθως γίνεται για τα παιδιά. Για να υπάρχει το θεσμικό πλαίσιο που θα τα προστατευει. Ετσι, συμπτωματικά, ο γάμος σηματοδοτεί το πέρασμα της σχέσης απο την ατέλειωτη διασκεδαση στις.... ατέλειωτες δουλειές :).

Δεν είναι δηλαδη ο γάμος που σκοτώνει τη σχέση. Αν εχεις λεφτά αρκετά ώστε να μην ζοριστείς, θα διασκεδάζεις με το κορίτσι σου το ιδιο όσο και πρίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Με το γάμο αλλάζουν πολλά...:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;



Ναι
συνήθως, αν παντρευτείς άλλονα, η σχέση χαλάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
οχι ρε παιδια ειναι ωραιος ο γαμος αλλα πρεπει να ειναι υγειης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για μένα ο "γάμος" δεν διαφέρει καθόλου από το να συζείς απλά με το αμόρε!!!Δεν προσφέρει ούτε αφαιρεί κάτι από τη σχέση, ούτε σκοτώνει τον έρωτα, ούτε τίποτα...!!!Απλά συνήθως μετά από κάποια χρόνια σχέσης, το ζευγάρι επιθυμεί να αποκτήσει οικογένεια και ο πιο εύκολος τρόπος είναι να χορέψει το χορό του Ησαϊα.Τότε όμως αρχίζουν και οι υποχρεώσεις, τα τρεχάματα, οι γκρίνιες, οι τσακωμοί και - πολλές φορές δυστυχώς - ο χωρισμός....Η αδυναμία μας να ανταποκριθούμε στις καταστάσεις καταστρέφει μία σχέση, όχι ο θεσμός του γάμου...Και παντρεμένος να μην είσαι και πάλι θα χώρισεις αν δεν έχεις τα κατάλληλα "προσόντα" και "ικανότητες" για να διατηρήσεις τη σχέση σου ζωντανή...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πφφφ

Δεν ξέρω, αλλά έχω στο μυαλό μου τον γάμο σαν ένα μπαμπούλα, ένα συνονθύλευμα υποχρεώσεων, γκρίνιας, ρουτίνας ή δεν ξέρω τι. Δεν ξέρω πώς είναι να είσαι σε μία οικογένεια κανονική, επειδή οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν πολύ μικρή και επί πολλά χρόνια μετά καυγάδιζαν συνεχώς- οπότε υποθέτω ότι αυτό έχει συμβάλλει σε δύο πράγματα:
- να θέλω να δημιουργήσω μία μεγάλη ευτυχισμένη οικογένεια και να προσπαθήσω να μείνει έτσι για πάντα
- και ταυτόχρονα να βλέπω το γάμο σαν κάτι λιγάκι τρομακτικό, που είναι πολύ δύσκολο να πετύχει, αφού το είδα το έργο με τους γονείς μου

Οπότε δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι τη σχέση.
Θα ήθελα να την αφήνει όπως είναι- να παραμένει ανέπαφη, να μην επηρεάζεται από τη συνήθεια και το ότι είσαι πλέον νομικά δεμένος με τον άλλονα.


Δεν φοβάμαι τον γάμο, φοβάμαι την ενδεχόμενη αποτυχία του.
Αλλά χαίρομαι που αυτό μου δίνει ένα ακόμη κίνητρο να προσπαθήσω και να κάνω τη σχέση μου (εκείνη, την μία) να μένει ζωντανή και να ..πετύχει. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν προσφερει κατι επιπλεον στη σχεση ο γαμοs, ειναι ομωs μια δημοσια αποδοχη τηs κοινηs συμβιωσηs τουs κατω απο την ιδια στεγη ενοποιων θεου και ανθρωπον κατι σημαντικο για αυτουs που πιστευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Άγχος, νεύρα
και επιπλέον κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Ελαφρυντικά για κάθε δίκη. Ο παντρεμένος βρίσκεται μονίμως σε κατάσταση "ψυχικού βρασμού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αν και μικρη εγω θελω να υπερασπιστω το θεσμο του γαμου! οταν φτασεις σε μια ηλικια κ βρεις ''το αλλο σου μισο'' ειναι ωραιο να ανταλλαξεις ορκους αιωνιας αγαπης μαζι του, μεσω του γαμου..
δε μπορουμε να ακυρωσουμε ολους τους γαμους επειδη καποιοι διαλυονται.. επειδη καποιοι πηραν ανωριμα την αποφαση...ο γαμος οταν αποφασιστει απο το ζευγαρι μετα απο ωριμη σκεψη ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα αγαθα.. καταρχας ειναι ωραιο κ πιο κοινωνικα αποδεκτο τα παιδια να βρισκονται μεσα σε σχεση...ειναι το καλυτερο γιαυτα για να μη γινονται κ αντικειμενο σχολιασμου απο διαφορους...
επισης επειδη εγω ειμαι μικρο ακομα κ ονειροπαρμενο τρελαινομαι κ στην ιδεα της τελετης, το ονειρο καθε κοπελας να ειναι το επικεντρο της προσοχης.. κ αυτο το συναισθημα του να σε περιμενει ο ΔΙΚΟΣ σου ο αντρας στην εκκλησια κ να τον θαυμαζεις κ να σε θαυμαζει αν κ δε το χω ζησει κ θαργησω πολυυυυυυυυυ ακομα να το ζησω νομιζω οτι ειναι ανεπαναληπτο..
ωραια! κοροιδεψτε με ελευθερα τωρα!!!:clapup::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
καταρχας ειναι ωραιο κ πιο κοινωνικα αποδεκτο τα παιδια να βρισκονται μεσα σε σχεση...ειναι το καλυτερο γιαυτα για να μη γινονται κ αντικειμενο σχολιασμου απο διαφορους...

Η μεγάλη διαφορά, η οποία μάλιστα διαφαίνεται σαφώς μέσα από το παραπάνω απόσπασμα, είναι πως ενώ ο γάμος είναι η μόνη κοινωνικά αποδεκτή μορφή σχέσης, τουλάχιστον με βάση τα ήθη προηγούμενων και ομολογουμένως σκοτεινών αιώνων, ο Έρωτας αντιμετωπίζεται από το κοινωνικό κατεστημένο με δυσπιστία, σχεδόν με εχθρότητα, καθώς η χαοτική κι απελευθερωτική του φύση αποτελεί "απειλή" για μια κοινωνία που προσπαθεί να επιβάλλει την δική της τάξη επί παντός επιστητού, ώστε να κυβερνά και να ελέγχει τις ψυχές των ανθρώπων. Το να υπερασπίζεται κανείς το θεσμό του γάμου, με την παραδοσιακή και κατά τη γνώμη μου παρωχημένη του μορφή, θέτοντας ως επιχείρημα το "τι θα πει ο κόσμος", είναι μια πολύ κακή βάση εκκίνησης, η οποία φέρει μέσα της το σπέρμα της διάλυσης από τη στιγμή της σύλληψής της. Με λίγα λόγια, ο γάμος που αιτιολογεί τον εαυτό του με τέτοιο τρόπο είναι εκ φύσεως θνησιγενής.

επισης επειδη εγω ειμαι μικρο ακομα κ ονειροπαρμενο τρελαινομαι κ στην ιδεα της τελετης, το ονειρο καθε κοπελας να ειναι το επικεντρο της προσοχης.. κ αυτο το συναισθημα του να σε περιμενει ο ΔΙΚΟΣ σου ο αντρας στην εκκλησια κ να τον θαυμαζεις κ να σε θαυμαζει αν κ δε το χω ζησει κ θαργησω πολυυυυυυυυυ ακομα να το ζησω νομιζω οτι ειναι ανεπαναληπτο..
ωραια! κοροιδεψτε με ελευθερα τωρα!!!:clapup::P:P:P
Ακριβώς εδώ βρίσκεται η μέγιστη παρεξήγηση και πιθανόν το μεγάλο πρόβλημα του γάμου. Οι περισσότερες γυναίκες (ευτυχώς όχι όλες) έχουν προγραμματιστεί να ονειρεύονται την τελετή του γάμου και όχι τον ίδιο το γάμο ως μορφή συμβίωσης. Αυτό σημαίνει πως το "θέλω να παντρευτώ" επικεντρώνεται στη μέρα του γάμου, αφήνοντας επιμελώς απ' έξω τις πραγματικές δυσκολίες αλλά και τις δεδομένες υποχωρήσεις και συμβιβασμούς που αυτός συνεπάγεται στην πορεία. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ενώ οι περισσότερες οικογένειες έχουν γαλουχήσει και στη συνέχεια έχουν πιέσει τα τέκνα τους να αποζητήσουν το γάμο, ως το θεμέλιο της κοινωνίας κλπ, τα περισσότερα διαζύγια -και είναι πλέον πάρα πολλά για να τ' αγνοήσει κανείς- έχουν ως αιτία, σύμφωνα με επίσημες στατιστικές, την παρέμβαση των οικογενειών μέσα στο ζευγάρι.

Κάτι τέτοιο μας βάζει στον πειρασμό να παρατηρήσουμε ότι ο γάμος αποτελεί μια μορφή διαιώνισης όχι του είδους, αλλά του αρρωστημένου Εγώ των συμπεθέρων...

Με λίγα λόγια, η καλλιέργεια ενός μύθου, μέσα από παραμύθια με πριγκίπισσες και από ταινίες που παρουσιάζουν τη γαμήλια τελετή ως την ευτυχή κατάληξη (happy end, το χάπι το δίνουν μετά την ταινία) μιας ερωτικής σχέσης, δεν προετοιμάζει τους νέους για τις πραγματικές δυσκολίες που συνεπάγεται μια μορφή σχέσης, η οποία στο μεγαλύτερο μέρος της είναι ένας συνεταιρισμός και στηρίζεται κυρίως σε συμβάσεις.

Δεν έχω κανένα λόγο να σε κοροϊδέψω αγαπητή μου, αλλά πολύ φοβάμαι πως στο μέλλον θα σε κοροϊδέψουν οι ίδιες οι απόψεις σου. Εγώ έχω για σένα μοναχά μια μικρή "προφητεία":

"Θα δεις, όλες οι αλήθειες σου ήταν ξένες"!

Θα δεις, στο εγγυώμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το ονειρο καθε κοπελας να ειναι το επικεντρο της προσοχης..

Αλοίμονο αν μια κοπέλα, ή ένας άνθρωπος βασικά (οποιουδήποτε φύλου), περιμένει το γάμο για να είναι στο επίκεντρο της προσοχής. Τόση έλλειψη αυτοπεποίθησης;

Επιπροσθέτως, συμφωνώ απόλυτα με τον Great Chaos. Έγραψες και πάλι φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αλοίμονο αν μια κοπέλα, ή ένας άνθρωπος βασικά (οποιουδήποτε φύλου), περιμένει το γάμο για να είναι στο επίκεντρο της προσοχής. Τόση έλλειψη αυτοπεποίθησης;

δεν υποστηριζω ακριβως αυτο που λες, δεν ειπα οτι οι γαμοι πρεπει να γινονται για τη μερα.. γαμου.. σαφως κ ενας γαμος δε γινεται γιαυτο.. ειπαμε ονειροπαρνιεμαι αλλα οχι κ ετσι!
απλα ειπα πως αυτο ειναι ενα αλλο ωραιο του γαμου..εγω με αυτο αποπειραθηκα να απαντησω στο οτι ο γαμος ειναι απλα ενα χαρτι κ τπτ παραπανω!! ειναι το ολο συναισθημα.. το οτι θα μεγαλωσεις κ θα το θυμασαι... οπως ξαναειπα το γεγονος οτι μεγαλο μερος των γαμων καταληγει σε διαζυγια αυτο δε σημαινει πως πρεπει να καταδικασουμε ολους τους γαμους.. υπαρχουν και ξερω πολλα ζευγαρια που ναι χρονια μαζι και παρολα αυτα με αμοιβαιες υποχωρησεις οταν χρειαζεται, ο γαμος τους ειναι οπως στην αρχη, ισως κ ακομα καλυτερα... κ δε τιθεται θεμα αυτοπεποιθησης ή μη αγαπητη..τιθεται θεμα παραδοσης, κοινωνικα αποδεκτου κ πανω απολα θρησκειας.. γιαυτο επισης κ ειμαι κατα του πολιτικου γαμου αλλα μαυτο βγαινω off topic... επισης οταν βρισκεσαι μεσα σε γαμο το σκεφτεσαι πολυ περισσοτερο να διαλυσεις αυτο που εχεις για μικροπραγματα οπως γινεται στις μη επισημοποιημενες σχεσεις.
για να ανακεφαλαιωσω ειναι ωραιο να βρισκεσι σε μια υγειη σχεση αλλα ειναι ακομη καλυτερο οταν εισαι σιγουρος γιαυτη να την επισημοποιεισεις... δεν ειναι υποχρεωτικο.. ο καθενας πραττει οπως νομιζει σαυτη τη ζωη αλλα για μενα ειναι πολυ γλυκο να ορκιζεσαι στην εκκλησια ''ενοπιον θεου κ ανθρωπων'' να περασεις την υπολοιπη ζωη σου με καποιον.. απο κει κ περα ο καθενας εχει τη γνωμη του. κ ειμαι σιγουρη οτι αυτοι που σνομπαρουν το γαμο οι περισσοτεροι πρωτοι απολους θα βρεθουν στην εκκλησια οσο παραλογο κ γελοιο κ αν τους ακουγεται τωρα..

αα και κατι τελευταιο! απο τη στιγμη που για καποιον ειναι εαν απλο χαρτι κ τιποτα παραπανω γιατι λοιπον να μη το παρεις?? να εισαι κ νομικα κατοχυρωμενος κ συ κ η οικογενεια σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Η μεγάλη διαφορά, η οποία μάλιστα διαφαίνεται σαφώς μέσα από το παραπάνω απόσπασμα, είναι πως ενώ ο γάμος είναι η μόνη κοινωνικά αποδεκτή μορφή σχέσης, τουλάχιστον με βάση τα ήθη προηγούμενων και ομολογουμένως σκοτεινών αιώνων, ο Έρωτας αντιμετωπίζεται από το κοινωνικό κατεστημένο με δυσπιστία, σχεδόν με εχθρότητα, καθώς η χαοτική κι απελευθερωτική του φύση αποτελεί "απειλή" για μια κοινωνία που προσπαθεί να επιβάλλει την δική της τάξη επί παντός επιστητού, ώστε να κυβερνά και να ελέγχει τις ψυχές των ανθρώπων. Το να υπερασπίζεται κανείς το θεσμό του γάμου, με την παραδοσιακή και κατά τη γνώμη μου παρωχημένη του μορφή, θέτοντας ως επιχείρημα το "τι θα πει ο κόσμος", είναι μια πολύ κακή βάση εκκίνησης, η οποία φέρει μέσα της το σπέρμα της διάλυσης από τη στιγμή της σύλληψής της. Με λίγα λόγια, ο γάμος που αιτιολογεί τον εαυτό του με τέτοιο τρόπο είναι εκ φύσεως θνησιγενής.

Ακριβώς εδώ βρίσκεται η μέγιστη παρεξήγηση και πιθανόν το μεγάλο πρόβλημα του γάμου. Οι περισσότερες γυναίκες (ευτυχώς όχι όλες) έχουν προγραμματιστεί να ονειρεύονται την τελετή του γάμου και όχι τον ίδιο το γάμο ως μορφή συμβίωσης. Αυτό σημαίνει πως το "θέλω να παντρευτώ" επικεντρώνεται στη μέρα του γάμου, αφήνοντας επιμελώς απ' έξω τις πραγματικές δυσκολίες αλλά και τις δεδομένες υποχωρήσεις και συμβιβασμούς που αυτός συνεπάγεται στην πορεία. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ενώ οι περισσότερες οικογένειες έχουν γαλουχήσει και στη συνέχεια έχουν πιέσει τα τέκνα τους να αποζητήσουν το γάμο, ως το θεμέλιο της κοινωνίας κλπ, τα περισσότερα διαζύγια -και είναι πλέον πάρα πολλά για να τ' αγνοήσει κανείς- έχουν ως αιτία, σύμφωνα με επίσημες στατιστικές, την παρέμβαση των οικογενειών μέσα στο ζευγάρι.

Κάτι τέτοιο μας βάζει στον πειρασμό να παρατηρήσουμε ότι ο γάμος αποτελεί μια μορφή διαιώνισης όχι του είδους, αλλά του αρρωστημένου Εγώ των συμπεθέρων.
Θα συμφωνησω μαζι σου οτι οταν ο γαμοs γινεται αυτοσκοποs να παντρευτω απλα για να λεω οτι παντρευτηκα ειναι μεγαλο λαθοs, απο την αλλη η αποφαση ενοs ζευγαριου να περαση την υπολοιπη ζωη του απο κοινου μαζι ανεξαρτητα το που θα καταληξη τελικα αυτη η σχεση στο μελλον και μιλαω για το τωρα δεν μπορει παρα να αποκτηση και εναν πιο επισημο χαραχτηρα εξαιτιαs αυτου του γεγονοτοs,που δεν ειναι και λιγο πραγμα,ωστε να παρευρεθουν στην χαρα αυτη του ζευγαριου οι συγγενειs και οι φιλοι. Που ειναι το κακο δηλαδη.Το τελετουργικο μεροs του γαμου εχει να κανει καθαρα με τα θρησκευτικα πιστευω του καθενοs.Οσο για τα πεθερικα που ολοι σαs βγαζετε χολη θα ερθει και η σειρα σαs καποτε, θα αποκτησετε παιδια θα τα μεγαλωσετε με κοπουs και βασανα θα ερθει και η ωρα να τα παντρεψετε και τοτε θα καταλαβετε γιατι οι ξενεs αληθειεs εγιναν και δικεs σαs αληθειεs.Εκ του ασφαλουs μην βγαζετε ευκολα συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν υποστηριζω ακριβως αυτο που λες, δεν ειπα οτι οι γαμοι πρεπει να γινονται για τη μερα.. γαμου.. σαφως κ ενας γαμος δε γινεται γιαυτο.. ειπαμε ονειροπαρνιεμαι αλλα οχι κ ετσι!
απλα ειπα πως αυτο ειναι ενα αλλο ωραιο του γαμου..εγω με αυτο αποπειραθηκα να απαντησω στο οτι ο γαμος ειναι απλα ενα χαρτι κ τπτ παραπανω!! ειναι το ολο συναισθημα.. το οτι θα μεγαλωσεις κ θα το θυμασαι... οπως ξαναειπα το γεγονος οτι μεγαλο μερος των γαμων καταληγει σε διαζυγια αυτο δε σημαινει πως πρεπει να καταδικασουμε ολους τους γαμους.. υπαρχουν και ξερω πολλα ζευγαρια που ναι χρονια μαζι και παρολα αυτα με αμοιβαιες υποχωρησεις οταν χρειαζεται, ο γαμος τους ειναι οπως στην αρχη, ισως κ ακομα καλυτερα... κ δε τιθεται θεμα αυτοπεποιθησης ή μη αγαπητη..τιθεται θεμα παραδοσης, κοινωνικα αποδεκτου κ πανω απολα θρησκειας.. γιαυτο επισης κ ειμαι κατα του πολιτικου γαμου αλλα μαυτο βγαινω off topic... επισης οταν βρισκεσαι μεσα σε γαμο το σκεφτεσαι πολυ περισσοτερο να διαλυσεις αυτο που εχεις για μικροπραγματα οπως γινεται στις μη επισημοποιημενες σχεσεις.
για να ανακεφαλαιωσω ειναι ωραιο να βρισκεσι σε μια υγειη σχεση αλλα ειναι ακομη καλυτερο οταν εισαι σιγουρος γιαυτη να την επισημοποιεισεις... δεν ειναι υποχρεωτικο.. ο καθενας πραττει οπως νομιζει σαυτη τη ζωη αλλα για μενα ειναι πολυ γλυκο να ορκιζεσαι στην εκκλησια ''ενοπιον θεου κ ανθρωπων'' να περασεις την υπολοιπη ζωη σου με καποιον.. απο κει κ περα ο καθενας εχει τη γνωμη του. κ ειμαι σιγουρη οτι αυτοι που σνομπαρουν το γαμο οι περισσοτεροι πρωτοι απολους θα βρεθουν στην εκκλησια οσο παραλογο κ γελοιο κ αν τους ακουγεται τωρα..

αα και κατι τελευταιο! απο τη στιγμη που για καποιον ειναι εαν απλο χαρτι κ τιποτα παραπανω γιατι λοιπον να μη το παρεις?? να εισαι κ νομικα κατοχυρωμενος κ συ κ η οικογενεια σου??

Καταρχάς εγώ δεν θυμάμαι να δήλωσα πουθενά κατά του γάμου.
Είμαι κατά του γάμου μόνο όταν γίνεται για ποταπούς (κατ'εμέ) λόγους όπως:

  • Να μην λέει η κοινωνία
  • Να μην κοροιδεύουν τα παιδιά στο σχολείο
  • Να νιώσει το ζευγάρι ή ένας εξ αυτών που το αποτελούν "στο επίκεντρο"
  • Να νιώσουν ικανοποιημένα τα πεθερικά
  • Έτσι πρέπει (επειδη το λέει ο μπαμπάς, η μαμά, ο θεός, το άγιο πνεύμα, ο παπάς της γειτονιάς κοκ)
  • Μας έμαθαν ότι είναι ρομαντικό και το δεχτήκαμε άκριτα.
  • Παράδοση. Όπως έχω πει και αλλού, θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις παραδόσεις με το ίδιο κριτικό πνεύμα με το οποίο αντιμετωπίζουμε τις αλλαγές. Μόνο έτσι θα είμαστε σίγουροι ότι ορίζουμε εμείς τις πράξεις μας. Το "έτσι τα βρήκα και έτσι πρέπει να τα αφήσω" για μένα είναι μέγιστη παθητικότητα.
Το επιχείρημα ότι ένας γάμος είναι δυσκολότερο να χαλάσει απ'ότι μια "απλή" σχέση, δεν έχω καταλήξει ακόμα αν το δέχομαι ή αν το κατατάσσω στα παραπάνω. Από τη μια είναι λίγο pathetic να χρειάζεται μια σχέση το βούρδουλα του νόμου και των παπάδων για να συνεχίσει να υφίσταται, από την άλλη όσο υπέροχη και να είναι μια σχέση, άνθρωποι είμαστε και κατά καιρούς εκνευριζόμαστε. Πάντως δεν ισχύει ακριβώς αυτό που λες "επισης οταν βρισκεσαι μεσα σε γαμο το σκεφτεσαι πολυ περισσοτερο να διαλυσεις αυτο που εχεις για μικροπραγματα οπως γινεται στις μη επισημοποιημενες σχεσεις.". Δεν σκέφτεσαι περισσότερο να τον διαλύσεις απ'ότι στην περίπτωση μακρόχρονης σχέσης, απλά είναι εκ των πραγμάτων δυσκολότερο να το κάνεις.

Όσον αφορά το θέμα αυτοπεποίθησης, μάλλον δεν έγινε αντιληπτή η συνεπαγωγή που εννοείτο: Λέγοντας "τόση έλλειψη αυτοπεποίθησης;" αναφέρομαι στην πεποίθηση ότι δεν μπορείς να βρεθείς στο επίκεντρο για τα επιτεύγματα σου, αλλά πρέπει να έρθει ένας γάμος να σε φέρει στο επίκεντρο για μερικές ώρες. Αυτό προσωπικά το θεωρώ έλλειψη αυτοπεποίθησης και όχι το γάμο εν γένει.

Τέλος, είμαι της άποψης (όπως φαντάζομαι ότι έχει ήδη φανεί) πώς όταν ορίζουν τις πράξεις μας η θρησκεία, η παράδοση, και το "κοινωνικά αποδεκτό", τότε είναι θέμα χρόνου να κάνουμε λάθη για τα οποία αργότερα θα μετανιώνουμε.

Αλήθεια, γιατί είσαι κατά του πολιτικού γάμου; Πώς είναι δυνατόν να σε ενοχλεί κάτι που μπορείς, αν δεν το επιθυμείς, να μην το κάνεις ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αλήθεια, γιατί είσαι κατά του πολιτικού γάμου; Πώς είναι δυνατόν να σε ενοχλεί κάτι που μπορείς, αν δεν το επιθυμείς, να μην το κάνεις ποτέ;

ειμαι κατα του πολιτικου γαμου οσον αφορα εμενα.. δε μαρεσει, δε θα χαιρομουν το γαμο μου ετσι δε θα τον ευχαριστιομουν. δε θα νιωθα παντρεμενη μετα... ειναι προσωπικη μου λοξα δε κατακρινω τους αλλους που ταποφασιζουν!

Καταρχάς εγώ δεν θυμάμαι να δήλωσα πουθενά κατά του γάμου.
Είμαι κατά του γάμου μόνο όταν γίνεται για ποταπούς (κατ'εμέ) λόγους όπως:

  • Να μην λέει η κοινωνία
  • Να μην κοροιδεύουν τα παιδιά στο σχολείο
  • Να νιώσει το ζευγάρι ή ένας εξ αυτών που το αποτελούν "στο επίκεντρο"
  • Να νιώσουν ικανοποιημένα τα πεθερικά
  • Έτσι πρέπει (επειδη το λέει ο μπαμπάς, η μαμά, ο θεός, το άγιο πνεύμα, ο παπάς της γειτονιάς κοκ)
  • Μας έμαθαν ότι είναι ρομαντικό και το δεχτήκαμε άκριτα.
θα διαφωνησω μαζι σου στους περισσοτερους λογους που θεωρεις ποταπους κ ιδιαιτερα στο θεμα της θρησκειας.. μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια!αν ειναι δυνατον δλδ, εαν πιστευεις βεβαια παντα, να μη θες να επισημοποιησεις τη σχεση σου στην εκκλησια αφου αυτο ειναι κατι απλο που ''επιβαλλει'' η εκκλησια.ειναι ενας ''νομος'' της εκκλησιας που αν κ δεν εχει ποινη καλο ειναι να τον τηρεις... οσον αφορα τις παραδοσεις μας καλως η κακως αυτο ειμαστε.. οι παραδοσεις ειναι το παρελθον μας τα ηθη κ τα εθιμα του τοπου μας κ καλο θα ειναι να τα δεχτουμε κ να τιμαμε.. ρομαντικο δε το θεωρω ρομαντικο επειδη μου το μαθαν, δεν ειμαι αβουλη εχω αποψη κ μπορω να καταλαβω τι ειναι ρομαντικο κ τι οχι.. και για μενα ειναι κ απαρα πολυ μαλιστα ο γαμος.κ οσο για τα παιδι απου αναφερεσαι δε το καταλαβαινουμε τωρα αλλα οταν κανουμε κ ειναι το επικεντρο σχολιασμου δε νομιζω οτι θα σαρεσει.. σε αυτη τη κοινωνια ζουμε πρεπει να παιξουμε με τους κανονες της.. δε θαλλαξουμε εμεις τον κοσμο... με τα υπολοιπα που ειπες συμφωνω νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
δε θαλλαξουμε εμεις τον κοσμο...
Αυτό είναι και λίγο αυτοεκπληρούμενη προφητεία... Και μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να είχαμε να τον αλλάξουμε, αν είμαστε τόσο βέβαιοι ότι δεν μπορούμε, δεν πρόκειται να το καταφέρουμε.

Πέραν του φιλοσοφικού, μπορεί να μην έχουμε την ικανότητα να αλλάξουμε τον κόσμο, αλλά πιστεύω ότι έχουμε την ικανότητα να ορίσουμε ποιός θα είναι ο δικός μας κόσμος. Τον περίγυρο μας τον ορίζουμε, τουλάχιστον κατά ένα μεγάλο βαθμό.

Όσον αφορά τις παραδόσεις, δεν βλέπω κανένα ορθολογικό επιχείρημα υπέρ της άκριτης τήρησης τους, οπότε εμμένω στην άποψη μου ότι δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα χωρίς πρώτα να το κρίνουμε.

Όταν γεννιόμαστε, δεν έχουμε καμία άποψη και είμαστε όλοι άθεοι. Αργότερα η κοινωνία μας επιβάλλει θρησκείες, παραδόσεις, ήθη, απόψεις, σε τέτοιο σημείο που θεωρούμε πολλές φορές ότι τα υιοθετήσαμε έπειτα από προσωπική αναζήτηση, η οποία σπανίως υφίσταται. Σε κάποιες περιπτώσεις φυσικά είναι εφικτό ένα άτομο να καταλήξει έπειτα από σκέψη στις default απόψεις της κοινωνίας, αλλά κάτι τέτοιο είναι τόσο σπάνιο που λογίζεται στις εξαιρέσεις. Άλλωστε και η παιδεία που δεχόμαστε δεν βοηθά ιδιαίτερα το κριτικό πνεύμα, παρ'ότι διατείνεται το αντίθετο.

Τις απόψεις μου περί του αν είναι σωστό κριτήριο για οποιαδήποτε απόφαση το "να μην κοροιδεύουν το παιδί" τις έχω εκθέσει σε σχετικό θέμα, οπότε δεν θεωρώ σκόπιμο να τις επαναλάβω. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι όλοι κάποτε υπήρξαμε παιδιά, οπότε δεν είναι απαραίτητο τέτοια ερωτήματα να απαντώνται μόνο θεωρητικά από τους μέχρι στιγμής άτεκνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πέραν του φιλοσοφικού, μπορεί να μην έχουμε την ικανότητα να αλλάξουμε τον κόσμο, αλλά πιστεύω ότι έχουμε την ικανότητα να ορίσουμε ποιός θα είναι ο δικός μας κόσμος. Τον περίγυρο μας τον ορίζουμε, τουλάχιστον κατά ένα μεγάλο βαθμο

ακριβως... ο καθενας οριζει μονος του τις επιλογες του κ ειναι υπευθυνος των πραξεων του...
εγω εχω επιλεξει ποιος ειναι ο δικος μου κομος κ ποια τα πιστευω μου... εσυ εχεις διαφορετικα κ δε θα σε κρινω γιαυτα... απλα δε συμπιπτουν....εγω δεχομαι την αξια της παραδοσης εσυ ισως οχι... ειναι ο κοσμος μου κ ειναι ο κοσμος σου... οι αποψεις δυιστανται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Τέλος, είμαι της άποψης (όπως φαντάζομαι ότι έχει ήδη φανεί) πώς όταν ορίζουν τις πράξεις μας η θρησκεία, η παράδοση, και το "κοινωνικά αποδεκτό", τότε είναι θέμα χρόνου να κάνουμε λάθη για τα οποία αργότερα θα μετανιώνουμε.

Έξοχη άποψη! Και συνήθως -όχι πάντα- συναντούμε τέτοια περιστατικά πράξεων με βάση άγραφους "νόμους" σε ανθρώπους ελλείψει μόρφωσης (όχι αποκλειστικά της στοιχειώδους, αλλά συνήθως αυτής που προσφέρει πρόσβαση και στην κριτική σκέψη). :)

Όταν γνωρίζεις, έχεις δύναμη, αποφασιστικότητα και πίστη σ' αυτά που θέλεις/μπορείς να κάνεις, δε σ' ενδιαφέρει, ούτε πως το λέει η παράδοση ότι θα παντρευτείς, ούτε ότι θα πας στην κόλαση αν κάνεις έρωτα πρίν το γάμο, ούτε τι θα πει ο κόσμος αν ανακοινώσεις ότι θα ζείς με έναν διαφορετικό του συνηθισμένου σύντροφο (gay, λεσβία, ανάπηρο, αλλόθρησκο, αλλοδαπό κ.ο.κ) Άμα δεν έχει κανείς τα προσόντα, ας μείνει άβουλο ον, να ψήνει τον καφέ με τη μανιβέλα, όπως το κανε ο παππούς του και να παντρεύεται πλούσιο γαμπρό επειδή το είπε η μαμά και στραβοκοίταξε η/ο αδερφή/ος (που κρυφά μπορεί και να κάνουν τριστολημηρότερα από αυτά που κατακρίνουν, μην ξεχνιόμαστε, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο :whistle:).

Τα ρέστα μου και πάω να παίξω Bioshock!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top