[Split] Τα τσιμπούρια της ζωής μας

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τελειώνοντας την ανάγνωση του θέματος του θρεντ μου ήρθε κατ'ευθείαν στο μυαλό η κοπέλα του κολλητού του αμορεμίο. Εκτός από τον αντιπαθή χαρακτήρα της, παρασιτοζωεί εις βάρος του φίλου της ο οποίος αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα και πληρώνει ενοίκια,λογαριασμούς, τα τσιγάρα,τα ρούχα και τα λούσα της "κυρίας" και κινδυνεύει να του πάρουν το πατρικό του σπίτι!!
Η κοπέλα αυτή δεν εργάζεται ενώ είναι νέα χωρίς καμία απολύτως υποχρέωση ενώ ο φίλος της τελείωσς την απαραίτητη τεχνική σχολή και εργάζεται πολλές ωρες την ημέρα για να του μασουλάει αυτή τον ιδρώτα του!
Δεν εργάζεται γιατί βαριέται. Αυτά τα άτομα δεν τα αντέχω με τίποτα, το να παρασιτοζωείς εις βάρος κοντινών σου ατόμων αλλά και της κοινωνίας είναι απαράδεκτο για εμένα. Εκτός και αν πάρεις τα μπογαλάκια σου και πας σε κάποιο βουνό και φτιάξεις μια φάρμα και απλκά ασχολείσαι με αυτή.
Ώρες ώρες και εγώ σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να πιάσω μια δουλειά αλλά περιμένω να φτάσω σε έτος που να μπορώ να γίνω βοηθός σε ιατρείο, μιας και το διάβασμα και τα εργαστήρια, οι κλινικές και η έλλειψη ύπνου δεν με αφήνουν να πιάσω μια δουλειά ώστε να διευκολύνω τους γονείς μου.
Γνωρίζω άτομα που χωρίς να είναι στα όρια της φτώχειςα και της κακομοιριάς δεν ντρέπονται να πουν ότι δουλεύουν ως καθαριστές/στριες ή πλασιέ. Η δουλειά δεν είναι ντροπή-εκτός ορισμένων περιπτώσεων βέβαια,χαχαχ-.

Εσείς τι θα κάνατε αν ο/η σύντροφός σας τηρούσε αυτή την στάση που σας προανέφερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
WhiteDrum Να του πεις να της αφιερώσει αυτό.

https://www.youtube.com/watch?v=MqHkuHy39eA

Και μετά να τη χωρίσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τελειώνοντας την ανάγνωση του θέματος του θρεντ μου ήρθε κατ'ευθείαν στο μυαλό η κοπέλα του κολλητού του αμορεμίο. Εκτός από τον αντιπαθή χαρακτήρα της, παρασιτοζωεί εις βάρος του φίλου της ο οποίος αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα και πληρώνει ενοίκια,λογαριασμούς, τα τσιγάρα,τα ρούχα και τα λούσα της "κυρίας" και κινδυνεύει να του πάρουν το πατρικό του σπίτι!!
Η κοπέλα αυτή δεν εργάζεται ενώ είναι νέα χωρίς καμία απολύτως υποχρέωση ενώ ο φίλος της τελείωσς την απαραίτητη τεχνική σχολή και εργάζεται πολλές ωρες την ημέρα για να του μασουλάει αυτή τον ιδρώτα του!
Δεν εργάζεται γιατί βαριέται. Αυτά τα άτομα δεν τα αντέχω με τίποτα, το να παρασιτοζωείς εις βάρος κοντινών σου ατόμων αλλά και της κοινωνίας είναι απαράδεκτο για εμένα. Εκτός και αν πάρεις τα μπογαλάκια σου και πας σε κάποιο βουνό και φτιάξεις μια φάρμα και απλκά ασχολείσαι με αυτή.
Ώρες ώρες και εγώ σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να πιάσω μια δουλειά αλλά περιμένω να φτάσω σε έτος που να μπορώ να γίνω βοηθός σε ιατρείο, μιας και το διάβασμα και τα εργαστήρια, οι κλινικές και η έλλειψη ύπνου δεν με αφήνουν να πιάσω μια δουλειά ώστε να διευκολύνω τους γονείς μου.
Γνωρίζω άτομα που χωρίς να είναι στα όρια της φτώχειςα και της κακομοιριάς δεν ντρέπονται να πουν ότι δουλεύουν ως καθαριστές/στριες ή πλασιέ. Η δουλειά δεν είναι ντροπή-εκτός ορισμένων περιπτώσεων βέβαια,χαχαχ-.

Εσείς τι θα κάνατε αν ο/η σύντροφός σας τηρούσε αυτή την στάση που σας προανέφερα;

Δεν εργαζεται, διοτι βαριεται...ή επειδη δεν εχει τα προσοντα να κανει μια δουλεια για την οποια δεν ντρεπεται..? (Καλως ή κακως πολλοι δεν ειναι της αποψης, οτι καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μπα, Νεράιδα μ, αυτή η κοπελιά έχει μάστερ στην εκμετάλλευση και την κουτοπονηριά. Το σχολείο το είχε παρατήσει, λέει ψέματα με το κιλό προκειμένου να μην δουλέψει (π.χ. έχω να φροντίζω το σπίτι) και σε όσες δουλειές έχει πάει σο φαρ την έχουν διώξει.. Πρέπει να ήταν και ιερόδουλη καηντ οφ παλιά. Ότι να είναι... το θέμα είναι ότι τον άλλον θα τον χώσει φυλακή και αυτή ξύνεται όλη μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε Γουαιτ, αλλα αυτος ο φιλος σου ποσο χρονων ειναι...?
Ειναι δυνατον να ειναι με εναν ανθρωπο ετσι οπως τον περιγραφεις?
Σορρυ, αλλα το "προβλημα" το εχει ο φιλος σου, που ειναι ακομα μαζι της και αδυνατει να καταλαβει τι ατομο εχει διπλα του και κοιμαται κυριολεκτικα ορθιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του, δεν ειναι για λυπηση το παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θέμα έγινε split από το "Δεν θέλω να δουλέψω". Όταν ακούτε αυτή τη φράση..

Για ποιους λόγους οι μεν θέλουν να ζουν εις βάρος τρίτων και οι δε δέχονται να τους ταϊζουν και να τους συντηρούν;

Επίσης αν υπάρχει κάποια ανάλυση αυτων των ατόμων θα ήταν αρκετά χρήσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως ξέρω κάποιες κοπέλες που όταν ο άλλος δεν τους πληρώνει τα πάντα δεν ξεκινάν κάτι μαζί του. Θεωρούν δεδομένο πως ο σύντροφός τους (ακόμα κι όταν είναι στην φάση του φλερτ) ΟΦΕΙΛΕΙ να τους πληρώνει όλα τα έξοδα. Το φαγητό, τις βόλτες, εκδρομές, ρούχα κι αν μένουν μαζί φυσικά το ενοίκιο και λογαριασμούς. Κι επειδή τις περισσότερες φορές πηγαίνουν με μεγαλύτερους, αυτοί τα δίνουν και χαίρονται επειδή ''μοστράρουν'' την πιτσιρίκα. Δούναι και λαβείν (αν έγραψα σωστά).:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro:
Όλοι μας τους έχουμε δει... Άτομα τα οποία έχουν συνήθως μια μεγάλη οικονομική άνεση, που δεν έχουν κοπιάσει για τίποτα στην υποτυπώδη ζωή τους... Που βγαίνουν κάθε πρωί για καφέ και κάθε βράδυ στα μπουζούκια, που κοιτάνε τη πάρτη τους και αντιμετωπίζουν τους άλλους σαν αντικείμενα, τα οποία χρησιμοποιούν για να κάνουν παρέα, sex, να τους ειρωνεύονται και να τους βρίζουν, να βγάζουν πάνω τους τα κόμπλεξ και τις ανασφάλειές τους, να αδιαφορούν πλήρως για το αν θα τα χάσουν όλα κάποια στιγμή και να μη προσπαθούν να κάνουν απολύτως τίποτα για το μέλλον τους. Δεν τους ενδιαφέρει βασικά το μέλλον. Τα μόνα θέματα που συζητούν με τους "φίλους" τους είναι αυτοκίνητα, μόδα, γκόμενες. Δεν μπορούν να ασχληθούν με κάτι σοβαρό. λόγω του υπανάπτυκτου μυαλού τους...

Κάποιοι θα τους πουν μάγκες, καυλάντηδες (αν είναι έτσι οι καυλάντηδες, τι να πουν και οι καυλάντηδες δηλαδή...). Κάποιοι άλλοι όμως θα τους πουν κουραμπιέδες, μηδενικά, ανύπαρκτους.

(Η αποψή μου, από το θέμα της ανυπαρξίας.)
...να προσθέσω και το "τσιμπούρια" στους παραπάνω χαρακτηρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως ξέρω κάποιες κοπέλες που όταν ο άλλος δεν τους πληρώνει τα πάντα δεν ξεκινάν κάτι μαζί του. Θεωρούν δεδομένο πως ο σύντροφός τους (ακόμα κι όταν είναι στην φάση του φλερτ) ΟΦΕΙΛΕΙ να τους πληρώνει όλα τα έξοδα. Το φαγητό, τις βόλτες, εκδρομές, ρούχα κι αν μένουν μαζί φυσικά το ενοίκιο και λογαριασμούς. Κι επειδή τις περισσότερες φορές πηγαίνουν με μεγαλύτερους, αυτοί τα δίνουν και χαίρονται επειδή ''μοστράρουν'' την πιτσιρίκα. Δούναι και λαβείν (αν έγραψα σωστά).:upside:

...:sick:

Ποτέ μου δεν έχω ακούσει κάτι πιο αίσχος από τις αγοραπωλησίες στις ανθρώπινες σχέσεις...
Οι μεν δέχονται να παίξουν το ρόλο του "κουβαλητή" (είτε είναι άνδρες, είτε γυναίκες) επειδή πιστεύουν ότι έτσι θα έχουν τη δύναμη να εξουσιάζουν τη ζωή, την καρδιά, το μυαλό κλπ. του εξαρτούμενου από αυτούς (σε στυλ, "εγώ πληρώνω άρα εσύ πρέπει να κάνεις αυτό και εκείνο":worry:) ενώ οι "ευεργετημένοι" έχουν λύσει το πρόβλημά τους δια βίου, απολαμβάνουν τις ανέσεις που τους έχουν εξασφαλισθεί, μα, για μένα, έχουν χάσει κάτι πολύ σημαντικότερο- την αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό τους
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλο και περισσότερο το πάρε – δώσε (συναισθήματα, ενδιαφέρον, υποστήριξη, κλπ.) έγινε αγοράζω – πουλαω.

Σήμερα τυχαίνει να ακούσω στη tv μια κοπελίτσα φοιτήτρια να δηλώνει ότι «καμιά φορά πρέπει να πατήσεις επί πτωμάτων». Στα 20 της κάνει παρέα έναν κύριο πενηντάρης(ο σπιτονοικοκύρης της), επειδή της ασφαλίζει ένα σπίτι και διάφορα έξοδα όσο σπουδάζει. Ο κύριος, παντρεμένος, με παιδιά. Η ανυποψίαστη γυναίκα του έχει την φοιτήτρια σαν τρίτο της παιδί.

… αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι η αιτία.

Γιατί μια μορφωμένη κοπέλα, ανεξάρτητη, (ίσως) έξυπνη, με προοπτικές για ένα καλύτερο μέλλον, δέχεται να την συντηρήσουν αντί να πιάσει δουλειά και προφανώς, να στερείται κάποια υλικά αγαθά?

Είναι κάτι που προέρχεται από την διαπαιδαγώγηση που πείρε από την οικογένεια? Είναι ο χαρακτήρας? Είναι η άτιμη κοινωνία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Γιατί μια μορφωμένη κοπέλα, ανεξάρτητη, (ίσως) έξυπνη, με προοπτικές για ένα καλύτερο μέλλον, δέχεται να την συντηρήσουν αντί να πιάσει δουλειά και προφανώς, να στερείται κάποια υλικά αγαθά?

Είναι κάτι που προέρχεται από την διαπαιδαγώγηση που πείρε από την οικογένεια? Είναι ο χαρακτήρας? Είναι η άτιμη κοινωνία?

Νομίζω πως είναι όλα μαζί...Κυρίως νομίζω πως επηρρεάζεται από τον τρόπο που έχει μεγαλώσει και το περιβάλλον στο οποίο έχει μεγαλώσει...Ένας άνθρωπος ο οποίος τα έβρισκε πάντα και όλα έτοιμα στη ζωή του και συγχρόνως δεν κάθισε ποτέ κάποιος να του εξηγήσει το νόημα της ανεξαρτησίας και της εργασίας στη ζωή είναι πιθανόν να εξελιχθεί σε παράσιτο και να τρέφεται από τους κόπους των άλλων όπως έκανε και προηγουμένως (αν δεχθούμε ότι τρεφόταν με τους κόπους των γονιών του)...Το θεωρώ μιζέρια και απάνθρωπο να κοροϊδεύεις ουσιαστικά κάποιον άλλον...Διότι αυτόν τον άλλον δεν τον βλέπεις ως άνθρωπο αλλά ως ευρώ...Εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο σε εμένα πάντως η κοπέλα θα είχε πάρει πόδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top