Βιομηχανία του θεάματος: χρήματα και φήμη χωρίς κόπο;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σημείωση editor: Το θέμα προήλθε από το
Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;



Παράλληλα βλέπω το American's next top model, το οποίο (στη χείριστή του μορφή) ήρθε και στην Ελλάδα, και αναρωτιέμι τι είναι αυτό που κάποια κορίτσια λατρεύουν τόσο πολύ στο μόντελινγκ, τις βλέπω να κλαίνε, να χτυπιούνται "αυτό είναι το όνειρό μου, ο σκοπός της ζωής μου", και λέω, τι είναι αυτό το τόσο υπέροχο που επιθυμούν τόσο πολύ;

Κι αναρωτιέμαι: Μήπως είναι η σκέψη οτι θα πληρώνονται ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΚΟΠΟ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κι αναρωτιέμαι: Μήπως είναι η σκέψη οτι θα πληρώνονται ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΚΟΠΟ;
Πληρώνονται χωρίς να χρειάζεται να σπουδάσουν κάτι, αλλά όχι και χωρίς κόπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι αναρωτιέμαι: Μήπως είναι η σκέψη οτι θα πληρώνονται ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΚΟΠΟ;

Αν και ειμαστε εκτος θεματος ...:worry:, θα ηθελα να σχολιασω...

Ποιο ειναι το προβλημα, εαν πληρωνεσαι χωρις να καταβαλλεις κοπο?!

Μακαρι να μπορουσα κι εγω να κανω μια δουλεια(αν και το εν λογω επαγγελμα δεν ειναι, σε καμμια περιπτωση, περιπατος), οπου δε θα κουραζομουν και θα πληρωνομουν. (στην επομενη ζωη, εαν δεν ειμαι γατα, τουλαχιστον ας γινω εισοδηματιας...)
Θα ηταν ακομα καλυτερα βεβαια, εαν ειχα μια μηχανη που "κοβει" ευρω και κατα συνεπεια ειχα τη δυνατοτητα να αφιερωνω ολο μου το χρονο, χωρις να με απασχολει το οικονομικο θεμα, σε πραγματα που με γεμιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Αν εσύ έχεις σε εκτίμηση κάποιον που δεν κάνει τίποτα στη ζωή του και βγάζει λεφτά, καλώς. Εγώ όμως δεν τον έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
και γτ πρέπει να κάνεις κάτι για να βγάλεις λεφτά;
άσχετα μαυτό αυτό το επάγγελμα θεωρείται κάτι γιαυτό και αυτές παίρνουν τόσα λεφτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν εσύ έχεις σε εκτίμηση κάποιον που δεν κάνει τίποτα στη ζωή του και βγάζει λεφτά, καλώς. Εγώ όμως δεν τον έχω.

Μαλλον θελεις να πεις "...που δεν εργαζεται και βγαζει λεφτα"...
Προσωπικα, δεν εχω κανενα προβλημα, αρκει να εκμεταλλευται δημιουργικα τον χρονο του και να μην ειναι αραχτος σε εναν καναπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Συνήθως το επάγγελμα που έχει μικρότερη προσφορά, πληρώνει και καλύτερα. Επίσης αυτό που βασίζεται σε κάποιο ταλέντο. Στο θέμα του μόντελινγκ που υπάρχει υπερ-προσφορά, γιατί υπάρχουν τόσο υψηλοί μισθοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συνήθως το επάγγελμα που έχει μικρότερη προσφορά, πληρώνει και καλύτερα. Επίσης αυτό που βασίζεται σε κάποιο ταλέντο. Στο θέμα του μόντελινγκ που υπάρχει υπερ-προσφορά, γιατί υπάρχουν τόσο υψηλοί μισθοί;

Και στους καθηγητες υπερ-προσφορα υπαρχει...εχεις υποψιν σου ποσα χρηματα παιρνουν π.χ. κανοντας ιδιαιτερα?
Το λιγοτερο 15? την ωρα (και να εισαι σιγουρη, δεν πεθαινουν και στην κουραση) , οταν ενας υπαλληλος των 700? σε ενα 8ωρο βγαζει ο,τι εκεινος σε 2 ωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Συνήθως το επάγγελμα που έχει μικρότερη προσφορά, πληρώνει και καλύτερα. Επίσης αυτό που βασίζεται σε κάποιο ταλέντο. Στο θέμα του μόντελινγκ που υπάρχει υπερ-προσφορά, γιατί υπάρχουν τόσο υψηλοί μισθοί;
γτ υπάρχει υψηλή ζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Μα συγκρίνεις τώρα τους καθηγητές με τα μοντέλα; Οι πρώτοι έχουν φάει τόσα χρόνια από τη ζωή τους, έχουν κοπιάσει συν έχουν ξοδέψει ένα σωρό χρήματα για να βγάζουν 15 ευρώ την ώρα - χώρια που κοπιάζουν πνευματικά στη δουλειά τους. Το μοντέλο τα έχει κάνει όλα αυτά; Το πολύ πολύ να έχει ξοδέψει λεφτά για ολική αποτρίχωση... Και δε συγκρίνω καν το τι κόπο κάνει ο ένας σε σχέση με τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα συγκρίνεις τώρα τους καθηγητές με τα μοντέλα; Οι πρώτοι έχουν φάει τόσα χρόνια από τη ζωή τους, έχουν κοπιάσει συν έχουν ξοδέψει ένα σωρό χρήματα για να βγάζουν 15 ευρώ την ώρα - χώρια που κοπιάζουν πνευματικά στη δουλειά τους. Το μοντέλο τα έχει κάνει όλα αυτά; Το πολύ πολύ να έχει ξοδέψει λεφτά για ολική αποτρίχωση... Και δε συγκρίνω καν το τι κόπο κάνει ο ένας σε σχέση με τον άλλον.

Σορρυ, αλλα εχεις κανει μοντελο και γνωριζεις τοσο καλα τον χωρο, τι χρειαζεται και ποσο κοπο καταβαλλει κανεις?
Ενιγουει...
...παραπανω συγκρινα τον καθηγητη που κανει ιδιαιτερα με εναν εργαζομενο των 700?, ο οποιος πιθανοτατα ειναι επισης πτυχιουχος.
Μιλησες για υπερ-προσφορα στις μοντελες - υψηλες αμοιβες
(που δεν ξερω, εαν οντως ισχυει, διοτι αυτες με υψηλα κασε ειναι λιγες) και απλα εφερα ενα παραδειγμα για να σου δειξω πως δεν ειναι η εξαιρεση.
Και υπ'οψιν, οι καθηγητες, 4 χρονια σχολης εχουν κανει, οπως και ολοι οι υπολοιποι της ανωτερης και ανωτατης εκπαιδευσης. Μην τρελλαθουμε κιολας με το να λεμε πως εφαγαν τα χρονια τους στα θρανια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Σορρυ, αλλα εχεις κανει μοντελο και γνωριζεις τοσο καλα τον χωρο, τι χρειαζεται και ποσο κοπο καταβαλλει κανεις?
Well said. Προσωπικά μου φαίνεται τρομερά απαιτητική δουλειά, και σε καμία περίπτωση δεν θα τη χαρακτήριζα "χωρίς κόπο"! Μόνο και μόνο την εξαντλητική δίαιτα και γυμναστική να σκεφτείς... (που δεν είναι μόνο αυτά)


Μιλησες για υπερ-προσφορα στις μοντελες - υψηλες αμοιβες
(που δεν ξερω, εαν οντως ισχυει, διοτι αυτες με υψηλα κασε ειναι λιγες) και απλα εφερα ενα παραδειγμα για να σου δειξω πως δεν ειναι η εξαιρεση.
Και υπ'οψιν, οι καθηγητες, 4 χρονια σχολης εχουν κανει, οπως και ολοι οι υπολοιποι της ανωτερης και ανωτατης εκπαιδευσης. Μην τρελλαθουμε κιολας με το να λεμε πως εφαγαν τα χρονια τους στα θρανια...
και συνήθως δεν είναι καν ιδιαίτερα καλοί φοιτητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Well said. Προσωπικά μου φαίνεται τρομερά απαιτητική δουλειά, και σε καμία περίπτωση δεν θα τη χαρακτήριζα "χωρίς κόπο"! Μόνο και μόνο την εξαντλητική δίαιτα και γυμναστική να σκεφτείς... (που δεν είναι μόνο αυτά)

Χωρίς κόπο δεν είναι, συμφωνώ. Αλλά όταν μπαίνουν κι άλλοι παράγοντες στη μέση, όπως οτι είναι κάτι που γίνεται χωρίς σπουδές - χρήματα και το οτι έχει ημερομηνία λήξης, αλλά τα ποσά είναι ιδιαίτερα (και προκλητικά) μεγάλα, όλα αυτά με κάνουν να θυμώνω.Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τη ζωή τους στα θρανία και καταλήγουν μπάρμαν και ντιλίβερυ. Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
και συνήθως δεν είναι καν ιδιαίτερα καλοί φοιτητές...

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα Michelle; Έχεις κάνει σχετική στατιστική;

Νομίζω το θέμα με τα μοντέλα είναι ότι για να βγάλουν χρήματα εκμεταλλεύονται την εξωτερική τους ομορφιά πράγμα το οποίο παραπέμπει σε ένα άλλο επάγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χωρίς κόπο δεν είναι, συμφωνώ. Αλλά όταν μπαίνουν κι άλλοι παράγοντες στη μέση, όπως οτι είναι κάτι που γίνεται χωρίς σπουδές - χρήματα και το οτι έχει ημερομηνία λήξης, αλλά τα ποσά είναι ιδιαίτερα (και προκλητικά) μεγάλα, όλα αυτά με κάνουν να θυμώνω.Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τη ζωή τους στα θρανία και καταλήγουν μπάρμαν και ντιλίβερυ. Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου!
O Bill Gates και ο Steve Jobs ήταν college dropouts (τα παράτησαν στον πρώτο χρόνο). Να υποθέσω ότι θεωρείς ότι η Microsoft και η Apple έγιναν "χωρίς κόπο";
Ξεκολλήστε επιτέλους από τη νοοτροπία ότι το Πανεπιστήμιο είναι μια υποχρεωτική αγγαρεία και αν καταφέρεις και την αντέξεις το σύμπαν σου χρωστάει. Τίποτα δεν (θα έπρεπε να) δικαιούσαι επειδή σπούδασες και μόνον. Το Πανεπιστήμιο σου δίνει κάποια εφόδια απλά, όσα του επιτρέψεις. Το να μην σπουδάσεις και να κάνεις κάτι άλλο επίσης σου δίνει κάποια εφόδια (διαφορετικά κατά περίπτωση) και δεν είναι απαραίτητα κατακριτέο να το προτιμήσεις, ούτε σε καθιστά απαραίτητα σε μειονεκτική θέση.

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα Michelle; Έχεις κάνει σχετική στατιστική;
Συνήθως οι καλοί φοιτητές κάνουν και μεταπτυχιακά και μετά τους φαίνεται πολύ "λίγο" το να γίνουν καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Νομίζω το θέμα με τα μοντέλα είναι ότι για να βγάλουν χρήματα εκμεταλλεύονται την εξωτερική τους ομορφιά πράγμα το οποίο παραπέμπει σε ένα άλλο επάγγελμα...
Το μόνο μειονέκτημα της ομορφιάς έναντι της ευφυίας είναι ότι η ευφυία είναι πιο παραγωγική. Και τα 2 είναι εγγενή προτερήματα, τα οποία αποκτήθηκαν χωρίς κανένα κόπο.
Επιπλέον, το καλλιτεχνικό ταλέντο είναι επίσης εγγενές (κόπο κάνεις για να το εξασκήσεις, το ίδιο και με την ομορφιά, για να τη διατηρήσεις) και επίσης δεν παράγει κάτι αντικειμενικά χρήσιμο, παρά μόνο κάτι όμορφο (δεν το λέω για να το υποβαθμίσω). Αναρωτιέμαι, γιατί υποτιμάμε τόσο την ομορφιά ως προτέρημα σε σχέση με άλλα επίσης εγγενή χαρακτηριστικά; Είναι ένας προβληματισμός που έχω καιρό τώρα... (και όχι, δεν είναι ρητορικό το ερώτημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ξεκολλήστε επιτέλους από τη νοοτροπία ότι το Πανεπιστήμιο είναι μια υποχρεωτική αγγαρεία και αν καταφέρεις και την αντέξεις το σύμπαν σου χρωστάει. Τίποτα δεν (θα έπρεπε να) δικαιούσαι επειδή σπούδασες και μόνον. Το Πανεπιστήμιο σου δίνει κάποια εφόδια απλά, όσα του επιτρέψεις. Το να μην σπουδάσεις και να κάνεις κάτι άλλο επίσης σου δίνει κάποια εφόδια (διαφορετικά κατά περίπτωση) και δεν είναι απαραίτητα κατακριτέο να το προτιμήσεις, ούτε σε καθιστά απαραίτητα σε μειονεκτική θέση.

Δε λες όμως, τι είναι τελικά το πανεπιστήμιο; Για μένα πας στο πανεπιστήμιο για να: 1) μορφωθείς, 2) αποκτήσεις τα εφόδια για μια καλή (= καλοπληρωμένη) δουλειά. Τι άλλο είναι τελικά; Και ποιος ο λόγος να πας αν δεν ξέρεις με βεβαιότητα οτι θα βρεις όντως μια καλή δουλειά; (εκτός από τη μορφωση που είναι μεν σημαντική, λίγοι όμως έχουν μόνο αυτή ως έναυσμα για σπουδές).

Συνήθως οι καλοί φοιτητές κάνουν και μεταπτυχιακά και μετά τους φαίνεται πολύ "λίγο" το να γίνουν καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Α έρχεσαι στα λόγια μου: τους φαίνεται λίγο γιατί προσδοκούν υψηλότερο μισθό.

Το μόνο μειονέκτημα της ομορφιάς έναντι της ευφυίας είναι ότι η ευφυία είναι πιο παραγωγική. Και τα 2 είναι εγγενή προτερήματα, τα οποία αποκτήθηκαν χωρίς κανένα κόπο.

Διαφωνώ. Για σένα που κάνεις λέμε μια έρευνα η ευφυία είναι όντως πιο παραγωγική γιατί αυτή χρησιμοποιείς για την έρευνα, για κάποιον που σχεδιάζει ρούχα και θέλει κάποιον να τα επιδείξει η ευφυία του είναι άχρηστη, όμως η ομορφιά τού είναι πολύ παραγωγική.

Επίσης: αποκτήθηκαν χωρίς κόπο; Η ευφυία από μόνη της είναι άχρηστη, ως εγγενές χαρακτηριστικό, αν δεν καλλιεργείται. Κι η ομορφιά το ίδιο, αν δε γίνει προσπάθεια.

Επιπλέον, το καλλιτεχνικό ταλέντο είναι επίσης εγγενές (κόπο κάνεις για να το εξασκήσεις, το ίδιο και με την ομορφιά, για να τη διατηρήσεις) και επίσης δεν παράγει κάτι αντικειμενικά χρήσιμο, παρά μόνο κάτι όμορφο (δεν το λέω για να το υποβαθμίσω). Αναρωτιέμαι, γιατί υποτιμάμε τόσο την ομορφιά ως προτέρημα σε σχέση με άλλα επίσης εγγενή χαρακτηριστικά; Είναι ένας προβληματισμός που έχω καιρό τώρα... (και όχι, δεν είναι ρητορικό το ερώτημα)

Κι όμως με τον τρόπο σου μια χαρά υποτιμάς το καλλιτεχνικό ταλέντο. Παραγωγικό δεν είναι μόνο κάτι αντικειμενικά χρήσιμο όπως λες, απλά γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στον όρο χρήσιμο. Σκέψου μια ζωή όπου θα υπήρχαν μόνο μελέτες, έρευνες, εργασίες, βιομηχανίες κλπ κλπ χωρίς την ψυχαγωγία μέσα. Καταστροφή. Το ίδιο και το ανάποδο βέβαια. Οπότε όλα χρειάζονται στη ζωή.

Τώρα στο ερώτημά σου, ίσως συμβαίνει γιατί φαίνεται οτι η ομορφιά υπάρχει χωρίς κόπο, χωρίς σπουδές, χωρίς χρήματα.

Παρ' όλα αυτά, σκέψου, πόσοι εκτιμούν πραγματικά κάποιον ζωγράφο, γλύπτη, τραγουδιστή, χορευτή; Νομίζω οτι οι περισσότεροι τους "φθονούν" επειδή μπορούν να βγάζουν (πολλά) χρήματα από ένα έμφυτο (=χωρίς κόπο) ταλέντο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε λες όμως, τι είναι τελικά το πανεπιστήμιο; Για μένα πας στο πανεπιστήμιο για να: 1) μορφωθείς, 2) αποκτήσεις τα εφόδια για μια καλή (= καλοπληρωμένη) δουλειά. Τι άλλο είναι τελικά; Και ποιος ο λόγος να πας αν δεν ξέρεις με βεβαιότητα οτι θα βρεις όντως μια καλή δουλειά; (εκτός από τη μορφωση που είναι μεν σημαντική, λίγοι όμως έχουν μόνο αυτή ως έναυσμα για σπουδές).
Για να μορφωθείς, να αναπτύξεις τις ικανότητες σου σε αυτό που σε ενδιαφέρει...
Για να αποκτήσεις καλοπληρωμένη δουλειά δεν χρειάζεται να σπουδάσεις. Γίνε υδραυλικός.

Α έρχεσαι στα λόγια μου: τους φαίνεται λίγο γιατί προσδοκούν υψηλότερο μισθό.
Ή απλά κάτι πιο challenging πνευματικά.

Διαφωνώ. Για σένα που κάνεις λέμε μια έρευνα η ευφυία είναι όντως πιο παραγωγική γιατί αυτή χρησιμοποιείς για την έρευνα, για κάποιον που σχεδιάζει ρούχα και θέλει κάποιον να τα επιδείξει η ευφυία του είναι άχρηστη, όμως η ομορφιά τού είναι πολύ παραγωγική.
Η ευφυία (εν προκειμένω το ταλέντο, αλλά και το ταλέντο ένα είδος ευφυίας είναι) του ίδιου του είναι άκρως παραγωγική, αν ο σχεδιαστής ήταν απλά ωραίος, δεν νομίζω ότι θα παρήγαγε κάτι αξιόλογο. :P

Επίσης: αποκτήθηκαν χωρίς κόπο; Η ευφυία από μόνη της είναι άχρηστη, ως εγγενές χαρακτηριστικό, αν δεν καλλιεργείται. Κι η ομορφιά το ίδιο, αν δε γίνει προσπάθεια.
Όσο και να μην καλλιεργούνται, η διαφορά μεταξύ ενός έξυπνου ανθρώπου και ενός βλάκα που προσπαθεί είναι συνήθως εμφανής, δυστυχώς ή ευτυχώς. Ο λιγότερο προικισμένος σε αυτό το θέμα θα χρειαστεί να κοπιάσει πάρα πολύ για πράγματα για τα οποία ο ευφυής θα αφιερώσει ελάχιστο χρόνο για να τα πετύχει.
Ομοίως, όσο και να προσπαθεί κάποιος με άσχημα χαρακτηριστικά, κάποιος εγγενώς όμορφος θα τον ξεπερνάει εύκολα. Εκτός αν ο πρώτος πλακωθεί στις πλαστικές, που και πάλι, δεν κάνουν θαύματα.

Κι όμως με τον τρόπο σου μια χαρά υποτιμάς το καλλιτεχνικό ταλέντο. Παραγωγικό δεν είναι μόνο κάτι αντικειμενικά χρήσιμο όπως λες, απλά γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στον όρο χρήσιμο. Σκέψου μια ζωή όπου θα υπήρχαν μόνο μελέτες, έρευνες, εργασίες, βιομηχανίες κλπ κλπ χωρίς την ψυχαγωγία μέσα. Καταστροφή. Το ίδιο και το ανάποδο βέβαια. Οπότε όλα χρειάζονται στη ζωή.
Αν νομίζεις ότι υποτιμώ την τέχνη, πραγματικά βουλωμένο γράμμα διαβάζεις για μένα :P
Το design είναι πάθος μου και κομμάτι της δουλειάς μου και εκτιμώ ιδιαίτερα πολλές εφαρμοσμένες και μη τέχνες.
Δεν είπα ότι μόνο τα αντικειμενικά χρήσιμα πράγματα αξίζουν, μάλλον εκεί έγκειται η παρανόηση. Μια ζωή με μόνο όσα είναι αντικειμενικά χρήσιμα θα ήταν φρικτή.

Τώρα στο ερώτημά σου, ίσως συμβαίνει γιατί φαίνεται οτι η ομορφιά υπάρχει χωρίς κόπο, χωρίς σπουδές, χωρίς χρήματα.
Χωρίς χρήματα;;;; Στοιχειωδώς να προσέχεις την εμφάνιση σου, είναι 2ο έξοδο μετά το φαγητό! Πόσο μάλλον όσες την προσέχουν σε επίπεδα μοντέλου!
Για τον κόπο επίσης δεν θα το έλεγα. Ακόμα και τις τέλειες προϋποθέσεις να σου έδωσε η φύση, σκέψου πχ την αποτρίχωση :P

Παρ' όλα αυτά, σκέψου, πόσοι εκτιμούν πραγματικά κάποιον ζωγράφο, γλύπτη, τραγουδιστή, χορευτή; Νομίζω οτι οι περισσότεροι τους "φθονούν" επειδή μπορούν να βγάζουν (πολλά) χρήματα από ένα έμφυτο (=χωρίς κόπο) ταλέντο τους.
Μάλλον ζούμε σε διαφορετικό κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Συνήθως οι καλοί φοιτητές κάνουν και μεταπτυχιακά και μετά τους φαίνεται πολύ "λίγο" το να γίνουν καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Δεν προλαβα να διαβασω αναλυτικα ολα,αλλα εχω να κανω μια παρατηρηση πανω σε αυτο..

α)Αυτοι που κανουν μεταπτυχιακο συνηθως το κανουν για να παρουν μορια για το δημοσιο..
β)Σε ποιον φαινεται λιγο? Ρωτα οποιον θελεις κατω απο 30 που δουλευει στο μαγικο κοσμο του ιδιωτικου τομεα αν θα ανταλλαζε τη θεση του με μια θεση καθηγητη..Που και ενδιαφερουσα δουλεια ειναι και εχει ωραρια και αδειες που σου επιτρεπουν να εχεις μια ποιοτικη ζωη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Για να μορφωθείς, να αναπτύξεις τις ικανότητες σου σε αυτό που σε ενδιαφέρει...
Για να αποκτήσεις καλοπληρωμένη δουλειά δεν χρειάζεται να σπουδάσεις. Γίνε υδραυλικός.
Αν ήξερες οτι σπουδάζοντας κάτι για να "μορφωθείς, να αναπτύξεις τις ικανότητες σου σε αυτό που σε ενδιαφέρει" στο τέλος θα έμενες άνεργη, θα το σπούδαζες ποτέ;;;;;

Ο υδραυλικός μπορεί να βγάζει πολλά χρήματα, πρώτον όμως θέλει κάποια εξειδίκευση = σπουδές και δεύτερον του βγαίνει η ψυχή.

Ή απλά κάτι πιο challenging πνευματικά.
Μπορεί. Πάντως το θεωρώ πολύ μικρό ποσοστό αυτό. Τουλάχιστον όταν κατέβεις από το ροζ συννεφάκι "αχ τι ωραία που είναι η ζωή, κάνω κάτι που μου αρέσει και πληρώνομαι" και χτυπάνε την πόρτα λογαριασμοί, παιδιά κλπ κλπ, αρχίζεις να εκτιμάς πιο πολύ τα λεφτουδάκια στο χέρι παρά τις πνευματικές προκλήσεις (όχι εσυ, γενικά).

Η ευφυία (εν προκειμένω το ταλέντο, αλλά και το ταλέντο ένα είδος ευφυίας είναι) του ίδιου του είναι άκρως παραγωγική, αν ο σχεδιαστής ήταν απλά ωραίος, δεν νομίζω ότι θα παρήγαγε κάτι αξιόλογο.
Σωστό, αν δεν υπήρχε όμως η ομορφιά κάποιου να το αναδείξει, μάλλον η παραγωγικότητά του θα έμενε στην ντουλάπα του.:P

Χωρίς χρήματα;;;; Στοιχειωδώς να προσέχεις την εμφάνιση σου, είναι 2ο έξοδο μετά το φαγητό! Πόσο μάλλον όσες την προσέχουν σε επίπεδα μοντέλου!
Για τον κόπο επίσης δεν θα το έλεγα. Ακόμα και τις τέλειες προϋποθέσεις να σου έδωσε η φύση, σκέψου πχ την αποτρίχωση :P

Ε καλά, αν συγκρίνεις τώρα τα έξοδα και τον κόπο ενός μοντέλου (=δεν κάνω τίποτα, απλά κάνω αποτρίχωση και βάφω τα μαλλιά μου, κι όμως κάποιοι με πληρώνουν μόνο γι' αυτά) και ενός ανθρώπου που σπουδάζει (=έχω φάει 12 χρόνια στο σχολείο + πόσα δεν ξέρω φροντιστήρια, 4 το λιγότερο στο πανεπιστήμιο, δεν ξέρω άλλα πόσα σε μεταπτυχιακά, phd, fgh κλπ κλπ που δεν ξέρω - πόσος κόπος και πόσα χρήματα, κι όμως κάνω ντελύβερυ ή έστω παίρνω 1000 ευρώ μισθό) οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.


Ποιο ειναι το προβλημα, εαν πληρωνεσαι χωρις να καταβαλλεις κοπο?!

Έλα μου ντε. :redface:
Δες και τους βουλευτές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top