Αναλογική φωτογραφία: τέχνη και τεχνική

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ερώτηση: έχω την D80 και συνήθως φωτογραφίζω με το manual, ελέγχοντας βασικά την aperture. Ωστόσο είτε έτσι είτε με τα προφίλ (πχ Landscape) είναι υπερβολικά φωτεινές!! Και με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις δε θα 'πρεπε... ε;

Οκ, πήρα ένα καλύτερο φίλτρο UV και το θέμα λύθηκε. :)
Και το γράφω εδώ, γιατί είναι τελικά σημαντικό να έχουμε καλά φίλτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οκ, πήρα ένα καλύτερο φίλτρο UV και το θέμα λύθηκε. :)
Και το γράφω εδώ, γιατί είναι τελικά σημαντικό να έχουμε καλά φίλτρα...
Αλήθεια πόσα έδωσες για το καλύτερο φίλτρο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι ΤΟ καλύτερο, αλλά είναι καλό, της sigma.
Έκανε... εδώ κάνει 30 ευρώ, στην Ελλάδα εικοσικάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ε ενταξει...αμα σου ελυσε το προβλημα..εγω ακομα για την ψηφιακη δεν εχω παρει φιλτρο...αλλα ο τυπος στο μαγαζι που πηγα και την πηρα μου εδειξε ενα με 33 ευρω...απο τα καλα ειναι μου ειπε...δεν γνωριζω τιποτα απο φιλτρα...μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις να καταλαβω ποια η χρησιμοτητα τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά τα φίλτρα προστατεύουν το φακό του. Κάτι να πάθει το τζαμάκι, ή που θα βγάζεις φωτογραφίες χαμηλότερης ποιότητας, ή θα έχεις ζημιά σε όλο το φακό, άρα εκατοντάδες ευρώ.

Εγώ πήρα το UV, που φιλτράρει τη διάχυση λόγω υπεριώδους (ή υγρασίας, σταγονιδίων πχ). Κοινώς μειώνει την ευαισθησία στο μπλε (και λίγο και στο κόκκινο) και προσφέρει πιο απαλές εικόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
καταλαβα...πφφφφ...:(και αλλα λεφτα!ακριβο επαγγελμα τελικα αυτο του φωτογραφου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, είναι.

Αλλά νταξει βρε, δώσε 30 ευρώ να σώσεις τα τουλάχιστον τετρακόσια του φακού. :confused:

Γενικά να ξέρεις ότι από αξεσουάρ και φακούς οι Sigma και Tokina είναι πολύ καλές εταιρείες και έχουν προϊόντα απολύτως συμβατά με Canon και Nikon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι δικιο έχεις...απλά ειχα μαζέψει λεφτα για το rockwave αλλα λογικα θα πανε στο φιλτρο...
Ναι την sigma τουλαχιστον την γνωριζω...στην 40d που πηρα εχω βαλει sigma φακο...και ειναι πολυ καλος θα ελεγα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή ασχολούμαι με την φωτογραφία, ξέρω ότι το φίλτρο UV κάνει περισσότερο για την προστασία του φακού και ελάχιστη διαφορά έχει στην ποιότητα της φωτογραφίας.
Στις ψηφιακές μηχανές μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στις SLR ενώ στις compact εκτός εξαιρέσεων δεν μπορεί να "φορεθεί" στον φακό λόγω μεγέθους του φακού. Βασικά το χρησιμοποιούσα στην παλιά αναλογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ δεν είχα για τη reflex μου, μόνο για την αναλογική. Αλλά όταν το πήρα, κυρίως για προστασία αλλά και γιατί κάτι δε μου πήγαινε με τα χρώματα, είδα σαφή διαφορά. :) Βέβαια μπορεί σε πολύ καλούς φακούς να μην έχει σημασία, αλλά εγώ θα το έπαιρνα έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doritoz

Νεοφερμένος

Η doritoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια. θα ηθελα τη βοηθεια σας αν γινεται. σ'αυτο το εξαμηνο της σχολης μου, στο μαθημα της φωτογραφιας, πρεπει να τραβηξουμε φιλμ με αναλογικη φωτογραφικη κ μετα να τα εμφανισουμε και τα λοιπα. αναλογικη δεν εχω δικη μου, οποτε σκεφτηκα αν βρω σε καποιο παλαιοπωλειο να αγορασω μια. υπαρχει καποιος τροπος για να καταλαβω, με μια ματια που λεμε, αν θα λειτουργει ή θα πρεπει να τελειωσω κανα φιλμ, να το εμφανισω κ μετα να καταληξω αν θα την αγορασω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top