Επαγγελματική επιτυχία: από τι εξαρτάται;

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Παιδια εχετε απολυτο δικιο πλεον οι καθηγητες δεν εχουν καμμια ελπιδα να εργαστουν σ αυτο που σπουδασαν εκτος και αν εχουν ''καλες'' γνωριμιες ..Εγω ειμαι απο αυτους που δεν εχουν οποτε αναγκαζομαι να στραφω σ αλλο επαγγελμα..Ειναι τοσο τραγικη η αγορα εργασιας για εμας που δεν αφηνει περιθωρια...Δεν λεω ειναι πολυ ομορφο να σπουδασεις κατι που αγαπας αλλα οι σπουδες τελειωνουν καποια στιγμη και μετα εχεις υποχρεωσεις..Σ ενα παραμυθενιο περιβαλλον ολοι θα ασχολουνταν μ αυτο που τους αρεσει αλλα η πραγματικοτητα ειναι δυσκολη και δυστυχως για να ζησει κανεις χρειαζεται χρηματα..Το λεω αυτο πιο πολυ για τους νεους που τωρα επιλεγουν επαγγελματικη σταδιοδρομια μακαρι να μου τα χε πει και εμενα καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αχχχ πάρε και ischool life lessons

μ' αρέσει που το θέμα με τις θεωρητικές σχολές και καλά είναι πως έχουν τέτοια ζήτηση που για να βρεις δουλειά θα πας σε άλλο αντικείμενο που μπορεί να μη σου αρέσει ( που δεν ισχύει αλλά χάριν συζήτησης... ) ενώ αντ αυτού τους προτρέπετε να επιλέξουν εξαρχής διαφορετικό αντικείμενο που μπορεί επίσης να μη τους αρέσει. λολ

:whatever:

Η λογική ήταν πως απ το να δουλεύεις πωλητής καρτών cosmote και να μοιράζεις φυλλαδια έχοντας πτυχίο φιλολογου, κοινιωλογου η αλλης παρεμφερους μπουρδας, τουλάχιστο σπούδασε σε χώρο που έχει ψωμί. Και στις δύο περιπτώσεις θα κάνεις δουλεια που δε σου αρέσει αλλά στη δεύτερη θα εχεις τουλαχιστο λεφτά.

Τώρα αν ο κάθε τρόμπας δεν μπορεί να πει 1 + 1 κάνει 2 και νομίζει πως θα τελειώσει φιλολογία και θα τη βρει την λύση επειδή το αγαπάει το επάγγελμα χέστηκα προσωπικά. Λιγότερος ανταγωνισμός για μένα, όχι πως τέτοια άτομα θα μπορούσαν να αποτελέσουν ανταγωνισμό εξ αρχής, αλλά λέμε τώρα χάριν συζήτησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Συγκρίνεις το φιλόλογος της γενιάς του πολυτεχνείου που με το πτυχίο του είχε εξασφαλισμένο διορισμό στο δημόσιο και έβγαζε ένα αξιοσέβαστο ποσό από τα ιδιαίτερα με το σημερινό φιλόλογο. Eπίσης συγκρίνεις τη φορολογία του παρελθόντος με τη φορολογία σήμερα; :/:
Δεν κάνω καμμιά σύγκριση, δεν γίνεται να κάνω εξάλλου γιατί δεν έχει καμμιά σχέση η εποχή που λες με το τώρα. Ποτέ όμως δεν ήταν ιδανικά τα πράγματα στην Ελλάδα, με εξαίρεση κάποιους κλάδους.
Ναι αρκετοί άνθρωποι, που αντιπροσώπευαν διάφορους επαγγελματικούς κλάδους ζούσαν άνετα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως τους άρεσε ιδιαίτερα αυτό που έκαναν σαν επάγγελμα. Και το να θέλεις (να το θέλεις όμως πραγματικά, όχι να το επιλέξεις λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης) να σπουδάσεις φιλολογία, δεν σημαίνει πως ήθελες ντε και σώνει να γίνεις καθηγητής.
Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά όπως και κάποια (ας τα πούμε ταλέντα) που πρέπει να τα διαθέτεις για να γίνεις καθηγητής, όπως μεταδοτικότητα για αρχή αλλά και να αγαπάς πραγματικά τα παιδιά και την νέα γενιά γενικά. Κάτι που δεν συμβαίνει με τους περισσότερους καθηγητές ή ακόμα και δασκάλους. Είχα καθηγητή μαθηματικών που λειτουργούσε σαν το καλύτερο υπνωτικό μέσα στην τάξη, έχω κάνει απίστευτους ύπνους στις ώρες του και σημειωτέον πως λάτρευα και λατρεύω τα μαθηματικά.:/:

Το εργασιακό περιβάλλον και οι συνθήκες διαβίωσης έχουν αλλάξει αρκετά τις τελευτάίες δεκαετίες εσείς θα το θυμάστε και καλύτερα.Ο καθηγητής μου έλεγε οτι την ημέρα το 1995 έβγαζε 5000 δραχμές κάνοντας ιδιαίτερα φυσική και μαθηματικά σε μαθητές τότε η αυτασφάλιση του ήταν πολύ πιο φθηνή στον ΟΑΕΕ δεν υπήρχε ακρίβεια ούτε φόροι 24% στα προιόντα χώρια οτι μπορούσες να διοριστείς στο δημόσιο εαν το ήθελες αλλά και οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα τότε δεν ήταν άσχημες ζούσες και μάλιστα πλουσιοπάροχα.Τώρα απο το 2006 οι πόρτες του διορισμού στο δημόσιο έκλεισαν οπότε όσοι έχουν αποφοιτήσει απο φυσικό,χημικό,μαθηματικό,φιλολογικό κτλ την τελευταία δεκαετία έίναι αναγκασμένοι να εργαστούν ιδιωτικό τομέα που είναι και μονόδρομος.Έτσι πως έχουν καταντήσει τον ιδιωτικό τομεα έχεις να επιλέξεις μεταξύ του πανάθλιου μισθού φροντιστηρίου (2,65€ έως το μέγιστο 5€ στην καλύτερη),ιδιαίτερα με δικιά σου αυτασφάλιση αρα επιπλέον έξοδα ή στην καλύτερη αν έχεις γνωστό σε ιδιωτικό σχολείο 586€ το μήνα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.Με την σημερινή ακρίβεια και τους πενιχρούς αυτούς μισθούς και τρελή οικονομία δεν την βγάζεις καθαρή για πάνω απο 5 χρόνια (μόλις ξεκινάς να πατάς τα 30 εκεί ξεκινάει και σε προβληματίζει έντονα το πράγμα και πλέον είναι αργά να κάνεις κάτι).





Υ.Γ το κράτος ευθύνεται για το ότι δεν παλεύεται η κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα πλην κάποιων σημαντικών εξαιρέσεων γιατί αυτό άυξησε τις εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία,την αύξηση του ΦΠΑ στα προιόντα,την επιβολή ΦΠΑ 24% στην ιδιωτική εκπαίδευση,ειδικό φόρο κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης,φόρους αλληλεγγύης κτλ.
Και πριν το 1995 τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα, για την ακρίβεια άρχισαν να χειροτερεύουν την δεύτερη τετραετία του ΠΑΣΟΚ γιατί βέβαια δεν γινόταν για 8 χρόνια να δίνει και να δίνει, ακόμα κι ο έρμος ο Τσοβόλας είχε κάποια όρια όπως και το ταμείο του κράτους.
Εγώ έκανα ιδιαίτερα από τις αρχές της δεκαετίας του '80 και κατάφερνα και ζούσα τον εαυτό μου, την μάνα μου και την αδελφή μου και συγχρόνως έκανα αυτασφάλιση στην μητέρα μου χωρίς να στερούμαστε τίποτα.
Αλλά βρε παιδιά, από πότε ο διορισμός στο δημόσιο έγινε όνειρο ζωής για τους νέους; Βλέπω σε άλλα νήματα και τάσσεστε όλοι κατά του δημοσίου και των δημοσίων υπαλλήλων και ξαφνικά παρουσιάζετε σαν ιδανική κατάσταση, μια εποχή που ο κάθε απόφοιτος κατάφερνε να διοριστεί στο δημόσιο.:confused:
Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ εννοείται.

Υ.Γ. ΄Ενα μόνο πραγματάκι να θυμάστε, το λέω γιατί όλα αυτά που εσείς περιγράφετε επειδή κάπου τα έχετε διαβάσει και τα χρησιμοποιείτε σαν επιχειρήματα σε διάφορα θέματα για να υποστηρίξετε την άποψή σας, εγώ τα έχω ζήσει. ΄Ολα αυτά τα χρόνια της ευμάρειας (όχι μόνο αυτά εννοείται αλλά και οι διάφορες κομπίνες και ρεμούλες πολιτικών που ακόμα έχουν στόμα και μιλάνε αντί να μπουν στην τσέπη τους), μας έφεραν στα χάλια που είμαστε σήμερα. Παράδειγμα τα πρώτα χρόνια του Ανδρέα Παπανδρέου και οι διάφορες παροχές προς του πολίτες που γίνονταν με δανεικά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά βρε παιδιά, από πότε ο διορισμός στο δημόσιο έγινε όνειρο ζωής για τους νέους; Βλέπω σε άλλα νήματα και τάσσεστε όλοι κατά του δημοσίου και των δημοσίων υπαλλήλων και ξαφνικά παρουσιάζετε σαν ιδανική κατάσταση, μια εποχή που ο κάθε απόφοιτος κατάφερνε να διοριστεί στο δημόσιο.:confused:

Συνοψιζείς πολύ ωραία την κατάντια της γεννιάς μου. Αυτό οφείλεται στο ότι μεγαλώσαμε μέσα στην αυθονία και συνεπώς δεν μάθαμε να δουλεύουμε, αλλά καλούμαστε να ζήσουμε σε ένα περιβάλλον όπου οι μόνοι που θα επιβιώσουν θα είναι οι εργατικοί και οι πιο ευέλικτοι.

Μ'αρέσει επίσης που βρίζουμε τη δική σου γεννιά ενώ έχουμε την ίδια και χειρότερη νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Συνοψιζείς πολύ ωραία την κατάντια της γεννιάς μου. Αυτό οφείλεται στο ότι μεγαλώσαμε μέσα στην αυθονία και συνεπώς δεν μάθαμε να δουλεύουμε, αλλά καλούμαστε να ζήσουμε σε ένα περιβάλλον όπου οι μόνοι που θα επιβιώσουν θα είναι οι εργατικοί και οι πιο ευέλικτοι.

Μ'αρέσει επίσης που βρίζουμε τη δική σου γεννιά ενώ έχουμε την ίδια και χειρότερη νοοτροπία.
Δεν βλέπω καμμιά κατάντια στην γεννιά σου, ούτε στην επόμενη, ούτε στην προηγούμενη. Το ότι κάποια παιδιά μεγαλώσατε τις δεκαετίες του '80 και του '90 που πράγματι υπήρχε αφθονία, δεν είναι δική σας ευθύνη. ΄Ετσι ήταν τα πράγματα αυτές τις δεκαετίες και έτσι μάθατε να ζείτε. Και δεν είπα ποτέ πως δεν μάθατε να δουλεύετε, απλά σας περιέγραψα πως ήταν τα πράγματα για τους ενήλικες εκείνη την εποχή.
Και την δική μου γεννιά έχετε δίκιο να την βρίζετε, πολλοί υπήρξαν από αφελείς έως φανατικά ηλίθιοι. Δεν γίνεται να θεωρείς ευμάρεια το να παίρνεις εορτοδάνεια για αηδίες και μετά να φτάνεις στην δική μας εποχή και να χρωστάς και της Μιχαλούς.:/:

Επίσης υπάρχουν τομείς στο δημόσιο που εγώ πιστεύω πως πρέπει να διατηρηθούν και συνεπώς χρειάζεται και να επανδρώνονται, όπως τα δημόσια νοσοκομεία όπου ελάχιστοι εργαζόμενοι "το ξύνουν" όπως πιστεύετε (κυρίως οι διοικητικοί υπάλληλοι και σας το λέω εμπεριστατωμένα), τα δημόσια σχολεία γιατί η παιδεία πρέπει να είναι δημόσιο αγαθό και ίσως και κάποιοι άλλοι τομείς που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή.
Αλλά πρέπει να θέλει κάποιος να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά, να το θέλει πραγματικά σαν όνειρο ζωής και όχι να το βλέπει σαν μια ευκαιρία για σίγουρη και μόνιμη δουλειά. Πρέπει δηλαδή να θέλει να ανακουφίσει ασθενείς ή να ασχοληθεί με τα παιδιά. Αλλιώς η μόνη επιλογή είναι ο ιδιωτικός τομέας που βέβαια αργοπεθαίνει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
:whatever:

Η λογική ήταν πως απ το να δουλεύεις πωλητής καρτών cosmote και να μοιράζεις φυλλαδια έχοντας πτυχίο φιλολογου, κοινιωλογου η αλλης παρεμφερους μπουρδας, τουλάχιστο σπούδασε σε χώρο που έχει ψωμί. Και στις δύο περιπτώσεις θα κάνεις δουλεια που δε σου αρέσει αλλά στη δεύτερη θα εχεις τουλαχιστο λεφτά.

Τώρα αν ο κάθε τρόμπας δεν μπορεί να πει 1 + 1 κάνει 2 και νομίζει πως θα τελειώσει φιλολογία και θα τη βρει την λύση επειδή το αγαπάει το επάγγελμα χέστηκα προσωπικά. Λιγότερος ανταγωνισμός για μένα, όχι πως τέτοια άτομα θα μπορούσαν να αποτελέσουν ανταγωνισμό εξ αρχής, αλλά λέμε τώρα χάριν συζήτησης...

Εξειδίκευση παίρνεις κι απ' την ίδια την εργασία δεν είναι κάτι που σπουδάζεται απαραίτητα. Αυτό το συνειρμό πως ή θα σπουδάσεις στον τάδε τομέα ή θα καταλήξεις να πουλάς κάρτες τον έβγαλες απ' το κεφάλι σου.

Γιατί έτσι κι αλλιώς το να εργαστείς ως κάτι που να μη σου αρέσει είναι εύκολο. Το να το σπουδάσεις όμως είναι εντελώς άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αρχικως και σημαντικοτερο -να σου αρεσει!
Αν δε σου αρεσει αυτο που κανεις θα βαρυγκομας ολη μερα, ολο τον μηνα, μια ζωη!

Πιστευω πως αν αγαπας αυτο που κανεις, ψαχνεσαι και ολο κατι καταφερνεις.

Βεβαια να σου αρεσει και η δουλεια γενικως.

Ξερω πολλους τεμπεληδες σε τουτη τη ζωη σε τουτη τη χωρα που κοπροσκυλιαζουν μερα νυχτα δηθεν μου ταχα ενα καρο δικαιολογιες. Και ειναι νεοι. Πραγματικα δεν τους αντεχω... Ή δεν τους κανω παρεα.

Ειναι τοσο ωραιο να σαι δημιουργικος, παραγωγικος και να κυνηγας να εξελισσεσαι, να προοδευεις!!!
Υπαρχει πιο ωραιο στη ζωη; Ειναι το κινητρο που αναφερθηκε.

Ολα αυτα πανε μαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[/QUOTE]Εξειδίκευση παίρνεις κι απ' την ίδια την εργασία δεν είναι κάτι που σπουδάζεται απαραίτητα. Αυτό το συνειρμό πως ή θα σπουδάσεις στον τάδε τομέα ή θα καταλήξεις να πουλάς κάρτες τον έβγαλες απ' το κεφάλι σου.[/QUOTE]

ΑΝ εξειδίκευση παίρνεις από την εργασία τότε γιατί δεν πάνε να δουλέψουν απ'τα 18 και να τελειώνει το πανηγύρι? Ή μήπως πλέον το κάθε καρυδιάς καρύδι ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την κλασσική μόρφωση που πρέπει οι γονείς και ο φορολογούμενος να σκάσουν 40 χιλιάρικα γιατί το παιδί θα πεθάνει αν δεν μάθει αρχαία?

Γιατί έτσι κι αλλιώς το να εργαστείς ως κάτι που να μη σου αρέσει είναι εύκολο. Το να το σπουδάσεις όμως είναι εντελώς άλλη ιστορία.

Γι' αυτό υπάρχει και μηδενική ανεργία, επειδή είναι τόσο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ανεργία υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές, κι όσες υπάρχουν μοιράζουν ψίχουλα. Όχι γιατί το αντικείμενο είναι βαρετό λολ.

Αντίστοιχα το ότι μπορεί κάποιος να δουλέψει από τα 18 του και στα 25 του να καθαρίζει 1800 καθαρά δε σημαίνει πως το ίδιο μπορεί να συμβαίνει σε μαζική κλίμακα. Αλλά υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δεν απαιτεί πτυχίο. Τώρα προσωπικά δεν θα κατηγορήσω κανέναν για το ότι επέλεξε να σπουδάσει δικαίωμά του είναι όπως και κάθε άλλου να ξοδέψει 4 χρόνια απ τη ζωή του ώστε να μάθει κατι παραπανω το πόσο μπορεί να του χρησιμεύσει το γνωρίζει μόνο εκείνος.

Προσωπικά πάντως στην πιο παραγωγική ηλικία ενός ανθρώπου δε θα έβαζα σε καμία περίπτωση μια δουλειά ανειδίκευτου ( έστω και με τις όποιες προοπτικές ανέλιξης ) πάνω από τις σπουδές με μόνη εξαίρεση αν μιλαμε για έναν χαρακτήρα που δε γουστάρει το διάβασμα εξολοκλήρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Θα καταλάβεις το νόημα, όταν και αν χρειασθεί ποτέ να συντηρήσεις τον εαυτό σου, χωρίς τα λεφτά των γονιών. Αν δεν έχεις να φας και να πληρώσεις νοίκι θα δουλέψεις όπου βρεις ή αλλιώς θα ακολουθήσεις το όνειρο της θεωρητικής σχολής και θα τρως από τα συσσίτια της εκκλησίας. Αυτό το "Αν είσαι ευχαριστημένος με την ασχολία σου θα βρεις χίλιους τρόπους να τη στηρίξεις" είναι για το μάθημα της έκθεσης στο λύκειο. Στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό. Αλλά δεν κατηγορώ γιατί είσαι μόνο 19 και ζεις ακόμη σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Όταν θα βγεις στην πραγματική Ελλάδα του σήμερα και δεις τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα και όχι όπως σου τα περιγράφουν οι καθηγητές σου θα αλλάξεις αρκετές απόψεις.

Καταρχήν εγώ και οι θεωρητικές σχολές δεν έχουμε καμία σχέση.Επίσης έχω δουλέψει κι δουλεύω,δε ζω στον κόσμο μου.Απλά πιστεύω πως για κάποιους ίσως αξίζει το ρίσκο και η περιπέτεια του να κάνεις αυτό που θες πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Καταρχήν εγώ και η θεωρητικές σχολές δεν έχουμε καμία σχέση.Επίσης έχω δουλέψει κι δουλεύω,δε ζω στον κόσμο μου.Απλά πιστεύω πως για κάποιους ίσως αξίζει το ρίσκο και η περιπέτεια του να κάνεις αυτό που θες πραγματικά.


Είσαι Χριστιανή, right?
Τέλος πάντων.

Το ρίσκο και η περιπέτεια φυσικά και αξίζουν για τους περισσότερους ανθρώπους αλλά δεν είναι αυτοί ο κανόνας.
Οι δύο από τις 5 σημαντικότερες ανάγκες του ανθρώπου είναι η ασφάλεια και το καταφύγιο. Αυτά τα πετυχαίνεις όταν εργάζεσαι και βγάζεις κέρδος.
Το να εργάζεσαι σε μια δουλειά που σου αρέσει, καλύπτει την τελευταία βασική ανθρώπινη ανάγκη που είναι η αυτοέκφραση (η εσωτερική πληρότητα αν θες). Σε καμια περίπτωση όμως, δεν είναι η αυτοέκφραση σημαντικότερη από το καταφύγιο, την ασφάλεια ή την εξασφάλιση της τροφής.
Επομένως, προταρχικός σκοπός είναι η εργασία με σκοπό την εξασφάλιση των σημαντικότερων αναγκών, όχι της αυτοέκφρασης.
Νομίζω πως αυτό που εννοεί ο Ξεχασμένος (:confused:) είναι πως η εργασία που σου χαρίζει εσωτερική πληροτητα αλλά όχι ένα πιάτο φαί, είναι δώρον άδωρον.

Οι 5 βασικές, ανθρώπινες ανάγκες είναι οι (ο καθενας τις περιεγραφει διαφορετικα. εγω τις επιλεγω με αυτον τον τροπο):
-Ασφαλεια
-Καταφυγιο
-Τροφη
-Σεξ (αναπαραγωη ή απόλαυση)
-Αυτοεκφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανεργία υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές, κι όσες υπάρχουν μοιράζουν ψίχουλα. Όχι γιατί το αντικείμενο είναι βαρετό λολ.

Γράφεις ότι νάνε πραγματικά. Ποιος μίλησε για βαρετό ή όχι αντικείμενο. Δεν βρίσκεις δουλειά σαν φιλόλογος γιατί δεν παράγεις κάτι το οποίο έχει ζήτηση στην αγορά. Αυτό είναι που λέω εξ αρχής.

Αντίστοιχα το ότι μπορεί κάποιος να δουλέψει από τα 18 του και στα 25 του να καθαρίζει 1800 καθαρά δε σημαίνει πως το ίδιο μπορεί να συμβαίνει σε μαζική κλίμακα. Αλλά υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δεν απαιτεί πτυχίο. Τώρα προσωπικά δεν θα κατηγορήσω κανέναν για το ότι επέλεξε να σπουδάσει δικαίωμά του είναι όπως και κάθε άλλου να ξοδέψει 4 χρόνια απ τη ζωή του ώστε να μάθει κατι παραπανω το πόσο μπορεί να του χρησιμεύσει το γνωρίζει μόνο εκείνος.

Καλά προφανώς και δεν κατηγορείς κάποιον, αφού όλα για σένα είναι τσάμπα, είναι ανθρώπινα δικαιώματα και δεν υπάρχουν περιορισμένοι πόροι. Απλά να μην κατηγορείς μετά και τον φοροφυγά που δεν θέλει να σεκοντάρει άλλο με την παραγωγικότητά του ένα σύστημα όπου κάποιος μπορεί να κάνει το κέφι του σπουδάζοντας με τα λεφτά αλλουνού κάτι το οποίο δεν έχει καμία ζήτηση στην αγορά και άρα ο απόφοιτος του θα είναι ανειδίκευτος στα 24 και μέχρι τα 40 κάτω από το αφορολόγητο. Αλλά τώρα θα μου πεις εδώ σεκοντάρουμε άλλα και άλλα θέματα οι ανθρωπιστικές σπουδές μας πείραξαν, και θα έχεις και δίκιο.

Προσωπικά πάντως στην πιο παραγωγική ηλικία ενός ανθρώπου δε θα έβαζα σε καμία περίπτωση μια δουλειά ανειδίκευτου ( έστω και με τις όποιες προοπτικές ανέλιξης ) πάνω από τις σπουδές με μόνη εξαίρεση αν μιλαμε για έναν χαρακτήρα που δε γουστάρει το διάβασμα εξολοκλήρου.

Τη μία λες ότι την ειδίκευση την αποκτάς στην δουλειά και μετά λες πως στην πιο παραγωγική μας ηλικία που είναι τα 30-50 btw όχι τα 20 δεν πρέπει να δουλεύουμε αλλά να "μορφωνόμαστε". Λες και η μόρφωση είναι αποκλειστικό προνόμιο του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είσαι Χριστιανή, right?
Τέλος πάντων.

Το ρίσκο και η περιπέτεια φυσικά και αξίζουν για τους περισσότερους ανθρώπους αλλά δεν είναι αυτοί ο κανόνας.
Οι δύο από τις 5 σημαντικότερες ανάγκες του ανθρώπου είναι η ασφάλεια και το καταφύγιο. Αυτά τα πετυχαίνεις όταν εργάζεσαι και βγάζεις κέρδος.
Το να εργάζεσαι σε μια δουλειά που σου αρέσει, καλύπτει την τελευταία βασική ανθρώπινη ανάγκη που είναι η αυτοέκφραση (η εσωτερική πληρότητα αν θες). Σε καμια περίπτωση όμως, δεν είναι η αυτοέκφραση σημαντικότερη από το καταφύγιο, την ασφάλεια ή την εξασφάλιση της τροφής.
Επομένως, προταρχικός σκοπός είναι η εργασία με σκοπό την εξασφάλιση των σημαντικότερων αναγκών, όχι της αυτοέκφρασης.
Νομίζω πως αυτό που εννοεί ο Ξεχασμένος (:confused:) είναι πως η εργασία που σου χαρίζει εσωτερική πληροτητα αλλά όχι ένα πιάτο φαί, είναι δώρον άδωρον.

Οι 5 βασικές, ανθρώπινες ανάγκες είναι οι (ο καθενας τις περιεγραφει διαφορετικα. εγω τις επιλεγω με αυτον τον τροπο):
-Ασφαλεια
-Καταφυγιο
-Τροφη
-Σεξ (αναπαραγωη ή απόλαυση)
-Αυτοεκφραση

Με έχετε βγάλει χριστιανή,φοιτήτρια φιλολογίας,άνεργη και μέχρι στιγμής έχετε πέσει έξω σε όλα :P

Συμφωνώ με αυτά που λες.Από ένα σημείο και μετά είναι θέμα μυαλού και τι ζητάει ο καθένας απο τη ζωή του.Πώς τον έχουν μεγαλώσει και τι έχει μάθει να ψάχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γράφω:
Γιατί έτσι κι αλλιώς το να εργαστείς ως κάτι που να μη σου αρέσει είναι εύκολο. Το να το σπουδάσεις όμως είναι εντελώς άλλη ιστορία.

και μου πετάς την ανεργία απ' το πουθενά:
Γι' αυτό υπάρχει και μηδενική ανεργία, επειδή είναι τόσο εύκολο.

Απ' τη μία μας λες πως όσοι σπουδάζουν φιλόλογοι δε βρίσκουν δουλειά κι απ' την άλλη πως το πρόβλημα είναι πως βρίσκουν, απλά σε άσχετες δουλειές. Προφανώς και μιλάω απ την αρχή για δουλειά γενικά.

Και σου λέω πως το πρόβλημα δεν είναι πως υπάρχουν δουλειές γενικά αλλά πως όσες υπάρχουν είναι τύπου "μοίραζε κάρτες έξω απ' το μετρό" ή τέλος πάντων ανειδίκευτες part time μαλακίες οι οποίες δε φτάνουν να καλύψουν τα έξοδα κάποιου και δεν είναι και πραγματικές δουλειές στη τελική. Οπότε ο άλλος σου λέει απ' το να δουλεύω ως ανειδίκευτος με 1.5 ευρώ την ώρα ας παίρνω τα 8πλάσια σε ιδιαίτερα έστω κι αν μιλάμε για 3-4 ώρες τη βδομάδα. Τι δε καταλαβαίνεις;

Οι τομείς που αναφέρεις απασχολούν μόνο ένα μικρό κομμάτι της ελληνικής αγοράς εργασίας. Όλα τα υπόλοιπα δηλαδή τι νομίζεις πως ειναι;

Καλά προφανώς και δεν κατηγορείς κάποιον, αφού όλα για σένα είναι τσάμπα, είναι ανθρώπινα δικαιώματα και δεν υπάρχουν περιορισμένοι πόροι. Απλά να μην κατηγορείς μετά και τον φοροφυγά που δεν θέλει να σεκοντάρει άλλο με την παραγωγικότητά του ένα σύστημα όπου κάποιος μπορεί να κάνει το κέφι του σπουδάζοντας με τα λεφτά αλλουνού κάτι το οποίο δεν έχει καμία ζήτηση στην αγορά και άρα ο απόφοιτος του θα είναι ανειδίκευτος στα 24 και μέχρι τα 40 κάτω από το αφορολόγητο. Αλλά τώρα θα μου πεις εδώ σεκοντάρουμε άλλα και άλλα θέματα οι ανθρωπιστικές σπουδές μας πείραξαν, και θα έχεις και δίκιο.

Μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια τώρα; η φοροδιαφυγή είναι ποινικό αδίκημα.Το να σπουδάσεις κάτι που δεν έχει ζήτηση δεν είναι καν κατακριτέο μπορείς καταρχήν κάλλιστα να φύφεις έξω και να δουλέψεις εκεί όπως κάνουν πολλοί. Αν το κράτος του οποίου ευθύνη είναι αυτό, πιστεύει πως δίνει περισσότερες εξειδικεύσεις απ' όσες μπορεί να απορροφήσει η κοινωνία του μπορεί να κλείσει κάποιες σχολές ή να μειώσει θέσεις αλλά δεν το κάνει και καλώς δεν το κάνει γιατί η κρίση αυτή τη στιγμη είναι τεχνητή και παρωδική και δε θα πρεπε να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις βεβιασμένα.

Τη μία λες ότι την ειδίκευση την αποκτάς στην δουλειά και μετά λες πως στην πιο παραγωγική μας ηλικία που είναι τα 30-50 btw όχι τα 20 δεν πρέπει να δουλεύουμε αλλά να "μορφωνόμαστε". Λες και η μόρφωση είναι αποκλειστικό προνόμιο του πανεπιστημίου.

Δε μίλησα πουθενά για μόρφωση σε αυτό που παραθέτεις προφανώς και μπορείς να εξειδικευτείς και με άλλους τρόπους. Απλά στο 2016 έχει πέσει πλέον τόση εξειδίκευση και σε συνδιασμό με την παγκοσμιοποίηση που σαν safe bet θα έλεγα σε κάποιον αν μπορείς να σπουδάσεις κάντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γράφω:


και μου πετάς την ανεργία απ' το πουθενά:


Απ' τη μία μας λες πως όσοι σπουδάζουν φιλόλογοι δε βρίσκουν δουλειά κι απ' την άλλη πως το πρόβλημα είναι πως βρίσκουν, απλά σε άσχετες δουλειές. Προφανώς και μιλάω απ την αρχή για δουλειά γενικά.

Τόση ώρα λέω πως δεν πρόκειται να βρούνε δουλειά στον τομέα τους γιατί ο τομέας τους δεν υφίσταται στην αγορά. Δεν συνεννοούμαστε σήμερα.

Και σου λέω πως το πρόβλημα δεν είναι πως υπάρχουν δουλειές γενικά αλλά πως όσες υπάρχουν είναι τύπου "μοίραζε κάρτες έξω απ' το μετρό" ή τέλος πάντων ανειδίκευτες part time μαλακίες οι οποίες δε φτάνουν να καλύψουν τα έξοδα κάποιου και δεν είναι και πραγματικές δουλειές στη τελική. Οπότε ο άλλος σου λέει απ' το να δουλεύω ως ανειδίκευτος με 1.5 ευρώ την ώρα ας παίρνω τα 8πλάσια σε ιδιαίτερα έστω κι αν μιλάμε για 3-4 ώρες τη βδομάδα. Τι δε καταλαβαίνεις;

Υπάρχουν ακόμη μαλάκες που πληρώνουν 12ευρώ την ώρα για ιδιαίτερο στα αρχαία? :D το μάθαμε κι αυτό. Εγώ πάντως όσες αγγελίες από φιλολόγους κάθε γλώσσας έχω δει η τιμή κυμαίνεται κάτω από 5 ευρώ και ιδιαίτερα σε φοιτήτριες θα βρεις και με 2, 1,5 κτλ οι οποίες αν πληρώνεις στην πρώτη του μηνός σου κάνουν και μια πίπα δώρο για να διαφοροποιηθούν από τον ανταγωνισμό. Δουλειά με προοπτική μιλάμε.

Οι τομείς που αναφέρεις απασχολούν μόνο ένα μικρό κομμάτι της ελληνικής αγοράς εργασίας. Όλα τα υπόλοιπα δηλαδή τι νομίζεις πως ειναι;

Όλα τα άλλα είναι τομείς που δεν χρειάζονται πτυχίο.

Μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια τώρα; η φοροδιαφυγή είναι ποινικό αδίκημα.Το να σπουδάσεις κάτι που δεν έχει ζήτηση δεν είναι καν κατακριτέο μπορείς καταρχήν κάλλιστα να φύφεις έξω και να δουλέψεις εκεί όπως κάνουν πολλοί. Αν το κράτος του οποίου ευθύνη είναι αυτό, πιστεύει πως δίνει περισσότερες εξειδικεύσεις απ' όσες μπορεί να απορροφήσει η κοινωνία του μπορεί να κλείσει κάποιες σχολές ή να μειώσει θέσεις αλλά δεν το κάνει και καλώς δεν το κάνει γιατί η κρίση αυτή τη στιγμη είναι τεχνητή και παρωδική και δε θα πρεπε να παίρνονται τέτοιες αποφάσεις βεβιασμένα.

Μια χαρά σύγκριση είναι. Ποσώς με ενδιαφέρει αν το ένα είναι οικονομικό έγκλημα. Το αν κάτι είναι παράνομο δεν σημαίνει πως είναι και ανήθικο ούτε αν κάτι είναι νόμιμο σημαίνει πως είναι και ηθικό. Από την στιγμή που με υποχρεώνεις να πληρώσω φόρο για να συντηρώ τα πανεπιστήμια θέλω τουλάχιστο να ξέρω ότι από αυτά τα ιδρύματα θα βγούνε άτομα τα οποία θα προσφέρουν οικονομική ανάπτυξη στην κοινωνία με αποτέλεσμα να επωφεληθώ κι εγώ εμμέσως. Δεν με ενδιαφέρει να έχω υπάλληλο σε βενζινάδικο που να μπορεί να απαγγείλει Όμηρο. Το να φύγεις έξω είναι επίσης ακριβώς το ίδιο πράγμα γιατί ο Έλληνας σε σπούδασε και τώρα που είναι η σειρά σου να βάλεις φόρους στα ταμεία την έκανες για έξω και ενισχύεις την Γερμανία. Οπότε όταν κράτος με κλέβει κανονικά για να κάνει την πάρτη του ο κάθε 18χρονος που θέλει να ζήσει φοιτητική ζωή προφανώς κι εγώ θα φοροδιαφύγω. Είναι τόσο απλό. Τουλάχιστο στην Αμερική οι μελλοντικοί φιλόλογοι έχουν και ένα ωραίο δάνειο 50 χιλιάδων και θα γευτούν οι ίδιοι τις συνέπειες των επιλογών τους. Αυτό βέβαια είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα.

Μ'αρέσει πάντως που έχεις την νοοτροπία πως το εξωτερικό είναι η Γη της επαγγελίας και πως ο κάθε πικραμένος των ανθρωπιστικών θα έχει και μια δουλειά να τον περιμένει. Για κάνε μια έρευνα να δεις τους αρχικούς μισθούς και την ευκολία εύρεσης εργασίας των STEM πτυχίων σε σχέση με τα liberal arts. Η ίδια κατάσταση η υπάρχει παντού στον κόσμο, απλά εδώ η κατεστραμμένη οικονομία την κάνει ακόμη πιο ολοφάνερη. Στους μη τυφλούς τουλάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τόση ώρα λέω πως δεν πρόκειται να βρούνε δουλειά στον τομέα τους γιατί ο τομέας τους δεν υφίσταται στην αγορά. Δεν συνεννοούμαστε σήμερα.

τότε μη μου μιλάς για ανεργία λοιπόν όταν σου λέω πως δεν είναι δύσκολο να δουλέψει κάποιος κάνοντας κάτι που δεν του αρέσει

Υ
πάρχουν ακόμη μαλάκες που πληρώνουν 12ευρώ την ώρα για ιδιαίτερο στα αρχαία? :D το μάθαμε κι αυτό. Εγώ πάντως όσες αγγελίες από φιλολόγους κάθε γλώσσας έχω δει η τιμή κυμαίνεται κάτω από 5 ευρώ και ιδιαίτερα σε φοιτήτριες θα βρεις και με 2, 1,5 κτλ οι οποίες αν πληρώνεις στην πρώτη του μηνός σου κάνουν και μια πίπα δώρο για να διαφοροποιηθούν από τον ανταγωνισμό. Δουλειά με προοπτική μιλάμε.

Εδώ υπάρχουν μαλάκες που πληρώνουν 20 ευρω για να τους κάνεις format το pc εκεί κολλάς. Τα 4-5 ευρώ τουλάχιστον στη περιοχή μου που δε τη λες και πλούσια αφορούν συνήθως φοιτητές. Οι πτυχιούχοι παίρνονυ γύρω στα 10-12.
Όλα τα άλλα είναι τομείς που δεν χρειάζονται πτυχίο.

Όχι. Απλά είναι τομείς που είτε έχεις πτυχίο είτε όχι δε θα διαφέρεις κα πολύ σε οικοομική κλίμακα. Οι ελληνικές δουλειές που έχουν τα λεφτά αυτή τη στιγμή είναι είτε αυτές που τα παίρνουν απ' έξω για ευνόητους λόγους (IT consultants / e-commerce / τουριστικές επιχειρήσεις ) είτε ελεύθεροι επαγγελματίες. Οι υπόλοιποι άλλοι με κάποιες εξαιρέσεις εξειδικευμένοι ή όχι βράζουν στο ιδιο καζάνι.

Μια χαρά σύγκριση είναι. Ποσώς με ενδιαφέρει αν το ένα είναι οικονομικό έγκλημα. Το αν κάτι είναι παράνομο δεν σημαίνει πως είναι και ανήθικο ούτε αν κάτι είναι νόμιμο σημαίνει πως είναι και ηθικό. Από την στιγμή που με υποχρεώνεις να πληρώσω φόρο για να συντηρώ τα πανεπιστήμια θέλω τουλάχιστο να ξέρω ότι από αυτά τα ιδρύματα θα βγούνε άτομα τα οποία θα προσφέρουν οικονομική ανάπτυξη στην κοινωνία με αποτέλεσμα να επωφεληθώ κι εγώ εμμέσως. Δεν με ενδιαφέρει να έχω υπάλληλο σε βενζινάδικο που να μπορεί να απαγγείλει Όμηρο. Το να φύγεις έξω είναι επίσης ακριβώς το ίδιο πράγμα γιατί ο Έλληνας σε σπούδασε και τώρα που είναι η σειρά σου να βάλεις φόρους στα ταμεία την έκανες για έξω και ενισχύεις την Γερμανία. Οπότε όταν κράτος με κλέβει κανονικά για να κάνει την πάρτη του ο κάθε 18χρονος που θέλει να ζήσει φοιτητική ζωή προφανώς κι εγώ θα φοροδιαφύγω. Είναι τόσο απλό. Τουλάχιστο στην Αμερική οι μελλοντικοί φιλόλογοι έχουν και ένα ωραίο δάνειο 50 χιλιάδων και θα γευτούν οι ίδιοι τις συνέπειες των επιλογών τους. Αυτό βέβαια είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα.

Θα έπρεπε να μπορούν. Απλά στη σημερινή φάση η οικονομία είναι σκατά. Αυτό για τη δήθεν φορολογία είναι άτοπο αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση δίνιε γύρω στο 2% του προϋπολογισμού για την παιδεία το οποίο είναι επιοικώς ψίχουλα. Τα περισσότερα λεφτά είνια από ΕΕ οπότε no hard feelings.

Προσωπικά πάντως επειδή τη βλέπω αυτή τη νοοτροπία συνεχώς μπροστά μου το χω πει και θα το ξανά πω. Κατα τη γνώμη μου αυτός που λέει πως η κατάσταση είναι σκατά άρα θα συμβάλλω κι εγώ σε αυτό γιατί δεν είναι δική μου υπόθεση δεν αξίζουν ποτέ κάτι καλύτερο. Και αυτό συμβαίνιε και στν πράξη σήμερα. Ο πολίτης νομίζει πως κοροϊδεύει το κράτος με το να φοροδιαφεύγει και του γυρίζει boomerang από άλλες 100 μεριές. Αν μας αρέσει αυτή η κατάσταση καλώς. προσπωικά im done here.

Μ'αρέσει πάντως που έχεις την νοοτροπία πως το εξωτερικό είναι η Γη της επαγγελίας και πως ο κάθε πικραμένος των ανθρωπιστικών θα έχει και μια δουλειά να τον περιμένει. Για κάνε μια έρευνα να δεις τους αρχικούς μισθούς και την ευκολία εύρεσης εργασίας των STEM πτυχίων σε σχέση με τα liberal arts. Η ίδια κατάσταση η υπάρχει παντού στον κόσμο, απλά εδώ η κατεστραμμένη οικονομία την κάνει ακόμη πιο ολοφάνερη. Στους μη τυφλούς τουλάχιστο.

Δεν είναι πως μ' αρέσει να ζω σε συννεφάκια απλά πώς να το κάνουμε τυχαίνει όσους γνωστούς να έχω που την έκαναν έξω να λένε συνεχώς μόνο καλά λόγια. Είτε του τομέα μου είτε ακόμη θεωρητικές επιστήμες ναι. Έχω ακούσει παράπονα για το κλίμα, για τους ανθρώπους ίσως, για τη καθημερινότητα κλπ για το εργασιακό καθεστώς ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ έκανα ιδιαίτερα από τις αρχές της δεκαετίας του '80 και κατάφερνα και ζούσα τον εαυτό μου, την μάνα μου και την αδελφή μου και συγχρόνως έκανα αυτασφάλιση στην μητέρα μου χωρίς να στερούμαστε τίποτα.

Σήμερα για να κανει κάποιος ιδιαίτερα πρέπει να δίνει 400 ευρώ το μήνα ΟΑΕΕ και φορολογία 29% από το 1ο ευρώ. Τον ΟΑΕΕ μπορεί να τον γλυτώσει κάποιος καθηγητής βρίσκοντας μια άλλη δουλειά και ο εργοδότης του τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ. Το τελευταίο το κάνουν αυτο σήμερα. Από 1-1-2017 όσοι το κάνουν θα αναγκαστούν να πληρώνουν δυο ασφάλειες και στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σήμερα για να κανει κάποιος ιδιαίτερα πρέπει να δίνει 400 ευρώ το μήνα ΟΑΕΕ και φορολογία 29% από το 1ο ευρώ. Τον ΟΑΕΕ μπορεί να τον γλυτώσει κάποιος καθηγητής βρίσκοντας μια άλλη δουλειά και ο εργοδότης του τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ. Το τελευταίο το κάνουν αυτο σήμερα. Από 1-1-2017 όσοι το κάνουν θα αναγκαστούν να πληρώνουν δυο ασφάλειες και στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ.

Ακριβώς φαντασου δηλαδή πόσα πρέπει να βγάζει ο καθηγητής ιδιαιτέρων για να πληρώνει 400 ευρώ το μήνα ΟΑΕΕ και να του μείνουν και χρήματα για όλα τα υπόλοιπα έξοδα που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παιδιά 400Ε/δίμηνο δεν είναι οι ελάχιστες εισφορές νέου ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ; Τώρα τι θα γίνει από 1/1/2017, κλάφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο ωραίο είναι πως η ασφάλιση γίνεται υποτίθεται προς όφελος του ασφαλισμένου. Και εδώ είσαι αναγκασμένος να δίνεις 200 ευρώ το μήνα σε ένα χρεοκοπημένο ταμείο με άθλιες ανταποδοτικές υπηρεσίες ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν πολύ καλύτερες ιδιωτικές ασφαλίσεις με πολύ λιγότερα χρήματα, αλλά φυσικά θα τις πληρώσεις πάνω από το δημόσιο κωλοχανείο.

Και υπάρχουν ακόμη άτομα που είναι υπέρ αυτού του συστήματος και διαδηλώνουν για τα ταμεία. Ζούμε στο twillight zone.

Θα έπρεπε να μπορούν. Απλά στη σημερινή φάση η οικονομία είναι σκατά. Αυτό για τη δήθεν φορολογία είναι άτοπο αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση δίνιε γύρω στο 2% του προϋπολογισμού για την παιδεία το οποίο είναι επιοικώς ψίχουλα. Τα περισσότερα λεφτά είνια από ΕΕ οπότε no hard feelings.

Όσο μικρό και να είναι το κομμάτι υπάρχει. Δεν είναι πως το υπόλοιπο 98% ξοδεύεται τόσο άριστα και ανταποδοτικά και κλαιγόμαστε τώρα για το 2%.

Προσωπικά πάντως επειδή τη βλέπω αυτή τη νοοτροπία συνεχώς μπροστά μου το χω πει και θα το ξανά πω. Κατα τη γνώμη μου αυτός που λέει πως η κατάσταση είναι σκατά άρα θα συμβάλλω κι εγώ σε αυτό γιατί δεν είναι δική μου υπόθεση δεν αξίζουν ποτέ κάτι καλύτερο. Και αυτό συμβαίνιε και στν πράξη σήμερα. Ο πολίτης νομίζει πως κοροϊδεύει το κράτος με το να φοροδιαφεύγει και του γυρίζει boomerang από άλλες 100 μεριές. Αν μας αρέσει αυτή η κατάσταση καλώς. προσπωικά im done here.

Δεν κατάλαβες. Δεν πρόκειται εγώ να γίνω νομοταγής πολίτης και να πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου και μετά να προσεύχομαι μπας και το κράτος αλλάξει (που με τέτοιο ιστορικό πρέπει να είσαι μαλάκας για να το πιστεύεις αυτό). Το κράτος θα αλλάξει πρώτα αν θέλει να με πείσει να ξαναπληρώσω φόρους, και ΑΝ θέλω θα το κάνω. Δόξα το θεό υπάρχουν αρκετοί tax heavens στον κόσμο απ'όπου μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Εσύ τι θα κάνεις ας πούμε? Θα γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος εδώ και θα δίνεις το μισό εισόδημά σου σε ταμεία και φορολογία? Ή μήπως θα πεις ένα ωραίο "άι γαμηθείτε" και θα φύγεις στο εξωτερικό? Γιατί αν κάνεις το τελευταίο είσαι χειρότερος από εμένα που φοροδιαφεύγω καθώς εγώ αφήνω και κάτι στην τοπική αγορά.

Δεν είναι πως μ' αρέσει να ζω σε συννεφάκια απλά πώς να το κάνουμε τυχαίνει όσους γνωστούς να έχω που την έκαναν έξω να λένε συνεχώς μόνο καλά λόγια. Είτε του τομέα μου είτε ακόμη θεωρητικές επιστήμες ναι. Έχω ακούσει παράπονα για το κλίμα, για τους ανθρώπους ίσως, για τη καθημερινότητα κλπ για το εργασιακό καθεστώς ΠΟΤΕ.

Κι εμένα οι φίλοι μου λένε ότι ο Πούτιν θα μπει στην Τουρκία και θα μας δώσει την Κων/πολη, λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top