Παγκόσμια αναταραχή: Έργο σατανικό ή επιθυμία Θεού;

Η παγκόσμια αναταραχή είναι:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Έργο σατανικό.

    Ψήφοι: 3 25.0%
  • Επιθυμία του Θεού, ένας σύγχρονος κατακλυσμός του Νώε

    Ψήφοι: 2 16.7%
  • Δεν υπάρχει Θεός

    Ψήφοι: 7 58.3%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Και την τεράστια οικονομική δύναμη που έχουν στα χέρια τους αυτοί οι λίγοι, τους χιλιάδες φονιάδες, στρατιώτες και μπάτσους που μπορούν να εξαγοράσουν, την τεχνολογική υπεροχή, που τα βάζεις; Δεν μετράν κατά τη γνώμη σου αυτά;

Όλα αυτά πρέπει να τα συντηρήσουν. Μέχρι τώρα το κάνουν "βιάζοντας" τον πλανήτη, ληστεύοντας τους εργαζομένους και από το 1970 και μετά, πουλώντας αέρα κοπανιστό. Η παγκόσμια οικονομία είναι μια τεράστια φούσκα. Να εξαγοράσουν λες, να σκοτώσουν....τι να σκοτώσουν και για ποιο λόγο; Θα πουλάνε πετρέλαιο που θα ελέγχουν οκ.....ποιος θα το αγοράζει και σε τι τιμή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.


Εσείς τι νομίζετε; Οτι η παρούσα παγκόσμια πλέον κατάσταση είναι αποτέλεσμα....

...Ανικανοποίητων μισανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Όχι κύριοι, η παγκόσμια αναταραχή δεν οφείλεται σε καμία πτώση του ανθρώπου

ε καλα μη τη πεις πτωση εσυ, πες την ανεπαισθητη σαβουρδα.

"Σαβουρδιαστηκαμεν", ωραία λέξη, στυλοβατεί το απεγνωσμένο μας
να συντριβούν οι διαψεύσεις της πτώσης. :worry:



Ενώ οι λαοί εξελίσσονται, οι άνθρωποι γίνονται ομορφότεροι, αποκτούν ουσία, νόημα, σκέφτονται, γελούν, ονειρεύονται, απολαμβάνουν, ηδονίζονται...οι μεμονωμένες σάβρες παραμένουν σάβρες βυθισμένες ακόμα περισσότερο στην κενότητά τους.

Μου θύμισες κάτι που είχα διαβάσει χαραγμένο
σ' ένα τοίχο κάποτε...

Χ:Γιατί είσαι τόσο κενός ;
Υ: Για να έχεις χώρο να χορεύεις.
Χ: Γιατί είσαι τόσο κυνικός ;
Υ: Γιατί αγαπάς τα σκυλιά.
Χ: Γιατί είσαι τόσο ρηχός ;
Υ: Για να πατώνεις εσύ.

:redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θέλω να σταθώ σε καμία περίπτωση κατά πόσο εμπλέκεται ο Θεός ή οποιαδήποτε άλλη ανώτερη βιολογική δύναμη (ο χέρι του Ανταμ δεν μετράει :P) σε πολιτικά ή οικονομικά θέματα. Αν ήταν πράγματι ανώτερη δύναμη ο Θεός θα ήξερε ότι η παρατήρηση αλλάζει τα δεδομένα και δεν θα επέμβαινε σε καμία περίπτωση στην ζωή μας, ειδικότερα για θέματα αν έχουμε λεφτά στις τσέπες ή αν θεσμικοί επενδυτές είναι κερδοσκόποι ή όχι.

Θέλω να σταθώ μόνο στον διαχωρισμό Θεού και Διαβόλου, ο Διάβολος είναι ακόμη ένα λάθος τον θεολόγων και αυτό το λάθος ξεκινάει από το μεγαλύτερο τους λάθος. Το λάθος του Θεού. Φόρτωσαν τον Θεό με την ευθύνη της δημιουργίας του κόσμου. Δεν μπορούν να δεχτούν ότι η ύπαρξη δεν μπορεί να εξεταστεί με την οπτική του πότε δημιουργήθηκε, ακόμη και αν την αναθέσουμε στον Θεό. Έτσι λοιπόν αφού δημιούργησαν τον Θεό που δημιούργησε τον κόσμο, δημιούργησαν και τον Διάβολο. Και αυτό γιατί ο κόσμος είναι άσχημος και ο αγαθούλης Θεούλης δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι άσχημο.

Ακόμη και αν δεχτούμε την ύπαρξη του Θεού πρέπει και οφείλουμε να την εξετάζουμε ως ένα στοιχείο που ανήκει σε ένα γενικότερο σύστημα. Στο ίδιο σύστημα ανήκει ο Διάβολος. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν σε μικρή ηλικία (πριν τα δέκα) οι γονείς μου προσπαθούσαν να με πείσουν να νηστέψω με θεολογικά επιχειρήματα. Δεν μπορούσα να τους πάω κόντρα όποτε προτίμησα την πλάγια μέθοδος και συγκεκριμένα να κάνω ότι νηστεύω. Έτσι και αλλιώς πότε δεν φοβήθηκα την κόλαση, αφού ένας βλάκας Δάσκαλος Θεολογίας μου είχε πει ότι στην κόλαση οι άνθρωποι είναι (σαν) Zombie. Βέβαια δεν ήξερε ότι εμένα το μυαλό μου θα πάει στο Resident Evil και θα την δω Leon και δεν θα με χαλάσει αυτή η μοναχική περιπέτεια. Δεν ξέρω αν έχω εξασφαλισμένη θέση στην κόλαση για αυτή την αμαρτία μου (:P). Αυτό που ξέρω είναι ότι το θεολογικό σύστημα καλού και κακού έχει καταρρεύσει, τότε για γελοίους λόγους, τώρα θεωρώ για πιο σοβαρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Που 'σαι Όιζε; Η επανάσταση του λυκόφωτος ξεκίνησε... απ' το Ε-στέκι τζι αρ!!!

ΥΓ: Θεέ μου, ουκ οίδασι τι ποιούσι, αλλά εδώ ποιούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Προσωπικά, αισθάνομαι ότι γίνεται μια προσπάθεια να εμποτιστεί ο πλανήτης με αρνητικότητα. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο δισυπόστατο της ανθρώπινης φύσης, συγκεκριμένα από την ενδόμυχη σε όλους μας κακία, σε αντιδιαστολή με την αρετή. Δεν ξέρω αν προκύπτει από την ύπαρξη αρνητικών οντοτήτων. Ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι αντιδρούν σε αυτήν τη μετεξέλιξη, καθώς προτιμούν να ζουν με ομόνοια και αδελφοσύνη. Κάπου όλοι αισθανόμαστε ότι χρειάζεται μία εκ βάθρων αναδόμηση, συνδυασμένη με την τροποποίηση της οπτικής μας.
Είμαστε πεπερασμένοι; Προσωπικά, δεν αισθάνομαι έτσι.
Σκέφτομαι ότι το Χόλιγουντ χρησιμοποιείται ως μέσο χειραγώγησης συνειδήσεων. Μου κάνει εντύπωση μια ταινία που βγήκε πρόσφατα στις αίθουσες, σχετικά με την εισβολή των κακών εξωγήινων που θέλουν το κακό της ανθρωπότητας...
Τι είναι αυτό που δίνει νόημα στις πράξεις μας; Η επαγγελματική επιτυχία; Η προσωπική ευτυχία; Κι όταν έρχεται ο θάνατος, όλα γίνονται αέρας...Ποιο είναι το πραγματικό νόημα, λοιπόν;
Ευχαριστώ που μου δόθηκε αυτό το βήμα για να εκφράσω τις σκέψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Που 'σαι Όιζε; Η επανάσταση του λυκόφωτος ξεκίνησε... απ' το Ε-στέκι τζι αρ!!!

ΥΓ: Θεέ μου, ουκ οίδασι τι ποιούσι, αλλά εδώ ποιούν!

Λάμπη, αυτό που πιστεύεις ως Χριστός είναι η συμβολική ενσάρκωση του θεού Ώρος των Αιγυπτίων, Υιός του Δημιουργού Θεού Όσιρι και της Παρθένας Ίσιδας Μέρη, ο κεχρισμένος ΚΡΣΤ, ο γεννηθείς σε σπηλιά με θεϊκό σημάδι το άστρο Σείριο πάνω της, με μάρτυρες βοσκούς προβάτων και αργότερα 3 ηλιακές θεότητες. Αυτός που διέταξε ο Ηρούτ να τον σκοτώσουν όταν ακόμα ήταν βρέφος, που ενηλικιώθηκε στα 12, που βαπτίστηκε στον Ηριδανό από τον Ανούπ τον βαπτιστή, που περπάτησε πάνω στο νερό, που γιάτρευε δαιμονισμένους, που θεράπευε ασθενείς και τυφλούς. Που ανέστησε τον πατέρα του Όσιρι, που σταυρώθηκε συντροφιά με 2 ληστές που κατέβηκε στην κόλαση και 3 μέρες μετά αναστήθηκε.

Αν θες να διαβάσεις κι άλλα εδώ.

Ο Ιησούς μάλλον υπήρξε. Ήταν άνθρωπος με σάρκα και οστά σαν και μας. Πλακατζής, επαναστάτης για την εποχή του, ο πρώτος χίππις της ιστορίας που δίδαξε σε κοινόβια, την αγάπη και την ομορφιά του έρωτα και της ζωής! :hug:Επηρέασε πολλές από τις αιρέσεις του Ιουδαϊσμού και άγγιξε τους απλούς ανθρώπους γιατί μίλαγε για ισότητα και έδινε χαρά σε αυτή τη ζωή. Οι αιρέσεις των πρωτοχριστιανών εκδιώχθηκαν από το φανατικό εβραϊκό κομμάτι του χριστιανισμού, γράφτηκε η περιβόητη Αποκάλυψη και εμπλουτίστηκε η Καινή Διαθήκη με φιλοσοφίες του Φίλωνα και λυρισμούς του Σένεκα για να γίνει ένα ωραίο παραμυθάκι. :)

Μέχρι που φτάσαμε στον παγανιστή αυτοκράτορα Κωνσταντίνο που για λόγους επικυριαρχίας πάντρεψε το χριστιανισμό με τα δικά του σύμβολα και ως άλλος "μέγας", εξάπλωσε το παραμύθι στους ανά τον κόσμο 5 ορίζοντες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ήταν πράγματι ανώτερη δύναμη ο Θεός θα ήξερε ότι η παρατήρηση αλλάζει τα δεδομένα και δεν θα επέμβαινε σε καμία περίπτωση στην ζωή μας, ειδικότερα για θέματα αν έχουμε λεφτά στις τσέπες ή αν θεσμικοί επενδυτές είναι κερδοσκόποι ή όχι.

Το να μιλάει κάποιος για τον Θεό, δηλαδή να θεολογεί, είναι ματαιοπονία επειδή είναι έννοια ασύληπτη που υπερβαίνει τα ανθρώπινα. Γι'αυτό και θεωρώ ότι είναι από τις μεγαλύτερες ανοησίες να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών στα σχολεία. Περιορίζει τη συνείδηση και την έρευνα της αλήθειας. Θεός είναι ένα ανείπωτο Είναι, δεν ξέρουμε τίποτα γι'αυτό κι έτσι φτιάξαμε τους δικούς μας μικρούς θεούς και σκεπτομορφές και όχι μόνο αυτό, αλλά παγιδευμένοι από την ανικανότητα να συλλάβουμε την Ολότητα, τους βάλαμε να πολεμούν μεταξύ τους.

Θέλω να σταθώ μόνο στον διαχωρισμό Θεού και Διαβόλου, ο Διάβολος είναι ακόμη ένα λάθος τον θεολόγων και αυτό το λάθος ξεκινάει από το μεγαλύτερο τους λάθος. Το λάθος του Θεού. Φόρτωσαν τον Θεό με την ευθύνη της δημιουργίας του κόσμου. Δεν μπορούν να δεχτούν ότι η ύπαρξη δεν μπορεί να εξεταστεί με την οπτική του πότε δημιουργήθηκε, ακόμη και αν την αναθέσουμε στον Θεό. Έτσι λοιπόν αφού δημιούργησαν τον Θεό που δημιούργησε τον κόσμο, δημιούργησαν και τον Διάβολο. Και αυτό γιατί ο κόσμος είναι άσχημος και ο αγαθούλης Θεούλης δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι άσχημο.

Οι θεολόγοι βασικά δεν δημιούργησαν τίποτα. Είναι συνήθως παπαγαλάκια της επίσημης Εκκλησίας με λίγες εξαιρέσεις. Η πίστη στον Θεό υπάρχει από τότε που ο άνθρωπος άρχισε να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του, τότε που δεν υπήρχαν καν θεολόγοι, εκκλησίες, θρησκείες και οργανωμένη κοινωνία. Πολύ αργότερα η πίστη έγινε θρησκεία και θεολογία. Οι θεολόγοι δεν είναι παρά επίσημοι και αντιπρόσωποι της εκλησίας στα σχολεία, δημόσιοι υπάλληλοι. Αν περιμένουμε από αυτούς να μας εμφυσήσουν ουσιαστική πίστη στο Θεό σωθήκαμε. Οι πιο ανοιχτόμυαλοι πιστοί υποστηρίζουν ότι αυτόν τον κόσμο τον δημιούργησε ένας Δημιουργός μορφοποιητής και αναφέρονται σε αυτόν τον όρο συμβολικά θέλοντας να δείξουν τις "φυσικές" δυνάμεις μορφοποίησης, αυτές που έδωσαν μορφή στην ύλη και την τακτοποίησαν σε ένα σύστημα. 'Οπως και να το κάνουμε δεν δημιουργήσαμε εμείς οι άνθρωποι ούτε τον πλανήτη ούτε την φύση κι ούτε αποφασίσαμε εμείς για τους φυσικούς νόμους, ούτε είμαστε σε θέση να τους καταργήσουμε (ακόμα...), οπότε σίγουρα υπάρχουν πολλές δυνάμεις αν όχι ανώτερες, πιο ισχυρές από εμάς. Αν αυτές τις περιγράψεις με τον όρο φύση, έχεις κάνει λάθος κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορούμε να αποκαλέσουμε φύση τις δυνάμεις που δημιούργησαν την φύση. 'Αρα ποιόν όρο θα πρότεινες ; εγώ πιστεύω ότι ο όρος Δημιουργός είναι αληθινός και δόκιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να αποκαλέσουμε φύση τις δυνάμεις που δημιούργησαν την φύση. 'Αρα ποιόν όρο θα πρότεινες ; εγώ πιστεύω ότι ο όρος Δημιουργός είναι αληθινός και δόκιμος.

Οι δυνάμεις της φύσης είναι φύση; :hmm:Αν ναι, τότε τι μας εμποδίζει να λέμε ότι η φύση είναι αυτοδημιουργούμενη;

Όταν εισάγεις την έννοια του Δημιουργού - τουλάχιστον με την ανθρώπινη έννοια της λέξης - "οριοθετείς" τη φύση χρονοχωροταξικά, με κριτήρια της δικής σου αντίληψης. Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό είναι αληθινό και δόκιμο;

Δεν υπήρξε ποτέ η ανάγκη να "δημιουργηθεί" κάτι, γιατί πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Απλά αλλάζει μορφές...Μπορεί να ήταν μια πελώρια ΙΔΕΑ που ανακάλυψε μια καινούργια και βάλθηκε να την υλοποιήσει. Ότι είναι απείρως μεγάλο, είναι και απείρως μικρό ταυτόχρονα. Ίσως να είμαστε όλοι σε ένα MATRIX, σε μια γυάλα ενός Strange Doctor που εκτελεί πειράματα! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λάμπη, αυτό που πιστεύεις ως Χριστός είναι ...
Ο Ιησούς ..

Δεν Τον πιστεύω (μακάρι να μπορούσα!), αλλά Τον αγαπώ:redface:!!!


Οι δυνάμεις της φύσης είναι φύση; :hmm:Αν ναι, τότε τι μας εμποδίζει να λέμε ότι η φύση είναι αυτοδημιουργούμενη;

...

:hmm::hmm::hmm:: Τι είναι "δύναμη" οντολογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όταν εισάγεις την έννοια του Δημιουργού - τουλάχιστον με την ανθρώπινη έννοια της λέξης - "οριοθετείς" τη φύση χρονοχωροταξικά, με κριτήρια της δικής σου αντίληψης. Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό είναι αληθινό και δόκιμο;

εγώ την εισάγω ; Υπήρξε κι ένας Πλάτωνας που αναφέρει Δημιουργό και Γεωμέτρη.

Δεν υπήρξε ποτέ η ανάγκη να "δημιουργηθεί" κάτι, γιατί πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Απλά αλλάζει μορφές...
Αντικατέστησε το "αλλάζει", με την λέξη "παίρνει". Στις λέξεις θα τα χαλάσουμε τώρα ; 'Ετσι κι αλλιώς, το να αποκτά μορφή κάτι άυλο με τέτοια συμετρία, πολυπλοκότητα, σοφία και πρόνοια δεν είναι έργο ανθρώπινο ούτε τυχαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θέλω να σταθώ μόνο στον διαχωρισμό Θεού και Διαβόλου, ο Διάβολος είναι ακόμη ένα λάθος τον θεολόγων και αυτό το λάθος ξεκινάει από το μεγαλύτερο τους λάθος. Το λάθος του Θεού. Φόρτωσαν τον Θεό με την ευθύνη της δημιουργίας του κόσμου. Δεν μπορούν να δεχτούν ότι η ύπαρξη δεν μπορεί να εξεταστεί με την οπτική του πότε δημιουργήθηκε, ακόμη και αν την αναθέσουμε στον Θεό. Έτσι λοιπόν αφού δημιούργησαν τον Θεό που δημιούργησε τον κόσμο, δημιούργησαν και τον Διάβολο. Και αυτό γιατί ο κόσμος είναι άσχημος και ο αγαθούλης Θεούλης δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι άσχημο.
Η δική μου τοποθέτηση σε αυτά τα ερωτήματα, είναι απλή.
Αν δεν έχουμε την απαραίτητη παιδεία, δεν είμαστε σε θέση να ομιλήσουμε για την πυρηνική αντίδραση. Κλασικό παράδειγμα αποτελεί η παιδιάστικη αφέλεια που διέκρινε τις παρατηρήσεις στις πρώτες πυρηνικές εκρήξεις από πολύ κοντινή απόσταση.
Κάπως έτσι μοιάζουμε όταν προσπαθούμε να μιλήσουμε για τον Θεό και να ον εξηγήσουμε.

Ο Θεός ανέκαθεν αποκαλυπτόταν σε ανθρώπους.
Αυτοί μοναχά είναι σε θέση να ομιλήσουν για την ύπαρξη ή όχι του Θεού.
Και αυτό γιατι είναι εκ πείρας γνώστες του τι σημαίνει: να ζητάς και να γίνεται.
Βέβαια μη φανταστείτε ότι μπορείς να ζητάς κάτι υλικό.
Η ακτημοσύνη, είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ανθρώπων αυτών.

Τα δημιουργήματα του ανθρώπου και η διάφορες παραλλαγές της ύλης, είναι τόσο πρόσκαιρα… όπως το να χτίζεις πύργους στην άμμο.

Αρα, είναι καλό να μη μπερδεύουμε τα πράγματα και να προσπαθούμε διαφωνώντας να ανοίξουμε τα μάτια μας.
Ισως καταφέρουμε να δούμε κάτι άλλο πέρα από την μύτη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καημένη Νορβηγία! Αρκούσε να καταληφθεί από διαμόνια ένα τέκνο σου, για να περάσει η κοινωνία σου τον διαμονικό πειρασμό: "Να επανέλθει προσωρινά η θανατική ποινή..."!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Νομίζετε ότι είναι τυχαία η μείωση του αφορολογήτου από τις 12000 στις 8000; :hmm:Για διαιρέστε το 8000 με το 12 να δείτε τι μαγικός αριθμός βγαίνει ανά μήνα! :P

Θεωρούν λοιπόν ότι ένα εισόδημα 666,666... σε κατατάσσει στην κατηγορία του "ζει ευπρεπώς" ενώ από ένα ευρώ και πάνω είσαι χλιδάμπουρας που πρέπει να πληρώσει φόρο πολυτελείας ή "αλληλεγγύης" στο δεινοπαθούν μας κράτος.

Έστω λοιπόν ότι είσαι χλιδένιος και αμείβεσαι με 20000 ευρώ το χρόνο (περί τα 1400 το μήνα). Ας υποθέσουμε ότι και η γυναίκα σου δουλεύει (πράγμα που τείνει να καταργείται σιγά σιγά :whistle:) και βγάζει κι αυτή άλλα 10000.

Σύνολο: 30000 ευρώ. Θα πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις ένα 25% των καταναλώσεων σου, ήτοι 7500 ευρώ. Θα μπορέσεις να βρεις τόσα μαγικά χαρτάκια; :confused: Αν όχι, σε περιμένει ο πέλεκυς της Εφορίας και σε τιμωρεί με πρόστιμο 10% επί του 7500, δηλαδή πληρώνεις επιπλέον 750 το χρόνο!

Αν καταφέρεις και τα μαζέψεις - ξέρεις λίγο εσύ, λίγα δανεικά από συγγενείς, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί - θα πρέπει να τα μετρήσεις ένα προς ένα, να τα καταγράψεις και να δώσεις τη σούμα. Δουλειά για συνταξιούχους ή νέο επάγγελμα....αποδειξομετρητές! 8)

Επειδή λοιπόν θα απηυδήσεις που θα οδηγηθείς; Από 1 Οκτωβρίου, φυσικά που αλλού; Στην φοροκάρτα! :redface: Εδώ λοιπόν θα παιχτεί η μεγάλη απάτη....Κανένας δεν σε υποχρεώνει, αν είσαι σπασαρχιδάκιας ταμείας :spasiklas: (ή πιτσιρικάς συλλέκτης γραμματοσήμων) θα έχεις τα χαρτάκια σου, αλλιώς γίνεσαι trendy, new style! Ζήτω η τεχνολογία! :music:

Μόλις όμως θα έχει ωριμάσει το ψητό, θα σου δώσουν την τελειωτική βολή. Α, φιλαράκο θα σου πουν, και καρτούλα έχεις και απ' όλα έχεις. Τι τα θες τα χαρτάκια τώρα; Για να τα παίρνεις από δεξιά και αριστερά αντί να τα καταλώνεις εσύ; Από δω και πέρα θα δέχομαι μόνο τη φοροκάρτα σου!

Δεν ξέρω γιατί, εμένα όλα αυτά "σατανικά" μου φαίνονται! :worry:

Υ/Γ: Σόρρυ αν βγήκα λίγο off topic, αλλά σήμερα είδα για πρώτη φορά τη μείωση του μισθού μου! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top