Η επικαιρότητα εν συντομία

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΑΝΑΤΟΙ και τραυματισμοί θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί τα τελευταία χρόνια, από ένα νέο είδος φωτεινού σηματοδότη που εντοπίζει το πότε ο οδηγός ενός οχήματος ετοιμάζεται να παραβιάσει τον κόκκινο σηματοδότη και καθυστερεί να ανάψει το πράσινο σήμα για τα οχήματα που βρίσκονται στους κάθετους δρόμους.

Μάλιστα η νέα αυτή τεχνολογία θα συμβάλει δραστικά στη μείωση των μποτιλιαρισμάτων, αφού θα υπολογίζει τον όγκο της κίνησης και αυτομάτως θα προσαρμόζει τη διάρκεια του πράσινου και του κόκκινου σήματος.
Σύμφωνα με έρευνες που έχει πραγματοποιήσει το βρετανικό υπουργείο Μεταφορών, οι «διαδραστικοί σηματοδότες» (η λειτουργία τους ταυτόχρονα καθορίζει αλλά και καθορίζεται από την κίνηση στους δρόμους), ενδέχεται να μειώσουν το κόστος από ατυχήματα με το οποίο επιβαρύνεται η οικονομία της χώρας, κατά περίπου 190 εκατ. ευρώ τον χρόνο. Μάλιστα η έκθεση του Ερευνητικού Εργαστηρίου του υπουργείου Μεταφορών καταλήγει στο συμπέρασμα ότι τα συνολικά οφέλη από την εν λόγω τεχνολογία θα μπορούσαν να ξεπεράσουν τα 750 εκατ. ευρώ, εάν ληφθούν υπόψη και τα χρήματα που θα προέλθουν από τη μείωση των εργατοωρών που απαιτούνται για τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο.



Πηγή https://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18645&m=N49&aa=2

Φαντάζεστε τι έχει να γίνει? Όλοι οι επερχόμενοι σφάχτες κόκκινου και βαθύ κόκκινου θα το ξέρουν και εκεί και αν δεν θα σταματάνε. Δυστυχώς και εγώ πολλές φορές:whistle:

Κατά τα άλλα καλό ακούγεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θα έξυνα πολλές πληγές αν το έβαζα στο θέμα με την παιδεία.

Συνεχής αιμορραγία σε επιστήμονες
26/9/2006 11:59:16 πμ

Μία απίστευτη ιστορία αποκαλύπτει επιστολή φοιτήτριας του Μαθηματικού στην Πάτρα, που καταγγέλλει ότι οι υψηλές επιδόσεις της αντί να της ανοίξουν το δρόμο της δημιούργησαν εμπόδια. Φυσικά, επέλεξε να φύγει από την Ελλάδα...

Η κ. Πέρλα Σούση αναφέρει ότι πέρασε με επιτυχία το σύνολο των μαθημάτων που απαιτεί η σχολή, αλλά επειδή έκανε το λάθος να τα καταφέρει σε 3 έτη, της ζήτησαν να εξεταστεί σε άλλα δύο μαθήματα και δεν της δίνουν πτυχίο, την ώρα που ήδη έχει πάρει υποτροφία για διδακτορική διατριβή από το γαλλικό κράτος.

Σε επικοινωνία του Ethnos.gr με την πρυτανεία, ο αντιπρύτανης κ. Αναστασόπουλος μας ενημέρωσε ότι η διοίκηση του πανεπιστημίου επιλήφθηκε του θέματος από τη στιγμή που της ετέθη υπόψη, εξετάζοντας το θέμα λεπτομερώς σε όλες του τις πτυχές σε συνεργασία με το Μαθηματικό Τμήμα, το οποίο ωστόσο έχει την ευθύνη των αποφάσεών του, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Όπως μπορεί κάποιος να εικάσει, ο γραμματέας ενός τμήματος έχει μάλλον τη διακριτική ευχέρεια να παρακάμψει κάποιους κανονισμούς όταν η περίσταση το απαιτεί, κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, με αποτέλεσμα η ικανότατη νέα επιστήμων -όπως παραδέχθηκαν όλοι- να αποδημήσει στη Γαλλία.

Σημειώνεται ότι ο κ. Αναστασόπουλος επιβεβαίωσε ότι το περιεχόμενο της επιστολής είναι αληθές και μάλιστα σχολίασε ότι μέχρι και χθες 25/09/2006 ο πρύτανης κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να λυθεί το θέμα.

Στη συνέχεια επικοινωνήσαμε και με τον πρόεδρο του Μαθηματικού κ. Σιαφαρίκα, ο οποίος υπογράμμισε ότι το θέμα είναι θεσμικής φύσης και δεν τίθεται θέμα άλλο πέρα από την τήρηση των κανονισμών του πανεπιστημίου και του τμήματος.

Μάλιστα, σημείωσε ότι παρά το πρόβλημα, χορηγήθηκε στη φοιτήτρια βεβαίωση για τα μαθήματα που είχε περάσει στο 3ο έτος, ώστε αν και χωρίς πτυχίο να ξεκινήσει μεταπτυχιακό στο Cambridge. Σε κάθε περίπτωση, όπως αναφέρει, στην τρέχουσα εξεταστική εάν περάσει τα δύο μαθήματα που έδωσε, θα πάρει κανονικά το πτυχίο της.

Η ηλεκτρονική επιστολή της κ. Πέρλας Σούση προς τον πρύτανη του πανεπιστημίου Πατρών, που κοινοποίησε σε όλους τους καθηγητές του Πανεπιστημίου της Πάτρας σχετικά με την άνιση μεταχείριση από την Γραμματεία και από τον Πρόεδρο του τμήματος Μαθηματικών κο Σιαφαρίκα:

perla@student.math.upatras.gr

Ημερομηνία: Thu, 21 Sep 2006 14:35:18 +0300
Θέμα: Απίστευτη ιστορία! Γιατί;

Αξιότιμε κύριε Πρύτανη,

Θα ήθελα πρώτα να εκφράσω το σεβασμό μου και τις ευχαριστίες μου που με δεχτήκατε στο γραφείο σας, για να ακούσετε το πρόβλημα που με έχει αναστατώσει και μου έχει προκαλέσει μεγάλη απογοήτευση. Παρακαλώ να μου επιτρέψετε να σας καταθέσω και γραπτώς αυτή μου την απογοήτευση λίγο πριν αναχωρήσω για το Παρίσι, όπου θα ξεκινήσω τη διδακτορική μου διατριβή στη Στοχαστική Γεωμετρία στην Ecole Normale Superieure με υποτροφία από τη Γαλλία (INRIA).

Ήδη, όπως γνωρίζετε, ολοκλήρωσα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στα Μαθηματικά και νοιώθω μεγάλη τιμή και επιστημονική ευθύνη, γιατί αυτός ο τίτλος μου απονεμήθηκε με Άριστα από το Πανεπιστήμιο του Cambridge, παρά το ότι μέχρι αυτή τη στιγμή το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών, στο οποίο πραγματοποίησα τις προπτυχιακές μου σπουδές αρνείται να μου χορηγήσει το πτυχίο μου.

Κύριε Πρύτανη, όταν τελείωσα το Λύκειο και έδωσα τις Πανελλήνιες εξετάσεις, στις οποίες αρίστευσα, επέλεξα να εναποθέσω τα πρώτα μου Πανεπιστημιακά όνειρα και την αγάπη μου για τα Μαθηματικά, στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Πριν ολοκληρωθούν τρία χρόνια φοίτησης μου, δυστυχώς, είχα εξεταστεί με επιτυχία στα 39 μαθήματα που απαιτεί το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Μαθηματικών με μέσο όρο 9,80. Στα τρία αυτά χρόνια είχα την τύχη να διδαχτώ τη μαθηματική σκέψη από καθηγητές, αληθινούς δασκάλους, που μου προσέφεραν όμορφες γνώσεις, αλλά είχα και την ατυχία να συναντήσω καθηγητές που μου προσέφεραν βαριές προσβολές.

Η ολοκλήρωση του συνόλου των εξεταστικών απαιτήσεων μέσα σε τρία χρόνια, αντί για χαρά και έπαινο, σηματοδοτήθηκε με την τρομερή φράση που μου είπε ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών, καθηγητής Π. Σιαφαρίκας: «Έτσι υποβαθμίζεις τη σχολή». Παράλληλα ο κύριος Χαλκιόπουλος της Γραμματείας με αποκάλεσε παράνομη, γιατί τελείωσα νωρίτερα. Να σημειώσω ότι είχα εγγραφεί και εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα με καθόλα νόμιμο τρόπο και εγκεκριμένο από τη Γραμματεία.

Λίγες μέρες πριν, με τη συμπλήρωση τετραετίας από την εγγραφή μου, ήρθα πάλι στην Πάτρα και εξετάστηκα σε δύο ακόμη μαθήματα όπως μου υπεδείχθη από τη Γραμματεία, παρά το ότι είχα συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων για τη λήψη πτυχίου. Στη συνέχεια ζήτησα στη Γραμματεία να κάνω αίτηση για χορήγηση πτυχίου, όμως μου απάντησαν ότι δεν μπορώ να το πάρω γιατί η εξέταση στα δυο επι πλέον μαθήματα πρέπει να είναι επιτυχής και επίσης ότι τα μαθήματα αυτά θα πρέπει να συμπεριληφθούν στο πτυχίο. Ακόμα μου είπαν ότι το θέμα πρέπει να περάσει από διοικητικό συμβούλιο για να αποφασίσουν αν θα μου δώσουν πτυχίο.

Αυτό σημαίνει ότι θα είμαι η μοναδική φοιτήτρια του Μαθηματικού που υποχρεούμαι να εξεταστώ επιτυχώς σε 41 μαθήματα ενώ όλοι οι άλλοι σε 39.

Μου αφαιρούν επίσης το δικαίωμα να επιλέξω ποια μαθήματα επιλογής θέλω να συμπεριληφθούν στο πτυχίο μου, όπως βάσει νόμου προβλέπεται για όλα τα ΑΕΙ της χώρας.

Κύριε Πρύτανη, αδυνατώ να σας περιγράψω τα συναισθήματά μου όπως μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν διαμορφωθεί από αυτό που θα τολμήσω να αναφέρω ως εμπαιγμό της προσπάθειας και της αγάπης μου για τα Μαθηματικά. Δεν ξέρω σε ποιες ενέργειες να προβώ προκειμένου να μου αποδοθεί αυτό το οποίο μου ανήκει!

Κρατώντας μέσα μου τις όμορφες γνώσεις που μου έχουν προσφέρει ορισμένοι καθηγητές που είχα την τύχη να συναντήσω στις σπουδές μου, σας εκφράζω και πάλι τις ευχαριστίες μου και το σεβασμό μου.

Πέρλα Σούση
Πρώην φοιτήτρια Πανεπιστημίου Πατρών
Κάτοχος Part III Cambridge(Distinction)
Υποψήφια Διδάκτωρ ENS
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=8011&subid=2&pubid=65138

Και ήμουν σε αυτή τη σχολή και τον γνωρίζω και τον κ της Γραμματίας καθώς επίσης και τις κυρίες μη πω της γραμματίας.
Για τον Κ. Σφακιαρίκα δεν έχω ίδεα καθώς δεν ευτήχησα να τον έχω αλλά έχω ακούσει τι να πω από καλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Η τελευταία είδηση που άκουσα και με έβαλε σε σκέψεις ήταν η εν ψυχρώ δολοφονία 3 κοριτσιών μεταξύ 6 και 12 ετών και ο σοβαρός τραυματισμός αλλών 7 από ένα...τέρας(λυπάμαι αλλά μόνο έτσι μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που σκοτώνει εν ψυχρώ τόσα παιδάκια:mad: ) που αποφάσισε να πάρει εκδίκηση για κάτι που έγινε πριν από 20 χρόνια, μπουκάρωντας σε ένα σχολείο σε μια κοινότητα μορμόνων(ο συγκεκριμένος δεν είχε καμία σχέση μαζί τους). Το...τέρας(που είχε ομοίως 2 ανήλικα παιδιά και φρόντισε να τους αφήσει κληρονομιά την ρετσινιά ενός πατέρα δολοφόνου:worry: )φρόντισε να αυτοκτονήσει φυσικά για να γλιτώσει απο την δίκαιη τιμωρία του. Αυτή η είδηση με έκανε να σκεφτώ αν θα' ρθει μια ώρα που θα φοβόμαστε να στείλουμε τα παιδιά μας στο σχολείο, επειδή μπορεί κάποιος μανιακός να πάρει ένα όπλο και να αφήσει πίσω του ένα σωρό θύματα πριν αυτοκτονήσει. (Παρόμοια φαινόμενα έχουν παρατηρηθεί τελευταία σε πολλές χώρες της Ευρώπης:hmm: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial]Ασκήσεις γοητείας[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial]Οι γυναίκες ντύνονται καλύτερα τις γόνιμες ημέρες[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial]10/10/06 21:13

Λος ΑντζελεςΟι γυναίκες ασυναίσθητα ντύνονται για να εντυπωσιάσουν όταν βρίσκονται στις γόνιμες ημέρες τους, έδειξε έρευνα Αμερικανών ψυχολόγων. Οι φοιτήτριες που συμμετείχαν στο πείραμα έτειναν να φορούν πιο μοντέρνα ή εντυπωσιακά ρούχα όταν είχαν ωορρηξία.
Οι γυναίκες που βρίσκονται στο μέσο του κύκλου τους «τείνουν να φορούν φούστες αντί για παντελόνια, δείχνουν περισσότερο δέρμα και γενικά ντύνονται περισσότερο σύμφωνα με τη μόδα» δήλωσε στο Reuters η Μάρτι Χάσελτον, ειδικός σε θέματα επικοινωνίας και ψυχολογίας και επικεφαλής της μελέτης στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια στο Λος Αντζελες.
Με δημοσίευσή τους στην επιθεώρηση Hormones and Behavior, οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι τα αποτελέσματα του πειράματος εν μέρει διαψεύδουν την αντίληψη ότι το ανθρώπινο είδος είναι το μόνο στο ζωικό βασίλειο που αποκρύπτει την ωορρηξία.
Πολλά ζώα απελευθερώνουν ειδικές οσμές όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν, ενώ άλλα διαφημίζουν την ωορρηξία με αλλαγές στο χρώμα του δέρματος ή με άλλα οπτικά σινιάλα. Στον άνθρωπο, αντίθετα, η ωορρηξία πολύ δύσκολα ανιχνεύεται χωρίς εξετάσεις.
Η Δρ Χάσελτον υποστηρίζει τώρα ότι τα σινιάλα αυτά υπάρχουν και στον άνθρωπο, απλώς δεν γίνονται αντιληπτά σε συνειδητό επίπεδο.
Οι ερευνητές ζήτησαν από 30 φιοτήτριες να περάσουν από το εργαστήριο για ένα τεστ, η φύση του οποίου δεν διευκρινίστηκε. Οι κοπέλες εξετάστηκαν αρκετές φορές και φωτογραφήθηκαν δύο φορές η καθεμία, μία στη γονιμότερη φάση τους και μία στη λιγότερο γόνιμη. Η ωρορρηξία, που συμβαίνει συνήθως την 15η ημέρα του έμμηνου κύκλου, αναγνωρίστηκε με εξετάσεις ούρων.
Οι φωτογραφίες αξιολογήθηκαν από 42 άνδρες και γυναίκες διαφόρων ηλικιών, οι οποίοι κλήθηκαν να απαντήσουν στο ερώτημα «Σε ποια φωτογραφία προσπαθεί ο εικονιζόμενος να φαίνεται πιο ελκυστικός;».
Οι κριτές επέλεγαν τη φωτογραφία που είχε τραβηχτεί στη γόνιμη φάση της κάθε γυναίκας στο 60% των περιπτώσεων, ένα αποτέλεσμα που στατιστικά δεν μπορεί να είναι τυχαίο.
«Ένα από τα στοιχεία που θεωρήσαμε πολύ ενδιαφέροντα είναι ότι οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν το προσωπικό τους στυλ, κάτι σαν 'στολή'» σχολιάζει η Χάσελτον. Τις γόνιμες ημέρες «οι γυναίκες θα εμφανίζονταν φορώντας κάτι παρόμοιο με αυτό που φορούσαν πριν, απλώς πιο καλλωπισμένο» εξηγεί.
Οι γυναίκες δεν ντύνονται πάντως απαραίτητα πιο προκλητικά όταν είναι γόνιμες. «Είδαμε λίγο περισσότερο δέρμα, αλλά η εντύπωσή μου ότι ντύνονταν λίγο περισσότερο σύμφωνα με τη μόδα, αλλά όχι πιο σέξι» σημειώνει η ψυχολόγος.
Σε παλαιότερες μελέτες της η Δρ Χάμιλτον είχε παρατηρήσει ότι οι γυναίκες που βρίσκονται στις γόνιμες ημέρες τους φλερτάρουν και κοιτούν ελκυστικούς άνδρες περισσότερο.
[/FONT]

Πηγή https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=745450&lngDtrID=252
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα έξυνα πολλές πληγές αν το έβαζα στο θέμα με την παιδεία.


https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=8011&subid=2&pubid=65138

Και ήμουν σε αυτή τη σχολή και τον γνωρίζω και τον κ της Γραμματίας καθώς επίσης και τις κυρίες μη πω της γραμματίας.
Για τον Κ. Σφακιαρίκα δεν έχω ίδεα καθώς δεν ευτήχησα να τον έχω αλλά έχω ακούσει τι να πω από καλά πράγματα.

Eπαθα σοκ... αν είναι δυνατον ρε γμτ! "Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της"...
τα πήρα τώρα!!! :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αντιδράσεις για την τιμωρία
«Δεν υπάρχουν περιθώρια γυρισμού στην Αμάρυνθο» λέει η μητέρα της 16χρονης


Αντιδράσεις προκάλεσε η είδηση της τιμωρίας που επέβαλαν οι καθηγητές και στην 16χρονη μαθήτρια που κατήγγειλε το βιασμό της. Το σκεπτικό της ποινής εξηγεί ένας εκ των διδασκόντων. «Δεν υπάρχουν περιθώρια γυρισμού στην Αμάρυνθο» λέει η μητέρα της κοπέλας.

Σε δηλώσεις της στην εφημερίδα Τα Νέα, η μητέρα της 16χρονης τονίζει: «Μας έκλεισαν την πόρτα της επιστροφής. Δεν γυρίζουμε πίσω. Οι καθηγητές με την στάση τους, αλλά και οι ψυχολόγοι με την πείρα και τις γνώσεις τους κάνουν αδύνατη την επιστροφή μας.

»Οι ψυχολόγοι που παρακολουθούν την κόρη μου πιστεύουν ότι θα την βλάψει η επιστροφή και οι καθηγητές που αρνήθηκαν να με δουν, δείχνουν με τον τρόπο τους ότι δεν έχω άλλη επιλογή».

Αίσθηση προκαλεί η διάψευση εκ μέρους του λυκειάρχη ότι η μητέρα της κοπέλας ζήτησε συνάντηση. Σε επιστολή του προς Τα Νέα ο Γ.Κόνας αναφέρει: «Δηλώνω ρητά και κατηγορηματικά ότι ουδέποτε η μητέρα της μαθήτριας ζήτησε από εμένα προσωπικά ή από μέλος του Συλλόγου Διδασκόντων να μας συναντήσει». Δηλώνει, δε, ότι η μητέρα δεν ενημερώθηκε για την ποινή που επιβλήθηκε στην κόρη της διότι δεν ρώτησε.

Η απόφαση του συλλόγου των καθηγητών του σχολείου να τιμωρήσουν με πενθήμερη αποβολή την 16χρονη μαθήτρια, εξισώνοντάς την με τους τέσσερις μαθητές, που ομολογούν τουλάχιστον ότι επιδίωξαν τη σεξουαλική επαφή, προκαλεί αντιδράσεις.

Προβληματισμό δημιουργεί, επίσης, η σπουδή των καθηγητών να επιβληθεί τιμωρία στην κοπέλα, τη στιγμή που δεν έχει δοθεί οριστική απάντηση από τη Δικαιοσύνη για το εάν οι πράξεις έγιναν με τη θέλησή της -όπως υποστηρίζουν οι τέσσερις μαθητές- ή εάν βιάστηκε, όπως καταγγέλλει η ίδια.

Σε κάθε περίπτωση, ερωτήματα εγείρονται από το γεγονός ότι, ενώ οι καθηγητές στη διάρκεια της πολύωρης συνεδρίασής τους άκουσαν τους τέσσερις μαθητές πριν καταλήξουν στις ποινές, δεν κάλεσαν την 16χρονη μαθήτρια για να παρουσιάσει τη δική της εκδοχή των γεγονότων. Παράλληλα, αδιευκρίνιστο παραμένει εάν ο καθηγητής Θεολογίας του σχολείου, που είναι πατέρας ενός εκ των μαθητών, συμμετείχε στη συνεδρίαση των διδασκόντων.

Απαντήσεις σε κάποια από τα ερωτήματα επιχειρεί να δώσει ένας εκ των καθηγητών του σχολείου με επιστολή του στην εφημερίδα. Ο φυσικός Γ.Κακογιάννης, ο οποίος υπογράφει ως «ένας ασήμαντος δάσκαλος, ενός σχολείου που προσπαθεί να συμμαζέψει τα κομμάτια του διαμελισμένου του σώματος και να επουλώσει τις πληγές του», τονίζει:

«Νιώθω λεηλατημένος ψυχικά και ιδεολογικά. Δεν θέλω να πιστεύω ότι τέσσερα αγόρια ηλικίας 16 και 17 ετών βίασαν μια συμμαθήτριά τους, αλλά ούτε και ότι ένα κοριτσάκι 16 ετών προσκάλεσε σε ομαδική ερωτική συνεύρεση τέσσερις συμμαθητές της. Πού τελειώνει το ψέμα; Από πού συνεχίζει ο μύθος και πού αρχίζει η αλήθεια; [...] Δεν είμαι ανακριτής, ούτε ιατροδικαστής και ούτε αστυνομικός της Ασφάλειας. Από προχθές είμαι άδειος. Μέχρι την Πέμπτη που πληροφορήθηκα την ασελγή πράξη, ένιωθα δάσκαλος και παιδαγωγός. Και μ' αυτήν την ιδιότητα θα εκφράσω την σκέψη μου, χωρίς να εκπροσωπώ κανέναν από τα υπόλοιπα μέλη του συλλόγου.

»Αν δεν τιμωρούσα το κορίτσι, θα ήταν σαν να αποδεχόμουν ότι τα αγόρια είναι βιαστές. Την τιμωρία του κοριτσιού δεν την πρότεινα επειδή έκανε την καταγγελία, το αντίθετο μάλιστα. Την πρότεινα γιατί, ενώ είχε τη δυνατότητα και το χρόνο να αποφευχθεί αυτή η ασελγής πράξη, δεν το έκανε. Θα μπορούσε να βγει από τον χώρο της κατάληψης και να απευθυνθεί στο διευθυντή του Λυκείου ή στη μητέρα της ή σε κάποιον καθηγητή. Θα μπορούσε να απευθυνθεί σε κάποιον καθηγητή ή στην ίδια τη διευθύντρια του Γυμνασίου, αφού ήταν ημέρα και το Γυμνάσιο (δεν τελούσε υπό κατάληψη) λειτουργούσε. [...]»
Πηγή: https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=751609&lngDtrID=244




Ο βιασμός είναι το μοναδικό έγκλημα στο οποίο το Θύμα πρέπει να αποδείξει την αθοώτητά του!
Δεν ξέρω ποιός λέει αλήθεια. Η Δικαιοσύνη είναι αρμόδια για κάτι τέτοιο, αλλά αν "όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίον" τότε και το εν λόγω θύμα -η 16χρονή μαθήτρια- είναι αθώα και χρήζει ίδιων δικαιωμάτων με τους πιθανούς βιαστές της.
Με την τιμωρία που της επιβλήθηκε, όχι μόνο εξισώθηκε με τους "πιθανούς" θήτες, αλλά έμμεσα ήταν και ένα μήνυμα προς κάθε βιασθήσα (το σκότωσα?):

"Αν σε βιάσουν, καλύτερα να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό".

Αυτό θα είναι το συμπέρασμα για τα θύματα βιασμών; :mad: :rant:

Και έπειτα έρχονται οι δηλώσεις του δασκάλου και με αποτελειώνουν:
Την τιμωρία του κοριτσιού δεν την πρότεινα επειδή έκανε την καταγγελία, το αντίθετο μάλιστα. Την πρότεινα γιατί, ενώ είχε τη δυνατότητα και το χρόνο να αποφευχθεί αυτή η ασελγής πράξη, δεν το έκανε.

Τυπική φαλοκρατική αντίλληψη... Κοινώς: "Αν τη βίασαν, τα 'θελε ο πωπός της" :mad:

Αυτό θα είναι το συμπέρασμα προς κάθε επίδοξο βιαστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Σχεδόν 500 άτομα στην Ελλάδα μολύνθηκαν φέτος από τον ιό HIV

Στοιχεία του ΚΕΕΛΠΝΟ

Αθήνα: Ο αριθμός των νέων κρουσμάτων του HIV το 2006 αναμένεται να κυμανθεί στα ίδια, ή ακόμα και σε υψηλότερα επίπεδα σε σχέση με το 2005, έτος το οποίο σημειώθηκε η μεγαλύτερη αύξηση των τελευταίων χρόνων, ανακοίνωσε την Πέμπτη το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων.

Οι αναλογίες ως προς τον τρόπο μόλυνσης δείχνουν μια αξιοσημείωτη αύξηση το 2006 σε σχέση με το 2005 για τους ομοφυλόφιλους άνδρες, έπειτα από μία σταθεροποίηση που είχε παρατηρηθεί τα τελευταία έτη.

Την υψηλότερη συχνότητα HIV μολύνσεων παρουσιάζει η ηλικιακή ομάδα των 25-44 ετών, η οποία και συνιστά το παραγωγικό δυναμικό της ελληνικής κοινωνίας.

Μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2006 είχαν δηλωθεί στο Κέντρο 485 νέα περιστατικά λοίμωξης HIV , εκ των οποίων τα 391 αφορούσαν άνδρες και τα 94 γυναίκες. Όσον αφορά τον τρόπο μετάδοσης, το 47% των περιπτώσεων ήταν άνδρες που είχαν σεξουαλικές επαφές με άλλους άνδρες και το 24,3% ετεροφυλόφιλοι άνδρες και γυναίκες. Η πλειονότητα των ανδρών (26,4%) ήταν ηλικίας 30-34 ετών ενώ στις γυναίκες η ηλικιακή ομάδα με τα περισσότερα κρούσματα ήταν αυτή των 35-39 ετών (17%).

Το 2006 δηλώθηκαν στο ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ. και τρεις περιπτώσεις μετάδοσης του HIV μέσω μετάγγισης μολυσμένου αίματος. Σε δύο άτομα η μετάγγιση πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα, ενώ το τρίτο άτομο μολύνθηκε σε χώρα του εξωτερικού.

Ο συνολικός αριθμός των HIV οροθετικών ατόμων, που έχουν δηλωθεί στην Ελλάδα από την αρχή της επιδημίας μέχρι τον Οκτώβριο του 2006, ανέρχεται σε 8.080, με τους άνδρες να υπερτερούν με ποσοστό 79,9%.

Η διαχρονική κατανομή των περιπτώσεων HIV λοίμωξης παρουσίασε μια σημαντική καμπή το 2005, καθώς ο αριθμός των νέων μολύνσεων, που δηλώθηκαν αυξήθηκε σχεδόν 25% συγκριτικά με το 2004. Αν και η συλλογή των δεδομένων για το 2006 δεν έχει ολοκληρωθεί, η μηνιαία κατανομή των δηλώσεων δείχνει ότι στο 12μηνο ο αριθμός των νέων μολύνσεων θα είναι περίπου ίδιος ή υψηλότερος από ό,τι το 2005.

Pathfinder


:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ισόβια για τον Δάνο Μουρατίδη

Ισόβια κάθειρξη, χωρίς κανένα ελαφρυντικό, είναι η απόφαση του δικαστηρίου της Θεσσαλονίκης, μετά την εισαγγελική πρόταση, για το δολοφόνο της 20χρονης Κικής Κούσογλου, Δάνο Μουρατίδη.

Την ενοχή και του ξαδέλφου του ζήτησε ο εισαγγελέας για υπόθαλψη εγκληματία και περιύβριση νεκρού, κάτι το οποίο έγινε δεκτό, μιας και ο ίδιος αντιμετωπίζει ποινή φυλάκισης τεσσάρων ετών.

Το πρωί πάγωσε η αίθουσα του Κακουργιοδικείου με την απολογία του και την λεπτομερέστατη περιγραφή του εγκλήματος. Αναφέρθηκε διεξοδικά στον τρόπο στραγγαλισμού της άτυχης κοπέλας για να καταλήξει ζητώντας συγγνώμη από τους συγγενείς και τη μητέρα της.


Πολυ λιγο.. Τα ισοβια δεν ειναι τιμωρια.. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι το λες αυτο μικρο διαβολακι;;;:hmm:
Ισοβια...χωρις ελαφρυντικο!
Πιστευω πως μια χαρα του αξιζε αυτο!
Να μπει μεσα και να σαπισει για παντα εκει ο αλητης!Και να τον πιασει και "γκομενα" κανας Ρουμανος νταγλαρας να περναει φυστικι!:mad:
(Με ειχε εξοργισει η ολη ιστορια...:/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Γιατι το λες αυτο μικρο διαβολακι;;;:hmm:
Ισοβια...χωρις ελαφρυντικο!
Πιστευω πως μια χαρα του αξιζε αυτο!
Να μπει μεσα και να σαπισει για παντα εκει ο αλητης!Και να τον πιασει και "γκομενα" κανας Ρουμανος νταγλαρας να περναει φυστικι!:mad:
(Με ειχε εξοργισει η ολη ιστορια...:/: )

Ναι.. πιστευεις οτι ειναι τιμωρια αυτο?
Οτι θα μεινει για παντα εκει? Ή σε καμια 10αρια χρονια -ξερω 'γω- θα βολταρει καπου εκει εξω..?!
Και καλα.. θα μου πεις.. τι περιμενα δηλαδη? Να του επιβαλλουν θανατικη ποινη?
Οχι ενταξει.. Απλα δεν ξερω.. το βλεπω λιγο.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Οτι θα μεινει για παντα εκει? Ή σε καμια 10αρια χρονια -ξερω 'γω- θα βολταρει καπου εκει εξω..?!

Χωρίς ελαφρυντικό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βγεί ποτέ εφόσον είναι ισόβια?? Ή λάθος κάνω?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Χωρίς ελαφρυντικό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βγεί ποτέ εφόσον είναι ισόβια?? Ή λάθος κάνω?:hmm:

Δεν ξερω..
Αυτο που ξερω ειναι οτι αν δειξεις καλη διαγωγη, κανεις και καποιες εργασιες -νομιζω- κερδιζεις "ποντους" και σε καποιο Χ διαστημα εισαι παλι ελευθερος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κι εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι χειροτερα να φας 20-30-40 χρονια απο ισοβια, γιατι με τα ισοβια, δειχνοντας καλη διαγωγη και αμα εχεις και καλο δικηγορο, βγαινεις πολυ νωριτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Πραγματικά έχω απογοητευτεί και εξωργιστεί με ορισμένα γεγονότα και δηλώσεις κάποιων !!!
Ήθελα να ήξερα υπάρχει δικαιοσίνη και Εισαγγελία στην Ελλάδα? Υπάρχουν πειθαρχικές επιτροπές στο δημόσιο? Στην ΕΛ.ΑΣ ???

Πριν λίγο παρακολουθούσα στο MEGA μια συζήτηση μεταξύ δημοσιογράφων, ενός καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Αστυνομικού Διευθυντή Θεσσαλονίκης! Συγχρόνως παίζονταν πλάνα από τον ξυλοδαρμό ενός συλληφθέντα. Συγκεκριμένα (όπως το είδα εγώ! και γιατί το τονίζω αυτό θα καταλάβετε αργότερα...) έβλεπα έναν τύπο με τα χέρια στην πλάτη και δεμένο με χειροπέδες να δέχεται επίθεση απο 3-4 άλλους τύπους με εξαιρετικά βάναυσο τρόπο!!! κλωτσιές και μπουνιές και που σε πονεί και πού σε σφάζει! Κάποιοι άλλοι γύρω απο το περιστατικό να πλησιάζουν δειλά - δειλά για να τους σταματήσουν αλλά να αποθούνται όπως φαινόταν απο την εικόνα με το στόμα απο τους ίδιους που χτυπούσαν αυτόν τον κακομοίρη... Να τονίσω οτι σε απόσταση 2-3 μέτρων υπήρχαν και ένστολοι αστυνομικοί που δεν αντέδρασαν ουτε καν οταν ο δεμενος με χειροπέδες ήταν πεσμένος κάτω και έτρωγε αλύπητα κλωτσιές!

Μέχρι εδώ, ας πούμε όλα καλά... μέχρι που ακούω την άποψη του αστυνομικού διευθυντή...
"Ο συλληφθέντας στην προσπάθειά του να αποδράσει έπεσε πάνω στην ζαρντινιέρα και ισως εκεί τραυματίστηκε. Οι αντιδράσεις των αστυνομικών (άρα παραδέχεται οτι αυτοί που τον έδερναν ήταν αστυνομικοί με πολιτικά) ήταν οι αναγκαίες για να αποτρέψουν την απόδραση!"
ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!! ο άνθρωπος πάει να μας βγάλει τυφλούς και τρελούς!
Θα μου πείτε τώρα οτι και ο άλλος καλό παιδί θα ήταν... Δεν ξέρω φίλοι μου τί ήταν και τί έκανε για να τον συλλάβουν (γιατι έχω πολλές περιπτώσεις ακόμα και προσωπικές εμπειρίες σχετικά με τα σαϊνια με τις μπλέ στολές και άσπρα καπελάκια) αλλά απο την στιγμή που ο άλλος είναι δεμένος και πεσμένος κάτω, το να τον χτυπάς είναι ότι χειρότερο. Αυτές οι πράξεις σε τι διαφέρουν απο τις πράξεις χουλιγκανισμού που συμβαίνουν καθημερινά στους δρόμους της Αθήνας ή στα γήπεδα, για τις οποίες (μλκιες λέω... για πολύ λιγότερα) έχουν μπει φυλακή αρκετοί άνθρωποι???
Μα τι λέω... εν ονόματι του νόμου όλα είναι καθαρά και ξάστερα, όπως λέει και ο κατά τα άλλα συμπαθής Αστυνομικός Διευθυντής Θεσσαλονίκης (μοιάζει με τον χαζό του χωριού σε παλιά ελληνική ταινία)

ps. Και ποιος μου λέει ότι μερικά επεισόδια δεν γίνονται από την ίδια την αστυνομία? (δείτε τις φάτσες και το σουλούπι των αστυνομικών με τα πολιτικά που έδερναν και μου λέτε μετά. Ο ένας μάλιστα ήταν με αραβική μαντίλα τυλιγμένος)
ps2. Με κάτι τέτοια ασπάζομαι όλο και περισσότερο το ACAB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
"TA NEA" Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2006
Αρ. Φύλλου 18699

Τσιμέντο που... καταβροχθίζει το νέφος ανακάλυψαν Ιταλοί ειδικοί


ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΘΗΚΕ από τον Αμερικανό αρχιτέκτονα Ρίτσαρντ Μάγιερ να κατασκευάσει μια εκκλησία στη Ρώμη για να τιμήσει τα 2.000 χρόνια του Χριστιανισμού, εκείνος σχεδίασε ένα επιβλητικό, λευκό, τσιμεντένιο κατασκεύασμα όπου κυριαρχούν τρία πανύψηλα «ιστία». Για τον τεχνικό σχεδιασμό του εγχειρήματος η υπεύθυνη εταιρεία - πρόκειται για την Ομάδα Ιταλτσεμέντι - άρχισε να επεξεργάζεται τη δημιουργία ενός είδους τσιμέντου που θα υπογράμμιζε τις λευκές, «καθαρές» αρχιτεκτονικές γραμμές που αποτελούν «σήμα κατατεθέν» του Μάγιερ. Δημιούργησε ένα υλικό που ουσιαστικά... αυτοκαθαρίζεται, ελαχιστοποιώντας την ανάγκη συντήρησης και καθαρισμού του.
Αυτό που δεν γνώριζε η Ομάδα Ιταλτσεμέντι ήταν ότι το νέο υλικό - το οποίο περιείχε διοξείδιο του τιτανίου, χημικό συστατικό που χρησιμοποιείται ως λευκή μπογιά - είχε μία πρόσθετη ιδιαιτερότητα: «καταβροχθίζει» το νέφος! Το διοξείδιο του τιτανίου είχε χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν ως αυτοκαθαριστικό υλικό επάλειψης σε κτίρια, λόγω των φωτοκαταλυτικών ιδιοτήτων του, δηλαδή όταν εκτίθεται σε ηλιακή ακτινοβολία γίνεται μία χημική αντίδραση που επιταχύνει τη φυσική οξείδωση. Όταν όμως η Ιταλτσεμέντι δοκίμασε το νέο υλικό, συνειδητοποίησε πως αυτό έχει επίσης την ικανότητα να διασπά τα οξείδια του αζώτου που εκπέμπονται με την καύση ορυκτών καυσίμων.
Σύμφωνα με επιστήμονες, εκτεταμένα πειράματα - εν μέρει έχουν χρηματοδοτηθεί από ένα ερευνητικό πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο ερευνά τις ιδιότητες «έξυπνων» υλικών που συμβάλλουν στην καταπολέμηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης - έχουν επιβεβαιώσει πως πρώτες ύλες που περιέχουν διοξείδιο του τιτανίου και χρησιμοποιούνται στις κατασκευές, βοηθούν στην καταστροφή ρυπαντικών ουσιών που υπάρχουν στον αέρα οι οποίες προκαλούνται από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων και τις θερμαντικές συσκευές.
Ευρώπη και Ιαπωνία
Πλέον αρκετές εταιρείες αναπτύσσουν προϊόντα «που καταβροχθίζουν το νέφος», τα οποία δεν χρησιμοποιούνται μόνο για τις προσόψεις κτιρίων, αλλά και ως συστατικό σε μπογιές, ασβέστη και σε υλικά που χρησιμοποιούνται για την ασφαλτόστρωση των δρόμων. Τα νέα, φιλικά προς το περιβάλλον υλικά δοκιμάζονται σε κτίρια, πλατείες και αυτοκινητοδρόμους στην Ευρώπη, καθώς και στην Ιαπωνία.
Ενδιαφέρον από τους οικολόγους


ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΛΟΓΟΙ και μηχανικοί παρακολουθούν με έντονο ενδιαφέρον την εξέλιξη αυτού του είδους των υλικών. «Φιλοσοφικά, είναι καλύτερο ποτέ να μη δημιουργούνται ρυπαντικά στοιχεία, αντί να ανακαλύπτουμε τρόπους για την καταστροφή των ρυπαντικών στοιχείων. Αυτή όμως είναι μια χρήσιμη τεχνική για ρυπαντικά στοιχεία που ήδη βρίσκονται στον αέρα, εξαιτίας της ανθρώπινης δραστηριότητας», τονίζει ο Χάουαρντ Λίλιεστραντ, ειδικός σε θέματα Περιβαλλοντικής Χημείας στο Πανεπιστήμιο του Τέξας στο Όστιν. Προειδοποιεί ωστόσο ότι η χρήση αυτών των προϊόντων είναι συμφέρουσα, αν διατηρούν την αποτελεσματικότητά τους ύστερα από χρόνια. «Οι καταλύτες τείνουν να χάνουν την αποτελεσματικότητά τους», καταλήγει.
ΤΑ ΝΕΑ , 24/11/2006 , Σελ.: N50
Κωδικός άρθρου: A18699N502

https://www.tanea.gr/print.php?e=A&f=18699&m=N50&aa=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
"TA NEA" Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2006
Αρ. Φύλλου 18699


Οι χαμένοι των νέων φορολογικών μέτρων

Τριπλό χαράτσι σε χαμηλόμισθους, ιδιοκτήτες ακινήτων και μισθωτούς με δεύτερη δουλειά

ΣΠΥΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΕΛΗΣ


https://www.tanea.gr/data/D2006/D1124/1oi52a.gif Τριπλό χαράτσι σε χαμηλόμισθους, ιδιοκτήτες ακινήτων και μισθωτούς με δεύτερη δουλειά φέρνουν οι αλλαγές στη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων που ανακοίνωσε χθες ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης και θα τεθούν σε ισχύ από την Πρωτοχρονιά του 2007.
Οι αλλαγές θα έχουν ως αποτέλεσμα μισθωτοί και συνταξιούχοι με εισόδημα έως 25.000 ευρώ, οι οποίοι αποτελούν και την πλειονότητα των φορολογουμένων, να βάλουν τον επόμενο χρόνο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη για την εξόφληση του λογαριασμού της Εφορίας. Και αυτό παρά την αύξηση του αφορολόγητου ορίου εισοδήματος κατά 1.000 ευρώ. Η αντιπολίτευση άσκησε σκληρή κριτική υποστηρίζοντας ότι πρόκειται για αναδιανομή του εισοδήματος εις βάρος των χαμηλόμισθων.
Για παράδειγμα, ένας μισθωτός χωρίς παιδιά, με ετήσιο εισόδημα 15.000 ευρώ (1.071 ευρώ μηνιαίως) που φέτος πληρώνει συνολικό φόρο εισοδήματος 900 ευρώ, το 2007 και με δεδομένη την αύξηση του συνολικού εισοδήματός του κατά 5% θα πληρώσει φόρο εισοδήματος 1.087,5 ευρώ ή 187,5 ευρώ περισσότερο φόρο σε σχέση με φέτος. Μάλιστα, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος επιβαρύνεται σε πραγματικούς όρους καθώς ενώ το εισόδημά του αυξήθηκε κατά 5%, ο φόρος εισοδήματος που καλείται να καταβάλει αυξάνεται κατά 20,8%!
Παράλληλα, χαμένοι της φορολογικής μεταρρύθμισης, όπως την αποκαλεί η κυβέρνηση, θα είναι και οι φορολογούμενοι που δηλώνουν εισοδήματα από ενοίκια, λόγω της μείωσης των δαπανών για αποσβέσεις που τους αναγνωρίζει η Εφορία. Ενδεικτικό είναι ότι ένας φορολογούμενος με εισόδημα από ενοίκια 18.000 ευρώ θα κληθεί να πληρώσει το 2007 περισσότερο φόρο εισοδήματος 179,5 ευρώ.
Στους χαμένους της φορομεταρρύθμισης συγκαταλέγονται και χιλιάδες μισθωτοί που ασκούν παράλληλα και ελευθέριο επάγγελμα. Για παράδειγμα, ένας μισθωτός με εισόδημα από μισθούς που το 2006 ανέρχεται στα 11.000 ευρώ και με εισόδημα από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος 12.000 ευρώ, θα πληρώσει το 2007 επιπλέον φόρο εισοδήματος 448 ευρώ.
Στους κερδισμένους των αλλαγών περιλαμβάνονται οι φορολογούμενοι με εισόδημα άνω των 25.000 ευρώ και οι φορολογούμενοι με δύο ή περισσότερα παιδιά, ανεξαρτήτως του ύψους του εισοδήματός τους.

Χαμηλόμισθοι - υψηλόμισθοι, σημειώσατε «2»


https://www.tanea.gr/data/D2006/D1124/1oi52b.gif Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ της Εφορίας φουσκώνει σημαντικά το 2007 για τους μισθωτούς και συνταξιούχους που δεν έχουν προστατευόμενα τέκνα και το εισόδημά τους δεν ξεπερνά τα 25.000 ευρώ καθώς και για τους μισθωτούς με 1 παιδί και χαμηλό εισόδημα (κάτω των 23.000 ευρώ). Αυτό είναι αποτέλεσμα κυρίως της μη τιμαριθμοποίησης της φορολογικής κλίμακας. Έτσι το ποσό του φόρου εισοδήματος αυξάνεται σε πολλές περιπτώσεις με υψηλότερο ρυθμό από την ονομαστική αύξηση εισοδήματος. Αντίθετα για όσους έχουν δύο παιδιά, ανεξαρτήτως ύψους εισοδήματος, καθώς και για όσους έχουν 1 παιδί και το εισόδημά τους είναι υψηλότερο των 23.000 ευρώ, προκύπτουν ελαφρύνσεις. Αυτές οι ελαφρύνσεις είναι κυρίως αποτέλεσμα της διεύρυνσης του εισοδηματικού κλιμακίου στο οποίο εφαρμόζεται ο κεντρικός φορολογικός συντελεστής από τα 23.000 στα 30.000 ευρώ.
Ειδικότερα, οι αλλαγές που ανακοινώθηκαν χθες στις κλίμακες φορολογίας εισοδήματος προβλέπουν:
* Την αύξηση του αφορολόγητου ορίου εισοδήματος κατά 1.000 ευρώ, στα 12.000 για τους μισθωτούς και συνταξιούχους και στα 10.500 ευρώ για τις υπόλοιπες κατηγορίες φορολογουμένων.
* Την κατάργηση του κατώτερου φορολογικού συντελεστή 15% για το εισοδηματικό κλιμάκιο από 12.000 έως 13.000 ευρώ και την αντικατάστασή του με σχεδόν διπλάσιο φορολογικό συντελεστή 29%. Η αλλαγή αυτή παίρνει πίσω από τους φορολογουμένους τα 140 από τα 150 ευρώ που δίνει η αύξηση του αφορολόγητου ορίου εισοδήματος.
* Ο φορολογικός συντελεστής 15% διατηρείται για τα εισοδήματα των ελευθέρων επαγγελματιών στο εισοδηματικό κλιμάκιο από 10.500 έως 12.000 ευρώ.
* Για τα εισοδήματα από 12.000 έως 30.000 ευρώ, ανεξαρτήτως πηγής του εισοδήματος, θεσπίζεται συντελεστής 29%. Πρόκειται για τον κεντρικό φορολογικό συντελεστή που σήμερα είναι 30% και εφαρμόζεται σε εισοδήματα από 13.000 έως 23.000 ευρώ. Ο συγκεκριμένος φορολογικός συντελεστής θα μειωθεί το 2008 σε 27% και το 2009 σε 25%.
* Για το εισοδηματικό κλιμάκιο από 30.000 έως 75.000 ευρώ καθιερώνεται φορολογικός συντελεστής 39%. Ο συγκεκριμένος φορολογικός συντελεστής μειώνεται το 2008 σε 37% και το 2009 σε 35%.
* Ο ανώτατος φορολογικός συντελεστής 40% διατηρείται για τα εισοδήματα άνω των 75.000 ευρώ.

Δαπάνες που μειώνουν τον φόρο


ΜΕ ΤΗΝ αύξηση του αφορολόγητου ορίου επέρχεται και μια σειρά αλλαγών στο συνολικό ποσό που αναγνωρίζει η Εφορία για μια σειρά δαπανών των φορολογουμένων. Έτσι, το μέγιστο ύψος της δαπάνης που αναγνωρίζει η Εφορία για ενοίκιο κύριας κατοικίας, ενοίκιο παιδιού που σπουδάζει σε άλλη πόλη, δίδακτρα του φορολογουμένου και των παιδιών του για φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα (ξένων γλωσσών κ.λπ.) αυξάνεται από τα 1.100 ευρώ στα 1.200 ευρώ. Με δεδομένο ότι το ποσό έκπτωσης από τον φόρο είναι 20%, η μέγιστη έκπτωση από τον φόρο για καθεμία από αυτές τις δαπάνες αυξάνεται από τα 220 στα 240 ευρώ.
* Ασφάλιστρα: αυξάνεται στα 1.200 ευρώ η αναγνωριζόμενη δαπάνη για ασφάλιστρα (ζωής, υγείας κ.λπ.). Με δεδομένο ότι το συγκεκριμένο ποσό αφαιρείται από το εισόδημα του φορολογουμένου η μέγιστη έκπτωση φόρου γι' αυτήν την κατηγορία δαπάνης αυξάνεται από τα 440 στα 480 ευρώ.
* Φυσικό αέριο: διευρύνεται και αυξάνεται η φοροαπαλλαγή για εγκατάσταση φυσικού αερίου, ηλιακού θερμοσίφωνα κ.λπ. Από το 2007 αναγνωρίζεται η δαπάνη και για φωτοβολταϊκά συστήματα και γενικότερα συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας για θέρμανση και κλιματισμό. Για τη συγκεκριμένη φοροαπαλλαγή αναγνωρίζεται το 20% της δαπάνης με μέγιστο ποσό έκπτωσης από το εισόδημα τα 700 ευρώ αντί για 500 που ισχύει σήμερα. Η μέγιστη έκπτωση φόρου φθάνει στα 350 ευρώ αντί για 200 που ισχύει σήμερα. Επίσης το φορολογικό νομοσχέδιο προβλέπει:
* Την κατάργηση της έκπτωσης 1,5% επί του φόρου εισοδήματος για την εφάπαξ εξόφληση.
* Σειρά ευνοϊκών φορολογικών διατάξεων για τα άτομα με ειδικές ανάγκες και αναπηρία σε ποσοστό άνω του 67%.
* Τη μείωση του αυτοτελούς συντελεστή φορολόγησης των εισοδημάτων των ναυτικών. Για τους αξιωματικούς μειώνεται από το 6% στο 3% και για τα κατώτερα πληρώματα από το 3% στο 1%.
Χαράτσι στη δεύτερη δουλειά


ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ που ασκούν παράλληλα και ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον το εισόδημα από το δεύτερο είναι ακόμη και ένα ευρώ υψηλότερο από το εισόδημα των μισθών, θα φορολογούνται με την κλίμακα φορολογίας των ελευθέρων επαγγελματιών, δηλαδή θα έχουν 1.500 ευρώ χαμηλότερο αφορολόγητο όριο σε σχέση με τους μισθωτούς. Μόνο από αυτήν την αλλαγή οι φορολογούμενοι της συγκεκριμένης κατηγορίας θα έχουν επιβάρυνση 225 ευρώ ετησίως.
Από το φοροκαπέλο αυτό εξαιρούνται οι συνταξιούχοι και μόνο στις περιπτώσεις που η δεύτερη πηγή εισοδήματός τους είναι εισοδήματα από ενοίκια ή εισοδήματα από αγροτικές εργασίες.
Φοροκαπέλο στα εισοδήματα από ενοίκια


https://www.tanea.gr/data/D2006/D1124/1oi52c.gif ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ακινήτων που έχουν εισοδήματα από ενοίκια θα κληθούν να πληρώσουν αυξημένο φόρο εισοδήματος το 2007. Αυτό θα είναι αποτέλεσμα της μείωσης της έκπτωσης από το εισόδημα των ενοικίων για αποσβέσεις. Σήμερα από το εισόδημα που δηλώνει ένας ιδιοκτήτης από ενοίκια αφαιρείται αυτόματα το 10% όταν πρόκειται για κατοικίες και το 5% όταν πρόκειται για άλλες χρήσεις (καταστήματα κ.λπ.). Από την 1η Ιανουαρίου 2007 τα συγκεκριμένα ποσοστά έκπτωσης γίνονται 5% για τα εισοδήματα από μισθώματα κατοικιών και 3% για τα εισοδήματα από μισθώματα καταστημάτων. Για παράδειγμα, ο ιδιοκτήτης που σήμερα δηλώνει 5.000 ευρώ από ενοίκια φορολογείται για τα 4.500 (έκπτωση 10% για αποσβέσεις). Από την 1η Ιανουαρίου θα φορολογείται για 4.750 ευρώ (έκπτωση 5%).
Η μείωση του ποσοστού έκπτωσης για αποσβέσεις συνοδεύεται από αύξηση της έκπτωσης για δαπάνες συντήρησης, ασφάλισης και νομικών εξόδων των ιδιοκτητών ακινήτων που συνοδεύονται με αποδείξεις. Συγκεκριμένα, ενώ σήμερα εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημα έως το 15% των συνολικών μισθωμάτων γι' αυτές τις δαπάνες, στο εξής το ποσοστό αυτό αυξάνεται στο 40%. Όπως σημειώνουν όμως παράγοντες της αγοράς ακινήτων, η ενίσχυση αυτής της φοροαπαλλαγής είναι ουσιαστικά άνευ σημασίας διότι ελάχιστοι επαγγελματίες του κλάδου επισκευής ακινήτων εκδίδουν αποδείξεις για τις υπηρεσίες τους και στις περιπτώσεις έκδοσης ζητούν από τον ιδιοκτήτη αυξημένο ποσό λόγω του ΦΠΑ και του φόρου εισοδήματος που τους επιβαρύνει.
Μείωση του ΦΠΑ στους τεχνίτες
Ας σημειωθεί ότι ο ΦΠΑ που επιβαρύνει αυτές τις εργασίες (ελαιοχρωματισμοί, ηλεκτρολογικές εργασίες κ.λπ.) μειώνεται από την Πρωτοχρονιά σε 9% από 19% που ισχύει σήμερα. Η μείωση δεν ισχύει για τα υλικά που εξακολουθούν να επιβαρύνονται με συντελεστή 19%.
Βάσω Παπανδρέου: Ελαφρύνσεις μόνο για τους έχοντες


ΤΑΞΙΚΟ και συμφέρον μόνο για τους έχοντες είναι το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, σύμφωνα με την αντιπολίτευση. Συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η υπεύθυνη του Τομέα Οικονομίας του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, Βάσω Παπανδρέου, το φορολογικό νομοσχέδιο φέρνει «γενναίες ελαφρύνσεις για τους έχοντες και κατέχοντες και ψίχουλα ή επιβαρύνσεις για τους πολλούς, ενώ είναι συνεπές με την ταξική πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση της Ν.Δ».Όπως υπογραμμίζει, με την προτεινόμενη «μεταρρύθμιση» για εισοδήματα μέχρι 13.000 ευρώ, το όφελος είναι μηδενικό, για εισοδήματα μέχρι 23.000 ευρώ προκύπτει επιβάρυνση, για εισοδήματα μέχρι 30.000 ευρώ προκύπτει μικρή ελάφρυνση και μόνο για μεγαλύτερα εισοδήματα υπάρχει πραγματική ωφέλεια. Ακόμη και για την κατηγορία των εγγάμων με τέκνα, το όφελος είναι μηδενικό για τους χαμηλόμισθους οικογενειάρχες και αντιστρόφως ανάλογο για τα μεσαία και υψηλά εισοδήματα.
ΤΑ ΝΕΑ , 24/11/2006 , Σελ.: N52
Κωδικός άρθρου: A18699N521





Αυτό το κείμενο εκτυπώθηκε από "ΤΑ ΝΕΑ", στη διεύθυνση
https://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18699&m=N52&aa=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Τελικά έγιναν 5 φόνοι για λίγο τριφύλι... ΕΛΕΟΣ...!

Που μπορεί να φτάσει τελικά το άρρωστο ανθρώπινο μυαλό... Κρίμα για αυτούς που χάθηκαν τόσο άδικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις,κάτι σπάει μέσα μου και χάνω την πίστη μου στους ανθρώπους...

...και πονάει πολύ αυτό, γιατί μεγαλώνω ένα μικρό ανθρωπάκι... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μετά το google earth, να και το google space :D


«Κοσμική» ένωση NASA και Google

Οι πιο χρήσιμες πληροφορίες της NASA θα βρίσκονται πλέον στο Διαδίκτυο, ύστερα από τη συμφωνία που συνάφθηκε μεταξύ της NASA και της Google την Τρίτη 19/12.
Τρισδιάστατες φωτογραφίες της Σελήνης και του Άρη θα είναι πλέον ένα «κλικ» μακριά, ενώ οι χρήστες του Ίντερνετ θα μπορούν να ενημερώνονται για τις ακριβείς θέσεις δορυφόρων και διαστημικών σταθμών. Έτσι, η διαστημική εξερεύνηση γίνεται προσιτή σε όλους.
Η συμφωνία περιλαμβάνει τη συνεργασία επιστημόνων και από τις δύο εταιρίες σε προγράμματα που ποικίλουν από την επίλυση σύνθετων προβλημάτων πληροφορικής, μέχρι την ανεύρεση νέων τρόπων αλληλεπίδρασης μεταξύ υπολογιστών και χρηστών.
Η NASA κατέχει περισσότερες πληροφορίες για τον πλανήτη και το σύμπαν από οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία, τις οποίες με τη νέα αυτή συνεργασία θα μπορεί να μοιραστεί με το κοινό.

Πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ενδιαφέρον. Να δούμε αν προχωρήσει τελικά

Site με πειρατικό λογισμικό αποπειράται να φτιάξει την δική του χώρα

Έχουν γίνει κατά καιρούς γνωστές οι προσπάθειες των κινηματογραφικών εταιριών, αλλά και των οργανισμών που υπερασπίζονται τα συμφέροντα των δισκογραφικών κολοσσών, να κλείσουν sites που διακινούν πειρατικό λογισμικό. Οι περισσότερες μηνύσεις και καταδίκες κερδίζονται όταν ένα site εδρεύει σε χώρα που μπορεί με την νομοθεσία της να επηρεάσει καταστάσεις και να συμμαχήσει στον αγώνα ενάντια στην πειρατεία. Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο, ένα από τα γνωστότερα sites που διακινούν torrents, αποφάσισε να αγοράσει το νησί Sealand που έχει δημιουργηθεί χάρη στην ανθρώπινη παρέμβαση στα ύδατα, δυτικά του Ηνωμένου Βασιλείου. Αν και το Sealand δεν έχει κυβέρνηση που να αναγνωρίζεται από οποιοδήποτε κράτος, ο μικρός του πληθυσμός (δέκα άτομα περίπου), δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να κάνει αγώνα έτσι ώστε να το χαρακτηρίσει ως ξεχωριστό κράτος!
Με αυτή την κίνηση, το site θα καταφέρει να δρα χωρίς την παραμικρή παρενόχληση, αν και είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι ο αγώνας των οργανισμών θα είναι τόσο σκληρός που μάλλον θα αποτρέψει την όποια προσπάθεια.

Πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top