Ταξίδι στην ΕΕ και ταυτότητες

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απο το να αλλάξω ταυτότητα προτίμησα να βγάλω νέο διαβατήριο.Αν κι έχουν περάσει λίγοι μήνες δεν θυμάμαι τι παράβολο είχα πληρώσει, 40 ή 80 ευρώ, νομίζω 80:hmm:
Για τις φώτο έκανα το εξής, πήγα κατευθείαν στο φωτογραφείο που ήταν δίπλα στο αστυνομικό τμήμα(μόνο για διαβατήρια) και είχε "συνεργασία" οπότε τις δέχτηκαν μια χαρά.Μέσα σε μια βδομάδα είχε βγει.
Πάντως βρε παιδί μου και συ για τλτ στιγμή το άφησες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για τις φώτο έκανα το εξής, πήγα κατευθείαν στο φωτογραφείο που ήταν δίπλα στο αστυνομικό τμήμα(μόνο για διαβατήρια) και είχε "συνεργασία" οπότε τις δέχτηκαν μια χαρά.Μέσα σε μια βδομάδα είχε βγει.

Ρε συ, ξέρεις τι έτυχε στην μαμά μου; Της έδωσαν το οκέι οι αστυνομικοί, αλλά μετά από λίγες μέρες της είπαν ότι στα κεντρικά δεν την δέχτηκαν και ξαναέβγαλε. Δηλαδή δεν μπορείς να είσαι τελείως σίγουρος πριν το δεις τυπωμένο, οπότε δεν ξέρω αν παίζουν στάνταρ βισματικά με φωτογραφεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμένα μια χαρά τη δεχτήκανε τη φωτογραφία.
Θέλω σ'αυτό το σημείο να τονίσω ότι το Α.Τ. Αχαρνών είναι από τα καλύτερα του κόζμου, νι :vroum:
καθόλου ουρές, καινούριο κτίριο, ωραία παιδιά, έβγαλα διαβατήριο αμέσως, μια χαρά όλα:D

(τους έχω μάθει κιόλας από τις κλήσεις που μοιράζω όταν μου κλείνουν το πάρκινγκ μου:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ρε συ, ξέρεις τι έτυχε στην μαμά μου; Της έδωσαν το οκέι οι αστυνομικοί, αλλά μετά από λίγες μέρες της είπαν ότι στα κεντρικά δεν την δέχτηκαν και ξαναέβγαλε. Δηλαδή δεν μπορείς να είσαι τελείως σίγουρος πριν το δεις τυπωμένο, οπότε δεν ξέρω αν παίζουν στάνταρ βισματικά με φωτογραφεία.


Εγώ το παίξα χαζή και ρώτησα στο τμήμα αν υπάρχει κανένα φωτογραφείο εκεί κοντά κι ο αστυνομικός με έστειλε 5 στενά πιο πάνω(ενώ υπήρχε και πλησιέστερο) και μάλιστα ο ίδιος ο φωτογράφος με ρώτησε αν έχω βγάλει τα παράβολα κλπ και μου είπε πόσες μέρες θα κάνει να βγει(ήταν δηλαδή πλήρως ενημερωμένος).
Τώρα στην περίπτωση της μαμάς σου, συνήθως οι αστυνομικοί δεν κάνουν τέτοια λάθη σου λένε και μόνοι τους αν περνάει η φώτο ή όχι.
Το βασικό είναι να είσαι άβαφτη και τα μαλλιά σου τελείως πίσω δλδ μακρυά απο το πρόσωπο πιασμένα με στέκα κι επίσης να μην ακουμπήσεις την φώτο κι αφήσεις δαχτυλικά αποτυπώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
....και το μπακγκράουντ να είναι άσπρο, και η μπλούζα όχι έντονο χρώμα και ουχί πολύχρωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Είχα σκεφτεί από καιρό να βγάλω ταυτότητα, αλλά επειδή δεν έβλεπα στο κοντινό μέλλον ότι θα πήγαινα έξω, το είχα αμελήσει. Τώρα που όλως τυχαίως μου έκατσε 4ήμερο με τη δουλειά και κόλλησα και 2 μέρες άδεια είπα να πάω.

Τελικά για να μην έχω άγχος, πήγα και έδωσα τα χαρτιά μου για διαβατήριο και την επόμενη Τρίτη μου είπαν ότι θα είναι έτοιμο.

Πάντως οι αστυνόμοι του Ελληνικού ήταν πολύ εξυπηρετικοί και από κοντά και από το τηλέφωνο. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΣΕ περίπτωση που δεν μπορέσεις να βγάλεις τίποτα από τα δύο να ξέρεις ότι εντός Ε.Ε. και με την παλιά σου ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις και είναι υποχρεωμένοι να τη δεχτούν!!!!!! Το μόνο πρόβλημα έιναι ότι οι αρχές από εκεί προς τα εδώ θα σε καθυστερήσουν μια και δεν μπορούν να διαβάσουν τους ελληνικούς χαρακτήρες. Γι αυτό μπορείς να πάρεις μαζί σου και το παλιό σου -ληγμένο διαβατήριο που έχει και στα ελληνικά και στα λατινικά το όνομά σου
Το catch όμως είναι.....
Όλες οι κρατικές δημόσιες υπηρεσίες είναι υποχρεωμένες να τσακιστούν να αναγνωρίσουν την γνησιότητα του ελληνικού εγγράφου καθώς η Ελληνική είναι επίσημα αναγνωρισμένη γλώσσα της Ευρώπης. ΟΜΩΣ όλα τα boarding passes στην Ευρώπη έχουν ονοματεπώνυμο στα Λατινικά και στο Gate δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων ατόμου με boarding pass και αυτό γιατί οι ιδιωτικές δεν εταιρίες δεν είναι υποχρεωμένες να ξέρουν ελληνικά. Και έτσι δεν μπαίνεις ποτέ στο αεροπλάνο για να μην πούμε για προβλήματα ξενοδοχείων και γενικά όπους χρειάζεται λατινικών χαρακτήρων ταυτοποίηση. Γιαυτό και όλοι σκοτώνονται να βγάλουν την λατινική ταυτότητα.

Όμως η ταυτότητα λέγεται ότι θα ξαναλάξει και η ευρώπη θα αποκτήσει μια εννιαία και εγώ γιαυτό δεν πάω. Θα πάω να βγάλω διαβατήριο που έχει και λιγότερο κόσμο και ας θέλει 70 ευρώ παράβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Όποιος θέλει ταυτότητα, καλύτερα να πάει τη Μεγάλη Πέμπτη, γιατί μεγάλη Παρασκευή θα την έχουν κάνει οι φίλτατοι αστυνομικοί.

Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
...Όμως η ταυτότητα λέγεται ότι θα ξαναλάξει και η ευρώπη θα αποκτήσει μια εννιαία και εγώ γιαυτό δεν πάω. Θα πάω να βγάλω διαβατήριο που έχει και λιγότερο κόσμο και ας θέλει 70 ευρώ παράβολο.

Αυτό ισχύει... Νομίζω οτι απο τις αρχές του 2008 θα πρέπει να αλλάξουμε και πάλι ταυτότητα, η οποία θα είναι ίδια για όλες τις χώρες μέλη της Ε.Ε. και θα είναι σε μορφή σαν τις πιστωτικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτό ισχύει... Νομίζω οτι απο τις αρχές του 2008 θα πρέπει να αλλάξουμε και πάλι ταυτότητα, η οποία θα είναι ίδια για όλες τις χώρες μέλη της Ε.Ε. και θα είναι σε μορφή σαν τις πιστωτικές!
Θα μοιάζει απίστευτα με αυτές των ένοπλων σωμάτων. Η θητεία επιστρέφει!! Πλάκα πλάκα βολικότατη ήταν.

-----------------

Κυρίες και κύριοι μπορείται να συγκλονιστείται από το πρώτο χρήσιμο κυβερνητικό site.

https://www.passport.gov.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θελω να αλλαξω κι εγω ταυτοτητα, αλλα εχω απορια..αν παω σε αλλο αστυνομικο τμημα απ'αυτο που βγηκε η πρωτη θα χω προβλημα;
Χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο την παλια ταυτοτητα, πιστοποιητικο γεννησης(το οποιο μπορω να ζητησω απο κεπ; ) και φωτογραφιες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θελω να αλλαξω κι εγω ταυτοτητα, αλλα εχω απορια..αν παω σε αλλο αστυνομικο τμημα απ'αυτο που βγηκε η πρωτη θα χω προβλημα;
Χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο την παλια ταυτοτητα, πιστοποιητικο γεννησης(το οποιο μπορω να ζητησω απο κεπ; ) και φωτογραφιες;;

Εγώ έβγαλα ταυτότητα σε άλλο τμήμα από αυτό που είχα βγάλει την παλιά. Αλλά ήταν ιδιάζουσα περίπτωση. Ενώ είμαι δημότης Χαλανδρίου, η περιοχή που έμενα ανήκε στο ΑΤ Χολαργού, και γι΄αυτό έβγαλα εκεί την πρώτη. Μετά η περιοχή πήγε στο ΑΤ Χαλανδρίου, οπότε πήγα εκεί για την καινούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι διαβατήριο αλλά χρειάζεσαι την καινούρια ταυτότητα, γιατί αν δεν κάνω λάθος η παλιά ταυτότητα δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης το διαβατήριο θα το πάρεις στην καλύτερη περίπτωση σε μία βδομάδα και θα πληρώσεις και 60ευρώ ενώ η ταυτότητα κοστίζει κάτι λεπτά του ευρώ και σίγουρα την παίρνεις σε λιγότερο απο μία εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θες λογαριασμό ΔΕΗ για να αποδείξεις ότι μένεις στη περιοχή που είναι το Α.Τ. που θες. αλλιώς θα σε στείλουν εκεί που μένεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αυτό που λές δοο είναι ανάλογα με τα κέφια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι διαβατήριο αλλά χρειάζεσαι την καινούρια ταυτότητα, γιατί αν δεν κάνω λάθος η παλιά ταυτότητα δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης το διαβατήριο θα το πάρεις στην καλύτερη περίπτωση σε μία βδομάδα και θα πληρώσεις και 60ευρώ ενώ η ταυτότητα κοστίζει κάτι λεπτά του ευρώ και σίγουρα την παίρνεις σε λιγότερο απο μία εβδομάδα.

εγω παντως που πηγα πριν απο ενα μηνα περιπου μου ειπαν οτι την ταυτοτητα δεν την αλλαζουν, εκτος αν εχει μεταβληθει καποιο απο τα στοιχεια (γαμος κτλ). για χωρες της ΕΕ μπορεις να ταξιδεψεις και με την παλια, εκτος απο Ελβετια και ενα αλλο μερος που δεν θυμαμαι. βγαζεις μονο διαβατηριο το οποιο σε εμενα εκανε 4 εργασιμες για να ερθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αυτό με την παλιά το είχα δει αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη δεν ήθελα να το διακινδυνέψω... 1000 ευρώ είναι αυτά.

Τελικά έβγαλα και την καινούρια και το διαβατήριο, γιατί η νέα βγήκε 2 μέρες πριν φύγω! Μεγάλο ρίσκο και πάλι. Έτσι έβγαλα το διαβατήριο και ησύχασα.

Αν μπεις στη σελίδα του ΚΕΠ θα δεις ότι δεν είναι ο μόνος λόγος αλλαγής της, η αλλαγή των στοιχείων. Λόγος είναι και τα ταξίδια στην ΕΕ. Οπότε δεν μπορούν να σου πουν τίποτα για αυτό. Στο κάτω κάτω τύπωσε τη σελίδα από το ΚΕΠ και πηγαινέ την τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αν μπεις στη σελίδα του ΚΕΠ θα δεις ότι δεν είναι ο μόνος λόγος αλλαγής της, η αλλαγή των στοιχείων. Λόγος είναι και τα ταξίδια στην ΕΕ. Οπότε δεν μπορούν να σου πουν τίποτα για αυτό. Στο κάτω κάτω τύπωσε τη σελίδα από το ΚΕΠ και πηγαινέ την τους.

μπα οχι εχω και δικο μου ανθρωπο στην αστυνομια και μου ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα, για ταξιδια στην ΕΕ οπως πχ ιταλια κτλ δεν βγαζουν καινουρια ταυτοτητα. ενιγουει εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα παντως στο ταξιδι μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
μπα οχι εχω και δικο μου ανθρωπο στην αστυνομια και μου ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα, για ταξιδια στην ΕΕ οπως πχ ιταλια κτλ δεν βγαζουν καινουρια ταυτοτητα. ενιγουει εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα παντως στο ταξιδι μου. :)

Τι να σου πω, εγώ από ό,τι έχω καταλάβει σε κάθε τμήμα κάνουν τα δικά τους. Για να αλλάξουν του φίλου μου πήγα ως μάρτυρας. Και μας είπαν ότι δε χρειαζόταν να πάω.
Για να αλλάξω τη δική μου ήρθε ο πατέρας μου ως μάρτυρας και υπέγραψε κανονικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top