Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'


Κατά την διάρκεια διαβάσματος
ενός λογοτεχνικού βιβλίου,
ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία,
ούτε καν υπόσταση θα έλεγα
σαν να βρίσκομαι σε μαύρη τρύπα.

Είναι το μόνο πράγμα που μου
προσφέρει μια απόδραση από την καθημέρινότητα
και την ρουτίνα
και παράλληλα με τοποθετεί σε κόσμους
και καταστάσεις ονειρικές, - ενίοτε ονειρεμένες -
εξού και η σημαντικότητά του.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
η λογοτεχνια μας δινει μια εναλλακτικη εικονα του κοσμου, και μας κανει να ταυτιζομαστε με ψυχολογιες ατομων που στην καθημερινοτητα μπορει να τους προσπερνουσαμε. κατ αυτο τον τροπο γνωριζουμε καλυτερα και τον ιδιο μας τον εαυτο και αποκτουμε μεγαλυτερη επιεικια στην ανθρωπινη φυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οταν διαβαζω τις κοτσ... εχμ, τις νοητικες περιστροφες γυρω απο τον εαυτο που αραδιαζουν ορισμενοι, τοτε ναι, συμφωνω με τον τιτλο: γι' αυτους η λογοτεχνια δεν ηταν παρα χασιμο χρονου :ρ




πρεπει να πω και γνωμη ε; χμ... χαρη στη λογοτεχνια, εισηλθα σε δωματα που δεν θα ειχα μπει ποτε κανονικα, και εγινα πλουσιοτερος περαν του οσο θα μπορουσα να φανταστω... :)


Καλα καταλαβατε, διαβασα και εφαρμοσα στην πραξη
το γνωστο βιβλιο του Γουιλλιαμ Μεησον, "Επαγγελμα: Διαρρηκτης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η λογοτεχνια και τα μυθιστορηματα προτιμαται περισσοτερο απο τις γυναικες.. ερευνες αυτο εδιχνουν και ειναι αξιο ερευνης..
το εχω παρατηρησει βεβαια και στη ζωη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η λογοτεχνια και τα μυθιστορηματα προτιμαται περισσοτερο απο τις γυναικες.. ερευνες αυτο εδιχνουν και ειναι αξιο ερευνης..
το εχω παρατηρησει βεβαια και στη ζωη μου..


Ο φροηντ λεει πως η καλλιεργεια αποτελει εναν βαθμο εκθυληνσης...


Χαζομαρες, χρυση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Χμ... Λογοτεχνικά βιβλία... Ως κλασσική βιβλιοφάγος θα σπεύσω να τα υπερασπιστώ.! Για μένα τα καλά λογοτεχνικά βιβλία είναι ένας τρόπος να αποδράσει κανείς απ τη σκληρή πραγματικότητα, να βιώσει άλλες καταστάσεις, έστω και φανταστικά, να φτάσει στην κάθαρση όπως θα έλεγαν οι αρχαίοι με το να παραδειγματιστει από τα λάθη των πρωταγωνιστών και να προσπαθήσει να τα αποφύγει... Είναι επίσης τα λογοτεχνικά βιβλία ένας τρόπος έξαψης της φαντασίας του αναγνώστη καθώς του αφήνει το περιθώριο να φανταστεί το σκηνικό, το μέρος όπου διαδραματίζονται τα γεγονότα αλλά ακόμη και τους ίδιους τους πρωταγωνιστές... Θα ήθελα πάντως να επισημάνω ότι για τους περισσότερους είναι προτιμότερο να πάνε να δουν την ταινία παρά να διαβάσουν το βιβλίο, ο καθένας για τους λόγους τους. Αυτό όμως που εχω να πω είναι ότι ορισμένες από τις περιγραφές που δίνει ο συγγραφέας δε μπορεί πάντα να τις συλλάβει ο σκηνοθέτης, ο σεναριογράφος ή ο οποιοσδήποτε συντελεστής μιας ταινίας, αφού κύριο μέλημα τους είναι οι εισπράξεις. Για το λόγο αυτό βλέπουμε κακές μεταφορές ή μεταφορές που δε πλησιάζουν στο βιβλίο. Κι εχω 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα:
1) το αστέρι του βορρά. Απογοητεύτηκα όταν είδα την ταινία... Όλη η μαγεία που έβγαζε το βιβλίο είχε χαθεί, το ίδιο και οι συγκινησιακά φορτισμένες σκηνές. Είχαν γίνει αλλαγές στο σενάριο που δεν έμοιαζαν με το αρχικό κείμενο και οι σκηνές μερικές φορές συνδέονταν απότομα. Και τέλος, το τέλος της ταινίας δεν υπάρχει στο πρώτο βιβλίο της τριλογίας...
2)έραγκον. Δε μπορώ να πω σε ορισμένα σημεία πλησίασε αρκετά τις περιγραφές του βιβλίου και το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Όμως, προστέθηκαν σκηνές που δεν υπήρχαν στο βιβλίο, όπως αυτή στο παλάτι του βασιλιά. Ακόμη η επιλογή της Άρυα, της ξωτικογυναίκας, ήταν τραγική! Στο βιβλίο περιγράφεται ως μελαχρινή με λευκή επιδερμίδα και μάτια γαλαζοπράσινα που καθήλωναν τους πάντες και στην ταινία έβαλαν μια ξανθιά προς καστανόξανθη με καστανοπράσινα μάτια και λευκή επιδερμίδα μεν, αλλά με φακίδες δε. Με λίγα λόγια αλλά ντι άλλων... Και αυτή η ταινία τελείωσε με απόσπασμα από το 2ο βιβλίο της τριλογίας... Για τους παραπάνω λόγους, προτιμώ να διαβάζω ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο με καλό λεξιλόγιο, ωραίες περιγραφές και πλοκή, παρά να δω την ταινία του. Αυτα τα ολίγα είχα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.

  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
ούιιιιιιιιιι απαπαπα που θα έλεγε και η φίλτατη ζούμπι.

και εγώ διαβάζω ότι πέφτει στα χέρια μου αλλά πιο πολύ για να περάσει η ώρα όταν μπαίνω σε βιβλιοπωλείο ή βρεθώ σε καμιά έκθεση βιβλίου απλά ο χρόνος αρχίζει να επιβραδύνει...αφοσιώνομαι εκεί και ψάχνω-ψάχνω-ψάχνω μέχρι να βρω κάτι που θα είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει και θα έχει πράγματα να μου προσφέρει και να με κάνει καλύτερο ως αναγνώστη-άνθρωπο.
βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι λίγο ρατσιστής από πλευράς συγγραφέων,προτιμώ ξεκάθαρα την κλασσική λογοτεχνία μιας και είναι κάτι σίγουρο και φυσικά δεν έχει να αποδείξει κάτι και υπάρχει η βεβαιότητα του αποτελέσματος.
αφού είναι και ακριβό το σπορ δεν υπάρχει και το περιθώριο του πειραματσιμού....μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και κατόπιν υπόδειξης ατόμων που εμπιστεύομαι απόλυτα σε αυτό το θέμα.τέλος πάντων.

πάντως σχετικά με το 1)στο πρώτο μήνυμα(τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα:redface:) αν τα αντιμετώπιζες ως τρόπο να γεμίσεις τον χρόνο σου τότε πάω πάσο,αν και δεν συμφωνώ καθόλου.για να διαβάσεις δεν χρειάζεται μόνο χρόνος αλλά και όρεξη,διαύγεια,να είσαι ξεκούραστος,χαλαρός για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις.
επίσης δεν είμαι και πολύ της ταινίας,σαφώς και δίνει ερεθίσματα μια καλή ταινία αλλά πας τη βλέπεις τελείωσε....ενώ το βιβλίο έχει άλλη χάρη....μπορείς να διαβάζεις μία πρόταση για ένα τέταρτο και συνεχώς να ανακαλύπτεις καινούρια νοήματα και συναισθήματα.


άλλο η χάρη του λογοτεχνικού κόσμου άλλο η απόκτηση κάποιας γνώσης.
επίσης άλλο να ξέρεις από τη φτιάχνεται ένα μουσικό όργανο και άλλο το να ακούς έναν δεξιοτέχνη σολίστα και να μένεις με το στόμα ανοιχτό.

όπως είπα το διάβασμα ενός λογοτεχνικού βιβλίου δεν μπορεί να αποτελεί γέμισμα σε μια τρύπα του χρόνου γιατί ακόμη και αν συνεχίζεις να το κάνεις από άποψη ουσίας είναι το ίδιο με το να διαβάζεις τον κατάλογο από το σουβλατζίδικο της απέναντι γωνίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χαζομαρες, χρυση μου.
μπα ,απλα η λογοτεχνια στοχευει περισσοτερο στο συναισθημα...εγω και πολλοι ανδρες που ξερω προτιμουν τα επιστημονικα βιβλια ,επιστημονικης φαντασιας δρασης κλπ.αλλα βαριομαστε απιστευτα τη λογοτεχνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εεε

αν παρουσιάσεις και καμία έρευνα που δικαιολογεί το ότι δεν διαβάζεις λογοτεχνικά , θα αρχίσω να ανησυχώ ότι έχεις κονέ στην στατιστική υπηρεσία και εμάς μας αφήνεις στην απόξω :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μπα ,απλα η λογοτεχνια στοχευει περισσοτερο στο συναισθημα...εγω και πολλοι ανδρες που ξερω προτιμουν τα επιστημονικα βιβλια ,επιστημονικης φαντασιας δρασης κλπ.αλλα βαριομαστε απιστευτα τη λογοτεχνια..

εξαρτάται τι διαβάζει κανείς, αν ένας άντρας διαβάζει Αλκυόνη Παπαδάκη ή Δημουλίδου, τότε πρέπει λογικά να'χει μεγάλο πρόβλημα, όχι ανδρισμού, αλλά βλακείας. 'Ασε που και για τις καλλιεργημένες και έξυπνες γυναίκες τέτοια βιβλία είναι σωστό σκουπιδαριό, και οι συγγραφείς τους τελείως ατάλαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Διαφωνω ηδη απο τον τιτλο.
Εχουν ηδη ειπωθει αυτα που θα λεγα κι εγω.
Θα πω κατι αλλο ομως που πιστευω.. γενικοτερα.

Οποιαδηποτε δραστηριοτητα κι αν απασχολει καποιον, οπως παραδειγμα ενα παιχνιδι, στον υπολογιστη, ''καψιματος'', μπορει να μου φανει παραξενο επειδη εγω δεν το κανω, αλλα δε θα το κρινω ως χαζομαρα.
Του αρεσει και περνα καλα? Μαγκια του και μπραβο του!
Του αρεσει να διαβαζει λογοτεχνικα η επιστημονικα ή ή? Μαγκια του και μπραβο και σαυτον.
Του αρεσει να πηγαινοερχεται στα μαγαζια και να χαλαει μια περιουσια σε ρουχα η αυτοκινητα και να μην εχει ανοιξει ποτε του βιβλιο? Μαγκια του κι αυτου.

Δε θα ναι ομως καθολου μαγκας για μενα, οταν κανει οσα γουσταρει και κατακρινει αυτα που κανουν οι αλλοι. Εκει απο μενα εχει φαει ενα τεραστιο Χ.
Απαιδευτο τον λεω. Κι αμορφωτο... εκ καρδιας. (*μιλαω για ψυχη, κι οχι για θρανια για να μην δημιουργησω συγχυση)

Σημασια εχει να εχεις ενδιαφεροντα και να αισθανεσαι πως σου ταιριαζουν και σου κανουν ''καλο'' και ο χρονος που σπαταλας σε αυτα ειναι εποικοδομητικος. Το ''καλο'' διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Αλλοιμονο αν σε ολους μας μας αρεσαν τα ιδια πραματα. Στο μονο που ειμαι απολυτη ειναι πως δε μου αρεσει το απολυτο. Κι αλλοιμονο αν καθησω κι ακουσω ανθρωπο που θα μου πει τι ειναι χαζομαρα η ειναι χασιμο χρονου οταν δεν ακουει ο ιδιος την ιδια τη χαζομαρα που λεει και το ποσο χανει τον χρονο του με το να λεει κατι τετοιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εξαρτάται τι διαβάζει κανείς, αν ένας άντρας διαβάζει Αλκυόνη Παπαδάκη ή Δημουλίδου, τότε πρέπει λογικά να'χει μεγάλο πρόβλημα, όχι ανδρισμού, αλλά βλακείας. 'Ασε που και για τις καλλιεργημένες και έξυπνες γυναίκες τέτοια βιβλία είναι σωστό σκουπιδαριό, και οι συγγραφείς τους τελείως ατάλαντες.

Οι κυριες και οχι μονο ειναι απο τις αγαπημες μου παρεες στην παραλια τα καλοκαιρια...
Δηλωνω ακαλλιεργητη & χαζη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Διαφωνω....οτιδηποτε διαβαζει κανεις ειναι μια αστειρευτη πηγη γνωσης:):):)θα σου προσθεσει κατι και ποτε μα ποτε μην αναλογιστεις οτι διαβαζοντας εχασες τον χρονο σου!!!!!!!!!!!αντιθετως ...εκανες το ποιο ομορφο ταξιδι στον μαγικο κοσμο της γνωσης!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Τα βιβλία σίγουρα δεν είναι χάσιμο χρόνου....ειναι ο καλύτερος τρόπός για να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου .... Π ροσφέρουν πολλά που μι απλή ταινία δεν μπορει να προσφέρει με τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Π ροσφέρουν πολλά που μι απλή ταινία δεν μπορει να προσφέρει με τίποτα....
Ας μην ειμαστε απορριπτικοι....βεβαιως τα βιβλια προσφερουν πολλα....αλλα και οι ταινιες,να μην μπω καν σε διαδικασια να μιλησω για ποιοτικες κλπ..,.εδω μπαινουν τα προσωπικα κριτηρια του καθενος,προσφερουν επισης πολλα οπως και καθε ενασχοληση που ευχαριστει τον ανθρωπο στον ελευθερο χρονο του δημιουργικα .Υπαρχουν άλλωστε εξαιρετες μεταφορες στη μικρη ή στη μεγαλη οθονη πολλων βιβλιων....:)[/quote]

Οποιαδηποτε δραστηριοτητα κι αν απασχολει καποιον, οπως παραδειγμα ενα παιχνιδι, στον υπολογιστη, ''καψιματος'', μπορει να μου φανει παραξενο επειδη εγω δεν το κανω, αλλα δε θα το κρινω ως χαζομαρα.
Του αρεσει και περνα καλα? Μαγκια του και μπραβο του!
Του αρεσει να διαβαζει λογοτεχνικα η επιστημονικα ή ή? Μαγκια του και μπραβο και σαυτον.
Του αρεσει να πηγαινοερχεται στα μαγαζια και να χαλαει μια περιουσια σε ρουχα η αυτοκινητα και να μην εχει ανοιξει ποτε του βιβλιο? Μαγκια του κι αυτου.

Δε θα ναι ομως καθολου μαγκας για μενα, οταν κανει οσα γουσταρει και κατακρινει αυτα που κανουν οι αλλοι. Εκει απο μενα εχει φαει ενα τεραστιο Χ.
Απαιδευτο τον λεω. Κι αμορφωτο... εκ καρδιας. (*μιλαω για ψυχη, κι οχι για θρανια για να μην δημιουργησω συγχυση)

Σημασια εχει να εχεις ενδιαφεροντα και να αισθανεσαι πως σου ταιριαζουν και σου κανουν ''καλο'' και ο χρονος που σπαταλας σε αυτα ειναι εποικοδομητικος. Το ''καλο'' διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Αλλοιμονο αν σε ολους μας μας αρεσαν τα ιδια πραματα. Στο μονο που ειμαι απολυτη ειναι πως δε μου αρεσει το απολυτο. Κι αλλοιμονο αν καθησω κι ακουσω ανθρωπο που θα μου πει τι ειναι χαζομαρα η ειναι χασιμο χρονου οταν δεν ακουει ο ιδιος την ιδια τη χαζομαρα που λεει και το ποσο χανει τον χρονο του με το να λεει κατι τετοιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμα η λογοτεχνια ειναι ρομαντζο αρλεκιν χαηλου επιπεδου ,ναι ,ειναι χασιμο χρονου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα περισσότερα βιβλία ειναι χάσιμο χρόνου.
Υπάρχουν όμως και μερικά ελάχιστα που αξίζουν.
Παρόλα αυτά πιστεύω είναι πιο εποικοδομητικό να βλέπουμε ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
πιστευω πως οτι και να διαβασεις κατι καλο θα αποκομισεις. Εμπλουτιζεται ο τροπος σκεψης σου, το λεξιλογιο σου και η φαντασια σου. Σιγουρα προτιμω τα μυθιστορηματα απο τις ταινιες και τα θεωρω πολυ ανωτερα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα περισσότερα βιβλία ειναι χάσιμο χρόνου.
Υπάρχουν όμως και μερικά ελάχιστα που αξίζουν.
Παρόλα αυτά πιστεύω είναι πιο εποικοδομητικό να βλέπουμε ταινίες.

Ώρες-ώρες δεν ξέρω Φόκε αν κάνεις χιούμορ ή μιλάς σοβαρά. Τα όρια είναι δυσδιάκριτα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τα βιβλια δεν γινεται να συγκριθουν με μια ταινια.Το καθε βιβλιο ειναι ενας αλλος κοσμος.Εσυ εισαι αυτος που δημιουργει τους χαρακτηρες και τα τοπια,δεν στα δινει ετοιμα μια ταινια.Οτι βρισκεται μεσα σε ενα βιβλιο δεν γινεται να αποτυπωθει πληρως σε μια ταινια.Για παραδειγμα αν καποιος εχει τυχει να διαβασει το βιβλιο ''Ολιβερ Τουιστ'' του Ντικενς και να εχει δει και την ταινια του που ειναι βασισμενη στο βιβλιο θα δει την μεγαλη διαφορα τους.Θα καταλαβει ποσο πιο δημιουργικο ειναι να διαβασεις ενα βιβλιο.Εγω προσωπικα προτιμω να διαβασω ενα βιβλιο παρα να δω ή τηλεοραση ή ταινια.
Δεν πιστευω πως ειναι χασιμο χρονου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top