Συνθήκες Εργασίας

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ αν έβρισκα εργασία Γαλλία μάλλον θα πήγαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ αν έβρισκα εργασία Γαλλία μάλλον θα πήγαινα.

Προφανώς γιατί δε σε καλύπτουν εργασίες μερικής απασχόλησης όπως σε αλλες χώρες που κρύβουν τα αληθινά ποσοστά ανεργίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Προφανώς γιατί δε σε καλύπτουν εργασίες μερικής απασχόλησης όπως σε αλλες χώρες που κρύβουν τα αληθινά ποσοστά ανεργίας...

Δεν κατάφερα να βρω στοιχεία για το πόσες δουλειές είναι part time και πόσες full time.Αν μπορείς να με βοηθήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε Βασίλη έχει πολύ ψωμί εκεί γιατί δεν πας να εργαστείς το πολύ πολύ να δουλεύεις μαύρα σε χωράφια :P

μπα τα μαύρα σε χωράφια είναι για τίποτα ανιδεικευτους μετανάστες και ντόπιους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και για φτωχόπαιδα της επαρχίας που πίστεψαν το παραμύθι περί hard work και έπιασαν full time ανειδίκευτη δουλειά στα 25 τους για να το παίζουν βιοπαλαιστές.

Αν εγώ φύγω στη σοβιετία Νο1 θα είναι ως εξειδικευμένο προσωπικό έπειτα από συνέντευξη πάνω σε αντικείμενο για το οποίο η σοβιετία Νο2 έκλεψε λεφτά από τους τίμιους πλούσιους για να με σπουδάσει. Το λες και hack.

Ορισε μου την καλυτερη οικονομια...

κιλά ΑΕΠ. Βασικά μάλλον "μεγαλύτερη οικονομία" είναι κάπως πιο δόκιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Δεν κατάφερα να βρω στοιχεία για το πόσες δουλειές είναι part time και πόσες full time.Αν μπορείς να με βοηθήσεις?

Ραγδαία αύξηση σε 39%, από 17,9% πέρυσι, παρουσίασε το ποσοστό των εργαζομένων στη Γερμανία με μερική απασχόληση. Είναι χαρακτηριστικό ότι τέσσερις εργαζόμενοι στους 10 δεν εργάζονται με καθεστώς πλήρους απασχόλησης.
https://www.newsbeast.gr/world/arthr...i-germania-i-ergazomeni-me-meriki-apascholisi

Οποτε το ηδη αμφιλεγομενο 4-5% παραπανω ανεργία είναι ωχρό όταν βλέπεις 40% μερικη απασχόληση... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι, αυτοί που φώναζαν ότι δεν κλείνουν οι κλήσεις, δεν ήθελαν οι ίδιοι αν βγουν έξω;


Αυτά είναι θέμα κουλτούρας. Αν από πάνω ως κάτω περνά αυτό το mindset και ο μανατζεράς στον πάτο της πυραμίδας θα σκεφτεί αναλόγως για να πιάσει στόχους ακόμη κι αν αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί να υποτιμήσει τυχόν κινδύνους για ανθρώπινες ζωές.

Όπως αντίστοιχα έχουν απολυθεί άτομα γιατί έχουν βάλει σε παρόμοιες περιπτώσεις την ανθρώπινη ζωή και τις συνθήκες εργασίας πάνω από την παραγωγικότητα των επιχειρήσεων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top