Επιχειρηματικότητα

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Σίγουρα ναι..


Είναι όντως τόσο λίγες? :worry: Εντάξει, είναι, όμως υπάρχουν κι αυτές.

είναι λίγες και εξαρτάται και για τί μαγαζί μιλάμε έτσι?? δηλαδή αν είναι ένα ψιλικατζίδικο μένει εκεί η γυναίκα σου κι εσύ πας στο πετ-σοπ και τα δυο είναι στο ονομα σου αλλά το θέμα είναι πως δεν είσαι ΚΑΙ στα δυο αλλά στο ένα.
Παράδειγμα σου δίνω έτσι??
Το θέμα είναι στην πράξη τί γίνεται όχι στα χαρτια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Aπευθύνομαι στην diddle, μιας και αυτή ανέφερε την παγωτοmania στο thread "e-steki Republic"

Λοιπόν... υπάρχει ενα μαγαζί στο Μικρολίμανο στον Πειραιά, λίγα μετρα μετά την κατηφόρα απο την Καστέλλα για Μικρολίμανο... Παλιά ήταν μαγαζί με επώνυμα ρολόγια και αυτή τη στιγμή είναι ξενοίκιαστο. Προχθές λοιπόν που πέρασα απο εκει και για κάποιο λόγο το πρόσεξα, άρχισα να σκέφτομαι για το πως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί!
Γύρω γύρω, έχει ταβέρνες, καφετέριες και 2-3 junk-food... αλλά λείπει κάτι... Ενα μαγαζί με παγωτό!!! Νομίζω οτι ενα μαγαζί του στυλ Παγωτοmania ή Wafflas House (στην Ναξο και στην Βουλιαγμένη, για εμένα Νο 1 στην Ελλάδα) θα έκανε θραύση, ειδικότερα τους λιγο πιο ζεστούς μήνες, απο Απρίλιο, μέχρι τουλάχιστον Οκτώβριο. Τους επόμενους μήνες, μια συντήρηση με τον κόσμο που κυκλοφορεί στην περιοχή πιστεύω οτι θα μπορεί να την κάνει... Το θέμα βέβαια είναι και τι ζητάει ο ιδιοκτήτης για να το νοικιάσει...

Όπως και να έχει πάντως πιστεύω οτι είναι μια πάρα πολύ καλή περίπτωση...

Βρε ναι καλή περίπτωση είναι αλλά..ξέρεις κανεναν να έχει τα προσόντα να την υλοποιήσει?????:whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
αν μεσα στα προσόντα δεν περιέχεις και το κεφάλαιο, ναι έχω τα κατάλληλα άτομα και τις κατάλληλες γνωριμίες (το πιο συμαντικό δλδ!)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω το ιδιο φουνες.
κεφαλαιο λειπει, η γνωση υπαρχει, οι ανθρωποι το ιδιο.
αναμενουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Περίπτωση για δάνειο δεν παίζει παιδιά?
Η δεν θέλετε να μπείτε σε τέτοια διαδικάσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οχι, εγω εχω βρει ακρη για να μου τα δωσουν χωρις να πρεπει να τα επιστρεψω. μικρο ποσο βεβαια, μερικες χιλιαδες, αλλα για αρχη καλα ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα της Ε.Ε. για νεανική επιχειρηματικότητα. Δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το έχουν συστήσει και λέω να δω τι θα παίζει σε 2-3 χρόνια που λέω να κάνω το βήμα (αισθάνομαι πολύ ανεπαρκής σε αυτή την φάση από πλευράς εμπειρίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Μια χαρά ειναι για αρχή..:)
δεν σε φοβαμαι κάτι θα βρεις.
Και αν επιτρέπεται και συ για μαγαζί ενδιαφέρεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα της Ε.Ε. για νεανική επιχειρηματικότητα. Δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το έχουν συστήσει και λέω να δω τι θα παίζει σε 2-3 χρόνια που λέω να κάνω το βήμα (αισθάνομαι πολύ ανεπαρκής σε αυτή την φάση από πλευράς εμπειρίας).
Ναι όντως υπάρχει το πρόγραμμα αυτό!Απλώς νομίζω θέλει αρκετές γνωριμίες για να πάρεις την επιδότηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια η περίπτωση του δανείου για τέτοιο λόγο στριφογυρνάει στο μυαλό μου από το καλοκαίρι που γνώρισα ενα Παπά στην Σαντορίνη και με τρέλανε με την επιχείρηση που θα ανοίξει φέτος, με ενοικιαζόμενες σουίτες! Απο ότι μου είπε και απο ότι έψαξα, αν κάνεις μια πάρα πολύ καλή παρουσίαση στην τράπεζα που θα απευθυνθείς με μελέτες για την επιχείρηση που θες να ανοίξεις, πιθανό κέρδος κτλ και γενικά με το κόστος μετά την αποπεράτωση, μπορείς να πάρεις πολύ μεγάλο ποσό! Συγκεκριμένα ο φίλος μας ο πάτερ, πήρε μαζί με τον συνέταιρο του, σύνολο, περίπου 4εκ. Ευρώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρε τον πάπακλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να σε πω, κατι μου λεει οτι ο πάπακλας τα κερδη δε θα τα δινει στους φτωχους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα της Ε.Ε. για νεανική επιχειρηματικότητα. Δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το έχουν συστήσει και λέω να δω τι θα παίζει σε 2-3 χρόνια που λέω να κάνω το βήμα (αισθάνομαι πολύ ανεπαρκής σε αυτή την φάση από πλευράς εμπειρίας).

Συμφωνώ σε όλα! κ για το πρόγραμμα αλλά κ για την δική μου ελλειψη εμπειρίας. ΕΠίσης ευνοείται και προάγεται πολύ τα τελυταία χρόνια και η γυναικεία επιχειρηματικότητα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
να σε πω, κατι μου λεει οτι ο πάπακλας τα κερδη δε θα τα δινει στους φτωχους... :P

Ναι αμέ! πως το θες? Βραστό ή ψητό ???

εχει και 4 παιδιά να μεγαλώσει.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτησω κατι.
Πως γινεται μια ερευνα αγορας σε περιπτωση που καποιος θελει να ανοιξει μια επιχειρηση ωστε να επιλεξει το σωστο μερος;
Υπαρχουν αναλογα γραφεια που κανουν αυτη τη δουλεια αντι για σενα;
Τεσπα ποιο ειναι το πρωτο βημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτησω κατι.
Πως γινεται μια ερευνα αγορας σε περιπτωση που καποιος θελει να ανοιξει μια επιχειρηση ωστε να επιλεξει το σωστο μερος;
Υπαρχουν αναλογα γραφεια που κανουν αυτη τη δουλεια αντι για σενα;
Τεσπα ποιο ειναι το πρωτο βημα;


Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι ενοεις!

Αν θες να ανοιξεις μια επιχειρηση, υποθετω πως εχεις ηδη την ιδεα και ενα κεφαλαιο, επομενος κοιτας με βαση το που τραβει αυτη η ιδεα (που δεν εχει παρομοια μαγαζια πχ) και με το ποσο τραβαει η τζεπη σου (δεν θα πας με ενα μηδαμινο κεφαλαιο στην πιο ακριβη περιοχη!).

Τωρα αν ενεοεις να υπαρχει καποιο γραφειο το οποιο θα σου πει που εχει τον μικροτερο δεικτη κατοικων/σουβλατζιδικων για να ξερεις που θα ανοιξεις σουβλατζιδικο, τοτε δεν νομιζω να υπαρχει κατι, το πιθανοτερο θα ειναι να πρεπει να κανεις μονη την ερευνα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι ενοεις!

Αν θες να ανοιξεις μια επιχειρηση, υποθετω πως εχεις ηδη την ιδεα και ενα κεφαλαιο, επομενος κοιτας με βαση το που τραβει αυτη η ιδεα (που δεν εχει παρομοια μαγαζια πχ) και με το ποσο τραβαει η τζεπη σου (δεν θα πας με ενα μηδαμινο κεφαλαιο στην πιο ακριβη περιοχη!).

Τωρα αν ενεοεις να υπαρχει καποιο γραφειο το οποιο θα σου πει που εχει τον μικροτερο δεικτη κατοικων/σουβλατζιδικων για να ξερεις που θα ανοιξεις σουβλατζιδικο, τοτε δεν νομιζω να υπαρχει κατι, το πιθανοτερο θα ειναι να πρεπει να κανεις μονη την ερευνα σου.

Ναι βασικα ρωταω σε περιπτωση που εχεις την ιδεα και ενα κεφαλαιο και θες να ανοιξεις μια επιχειρηση σε ενα μεγαλο αστικο κεντρο (πχ Αθηνα) θα παρεις σβαρνα ολες τις περιοχες για να δεις που ειναι το πιο συμφερον σημειο να την ανοιξεις?
Οταν λεω συμφερον σημειο εννοω να ελεγξεις πχ να μην υπαρχει ανταγωνισμος στον τομεα σου, αγοραστικη δυνατοτητα του πληθυσμου που μενει σε μια περιοχη, φθηνοτερα ενοικια κτλ
Μπορεις να τα γνωριζεις ολα αυτα απο μονος σου;
Δεν υπαρχουν, λογικα, καποιοι συμβουλοι επιχειρησεων που σου δινουν καποιες κατευθυνσεις στο πρωτο σου βημα το οποιο ειναι, αφου εξασφαλισεις την ιδεα και το κεφαλαιο ,να επιλεξεις την τοποθεσια που σε συμφερει να ανοιξεις την επιχειρηση σου;
Θα κανεις ,φυσικα, και μια ερευνα αγορας μονος σου αλλα αν εισαι απειρος με το θεμα καποια πραγματα μπορει να μην τα σκεφτεις και να μην παει καλα στο τελος η επιχειρηση.
Να σου πουν τι πρεπει να προσεξεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξεκινα πρωτα απο την περιοχη που μενεις, την ξερεις και δεν χρειαζετε ερευνα, ειναι καλο σημειο για την συγκεκριμενη επιχειριση; Αν ναι, γιατι να πας παρακατω; Γενικοτερα, δεν εχεις κατα νου καποια περιοχη που λογο της φυσης αυτου που θες να κανεις πιστευεις οτι θα τραβηξει; Καπως ετσι θα αρχιζα εγω στην θεση σου την αναζητηση.
Τωρα για το αν υπαρχουν συμβουλοι που ασχολουνται με αυτο, δεν ξερω, ισως καποιος αλλος να μπορει να σε βοηθησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλα το σεναριο της επιχειρησης που λεω ειναι τοσο μακρινο που φανταζει υποθετικο προς το παρον.
Μπορει και να μην γινει ποτε.
Απλα ηθελα να ξερω απο πού και πώς ξεκινας.

Ονειρα θερινης νυκτος δηλαδη...

Σε ευχαριστω πολυ παντως που απαντησες Κρονε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top