Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν άν δηλώσεις δώτης τα όργανα πωλούντε χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, ένω άν έχεις σε συμβολαιογράφο χαρτί που λέει οτι τα δείνεις σε δικους σου να τα δώσουν όπου πρέπει οι γιατροι είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν τους συγγενης για τον έλεγχο ένω δηλωμένος τα δινεις ας το πούμε στο κράτος και στους γιατρούς να τα χρισιμοποιήσουν όπως θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
η καυση των νεκρων δεν γινεται μπροστα στον κοσμο ,η τελετη της κηδειας γινεται κανονικα , εσυ παιρνεις ενα κουτι με σταχτη στα χερια σου και το κανεις οτι θελεις . μακαρι να γινει γρηγορα και στην ελλαδα και εχω ζησει τις κηδειες των δικων μου ανθρωπων ειιναι οδυνηρη και μετα εχεις την εκταφη να αντιμετωπισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Έπρεπε να δείς την θετική πλευρά όπως την είδα και εγώ στα 9 μου εσύ είδες τα κόκαλα σαν ουσία εγώ σου λέω γύρνα πίσω και δές τα σαν μία τελευτέα σινάντηση σαν προνόμιο που ξαναήδες το όποιο κομματι του σώματος που ήταν αυτού που σγαπούσες

ναι βρε μανια μου... απλα ημουν πολυ μικρη, και δεν ειδα μονο κοκκαλα, δεν μυρισα μονο φρεσκοσκαμμενη γη..
και ομως, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ, ακομα δεν ξερω αν ειμαι υπερ η κατα της καυσης!

ειτε γιατι τιθεται θεμα οργανων, ειτε γιατι απλα δεν μπορω να το φανταστω!:worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ναι βρε μανια μου... απλα ημουν πολυ μικρη, και δεν ειδα μονο κοκκαλα, δεν μυρισα μονο φρεσκοσκαμμενη γη..
και ομως, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ, ακομα δεν ξερω αν ειμαι υπερ η κατα της καυσης!

ειτε γιατι τιθεται θεμα οργανων, ειτε γιατι απλα δεν μπορω να το φανταστω!:worry: :/:

Ε δεν μπορώ να πώ ακριβώς τι βλέπει κάποιος ενωείτε αυτό(σσσσ έχουμε μικρά παιδία) σε καταλαβένω πάντως.:console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
I know. thanx :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Nαι απόλυτα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γραφτεί πριν και συγγνώμη που βαριέμαι να το διαβάσω αλλά συμφωνώ με οποιαδήποτε επιθυμία έχουν οι συγγενείς ή μπορεί να εξέφρασε κι όσο ήταν εν ζωή ο εκλιπόντας.
Ειλικρινά ο τρόπος που όλη η τελετή της κηδείας, τα νεκροταφεία, τα γραφεία τελετών,τα λουλούδια,τα καφενεία, οι οικογενειακοί τάφοι έχουν μετατρέψει την στιγμή του πόνου σε εμπορική κατάσταση με κάνει να αηδιάζω.
Επιπλεόν επειδή πιστεύω στην ύπαρξη ψυχής και κατ΄επέκταση στο διαχωρισμό της απο το σώμα δεν με "ξενίζει" η έννοια της καύσης.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως με βρίσκει σύμφωνη οποιαδήποτε άλλη λεηλασία σώματος νεκρού επειδή είναι άψυχο.Αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη καύση των νεκρών. Αν ο εκλιπών είχε εκφράσει την επιθυμία να αποτεφρωθεί (άσχετα θρησκείας) τότε πρέπει να αποτεφρωθεί. Επίσης αν δεν είχε εκφράσει καμία επιθυμία και οι συγγενείς πρώτου βαθμού επιθυμούν τη καύση του, πρέπει πάλι να αποτεφρωθεί.

Με αυτό που διαφωνώ είναι να γίνεται καύση του νεκρού άσχετα αν ο εκλιπών ή οι στενείς συγγενείς δεν το ήθελαν. Δηλαδή να γίνει υποχρεωτικό άσχετα των αντίθετων επιθυμιών των παραπάνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το έγραψα σε ένα άλλο θρεντ και το αντιγράφω γιατί πάει εδώ:

Υπάρχει ένα ανάλογο θρεντ. Και είναι πιο οικολογικό και συναισθηματικά καλύτερο να γίνεται καύση από το να βλέπεις έναν άνθρωπο που αγαπάς να μπαίνει στη γη. Και όχι με φυσικό τρόπο, αλλά μέσα σε ένα φύλινο κοφίνι... Εγώ θα ήθελα να με κάψουν και να αδειάσουν τη στάχτη μου στο Κούλε.

Πάντως και θρησκευτικά να το πάμε (για τους Χριστιανούς μας), πως μπορείτε να μιλάτε για μεταθανάτια βασιλεία των ουρανών και να χωνετε τους νεκρούς σας 3 μέτρα κάτω από τη γη;

Ερώτηση κάνω χωρίς να θέλω να ανάψω φωτιές. Και επίσης, γιατί να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η καύση. Είναι προσωπική επιλογή η όχι. Μήπως τελικά πρώτος πολίτης της χώρας είναι ο εκάστοτε Αρχιεπίσκοπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πλακα πλακα μαλλον θα το επετρεψαν γιατι γεμισανε τα νεκροταφεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
και εγω ειμαι υπερ της καυσης απο πολλες αποψεις. Ομως αν ο αλλος πριν πεθανει μου πει πως δεν το θελει με τιποτα, μαλλον δεν θα το'κανα (γιατι να εχω τυψεις μετα?) Και μια ερωτησουλα, θα κραταγατε το κουτι με σταχτη του πεθαμενου μες το σπιτι σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και εγω ειμαι υπερ της καυσης απο πολλες αποψεις. Ομως αν ο αλλος πριν πεθανει μου πει πως δεν το θελει με τιποτα, μαλλον δεν θα το'κανα (γιατι να εχω τυψεις μετα?) Και μια ερωτησουλα, θα κραταγατε το κουτι με σταχτη του πεθαμενου μες το σπιτι σας?
Εγώ πάντως, αν ο εκλιπών δεν είχε εκφράσει κάποια σχετική επιθυμία (οπότε είχα το ελεύθερο) θα προτιμούσα να την κρατήσω σπίτι μου, όσο μακάβριο κι αν ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω υποσχεθεί στον μπαμπά μου ότι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα σκορπίσω την στάχτη του στη φύση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα κραταγατε το κουτι με σταχτη του πεθαμενου μες το σπιτι σας?

όλη τη στάχτη όχι....
μια "πρέζα" απ τη στάχτη ναι... θα την έβαζα μέσα σε ένα μενταγιόν που θα φορούσα και την υπόλοιπη θα την σκορπούσα στην φύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οχι δεν θα κρατουσα την σταχτη...δεν βρισκω κανενα μα κανενα νοημα στο να το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ουτε εγω βρισκω νοημα στο να κραταω κατι απο την υλη του κελυφους που περιειχε τον ανθρωπο μου. Εσεις που θ ατο κρατουσατε, γιατι θα το κανατε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω παντος θα το πετουσα στο αγαπημενο του μερος θαλασσα βουνο λιμνη
κ ας φαινετε μελοδραματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ουτε εγω βρισκω νοημα στο να κραταω κατι απο την υλη του κελυφους που περιειχε τον ανθρωπο μου. Εσεις που θ ατο κρατουσατε, γιατι θα το κανατε ;


εγώ απάντησα ότι θα κρατούσα ένα ελάχιστο και ότι θα το έβαζα σε μενταγιόν να το φοράω....
σκεφτόμουν φυσικά τη μαμά μου... κι ο λόγος... καθαρά ψυχολογικός.
Θα ένιωθα ότι την έχω πάντα μαζί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την καύση των νεκρών. Είναι απίστευτα σκληρό να παρίσταται κάποιος στην εκταφή δικού του ανθρώπου και να τον βλέπει στην όποια κατάσταση βρίσκεται μετά από 3 χρόνια ενταφιασμού. Τουλάχιστον με την καύση έχεις τη δυνατότητα να πάρεις τη στάχτη και να την διατηρήσεις σε ένα εικόνισμα ή να την σκορπίσεις ανάλογα τι πιστεύεις. Το όλο θέμα με τη ταφή-εκταφή ειλικρινά μου κάνει κάτι πολύ άσχημο. Το μόνο "θετικό" που θα μπορούσα να δω στο υπάρχον σύστημα, είναι ότι όταν επισκέπτεσαι το δικό σου στο νεκροταφείο και φροντίζεις το μνήμα για κάποιο διάστημα, είναι πιο εύκολο να δεχτείς ότι έχει φύγει από τη ζωή. Το συνειδητοποιείς σιγά σιγά και ομαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγώ απάντησα ότι θα κρατούσα ένα ελάχιστο και ότι θα το έβαζα σε μενταγιόν να το φοράω....
σκεφτόμουν φυσικά τη μαμά μου... κι ο λόγος... καθαρά ψυχολογικός.
Θα ένιωθα ότι την έχω πάντα μαζί μου...
Χωρις να εχω σκοπο να σε επηρεασω/στενοχωρησω....με τον τροπο αυτο δεν ειναι σα να υποβιβαζεις τη μαμα σου σε σκετη ύλη ; Η μαμα σου ειναι μαζι σου γιατι την εζησες, την ειδες, την θυμασαι, την ενιωσες. Δε θα μπορουσε να μην ειναι μαζι σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Χωρις να εχω σκοπο να σε επηρεασω/στενοχωρησω....με τον τροπο αυτο δεν ειναι σα να υποβιβαζεις τη μαμα σου σε σκετη ύλη ; Η μαμα σου ειναι μαζι σου γιατι την εζησες, την ειδες, την θυμασαι, την ενιωσες. Δε θα μπορουσε να μην ειναι μαζι σου :)

για μένα τουλάχιστον... η απουσία της ύλης της είναι αυτή που μου στοιχίζει...
στο μυαλό μου και στην ψυχή μου θα την έχω πάντα και με αυτή την έννοια δε θα μου λείπει ποτέ.
Το θνητό σώμα της όμως, ναι μου λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top