Eίναι ο άνθρωπος μονογαμικό όν;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θεωρώ άστοχο στην εποχή την οποία ζούμε να χαρακτηρίζουμε από πριν έναν άνθρωπο ως μονογαμικό ή πολυγαμικό. Αυτό θα το δείξει η πορεία της εκάστοτε σχέσης…Αν τελικά, για οποιοδήποτε λόγο, δεν είσαι σε θέση να κρατήσεις τον γάμο σου γιατί να δεσμεύεσαι με ταμπελίτσες; Γιατί να μην δώσεις στον εαυτό σου μια 2η ευκαιρία;

Sorry κιόλας, αλλά τέτοιες απόψεις έχει η γιαγιά μου η οποία είναι 60+ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θεωρώ άστοχο στην εποχή την οποία ζούμε να χαρακτηρίζουμε από πριν έναν άνθρωπο ως μονογαμικό ή πολυγαμικό.

συμφωνω απολυτα...δεν ειναι ασπρο μαυρο αυτα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θεωρώ άστοχο στην εποχή την οποία ζούμε να χαρακτηρίζουμε από πριν έναν άνθρωπο ως μονογαμικό ή πολυγαμικό. Αυτό θα το δείξει η πορεία της εκάστοτε σχέσης…Αν τελικά, για οποιοδήποτε λόγο, δεν είσαι σε θέση να κρατήσεις τον γάμο σου γιατί να δεσμεύεσαι με ταμπελίτσες; Γιατί να μην δώσεις στον εαυτό σου μια 2η ευκαιρία;

Sorry κιόλας, αλλά τέτοιες απόψεις έχει η γιαγιά μου η οποία είναι 60+ :P

Πολυγαμία δεν σημαίνει κάνω πολλές μονογαμικές σχέσεις στη σειρά... σημαίνει την ίδια εποχή έχω σεξουαλική σχέση με πάνω από ένα άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πολυγαμία δεν σημαίνει κάνω πολλές μονογαμικές σχέσεις στη σειρά... σημαίνει την ίδια εποχή έχω σεξουαλική σχέση με πάνω από ένα άτομο.
Σωστό. Έτσι εκλαμβάνω και εγώ τον ορισμό και δίνω έμφαση στην αμοιβαιότητα, διότι άν το έτερο ήμισυ δεν κάνει τα ίδια, ο (η) πολυγ........λης το κάνει δυστυχισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολυγαμία δεν σημαίνει κάνω πολλές μονογαμικές σχέσεις στη σειρά... σημαίνει την ίδια εποχή έχω σεξουαλική σχέση με πάνω από ένα άτομο.
Έχω την εντύπωση πως όταν έχεις εξωσυζηγική σχέση αποκαλείται μοιχεία και όχι πολυγαμία..Άλλωστε και τα συνθετικά της λέξης μιλάνε για γάμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Η πολυγαμία είναι ένα ξεπερασμένο κατασκεύασμα μη επιτρεπτό συνταγματικά, ως ευθεία παραβίαση της ισότητας. Δεν συναντιέται σε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ κοινωνίες και είναι σε βάρος πάντα της γυναίκας, παρόλο που η γυναίκα είναι ισχυρότερη σεξουαλικά και για την πλήρη ικανοποίησή της έπρεπε να έχει πολλούς, παράλληλα, άνδρες. Επί της ουσίας, εφόσον η κυριολεκτικά "πολυγαμία" δεν υφίσταται, ούτε είναι δυνατόν νόμιμα να υπάρξει, και η μοιχεία είναι απλώς ένας λόγος διαζυγίου, επανέρχομαι στο ερώτημα: πόσο ηθικό και ανθρώπινο είναι το ένα ταίρι να κάνει δεσμούς και το άλλο να παραμένει πιστό; Όπως και να το ονομάσουμε πολυγαμία, απιστία, μοιχεία..... δεν παύει να είναι κατακριτέο και αξιόμεμπτο και βαθύτατα άδικο για το άλλο ταίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως όταν έχεις εξωσυζηγική σχέση αποκαλείται μοιχεία και όχι πολυγαμία..Άλλωστε και τα συνθετικά της λέξης μιλάνε για γάμο...
Κατά βάση σημαίνει ένας άνθρωπος να έχει πάνω από έναν συζύγους ταυτόχρονα........... και το μεταφράσαμε λίγο πιό ελεύθερα μια και νομικά η πολυγαμία είναι αδίκημα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nαι, όποια απόδοση και να δόσουμε στον όρο πολυγαμία μπορείς να πεις από τα 18 σου πχ ''Α εγώ θα είμαι μονογαμικός;''
Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημένος, όχι μόνο σεξουαλικά, με τον συντροφό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν μπορείς να το πεις, γιατί αυτό δεν ελέγχεται. Αλλά πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια στη σχέση, ή το γάμο και να μη κάνεις αυτό που δεν θες να σου κάνουν, γιατί πονάει. Σ' αυτή την περίπτωση σταθμίζεις και χωρίζεις. Δεν ξενοκοιτάς, όταν ο άλλος σου είναι πιστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν μπορείς να το πείς, γιατί αυτό δεν ελέγχεται. Αλλά πρέπει να υπάρχει ειλικρίνια στη σχέση, ή το γάμο και να μη κάνεις αυτό που δεν θες να σου κάνουν, γιατί πονάει. Σ' αυτή την περίπτωση σταθμίζεις και χωρίζεις. Δεν ξενοκοιτάς, όταν ο άλλος σου είναι πιστός.
Επομένως λέμε τα ίδια πράγματα..
Η απάντηση στον τίτλο του θέματος είναι ''Δεν μπορείς να βάζεις ταμπελάκια από την στιγμή που δεν ξέρεις πως θα είναι το μέλλον''
Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σωστά.Και να έχεις σωστή επικοινωνία με τον, την σύντροφό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μετα απο τα multimedia εχουμε και τη multigamia !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θεωρώ άστοχο στην εποχή την οποία ζούμε να χαρακτηρίζουμε από πριν έναν άνθρωπο ως μονογαμικό ή πολυγαμικό. Αυτό θα το δείξει η πορεία της εκάστοτε σχέσης…Αν τελικά, για οποιοδήποτε λόγο, δεν είσαι σε θέση να κρατήσεις τον γάμο σου γιατί να δεσμεύεσαι με ταμπελίτσες; Γιατί να μην δώσεις στον εαυτό σου μια 2η ευκαιρία;

Sorry κιόλας, αλλά τέτοιες απόψεις έχει η γιαγιά μου η οποία είναι 60+ :P

συμφωνω απολυτα...δεν ειναι ασπρο μαυρο αυτα τα πραγματα..

Η πολυγαμία είναι ένα ξεπερασμένο κατασκεύασμα μη επιτρεπτό συνταγματικά, ως ευθεία παραβίαση της ισότητας. Δεν συναντιέται σε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ κοινωνίες και είναι σε βάρος πάντα της γυναίκας, παρόλο που η γυναίκα είναι ισχυρότερη σεξουαλικά και για την πλήρη ικανοποίησή της έπρεπε να έχει πολλούς, παράλληλα, άνδρες. Επί της ουσίας, εφόσον η κυριολεκτικά "πολυγαμία" δεν υφίσταται, ούτε είναι δυνατόν νόμιμα να υπάρξει, και η μοιχεία είναι απλώς ένας λόγος διαζυγίου, επανέρχομαι στο ερώτημα: πόσο ηθικό και ανθρώπινο είναι το ένα ταίρι να κάνει δεσμούς και το άλλο να παραμένει πιστό; Όπως και να το ονομάσουμε πολυγαμία, απιστία, μοιχεία..... δεν παύει να είναι κατακριτέο και αξιόμεμπτο και βαθύτατα άδικο για το άλλο ταίρι.

Παρά ταύτα, το θέμα δεν είναι η πολυγαμία ή η μονογαμία, αλλά το αν ο άνθρωπος είναι μονογαμικό ον, προφανώς, ως φυσικό και ιστορικό υποκείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Παρά ταύτα, το θέμα δεν είναι η πολυγαμία ή η μονογαμία, αλλά το αν ο άνθρωπος είναι μονογαμικό ον, προφανώς, ως φυσικό και ιστορικό υποκείμενο.

Νομίζω ότι οι δύο απόψεις οδηγούν σε εντελώς διαφορετικά συμπεράσματα.

Ο άνθρωπος ως φυσικό υποκείμενο δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον καθώς έχει πλήρως αποκοπεί από τη φύση του και το πως θα λειτουργούσε εάν ζούσε ενωμένος μαζί της όπως ένα οποιοδήποτε άλλο πλάσμα.

Μάλλον ισχύει πλέον μόνο η δεύτερη ιδιότητα του ιστορικού υποκειμένου, όπου για λόγους καθαρά κοινωνικής ευταξίας όπως την αντιλαμβάνονταν σε δεδομένους χώρους και χρόνους, θρησκευτικού ελέγχου και γιατί όχι ελέγχου της σεξουαλικότητας προωθήθηκε η ιδέα της μονογαμίας ή της πολυγαμίας μόνο για τους άνδρες, καθώς η γυναικεία πολυγαμία απαντάται σε ελάχιστες πλέον απομονωμένες κοινωνίες. Και οι αντιλήψεις αυτές περνούν στα άτομα από το οικογενειακό τους περιβάλλον από τη μέρα της γέννησης οπότε καλούμαστε να δούμε εάν ένας άνθρωπος θα μπορούσε να υπερβεί τους περιορισμούς αυτούς και να λειτουργήσει πιό ελεύθερα και πώς θα ήταν αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Ο άνθρωπος ως φυσικό υποκείμενο δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον καθώς έχει πλήρως αποκοπεί από τη φύση του και το πως θα λειτουργούσε εάν ζούσε ενωμένος μαζί της όπως ένα οποιοδήποτε άλλο πλάσμα.

...

Καλή μου φίλη, είμαι της άποψης ότι, όσο ο άνθρωπος αναπαράγεται ακόμη μεσολαβούσης της γυναικείας μήτρας, παραμένει και φυσικό ον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Καλή μου φίλη, είμαι της άποψης ότι, όσο ο άνθρωπος αναπαράγεται ακόμη μεσολαβούσης της γυναικείας μήτρας, παραμένει και φυσικό ον...

Ναι φίλε μου, μόνο που η φυσικότητα του αυτή φοβάμαι ότι εγκλωβίζεται μέχρι τελικής εξουδετερώσεως μόλις του φορεθεί το βραχιολάκι που αναγράφει το επώνυμο του πατέρα... ένθεν των συνόρων τουλάχιστον, φαντάζομαι ανάλογα ισχύουν και σε άλλες κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ναι φίλε μου, μόνο που η φυσικότητα του αυτή φοβάμαι ότι εγκλωβίζεται μέχρι τελικής εξουδετερώσεως μόλις του φορεθεί το βραχιολάκι που αναγράφει το επώνυμο του πατέρα... ένθεν των συνόρων τουλάχιστον, φαντάζομαι ανάλογα ισχύουν και σε άλλες κοινωνίες.

Πολυ θα ηθελα να ζεις στην "φυση" οχι αποξενομενη απο το περιβαλον που σε δημιουργησε.

Ειναι ωραια οταν τα λες πισω απο τον υπολογιστη σου, στην ανετη καρεκλα σου, πινοντας ζεστη σοκολατα. ΔΕΝ ειναι τοσο ευκολο αν θα ζουσες σε μια πρωτογονη "φυσικη" κοινωνια στην οποια αν δεν "καθοσουν" στο κυριαρχο αρσενικο που εχει το ροπαλο και τους φιλους στην καλυτερη περιπτοση θα σε βιαζε και στην χειροτερη θα σε σκοτωνε.

Επισις θα ηταν καταπληκτικο το γεγονος οτι οι πιο απλες αρρωστιες η ενα συνηθησμενο καταγμα θα σε σκοτωναν. Αργα και βασανιστικα.

Nature kicks ass.

Be that as it may, ο εγγεφαλος μας αναπτυχθικε σε τετοιες συνθηκες, αυτος ειναι ο λογος που φοβομαστε τα ποντικια και τα φιδια αλλα οχι τις μπριζες στο σπιτι μας (newsflash καθε χρονο χιλλιαδες παιδια παιθαινουν απο ηλεκτροπληξια ελαχιστοι πεθαινουν απο δαγκωμα φιδιου, αμφιβαλω αν ποτε εχεις δει ελευθερο φιδι, αλλα το ρευμα σιγουρα σε εχει χτυπησει εστω και λιγο).

Και δεδομενου οτι αναπτυχθηκε σε τετοιες συνθηκες και βαση της σωματικης μας βιολογιας ειναι προφανες οτι ΔΕΝ ειμαστε μονογαμικα ζωα. Τα αρσενικα μας ειναι αρκετα πιο μεγαλοσομα απο τα θυλικα και τα θυλικα εχουν την ταση να συσορευονται γυρω απο τα κυριαρχα αρσενικα. Γιαυτο βλεπεις χιλιαδες κοριτσακια να ουρλιαζουν οταν βλεπουν τον ρουβα αλλα ΔΕΝ βλεπεις αντρες να ουρλιαζουν οταν βλεπουν την σακιρα. Ειναι ο ιδιος λογος που εμεις κοιταμε κωλους και εσεις ψαχνετε τον ερωτα.

Η επιβολη της μονογαμιας ηταν και ειναι αφυσικη καθοτι πολυ απλα ΔΕΝ εφαρμοζεται. Και ναι ξερω οι δικοι σου γονεις ειναι πιστοι, ολοι ετσι λενε για τους γονεις τους. Δυστοιχως τα ανωνυμα σταστιστικα φερνουν την απιστια στο 76% για τους τους αντρες και το 68% για τις γυναικες. So suck it up ετσι ειναι η πραγματικοτητα αποδεξου την.

Η ζωη δεν ειναι δικαιη, γιατι αν ηταν δικαιη δεν θα παιθαιναν παιδια στην αφρικη απο πεινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η επιβολη της μονογαμιας ηταν και ειναι αφυσικη καθοτι πολυ απλα ΔΕΝ εφαρμοζεται. Και ναι ξερω οι δικοι σου γονεις ειναι πιστοι, ολοι ετσι λενε για τους γονεις τους. Δυστοιχως τα ανωνυμα σταστιστικα φερνουν την απιστια στο 76% για τους τους αντρες και το 68% για τις γυναικες. So suck it up ετσι ειναι η πραγματικοτητα αποδεξου την

Η απιστία τί σχέση έχει με την πολυγαμία ; Μάλλον καμμία. Ποιός ή ποιοί επέβαλαν τη μονογαμία ή επιχείρησαν να την επιβάλλουν ; Οι θρησκείες. 'Εχεις αναρωτηθεί μήπως εξελίσσεται ο άνθρωπος ως φυσική-βιολογική οντότητα όπως και τα φύλα ; Γιατί κρίνεις πάντα τις σημερινές κοινωνίες με τα μέτρα και τα σταθμά των ανθρώπων των σπηλαίων ; Ακόμα κάτι. Στις δυτικές κοινωνίες γιατί βλέπουν αλλιώς τα θέματα αυτά ; Πάει περίπατος αυτό το "είναι η φύση μου" άμα δεις τις τεράστιες πολιτιστικές διαφορές μεταξύ Ιράν και ΗΠΑ πχ, και κατ'επέκταση την στάση του κάθε έθνους απέναντι στην πολυγαμία την εκάστοτε εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι εαν ο καθε ενας δεν βρισκει μεσα στη σχεση του αυτο που ψαχνει θα το ψαξει αλλου......Και στις περιπτωσεις που το προβλημα εγκειται στο σεξ δεν χωριζεις ευκολα.Αρα ,το ψαχνεις αλλου. Θελω να ελπιζω οτι ο ανθρωπος ειναι μονογαμικο ον εφοσον περναει καλα καπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top