Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το αν καποιος πιστευει οτι αυτα ειναι απατες, δεν σημαινει οτι δε θα πρεπε να τον ενδιαφερει η γνωμη των αλλων.
Η ενοραση δε νομιζω οτι χρειαζεται καρτες ταρω για να λειτουργησει.Αν υπαρχει...

Επομένως, οι μόνοι που δεν θα έπρεπε να ρίχνουν τις Ταρώ είναι τα γνήσια διάμεσα.
Επομενως οσοι ισχυριζονται οτι οι ταρω ειναι το μεσον για να ανακαλυψει καποιος το μονοπατι του μεσα απο μυστικιστικα προαιωνια αρχετυπα συμβολα κλπ,κλπ, δεν ειναι γνησιο διαμεσο, σωστα ;

Ως αρχέτυπες μορφές λοιπόν, έχουν την ικανότητα να ξεθάβουν τις κρυμμένες υποσυνείδητες προγνώσεις μας και να τις φέρνουν στην επιφάνεια του συνειδητού. Άλλωστε, είναι πιο εύκολο ν' αποδώσεις αυτή τη γνώση σε κάτι έξω από εσένα, παρά να δεχτείς ότι την έχεις μέσα σου, αφού η εκπαίδευσή μας έχει ορθώσει σημαντικούς φραγμούς σε μια τέτοια παραδοχή, όσον αφορά οποιαδήποτε λειτουργία μας της οποίας δεν έχουμε το συνειδητό έλεγχο.
Μα οταν λες οτι οι καρτες εχουν την ικανοτητα ....αρα δεν την εχουμε εμεις...αρα εσυ ο ιδιος λες οτι δε το εχουμε μεσα μας αλλά ερχεται απεξω, επειδη οι καρτες εχουν την ικανοτητα...

Στην πράξη, οι κάρτες δεν λένε ποτέ ψέματα σε εκείνον που τους φέρεται με τον προσήκοντα σεβασμό...
Στην πραξη δε λενε τιποτε γιατι η σημασια που εχουν δεν ειναι πηγαια, αλλά δανεικη απο τους ανθρωπους. Τα συμβολα τους δεν προυπηρχαν του ανθρωπου επομενως καθε προσπαθεια να τα θεοποιησουμε ως προαιωνια και αρχετυπα με συμπαντικες και κοσμικες δυναμεις, ειναι ακυρη. Αλλά ας μην πω άλλα εδω, δεν ειναι το θεμα μας.

Η χαρτομαντεια και μελλοντολογια δεν εχει αποδειξει ποτέ οτι εχει καποια στατιστική σημασια επιτυχιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τί ασέβεια έδειξες όταν ήμασταν στον Ερημίτη και έκλαψες για το χαμό προσφιλούς σου προσώπου και γιατί δεν σου συνέβη στην κάρτα του Θανάτου ; Θα έλεγα ότι οι κάρτες λένε ψέματα πρωτίστως σ'εκείνον που λέει ψέμματα στον εαυτό του και επιμένει να λέει "κι όμως γυρίζει" όταν έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι κάναμε λάθος. Ας το παραδεχτούμε αντρίκια ότι είναι μια υποβολή και τίποτε παραπάνω. Σεβασμό δείξαμε τον μέγιστο δυνατό.

Μία από τις ελάχιστες φορές που χρησιμοποίησα τις κάρτες για να πάρω συμβουλές για το τι μέλλει γεννέσθαι και μάλιστα η πρώτη απ' αυτές, ήταν η περίπτωση της ασθένειας της μητέρας μου, στην οποία αναφέρεσαι. Αυτό που μου είπαν οι κάρτες και μάλιστα δύο συνεχόμενες φορές, επιβεβαιώθηκε πλήρως, αν και δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, οι οποίες όχι μόνο είναι αυστηρά προσωπικές, αλλά ταυτόχρονα ξύνουν βαθιές πληγές που πονούν, κάτι που προσωπκά θ' απέφευγα να το κάνω προς εσένα και μάλιστα δημόσια.

Το ταξίδι με τις κάρτες, το οποίο βρίσκεται απλά στο μέσον της πορείας του, ίσως και ακόμη πιο πίσω, δεν έχει άμεση σχέση με τη μαντική ικανότητα των καρτών. Αυτό που μας προσφέρει είναι η μελέτη των συμβόλων των καρτών, των νοημάτων που αυτές εμπεριέχουν και η συνακόλουθη κατανόηση της χρηστικής τους αξίας. Σε τελική ανάλυση, αυτό το πολύτιμο για μένα προσωπικά ταξίδι προσφέρει την εγκαθίδρυση της αναγκαίας, όπως έγραψα παραπάνω, αλληλεπίδρασης με τις κάρτες, μέσω μιας σχέσης σεβασμού και αγάπης, ίσως θα μπορούσα να πω με κίνδυνο να παρεξηγηθώ, μιας σχέσης αμοιβαιότητας.

Οι κάρτες πάντως προσφέρουν περισσότερο συμβουλές και κατευθύνσεις και όχι ακριβώς πρόβλεψη ενός συγκεκριμένου μέλλοντος.

Επίσης, θα ήθελα να θέσω ένα ενδιαφέρον φιλοσοφικό ερώτημα, που προκύπτει από κάτι που έγραψε ο Λόρυ:

Εάν τα αρχέτυπα σύμβολα δεν προϋπήρχαν των ανθρώπων, τότε πώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι αυτά βρίσκονται εντυπωμένα στα ασυνείδητα τμήματα του εγκεφάλου όλων ανεξαιρέτως των ανθρώπων; Φυσικά θα μπορούσαν να είναι απλά μιμίδια, όμως ποια ιδιαίτερη ιδιότητά τους είναι αυτή που τα έκανε να υπερισχύσουν στον φυσικό ανταγωνισμό μεταξύ πληθώρας μιμιδίων και μάλιστα σε τόσο απόλυτο βαθμό, που στην πράξη αντιστρατεύεται την τεράστια ποικιλομορφία που παρατηρείται στους ανθρώπινους πληθυσμούς; Μήπως τελικά η προέλευση αυτών από την τέταρτη διάσταση του χώρου, όπως αναφέρει ο Alister Crowley στο βιβλίο του Moonchild, τα έκανε τόσο επιτυχημένα από εξελικτικής απόψεως;

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει σε απάντηση επ' αυτού του φιλοοσοφικού ερωτήματος, ωστόσο θα ήταν ενδιαφέρον να συζητηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το ταξίδι με τις κάρτες, το οποίο βρίσκεται απλά στο μέσον της πορείας του, ίσως και ακόμη πιο πίσω, δεν έχει άμεση σχέση με τη μαντική ικανότητα των καρτών.

Οι κάρτες πάντως προσφέρουν περισσότερο συμβουλές και κατευθύνσεις και όχι ακριβώς πρόβλεψη ενός συγκεκριμένου μέλλοντος.

"Οι κάρτες αποκτούν υλική διάσταση στις ζωές των ταξιδιωτών κατά τη διάρκεια του ταξιδιού"..."τα γεγονότα μας καθοδηγούν, δεν καθοδηγούμε εμείς τις κάρτες και τα γεγονότα", "πολλές φορές βιώνουμε μερικά γεγονότα αντίστοιχα μιας κάρτας λίγο πριν ανοίξει η επόμενη, για να μπορούμε ίσως να αποκτούμε την εμπειρία και να γράφουμε για την επόμενη κάρτα","ένα θαύμα με σώζει αδελφέ όταν θα φτάσουμε στην κάρτα του θανάτου, φοβάμαι ότι θα μου συμβεί αυτό τότε" . Φράσεις που έχουν γραφεί από εσένα. Αναφερόσουν σαφώς στις κάρτες των Ταρώ του εν λόγω topic και όχι σ'αυτές που ο καθένας μπορεί ή θέλει να ρίχνει στο σπίτι του. Εάν πάλι πρόκειται για μιμίδια και υποβολές τί είδους σπορ είναι αυτό ; :confused: Ποιό το νόημα ; Προς προσωπική επιβεβαίωση των δυνάμεών μας που την επόμενη στιγμή,μετά από πολύ καιρό, τις αποποιούμαστε πέφτοντας σε αντίφαση ;
Και εάν μας καθοδηγούν οι κάρτες όπως έχεις γράψει και τα γεγονότα μας πάνε από μόνα τους να τις επαληθεύουν, τότε ποιά είναι η δύναμη μας να εμφυτεύουμε ιούς και μιμίδια και υποβολές;
'Ενα τελευταίο ερώτημα, έριξες τα χαρτιά για να δεις το μέλλον σου την τραγική εποχή του Ερημίτη. Καταλαβαίνεις ότι αυτό ακυρώνει τα γραφόμενα σας σε αυτό το topic όταν η Ιsi έγραφε από μόνη της ότι οι κάρτες Ταρό δεν είναι μαντικά εργαλεία ; Συμβουλευτήκατε κάτι που δεν πιστεύατε στην μαντική του χρησιμότητα αλλά μόνο στην φιλοσοφική/αποκρυφιστική ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι κάρτες πάντως προσφέρουν περισσότερο συμβουλές και κατευθύνσεις και όχι ακριβώς πρόβλεψη ενός συγκεκριμένου μέλλοντος.
Πως γινεται αψυχα αντικειμενα με νοηματα που εμεις τους δινουμε και που εμεις ερμηνευουμε, "να μας δινουν συμβουλες και κατευθυνσεις" ; Παντα πιστευα οτι μια ιδεα, μια σκεψη ,μια κατευθυνση,μια συμβουλη, για να ειναι εξωτερικη πρεπει να προερχεται απο εναν αλλο νου.Οχι μια καρτα, μια πετρα, ενα σκαμπό.

Επίσης, θα ήθελα να θέσω ένα ενδιαφέρον φιλοσοφικό ερώτημα, που προκύπτει από κάτι που έγραψε ο Λόρυ:
Εάν τα αρχέτυπα σύμβολα δεν προϋπήρχαν των ανθρώπων, τότε πώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι αυτά βρίσκονται εντυπωμένα στα ασυνείδητα τμήματα του εγκεφάλου όλων ανεξαιρέτως των ανθρώπων; Φυσικά θα μπορούσαν να είναι απλά μιμίδια, όμως ποια ιδιαίτερη ιδιότητά τους είναι αυτή που τα έκανε να υπερισχύσουν στον φυσικό ανταγωνισμό μεταξύ πληθώρας μιμιδίων και μάλιστα σε τόσο απόλυτο βαθμό, που στην πράξη αντιστρατεύεται την τεράστια ποικιλομορφία που παρατηρείται στους ανθρώπινους πληθυσμούς;
Καταρχην δεν γνωριζω καποια ερευνα που να αποδεικνυει οτι καποια συμβολα ειναι εντυπωμενα στον εγκεφαλο ολων ανεξαιρετως των ανθρωπων και σημαινουν το ιδιο πραγμα για ολους. Και περα απο αυτο τωρα...θελεις να πεις μερικα παραδειγματα για να καταλαβω τι εννοεις ; Ναι μπορει να ειναι μιμιδια. Το οτι υπερισχυσαν εναντι αλλων δεν βλεπω με ποιο τροπο αναιρει το οτι μπορει να ειναι μιμιδια. :hmm:
Σιγουρα ειναι ενδιαφερον θεμα και καλα εκανες και το ανεφερες. Ισως πρεπει να παμε αλλου γιαυτο ομως.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επιμενω και παρακαλω εκεινον τουλαχιστον τον εναν (απ οσο ειδα) που γνωριζει τη συνδεση μεταξυ των καρτων που απεικονιζουν καποια συμβολα και της προβλεψης του μελλοντος (συμβουλες, κατευθυντηριες γραμμες κ.ο.κ) να μου την εξηγησει σε απλα ελληνικα...

Διοτι μπορει εγω να μην αποδιδω καμμια "δυναμη" στις καρτες Ταρω και να μη με αγγιζουν, αλλα υπαρχουν ανθρωποι που τις θεωρουν π.χ σατανικες, αλλοι που τις εχουν ως "ευαγγελιο" κ.ο.κ.

Ποια τελικα η οποια δυναμη τους? Απο που την αντλουν?
Την οποια αυτη δυναμη ποιος τους την απεδωσε και με ποιο σκοπο?

Ολες αυτες ειναι ειλικρινεις αποριες μου...
Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι, αρχιζω επισης να αναρωτιεμαι, οτι εαν ισχυει το γεγονος, πως αυτες οι καρτες Ταρω εχουν καποιου ειδους "δυναμη", τοτε γιατι να μην εχει π.χ και το "διαβασμα" του φλιτζανιου? Κι εκει συμβολα απεικονιζονται, οπου καποιοι για καποιο σκοπο εχουν δωσει καποιες ερμηνειες, οι οποιες "κληρονομουνται" απο σε γενια σε γενια...
Και τολμω να πω, πως εχει πολυ περισσοτερους υποστηρικτες (στη χωρα μας) απ οτι εχουν οι καρτες Ταρω...Τουλαχιστον απ οσο εγω προσωπικα εχω διαπιστωσει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό ακυρώνει τα γραφόμενα σας σε αυτό το topic όταν η Ιsi έγραφε από μόνη της ότι οι κάρτες Ταρό δεν είναι μαντικά εργαλεία ;

Καταρχάς έχω πει πως προσωπικά δεν γνωρίζω αρκετά για τη μαντική πλευρά των καρτών και ότι από τη μελέτη και την εμπειρία μου οι κάρτες δεν μπορούν να σου αποκαλύψουν το μέλλον αλλά αντίθετα τις πιθανές εκβάσεις σύμφωνα με τις τωρινές συνθήκες.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι πόσο διαφορετικό είναι αυτό...
Θα μπορούσα να εξιστορήσω το πρόβλημά μου σε μια φίλη μου κι εκείνη χωρίς να είναι διάμεσο ή να έχει μεταφυσικές δυνάμεις, να προβλέψει τι πρόκειται να μου συμβεί στο μέλλον σύμφωνα με τα δεδομένα που θα της έδινα για το πρόβλημα και την πρότερη γνώση της ζωής μου και του χαρακτήρα μου.
Λες να έπρεπε μετά να τη συμβουλέψω ν' ανοίξει μαγαζάκι και να προβλέπει τα μελλούμενα;

Οι κάρτες δεν μπορούν να σου πουν αν η ομάδα σου θα κερδίσει τον αυριανό αγώνα και πόσο θα είναι το σκορ.
Όμως δε θεωρώ απίθανο εξ' αιτίας ακριβώς των αρχέτυπων συμβόλων που περιέχουν, να μπορεί να συντονιστεί κανείς με τις κάρτες και να τραβήξει μέσα από ένα deck, κάρτες που σχετίζονται με το πρόβλημα που τον απασχολεί.
Εφ' όσον μελετώ τις Ταρώ, εύλογα θα πειραματιστώ και με τη μαντική τους πλευρά, δε νομίζεις;
Δε θα το έκανα όμως ποτέ για κάποιον τρίτο επειδή η μελέτη μου απέχει έτη φωτός από το να θεωρείται ολοκληρωμένη. Ούτε και θα είναι ποτέ πιστεύω γι' αυτό και είναι τόσο ενδιαφέρουσα.
Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, υπάρχει τόση πολύ συμπυκνωμένη γνώση σε μια τράπουλα Ταρώ, που είναι κρίμα να στεκόμαστε στη μαντική για την οποία δεν είμαστε σίγουροι.

Ήθελα επίσης να πω στη swamps που γράφει ότι δε θα ήθελε να γνώριζε το μέλλον, να δει το Big Fish...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παρακολουθώντας, με σχετική θλίψη μου (είνʼ αλήθεια), τις τελευταίες αψιμαχίες επί του σχετικού θέματος, αντλώ την εντύπωση, ότι τελικά σχεδόν οι πάντες… σοβαρολογείτε! Κι αυτό μου κάνει να φαίνεται η «εκτροπή», ακόμη πιο επικίνδυνη!
Γιατί εκτιμώ, και χωρίς καμία διάθεση επικριτική προς κανέναν, ότι η συζήτηση εμφανίζει έκδηλα σημεία εκτροπής, τα οποία όμως έχουν, αν έχουν, κάποια σημασία, μόνον αν τα εντοπίσουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Μακάρι δε οι σχετικές εντυπώσεις μου να αποτελούν προσωπικά μου λάθη ή παρανοήσεις: αν χρειάζεται όμως, ο (κάθε) νοών, ας εννοήσει. Τίποτε παραπάνω επʼ αυτού και ειλικρινά συγνώμη, αν επι του προκείμενου, ο μόνος που παρεκτρέπεται τελικά είναι η όποια ανοησία μου ή, εν πάσει περιπτώσει, η υπερβάλλουσα «ευαισθησία» μου!
Για τα ζητήματα πίστης, όσο και για την ανθρώπινη ανοησία, τόσο ο κοινωνικός μου βίος, όσο και διδαχές από πρεσβύτερους και μακράν σοφότερους της ταπεινότητάς μου ανθρώπους, μου ενστάλαξαν δύο αδιάψευστες, όσο και χρήσιμες παρακαταθήκες.
Η μία αφορά τον απόλυτο σεβασμό του κάθε προσώπου με τα όποια πιστεύω του, που εμπεριέχεται στα λόγια : «Ας γίνει κατά την πίστη σου» ή άλλως, «μακάρι να σε σώσει η πίστη σου». Πρόκειται δε για μία στάση απέναντι στο πρόσωπο, που όσο πιο απόλυτος γίνεται ο σεβασμός προς αυτό, τόσο λιγότερο δεσμευτικά γίνονται τα πιστεύω του, για την κάθε ενδεχόμενη αντίρρηση προς αυτά. Πρακτικά, η λαϊκή σοφία, όσο και η μούσα που την υπηρετεί, λέει σχετικά: «Ας στον τρελό στην τρέλα του και μην τον συνεπαίρνεις». Γιατί, ποια λογική είναι εκείνη που μπορεί να διατηρήσει την όποια αίγλη της, όταν πάει να αναμετρηθεί με το άλογο ( ή και παράλογο) ή την τρέλα, εκτός από εκείνην του Ψυχίατρου; Και προσωπικά, την τρέλα μου για θεραπεία, θα την εμπιστευόμουν, μόνον στη λογική κάποιου Θεού!
Η δεύτερη αφορά τα «απώτερα όρια»( το «άκρον άωτον») της ανθρώπινης ανοησίας. Φθάνουν εκεί, λέει, οι άνθρωποι, όταν ερίζουν μεταξύ τους εμμένοντες, άλλοι υποστηρίζοντας ότι υπάρχει Θεός και οι έτεροι, ότι δεν υπάρχει. Η κοινή λογική ειρωνεύεται την έριδά τους, με το απλό και μόνον επιχείρημα, ότι δεν υπάρχει αποδεδειγμένη βεβαιότητα, ούτε για την μία εκδοχή ούτε και για την αντίθετή της.
Αναφορικά τώρα με την ουσία του σχετικού μας θέματος, η όποια μελλοντολογία, δεν πηγάζει, ούτε από τα σύμβολα ούτε από τους ερμηνευτές τους, αλλά μόνον και αποκλειστικά, από τη διαπιστούμενη προδιάθεση και «πίστη», του «αιτούντος». Το «διάμεσο», ο ενορατικός ή κάποιος άλλος, μπορεί να «διαβάσει το μέλλον», στο βαθμό που με τη στάση και την όποια εξ αυτής παρελθούσα εμπειρία του, έχει τη «δύναμη» να « διαβάσει» το «αίτημα» του άλλου. Και τούτη η «δύναμη» συνήθως εκδηλώνεται στα «μάτια» κάποιου, που για τον έναν ή άλλον λόγο, μπορεί και φορτώνεται την εμπιστοσύνη του/ων άλλου/ων, όπως ο Σίμων ο Κυρηναίος τον σταυρό, του μέλλοντα να σταυρωθεί στον Γολγοθά!

Υγ:
-Αγαπητέ φίλε Σταύρε, για το «ποτάμι», καλύτερα θα ήταν να απευθύνεις τη σχετική απορία σου στον Ίωνα σοφό, που είπε «τα πάντα ρει και ουδέν μένει»!
-Ίσι μου, ο «ο υπομείνας έως τέλους θέλει σωθήναι»!
-Πάντως σχετικά με τη μελλοντολογία, θεωρώ ως την πλέον έγκυρη επιστημονική της προσέγγιση, εκείνη του Α. Χώκινς στο ¨Χρονικό του χρόνου»…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχήν αγαπητέ Δόκτορα, θα εκτιμούσα εάν δεν δημοσιοποιούσες τις προσωπικές μας συνομιλίες και όσα σου έχω εμπιστευτεί κατ' ιδίαν, αφού εάν ήθελα να τα δημοσιοποιήσω θα τα είχα γράψει στο δημόσιο φόρουμ. Φαντάζομαι ότι δεν θα σου άρεσε να κάνω κι εγώ κάτι παρόμοιο, δεν είναι έτσι;

Κατά δεύτερον, δεν έχεις καταλάβει καθόλου καλά τα όσα έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου περί μιμιδίων, οπότε από το αυτί και στο δάσκαλο! Μη βγάζεις συμπεράσματα όταν δεν κατανοείς τα γραφόμενα κάποιου.

Κατά τρίτον, το ότι συνέβησαν στη ζωή μου γεγονότα που σχετίζονται με τις κάρτες, δεν σημαίνει ότι ΟΛΑ τα γεγονότα της ζωής μου θα έπρεπε να σχετίζονται σε κάποια εποχή με μια συγκεκριμένη κάρτα. Ακόμη κι έτσι όμως, θα σου θυμίσω ότι ο Ερημίτης εκτός των άλλων είναι ο ψυχοπομπός, αυτός που πάει μέχρι τον Άδη και γυρνάει πίσω, αυτός που τιθασεύει τον Κέρβερο. Ο κεντρικός μύθος των Ελευσινίων Μυστηρίων περί της Περσεφόνης και του κύκλου της ζωής μεταξύ θανάτου κι επαναγέννησης, νομίζω πως έχει εξηγηθεί επαρκώς μέσα σ' εκείνη την κάρτα. Δυστυχώς επιμένεις να προτρέχεις, συνεπώς ούτε σεβασμό προς τις κάρτες έχεις δείξει, ούτε απαντήσεις μπορείς να περιμένεις να πάρεις...

Πως γινεται αψυχα αντικειμενα με νοηματα που εμεις τους δινουμε και που εμεις ερμηνευουμε, "να μας δινουν συμβουλες και κατευθυνσεις" ; Παντα πιστευα οτι μια ιδεα, μια σκεψη ,μια κατευθυνση,μια συμβουλη, για να ειναι εξωτερικη πρεπει να προερχεται απο εναν αλλο νου.Οχι μια καρτα, μια πετρα, ενα σκαμπό.

Το τρίτο πρόσωπο όσον αφορά τις κάρτες αποτελεί απλά χρηστικό σχήμα λόγου. Στην πραγματικότητα, όπως έγραψα στο πρώτο μου ποστ στο θέμα, πιστεύω ότι τις απαντήσεις και τις κατευθύνσεις τις δίνουμε εμείς στον εαυτό μας, μέσα από γνώση η οποία προέρχεται από τις αχανείς αναλυτικές κι υπολογιστικές ικανότητες των υποσυνείδητων συστημάτων μας, τα οποία έχουν τεθεί από τη φυσική επιλογή ακριβώς για να κάνουν προβλέψεις σχετικά με τις εκβάσεις των συμβάντων. Όπως όμως ξαναείπα, η αντιμετώπιση της γνώσης αυτής σαν να έρχεται από έξω, διευκολύνει τη διοχεύτεσή της στα συνειδητά μας τμήματα, τα οποία αντιδρούν στην ιδέα ότι γνωρίζουμε περισσότερα απ' όσα συνειδητοποιούμε λόγω εκπαίδευσης και τότε η σύνδεση χάνεται. Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να χρησιμοποιώ στο εξής το τρίτο πρόσωπο, με δεδομένη αυτήν την παραδοχή.

Καταρχην δεν γνωριζω καποια ερευνα που να αποδεικνυει οτι καποια συμβολα ειναι εντυπωμενα στον εγκεφαλο ολων ανεξαιρετως των ανθρωπων και σημαινουν το ιδιο πραγμα για ολους. Και περα απο αυτο τωρα...θελεις να πεις μερικα παραδειγματα για να καταλαβω τι εννοεις ; Ναι μπορει να ειναι μιμιδια. Το οτι υπερισχυσαν εναντι αλλων δεν βλεπω με ποιο τροπο αναιρει το οτι μπορει να ειναι μιμιδια. :hmm:
Σιγουρα ειναι ενδιαφερον θεμα και καλα εκανες και το ανεφερες. Ισως πρεπει να παμε αλλου γιαυτο ομως.:hmm:

Ούτε εγώ γνωρίζω κάποια έρευνα από πλευράς της ιατρικής ή των νευροεπιστημών, όμως όπως μας λέει ο Jeff Hawkins στην αντίστοιχη ομιλία του στο TED, οι επιστήμες αυτές δεν διαθέτουν ούτε καν ένα πλαίσιο σκέψης περί της λειτουργίας του εγκεφάλου, πόσο μάλλον μια συνεκτική και συνεπή θεωρία, παρά την τεράστια πληθώρα των δεδομένων που έχουν συλλέξει περί αυτού. Ωστόσο, από έρευνες ανθρωπολόγων και εθνολόγων τις οποίες έχω διαβάσει (δυστυχώς στον έντυπο Τύπο κι όχι στο διαδίκτυο), η παρουσία των αρχετύπων αυτών στις παραδόσεις όλων των λαών τους οποίους έχουν ερευνήσει, παρά το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς δεν είχαν έρθει σε επαφή μεταξύ τους, καταδεικνύουν κάτι τέτοιο. Επίσης, οι εφαρμοσμένες επιστήμες του Μάρκετινγκ αλλά και της Προπαγάνδας, έχουν αποδείξει την ευρύτατη απήχηση που έχουν τα σύμβολα αυτά στο σύνολο των ανθρώπων, όπως ακριβώς πίστεψε και απέδειξε και ο Χίτλερ.

Περί των μιμιδίων, σκέφτομαι πιθανολογικά, ότι η ισχύς τούτων των συμβόλων ώστε να επικρατήσουν ολοκληρωτικά ως μιμίδια στον σχετικό ανταγωνισμό, ίσως να οφείλεται στο ότι η πληροφορία ή σωστότερα εικόνα την οποία περιέχουν, προέρχεται από την τέταρτη διάσταση του σύμπαντος, εκείνη όπου κατοικούν οι Ιδέες κατά τον Πλάτωνα και όχι μόνο. Κάποιοι φτάνουν στο σημείο να πιστεύουν ότι αυτές οι "οντότητες" δημιούργησαν την ανθρώπινη νοημοσύνη, δηλαδή καθοδήγησαν την τυχαιότητα ώστε η νοημοσύνη να εμφανιστεί στην διάστασή μας, για ν' αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτήν. Εάν μάλιστα λάβουμε υπόψιν την παρομοίωση του ίδιου φιλοσόφου περί της "Σκοτεινής Σπηλιάς", η οποία υπονοεί ότι υπάρχουν πράγματι περισσότερες διαστάσεις στο Σύμπαν από τις τρεις που αντιλαμβανόμαστε (ο χρόνος δεν αποτελεί ακριβώς διάσταση με την έννοια ενός ακόμη άξονα καρτεσιανών συντεταγμένων, όπως συζητούσαμε σε άλλο θέμα με τον έποτε), τότε το ζήτημα αποκτά άλλο ενδιαφέρον.

Ακόμη όμως κι αν δεν δεχτούμε την πνευματική υπόσταση του Σύμπαντος την οποία υποθέτουν κάποιοι, τότε ο χώρος των Ιδεών κι επακολούθως η πανταχού παρουσία των αρχετύπων, θα μπορούσε να εξηγηθεί ως ένα παγκόσμιο "διαδίκτυο", ένας έξτρα δηλαδή "υποχώρος" ο οποίος δημιουργείται αναπόφευκτα από την εμφάνιση νοημοσύνης στον πλανήτη μας, όπου βρίσκονται διασυνδεδεμένα τα μυαλά όλων μας. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι η πληροφορία στο Σύμπαν έχει δικούς της τρόπους να διαδίδεται, ακόμη και με ταχύτητες μεγαλύτερες αυτής του φωτός, δηλαδή έχει προνομιακή μεταχείριση, εάν μπορεί κανείς να το πει έτσι.

Ωστόσο, όλα τα παραπάνω αποτελούν απλές υποθέσεις και δεν υπάρχει μάλλον τρόπος να αποδειχτούν, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον.

Επιμενω και παρακαλω εκεινον τουλαχιστον τον εναν (απ οσο ειδα) που γνωριζει τη συνδεση μεταξυ των καρτων που απεικονιζουν καποια συμβολα και της προβλεψης του μελλοντος (συμβουλες, κατευθυντηριες γραμμες κ.ο.κ) να μου την εξηγησει σε απλα ελληνικα...

Δυστυχώς αυτά που κατέθεσα στο πρώτο μου ποστ στο θέμα, δεν μπορούν να γραφούν με πιο απλό τρόπο απ' ό,τι έχουν ήδη γραφεί, τουλάχιστον όχι από εμένα. Δυστυχώς δεν είμαι τόσο σοφός όσο θα ήθελα, ούτε έχω καταλάβει πλήρως στο βαθμό που θα επιθυμούσα το τι ακριβώς συμβαίνει με τις κάρτες, ώστε να μπορώ να γίνω πιο απλός. Μάλλον ο μόνος απλός τρόπος να προσεγγίσει κανείς τέτοια θέματα είναι ο Μύθος, οπότε σε παραπέμπω σε αυτόν, μιας και τον έχουν πλάσει άνθρωποι πολύ σοφότεροι εμού. Επίσης, δεν είναι ανάγκη να κατανοεί κάποιος πράγματα τα οποία δεν τον ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, έτσι δεν είναι;;)

Διοτι μπορει εγω να μην αποδιδω καμμια "δυναμη" στις καρτες Ταρω και να μη με αγγιζουν, αλλα υπαρχουν ανθρωποι που τις θεωρουν π.χ σατανικες, αλλοι που τις εχουν ως "ευαγγελιο" κ.ο.κ.

Ποια τελικα η οποια δυναμη τους? Απο που την αντλουν?
Την οποια αυτη δυναμη ποιος τους την απεδωσε και με ποιο σκοπο?

Όπως όλα τα εργαλεία, οι κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθουν για το καλό, όπως και για το κακό. Όσοι τις θεωρούν σατανικές, μάλλον έχουν το σατανά μέσα τους κι αυτόν βλέπουν σε κάθε πράξη. Όσοι τις θεωρούν ως ευαγγέλιο, μάλλον ψάχνουν για αυτό που ψάχνουν οι περισσότεροι άνθρωποι και που κατά βάθος αποτελεί τη ρίζα του κάθε εθισμού: Μια απάντηση για όλα τους τα ερωτήματα. Ας μην τους χαλούμε λοιπόν την ουτοπία τους, ας μην τους στερούμε το ευαγγέλιό τους...

Όσο για το ποιος τους απέδωσε τις όποιες τους δυνάμεις, ο Μύθος λέει ότι το έκαναν ιερείς της Βαβυλώνας, προκειμένου να διασώσουν τις επιστημονικές τους και μυστικιστικές τους γνώσεις από κάποιον βάρβαρο λαό που κατέκτησε τη χώρα τους κι ήθελε να οικειοποιηθεί τα μυστικά τους. Άλλος Μύθος μας λέει ότι το ίδιο έκαναν ιερείς της Αιγύπτου, ή κατ' άλλους ο θεός Θωθ, δηλαδή ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, πατέρας όλων των αλχημιστών, για τον ίδιο λόγο, την εποχή που ο υψηλός πολιτισμός τους είχε πέσει σ' έσχατη παρακμή και η Γνώση κινδύνευε να χαθεί για πάντα. Τα αρχέτυπα που χρησιμοποίησαν ήταν ο καλύτερος τρόπος να διαδώσουν τη Γνώση στο διηνεκές.
Πάντως, πολλοί εθνολόγοι συμφωνούν με την άποψη ότι θα πρέπει στο απώτερο παρελθόν να είχε αναπτυχθεί στη Γη ένας σημαντικός και υψηλός πολιστισμός, ο οποίος κατέρρευσε όταν η τεχνολογική του ανάπτυξη ξεπέρασε την πνευματική του, όπως υποδηλώνει ο Μύθος της Ατλαντίδας και άλλοι σχετικοί Μύθοι με παγκόσμια διασπορά...

Ολες αυτες ειναι ειλικρινεις αποριες μου...
Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι, αρχιζω επισης να αναρωτιεμαι, οτι εαν ισχυει το γεγονος, πως αυτες οι καρτες Ταρω εχουν καποιου ειδους "δυναμη", τοτε γιατι να μην εχει π.χ και το "διαβασμα" του φλιτζανιου? Κι εκει συμβολα απεικονιζονται, οπου καποιοι για καποιο σκοπο εχουν δωσει καποιες ερμηνειες, οι οποιες "κληρονομουνται" απο σε γενια σε γενια...
Και τολμω να πω, πως εχει πολυ περισσοτερους υποστηρικτες (στη χωρα μας) απ οτι εχουν οι καρτες Ταρω...Τουλαχιστον απ οσο εγω προσωπικα εχω διαπιστωσει...

Απ' όσο έχω διαπιστώσει, η επιτυχία του φλυτζανιού βρίσκεται σ' ένα απλό φαινόμενο συντονισμού μέσω αλληλεπίδρασης κι αυτοσυγκέντρωσης, όταν δεν πρόκειται για απλή απάτη. Για να το εξηγήσω καλύτερα, είναι γνωστό και το έχω δει ιδίοις όμασιν, ότι εφόσον αλληλεπιδράσεις επαρκώς με κάποιον άνθρωπο ή αυτοσυγκεντρωθείς αρκετά, έχεις τη δυνατότητα να διαβάζεις το μυαλό του. Εκείνος που σου λέει το φλιτζάνι, χρησιμοποιεί τα δαιδαλώδη σχήματα που αναπτύσσονται στον πάτο του, προκειμένου να αυτοσυγκεντρωθεί, να πολωθεί και ν' αποσπαστεί η συνειδητή του σκέψη (ή κατά το Δον Χουάν να αυξηθεί η εσωτερική του σιωπή), έτσι ώστε τελικά καταφέρνει να διαβάσει το μυαλό σου, μια ικανότητα πολύ κοινή στους ανθρώπους. Έτσι, σου λέει πράγματα που δεν θα έπρεπε να ξέρεις, καθώς και κάποιες πιθανές εκβάσεις των πραγμάτων που σε απασχολούν. Εσύ εντυπωσιάζεσαι από αυτά που γνωρίζει χωρίς να τα έχει μάθει με τους συνηθισμένους τρόπους επικοινωνίας και πιστεύεις αυτά που σου λέει, με τελικό αποτέλεσμα να πολώνεσαι με τη σειρά σου και να επαληθεύεις την "προφητεία", ακριβώς επειδή πιστεύεις σε αυτήν. Απλό έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να σας πω την μοιρα σας να σας πω το ριζικο σας μιας και γω δεν ξερω το δικο μου? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
να σας πω την μοιρα σας να σας πω το ριζικο σας μιας και γω δεν ξερω το δικο μου? :)

να σε πω τη μοίρα σου μπαλαμό ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να σε πω τη μοίρα σου μπαλαμό ; :D

οχι καλε γιατι μετα εγω σε τι θα προσμενω σ'αυτη τη ζωη??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
οχι καλε γιατι μετα εγω σε τι θα προσμενω σ'αυτη τη ζωη??:P

Καταπληκτικό! "Όποιος τη μοίρα του γνωρίζει, στατηγέ μου, σε πόλεμο δεν πάει..."...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καταπληκτικό! "Όποιος τη μοίρα του γνωρίζει, στατηγέ μου, σε πόλεμο δεν πάει..."...

'Αρα κι όποιος υποβάλλει τη μοίρα του άλλου δεν κάνει για στρατηγός, όπως π.χ δεν λέει στον άλλο να πάει ντουγρού στο ψέμμα και στην καταστροφή, όταν το σύμπαν γύρω του φωνάζει ΜΑΚΡΥΑ ! Κακοί στρατηγοί οι μετά Χριστόν προφήτες, κακός σύμβουλος πολλές φορές και το συναίσθημα αυτού που τους ακούει. Βοά ο Κύριος της Ερήμου για να θυμηθώ και τον Κρόουλι. 'Aντε να μην μεταφέρει ο ιδιοτελής, εγωιστής και αχάριστος για το δώρο που του έκανε το Μεγάλο Χάος, την άποψη της "Κόκκινης Γυναίκας" για τα Ταρό, τους ευφάναστους ταρολόγους και εσάς και τότε θα δούμε ποιός απ'τους δυο θα πάει απ'το αφτί στο δάσκαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'Αρα κι όποιος υποβάλλει τη μοίρα του άλλου δεν κάνει για στρατηγός, όπως π.χ δεν λέει στον άλλο να πάει ντουγρού στο ψέμμα και στην καταστροφή, όταν το σύμπαν γύρω του φωνάζει ΜΑΚΡΥΑ ! Κακοί στρατηγοί οι μετά Χριστόν προφήτες, κακός σύμβουλος πολλές φορές και το συναίσθημα αυτού που τους ακούει. Βοά ο Κύριος της Ερήμου για να θυμηθώ και τον Κρόουλι. 'Aντε να μην μεταφέρει ο ιδιοτελής, εγωιστής και αχάριστος για το δώρο που του έκανε το Μεγάλο Χάος, την άποψη της "Κόκκινης Γυναίκας" για τα Ταρό, τους ευφάναστους ταρολόγους και εσάς και τότε θα δούμε ποιός απ'τους δυο θα πάει απ'το αφτί στο δάσκαλο.

Σιβυλλικό; Ή μου φαίνεται;

Υγ: Αγαπητή μου Σίμπυ, δεν αφορά εσένα, η "απορία" μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχάς έχω πει πως προσωπικά δεν γνωρίζω αρκετά για τη μαντική πλευρά των καρτών και ότι από τη μελέτη και την εμπειρία μου οι κάρτες δεν μπορούν να σου αποκαλύψουν το μέλλον αλλά αντίθετα τις πιθανές εκβάσεις σύμφωνα με τις τωρινές συνθήκες.
Αυτο γινεται και χωρις καρτες ομως.

Όμως δε θεωρώ απίθανο εξ' αιτίας ακριβώς των αρχέτυπων συμβόλων που περιέχουν, να μπορεί να συντονιστεί κανείς με τις κάρτες και να τραβήξει μέσα από ένα deck, κάρτες που σχετίζονται με το πρόβλημα που τον απασχολεί.
Τι σημαινει "να συντονιστει" ; :hmm: Και διορθωσε με αν κανω λαθος, μα οταν στις καρτες εχουν δοθει τοσα πολλα νοηματα (οπως ειπες) , ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι οποιαδηποτε καρτα μπορει να συσχετισθει με οποιοδηποτε προβλημα...

πιστεύω ότι τις απαντήσεις και τις κατευθύνσεις τις δίνουμε εμείς στον εαυτό μας, μέσα από γνώση η οποία προέρχεται από τις αχανείς αναλυτικές κι υπολογιστικές ικανότητες των υποσυνείδητων συστημάτων μας, τα οποία έχουν τεθεί από τη φυσική επιλογή ακριβώς για να κάνουν προβλέψεις σχετικά με τις εκβάσεις των συμβάντων. Όπως όμως ξαναείπα, η αντιμετώπιση της γνώσης αυτής σαν να έρχεται από έξω, διευκολύνει τη διοχεύτεσή της στα συνειδητά μας τμήματα, τα οποία αντιδρούν στην ιδέα ότι γνωρίζουμε περισσότερα απ' όσα συνειδητοποιούμε λόγω εκπαίδευσης και τότε η σύνδεση χάνεται.
Δηλαδη ολοι οι ανθρωποι δεν δεχονται οτι μποριε να εχουν ικανοτητες που δεν γνωριζουν....αλλά δεχονται πολυ πιο ευκολα οτι μερικες καρτες μπορουν να δωσουν πληροφοριες για το μελλον, ή για το τι να κανουν ; :confused:

Ωστόσο, από έρευνες ανθρωπολόγων και εθνολόγων τις οποίες έχω διαβάσει (δυστυχώς στον έντυπο Τύπο κι όχι στο διαδίκτυο), η παρουσία των αρχετύπων αυτών στις παραδόσεις όλων των λαών τους οποίους έχουν ερευνήσει, παρά το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς δεν είχαν έρθει σε επαφή μεταξύ τους, καταδεικνύουν κάτι τέτοιο.
Μερικα παραδειγματα ;

Περί των μιμιδίων : Δηλαδη θεωρεις οτι πρεπει να υπαρχει καποιος μυστικος λογος που επικρρατησαν καποια μιμιδια αντι αλλων. Δεν μπορει δλδ να εξηγειται λογικα ή επιστημονικα ;

Όπως όλα τα εργαλεία, οι κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθουν για το καλό, όπως και για το κακό. Όσοι τις θεωρούν σατανικές, μάλλον έχουν το σατανά μέσα τους κι αυτόν βλέπουν σε κάθε πράξη. Όσοι τις θεωρούν ως ευαγγέλιο, μάλλον ψάχνουν για αυτό που ψάχνουν οι περισσότεροι άνθρωποι και που κατά βάθος αποτελεί τη ρίζα του κάθε εθισμού: Μια απάντηση για όλα τους τα ερωτήματα. Ας μην τους χαλούμε λοιπόν την ουτοπία τους, ας μην τους στερούμε το ευαγγέλιό τους...
Και το ουτοπικο ψευδοευαγγελιο ομως μπορει να ειναι εξισου επικινδυνο με το σατανα..

Απ' όσο έχω διαπιστώσει, η επιτυχία του φλυτζανιού βρίσκεται σ' ένα απλό φαινόμενο συντονισμού μέσω αλληλεπίδρασης κι αυτοσυγκέντρωσης, όταν δεν πρόκειται για απλή απάτη. Για να το εξηγήσω καλύτερα, είναι γνωστό και το έχω δει ιδίοις όμασιν, ότι εφόσον αλληλεπιδράσεις επαρκώς με κάποιον άνθρωπο ή αυτοσυγκεντρωθείς αρκετά, έχεις τη δυνατότητα να διαβάζεις το μυαλό του. Εκείνος που σου λέει το φλιτζάνι, χρησιμοποιεί τα δαιδαλώδη σχήματα που αναπτύσσονται στον πάτο του, προκειμένου να αυτοσυγκεντρωθεί, να πολωθεί και ν' αποσπαστεί η συνειδητή του σκέψη (ή κατά το Δον Χουάν να αυξηθεί η εσωτερική του σιωπή), έτσι ώστε τελικά καταφέρνει να διαβάσει το μυαλό σου, μια ικανότητα πολύ κοινή στους ανθρώπους. Έτσι, σου λέει πράγματα που δεν θα έπρεπε να ξέρεις, καθώς και κάποιες πιθανές εκβάσεις των πραγμάτων που σε απασχολούν. Εσύ εντυπωσιάζεσαι από αυτά που γνωρίζει χωρίς να τα έχει μάθει με τους συνηθισμένους τρόπους επικοινωνίας και πιστεύεις αυτά που σου λέει, με τελικό αποτέλεσμα να πολώνεσαι με τη σειρά σου και να επαληθεύεις την "προφητεία", ακριβώς επειδή πιστεύεις σε αυτήν. Απλό έτσι;
Tα φαινομενα απατουν αλλά να ρωτησω και κατι αλλο : απο που κι ως που ξερεις οτι σου διαβαζει τη σκεψη και απο που κι ως που αυτο αποτελει "μια πολυ κοινη ικανοτητα" στους ανθρωπους; Πειραματα να αποδειξουν κατι τετοιο απετυχαν παταγωδως. Σε συγκεκριμενα υποτιθεμενα χαρισματικα ατομα κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτο γινεται και χωρις καρτες ομως.
Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;; :confused: Βεβαίως γίνεται. Το έγραψα στην αμέσως επόμενη φράση μου:
Θα μπορούσα να εξιστορήσω το πρόβλημά μου σε μια φίλη μου κι εκείνη χωρίς να είναι διάμεσο ή να έχει μεταφυσικές δυνάμεις, να προβλέψει τι πρόκειται να μου συμβεί στο μέλλον σύμφωνα με τα δεδομένα που θα της έδινα για το πρόβλημα και την πρότερη γνώση της ζωής μου και του χαρακτήρα μου.
Γι' αυτό ακριβώς και επιλέγω να μην εστιάζω στη μαντική πλευρά παρά περισσότερο στη φιλοσοφική/διδακτική:
Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, υπάρχει τόση πολύ συμπυκνωμένη γνώση σε μια τράπουλα Ταρώ, που είναι κρίμα να στεκόμαστε στη μαντική για την οποία δεν είμαστε σίγουροι.
..ακριβώς τα δύο αποσπάσματα της δημοσίευσής μου που επέλεξες να αγνοήσεις. :/:


Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Τι σημαινει "να συντονιστει" ; :hmm: Και διορθωσε με αν κανω λαθος, μα οταν στις καρτες εχουν δοθει τοσα πολλα νοηματα (οπως ειπες) , ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι οποιαδηποτε καρτα μπορει να συσχετισθει με οποιοδηποτε προβλημα...
Θα σου πω ένα παράδειγμα: Εάν όταν ήσουν μικρός τρώγοντας ψάρι, σου στεκόταν στο λαιμό ένα κόκκαλο και είχες μια τραυματική εμπειρία, ή αν αντίθετα σου είχαν χαρίσει ένα ψαράκι και είχες αναπτύξει μαζί του μια σχέση στοργής, το ψάρι ως σύμβολο μέσα στο όνειρό σου θα είχε πολύ διαφορετική σημασία κατά περίπτωση. Το ψάρι ως σύμβολο έχει ταυτιστεί με τον Ιησού, με την αναγέννηση και με άλλα που δε γνωρίζω. Για σένα όμως το ψάρι (συμβολικά) θα μπορούσε να έχει μια ιδιαίτερη και προσωπική σημασία.
Αυτός είναι ο λόγος που έγραψα άλλωστε ότι δε θα τολμούσα να ανοίξω τις κάρτες για κάποιον τρίτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;; :confused: Βεβαίως γίνεται. Το έγραψα στην αμέσως επόμενη φράση μου:Γι' αυτό ακριβώς και επιλέγω να μην εστιάζω στη μαντική πλευρά παρά περισσότερο στη φιλοσοφική/διδακτική:
Ναι δεν ειπα οτι ειπες κατι διαφορετικο. Λεω τι λεω εγω. :confused: Το "αυτο γινεται και χωρις τις καρτες" αναφεροταν και σε πιθανη προβλεψη μελλοντος και σε διδακτική αξια αυτων. Δεν αγνοησα τιποτα. Διοτι και απλα διδακτικά να το παρεις, γιατι υπαρχει αναγκη καρτας ; Μια απλη συζητηση μπορει να ειναι εξισου διδακτικη αν οχι περισσοτερο.

Θα σου πω ένα παράδειγμα: Εάν όταν ήσουν μικρός τρώγοντας ψάρι, σου στεκόταν στο λαιμό ένα κόκκαλο και είχες μια τραυματική εμπειρία, ή αν αντίθετα σου είχαν χαρίσει ένα ψαράκι και είχες αναπτύξει μαζί του μια σχέση στοργής, το ψάρι ως σύμβολο μέσα στο όνειρό σου θα είχε πολύ διαφορετική σημασία κατά περίπτωση. Το ψάρι ως σύμβολο έχει ταυτιστεί με τον Ιησού, με την αναγέννηση και με άλλα που δε γνωρίζω. Για σένα όμως το ψάρι (συμβολικά) θα μπορούσε να έχει μια ιδιαίτερη και προσωπική σημασία.
Αυτός είναι ο λόγος που έγραψα άλλωστε ότι δε θα τολμούσα να ανοίξω τις κάρτες για κάποιον τρίτο.
Μα αν το νοημα του ψαριου στο ονειρο μου ειχε πολυ διαφορετικη σημασια ως συμβολο, τοτε καταριπτεται η προαιωνια αρχετυπικη παναθρωπινη σημασια του :hmm:
Και πως αυτο το παραδειγμα εξηγει το "συντονισμο" , δεν καταλαβα :worry:. Αυτο το παραδειγμα αν μη τι αλλο, δεν επαληθευει αυτο που λεω ; Πως καθε καρτα μπορει να συσχετισθει με οτιδηποτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διοτι και απλα διδακτικά να το παρεις, γιατι υπαρχει αναγκη καρτας;
Για κάποιους υπάρχει και για κάποιους δεν υπάρχει.
Δεν ενδιαφέρουν όλους τα ίδια πράγματα ούτε είναι κάθε "δάσκαλος" κατάλληλος για οποιονδήποτε "μαθητή".

Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι, αφού θέλω να πάω να πλατσουρίσω αυτή τη στιγμή... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ιδού λοιπόν μερικά από αυτά που έμαθα μελετώντας τις Ταρώ -τα οποία δεν αγγίζουν καν τη μαντική- ή που έστω δημιούργησαν την ανάγκη μέσα μου για περισσότερη έρευνα και μάθηση. Το ποστ είναι μεγάλο και ζητώ συγνώμη αν σας κουράζω, εξʼ ίσου ανεξάντλητη όμως είναι και η μελέτη γύρω από τα σύμβολα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να τα μελετήσει περισσότερο, δε μπορώ να σκεφτώ ιδανικότερο μαθησιακό εργαλείο, από μια τράπουλα Ταρώ, αφού κάθε κάρτα απαρτίζεται από σύμβολα:


ΙΣΤΟΡΙΑ:

Η απαρχή των αρχετύπων βρίσκεται στις θεωρίες του Πλάτωνα (αλλά και άλλων σοφών της αρχαιότητας όπως ο Ηράκλειτος και ο Πυθαγόρας ):

Αρχική Δημοσίευση από Wiki:
Η πλατωνική φιλοσοφία είναι δυϊστική, χωρίζοντας τον κόσμο σε μία υλική και μία ιδεατή σφαίρα ύπαρξης. Αυτό γίνεται με την εισαγωγή της θεωρίας των ιδεών, οι οποίες κατά τον Πλάτωνα είναι τα αιώνια αρχέτυπα των αισθητών, υλικών πραγμάτων, υπερβατικά καλούπια τα οποία γίνονται αντιληπτά μόνο με τη λογική και όχι με τις αισθήσεις. Τα αισθητά αντικείμενα τα θεωρεί κατώτερα, υλικά και φθαρτά είδωλα των ιδεών, οι οποίες τα μορφοποιούν. Έτσι π.χ. κάθε άλογο είναι υλικό στιγμιότυπο, ή αντανάκλαση, της άυλης ιδέας "άλογο", η οποία συγκεντρώνει τα αναλλοίωτα και κοινά χαρακτηριστικά όλων των αλόγων (αφηρημένες έννοιες όπως η δικαιοσύνη ή η ομορφιά έχουν επίσης τις δικές τους αρχετυπικές ιδέες). Ο Πλάτων λοιπόν αναγνωρίζει δύο διαφορετικούς κόσμους, τον αισθητό, ο οποίος διαρκώς μεταβάλλεται και βρίσκεται σε ασταμάτητη ροή, κατά τον Ηράκλειτο, και τον νοητό κόσμο, τον αναλλοίωτο, δηλαδή τις ιδέες, οι οποίες υπάρχουν σε τόπο επουράνιο. Αυτές είναι τα αρχέτυπα του ορατού κόσμου, τα αιώνια πρότυπα και υποδείγματα τα οποία συντηρούν τη μορφή των υποκείμενων υλικών σωμάτων. Πρόκειται δηλαδή για ένα δυϊστικό, ιεραρχικό μεταφυσικό σύστημα.

Πολύ αργότερα ο Γιούνγκ διατύπωσε μια δική του θεωρία για τα αρχέτυπα καθώς και για το συλλογικό ασυνείδητο. (Για λόγους οικονομίας χώρου δεν θα επεκταθώ ιδιαίτερα αφού όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει στο ίντερνετ και σε ειδικά βιβλία)

Αρχική Δημοσίευση από TO BHMA:
Στην ψυχολογία του Γιουνγκ το αρχέτυπο είναι μια μη συνειδητή ιδέα, ένα μοντέλο σκέψης, παρούσα στις ατομικές ψυχές μας. Στην περίπτωση αυτή το αρχέτυπο υπάρχει ως ένστικτο μέσα μας (αν και αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό) και ανήκει στο συλλογικό ασυνείδητο, του οποίου το περιεχόμενο είναι τα Αρχέτυπα.

Ο Jung εφάρμοσε τη θεωρία του για το συλλογικό υποσυνείδητο και τα αρχέτυπα στη λογοτεχνία και υποστήριξε ότι σε ένα αληθινά συμβολικό έργο τέχνης η πηγή των εικόνων δεν βρίσκεται στο προσωπικό υποσυνείδητο του συγγραφέα (αυτό θα έκανε το έργο ένα συμπτωματολογικό αλλά όχι συμβολικό προϊόν), αλλά στον χώρο της ασύνειδης μυθολογίας, της οποίας τα αρχέγονα περιεχόμενα αποτελούν κοινή κληρονομιά της ανθρωπότητας. Στις μυθολογίες όλων των πολιτισμών καθώς και στα όνειρα και στα λογοτεχνικά δημιουργήματα παρουσιάζονται αυτές οι αρχέγονες εικόνες ή αρχέτυπα, που δεν ανήκουν στο ατομικό πνεύμα ή στο πνεύμα του συγκεκριμένου πολιτισμού αλλά στο αχανές ασύνειδο πνεύμα, που αποτελεί το υπόστρωμα όλων των επιμέρους ατομικών πνευμάτων.
[ΤΟ ΒΗΜΑ – link παρακάτω]

Υπήρξαν φυσικά επιστημονικές αντιρρήσεις για τη θεωρία του Γιούνγκ, όμως συνεχίζει να βρίσκεται στο προσκήνιο όπως φανερώνει το παρακάτω άρθρο:

Αρχική Δημοσίευση από TO BHMA:
Υπάρχουν μέσα στην ψυχή μας εικόνες, όπως αυτή της μητέρας, που βρίσκονται εκεί χαραγμένες ανεξίτηλα από την πρώτη στιγμή της γέννησής μας; Νέοι ερευνητές στρέφονται προς τα πίσω και αναγνωρίζουν ότι κάποιες από τις θεωρίες του Γιουνγκ, αν και δεν διατυπώθηκαν ποτέ με αυστηρά επιστημονικούς όρους, φαίνεται να επαληθεύονται. Υπάρχει, για παράδειγμα, κάτι σαν συλλογικό υποσυνείδητο, μια βάση δεδομένων που χρειάστηκε αιώνες για να συγκροτηθεί αλλά συνοδεύει πλέον κάθε ανθρώπινη ύπαρξη. Εκεί έχουν αποκρυσταλλωθεί πρότυπα ψυχονοητικής συμπεριφοράς και βρίσκονται τα θεμέλια πολλών εκδηλώσεων του ανθρώπου, όπως οι μύθοι, οι αριθμοί, οι συμβολισμοί, οι αρχές της τέχνης και της επιστήμης. [...]
Αλλά η βασική και γενική δομή των περιεχομένων μέσα μας αρχετύπων είναι παγκόσμια και προϋπάρχει. Η προϋπάρχουσα δομή είναι αδύνατο να παρασταθεί και λειτουργεί ως ρυθμιστής εκείνου του υλικού που αναπαρίσταται. Ετσι, το αρχέτυπο ως εμπειρικό φαινόμενο καθορίζεται από το πού, το πότε και προσωπικές συνθήκες αλλά είναι, από την άλλη πλευρά, ιδεατό γενικό δομικό σχέδιο, ανεξάρτητο από συνθήκες, αποτελώντας ουσιαστικό συστατικό της ψυχής, του πνεύματος και του νου.

Για ολόκληρο το άρθρο πατήστε εδώ https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=34&artid=90325&dt=10/08/1997
(ιδιαίτερα ενδιαφέρον και για όσους ασχολούνται με την τέχνη).

ΤΑ ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ (από το ίδιο άρθρο)


Κατά τον Jung, ο αριθμός στα Μαθηματικά και το άτομο στη Φυσική είναι αρχέτυπα, τα οποία έγιναν συνειδητά. Εφαρμογές των αρχετύπων βρίσκουμε στις επιστήμες της Βιολογίας και της Κοινωνιολογίας, στη δυναμική των Μη Γραμμικών Συστημάτων, στην επιστήμη των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, στην Κβαντομηχανική, στη Φυσική Φιλοσοφία, στην Αρχιτεκτονική. Πράγματι, η ανακάλυψη ή η επινόηση προτύπων αρχετυπικής φύσης και η χρησιμοποίησή τους στις επιστήμες φαίνεται πως αποτελεί την πρωτοπορία σε εντελώς τεχνικούς και εφαρμοσμένους κλάδους.

Η ύπαρξη των αρχετύπων έχει γίνει ήδη δεκτή, άμεσα ή έμμεσα, σε πολλές επιστήμες: στην Εθνολογία ως συλλογικές αναπαραστάσεις, στη Βιολογία ως πρότυπα συμπεριφοράς και μορφογενετικά πρότυπα, στην Ιστορία ως μοντέλα επανάληψης των βασικών γεγονότων, στη Συγκριτική Μυθολογία και Εθιμογραφία ως θέματα με παρόμοια χαρακτηριστικά, στην Κυβερνητική ως κατασκευή βασικών δυναμικών σχημάτων για την εξομοίωση διαδικασιών. Πίσω από όλα αυτά κρύβεται η παρουσία της έννοιας του αρχετύπου, το οποίο είναι κάτι πολύ σύνθετο.

Μία από τις πιο έγκυρες φωνές σχετικά με τα μυστήρια του εγκεφάλου είναι αυτή του Τζέραλντ Εντελμαν, τον οποίο ο έλληνας αναγνώστης μπορεί να βρει και να μάθει τη θεωρία του περί νευρωνικού δαρβινισμού στο βιβλίο «Αιθέρας θεϊκός, Λαμπερή φωτιά» (εκδόσεις Κάτοπτρο). Ενας μελετητής των αρχετύπων, ο Αντονι Στίβενς, στο καινούργιο βιβλίο του «Private Myths: Dreams and Dreaming» γράφει ότι η θεωρία του Γιουνγκ περί αρχετύπων επαναφέρεται με τον Εντελμαν στο προσκήνιο. Θεωρεί μάλιστα ότι η κάπως ασαφής θεωρία του Γιουνγκ να χωριστεί ο νους σε τρία μέρη στο συνειδητό, στο προσωπικό υποσυνείδητο και στο συλλογικό υποσυνείδητο επιβεβαιώνεται από τα όσα ο νευροφυσιολόγος Πολ Μακ Λιν το 1973 παρουσίασε σε βιβλίο, όπου γι' αυτόν ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι τρεις εγκέφαλοι σε έναν.

Σε άρθρο που δημοσιεύθηκε μόλις τον Ιούλιο αυτής της χρονιάς (1997) στο περιοδικό «Discovery» μαθαίνουμε ότι την έννοια του αριθμού την μοιραζόμαστε ως αρχέτυπη γνώση και με τα περιστέρια και με τους ποντικούς, ενώ από άλλα πειράματα έχει ήδη διαπιστωθεί ότι μωρά λίγων μόλις μηνών έχουν ήδη την έννοια μικρών αριθμών όπως το ένα και το δύο. Θα μπορούσε να πει κανείς πως σήμερα τα αρχέτυπα βρίσκονται παντού και αυτό είναι φυσιολογικό, αφού βρίσκονται στον νου και στην ψυχή μας.
ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ:

Η θεωρία του Γιούνγκ φαίνεται πάντως να επιβεβαιώνεται και σε άλλα πεδία, όπως είναι η μελέτη της Katya Walter για το I-Ching και τη σχέση του με το DNA:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο περίφημος κώδικας Ι-Τσινγκ, που συντάχθηκε από τον Τάι Χσουάν Τσίνγκ πριν από 4000 χρόνια και περιλαμβάνεται στις διδασκαλίες του Κομφουκιανισμού. Ο κώδικας αυτός περιλαμβάνει 64 εξάγραμμα σε μια συγκεκριμένη σπειροειδή ανακατάταξη και έγινε ευρύτερα γνωστός ως κώδικας ζωής. Μετέπειτα έγινε υποχείριο μυστικιστών και διαφόρων ερευνητών και του αποδόθηκαν δεκάδες ερμηνείες και ιδιότητες. Το 2003, όμως, επιστήμονες κατάφεραν για πρώτη φορά να καταγράψουν τα 64 τριπλά ζεύγη νουκλεοτεϊδίων του ανθρώπινου DNA και με έκπληξη παρατήρησαν πως ήταν πιστό αντίγραφο του κώδικα Ι-Τσινγκ!

ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ:

Ακόμα και η χρήση τους στο μάρκετιγκ φαίνεται να συνηγορεί:

Ο Kent Wertime σε πρόσφατο βιβλίο του αναφέρει συγκεκριμένα Αρχετυπικά σύμβολα και έννοιες με τα οποία μπορεί να προσδεθεί επιτυχώς ένας ικανός αριθμός Προϊόντων – Υπηρεσιών, ακριβώς γιατί τα Αρχέτυπα αυτά δονούν έντονα τις εσωτερικές ψυχολογικές χορδές του Δυτικού Ανθρώπου σήμερα:

- Ο « Ήρωας» - «Hero» (Ένα Αρχέτυπο που έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε όλες τις εποχές, από το έπος του Γκιλγκαμές και τα Ομηρικά έπη μέχρι τα σύγχρονα μυθιστορήματα και τις κινηματογραφικές ταινίες..

- Ο «Αντί-Ήρωας» - «Anti-Hero» (Ένα Αρχέτυπο που πιστεύουμε ότι ήρθε στην επιφάνεια κατά τη δεκαετία του ʼ60 όταν διάφορα κινήματα αμφισβήτησης αντιμετώπισαν κριτικά τα κίνητρα πίσω από τη δράση του «Ήρωα» προτείνοντας ένα εναλλακτικό Αρχέτυπο..

- Ο «Δημιουργός» - «Creator» (Επίσης, ένα ισχυρό Αρχέτυπο για κάθε εποχή. Και εδώ επίσης υπάρχει ένα μεταφυσικό στοιχείο).

- Ο «Κύριος της Αλλαγής» - «Change Master» και ο «Επαναστάτης- Μεταρρυθμιστής» - «Power Broker». (Ισχυρά Αρχέτυπα ήδη από την Αρχαιότητα. Ας θυμηθούμε εδώ τον Προμηθέα ο οποίος δίνει το πυρ στους ανθρώπους ερχόμενος σε ρήξη με τον Δία και αλλάζοντας τη ροή της Ιστορίας).

- Ο «Σοφός Γέροντας» - «Wise Old Man». (Εκφράζει είτε τον Ανώτερο Εαυτό μας κατά μια μυστικιστική θεώρηση ή τη συσσωρευμένη πείρα μιας κοινότητας προσωποποιημένη σʼ έναν γέροντα σοφό.).

- Ο «Νομοταγής», ο «Αφοσιωμένος σ' έναν σκοπό» - «Loyalist» (Και αυτό ισχυρό Αρχέτυπο, ιδιαίτερα στην εποχή της πολιτικής ορθότητας.).

- Η «Μητέρα της Καλοσύνης» - «Mother of Goodness» (Το Αρχέτυπο της γεμάτης καλοσύνη μητέρας ευαισθητοποιεί σε κάθε εποχή. Μπορεί επίσης να συμβολίζει τη Φύση σαν Μεγάλη Μητέρα όλων των πραγμάτων.
ΣΤΙΣ ΤΑΡΩ:

Η ίδια η ύπαρξη των καρτών πολύ πριν τις θεωρήσεις του Γιούνγκ θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί, ότι επιβεβαιώνει τα αρχέτυπα. Ξέρουμε ότι ο Γιούνγκ γνώριζε την ύπαρξη των καρτών και είχε αναπτύξει και γιʼ αυτές μια σχετική ψυχαναλυτική θεωρία.


Πολλές αν όχι όλες οι αρχετυπικές μορφές που περιγράφονται στο άρθρο περί των αρχετύπων που χρησιμοποιούνται στο μάρκετινγκ, βρίσκονται μέσα στις κάρτες Ταρώ: Ο Σοφός γέροντας (Ερημίτης) και η Μητέρα της Καλοσύνης (Αυτοκράτειρα) είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα.

Για όποιον ενδιαφέρεται, ένα επίσης καλό παράδειγμα είναι ο Τροχός της Τυχής, ή τροχός της ζωής και ο συμβολισμός της μοίρας και της ζωής ως τροχού που γυρίζει, σύμβολο κατανοητό από ανθρώπους διαφορετικών πολιτισμών και κοινωνικού υπόβαθρου.

Στο αντίστοιχο θέμα, έχουμε παραθέσει μερικές μόνον από τις δεκάδες αναφορές του τροχού ως σύμβολο σε πολλούς και διαφορετικούς πολιτισμούς, όμως και η λαϊκή αναφορά του σε εκφράσεις όπως: «ρόδα είναι και γυρίζει», «έχει ο τροχός γυρίσματα» κτλ καταδεικνύουν την απορρόφηση των συμβόλων μέσα στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

(συνέχεια στο επόμενο ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(συνέχεια)

ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΙΑ:

Η Συναισθησία είναι μια κατάσταση στην οποία το υποκείμενο προσδίδει ήχους, μυρωδιές, χρώματα κ.α, σε αντικείμενα ή ιδέες που δεν σχετίζονται φυσιολογικά με τα παραπάνω.
Μπορεί δηλαδή να "ακούει" τις οσμές, να "βλέπει" τους ήχους και να "μυρίζει" τους ήχους.

Σύμφωνα με τη Wiki όλοι έχουμε ένα βαθμό συναισθησίας πράγμα που μπορείτε να διαπιστώσετε κάνοντας το ακόλουθο τεστ:


Ας υποθέσουμε ότι μία μακρινή φυλη ονομάζει το ένα από αυτά τα σχήματα "Μπούμπα" και άλλο "Κίκι". Αποφασίστε σε ποιο σχήμα αντιστοιχεί κάθε λέξη και κοιτάξτε τη λύση, για να μάθετε την πιο κοινή απάντηση.

Για τη λύση:
Σε ένα πείραμα που αρχικά σχεδιάστηκε από τον Wolfgang Köhler τα άτομα καλούνται να αποφασίσουν ποιο από τα δύο σχήματα λέγεται Μπούμπα και ποιο Κίκι. Το 95% με 98% των ατόμων επιλέγουν το Κίκί για το πορτοκαλί σχήμα με τις γωνίες και το Μπούμπα για το σμήμα με τις στρογγυλεμένες γωνίες.

Είναι πιθανό το στρογγυλεμένο σχήμα να ονομάζεται Μπούμπα γιατί το στόμα παίρνει κάπως στρογγυλό σχήμα όταν προφέρει τη λέξη αυτή. Αντίστοιχα για την προφορά της λέξης Κίκι το στόμα σχηματίζει κατά κάποιον τρόπο γωνίες.

Προσωπικά βρίσκω μια σύνδεση της Συναίσθησης με το ζήτημα των συμβολισμών, αφού οι συναισθητικοί στην ουσία ταυτίζουν ιδέες και αντικείμενα με περισσότερες αισθήσεις, δημιουργώντας προσωπικούς δυναμικούς συμβολισμούς γιʼ αυτά.

ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΣΥΜΒΟΛΩΝ:

Η μυθολογία είναι επίσης μια πλούσια πηγή συμβόλων και αρχετύπων καθώς και οι διάφορες διδακτικές ιστορίες (όμως και πάλι λόγω χώρου θʼ αποφύγω νʼ αναφερθώ εκτεταμένα).

Τα σύμβολα έχουν φυσικά χρησιμοποιηθεί και στην ψυχολογία με το τεστ του Rorschach (επίσης αμφισβητείται από μερίδα επιστημόνων) αλλά και μέσω της μελέτης παιδικών ζωγραφιών ώστε να προσεγγιστεί ο ψυχισμός τους μέσα από σύμβολα όπως ο ήλιος η βροχή, το κλασσικό παιδικό σπιτάκι κτλ.

Η ίδια η γλώσσα είναι συμβολική αφού η λέξη δεν προσομοιάζει το αντικείμενο που περιγράφει (αν και σε αρκετές περιπτώσεις η δόνηση της λέξης δημιουργεί συγκεκριμένη διάθεση στο υποκείμενο, ειδικά σε γλώσσες όπως η Ελληνική ή η ξωτικίστικη γλώσσα του Τολκιν).

Δεν υπάρχει βέβαια μια πανανθρώπινη γλώσσα, η έννοια της γλώσσας όμως είναι σαφώς πανανθρώπινη.


Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Ένα από τα πλέον διαδεδομένα και αρχαία ανθρώπινα σύμβολα είναι ο γνωστός σε όλους μας «σταυρός» που χρησιμοποιήθηκε ως σύμβολο θρησκειών (και όχι μόνο του Χριστιανισμού) συμβολίζοντας την επιρροή της θεότητας (η κάθετη γραμμή) στον κόσμο (η οριζόντια γραμμή) αλλά και για να απεικονίσει το διαχωρισμό του κόσμου στα τέσσερα στοιχεία: ΓΗ, ΦΩΤΙΑ, ΝΕΡΟ, ΑΕΡΑΣ

Μετά τον κύκλο, ο σταυρός θεωρείται το πιο κοινό σχήμα που ζωγραφίζουν τα νήπια κάθε πολιτισμού.

Ο συνδυασμός άλλωστε σταυρού και κύκλου σε ένα σχήμα/σύμβολο είναι αρχαιότατο και απαντάτε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.

Το Χ και το Τ (x και t στο λατινικό αλφάβητο) θεωρούνται συγγενικά σύμβολα του σταυρού.
[www.symbols.com]

ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;

Η πανανθρώπινη σημασία του συμβόλου αποκτά εύλογα μια ειδική και ξεχωριστή σημασία όταν έρθει σε επαφή με τα προσωπικά μας βιώματα. Ακόμα και οι λέξεις που λειτουργούν ως εργαλεία επικοινωνίας συχνά για τον καθένα μας ενέχουν διαφορετικές σημασίες ειδικά όταν πρόκειται για έννοιες αφηρημένες. Αυτός άλλωστε είναι ο συχνότερος λόγος παρανοήσεων και παρεξηγήσεων.

Η «παιδική» εικόνα μιας ζωγραφισμένης καρδιάς που συμβολίζει τον έρωτα, μπορεί να αναγνωριστεί από κάθε άνθρωπο. Όμως δεν έχουμε όλοι κοινή αντίληψη για το τι είναι έρωτας. Όταν μάλιστα προστεθεί και η προσωπική εμπειρία τότε τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. Το σύμβολο από μόνο του έχει μια σημασία, που όμως αποκτά προσωπική χροιά όταν αλληλεπιδρά με το άτομο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χάνει την πανανθρώπινη σημασία του αφού αυτή από μόνη της είναι διττή και εμπεριέχει όλες τις εκφάνσεις του συμβόλου.

Αυτό συμβαίνει κατά τη γνώμη μου, διότι τα σύμβολα δεν είναι στατικά και πεπερασμένα, αλλά δυναμικά, παρόλο που αποτελούν απλές νοητικές απεικονίσεις.

Το γιατί δεν αντιλαμβάνονται όλοι με τον ίδιο τρόπο το συγκεκριμένο αρχέτυπο το εξηγεί ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης:

«Μπορεί όμως να πει κανείς πως η σφραγίδα δεν είναι η ίδια και πλήρης σε όλες τις αποτυπώσεις της. Βέβαια δεν είναι η αιτία η ίδια η σφραγίδα, γιατί συμμετέχει ολοκληρωτικά και παρόμοια σε κάθε περίπτωση, αλλά οι διαφορές των συμμετεχόντων που κάνουν τις αποτυπώσεις διαφορετικές, αν και το αρχέτυπο είναι ένα, πλήρες και το ίδιο σε κάθε περίπτωση».

--
Τα παραπάνω δεν είναι καν η κορυφή του παγόβουνου σε ό,τι αφορά τη μελέτη των συμβόλων και άρα και των Ταρώ. Τουλάχιστον εύχομαι να έγινε αντιληπτό, ότι για όποιον ενδιαφέρεται να διευρύνει τις γνώσεις του, οι κάρτες Ταρώ, είναι μια πλούσια και ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών, αφού ανοίγει δρόμους για έρευνα και περισυλλογή σε πολλούς και διαφορετικούς τομείς, όπως το θρησκευτικό ένστικτο, η επιστήμη, η φιλοσοφία η αυτογνωσία, η μεταφυσική κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top