Οφειλές προς τράπεζα ... και τώρα;

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
palladin, δε δίνουν δάνεια σε μεγαλης ηλικίας ή με σοβαρά προβλήματα υγείας.
Εκτός αυτού, ότι χρέη οφείλονται σε αγορές και μεταβιβάσεις περιουσίας, ε΄ναι δυνατόν να γίνουν trace από τους τραπ.οργανισμούς, και άρα, μπορούν να κατασχεθούν! Εδώ μιλάμε, οτι από τη στιγμή zero,που άρχισαν να δημιουργούνται τα χρέη, μέχρι και σήμερα, ούτε ένα ευρώ δεν έχει φύγει απο΄τους γονείς μας προς τα εμάς, σε μορφή μετρητών ή ακινητών ή κινητής περιουσίας.
(άλλωστε, ο ετοιμοθάνατος, θα χρωστάει ακόμα πολλές δόσεις, οπότε ΑΝ δεν κάνεις αποδοχή κληρονομιάς, η τράπεζα έχει αυτομάτως το δικαίωμα να σου παρει πίσω πχ το σπίτι που ακόμα χρωστάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ας με διορθώσει κάποιος (λέγε με Ελένη :P), αλλά υπάρχει και η αποδοχή κληρονομιάς με το ευεργέτημα της απογραφής.. και δεν μου φαίνεται να μην είναι καταχρηστικός τυχόν όρος που θα μεταβιβάζει τα χρέη σε τρίτο άτομο μετά τον θάνατο του οφειλέτη, ειδικά αν ο τρίτος δεν γνωρίζει καν πως έχει αναλάβει τέτοια υποχρεώση.. ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ελένη.....Μπορείς να απαντήσεις στην κωνσταντίνα???
:)

Ερώτηση: Μου ακούστηκε πολύ νομικη εκφραση το : αποδοχή κληρονομιάς με το ευεργέτημα της απογραφής. Τι σημαίνει?

ΥΓ: αυτό προσπαθώ να πω κ εγώ. Οτι αν δεν γνωρίζεις την ύπαρξή τους,δεν έχεις υπογράψει ως εγγυητής, πως μπορεί να σου μεταβιβαστούν τα χρέη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν κάνεις αποδοχή κληρονομίας με το ευέργετημα της απογραφής, σημαίνει πως η περιουσία του κληρονομούμενου δεν συνενώνεται με την δική σου, αλλά πρώτα εξοφλούνται τα χρέη της κι αν μείνει κάτι, τότε το κληρονομείς. Δεν γνωρίζω όμως περισσότερα διαδικαστικά για αυτό, το μόνο που ξέρω είναι πως οι ανήλικοι υποχρεωτικά κληρονομούν έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinakkm

Νεοφερμένος

Η matinakkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γειας σας . και εγω καινουργια ειμαι .δεν ξερω καλα τους κανονες .αυτες οικληρονομιες μας εχουν τσακισει.εχω κανει αποδοχη κληρονομιας με το αβεργετημα της απογραφης.Ξερει κανεις το πρακτικο μερος? Δηλαδη οι εμπειρογνωμονες οριζονται απο το δικαστηριο? η αμοιβη τους ειναι στανταρ η "παιζει" οπως μου λεει ο δικηγορος? που κυμενονται,γιατι μου ηρθε καπως αποτομα το ποσο? μηπως με βρηκαν ασχετη.Βοηθεια παιδια. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teta1975

Νεοφερμένος

Η teta1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Εχω οφειλες απο δανεια και καρτες που αγγιζουν τις 80000 ευρω.Εφτασα σε σημειο να μην μπορω να πληρωσω ουτε τις ελαχιστες καταβολες.Προσπαθησα να κανω διακανονισμο με την τραπεζα χωρις επιτυχια.περιττο να αναφερω την ψυχολογικη μου κατασταση που δεν παει παρακατω....Οποιος λοιπον ξερει υπευθυνα μου απανταει αν θελει σε καποια ερωτηματα που εχω.Υαρχει κινδυνος προσωποκρατησης?Δεν εχω ακινητη περιουσια στο ονομα μου.Μπορουν να μου κατασχεσουν το αμαξι μου?Μπορουν να κανουν κατασχεση σε επιπλα και προσωπικα αντικειμενα?Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γειά σου Τέτα.
Διευκρίνησέ μου σε παρακαλώ:
1.Είσαι έμπορος;
2. Το χρέος είναι όλο σε μία Τράπεζα ή σε πολλές;
και τα λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teta1975

Νεοφερμένος

Η teta1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι ελευθερος επαγγελματιασ-εχω ενα μικρο φροντιστηριο ξενων γλωσσων.τα χρεη ειναι σε τρεις τραπεζες .Με την μια εχω κανει ηδη διακανονισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Εχω 2 δάνεια σε 2 τράπεζες διαφορετικές...
Πως μπορώ να τα κάνω σε μια με μια δόση?
Αν μπορεί ας μου πει κάποιος...
1ο ποσό : 5.000 δόση ανα μήνα - 140,00
2ο ποσό : 4.000 περίπου... δόση ανα μήνα 132,00
Θέλω μια δόση αλλά να μην ξεπερνάει τα 200,00 ευρώ μηνιαίως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
teta1975 έγραψε στις 12:37, 08/01/10:

Καλησπερα σε ολους.Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Εχω οφειλες απο δανεια και καρτες που αγγιζουν τις 80000 ευρω.Εφτασα σε σημειο να μην μπορω να πληρωσω ουτε τις ελαχιστες καταβολες.Προσπαθησα να κανω διακανονισμο με την τραπεζα χωρις επιτυχια.περιττο να αναφερω την ψυχολογικη μου κατασταση που δεν παει παρακατω....Οποιος λοιπον ξερει υπευθυνα μου απανταει αν θελει σε καποια ερωτηματα που εχω.Υαρχει κινδυνος προσωποκρατησης?Δεν εχω ακινητη περιουσια στο ονομα μου.Μπορουν να μου κατασχεσουν το αμαξι μου?Μπορουν να κανουν κατασχεση σε επιπλα και προσωπικα αντικειμενα?Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
.

Λοιπόν Τέτα.

1) Είσαι έμπορος οπότε ισχύει η προσωπική κράτηση.
Όμως
α) Οι Τράπεζες συνήθως δεν προχωρούν σε προσωπικές κρατήσεις και μάλιστα για τέτοια ποσά.
β) Η προσωπική κράτηση είναι μια μακρά διαδικασία και απαιτείται να αποδειχθεί ότι «έχεις και δεν πληρώνεις
γ) Και τελευταίο, ακόμα και τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου να υπάρχει, είναι πολύ δύσκολο να εκτελεστεί. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

2) Το αυτοκίνητό σου μπορεί να κατασχεθεί, εφόσον η κυριότητα ανήκει στον οφειλέτη, δηλ. σ΄αυτόν που χρωστάει. Δεν μπορεί όμως να εκπλειστηριαστεί, μέχρι 30-6-2010 και μετά πάλι βλέπουμε. (αναστολή πλειστηριασμών μέχρι 200.000 ευρώ οφειλής).

3) Τα έπιπλα του σπιτιού κατά κανόνα δεν κινδυνεύουν, εκτός αν θεωρηθούν εξεζητημένα και όχι απαραίτητα για τη συμβίωση. (π.χ.
πολύτιμοι πίνακες) Αλλά και πάλι οι τράπεζες δεν κατάσχουν συνήθως έπιπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teta1975

Νεοφερμένος

Η teta1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειλικρινα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Δυστυχως δεν προκειται να ηρεμησω μεχρι να βρεθει καποια λυση στο προβλημα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelost

Νεοφερμένος

Ο aggelost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.είμαι κληρονόμος με το ευεργέτημα της απογραφής και μια τράπεζα έβγαλε διαταγή πληρωμής εναντίον μου (ως κληρονόμου)και κατά συνέπεια μπήκα στον τειρεσία.στέκει αυτό?μπορώ να βγω άμεσα?ο δικηγόρος μου έλεγε ότι δεν γίνεται να μπω στον τειρεσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina sketo

Νεοφερμένος

Η matina sketo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
είμαι απελπισμένη πλέον και ζητάω τη γνώμη όποιου γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει.Έχασα τους γονείς μου μέσα σε 3 χρόνια.Η μητέρα μου που πέθανε πρόσφατα είχε κάποια χρέη σε τράπεζες ύψους 30.000€ πλέον.Η περιούσία είναι ένα σπίτι και ένα αμάξι τα οποία είναι στο όνομά μου.Έχω επίσης μια μεγαλύτερη αδερφή στην οποία η μητέρα μου δεν άφησε τίποτα.Μένουμε με την αδερφή μου στο ενοίκιο οπότε το σπίτι που κληρονόμησα θεωρείται πρώτη κατοικία.Ζητάω τη βοήθειά σας διότι δεν έχουμε λεφτά ούτε για δικηγόρο χωρίς υπερβολή.Χρωσταμε παντου και φυσικα και στις τραπεζες αφου κληρονομησαμε και τα χρεη.Θέλω να ρωτησω τι μπορω να κανω με τις τραπεζες.Δηλαδη,εχω το δικαιωμα να ζητησω να διαγραφει μερος του χρεους;Μηπως υπαρχει καποιος νομος που να καλυπτει την περιπτωση μου;Εκτος βεβαια απο το νομο 3869/2010 για τα υπερχρεωμενα νοικοκυρια τον οποιο γνωριζω.Δεν ξερω τι να κανω πλεον και ποιες ειναι οι επιλογες μου.Σας παρακαλω βοηθηστε με αν μπορειτε ειμαι πελαγωμενη και απογοητευμενη.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis245

Νεοφερμένος

Ο vasilis245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!Ο πατερας μου,μου εχει γραψει 2 σπιτια και ενα μαγαζι,απο αυτα εχει κρατησει την επικαρπια απο το 1 σπιτι και απο το μαγαζι.το θεμα ειναι οτι ειχε ενα δανειο πολυ πριν μου γραψει τα σπιτια απο το οποιο εχει μεινει υπολοιπο περιπου 30 χιλιαδες ευρω και που πλεον λογω αποτομης μειωσης του εισοδηματος του δεν μπορει να ειναι τυπικος(ηδη χρωσταει 3 δοσεις).θελω να ρωτησω τι προβλημα μπορει να εχω εγω που μενω μονος μου με την οικογενεια μου στο σπιτι που εχει την επικαρπια και γενικα μετα τον θανατο του πατερα μου,τι γινεται με το χρεος(δεν εχει υποθηκευσει απολυτως τιποτα)μπορουμε τωρα να κανουμε καινουρια συμβολαια ωστε να ερθει 100% η περιουσια στο ονομα μου και να να μην εχω προβλημα αργοτερα με τραπεζες κτλ?ευχαριστω εκ των πρωτερων και περιμενω την απαντηση απο οποιον μπορει να βοηθησει με αγωνια!

μπορει το δανειο να το πηρε αφου μου ειχε γραψει τα σπιτια δεν θυμαμαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tι σημαίνει "σου έχει γράψει τα σπίτια"? Στην διαθήκη του? Ευχαριστώ πολύ, όσο ζει δεν έχει καμία σημασία τι λέει εκεί μέσα. Μπορεί να σου μεταβιβάσει την ακίνητη περιουσία του τώρα, ώστε αν χειροτερέψουν τα πράγματα να μην κινδυνεύει από την τράπεζα. Σε αντίθετη περίπτωση, όταν πεθάνει θα πρέπει ή να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς (να πάρεις τα ακίνητα αλλά και τα χρέη του) ή αποποίηση (που δεν παίρνεις τίποτα απολύτως). Επίσης αν πεθάνει ο πατέρας σου αλλά η μάνα σου συνεχίσει να ζει, το χρέος πάει σε αυτήν.
Οποιος τα ξέρει καλύτερα ας προσθέσει (ή ας με διορθώσει αν λέω κάτι λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis245

Νεοφερμένος

Ο vasilis245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχουμε κάνει συμβόλαια σαν να τα έχω αγοράσει με ένα εικονικό ποσο,αλλα έχει την επικαρπια.μετα τον θάνατο του πατέρα μου,δεν περνάνε αυτόματα στο όνομα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tiποτα δεν γινεται αυτόματα, θα πρεπει να παρεις από τωρα την πλήρη κυριότητα γιατί σε αλλη περίπτωση θέλει αποδοχή κληρονομιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stepaniska

Νεοφερμένος

Η stepaniska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χρωστάω στις διαφορετικές τράπεζες κοντά στα 70.000, σταμάτησα να πληρώνω τις δόσεις εδώ κι 5 χρονια,τελυταία 3 χρονια δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο , καμια ενόχληση δηλαδή,υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει διαγραφή χωρίς να με ενημερώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
χρωστάω στις διαφορετικές τράπεζες κοντά στα 70.000, σταμάτησα να πληρώνω τις δόσεις εδώ κι 5 χρονια,τελυταία 3 χρονια δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο , καμια ενόχληση δηλαδή,υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει διαγραφή χωρίς να με ενημερώσουν;

Κοπελιά το πιθανότερο είναι να έχει θεωρηθεί μη εξυπηρετούμενο οπότε και να πουληθεί τώρα σε hedge funds του εξωτερικού που θα κινήσουν την διαδικασία πλειστηριασμού για να κατάσχουν περιουσιακά στοιχεία σου ή του εγγυητή που υπέγραψε.Τζαμπατζήδες ΤΕΛΟΣ πάμε για φούντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εαν δεν παει δικαστικως δεν θεωρειται τιποτα.Προσπαθησε να πας στην τραπεζα και να το πας δικαστικως με το νομο κατσελη.Θα σου σβησουν καποιο μερος και το υπολοιπο σε μικρες δοσεις/θα στο φτιαξουν.Εγω δεν θα το αμελουσα παντως γιατι κατι εχεις βαλει υποθηκη λογικα...δεστο τωρα με το νομο κατσελη γιατι αλλιως δεν ξερεις τι θα ισχυσει στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top