Ομιλείτε Αρχαία Ελληνικά

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όλο και περισσότερο ακούω τον τελευταίο καιρό πως το ενδιαφέρον των ξένων για την αρχαία ελληνική γλώσα μεγαλώνει από χώρες όπως η Κίνα και η Ιαπωνία, αλλά και από επιστήμονες που ασχολούνται με τον προχωρημένο προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών, διότι η αρχαία ελληνική θεωρείται πιο πλήρης.

Και αναρωτιέμαι.. εμείς ως Έλληνες, πόσοι την μιλούμε? Γνωρίζουμε άραγε τη σημασία και το μεγαλείο της?

Προσωπικά στο σχολείο έβλεπα αρχαία ελληνικά και έτρεχα!
Και σε αυτό πιστεύω πως σημαντικότερο ρόλο έπαιζε ο τρόπος διδασκαλίας της, που μας ανάγκαζαν να μαθαίνουμε όλους τους κανόνες τονισμού, τύπους, γραμματική.. χωρίς να είμαστε ικανοί να συντάξουμε μια πρόταση!

Γιατί να μαθαίνουμε απ το δημοτικό ακόμα αγγλικά και να μην μπει η αρχαία ελληνική σε μια πιο απλή μορφή ώστε να εξοικειωθούμε μαζί της?

Χρησιμοποιείτε αρχαία ελληνικά ρητά.. ή ακόμα όταν τα ακούτε τα καταλαβαίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή ήμουν 'Γ Δέσμη έμαθα αρκετά καλά Αρχαία, είχα και στην σχολή 2 μαθήματα, οπότε ξέρω 2-3 πράγματα. Μου αρέσουν πολύ τα Αρχαία Ελληνικά, αλλά θεωρώ πως η διδασκαλία τους δεν βοηθάει 1 νέο παιδί να τα αγαπήσει. Καλό είναι που υπάρχουν στην σχολική ύλη, αν και νομίζω ότι μετά το Γυμνάσιο πρέπει να είναι μάθημα επιλογής.

Αρχαία και Δημοτικό για μένα είναι και χωρίς νόημα και δύσκολο. Τα παιδιά προσπαθούν να καταλάβουν τη Νέα Ελληνική, κάτι αρκετά δύσκολο, νομίζω πως τα Αρχαία θα έκαναν την εκμάθηση μπέρδεμα! Άλλωστε στην Ά Γυμνασίου τα Αρχαία είναι απλά, αλλά τα παιδιά δυσκολεύονται.

Η σύγκριση με τα αγγλικά για μένα ήταν ανεπιτυχής, τα αγγλικά είναι η παγκόσμια γλώσσα και είναι απαραίτητο για κάποιον να την μάθει από μικρός. Τα Αρχαία Ελληνικά είναι νεκρή γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ όσο μπορώ προσπαθώ να χρησιμοποιώ εκφράσεις που αρχίζουν να εκλείπουν, αλλα αντιπροσωπεύουν τη σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας. Δεν είμαι ειδήμων του θέματος, αλλά θεωρώ ότι είναι μια πολιτιστική κληρονομιά που καλό είναι να την διατηρούμε. Δεν λέω ότι θα πρέπει να μιλάμε με καθαρεύουσα, αλλά μία βασική γνώση της αρχαίας ελληνικής και μας κάνει να εκτιμούμε περισσότερο την γλώσσα μας, αλλά και να εμπλουτίζουμε το λεξιλόγιό μας ώστε να την κάνουμε πιο όμορφη.

Σημείωση: εγώ βρισκόμουν στην ίδια κατάσταση με την προλαλήσασα λόγω ανίκανων καθηγητών, μέχρι που κάπου τρίτη γυμνασίου πείσμωσα και αποφάσισα να πάρω βοήθημα του Πατάκη για τα αρχαία. Απ'όταν κατάλαβα τι ακριβώς παίζει τα αγάπησα και μάλιστα αυτό τον καιρό σκέφτομαι μόλις βρω λίγο χρόνο να κάτσω να τους κάνω ένα review. Η γλώσσα μας κατά τη γνώμη μου είναι πολύ όμορφη -ίσως από τις πιο όμορφες, αλλά δεν θα το πω γιατί όπως προανέφερα δεν είμαι ειδήμων- και αξίζει κανείς να αφιερώσει λίγο από το χρόνο του ώστε να συμφιλιωθεί μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Tα αρχαία έχουν κανόνες που σε βοηθούν να μιλήσεις και να γράψεις σωστά αυτό είναι σίγουρο.

Τα έμαθα καλά στο σχολείο, από προσωπικό ενδιαφέρον, δεν τα αγάπησα όμως ποτέ. Αναγνωρίζω όμως ότι πολλά πράγματα στη σωστη χρήση της γλώσσας και την ορθογραφία οφείλονται στο ότι τη...σεβάστηκα και έμαθα τους κανόνες της...

Από θέμα εκφράσεων συνηθίζω να χρησιμοποιώ στο γραπτό λόγο όταν θέλω να πω κάτι επίσημο, αλλά συχνά πυκνά και στον προφορικό. Φροντίζω όμως πάντα να είμαι σίγουρη ότι αυτό που λέω το ξέρω σωστά και όχι ότι το λέω απλά για ... εντυπωσιασμό ... (αν ξανακούσω άνθρωπο να λέει "νους υγιής εν σώματι υγιές"-αντί υγιεί πάντως δεν ξέρω αν θα κρατηθώ να μην του την πω.. :redface:)

edit: να πω ότι έκανα για προσωπικούς λόγους πρόσφατα αυτό το review που αναφέρει ο προλαλήσας και έχει απόλυτο δίκιο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
(αν ξανακούσω άνθρωπο να λέει "νους υγιής εν σώματι υγιές"-αντί υγιή πάντως δεν ξέρω αν θα κρατηθώ να μην του την πω.. :redface:)

Βασικά νομίζω ότι είναι υγιεί, γιατί είναι δοτική...:redface:
no offence...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η σύγκριση με τα αγγλικά για μένα ήταν ανεπιτυχής, τα αγγλικά είναι η παγκόσμια γλώσσα και είναι απαραίτητο για κάποιον να την μάθει από μικρός. Τα Αρχαία Ελληνικά είναι νεκρή γλώσσα!

Αν εννοείς ότι δεν τη χρησιμοποιούμε πλέον ατόφια στις καθημερινές συνομιλίες μας με τους άλλους, τότε ναι, μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι νεκρή. Όμως, αν καλοσκεφτείς όλες τις λέξεις που χρησιμοποιείς, θα δεις ότι έχουν προέλθει από τις αντίστοιχες αρχαίες Ελληνικές... Η γλώσσα μας έχει φτωχύνει απίστευτα. Και γι' αυτό ευθυνόμαστε εμείς. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να μην μπορεί να εκφράσει μία ιδέα ή κάτι λίγο πιο περίπλοκο από το συνηθισμένο-δυσκολεύομαι να βρω τις λέξεις... Και δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με το θέμα της ευφράδειας. :) Επίσης, υπάρχουν φράσεις που απλά δεν μπορούν να αντικατασταθούν από άλλες, της νέας Ελληνικής, γιατί απλά δεν μπορούν να αποδώσουν το νόημα όπως εμείς θέλουμε...

Μην με παρεξηγήσετε, ποτέ δεν ήμουν φαν της Αρχαίας Ελληνικής- ήμουν η πρώτη που έλεγε πόσο άχρηστα είναι και γκρίνιαζα γιατί έπρεπε να τα μάθουμε ντε και καλά! :P Και όμως, συνειδητοποιώ τώρα ότι τα αρχαία με έμαθαν να εκφράζομαι καλύτερα- να χρησιμοποιώ σωστά τις λέξεις, να συντάσω σωστά τις προτάσεις και να καταλαβαίνω γιατί το λέω έτσι και όχι αλλιώς. Και στο κάτω κάτω, όλες οι λέξεις που χρησιμοποιούνται σε επιστήμες όπως η Ιατρική, η Βιολογία κλπ. είναι στην πραγματικότητα δανεισμένες από το Αρχαίο Ελληνικό λεξιλόγιο. Πόσο τυχαίο είναι το γεγονός ότι η ορολογία αυτή είναι κοινώς αποδεκτή; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αλλά και από επιστήμονες που ασχολούνται με τον προχωρημένο προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών, διότι η αρχαία ελληνική θεωρείται πιο πλήρης.
Τι εννοείς "ασχολούνται" και "θεωρείται πιο πλήρης"; Αναφέρεσαι στον αστικό μύθο που ακούστηκε και από τον υπουργό Παιδείας περί δημιουργίας προγραμμάτων βασισμένων στην αρχαία ελληνική ή κάτι άλλο;:hmm:

Γιατί να μαθαίνουμε απ το δημοτικό ακόμα αγγλικά και να μην μπει η αρχαία ελληνική σε μια πιο απλή μορφή ώστε να εξοικειωθούμε μαζί της?
Εντάξει... Τα αγγλικά χρειάζονται στο 80% των επαγγελματιών που βγαίνουν από κάποια ανώτερα ιδρύματα, ενώ τα αρχαία ελληνικά δεν χρησιμοποιούνται ως γλώσσα πλέον. Όσο σημαντικά και αν είναι (εννοείται) τόσο για τα νέα ελληνικά, όσο και για τα δάνειά της σε άλλες γλώσσες του κόσμου, το να διδάσκεται στον ίδιο βαθμό με μια άλλη "ζωντανή" γλώσσα προσωπικά το θεωρώ λίγο τραβηγμένο. Είναι σαν κάποιοι που μιλούν λατινογενείς γλώσσες να προσπαθούν να μάθουν τα λατινικά, γνωρίζοντας ότι δεν έχουν κάποια ουσιαστική χρηστική αξία στους περισσότερους.

Δυστυχώς ποτέ δεν συμπάθησα τα αρχαία ελληνικά, αν και ήμουν σχετικά καλός με ανάγνωση κειμένων κτλ. Σίγουρα θεωρώ όμως πως είναι χρήσιμο να διδάσκονται σε κάποιο βαθμό στους ελληνόφωνους γιατί όσο να 'ναι βοηθάνε τόσο στο συντακτικό, όσο και στο να βρει κανείς την ετυμολογία των σύγχρονων λέξεων της ελληνικής γλώσσας.

Χρησιμοποιείτε αρχαία ελληνικά ρητά.. ή ακόμα όταν τα ακούτε τα καταλαβαίνετε?
Δεν χρησιμοποιώ κάποια πολύ "ψαγμένα", αλλά αυτά που έχουν μπει στην καθημερινή μας γλώσσα (π.χ. "συν Αθηνά και χείρα κίνει", "εν οίδα, ότι ουδέν οίδα" κτλ). Δεν λέω ότι είμαι ειδήμονας, αλλά μπορώ να καταλάβω αρκετά καλά τα αρχαία (ακόμη... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τ
Είναι σαν κάποιοι που μιλούν λατινογενείς γλώσσες να προσπαθούν να μάθουν τα λατινικά, γνωρίζοντας ότι δεν έχουν κάποια ουσιαστική χρηστική αξία στους περισσότερους.

Σε κάποια σχολεία στην Αγγλία πάντως τα Λατινικά (όπως και τα αρχαία ελληνικά) διδάσκονται από την πρώτη Γυμνασίου ως την τρίτη Λυκείου (όπως λέγονται οι τάξεις εκεί)...

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με τον τρόπο που γίνεται η διδασκαλία των αρχαίων στα σχολεία (τουλάχιστον έτσι όπως μου τα διδάξανε εμένα!) αλλά πραγματικά είναι εξαιρετική πηγή γνώσης για την ορθογραφία και τη σύνταξη της νέας ελληνικής. Στα πλαίσια της ... απλοποίησης της γλώσσας πολλά πράγματα των Νέων τα μαθαίνουμε ως "είναι έτσι" ενώ εξηγούνται θαυμάσια με χρήση των κανόνων της αρχαίας :)


(παράδειγμα... που πήρε αρκετά χρόνια να συνηθίσω ότι είναι "όροφος" αλλά "διώροφος" κτλ...
Το φαινόμενο ονομάζεται "έκταση" και από τη μέρα που το έμαθα δεν ξαναέκανα λάθος ποτέ σε τέτοια πράγματα σε αντίθεση με πριν που ήταν...random guess η ορθογραφία... Και το έμαθα σε μεγάλη ηλικία αυτόν τον κανόνα (>20) μιας και δεν υπάρχει κανόνας που να εξηγεί πως το βραχύ "ο" γίνεται μακρό "ω" στα σύνθετα. Ή το μάθαινες "στεγνά" (εγω δεν το έμαθα πχ) ' θα γράφεις το ο -->ω' (χμ ναι και γιατί?!?!?!? :worry:) ή απλά ... το έπαιζες στην τύχη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι δεν τη χρησιμοποιούμε πλέον ατόφια στις καθημερινές συνομιλίες μας με τους άλλους, τότε ναι, μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι νεκρή. Όμως, αν καλοσκεφτείς όλες τις λέξεις που χρησιμοποιείς, θα δεις ότι έχουν προέλθει από τις αντίστοιχες αρχαίες Ελληνικές... Η γλώσσα μας έχει φτωχύνει απίστευτα. Και γι' αυτό ευθυνόμαστε εμείς. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να μην μπορεί να εκφράσει μία ιδέα ή κάτι λίγο πιο περίπλοκο από το συνηθισμένο-δυσκολεύομαι να βρω τις λέξεις... Και δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με το θέμα της ευφράδειας. :) Επίσης, υπάρχουν φράσεις που απλά δεν μπορούν να αντικατασταθούν από άλλες, της νέας Ελληνικής, γιατί απλά δεν μπορούν να αποδώσουν το νόημα όπως εμείς θέλουμε...

Εννοείται πως τα Αρχαία είναι η πηγή των Νέων Ελληνικών, όπως και τα Λατινικά πολλών γλωσσών (αναφέρθηκε και από τον Μοναχό). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι νεκρές γλώσσες. Και το ότι είναι νεκρές γλώσσες δεν μειώνει την αξία τους. Όπως προανέφερα, για μένα καλό είναι να υπάρχουν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο, αλλά πιο πάνω μόνο σαν μάθημα επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όπως προανέφερα, για μένα καλό είναι να υπάρχουν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο, αλλά πιο πάνω μόνο σαν μάθημα επιλογής!
Παρόλο που προσωπικά πολύ θα με βόλευε η γνώμη σου (:P) θεωρώ ότι ως ΚΑΙ την πρώτη Λυκείου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά για όλους (δεν ξέρω αν εξακολουθούν να είναι έχω χάσει λίγο το τι γίνεται πλέον στα σχολεία)... Με τον ίδιο τρόπο που και τα Μαθηματικά ή η Φυσική επουδενεί δεν θα έπρεπε να βγουν από τα ελληνικά σχολεία από υποχρεωτικά μαθήματα το ίδιο θεωρώ ότι θα έπρεπε να ισχύει και για τα αρχαία...

Απλώς όχι ίσως με τον τρόπο που τα ... διδάχτηκα εγώ... Που... βαρέθηκα να ακούω για τα ...τριτόκλιτα και να κάνω στείρα συντακτική ανάλυση κειμένων (α ναι... και να παπαγαλίζω τη μετάφραση του Πατάκη :P) αλλά με πιο δημιουργικό τρόπο και ίσως με μεγαλύτερη διασύνδεση με τα νέα ελληνικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει, διαφωνώ σε όλα, κι αυτό με την Φυσική και τα Μαθηματικά πολύ με χάλασε. :eek::PΘυμάμαι στα θετικά μαθήματα που είχα και ΄Β Λυκείου δεν διάβαζα από αντίδραση επειδή ήταν κάτι που σιχαινόμουν. Διάβαζα μόνο θεωρία, έπαιρνα 7 στις εξετάσεις και πέρναγα οριακά με 10! Δε νομίζω ότι το ότι δεν έμαθα Φυσική με μειώνει σαν προσωπικότητα και θα ήθελα να μην είχε χρειαστεί ούτε να παπαγαλίσω θεωρίες για να πάρω 7, αλλά να κάνω μαθήματα που με ενδιέφεραν!

Νομίζω πως στο Λύκειο πρέπει να υπάρχουν μόνο μαθήματα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομίζω πως στο Λύκειο πρέπει να υπάρχουν μόνο μαθήματα επιλογής.

Μα τότε δεν θα έχεις σφαιρική γνώση των πραγμάτων και δε θα μπορέσεις να αναπτύξεις ικανότητες που ενδεχομένως να μην έχεις καταλάβει ότι διαθέτεις. :) Εμένα για παράδειγμα με προόριζαν γονείς και καθηγητές για Νομική μέχρι την Α Λυκείου. Αλλά έτυχε να έχω έναν εξαιρετικό καθηγητή στα μαθηματικά που με έκανε να τα αγαπήσω, να ασχοληθώ και δες που είμαι τώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ματα - ξανα- διαφωνώ μαζί σου :P --edit: αυτό πήγαινε στην υποβρύχια :D

Οκ, προφανώς τα κακώς κείμενα του σχολείου είναι πολλά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι οποιοδήποτε μάθημα δεν θα έπρεπε να υπάρχει ως υποχρεωτικό ως και τη Α' Λυκείου (το ότι διαφωνώ εν γένει με το ελληνικό σύστημα το έχω αναλύσει σε άλλο θέμα, αλλά μιας και πρέπει να δεχτώ ότι υπάρχει έτσι). Ναι, όπως εμένα με ξεστράβωσε ότι έμαθα να κλίνω σωστά εκείνα τα ρημαδοτριτόκλιτα, έτσι και εσένα σε ξεστράβωσε να μάθεις πως γίνεται τελικά εκείνη η ελεύθερη πτώση από φυσικής πλευράς! :mad::P

(xωρίς παρεξήγηση νι??? :kissing:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε παιδιά, πιθανώς να έχετε δίκιο, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο η χρονιά 15-16 να είναι τόσο σημαντική στον καθορισμό των κλίσεων κάποιου. Δηλαδή για ποιό λόγο στα 15 σου να κάνεις την ανακάλυψη που δεν έκανες στα 14 και για ποιό λόγο στα 16 σου να ''καταδικάζεσαι'' να μην την κάνεις? Τι τόσο μαγικό έχει η Ά Λυκείου και δεν κατάλαβα εγώ η καημένη?

Σκέφτομαι αυτά που λέτε, αλλά όταν σκέφτομαι πόσο πιο ευέλικτο είναι το αμερικάνικο σύστημα εκνευρίζομαι. Και η Φυσική (ή Science) τόσο πιο απλή που μπορεί να την βάλει κάποιος σαν Γενικής Παιδείας. Η Φυσική και τα Μαθηματικά που είχα 'Α και 'Β Λυκείου ήθελαν πολύ διάβασμα, εξάσκηση, πράγματα ευχάριστα μόνο για κάποιον που θέλει να ακολουθήσει τον κλάδο. Όταν μιλάμε για Γενική Παιδεία , που σκοπός της είναι να δώσει γενικές γνώσεις αυτή είναι λογική παραλόγου. Για τον ίδιο λόγο είμαι εναντίον των υποχρεωτικών Αρχαίων. Επειδή ναι μεν εγώ γούσταρα να διαβάζω, αλλά καταλαβαίνω πως αυτά που ζητούσαν από 1 οποιονδήποτε μαθητή ήταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Και όσο να 'ναι, θεωρώ πως η εφηβεία είναι 1 αρκετά φορτισμένη περίοδος για να της δώσουμε κι άλλη δυσκολία με υπερβολικό και επικεντρωμένο σε λεπτομέρειες διάβασμα όταν μιλάμε για υποχρεωτικά μαθήματα γενικής παιδείας. Δεν ξέρω, πιθανώς εσείς να γουστάρατε την φάση, εγώ σαν 1 μέση μαθήτρια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν και βγήκαμε offtopic να πω (για τη δική μου τουλ "εμμονή" στη Α' Λυκείου) ότι μιλάς για την εφηβεία και άρα για μια περίοδο που οι περισσότεροι από εμάς διαφέραμε από τη μια βδομάδα στην άλλη let alone από τη μια χρονιά στην άλλη ;)


επίσης... το ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα πάσχει γενικώς είναι εντελώς άσχετο κατ'εμέ με την αναγκαιότητα τόσο των Αρχαίων και της Έκθεσης-Έκφρασης όσο και των Φυσικομαθηματικών μέχρι αρκετά μεγάλες τάξεις του σχολείο. Στη δική μου κοσμοθεωρία η γνώση και η μελέτη τους βοηθούν το μαθητή να γίνει πιο ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Για να πάρεις "ειδίκευση", έχεις 2 ολόκληρες χρονιές άλλωστε. 3 είναι υπερβολικές κατά τη γνώμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@underwater: Θα σου πω το εξής απλό- όταν πήγαινα εγώ 3η Λυκείου, πριν 2 χρόνια, μας έβαλαν ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ τα Αρχαία και μάλιστα τον Επιτάφιο του Περικλέους. Τότε είχαμε εκνευριστεί απίστευτα, γιατί είχαμε τον πόνο μας (βλέπε Πανελλήνιες) και μας φόρτωναν επιπλέον διάβασμα- το οποί φυσικά και δεν έγινε ποτέ... :whistle:
Ωστόσο, από αυτά που έπιανα στην τάξη, κατάλαβα 5 πράγματα για το πόσο σπουδαίο ήταν το γεγονός ότι είχαν έναν τέτοιο ηγέτη και ένα τέτοιο πολίτευμα τον 5ο αιώνα και χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να έρθω σε επαφή με τέτοια κείμενα, μιας και λόγω κατεύθυνσης δε θα μου ξαναδινόταν η ευκαιρία και είμαι ΄σχεδόν σίγουρη ότι ούτε μόνη μου θα το επεδίωκα! :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι βρε Resident μου, αλλά έτσι για ποιό λόγο να υπάρχουν κατευθύνσεις όταν και στα 17μιση μπορεί να σου έρθει ότι από ψυχολόγος θες να γίνεις πολιτικός μηχανικός?

Το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση, σκοπός είναι να ανοίξει ορίζοντες και με το να κάνεις για 1000στη φορά ηλεκτρισμό και το κοίλον του θεάτρου δεν κερδίζεις τίποτα! Αντίθετα χάνεις την δυνατότητα να μάθεις 5 πράγματα κάνοντας μαθήματα που ούτε υπάρχουν στο αναλυτικό (Ξένους Πολιτισμούς ας πούμε ή Ισπανικά)! Με το να έχεις στο Λύκειο αναγκαστικά Μαθηματικά και Φυσική χάνεις την δυνατότητα.

Και για μένα, αν ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό μάθημα αυτό είναι η Σεξουαλική Αγωγή (που σε ελάχιστα σχολεία υπάρχει, και σαν έξτρα, όχι σαν μάθημα).

Τελείως off-topic, συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Απλώς όχι ίσως με τον τρόπο που τα ... διδάχτηκα εγώ... Που... βαρέθηκα να ακούω για τα ...τριτόκλιτα και να κάνω στείρα συντακτική ανάλυση κειμένων (α ναι... και να παπαγαλίζω τη μετάφραση του Πατάκη :P) αλλά με πιο δημιουργικό τρόπο και ίσως με μεγαλύτερη διασύνδεση με τα νέα ελληνικά :hmm:


Ακριβώς αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ω ξειν, αγγέλειν τις γονεύσει...ότι τήδε κείμεθα, τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.

όποιος θέλει μετάφραση να μου πει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμ....Εγω παντως ειμαι υπερ της γενικής παιδείας και δεν το θεωρω καθολου παραλογο...
Ημουν απο τα παιδια που διαβαζαν ολα τα μαθηματα ειτε ηταν αρχαια ειτε φυσικη ειτε μαθηματικα και μονο κακο δε μου εκανε..
Βεβαια θα θεωρουσα υπερβολη να μπουν τα αρχαια ελληνικα απο το γυμνασιο, απο τη στιγμη, που παρατηρουσα και παρατηρω, οτι πηγαινουν τα παιδια στο λυκειο και δεν κατεχουν καν τα νεα ελληνικα..
Ας γνωριζει κανεις σε ικανοποιητικο επιπεδο τη νεοελληνικη γλωσσα και ας εχουν παρει μια μυρωδια απο τα αρχαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top