Η Ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια τι σαν κανει να πιστεύετε οτι θα γινω υπάλληλος; ;)

Επισης γιαννη μου αν σκεφτεις καποια εκπληκτικη ιδεα για την εταιρια που δουλευεις οχι μονο δεν θα σε απολύσουν αλλά θα σε εχουν και στα οπα οπα ... ειμαι 100% σίγουρος. Τώρα αν πεις καποια ίδεα του στυλ οτι οι τυρόπιτες του κυλικειου πρεπει να ειναι τριγωνικες επειδη στις κυκλικες δεν ξερουν απο που να αρχισουν οι εργαζώμενοι και σπαταλάνε χρόνο ε ναι ενταξει και εγω θα σε έδειχνα για τι αυτο δειχνει μόνο οτι θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις ειτε οτι θελεις να ανέβεις θέσεις χωρίς να προσφέρεις τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
1)Αλήθεια τι σαν κανει να πιστεύετε οτι θα γινω υπάλληλος; ;)

2)Επισης γιαννη μου αν σκεφτεις καποια εκπληκτικη ιδεα για την εταιρια που δουλευεις οχι μονο δεν θα σε απολύσουν αλλά θα σε εχουν και στα οπα οπα ... ειμαι 100% σίγουρος.

3)Έψαξα μια στιγκουμα στην ναυτεμπορική και δεν βρήκα τίποτα τέτοιο ... μπορεις να μου δωσεις καποιο Link
1) Τίποτα αλλά και όλα!όχι τα δικά σου αλλά της Ελλάδας!+ μέχρι και δημόσιος ίσως επιθυμήσεις να γίνεις! Φυσικά μπορεί και να μεγαλουργείς όπως η Βίκυ αλλά μπορεί να καταντήσεις και στην κατάντια ενός μόνιμου! Όλα καλά τα λές και μπράβο και σου εύχομαι τα καλύτερα αλλά τράβα πρώτα πανεπιστήμιο πιθανά να πάθεις το πρώτο σόκ και αποφάσισε μετά να κάνεις βιοπορισμό να πάθεις το δεύτερο σοκ και αφού δουλέψεις κάποιο καιρό ελπίζω εδώ να είναι το e-steki με πολλές σοκολατένιες τούρτες (ακούτε ρε σοκολατένιες στα γενέθλια μέσα έξω) και με την ΚΟΥΕ με πολλά παιδιά και θα τα πούμε!
2)ΧαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧαΧαΧΑΧΑΧΑΧΑ καλό! Το άλλο με τον Τοτό.....
3)όχι! Το άμαζον το ξέρω χρόνια καθώς αποτέλεσε περίπου μοντέλο μελέτης επιχείρησης καθώς συνόδεψε και την ιντερνετική μου πορεία. Για το e-shop είχα διαβάσει πρόσφατα κάτι σαν βιογραφικό του πως πετύχαν ΈΛΛΗΝΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Οσοι δεν πετυχαν και πιστευουν οτι δεν ειχαν το κατάλληλο θειο για εμενα απλως δεν ειχαν τιποτα να προσφέρουν :)

Συγγνώμη, αλλά αυτό που λές είναι λίγο υπερβολικό, για να μην πω χοντρο... Δηλαδή όσοι δεν έγινα Bill Gates ή ανάλογοι, πάει να πει ότι δεν έχουν κάτι να προσφέρουν;;; Με αυτό υποτιμάς τις προσπάθειες πολλών, που ίσως είναι π.χ. οι γονείς μας, οι φίλοι μας κλπ...

Τα πράγματα δε γίνονται πάντα όπως τα θέλουμε... και αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε άτομα χωρίς κάτι να δώσουμε... Άλλωστε και ένας απλός ιδιωτικός υπάλληλος να είσαι, κάτι δίνεις... αλλιώς παίρνεις δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αλήθεια τι σαν κανει να πιστεύετε οτι θα γινω υπάλληλος; ;)

Επισης γιαννη μου αν σκεφτεις καποια εκπληκτικη ιδεα για την εταιρια που δουλευεις οχι μονο δεν θα σε απολύσουν αλλά θα σε εχουν και στα οπα οπα ... ειμαι 100% σίγουρος. Τώρα αν πεις καποια ίδεα του στυλ οτι οι τυρόπιτες του κυλικειου πρεπει να ειναι τριγωνικες επειδη στις κυκλικες δεν ξερουν απο που να αρχισουν οι εργαζώμενοι και σπαταλάνε χρόνο ε ναι ενταξει και εγω θα σε έδειχνα για τι αυτο δειχνει μόνο οτι θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις ειτε οτι θελεις να ανέβεις θέσεις χωρίς να προσφέρεις τίποτα

1ον) Γιατί μιλάς μόνο για ιδέες;;; Νομίζεις ότι όλες οι θέσεις έχουν να κάνουν με καινοτομία και ιδέες ("είχες καμιά ιδέα και σε απέλυσαν;");
2ον) Ξέρω περίπτωση που η υπάλληλος έκανε καραμπάμ ότι θα γινόταν πολύ καλή στη δουλειά της και όμως η "προϊσταμένη" λόγω του ότι ήταν το δεξί χέρι του διευθυντή, έβαλε λόγια για να τη διώξουν... άρα δεν επιβιώνει μόνο ο πιο ικανός στη δουλειά του, αλλά και ο πιο ικανός σε άλλα θέματα (βλέπε γλύψιμο).
3ον) Όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες, όταν μπεις στο χορό θα δεις πώς έχουν τα πράγματα. Εκτός αν είσαι τόσο σίγουρος πως εσένα δε σε αφορά η "ελληνική πραγματικότητα"... τι να πω, αν είναι έτσι μπράβο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Τι θα έλεγαν στον Ναπολέοντα αν πήγαινε σήμερα να καταταγεί στην Ευελπίδων;
"Δεν είστε πάνω από 1,75 κύριε."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΛΟΟΟΛ Ρεμπεσκε!!

Βρε παιδία αν πια είναι ΤΟΣΟ χάλια για σας η ελληνική πραγματικότητα γιατί δεν φεύγετε στο εξωτερικό αντί να κλαίτε τη μοίρα σας και την "κακούργα την κενωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ΛΟΟΟΛ Ρεμπεσκε!!

Βρε παιδία αν πια είναι ΤΟΣΟ χάλια για σας η ελληνική πραγματικότητα γιατί δεν φεύγετε στο εξωτερικό αντί να κλαίτε τη μοίρα σας και την "κακούργα την κενωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει";

Αμάν βρε Λια, λέμε πως είναι τα πράγματα και εσύ νομίζεις ότι κλαίμε την μοίρα μας. Κανένας δεν κλαίει την μοίρα του απλά προσπαθούμε να προσγειώσουμε τον Πάνο που θεωρεί οτι τα πράγματα είναι ιδανικά.
Το να λές την πραγματικότητα δεν είναι ότι κλαίς την μοίρα σου, το έχω γράψει και πιό κάτω, έτσι είναι η κοινωνία μας και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις το μικρότερο ρίσκο στην ζωή σου καθώς το να αποτύχεις κυρίως σαν ελέυθερος επαγγελματίας μπορεί να σημαίνει ολοκληρωτική καταστροφή
Αν μπορούσαμε να φύγουμε Λια θα το είχαμε κάνει ήδη. Και εσύ πριν μπείς στο πανεπιστήμιο αλλιώς θεωρούσες ότι είναι τα πράγματα και διαφορετική κατάσταση αντιμετώπισες.
Τα πράγματα είναι αρκετά άσχημα και δύσκολα και όσο περνάει ο καιρός δυσκολέουν ακόμα περισσότερο καθώς όλα ανεβαίνουν εμείς τουλάχιστον το έχουμε χωνέψει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι θεωρεί οτι τα πράγματα είναι ιδανικά. Ούτε εγώ τα θεωρώ ιδανικά.
Αλλά απο τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι και στην Ελλάδα που έχουν πετύχει, χωρίς να είχαν ΤΑ λεφτά απο πριν, γιατί να μην μπορώ κι εγώ ή ο Πάνος; Εγώ τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι. Αν υπάρχει ένας που πέτυχε αυτό που θέλω, τότε γιατί να μην μπορώ κι εγώ;
Και μην μου πεις οτι δεν υπάρχει κανένας.
Απλά έχετε συνυφάσει το δύσκολο με το αδύνατο.
Επειδή κάτι δεν το καταφέρατε δεν συμαίνει οτι δεν μπορεί κανεις.
Και btw περίπου τα ίδια πιστευει και η μητέρα μου που είναι 50+ ετών.
Μήπως ούτε αυτή έχει δει την αγορά εργασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι που έχουν πετύχει ξεκινώντας από χαμηλά.Όπως αναφέρθηκε και από κάποιον πιο πάνω για κάθε έναν που πετυχαίνει είναι χιλιάδες αυτοί που αποτυγχάνουν.
Δε νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι μόνο αυτοί που πέτυχαν ήταν ικανοί ή είχαν τη θέληση.Οι περισσότεροι και θέλουν να πετύχουν και ιδέες έχουν και το παλέυουν όσο μπορούν.Τελικά όμως, όταν από χιλιάδες πετυχαίνει ένας, αυτός είναι μάλλον ο πιο τυχερός παρά ο πιο ικανός από τους υπόλοιπους.Γι'αυτό και για να πετύχει κάποιος προσπαθέι να έχει όσο πιο πολλά "τυπικά" αλλά και ουσιαστικά προσόντα μπορεί.Για να αυξήσει τις πιθανότητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι θεωρεί οτι τα πράγματα είναι ιδανικά. Ούτε εγώ τα θεωρώ ιδανικά.
Αλλά απο τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι και στην Ελλάδα που έχουν πετύχει, χωρίς να είχαν ΤΑ λεφτά απο πριν, γιατί να μην μπορώ κι εγώ ή ο Πάνος; Εγώ τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι. Αν υπάρχει ένας που πέτυχε αυτό που θέλω, τότε γιατί να μην μπορώ κι εγώ;
Και μην μου πεις οτι δεν υπάρχει κανένας.
Απλά έχετε συνυφάσει το δύσκολο με το αδύνατο.
Επειδή κάτι δεν το καταφέρατε δεν συμαίνει οτι δεν μπορεί κανεις.
Και btw περίπου τα ίδια πιστευει και η μητέρα μου που είναι 50+ ετών.
Μήπως ούτε αυτή έχει δει την αγορά εργασίας;

Και υπάρχουν και 300 τουλάχιστον άτομα που έχουν πιάσει το τζόκερ. Τι έστω και ένας ρε Λια αν δηλαδή υπάρχει έστω και ένας στα εκατομμύρια των εργαζομένων θεωρείς ότι ο 2ος θα είσαι εσύ?
Μακάρι και στο έυχομαι αλλα καλύτερα είναι να μειώνεις τα ρίσκα. Εγω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί πίστεψε με αυτήν την στιγμή έχω φτάσει σε πολύ υψηλό σημείο για την ηλικία μου επαγγελματικά.
Δεν είπαμε ότι ελευθεροι επαγγελματίες δεν έχουν πετύχει αλλα μαθηματικός είναι βάλε κάτω τα ποσοστά, ρώτα την μητέρα σου πόσοι ελευθεροι επαγγελματίες έχουν χτυπήσει κανόνι?
Α και όταν λέμε ελευθερος επαγγελματίας μιλάμε και για αυτούς που έχουν μαγαζια!
Το θέμα είναι ότι σαν ελευθερος επαγγελματίας έχεις μεγαλύτερο ρίσκο από ότι σαν υπάλληλος σε κάποια εταιρεία, άλλωστε και στα 2 υπάρχει κορυφή καθώς υπάρχουν θέσεις στον ιδιωτικό τομέα που οι μηνιαίες αποδοχές ξεκινάνε απο 3.000 € και φτάνουν μέχρι και 20.000€.
Καλο είνα να έχεις στόχους στην ζωή σου αλλα καλύτερο είναι να μην πετάς στα σύνεφα! Μην κοιτάς μόνο πόσοι έχουν πετύχει αλλα πόσοι είναι οι πετυχημένοι κόντρα σε όλους αυτούς που έχουν αποτύχει.
Βασικό όμως έιναι και οι συνθήκες και όχι μόνο οι θέληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κανείς δεν πάει μπροστά κοιτώντας αυτούς που απέτυχαν.
Όσον αφορά τους τυχερούς του τζόκερ, αυτοί το έπιασαν ΚΑΘΑΡΑ απο τύχη. Στη δουλειά δεν πετυχαίνεις μόνο απο τύχη, για την ακρίβεια η τύχη είναι απλά ένα μικρό ποσοστό. Οπότε μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Παρεμπιπτόντως, γιατί όποιον δείτε να είναι φιλόδοξος και να έχει ψηλούς στόχους, πέφτετε να τον "προγειώσετε"? Αν έχετε δίκιο, θα προσγειωθεί μόνος του. Οπότε σε τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η "προσγείωση";

ΥΓ: Ακόμα κι αν δεν πετύχω ποτέ δεν θα πω οτι δεν πέτυχα επειδή είναι χάλια η ελληνική πραγματικότητα. Θα πω οτι απλώς απέτυχα εγώ. Δεν θεωρώ οτι είναι βέβαιο οτι θα πετύχω. Απλά θεωρώ οτι αν δεν πετύχω θα φταίω εγώ και μόνον εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές για να ανέβεις ΨΗΛΑ υπάρχει κάποιο τίμημα... κάποιο κόστος....

Αν είσαι διατεθειμένος να το πληρώσεις.... τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να φτάσεις εκεί που θες....

Μόνο που πολλές φορές το τίμημα, είναι αντίθετο με τις αξίες και τις αρχές μας... κι εκεί αρχίζει η μεγάλη μάχη.

Κι εγώ είχα την δυνατότητα σε κάποια μου δουλειά να γίνω διευθύντρια με ένα μισθό 4.000..... Το τίμημα για να το κάνω αυτό ήταν να με πη#@$%@#ει το αφεντικό.....

Ο μισθός μου είναι γύρω στα 1100 σε άλλη εταιρια.... προφανώς το τίμημα ήταν υψηλό για μένα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Michelle τί εννοείς όταν λες "να πετύχεις"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοώ τουλάχιστον να γίνω γνωστή στους επαγγελματίες του χώρου μου, ακόμα και στην περιοχή μου μόνο, με τις ανάλογες οικομικές απολαβές.
Κουε, με τα δικά μου κριτήρια η μητέρα μου έχει πετύχει αρκετά και ποτέ δεν έκανε κάτι αντίθετο με τις ηθικές αξίες της. Για την ακρίβεια θεωρεί το μεγαλύτερο προτέρημα σε έναν άνθρωπο να είναι ηθικός και έχει μπει σε μεγάλα προβλήματα κατα καιρούς για αυτό το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κανείς δεν πάει μπροστά κοιτώντας αυτούς που απέτυχαν. Ναι άλλωστε έχει αποδειχτεί ότι το να κοιτάς τα λάθη των άλλων με σκοπό να μην τα επαναλάβεις είναι μεγάλη βλακεία
Όσον αφορά τους τυχερούς του τζόκερ, αυτοί το έπιασαν ΚΑΘΑΡΑ απο τύχη. Ναι αλλα το ποσοστό τους είναι σχεδόν το ίδιο με αυτούς που έχουν πετύχει και έχουν βγάλει πολλά λεφτά, δηλαδή μικρό αυτό συγρκίνω
Στη δουλειά δεν πετυχαίνεις μόνο απο τύχη, για την ακρίβεια η τύχη είναι απλά ένα μικρό ποσοστό. Τα πάντα είναι θέμα σωστού timing οπότε για να πετύχεις το σωστό timing θέλει και λίγο τύχη
Παρεμπιπτόντως, γιατί όποιον δείτε να είναι φιλόδοξος και να έχει ψηλούς στόχους, πέφτετε να τον "προγειώσετε"? Αν έχετε δίκιο, θα προσγειωθεί μόνος του. Οπότε σε τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η "προσγείωση"; Φοβόμαστε κάποιον που είναι φιλόδοξος ότι μπορεί να μας πάρει την δουλειά και μας έχει πιάσει κρύος ιδρώτας, είδες πως παρεξηγείς κάποια πράγματα εμείς που ζούμε στην πραγματικότητα θέλουμε να σου δείξουμε πως ακριβώς είναι τα πράγματα για να μην την πατήσεις και εσύ νομίζεις ότι είμαστε αποτυχημένοι και δεν θέλουμε να πετύχετε για να μήν μας αποδείξεις ότιαν δουλέυαμε και δεν κατηγορούσαμε την κοινωνία θα είχαμε πετύχει.
Με τέτοια όνειρα σαν τα δικά σου νομίζεις δεν έχουν βγει χιλιάδες άτομα η επιχειρηματίες, νομίζεις ότι άτομα που πίστεψαν δεν έχουν βάλει υποθήκη ακόμα και τα σπίτια τους και έχουν μείνει στον δρόμο.

ΥΓ: Ακόμα κι αν δεν πετύχω ποτέ δεν θα πω οτι δεν πέτυχα επειδή είναι χάλια η ελληνική πραγματικότητα. Θα πω οτι απλώς απέτυχα εγώ. Δεν θεωρώ οτι είναι βέβαιο οτι θα πετύχω. Απλά θεωρώ οτι αν δεν πετύχω θα φταίω εγώ και μόνον εγώ. ΄
Όταν οι υπάλληλοι σου στοιχίζουν 1,5 φορα περισσότερο απο ότι στις υπόλοιπες χώρες και όταν η φορολογία το ΙΚΑ και οι άλλοι φορείς σου κάνουν την κερδοφορία μισθό ποιός φταίει για αυτό ? Δεν φταίει η Ελληνική πραγματικότητα ? όταν είναι πολύ πιθανο να μπείς μέσα απο μερικές ακάλυπτες επιταγές πελατών σου και δεν σε καλύπτει κανένας? Όταν μπορεί να γίνει μια φυσική καταστροφή στην επιχείρηση σου και δεν σε αποζημιώσει κανένας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αλοίμονο αν ΟΛΟΙ όσοι είναι κάπου ψηλά να έπρεπε να το κάνουν με το αφεντικό ή με τον πελάτη :P
Σίγουρα υπάρχουν ΚΑΙ ηθικοί άνθρωποι....μόνο που δυστυχώς ειναι λιγοι :(

Είναι πολλές οι συγκιρίες μωρε για να καταφέρεις να φτάσεις ψηλά χωρίς σοβαρές προσωπικές θυσίες...

Πρέπει να το θελει το κάρμα σου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
άντε... σας κλείνω για να δουλέψω τη μία ώρα που θέλω για σήμερα :P
later dudes :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι άλλωστε έχει αποδειχτεί ότι το να κοιτάς τα λάθη των άλλων με σκοπό να μην τα επαναλάβεις είναι μεγάλη βλακεία
Τι είναι καλύτερο; Να κοιτάς τα λάθη των άλλων για να μην τα επαναλάβεις ή να κοιτάς τις σωστές αποφάσεις τους για να πάρεις ιδέες;
Όταν κοιτάς πολύ αυτούς που είναι "αποτυχημένοι" εφησυχάζεσαι και αυτό είναι κακό.
Ναι αλλα το ποσοστό τους είναι σχεδόν το ίδιο με αυτούς που έχουν πετύχει και έχουν βγάλει πολλά λεφτά, δηλαδή μικρό αυτό συγρκίνω
Εξίσου μικρό είναι και το ποσοστό αυτών που έχουν υψηλό IQ. Άρα με τη λογική σου είμαστε όλοι χαζοί.
Τα πάντα είναι θέμα σωστού timing οπότε για να πετύχεις το σωστό timing θέλει και λίγο τύχη
Συγκρίνεις τώρα το ποσοστό τύχης που χρειάζεται για να πετύχεις με αυτό που χρειάζεται για να πιάσεις το τζόκερ;
Φοβόμαστε κάποιον που είναι φιλόδοξος ότι μπορεί να μας πάρει την δουλειά και μας έχει πιάσει κρύος ιδρώτας, είδες πως παρεξηγείς κάποια πράγματα εμείς που ζούμε στην πραγματικότητα θέλουμε να σου δείξουμε πως ακριβώς είναι τα πράγματα για να μην την πατήσεις και εσύ νομίζεις ότι είμαστε αποτυχημένοι και δεν θέλουμε να πετύχετε για να μήν μας αποδείξεις ότιαν δουλέυαμε και δεν κατηγορούσαμε την κοινωνία θα είχαμε πετύχει.
Με τέτοια όνειρα σαν τα δικά σου νομίζεις δεν έχουν βγει χιλιάδες άτομα η επιχειρηματίες, νομίζεις ότι άτομα που πίστεψαν δεν έχουν βάλει υποθήκη ακόμα και τα σπίτια τους και έχουν μείνει στον δρόμο.
Είπα εγώ οτι φοβόσαστε κάτι τέτοιο. Πραγματικά την είχα αυτή την απορία γιατί έχω δει πολλές φορές μια μανία να προσγειώσετε όποιον τολμήσει να ονειρευτεί κάτι παραπάνω, δεν ήταν ρητορική η ερώτηση, ούτε είχα στο μυαλό μου κάποια απάντηση.
Πως ακριβώς πιστευεις οτι θα την πατήσει κάποιος που έχει όνειρα; Το πολύ, αν όντως έχεις δίκιο, να προγειωθεί απότομα, κάτι που ούτως ή άλλως προσπαθετε με νύχια και με δόντια να κάνετε και τώρα. Το τραγικό είναι αν θα προγειωθεί τώρα ή μετά;
Ακόμα κι αν έτσι έχουν τα πράγματα, που ακριβώς πιστευεις οτι βοηθά αυτή η προσγείωση; Πιστευεις οτι κάποιος που θεωρεί οτι η ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας είναι σκατά και είναι σχεδόν απίθανο να πετύχει έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βγάλει χρήματα απο κάποιον που πιστευει οτι θα πετύχει γιατί η αγορά εργασίας, αν όχι τέλεια, σίγουρα επιτρέπει να πετύχει κάποιος;
Όταν οι υπάλληλοι σου στοιχίζουν 1,5 φορα περισσότερο απο ότι στις υπόλοιπες χώρες και όταν η φορολογία το ΙΚΑ και οι άλλοι φορείς σου κάνουν την κερδοφορία μισθό ποιός φταίει για αυτό ? Δεν φταίει η Ελληνική πραγματικότητα ? όταν είναι πολύ πιθανο να μπείς μέσα απο μερικές ακάλυπτες επιταγές πελατών σου και δεν σε καλύπτει κανένας? Όταν μπορεί να γίνει μια φυσική καταστροφή στην επιχείρηση σου και δεν σε αποζημιώσει κανένας?
Με τους ίδιους όρους παίζουν και οι άλλοι. Αν αποτύχεις γι'άυτό το λόγο σημαίνει οτι δεν πέτυχε κανείς, διότι αυτά ισχύουν για όλους.

ΥΓ: Επίσης, το ιντερνετ δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον να έχει πελατεία απ όλο τον κόσμο, αν όντως πια είναι τόοοσο σκατά η ελληνική πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Τι είναι καλύτερο; Να κοιτάς τα λάθη των άλλων για να μην τα επαναλάβεις ή να κοιτάς τις σωστές αποφάσεις τους για να πάρεις ιδέες;
Όταν κοιτάς πολύ αυτούς που είναι "αποτυχημένοι" εφησυχάζεσαι και αυτό είναι κακό.
Είναι απαραίτητο να κοιτάς και τους 2.
Εξίσου μικρό είναι και το ποσοστό αυτών που έχουν υψηλό IQ. Άρα με τη λογική σου είμαστε όλοι χαζοί.
Το IQ είναι άλλη ιστορία.Θυμάσαι τον "εξυπνότερο άνθρωπο του κόσμου" με IQ πάνω από 200+ που τον έβγαζαν στις ειδήσεις?Ακόμα γελάω...
Το τραγικό είναι αν θα προγειωθεί τώρα ή μετά;
Εννοείται ότι είναι τραγικό να προσγειωθεί μετά.
ΥΓ: Επίσης, το ιντερνετ δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον να έχει πελατεία απ όλο τον κόσμο, αν όντως πια είναι τόοοσο σκατά η ελληνική πραγματικότητα.
Όπως επίσης έχεις και ανταγωνιστές από όλο τον κόσμο.Πάνε πακέτο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι είναι καλύτερο; Να κοιτάς τα λάθη των άλλων για να μην τα επαναλάβεις ή να κοιτάς τις σωστές αποφάσεις τους για να πάρεις ιδέες;
Όταν κοιτάς πολύ αυτούς που είναι "αποτυχημένοι" εφησυχάζεσαι και αυτό είναι κακό.
Εσύ απο μόνη σου γράφεις ότι δεν πρέπει να κοιτάς του αποτυχημένους καθόλου άλλωστε πως μπορείς να ξέρεις αν μια απόφαση του ήταν η όχι σωστή αφού το τελικό αποτέλεσμα είναι η αποτυχία ?

Εξίσου μικρό είναι και το ποσοστό αυτών που έχουν υψηλό IQ. Άρα με τη λογική σου είμαστε όλοι χαζοί.
Χαζή είναι η άποψη ότι όποιος πραγματικά μπορεί να το πιστέψει σίγουρα θα πετύχει στην ελεύθεση αγορά. Σου συκρίνω ποσοστά και σου δείχνω τις πιθανότητες να πετύχει εσύ το πας αλλού.

Συγκρίνεις τώρα το ποσοστό τύχης που χρειάζεται για να πετύχεις με αυτό που χρειάζεται για να πιάσεις το τζόκερ;
Ναι, το να πετύχεις και δεν μιλάω να βγάλεις κάποια λεφτά αλλα να βγάλεις πολλά λεφτά βλέπε κόκκαλη, μυτηλιναίο, μπόμπολα κτλ είναι σχεδόν ίδιο σαν ποσοστό. Αν μιλάμε απλά να φυτοζωείς με ένα μισθό τότε το ποσοστό γίνετε ίδιο με του Κινο:P

Είπα εγώ οτι φοβόσαστε κάτι τέτοιο. Πραγματικά την είχα αυτή την απορία γιατί έχω δει πολλές φορές μια μανία να προσγειώσετε όποιον τολμήσει να ονειρευτεί κάτι παραπάνω, δεν ήταν ρητορική η ερώτηση, ούτε είχα στο μυαλό μου κάποια απάντηση.
Σου λέμε κάποια πράγματα που έχουμε ζήσει και εσύ νομίζεις ότι το βλέπουμε ανταγωνιστικά. Έτσι είναι τα πράγματα εσύ θεωρείς ότι είναι διαφορέτικά θα τα δείς απο μόνη σου και θα καταλάβεις. Αν ξαφνικά κάνεις μια συζήτηση με κάποιον ο οποίος σου λέει ότι θα βγάλει το πανεπηστήμιο σου μέσα σε 4 χρόνια χωρίς να χρωστάει κανένα μάθημα και φτάνωντας μέχρι διδακτορικό χωρίς έναν άσχημο βαθμό τι θα του έλεγες? Κάτι αντοίστοιχο είναι και αυτό που λες εσύ σε εμάς.
Πως ακριβώς πιστευεις οτι θα την πατήσει κάποιος που έχει όνειρα; Το πολύ, αν όντως έχεις δίκιο, να προγειωθεί απότομα, κάτι που ούτως ή άλλως προσπαθετε με νύχια και με δόντια να κάνετε και τώρα. Το τραγικό είναι αν θα προγειωθεί τώρα ή μετά;
Η προσγείωση το ξέρεις ότι μπορεί να σημαίνει να χάσεις το σπίτι σου ? Αν θες να ξεκινήσεις κάτι θες κεφάλαιο, οπότε δάνειο οπότε υποθήκη, αν αυτό που κάνεις δεν πετύχει, ψάχνε σπίτι! Αν αυτό δεν είναι τραγικό τότε τι είναι ?

Ακόμα κι αν έτσι έχουν τα πράγματα, που ακριβώς πιστευεις οτι βοηθά αυτή η προσγείωση; Πιστευεις οτι κάποιος που θεωρεί οτι η ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας είναι σκατά και είναι σχεδόν απίθανο να πετύχει έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βγάλει χρήματα απο κάποιον που πιστευει οτι θα πετύχει γιατί η αγορά εργασίας, αν όχι τέλεια, σίγουρα επιτρέπει να πετύχει κάποιος;

Το θέμα είναι να είσαι ρεαλιστής και να κάνεις ένα βήμα την κάθε φορά, εξασφάλισε μια δουλιά, μάζεψε λεφτά και χτίσε αυτό που θέλεις σιγά σιγά, αυτό είναι προσγειωμένη άποψη, όχι πάρε δάνειο και γίνε ελευθερος επαγγελματίας γιατί η αγορά δεν έχει ξαναδεί κάτι σαν εσένα και περιμένει να σου σκάσει χοντρά λεφτά. Να θυμάσε ότι στα πάντα υπάρχει ανταγωνισμός και πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να έχει και μεγαλύτερη εμπειρία απο εσένα του οπίου μπορεί να του φάς την δουλειά οπότε και θα σου κάνει πόλεμο.

Με τους ίδιους όρους παίζουν και οι άλλοι. Αν αποτύχεις γι'άυτό το λόγο σημαίνει οτι δεν πέτυχε κανείς, διότι αυτά ισχύουν για όλους.

Ποτέ δεν υπάρχει το ίδιο γήπεδο για όλους άλλες γνωριμίες μπορεί να έχω εγώ άλλες κάποιος άλλος και σε άλλη οικονομική κατάσταση μπορεί να είναι ο α με τον β.

ΥΓ: Επίσης, το ιντερνετ δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον να έχει πελατεία απ όλο τον κόσμο, αν όντως πια είναι τόοοσο σκατά η ελληνική πραγματικότητα.
Κοίτα τι μερίδιο έχουν οι on-line αγορές σε σχέση με τις συνολικές αγορές που γίνονται αν ήταν έτσι όλα τα μαγαζιά θα είχαν κλείσει και θα πουλάγαν μόνο μέσω ιντερνετ. Και μην μου πεις το amazon σαν παράδειγμα γιατί κοίτα τι πουλάει στην Ελλάδα σε βιβλία και τι πουλάει ο Παπασωτηρίου και ο Ελευθερουδάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top