Lars von Trier

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Lars von Trier

ο άνθρωπος που μας έκανε τα τρίερ δύερ

(Επειδή δεν θέλω το ποστ να μοιάζει με κείμενο της CIA εμπεριέχονται σπόιλερς διαφορετικής φύσης οπότε αν κάποιος θεωρεί την έκπληξη και την περιέργεια της εξέλιξης της υπόθεσης σημαντικότερο στοιχείο μιας ταινίας, να φύγει από αυτό το θέμα, να πάει αλλού...)


Το λοιπόν για να μην φτιάχνω πολλά θέματα με περιλήψεις ταινιών τα βάζω σε ένα θέμα:

Μια φορά και ένα καιρό ήταν ένας μικρός Σκανδιναβός ο οποίος δεν καθόταν σε ησυχία. Είχε όρεξη να γίνει γνωστός και είχε βάλει σκοπό της ζωής του να σκηνοθετήσει παράξενες και αμφιλεγόμενες ταινίες για να πουλάει μούρη στους ξερόλες και να βρίσκει εύκολα γκομενάκια. Έτσι ένα ωραίο πρωινό του Απρίλη (θα σας γελάσω μπορεί να ήταν και Νοέμβρης) έγινε γνωστός στο ευρύ κοινό με μια ταινία η οποία αποτελεί ένα έργο το οποίο γυρνά γύρω από την ζωή, το σεξ και την διαστροφή (ή την αγνότητα) στις ανθρώπινες σχέσεις ("Δαμάζοντας τα κύματα"). Φυσικά η ταινία πήγε στις Κάννες πήρε το βραβείο κοινού και έμεινε στην ιστορία σαν την καλύτερη ταινία του μίστερ Τρίερ. Είναι όντως όμορφη ταινία και αγαπησιάρικη αν και είναι ικανή να σε αυτοκτονήσει (πολύ δράμα ρε γαμώτο). Εγώ προσωπικά την είδα πριν αρκετό καιρό και δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Μετά από αυτό ο Τρίερ βαρέθηκε να κάνει το καλό παιδί και έφτιαξε μια ταινία η οποία είχε τον προβοκατόρικο τίτλο "Οι ηλίθιοι" προσπαθώντας να ταράξει τα νερά με μια ευχάριστη νότα χαζομάρας και πρωτοτυπίας (δεν ξέρω τι ακριβώς κατάφερε αλλά έβγαλε λεφτά από αυτό).

Παραβλέποντας το Dancer in the Dark το οποίο δεν έχω δει, αποφασίζει να πάρει την μικρή Νικόλ Κίντμαν και να την κάνει γυναι... ηθοποιό. Έτσι κατασκευάζει το πρώτο μέρος της τριλογίας για την Αμερική εν ονόματι Dogville με την Νικόλ στο βασικό ρόλο και το δεύτερο μέρος, το Manderlay με την Bryce Howard στο πρωταγωνιστικό ρόλο αφού προφανώς δεν άντεξε η Νικόλ τον Τρίερ. Και οι δύο ταινίες, εκτός από την θεατρικότητα στην σκηνογραφία (αυτές οι ανοησίες περί πρωτοπορίας στην σκηνογραφία, στον τρόπο λήψης κτλ είναι αγαπημένες συνήθειες του χαζοσκανδιναβού σκηνοθέτη), έχουν το εξής χαρακτηριστικό: Αναφέρονται σε μια και μοναδική ιδέα η κάθε μια (το Dogville στην ιδέα της συγχώρεσης, το Manderlay στην ιδέα της ελευθερίας). Η ιδέες βέβαια δεν παρουσιάζονται σύμφωνα με την χριστιανική ή σοσιαλιστική ιδανική μορφή τους με τις οποίες ασυνείδητα ή ενσυνείδητα έχουμε όλοι γαλουχηθεί, αλλά λαμβάνονται σαν ελαττώματα της Χάρις (όχι Αλεξίου) Grace από τον σκληρό Πατέρα ο οποίος όμως εν μέρει στο τέλος δικαιώνεται. Φυσικά η απροκάλυπτη παρουσία της κάμερας στην σεξουαλική συνεύρεση των ρόλων είναι προφανής...

Αν και ο Τρίερ πρέπει να έχει Έλληνα παππού αφου η μεσογειακότητα του στις ταινίες φαίνεται από την τεμπελιά του (ακόμη να ολοκληρώσει την τριλογία, περιμένουμε το Wasington) δεν άφησε παραπονεμένους τους επικριτές του και έφτιαξε μια ταινία την οποία ή μισούν ή αγαπούν (ανάλογα την διαστροφή).

H ταινία αυτή έχει τον σπουδαίο τίτλο Ο Αντίχριστος. Οι σκηνές αποτελούν ένα συνδυασμό αριστουργηματικής αντίληψης περί του όρου αισθητικής στο σινεμά και ωμές αναπαραστάσεις βιαιότητας. Τα ανδρικά και γυναικεία μόρια αποτελούν το επίκεντρο της μελέτης σε αυτή την ταινία και με ποιους τρόπους μπορεί να πονέσει ο άνθρωπος σε αυτά τα σημεία (προς συντηρητικούς: μην δείτε την ταινία). Ο Τρίερ πιστός στον προβοκατόρικο τρόπο αμφισβήτησης των αξιών (είτε πραγματικής είτε πλασματικής με σκοπό να αφυπνίσει, αυτό εξαρτάται από την ερμηνεία που θα δώσει ο θεατής) επιτίθεται στην γυναίκα και ούτε λίγο ούτε πολύ αφήνει να εννοηθεί ότι είναι ο Αντίχριστος. Το ένστικτο της μητρότητας πάει περίπατο και ο μισανθρωπισμός της Γυναίκας λαμβάνει την κεντρική θέση στην ταινία. Μια φανταστική Εδέμ (με σαφές υπαινιγμό ταύτισης της ηρωίδας με την Εύα) αποτελεί την τοποθεσία και οι συμβολισμοί κυρίως με τα ζώα, πέφτουν βροχή (Άλλωστε η ταινία είναι αφιερωμένη στον Ταρκόφσκι).

Συμπέρασμα: Μ αρέσει να υπερασπίζονται και να βρίζουν αυτό τον σκηνοθέτη με πάθος. Αυτό σημαίνει ότι κάνει σωστά την δουλειά του

Οι απόψεις στο 85% είναι προσωπικές οπότε διαφωνίες, συμπληρώσεις, προσβολές στο πρόσωπο μου για ελλειμματική αυτοσυγκέντρωση στην παρακολούθηση της ταινίας και ανακρίβειες κτλ κτλ είναι ευρόσδεκτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το "Δαμάζοντας τα κύματα" μου είχε φανεί πολύ μέτρια ως ταινία, την θεώρησα μάλλον υπερτιμημένη.

Οι "Ηλίθιοι" μου φάνηκαν όνομα και πράγμα. Το μόνο ενδιαφέρον η ρεαλιστική σεξουαλική σκηνή (με διείσδυση), που εκείνη την εποχή είχε γίνει κατά κάποιο τρόπο μόδα στον "ποιοτικό" ευρωπαϊκό κινηματογράφο. Μετάνιωσα που την είδα...

Το Europa με έπιασε από το λαιμό και με πάτησε κάτω, δεν έχω να πω τίποτε άλλο γι' αυτήν. Τρομερή ταινία!!

Το Dancer in the Dark ήταν το πρώτο μιούζικαλ που μου άρεσε ποτέ. Καταπληκτικό!!

Το Dogville και το Manderlay μου φάνηκαν δύο από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τα τελευταία δέκα χρόνια. Εξαιρετικές κοινωνιολογικές μελέτες, ιδιαίτερα αιχμηρές και πρωτότυπες, με μινιμαλιστική σκηνοθεσία, η οποία μετέφερε το κέντρο βάρους της προσοχής του θεατή στην εξέλιξη του δράματος, με μια ψυχρή και ελαφρώς ειρωνική αφήγηση, η οποία αποτελεί από μόνη της σχόλιο της ανθρώπινης υποκρισίας. Ο κυνισμός του γκάγκστερ τελικώς υπερτερεί κι αποδεικνύεται σοφότερος των συνηθισμένων ψευδαισθήσεων του λεγόμενου ηθικού ανθρώπου. Σίγουρα χρειαζόταν κανείς να έχει πολύ μεγάλα τουλάχιστον τα Δίερ από τα Τρίερ του για να φτιάξει δύο τέτοιες ταινίες αγαπητέ Φαντασμένε...

Όσο για τον Αντίχριστο, δεν το έχω δει ακόμη, το έχω όμως κατεβάσει και θα το δω εντός των ημερών. Επιφυλάσσομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τον Lars Von Trier τον ανακάλυψα σε μία περίοδο που είχα κόλλημα με τη Δανία. Εντελώς χαζό :p

Δεν είναι ο αγαπημένος μου. Επίσης δεν έχω δει ακόμα το "Δαμάζοντας τα Κύματα" αλλά τωρα που το 'πες θα το κατεβάσω αν και δεν ξέρω κατά πόσο είμαι σε θέση να δω συναισθηματική ταινία τώρα, ωστόσο πριν αυτό πήδηξες διάφορα όπως το Europa που είπε ο Great Chaos και το Riget (4 επισόδεια) το οποίο είναι αρκετά περίεργο και κάποιος που ασχολείεται με θέματα σκηνοθεσίας και "στησίματος" μιας ταινίας αξίζει να το δει.

Το Idioterne με νευρίασε κάπως, όχι επειδή με πείραξαν τα όσα έδειχνε αλλά επειδή φαινόταν τόσο έντονα το οτι όλη η ταινία είναι φτιαγμένη μόνο και μόνο για να προκαλέσει. Έχει διαφορά το "σκέφτομαι ότι θέλω να κάνω αυτό και αγνοώ την άτυπη λογοκρισία της εποχής και απλά το κάνω" με το "υπολογίζω την άτυπη λογοκρισία της εποχής και κάνω κάτι για να πάω κόντρα σε αυτήν".

Το Dancer in the Dark ακόμα δεν το έχω δει όπως δεν έχω δει και τις συνέχειες του Dogville, το οποίο είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. Έχει εξαιρετικά ευρηματική σκηνοθεσία και φοβερή αισθητική για 'μενα. Πολύ καλό!

Επίσης από Lars Von Trier είχα δει το "the Boss of it All". Είχα χάσει περίπου 1.5 ώρα από τη ζωή μου.

Και περιμένω να δω το Antichrist αλλά όχι ότι τρελαίνομαι κι όλας. Θα το δω και θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το "Δαμάζοντας τα κύματα" για μένα είναι μέσα στην λίστα των αγαπημένων μου ταινιών!


Εντυπωσιακή.Απλά.


Όταν δω και τις υπόλοιπες θα επανέλθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
αυτός δεν είναι που έκανε κ τον Αντίχριστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Yes!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για τον Αντίχριστο, υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο Mini Movies Reviews, όπου μπορείτε εάν θέλετε να εκφράσετε συγκεκριμένα την άποψή σας για τη συγκεκριμένη ταινία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top