Υπόθεση Τοπαλούδη

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Σοφια λυπαμαι που το λεω αλλα δεν προκειται να πάρουν την τιμωρια που πραγματικα τους αξιζει γιατι ειμαστε στην Ελλάδα.

Ομως πιστευω οτι η κοπελα έκανε ένα λάθος. Ακουγεται οτι ξεκινησε να πάει μονη της 2 η ώρα το βράδυ μαζι με αυτους τους 2.

Αυτο ηταν λάθος πιστευω. Με 2 τώρα τεντιμποϋδες δηθεν μαγκάκια που πάς. Εγω προσωπικά μια και ειπατε για βια περι γυναικων στους άντρες κοβω κάτι τέτοιες άμεσα. Ολα ξεκινανε απο την αγένεια. Θεωρω οτι οποιος ειναι αγενής και προσβλητικος ειναι γενικά παλιάνθρωπος και μπορει να κάνει πολλά. Οποτε τον μαρκάρω εξαρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ντέβιλ , μα και την ανάλογη κύρωση να λάμβαναν (κανονικά ισόβια πρέπει, αλλά θα βγούνε κάποια στιγμή και σύντομα - δυστυχώς) η ζωή του κοριτσιού δεν θα γυρίσει πίσω. Καμία ποινή σε ένα τέτοιο φρικτό έγκλημα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον πόνο των ανθρώπων της οικογενείας της μικρής ούτε και να τον απαλύνει . Και δεν ξέρω ακόμα, και να βγούνε εάν αυτοί οι άνθρωποι, θα έχουν σωφρονιστεί όντως. Αλλά για εσένα, ποια ποινή τους αρμόζει; Γενικότερα πρέπει να γίνουν πιο αυστηροί οι κυρώσεις του νόμου για την κακοποίηση. Αλλά προτού φτάνουμε εκεί, γιατί να μην υπάρχει η πρόληψη; Και γιατί να το θυμόμαστε μόνο, όταν γίνεται κάποιο ανάλογο περιστατικό; :/: Ο 18χρόνος που δολοφονήθηκε πισώπλατα, γιατί είχε μπλεξίματα με ναρκωτικά;

Δεν ξέρω τι ήταν. Εγώ για την κοπέλα έχω πει την θέση μου, και έχω θέσει τα ερωτήματά μου αλλά και τους προβληματισμούς μου, που αφορούν εκείνη στις προηγούμενες σελίδες, αλλά τώρα πλέον είναι αργά να το συζητάμε στην προκειμένη περίπτωση δυστυχώς :(

Δεν νομίζω η βία να είναι θέμα αγένειας …..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ήδη οι φερόμενοι ως δράστες έχουν τιμωρηθεί. Καταστράφηκαν κοινωνικά και η ζωή τους έχει παγώσει. Σίγουρα το έχουν μετανιώσει. Για μένα η σωστή ποινή στη περίπτωσή τους λόγω του μικρού της ηλικίας τους είναι 10 χρόνια φυλάκιση και μετά συνέχισης της ποινής του με κοινωνικό έργο. Δεν έχει νόημα να μείνουν 20 και επιπλέον χρόνια στη φυλακή και να είναι 40 και 45 μόλις αποφυλακιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Devil : Δε θεωρώ ότι ευθύνεται η Ελλάδα,, αλλά η τόση ελεύθερια που πλέον επικρατεί σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες. Όλα πλέον δικαιολογουνται και η κοινωνία δίνει δικαιώματα σε ομάδες που δε θα έπρεπε.


Συμφωνώ μαζί σου, όσον αφορά τους αγενείς άντρες.

Κι εδώ έρχομαι να απαντήσω και στη Sophie. Όταν ενας άντρας δείχνει αγενής, να μη σέβεται τη γυναίκα /συνομιλητή του και γενικότερα να έχει μια συμπεριφορά υπεροπτικη και απαξιωτική, τότε, αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει βίαιος.

Ξεσπασματα θυμού και ψευδαισθησεις παντοδυναμίας, παρατηρώ να εκφράζουν τους νέους πλέον. Αν το συνδυάσεις και με το διαδίκτυο χώρο, θα δεις ότι ξεδιπλώνονται πολύ πιο εύκολα οι προσωπικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ντέβιλ , μα και την ανάλογη κύρωση να λάμβαναν (κανονικά ισόβια πρέπει, αλλά θα βγούνε κάποια στιγμή και σύντομα - δυστυχώς) η ζωή του κοριτσιού δεν θα γυρίσει πίσω. Καμία ποινή σε ένα τέτοιο φρικτό έγκλημα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον πόνο των ανθρώπων της οικογενείας της μικρής ούτε και να τον απαλύνει . Και δεν ξέρω ακόμα, και να βγούνε εάν αυτοί οι άνθρωποι, θα έχουν σωφρονιστεί όντως. Αλλά για εσένα, ποια ποινή τους αρμόζει; Γενικότερα πρέπει να γίνουν πιο αυστηροί οι κυρώσεις του νόμου για την κακοποίηση. Αλλά προτού φτάνουμε εκεί, γιατί να μην υπάρχει η πρόληψη; Και γιατί να το θυμόμαστε μόνο, όταν γίνεται κάποιο ανάλογο περιστατικό; :/: Ο 18χρόνος που δολοφονήθηκε πισώπλατα, γιατί είχε μπλεξίματα με ναρκωτικά;

Δεν ξέρω τι ήταν. Εγώ για την κοπέλα έχω πει την θέση μου, και έχω θέσει τα ερωτήματά μου αλλά και τους προβληματισμούς μου, που αφορούν εκείνη στις προηγούμενες σελίδες, αλλά τώρα πλέον είναι αργά να το συζητάμε στην προκειμένη περίπτωση δυστυχώς :(

Δεν νομίζω η βία να είναι θέμα αγένειας …..


30 χρονια φυλακή χωρις αναστολή. Η δικη μου προταση. Και χωρις καμια πιθανοτητα να βγουν αν δεν την εκτισουν μέχρι τέλος.


Οπως και για τα αποψινα επισοδεια. Θα έδινα 2 χρονια φυλακη χωρις αναστολή. Σε οσους κατεβηκαν με κουκουλες να κάνουν καταστροφές. Μονο για αυτο το εγκλημα. Αν έκαναν και άλλα θα ανεβαινε το κασέ.


Κάπως έτσι καταστελεις την τρομοκρατια ειδαλλως καθε χρονοα θα ειναι εξω και θα σπάνε. Αλλα τι περιμενεις οταν κυβερνητικοι ειναι πρωην καταληψιες και βγαινουν και λενε ειναι τα δικά μας παιδια. Καληνυχτα Ελλάδα.


Τις προαλλες μιλουσα με εναν ... και μου λεει θα έβαζες μέσα ενα παιδι που έσπασε ένα τζαμι; ναι γιατι οχι του ειπα ... αμα κατεβαινει κεντρο και σπάει περιουσιες και διαταράσει την ομαλη ζωη των πολιτων. Και βεβαια τα εξάρχεια ειναι άβατο! Και θα έπρεπε να το ειχαν φτιάξει. Και αρχισε και γελουσε ελα ρε λεει με αυτο το παραμυθι ειναι αβατο σιγα....




αποψε πετάνε πετρες και μολοτοφ απο ταρατσες και μπαλκονι μέσα απο σπιτια των εξαρχειων. ΑΒΑΤΟ δεν ειναι τι ειναι; αλλα που να συνενοηθεις στην ελλαδα κανεις δεν θέλει να λυσει το προβλημα. Το αφηνουν έτσι να υπάρχει μπορει και να βολευει.


Αυτο δεν ειναι σπάω απλα ενα τζαμι ... αυτο ειναι μετεχω κανονικα σε πορειες και φασαριες που στοχο έχουν την τρομοκρατια και το μπαχαλο ακομα και την καταλυση του πολιτευματος αυτα ειναι σοβαρα περιστατικα αλλα εδω τα περνάμε στο ντουκου κάνουμε τα κοροϊδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Όταν ειδα το βίντεο τρόμαξα πραγματικά.2 ώρες μετά η κοπέλα δεν ζούσε.Το θεμα είναι ότι ο τύπος ήταν εκεί σύμφωνα με μάρτυρες 20 λεπτά και έκανε βόλτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ανδρέα, θα ξεκινήσω από αυτό που είπες στο τέλος. Η προσφορά κοινωνικού έργου δεν είναι καταναγκαστικό έργο θεωρώ ούτε ως μέρος μίας ποινής. Κάνεις ένα κοινωνικό έργο, επειδή το θέλεις πραγματικά, αγαπάς και το κάνεις, το κάνεις εκούσια, και είσαι ευαισθητοποιημένος και συνειδητοποιημένος. Πέραν τούτου, σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα με την κυριολεκτική σημασία του όρου δεν έχουμε, οπότε όχι δεν συμφωνώ και δεν ξέρω κατά πόσο τα 10 χρόνια φυλάκισης (και εάν είναι τόσα) θα τους έχουν διαμορφώσει και δεν θα ξανά απασχολήσουν την κοινωνία με τέτοια ζητήματα ή παρόμοια και μεταξύ μας δεν νομίζω εγώ να τους εμπιστευόμουνα ώστε να τους βάλουν να κάνουν κοινωνικό έργο. Δεν λέω ίσως να υπάρχουν άνθρωποι που βγαίνουν από τις φυλακές και είναι μια χαρά μετά, αλλά νομίζω πολύ σπάνιο. Δεν παίρνω και όρκο γιατί δεν γνωρίζω, αλλά καταλήγω να διαφωνώ σε αυτό που λες. Ας πρόσεχαν να μην δολοφονούσαν την κοπέλα, που ξέρουμε εάν έχουνε βιάσει και άλλες και το ότι το έχουν μετανιώσει, εάν το έχουν για εμένα δεν συνιστά ελαφρυντικό με την λογική αυτή να λέμε ότι όλοι μετανιώνουν και να τους δίνουμε άλλοθι. Να πρόσεχαν να μην στιγματίζονταν κοινωνικά, αφαίρεσαν μία ζωή!

@ElenaLR Σίγουρα εκείνος που δεν σέβεται όχι μόνο την γυναίκα αλλά τον οποιοδήποτε είναι αγενής, αλλά και ναι όντως έχει πιθανότητες να γίνει βίαιος αλλά μπορεί και όχι. Αλλά από την στιγμή που γίνεται βίαιος, δεν είναι αγενής απλά μόνο βίαιος, ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω. Αυτός που είναι βίαιος και ασκεί βία έχει ένα συγκεκριμένο προφίλ. Είναι άλλο το είμαι αγενής που στην αγένεια περικλείονται χίλια δυο, και άλλο ασκώ βία!

@Devil εκτίουν 30 χρόνια φυλακής χωρίς αναστολή, μετά τι προβλέπεται για αυτούς; Θα κυκλοφορούν ελεύθεροι θα είναι επικίνδυνοι;


Φώτη, εάν την πήγαιναν στο νοσοκομείο, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Είτε 10 χρόνια, είτε 20, είτε 30 αυτό δεν αλλάζει. Το θέμα είναι ότι λόγω του μικρού της ηλικίας του δεν πρέπει να καταστροφούν τελείως. Ειδικά ο 19χρονος πριν ένα χρόνο ήταν ανήλικος.

Η κοινωνική εργασία είναι σημαντική ακόμα και μέσα στη φυλακή για να βγει το κόστος εγκλεισμού τους μέσα στη φυλακή και για την ένταξη τους στη κοινωνία μετά το πέρας της ποινή τους.

ΥΓ: Δείτε αυτή τη ταινία https://www.imdb.com/title/tt011116...r-1&pf_rd_t=15506&pf_rd_i=top&ref_=chttp_tt_1 για να δείτε το σωφρονιστικο σύστημα των ΗΠΑ που έχει τη κοινωνική εργασία ως βασικό άξονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ήδη οι φερόμενοι ως δράστες έχουν τιμωρηθεί. Καταστράφηκαν κοινωνικά και η ζωή τους έχει παγώσει. Σίγουρα το έχουν μετανιώσει. Για μένα η σωστή ποινή στη περίπτωσή τους λόγω του μικρού της ηλικίας τους είναι 10 χρόνια φυλάκιση και μετά συνέχισης της ποινής του με κοινωνικό έργο. Δεν έχει νόημα να μείνουν 20 και επιπλέον χρόνια στη φυλακή και να είναι 40 και 45 μόλις αποφυλακιστούν.


10 χρόνια...μόνο; Μα είμαστε σοβαροί; Αν ήταν απλώς για βιασμό, ναι, όμως εδώ μιλάμε για φόνο εκ προμελέτης.
Και όχι μόνο: αφού τη βασάνισαν κι ενώ τους εκλιπαρούσε να την πάνε σε ένα νοσοκομείο, εκείνοι απλώς τη φουντάρισαν μισοπεθαμένη, σαν ένα σακί.
Συνεπώς 30 χρόνια έχει και παραέχει νόημα, προκειμένου να παραδειγματιστούν οι επίδοξοι μιμητές τους.


Κοινωνική εργασία ναι, αλλά όχι γι αυτού του είδους τα εγκλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά ναι σίγουρα, δεν έχουν τόσο σημασία τα χρόνια, με την έννοια ότι δεν θα γυρίσει πίσω η Ελένη ποτέ, αλλά και ούτε είναι σίγουρο ότι όσο περισσότερο μείνουν μέσα θα σωφρονιστούν κιόλας, εάν εννοείς αυτό, ναι συμφωνώ. Αλλά 10 χρόνια είναι ΛΙΓΑ. Ήταν ανήλικοι, δεν είναι όμως, αλλά δεν ξέρω τι "ελαφρυντικά" και τι διαφοροποιήσεις έχουν οι φυλακίσεις ανηλίκων και ενηλίκων, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τους ανήλικους δεν τους πάνε μαζί με τους ενήλικες.


Δεν ξέρω εάν έχει καθιερωθεί αυτό που λες και νομικά με την κοινωνική εργασία ως μέρος ποινής, αλλά δεν είμαι υπέρ αυτού και δεν θα τους εμπιστευόμουνα κιόλας και όλους, δεν μπορώ να αναθέσω σε ένα με επιβαρυμένο ποινικό μητρώο να κάνει κοινωνικό έργο και πόσο μάλλον ως μέρος ποινής που μπορεί να το βλέπει καταναγκαστικά. Γενικά συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αποκλείουμε τους φυλακισμένους και να βοηθήσουμε να επαναταχθούν ομαλά στην κοινωνία, αλλά εφόσον θα έχουμε ένα γερά θεμελιωμένο σωφρονιστικό σύστημα, κάτι που τώρα δεν έχουμε, όταν και εάν αποκτήσουμε, το συζητάμε ξανά. Και πάλι και ανάλογα με το είδος του εγκλήματος όλα αυτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
@Sophie.

Θα συμφωνήσω, απλά στο μυαλό μου το έχω αναγάγει ως εξής.


Οταν ένας είναι αγενής προς ένα άτομο, σημαίνει ότι δεν έχει ενσυναίσθηση. Όταν η αγένεια ακολουθείται και από περιφρονητικες αντιλήψεις, τότε για εμένα το άτομο καθίσταται επικίνδυνο.


Σημειωση: Όταν αναφέρομαι στην αγένεια, εννοώ προσβλητική συμπεριφορά η οποία ξεπερνάει τα όρια της ανεκτικότητας. Εκεί,

Α. Είτε το άτομο δεν ενδιαφέρεται για τις ψυχικές επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτή η συμπεριφορά (αναισθησια)

Β. Είτε θέλει να προβάλλει και να γευθεί ένα είδος ευχαριστησης με το ψυχικό τραυματισμό του άλλου. (ψυχικος σαδισμός)


Και στις δύο περιπτώσεις, το άτομο μπορεί να χαρακτηριστεί από έλλειψη ενσυναίσθησης.


ΥΓ 1. Οι αγενείς μπορεί να γίνουν βιαιοι. Το αντίστροφο δεν ειναι αναγκαίο να ισχύει.


ΥΓ 2. Τα βίαια άτομα, έχουν συχνά ξέσπασματα θυμού και έλλειψη υπομονής.

@Akikos.


Η τιμωρία θα πρέπει να είναι ανάλογη με το αποτέλεσμα ενός Χ γεγονότος.


Δεν έχει σχέση η ηλικία του δράστη, αλλά το αποτέλεσμα.


Το αποτέλεσμα είναι ότι μια κοπέλα βρέθηκε βιασμενη, έπειτα από έντονο ξυλοδαρμό και τελικά δολοφονήθηκε συνειδητά από τα δύο μέλη.


Συνεπώς, η ποινή θα πρέπει να είναι ίση με το έγκλημα.

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.


ΥΓ. Αν αρχίσουμε να δίνουμε ευκαιρίες σε όσους λανθανουν και Καταδεικνυουν εγκληματικές συμπεριφορες, τότε τρέφουμε τέτοιου είδους συμπεριφορες ώστε να γίνουν πιο συχνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Είτε 10 χρόνια, είτε 20, είτε 30 αυτό δεν αλλάζει. Το θέμα είναι ότι λόγω του μικρού της ηλικίας του δεν πρέπει να καταστροφούν τελείως. Ειδικά ο 19χρονος πριν ένα χρόνο ήταν ανήλικος.


Ναι,πρέπει να καταστραφούν τελείως.Δολοφόνοι,βιαστές κλπ κλπ δεν πρέπει να βγαίνουν ποτέ από τη φυλακή.Πρέπει να είναι σε απομόνωση μέχρι να σαπίσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά επειδή βλέπω λέτε προτάσεις (10 χρόνια ο ένας 30 ο άλλος).
Δυστυχώς εδώ ήμαστε ένα forum και οχι δικαστήριο. Θα ήθελα να δω κάποια στιγμή όλη την δικογραφία εις βάρος των νεαρών και τις μαρτυρίες που θα έχουν στο δικαστήριο. Την φυλακή δεν την γλιτώνουν το μόνο σίγουρο. Τώρα θα είναι ισόβια; Δε θα ναι θα δείξει.
Ευχηθείτε να μην πάνε και αγροτικές φυλακές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ναι,πρέπει να καταστραφούν τελείως.Δολοφόνοι,βιαστές κλπ κλπ δεν πρέπει να βγαίνουν ποτέ από τη φυλακή.Πρέπει να είναι σε απομόνωση μέχρι να σαπίσουν


Μακαρι να γινοταν έτσι αλλα υπάρχουν και οι Παρασκευοπουλοι που τους βγάζουν λεει για να αποσυμφορηθουν οι φυλακες. Αυτο δεν νομιζω να υπάρχει πουθενα αλλού στο κοσμο. Να βγάζεις σκληρα ποινικους κρατουμενους επειδη δεν έχεις φυλακές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Είτε 10 χρόνια, είτε 20, είτε 30 αυτό δεν αλλάζει. Το θέμα είναι ότι λόγω του μικρού της ηλικίας του δεν πρέπει να καταστροφούν τελείως. Ειδικά ο 19χρονος πριν ένα χρόνο ήταν ανήλικος.

Ο ρόλος της φυλάκισης δεν είναι μόνο τιμωρητικός (δλδ έκανες αυτό, φάε 10 χρόνια, έκανες το άλλο, φάε 25), αλλά έχει και χαρακτήρα σωφρονισμού και παραδειγματισμού. Αν ο Χ βιάζει και σκοτώνει και είναι έξω στα 30 του, ο Ψ που ακόμα δεν έχει κάνει τίποτα τέτοιο αλλά έχει και μια ροπή προς εγκληματικές πράξεις ήδη, θα περάσει πιο εύκολα από τις μικροκλοπές π.χ. στον φόνο.
Η κοινωνική εργασία για να πιάσει τόπο πρέπει να βρει το κατάλληλο έδαφος και στο ίδιο το άτομο. Αν ξέρει ο άλλος ότι σε 10 χρόνια θα είναι έξω ενώ πέταξε την κοπέλα στην θάλασσα αφού πρώτα την έβγαλε νοκ-άουτ, τι να του κάνει η κοινωνική εργασία;

Το ότι ήταν πριν λίγα χρόνια ανήλικοι δεν μου λέει κάτι. Δεν έδωσαν ένα χαστούκι στην κοπέλα πάνω που άναβαν τα αίματα, κι αυτή πέφτοντας χτύπησε στο βράχο, έμεινε λιπόθυμη κι αυτοί χέστηκαν πάνω τους και έφυγαν, για να πεις οκ δώσε ένα ελαφρυντικό είναι 19 χρονών και δεν ξέρεις και την αρχική πρόθεσή τους. Χτύπησαν την κοπέλα με γροθιά και ηλεκτρικό σίδερο, την έσυραν μέχρι την παραλία και την άφησαν μισολιπόθυμη να την φάνε τα ψάρια. Κι αυτή την έλλειψη ανθρωπιάς και σεβασμού προς ένα άλλο ανθρώπινο ον είτε είσαι 18 είτε είσαι 45, αν δεν την έχεις δεν την έχεις. Και αν βγεις στα 30 σου από την φυλακή, το πιθανότερο είναι να συνεχίσεις να μην την έχεις, όπως και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ήδη οι φερόμενοι ως δράστες έχουν τιμωρηθεί. Καταστράφηκαν κοινωνικά και η ζωή τους έχει παγώσει. Σίγουρα το έχουν μετανιώσει. Για μένα η σωστή ποινή στη περίπτωσή τους λόγω του μικρού της ηλικίας τους είναι 10 χρόνια φυλάκιση και μετά συνέχισης της ποινής του με κοινωνικό έργο. Δεν έχει νόημα να μείνουν 20 και επιπλέον χρόνια στη φυλακή και να είναι 40 και 45 μόλις αποφυλακιστούν.


Ποια ζωη τους παγωσε και για ποια καταστροφη μιλας? Αν κατσεις για καφε διπλα στους ηθικους αυτουργους της αυτοκτονιας του Γιακουμακη θα καταλαβεις οτι ειναι αυτοι? Σε πεντε χρονια ή μεχρι να βγουν τελοσπαντων δεν θα τους θυμαται κανεις και θα ζουν μια ηρεμη ζωη στην Αθηνα/Θεσσαλονικη. Νταξει δεν θα μπορουν να πανε Ροδο, σιγα το big deal.

Το νεαρο της ηλικιας τους ειναι μια δικαιολογια την οποια επικαλουμαστε οταν ο ''δραστης'' εχει αγνοια των επιπτωσεων των πραξεων του, αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ακυρη. Την δολοφονησαν εχοντας πληρη επιγνωση και δεν χωραει καμια διακαιολογια.

Θα πρεπει να μεινουν αιωνια στη φυλακη, οχι 20-30-40 χρονια αλλα μεχρι να πεθανουν. Αυτο τους αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το νεαρο της ηλικιας τους ειναι μια δικαιολογια την οποια επικαλουμαστε οταν ο ''δραστης'' εχει αγνοια των επιπτωσεων των πραξεων του, αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ακυρη. Την δολοφονησαν εχοντας πληρη επιγνωση και δεν χωραει καμια διακαιολογια.
Έτσι ακριβώς, και ειδικά όσο είχε ακόμα τις αισθήσεις της θα μπορούσαν να την είχαν πάει στο νοσοκομείο. Αλλά την πέταξαν αναίσθητη στη θάλασσα για να πεθάνει. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία και είναι άδικο αυτοί να βγουν στα 30 τους από τη φυλακή έχοντας όλη τη ζωή μπροστά τους και η άλλη να σαπίζει στο χώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ο Ελληναρας και ο Αλβανος κατεστρεψαν μια κοπελα και μια οικογενεια και μας κοροειδευουν τωρα.Ουτε ενα συγγνωμη δεν ειπαν τα ζωα.Ευχομαι στην φυλακη να τους κανουν τα ιδια.Ειναι γνωστο πως συμπεριφερονται στις φυλακες στους βιαστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ο Ελληναρας και ο Αλβανος κατεστρεψαν μια κοπελα και μια οικογενεια και μας κοροειδευουν τωρα.Ουτε ενα συγγνωμη δεν ειπαν τα ζωα.Ευχομαι στην φυλακη να τους κανουν τα ιδια.Ειναι γνωστο πως συμπεριφερονται στις φυλακες στους βιαστες.

Θαρρω, ότι οι χαρακτηρισμοι "Ελληναρας- Αλβανός" , ουδεμία σχέση έχουν με το εν λόγω περιστατικό. Τέτοιου είδους σχόλια και χαρακτηρισμοι, γίνονται κίνητρο στόχοποίησης και αποπροσανατολιζουν τη σκέψη.

Ουκ ολιγα τα περιστατικά στο "προοδευτικό" εξωτερικό, με ανάλογα περιστατικά κι ίσως χειρότερα.


Προσωπικά δε θεωρώ ότι ευθύνονται οι "όροι", αλλά οι αντιλήψεις, οι οποίες φέρουν τη γυναίκα ως όργανο ηδονης του άντρα.


Η κοπέλα, χάθηκε. Η ποινή θα πρέπει να δοθει. Τέλος. Αισθήματα μίσους δε βοηθούν στην εξάλειψη του εγκλήματος, αλλά στη διαιώνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Προσωπικά δε θεωρώ ότι ευθύνονται οι "όροι", αλλά οι αντιλήψεις, οι οποίες φέρουν τη γυναίκα ως όργανο ηδονης του άντρα.

Αυτο:cool2:

Οσο εξακολουθεί να ισχύει η ισχύουσα (ανδρικής εμπνεύσεως) σεξουαλικη ηθικη, όπου ο ισχυρός (πατριαρχικος) άνδρας ρυθμίζει τη γυναικεία σεξουαλικοτητα/υπόσταση, θα ακολουθούμε (κατασταλτικα/τιμωρητικα) το σεξουαλικο έγκλημα, αντί να το προλαμβανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top