Οι ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου...

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Τα βασικα αγαθα ειναι εξαιρετικα λιγα σε αριθμο.Τα υπολοιπα και να μην τα εχουμε το πολυ πολυ να τα ξεσυνηθισουμε....αλλα αυτο δεν συμφερει πολλους και γιαυτο διαφημιση καθε 10 second!
Ετσι αυτα ειναι:clapup::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ο σύγχρονος άνθρωπος έχοντας χάσει την επαφή του με τον πνευματικό του κόσμο νιώθει ένα μεγάλο κενό το οποίο προσπαθεί να το γεμίσει με όλο και περισσότερα υλικά αγαθά.
Αυτή την τάση εκμεταλεύονται οι εταιρείες οι οποίες μέσω θεμιτής και αθέμιτης πολλές φορές διαφήμισης επαυξάνουν τις ανάγκες μας σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το πρόβλημα έγγειται στον σύγχρονο τρόπο θεώρησης του κόσμου. O άνθρωπος έχει βγει έξω από το παιχνίδι καθώς θεωρείται ως μηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το πρόβλημα έγγειται στον σύγχρονο τρόπο θεώρησης του κόσμου. O άνθρωπος έχει βγει έξω από το παιχνίδι καθώς θεωρείται ως μηχανή.
Δεν νομιζω να φταιει αυτο, αλλα το οτι αρεσκετε σε ευκολο τροπο ζωης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Οι επιχειρήσεις έχουν ως σκοπό το κέρδος. Πράγμα απολύτως φυσιολογικό και θεμιτό αν χρησιμοποιηθούν νόμιμα μέσα. Το πρόβλημα είναι ότι προς επίτευξη αυτού του στόχου ο άνθρωπος αναλώνεται πλήρως και δε "προσπαθεί" να καλιεργήσει το πνεύμα του ώστε να έχει την ικανότητα και να αντισταθεί στο τέλος αν κάποιος προσπαθήσει να του επιβάλλει μια νέα πλαστή ανάγκη για παράδειγμα.

Ο άνθρωπος πάντα αρεσκόταν στον εύκολο τρόπο ζωής αλλά δεν τον εμπόδισε να δημιουργήσει πολιτισμούς με μεγάλο πνευματικό αλλά και υλικό πλούτο. Στην εποχή μας ο άνθρωπος κυνηγά την ευμάρεια και όχι την ευημερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί αυτό μου θυμίζει έκφραση-έκθεση;; :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Ο σύγχρονος άνθρωπος έχοντας χάσει την επαφή του με τον πνευματικό του κόσμο νιώθει ένα μεγάλο κενό το οποίο προσπαθεί να το γεμίσει με όλο και περισσότερα υλικά αγαθά.
Δεν μου φαινετε οτι ειναι ετσι απλο.Δηλαδη ο ανθρωπος εχει χασει την επαφη με τον πνευματικο κοσμο και στρεφεται στον υλικο? Διαφωνω αρκετα....
Ειναι μια κατασταση που επηρεαζεται και απο τις 2 πλευρες.Οταν παραμελεις τον πνευματικο σου κοσμο λογικο ειναι να στρεφεσαι καπου αλλου!Αλλα απο την αλλη ειναι μια παγιωμενη κατασταση στον συγχρονο κοσμο να ασχολουμαστε μονο με την υλη.Ετσι κανουμε την ενασχοληση με τον υλικο κοσμο ρουτινα και παραμελουμε τον πνευματικο μας κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και ομως η επομενη γενια θα βρει λογο. Οπως πχ εγω δικαιολογω την υπαρξει dvd στο αυτοκινητο. :)

:D:D:D σωστός!! να κάθονται τα σκασμένα ήσυχα στο πίσω κάθισμα βλέποντας στρουμφάκια και anime(:P), μπας και οδηγήσουμε ήρεμα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Οι αναγκες του σύγχρονου ανθρώπου θα πρεπει να επαναπροσδιοριστούν....ειδικά μετα τα τελευταια γεγονότα της οικονομικής κρισης η οποία ειναι παγκόσμια κι οχι φαινόμενο των χωρών της Μεσογείου...
Η εποχή της υπερκατανάλωσης περασε πλεον για πολύ κόσμο...
Αυτή η ιδεα εχω χρημα να ξοδευω και να δίνω πουρμπουάρ 10 και 20 ευρώ.... να εχω 6 γυαλια ηλιου ανάλογα με το τι ρουχα φοραω... αλλα ταυτόχρονα να ειμαι και αρκετα φιλάνθρωπος για τα παιδακια της Αφρικής.... εσβησε σαν μυθος....
Ναι πρέπει να εχουμε μια καλη ζωή να μην υποφέρουμε ... αλλα οι αναγκες μας να ειναι ουσιαστικες... οχι να εχουμε το σουπερ αυτοκινητο το οποιο αχρηστευεται με την 1η και 2η ταχύτητα στην ουρα της Λεωφόρου Κηφισίας...
Την τυρόπιτα να την πληρώνουμε οχι σα να τρώμε χρυσο... αλλα με βάση την αξία των υλικών...
Αν κατσουμε να συνειδητοποιήσουμε το τι ξοδεύαμε με τα ευρώ σε σχεση με τις ελληνικές δραχμες θα τρελαθούμε...
Και παρόλο που ξοδεύαμε χρηματα ουσιαστικές παρεμβάσεις για τις ανάγκες του σύγχρονου ανθρωπου δεν εγιναν..
Χάλια νοσοκομεια
Χάλια παιδεια
Χάλια δρόμοι...
Προσωπικά όλοι στο φαινεσθαι βελτιωθήκαμε...στο είναι όμως;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top