Πρακτική θρησκεία

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Είδα ένα σάιτ πρίν που με έκανε να διαβάσω τις απόψεις μου περί θρησκείας και θα ήθελα να τις διαβάσετε, είναι πρακτική θρησκεία, είναι αυτό που προσπαθώ να πώ όταν λέω ότι πιστέυω, πέρα απο παπάδες εκκλησίες κλπ.

Πατήστε εδώ και θα δείτε τι ενοώ όταν λέω περί αγάπης και πιστέυω ότι αυτά που λένε είναι αυτά που απλά κάνω για την θρησκεία μου.

Πώς ζούν και τι κάνουν με την κάθε θρησκεία, όλες οι Θρησκείες λέω όχι μόνο Χρηστιανισμό;)

Υπόψειν δεν είναι διαφήμηση, ούτε προσπαθώ να αλλάξω μυαλά κανενός, απλά επειδή όπως ξέρετε έχω πρόβλημα έκφρασης σας το παραθέτω, θα βρώ και για άλλες θρησκείες παρόμοιο για να συζητήσουμε περισσότερα:)

Αν υπάρχει πρόβλημα ξέρετε τι θα κάνετε;)


Βρήκα την καθημερηνότητα κάποιων μουσουλμάνων Πατήστε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι γεγονός οτι κάθε θρησκεία έχει να διδάξει κάποιες ηθικές αξίες και ιδανικά. Ίσως ο Χριστιανισμός να έχει περισσότερες αξίες από τις άλλες λόγω του οτι στηρίζεται σε πιο δημοκρατικές απόψεις, όμως ακόμα και στο Κοράνιο, που στη μία σελίδα προτρέπει τον άντρα να χτυπάει τη σύζυγο του και να την "μεταχειρίζεται" σαν "απόκτημα" του, στην επόμενη διδάσκει την αρετή της υπομονής και της επιμονής και τα λοιπά.

Συμπερασματικά εγώ πιστεύω οτι ο καθένας, άσχετα αν ανήκει σε κάποια θρησκεία ή όχι, αν είναι ελεύθερος πνευματικά, κοινώς "ανοιχτόμυαλος" μπορεί να ωφεληθεί και να αποκομίσει πολλά θετικά στοιχεία από κάθε θρησκεία. Αρκεί να μην διατηρεί φανατικές ιδέες και κόμπλεξ του τύπου "Α όχι εγώ είμαι άθεος και δεν με ενδιαφέρουν αυτά" ή στον αντίποδα "Α εγώ πιστεύω τον ένα και μοναδικό Αλλάχ/Βούδα/Θεό/Δία/Σίβα και μόνο αυτός λέει την αλήθεια".

(Ωραίο θέμα btw)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είναι γεγονός οτι κάθε θρησκεία έχει να διδάξει κάποιες ηθικές αξίες και ιδανικά. Ίσως ο Χριστιανισμός να έχει περισσότερες αξίες από τις άλλες λόγω του οτι στηρίζεται σε πιο δημοκρατικές απόψεις, όμως ακόμα και στο Κοράνιο, που στη μία σελίδα προτρέπει τον άντρα να χτυπάει τη σύζυγο του και να την "μεταχειρίζεται" σαν "απόκτημα" του, στην επόμενη διδάσκει την αρετή της υπομονής και της επιμονής και τα λοιπά
Επειδή με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα, μήπως μπορείς να μας δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για κάποιες άλλες θρησκείες, τι αναφέρουν τα ιερά τους κείμενα (ή ποιες είναι οι διδαχές τους, σε περίπτωση που δεν έχουν ιερά κείμενα); Επειδή μου έκανε εντύπωση που υποστηρίζεις ότι ο Χριστιανισμός έχει περισσότερες αξίες και θα ήθελα να μάθω το γιατί... :)

Αν έχεις χρόνο και όρεξη φυσικά... (κ για να μην βγει τούτο το θέμα off-topic, απάντα σε αυτό το θέμα, που είναι και πιο σχετικό, αν έχεις την καλοσύνη... θενξ!):)

------

Τώρα επί του θέματος (ελπίζω να έπιασα σωστά το τι συζητάμε), είναι φυσικό η κάθε θρησκεία να ηθικολογεί και να προσπαθεί να επεκτείνει την φιλοσοφία της και στην καθημερινότητα των πιστών προσπαθώντας να εδραιώσει τον δικό της ηθικό κώδικα. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές στον ηθικό κώδικα, αλλά επίσης πολλές είναι και οι ομοιότητες οι οποίες φυσικά επικεντρώνονται κυρίως στην αγάπη, την υπομονή, την επιμονή στην πίστη, την συγχώρεση κτλ, μιας και ορισμένοι κανόνες είναι βασικοί για να μπορέσει να ορθοποδήσει μια κοινωνία και να μπορέσει να διαιωνιστεί.

Γι' αυτό το λόγο και πολλοί από τους κώδικες και τις πρακτικές των θρησκειών μπορούν να απομονωθούν και να χρησιμοποιηθούν από όλους, πιστούς της θρησκείας και άπιστους, χωρίς φυσικά να αλλάζει κάτι ουσιαστικά. Προσωπικά νιώθω πολύ καλύτερα όταν κάποιος ζει κάνοντας τα Χ πράγματα (απεριόριστη αγάπη, ενδιαφέρον κτλ) από προσωπική ανάγκη και όχι γιατί "έτσι είναι οι κανόνες" που έχει εσωτερικεύσει...

Δεν δηλώνω θρησκευόμενο άτομο, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιώ στη ζωή μου αξίες και πρακτικές όχι μίας, αλλά πολλών θρησκειών. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι άλλοι, υποτίθεται θρησκευόμενοι και θεοσεβούμενοι, καταπατούν 1002 πράγματα από τα όσα διδάσκει η Εκκλησία τους, και σαν να μην φτάνει αυτό, προσβάλλουν ακόμη και τα ιερά σύμβολα και κείμενα παρερμηνεύοντάς τα και χρησιμοποιώντας τα για να πείσουν για το ορθό ανήθικων πράξεων (π.χ. ΠΟΛΕΜΟΣ εναντίων αλλόθρησκων/αλλοεθνών που στηρίζεται από "θρησκευόμενους").:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Συμπερασματικά εγώ πιστεύω οτι ο καθένας, άσχετα αν ανήκει σε κάποια θρησκεία ή όχι, αν είναι ελεύθερος πνευματικά, κοινώς "ανοιχτόμυαλος" μπορεί να ωφεληθεί και να αποκομίσει πολλά θετικά στοιχεία από κάθε θρησκεία. Αρκεί να μην διατηρεί φανατικές ιδέες και κόμπλεξ του τύπου "Α όχι εγώ είμαι άθεος και δεν με ενδιαφέρουν αυτά" ή στον αντίποδα "Α εγώ πιστεύω τον ένα και μοναδικό Αλλάχ/Βούδα/Θεό/Δία/Σίβα και μόνο αυτός λέει την αλήθεια".
very well said!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα, μήπως μπορείς να μας δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για κάποιες άλλες θρησκείες, τι αναφέρουν τα ιερά τους κείμενα (ή ποιες είναι οι διδαχές τους, σε περίπτωση που δεν έχουν ιερά κείμενα); Επειδή μου έκανε εντύπωση που υποστηρίζεις ότι ο Χριστιανισμός έχει περισσότερες αξίες και θα ήθελα να μάθω το γιατί... :)

Δεν πρόκειται για αξία αλλά η βασικότερη διαφορά του Χριστιανισμού με τις υπόλοιπες θρησκείες είναι η Ανάσταση και αυτή τον ξεχωρίζει σαν δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:confused:?
Γιατί αυτή είναι η διαφορά του Χριστιανισμού από άλλες θρησκείες; Και άλλες θρησκείες δεν μιλάνε για τελική κρίση, για έναν καλύτερο κόσμο με άυλα σώματα κτλ; Και ακόμη και αν πράγματι ο Χριστιανισμός είναι η μόνη θρησκεία που μιλάει για Ανάσταση, γιατί αυτό τον κάνει "καλύτερο" από μια άλλη θρησκεία που λέει ότι οι ψυχές μας πάνε στα αστέρια και μένουν εκεί αιώνια ή από μια άλλη που λέει οτι οι ψυχές μας επιστρέφουν και ξαναζουν στην Γη μια άλλη ζωή; :hmm:

Και έπειτα, το κομμάτι που έκανα quote μιλάει συγκεκριμένα για "αξίες". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μαρτηρες του Ιαεχωβά και η υγεία...

Μάρτηρες του Ιεχωβά και οικογένεια ....

Μάρτηρες του Ιεχωβά και θάνατος...

Μάρτηρες του Ιεχωβά για τις άλλες Θρησκείες

Εδώ όπως είπα θα μάθουμε για την καθημερινότητα και την σημερινή ζωή τους και την πίστη τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top