Οικονομοτεχνικά και άλλα....διλήμματα

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι απόφοιτος Οικονομικών Επιστημών και έχω μεταπτυχιακό πιστοποιητικό στην Πληροφορική (όχι μάστερ) από Πανεπιστήμιο του εξωτερικού το τελευταίο.

Τον τελευταίο μήνα ψάχνω για δουλειά και μόλις με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ξεκινάω από μεθαύριο(Παρασκευή) σε εταιρία οικονομοτεχνικών μελετών. Επίσης περιμένω απάντηση από μια εταιρία διοργάνωσης συνεδρίων για γραμματειακή θέση και από μια εταιρία πληροφορικής που με θέλει για τα γραφειοκρατικά των έργων που αναλαμβάνει. Και στις δύο αυτές θέσεις έχω πολλές πιθανότητες να με προσλάβουν.

Εσείς, με βάσει τις σπουδές μου,ποια δουλειά θα προτιμούσατε? Που θεωρείτε ότι υπάρχουν μεγαλύτερες προοπτικές εξέλιξης? Θα ήθελα οποιοσδήποτε γνωρίζει κάτι (και ιδιαίτερα εκ των έσω) να με ενημερώσει για τις συνθήκες εργασίας, τις αμοιβές και γενικά για οτιδήποτε αφορά τον κλάδο των οικονομοτεχνικών μελετών. Δώστε μου τα φώτα σας! (Ειδικά εσείς που έχετε χρόνια στην αγορά εργασίας δώστε ένα χεράκι βοηθείας στον νέοπα, χρειάζομαι την πολύτιμη εμπειρία σας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
νομίζω ότι η εταιρεία μελετών θα καλύψει μεγάλο μέρος από τις σπουδές σου..βέβαια χρειάζεται να συνυπολογιστούν στοιχεία όπως : μισθός, ωράριο, μέγεθος εταιρείας, τι είδους πρότζεκτς αναλαμβάνει, κλπκλπ.
Η γραμματειακή θέση είναι μια γραμματειακή θέση. Θα ρίξεις πολύ τρέξιμο, για κάτι που δεν συνάδει με το πτυχίο σου. Πώς θα το πουλήσεις αυτό μετά?
Η τελευταία θέση θέλει επίσης διευκρινήσεις: τα γραφειοκρατικά τι περιλαμβάνουν? αυτά στα ξεκαθάρισαν στην συνέντευξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρε καλο μου, χυμαδιο ειναι, τιποτα δεν ξερεις!
τι να σου πουμε τωρα? :S

....

αν ημουν στη θεση σου, θα ρωτουσα ΤΩΡΑ περισσοτερες ινφο για την καθε δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εσείς, με βάσει τις σπουδές μου,ποια δουλειά θα προτιμούσατε? Που θεωρείτε ότι υπάρχουν μεγαλύτερες προοπτικές εξέλιξης? Θα ήθελα οποιοσδήποτε γνωρίζει κάτι (και ιδιαίτερα εκ των έσω) να με ενημερώσει για τις συνθήκες εργασίας, τις αμοιβές και γενικά για οτιδήποτε αφορά τον κλάδο των οικονομοτεχνικών μελετών. Δώστε μου τα φώτα σας! (Ειδικά εσείς που έχετε χρόνια στην αγορά εργασίας δώστε ένα χεράκι βοηθείας στον νέοπα, χρειάζομαι την πολύτιμη εμπειρία σας!)

Αν είσαι "καλός" (και σου πάει) γενικά στην Ανάλυση και στους Δείκτες, θα σου πρότεινα τα "Οικονομικοτεχνικά". Για αρχή, είναι καλό και προσοδοφόρο πεδίο...Τουλάχιστον μέχρι 31.12.2013!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
νομίζω ότι η εταιρεία μελετών θα καλύψει μεγάλο μέρος από τις σπουδές σου..βέβαια χρειάζεται να συνυπολογιστούν στοιχεία όπως : μισθός, ωράριο, μέγεθος εταιρείας, τι είδους πρότζεκτς αναλαμβάνει, κλπκλπ.
Η γραμματειακή θέση είναι μια γραμματειακή θέση. Θα ρίξεις πολύ τρέξιμο, για κάτι που δεν συνάδει με το πτυχίο σου. Πώς θα το πουλήσεις αυτό μετά?
Η τελευταία θέση θέλει επίσης διευκρινήσεις: τα γραφειοκρατικά τι περιλαμβάνουν? αυτά στα ξεκαθάρισαν στην συνέντευξη?

Η εταιρία έχει ωράριο 9 με 6 με μισή ώρα διάλειμα το μεσημέρι και υπερωρίες όταν χρειάζεται, τις οποίες μου είπαν ότι τις πληρώνεσαι. Μου είπαν ότι εχει το βασικό μισθό και για ό,τι παραπάνω πληρώνεσαι. Αν για παράδειγμα κάνεις 3 μελέτες σε ένα μήνα ενώ ο άλλος κάνει δύο, εσύ θα αμοιφθείς περισσότερο. Γενικά μου τόνισε πως η δουλειά αμοίβεται στην εταιρία τους και πραγματικά το ελπίζω γιατί όπως φαίνεται θα ξεσκίζομαι στη δουλειά, τουλάχιστον να παίρνω και κάτι...Η εταιρία είναι μεγάλη. Είδα στο site τους ότι έχουν πελάτες υπουργεία και γνωστές επιχειρήσεις.

Για τη γραμματειακή θέση έχεις δίκιο. Και οι ίδιες μου είπαν ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη εξέλιξη στην εταιρία τους, αν και εμένα η φάση διοργάνωσης συνεδρίων μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Όσο για το τελευταίο, μου είπαν ότι η αυτή η εταιρία πληροφορικής συμμετέχει σε διαγωνισμούς όταν προκηρρύσονται έργα και αν κερδίσει αναλαμβάνει το έργο. (Νομίζω πως έχουν αναλάβει και έργο σε ευρωπαικο επίπεδο). Είναι καινούρια εταιρία αλλά απ΄όσο γνωρίζω κερδοφόρα και με πολύ ικανά στελέχη. Ο δικός μου ρόλος θα είναι σε κάθε έργο που θα αναλαμβάνουμε να βοηθάω στη σύνταξη φακέλων....κάπως μου τους ονόμασε, δεν θυμάμαι πώς.:redface:

Εχμμμμ αυτά λίγο πολύ...Καμιά ιδέα, παρατήρηση, οτιδήποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγώ θα πήγαινα χαλαρά στο πρώτο..καλύτερα να ξεκινάς από μεγάλη εταιρεία. Και φυσικά, έχει και άλλα πλεονεκτήματα, απ'ότι φαίνεται.

και μειονεκτήματα σίγουρα θα έχει, μην αυταπατάσαι:Pαπλά τα ανακαλύπτεις αργότερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ θα πήγαινα χαλαρά στο πρώτο..καλύτερα να ξεκινάς από μεγάλη εταιρεία. Και φυσικά, έχει και άλλα πλεονεκτήματα, απ'ότι φαίνεται.

και μειονεκτήματα σίγουρα θα έχει, μην αυταπατάσαι:Pαπλά τα ανακαλύπτεις αργότερα:P

+1

[σε όλες τις γραμματοσειρές :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
απ όσα γράφεις νομίζω ότι η πρώτη περίπτωση είναι η καταλληλότερη
στις άλλες δύο πιο πολύ ως κομπαρσοδουλειά είναι παρά ουσίας βάσει των σπουδών σου

η σύνταξη των φακέλων πάντως για διαγωνισμούς δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, πίστεψε με.
πιο πολύ κι αυτό από γραμματειακή υποστήριξη γίνεται παρά ουσιώδης δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Να 'στε καλά ρε παιδιά, με βοηθήσατε πολύ. Χαίρομαι που υπάρχει ομοφωνία απόψεων και που λίγο πολύ μου επιβεβαιώσατε αυτά που σκεφτόμουν. Θα πάω στο πρώτο. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο? Είχα κάνει τα χαρτιά μου για γραμματέας στην έδρα της UNESCO στο ΑΠΘ και με κάλεσαν να πάω σε διαγωνισμό τη Δευτερα στις 4 η ώρα. Θα πειράξει πολύ αν μεθαύριο που θα πάω στη δουλειά πρώτη μέρα τους πω ότι τη δευτέρα έχω κανονισμένη κάποια σημαντική υποχρέωση και πρέπει να φύγω στις 3? Ξέρω ότι οι πιθανότητες να με πάρουν στην UNESCO είναι 1 στις 36 (τόσοι θα είναι στο διαγωνισμό) αλλά θέλω να δοκιμάσω. Αν πω ότι έχω κανονισμένο ένα ραντεβού στο γιατρό και είναι επείγον θα φανεί πολύ κάπως???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πεστους το εσύ, και ανάφερε από δίπλα ότι θα συμπληρώσεις αυτές τις ώρες την επόμενη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα να τους πεις ότι είχες ήδη κανονίσει από πριν μια πολλή σημαντική δουλειά για την Δευτέρα μιας που δεν ήξερες ακόμα ότι θα σε προσλαμβάνανε.
Αλλά μην πεις γιατρό, θα σε καταλάβουν
Χίλιες φορές να πεις για κάποια πανεπιστημιακή εργασία που πρέπει να παραδώσεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, κάποια διάλεξη, κάποια συνάντηση με ένα καθηγητή ...
Στο κάτω κάτω... σε ειδοποίησαν σήμερα ότι σε δυο μέρες πιάνεις δουλειά... είναι λογικό να έχεις αφήσει ίσως κάποιες εκκρεμότητες μην γνωρίζοντας τι θα συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
πεστους το εσύ, και ανάφερε από δίπλα ότι θα συμπληρώσεις αυτές τις ώρες την επόμενη μέρα.

Χα! Ευχαριστώ, πολύ καλό αυτό με τις ώρες την επόμενη μέρα, δεν το είχα σκεφτεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα να τους πεις ότι είχες ήδη κανονίσει από πριν μια πολλή σημαντική δουλειά για την Δευτέρα μιας που δεν ήξερες ακόμα ότι θα σε προσλαμβάνανε.
Αλλά μην πεις γιατρό, θα σε καταλάβουν
Χίλιες φορές να πεις για κάποια πανεπιστημιακή εργασία που πρέπει να παραδώσεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, κάποια διάλεξη, κάποια συνάντηση με ένα καθηγητή ...
Στο κάτω κάτω... σε ειδοποίησαν σήμερα ότι σε δυο μέρες πιάνεις δουλειά... είναι λογικό να έχεις αφήσει ίσως κάποιες εκκρεμότητες μην γνωρίζοντας τι θα συμβεί.

Ναι και εγώ έτσι ακριβώς το σκεφτόμουνα. Είναι λογικό να είχα κάτι κανονισμένο για τη Δευτέρα από τη στιγμή που δεν ήξερα ότι θα με πάρουν στη δουλειά. Αλλά αν δεν πω γιατρό, τότε τι? Πανεπιστημιακή εργασία ή οτιδήποτε πανεπιστημιακό δεν παίζει γιατί έχω τελειώσει. Τι να πω? χρτςς χρτςςςς:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δε θα έλεγα καν δικαιολογία...
Έχεις μια δουλειά, ξεκινάς πολύ άμεσα, e... σιγά τις λίγες ώρες! Αν είναι κάτι "προκανονισμενο", τι να σου πουν... Εδώ άλλοι έπιασαν δουλειά για λίγες μέρες και μετά εξαφανίστηκαν για διακοπές 10 μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top