Επιδεικτική πίστη

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τότε γιατί προσεύχονται; Για το ενδεχόμενο μήπως υπάρχει όντως Θεός και τους στείλει στην Κόλαση;
γιατι ζητανε απο καπου βοηθεια...αν εισαι σε αεροπλανο που πεφτει πχ..
ειναι μερος της ανθρωπινης φυσης εδω και χιλιετιες....τι να κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι όμως δεν είναι βέβαιοι ότι θα τους ακούσει! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Οι προϋποθέσεις για να εισακουσθεί η προσευχή από τον Θεό είναι η ταπείνωση και η μετάνοια. Με την ταπείνωση ο άνθρωπος νιώθει ότι δεν μπορεί να επιτύχει τίποτα χωρίς την βοήθεια του Θεού και γι' αυτό αφήνεται στα χέρια Του (εξ ου πηγάζει και η πίστη). Με την μετάνοια αγωνίζεται συνεχώς νε νικήσει το θέλημά του και να αγαπήσει τον Θεό με όλες τις δυνάμεις της ύπαρξής του. Αν η προσευχή λοιπόν έχει αυτά τα δύο στοιχεία, εισακούεται πάντοτε από τον Θεο. Να διευκρινίσω φυσικά ότι ο Θεός ξέρει πάντοτε τί είναι καλό για τον άνθρωπο και επειδή δεν του έδωσε κάτι που του ζήτησε ή επειδή άργησε να του το δώσει, δεν σημαίνει ότι είναι εξαφανισμένος. Ο ίδιος ο Χριστός άλλωστε λέει: «πλὴν ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν.» Λουκά ΙΒ, 31
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αν ολοι αυτοι που σταυροκοπιουνται καθε τρεις και λιγο εδιναν απο ενα ευρω στον φτωχο συνανθρωπο τους, η κοινωνια μας θα ηταν καλυτερη. Δεν ξερω ποσο νοημα εχει να κανεις τον σταυρο σου και να πηγαινεις καθε κυριακη στην εκκλησια και απο την αλλη να προσπερνας καποιον αστεγο ή ζητιανο και να στρεφεις το βλεμμα σου αλλου. Δεν ειναι καπως υποκριτικο να κανεις τον σταυρο σου μονο και μονο για την παρτη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αν ολοι αυτοι που σταυροκοπιουνται καθε τρεις και λιγο εδιναν απο ενα ευρω στον φτωχο συνανθρωπο τους, η κοινωνια μας θα ηταν καλυτερη. Δεν ξερω ποσο νοημα εχει να κανεις τον σταυρο σου και να πηγαινεις καθε κυριακη στην εκκλησια και απο την αλλη να προσπερνας καποιον αστεγο ή ζητιανο και να στρεφεις το βλεμμα σου αλλου. Δεν ειναι καπως υποκριτικο να κανεις τον σταυρο σου μονο και μονο για την παρτη σου;


απο ποτε το ενα αναιρει το αλλο?:confused:
επισης να πω οτι συνηθως αρκετοι απο οσους βγαινουν εξω και ζητιανευουν εχουν πιο πολλα λεφτα απο μας. μια γειτονισα μου χρονια ολοκληρα ελεγε ''παω στη δουλεια'' και εννουσε στη ζητιανια. εχτισε δυοροφο στον κορυδαλλο και μετα εξοχικο στην ευοια.
προχτες ημουν για καφε και ερχεται μια ζητιανα στη καφετερια και ''πουλαγε'' ενα χαρτι που χε τη παναγια πανω. απο στεναχωρια που την ειδα βγαζω να της δωσω ενα ευρο και μετα δεν εφευγε αμα δε της εδινα ενα ακομα. αυτο λεγεται θρασος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι όμως δεν είναι βέβαιοι ότι θα τους ακούσει!

Αν η προσευχή λοιπόν έχει αυτά τα δύο στοιχεία, εισακούεται πάντοτε από τον Θεο.
δεν υπαρχει απολυτη σιγουρια ειμαστε τοσο απειροελαχιστοι σε ενα απεραντο-απειρο αγνωστο συμπαν που και οι δυο φρασεις απο πανω μου φαινονται προσωπικα παραλογες ...δεν εχουν νοημα σαν σκεψεις...

Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου..δεν ξερουμε ουτε αν ουτε ποτε θα μας ακουσει ο Κυριος-ή οτι ανωτερο υπαρχει στο συμπαν-..

ειμαστε υπερβολικα μικροι για να μλαμε για σιγουριες για τετοια πραγματα.
ειναι σχεδον υβρις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οι προϋποθέσεις για να εισακουσθεί η προσευχή από τον Θεό είναι η ταπείνωση και η μετάνοια. Αν η προσευχή λοιπόν έχει αυτά τα δύο στοιχεία, εισακούεται πάντοτε από τον Θεο.


Πτήση 146 προς Μπαγκλαβαδιστάν.

Η μαμά μπαγκλαβίτσα και το μπαγκλαβαδάκι της 5 χρόνων
επιβιβάζονται.

Ξαφνικά κι ενώ το αεροπλάνο πετάει πάνω από την θάλασσα με τις χοντρές βελόνες,
επικρατούν συνθήκες έντονων αναταράξεων,
τόσο που το στομάχι σου φτάνει στο στόμα
και μυρίζεις τον κώλο του μπροστινού.


Η μπαγκλαβαδομαμά κάνει τη προσευχή της (θε μου θε μου και τα τοιαύτα),
το αεροπλάνο καρφώνεται στη θάλασσα βουτώντας κι όλοι σκοτώνονται
κι αν δε σκοτώνονται θαλασσοπνίγονται.

Η μαμά προσευχήθηκε (ήταν από χθες εξομολογημένη),
αλλά μέτρησε τα σκυλόψαρα ακριβώς 56 στον αριθμό,
όπως και αυτό το χωρίο το κατά Λουκάν νομίζω..


Και κάτι ακόμη:

Τι να πούμε για ένα παιδάκι που ακόμα δεν ξέρει το πάτερ ημών
που δηλ δεν έχει ιδέα από μετάνοιες και ταπεινοφροσύνες;

Είναι καταφρονεμένο από χέρι ρε συ πιτ;

Ή εκεί το αν θα σωθεί από τον ύψιστο έχει να κάνει με
τη συνάρτηση f(t) = γονέας;

Αμαρτίες γονέων κι έτσι;


Νομίζω ότι η επιδεικτική πίστη είναι η βλακώδης πίστη, η τεκμαρτή από αισιοκρατίες
ότι οι προσευχές ακούγονται απο το κοσμικό αυτί.
Να πιστεύεις δηλ ότι με προσευχές και νάματα και λιβάνια καιόμενα
ξορκίζεις το κακό,
άρα το καλό είναι κοντά σου

κι άλλες τέτοιες παπαριές.

Στα παραπάνω παραδείγματα που εξαιρούνται από τα Θεϊκά ακροαστικά, πιτ, τι δηλώνεις?

Ότι κάποιες φορές ο Θεός πάσχει από οξεία κώφωση;
Και τελικά ποιος είμαι εγώ (ένας κόκος άμμου) να του συστήσω ωρυλά; :hmm:


Μια χαρά ακούει ο Θεός. (για να μη ψάχνεσαι άδικα το λέω)

Θα με ξεπετάξεις τώρα με ένα άγνωσται αι βουλαί του
και το θέμα "επιδεικτική πίστη" θα συνεχιστεί απερίσπαστο
κι έζησε αυτό καλά κι εμείς οι ε-πηδηχτικά πιστοί, ακόμα καλύτερα...

Κελ ντομάζ ρε γαμώτο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Οι προϋποθέσεις για να εισακουσθεί η προσευχή από τον Θεό είναι η ταπείνωση και η μετάνοια. Με την ταπείνωση ο άνθρωπος νιώθει ότι δεν μπορεί να επιτύχει τίποτα χωρίς την βοήθεια του Θεού και γι' αυτό αφήνεται στα χέρια Του (εξ ου πηγάζει και η πίστη). Με την μετάνοια αγωνίζεται συνεχώς νε νικήσει το θέλημά του και να αγαπήσει τον Θεό με όλες τις δυνάμεις της ύπαρξής του. Αν η προσευχή λοιπόν έχει αυτά τα δύο στοιχεία, εισακούεται πάντοτε από τον Θεο. Να διευκρινίσω φυσικά ότι ο Θεός ξέρει πάντοτε τί είναι καλό για τον άνθρωπο και επειδή δεν του έδωσε κάτι που του ζήτησε ή επειδή άργησε να του το δώσει, δεν σημαίνει ότι είναι εξαφανισμένος. Ο ίδιος ο Χριστός άλλωστε λέει: «πλὴν ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν.» Λουκά ΙΒ, 31

Η περιγραφή της συμπεριφοράς που πρέπει να έχει ο πιστός μου θυμίζει BDSM σκλάβα. So hot :inlove::inlove::inlove:

Το να διαβάζεις για το BDSM είναι πολύ χρήσιμο όσο περίεργα και αν σου φαίνονται αυτά που διαβάζεις, διότι οι συμπεριφορές που περιγράφονται, τελικά είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες. :P:P:P

Ο μαζοχισμός του να τρως φακές χωρίς λάδι, η νηστεία, το σύρσιμο των γονάτων για το τάμα είναι συμπεριφορές που μπορούν να γίνουν πιο κατανοητές διαβάζοντας μαρκήσιο ντε Σάντ.:crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η περιγραφή της συμπεριφοράς που πρέπει να έχει ο πιστός μου θυμίζει BDSM σκλάβα. So hot :inlove::inlove::inlove:

Το να διαβάζεις για το BDSM είναι πολύ χρήσιμο όσο περίεργα και αν σου φαίνονται αυτά που διαβάζεις, διότι οι συμπεριφορές που περιγράφονται, τελικά είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες.
ξερεις τι γινεται καμια φορα σε μοναστηρια ,βατικανο,ιδρυματα της εκκλησιας (προχθες το ακουσα στις ειδησεις)και λοιπους χωρους...του οργίου..:P
ειδικα οι γυναικες μπερδευουν το ερωτικο με το θρησκευτικο οταν ειναι τυφλα αφοσιωμενες σε διαφορους παπαδες,μεχρι να τους σκοτωσουν αν τις προδωσουν.:P.(τη θυμαστε την περιπτωση )


Σκυψε Ευλογημενη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Και εμένα με ενοχλεί αυτή η αντίδραση. Στην αρχή μου προκαλούσε μια δυσφορία να βλέπω ανθρώπους να σταυροκοπιούνται απλώς και μόνο γιατί πέρασαν απέξω από μια εκκλησία. Πλεόν δεν το σχολιάζω καν και το έχω συνηθίσει. Αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν κάποιος πραγματικά πιστεύει βαθιά (και εκτιμώ πολύ αυτούς τους ανθρώπους που πιστεύουν ειλικρινά) τότε, ναι, ας το κάνει αφού το νιώθει. Αλλά το γεγονός ότι πολύς κόσμος σταυροκοπιέται όταν περνάει από μια εκκλησία είτε γιατί ''έτσι πρέπει'' είτε για να δείξει τι καλός χριστιανός είναι εμένα με αηδιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Μου θυμίσατε τώρα ένα σκηνικό με την ξαδέλφη μου και τον άντρα της. Είχαν έρθει να με πάρουν από το λιμάνι και στο δρόμο προς το χωριό κάθε τρεις και λίγο έκαναν το σταυρό τους - εντωμεταξύ εγώ δεν προλάβαινα καν να δω τα εκκλησάκια που προφανώς υπήρχαν, εκείνοι ήξεραν πού είναι. Εγώ δεν έκανα το σταυρό μου - το κάνω μόνο όταν το νιώσω και σε συγκεκριμένη εκκλησία που είναι κι ο προστάτης μου, μέσα μου πάντα. Στην επιστροφή λοιπόν όταν έφευγα πηγαίναμε προς το λιμάνι και ξανά οι σταυροί κάθε τρεις και λίγο. Οπότε κάποια φάση μου λέει ο άντρας της "εσύ δεν κάνεις το σταυρό σου; Δεν είσαι Χριστιανή;". Του λέω "εγώ κάνω το σταυρό μου όταν το νιώσω, όχι επειδή πρέπει". "Μα, μου λέει, τόσα εκκλησάκια περάσαμε, δεν έκανες το σταυρό σου, άθεη, σαν δεν ντρέπεσαι" (στην πλάκα προφανώς). Και με ανάγκασαν να κάνω το σταυρό μου. Μετά πιάσαμε μια συζήτηση για το αν ο Θεός τιμωρεί, αλλά άσχετο. Τέλος πάντων, ο καθένας πιστεύει ό,τι κι όπως θέλει. Το θέμα είναι να συνάδει η πίστη που λέει οτι έχει με τη συμπεριφορά του. Και το θλιβερό δεν είναι οτι πολλοί δεν κάνουν το σταυρό τους ή οτι δεν πάνε Εκκλησία, αλλά το οτι το κάνουν και η συμπεριφορά τους μόνο Χριστιανική δεν είναι. Έτσι κι αλλιώς ο σταυρός είναι κάτι συμβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
αν ολοι αυτοι που σταυροκοπιουνται καθε τρεις και λιγο εδιναν απο ενα ευρω στον φτωχο συνανθρωπο τους, η κοινωνια μας θα ηταν καλυτερη. Δεν ξερω ποσο νοημα εχει να κανεις τον σταυρο σου και να πηγαινεις καθε κυριακη στην εκκλησια και απο την αλλη να προσπερνας καποιον αστεγο ή ζητιανο και να στρεφεις το βλεμμα σου αλλου. Δεν ειναι καπως υποκριτικο να κανεις τον σταυρο σου μονο και μονο για την παρτη σου;
Μα οι σταυροί είναι δωρεάν, ενώ τα ευρώπουλα αντιστοιχούν σε (αρκετές δυστυχώς) εργατοώρες...:D:P

Πέραν της πλάκας, θα πρέπει να θυμόμαστε ότι η Χριστιανική Εκκλησία δεν ιδρύθηκε για να ελεήσει τους φτωχούς, αλλά για να πάψουν να υπάρχουν φτωχοί!! Ο Ιησούς είπε "πουλήστε την περιουσία σας και μοιράστε την στους φτωχούς, κι ακολουθείστε το δρόμο μου", πράγμα που εάν το έκαναν όλοι οι ...πιστοί του, στ' αλήθεια θα έπαυε η φτώχεια παγκοσμίως. Κατά συνέπεια, η παραπάνω δήλωση θα πρέπει να θεωρηθεί ως επιεικώς αφελής και προερχόμενη από διαστρέβλωση της χριστιανικής διδασκαλίας, αφέλεια και διαστρέβλωση ωστόσο που δεν οφείλονται στην γράφουσα, αλλά στον φαρισαϊσμό της χριστιανικής εκκλησίας, όπως αυτός συστηματικά διαδίδεται, από Μεγάλου Κωνσταντίνου κι εντεύθεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top