Ζάκυνθος : Πείτε ιδέες!

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες φεύγω για Ζάκυνθο για μία εβδομάδα. Θα ήθελα να μου πείτε ιδέες... πού να πάω, τι να κάνω, τι αξίζει να δω...

π.χ.

Ποιές είναι οι ωραίες παραλίες;
Αξίζει να πάρω καραβάκι και να κάνω το γύρω του νησιού;
Ωραίες ταβερνούλες;
Το βράδυ πού λέει να πάω;

... και κάποια πιθανόν μυστικά που συνήθως τα ανακαλύπτεις τις τελευταίες μέρες...

Ευχαριστώ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΑΝ πας 15Αύγουστο... πας σε ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ εποχή :/:
Η Ζάκυνθος ΗΤΑΝ το αγαπημένο μου νησί έως ώτου την επισκευτηκα 15 αύγουστο και έφαγα την ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ!
Δε θέλω να στα γράψω για να μη σε απογοητεύσω...
Πραγματικά εύχομαι να μην πηγαίνεις 15 Αύγουστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
τετοια λεγε μου ΚΟΥΕ να μου κανεις τα παιδια να με βριζουν ημερονυχτα ολοκληρα :P

εγω ομως εχω και την εναλακτικη της Λευκαδας......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όποτε και να πας Ζάκυνθο θα περάσεις καλά, σίγουρα! Έχει και μέρη που δεν είναι πηγμένα ποτέ. (Πόρτο Ρόξα, Πόρτο Λιμειώνας ---νταξ δεν ξέρω και πως γράφονται αλλά οκ...) Ένα απ'τα καλύτερα ταβερνάκια του νησιού είναι στο πόρτο λιμειώνα (και το μοναδικό εκεί, ρωτώντας μπορείς να πας) αν θες να κάνεις το γύρο του νησιού να προτιμήσεις να νοικιάσεις μόνη σου βαρκούλα για να πας στο Ναυάγιο κ αλλού (αν μπορείς φυσικά) ---εμείς το κάναμε πέρσι κ ήταν πολύ καλύτερα από πρόπερσι που πήγαμε με τα τουριστικά, αλλά πάλι αν δν μπορείς να νοικιάσεις βάρκα (επειδή πιθανώς θα χρειάζονται να έχεις άδεια για να σου νοικιάσουν τη μηχανή), κάτι κάνουν κι αυτά με το γκλας μπότομ κτλ, κάνουν το γύρω του νησιού πηγαίνοντας σε γαλάζιες σπηλιές - ναυάγιο και αρκετές παραλίες μη προσβάσιμες από το νησί και σίγουρα αξίζει να πας για μια βουτιά στο Ναυάγιο... Επίσης απέφυγε το Λαγανά και το Τσιλιβή αν δεν σ'αρέσει το πολύ τουριστικό στιλ (και επίσης, τη μέρα αυτά τα μέρη είναι ψιλοχάλια). Στο Κερί υπάρχει μια παραλία, 6χμ. από εκεί νομίζω, που δύσκολα πάει αυτοκίνητο (ο δρόμος είναι χάλια), τώρα δν θυμάμαι όνομα αλλά κι αυτό αν το ρωτήσεις θα σου πουν, αξίζει τον κόπο. Στα βόρεια του νησιού ο Φάρος είναι μια υπέροχη "παραλία" (πηδάς απ'τα βράχια, αρα δεν είναι ακριβώς παραλία.. λωλ).. Τα Ξίγκια είναι γνωστή παραλία γιατί θεωρούνται ιαματικά τα νερά εκεί (κάτι με θείο/υδρόθειο παίζει, μην μπεις μέσα στη θάλασσα με ασημένια σκουλαρίκια κτλ γιατί μαυρίζουν), δεν πάνε γέροι (μη δεις ιαματικά και τρομάξεις, και, ίσως πάνε κ αυτοί αλλά όχι κατ'αποκλειστικότητα), και το τοπίο είναι όμορφο (κυρίως τα νερά που έχουν εκείνο το παράξενο τυρκουάζ χρώμα, λόγω των διαλυμένων πετρωμάτων).

Υπάρχουν ένα σωρό παραλιούλες (εμείς έχουμε ανακαλύψει πολλές στο δρόμο από Αλυκές προς Αη Νικόλα) που δεν έχουν απευθείας πρόσβαση αλλά αφήνεις πχ το αυτοκίνητο στην άκρη του (συνήθως ερημικού) χωματοδρόμου/δρόμου και πιανόμενος από βάτα και πέτρες κατεβαίνεις στον παράδεισο (είχα βρει και αστερίες εκεί...)

Για βράδυ, πας Λαγανά-Τσιλιβή-Αλυκές-Αλυκανάς δαγκωτό, όπου και να πας θα βρεις κάποιο κλαμπ-μπαρ-γουατέβερ να σου κάνει.

Υπάρχει περίπτωση να σου φανεί λίγο μπλεγμένο το οδικό δίκτυο γιατί έχει ένα σωρό παραδρόμους και ιστορίες, αλλά θα τη βρεις την άκρη σε περίπτωση που χαθείς (ρωτώντας πάντα, και το θεωρώ πιθανό να χαθείς λολ).

Και φέτος Ζάκυνθο πάω, φεύγω τη Δευτέρα! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Όποτε και να πας Ζάκυνθο θα περάσεις καλά, σίγουρα! Έχει και μέρη που δεν είναι πηγμένα ποτέ. (Πόρτο Ρόξα, Πόρτο Λιμειώνας ---νταξ δεν ξέρω και πως γράφονται αλλά οκ...) Ένα απ'τα καλύτερα ταβερνάκια του νησιού είναι στο πόρτο λιμειώνα (και το μοναδικό εκεί, ρωτώντας μπορείς να πας) αν θες να κάνεις το γύρο του νησιού να προτιμήσεις να νοικιάσεις μόνη σου βαρκούλα για να πας στο Ναυάγιο κ αλλού (αν μπορείς φυσικά) ---εμείς το κάναμε πέρσι κ ήταν πολύ καλύτερα από πρόπερσι που πήγαμε με τα τουριστικά, αλλά πάλι αν δν μπορείς να νοικιάσεις βάρκα (επειδή πιθανώς θα χρειάζονται να έχεις άδεια για να σου νοικιάσουν τη μηχανή), κάτι κάνουν κι αυτά με το γκλας μπότομ κτλ, κάνουν το γύρω του νησιού πηγαίνοντας σε γαλάζιες σπηλιές - ναυάγιο και αρκετές παραλίες μη προσβάσιμες από το νησί και σίγουρα αξίζει να πας για μια βουτιά στο Ναυάγιο... Επίσης απέφυγε το Λαγανά και το Τσιλιβή αν δεν σ'αρέσει το πολύ τουριστικό στιλ (και επίσης, τη μέρα αυτά τα μέρη είναι ψιλοχάλια). Στο Κερί υπάρχει μια παραλία, 6χμ. από εκεί νομίζω, που δύσκολα πάει αυτοκίνητο (ο δρόμος είναι χάλια), τώρα δν θυμάμαι όνομα αλλά κι αυτό αν το ρωτήσεις θα σου πουν, αξίζει τον κόπο. Στα βόρεια του νησιού ο Φάρος είναι μια υπέροχη "παραλία" (πηδάς απ'τα βράχια, αρα δεν είναι ακριβώς παραλία.. λωλ).. Τα Ξίγκια είναι γνωστή παραλία γιατί θεωρούνται ιαματικά τα νερά εκεί (κάτι με θείο/υδρόθειο παίζει, μην μπεις μέσα στη θάλασσα με ασημένια σκουλαρίκια κτλ γιατί μαυρίζουν), δεν πάνε γέροι (μη δεις ιαματικά και τρομάξεις, και, ίσως πάνε κ αυτοί αλλά όχι κατ'αποκλειστικότητα), και το τοπίο είναι όμορφο (κυρίως τα νερά που έχουν εκείνο το παράξενο τυρκουάζ χρώμα, λόγω των διαλυμένων πετρωμάτων).

Υπάρχουν ένα σωρό παραλιούλες (εμείς έχουμε ανακαλύψει πολλές στο δρόμο από Αλυκές προς Αη Νικόλα) που δεν έχουν απευθείας πρόσβαση αλλά αφήνεις πχ το αυτοκίνητο στην άκρη του (συνήθως ερημικού) χωματοδρόμου/δρόμου και πιανόμενος από βάτα και πέτρες κατεβαίνεις στον παράδεισο (είχα βρει και αστερίες εκεί...)

Για βράδυ, πας Λαγανά-Τσιλιβή-Αλυκές-Αλυκανάς δαγκωτό, όπου και να πας θα βρεις κάποιο κλαμπ-μπαρ-γουατέβερ να σου κάνει.

Υπάρχει περίπτωση να σου φανεί λίγο μπλεγμένο το οδικό δίκτυο γιατί έχει ένα σωρό παραδρόμους και ιστορίες, αλλά θα τη βρεις την άκρη σε περίπτωση που χαθείς (ρωτώντας πάντα, και το θεωρώ πιθανό να χαθείς λολ).

Και φέτος Ζάκυνθο πάω, φεύγω τη Δευτέρα! <3

Ευχαριστώ πολύ! :clapup: Ήσουν πολύ κατατοπιστικός! Θα σε λάβω υπόψη μου. Εγώ πάω την Κυριακή! :clapup:4 + μία ακόμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Ευχαριστώ πολύ! :clapup: Ήσουν πολύ κατατοπιστικός!

Κατατοπιστική. :laugh:

Χάρηκα που βοήθησα, καλά να περάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Κατατοπιστική. :laugh:

Χάρηκα που βοήθησα, καλά να περάσεις!
Ωχ, σωστά, δεν το πρόσεξα :redface:

Και κάτι άλλο που πρόσεξα τώρα... Λένιγκραντ;;; Από εκεί είσαι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Ωχ, σωστά, δεν το πρόσεξα :redface:

Και κάτι άλλο που πρόσεξα τώρα... Λένιγκραντ;;; Από εκεί είσαι;;;

Εχμ, όχι ακριβώς... από Θεσσαλονίκη είμαι κυρίως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μόλις επέστρεψα από τη Ζάκυνθο και για να είμαι ειλικρινής δεν έμεινα ευχαριστημένη. Μείναμε στο Αργάσι σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο το οποίο μας άφησε 30 ευρώ τη μέρα (δίκλινο) γιατί όπως μας είπε πήγαμε μετά το 15αύγουστο (μάλλον όμως αυτό το έκανε γιατί το δωμάτιο ήταν χωρίς κλιματιστικό, χωρίς τηλεόραση και από το πρωί μέχρι το μεσημέρι το μπαλκόνι το έβλεπε ο ήλιος). Τέσπα ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Κατά τα άλλα η θάλασσα δεν ήταν ιδιαίτερα καθαρή λόγω του αστρονομικού αριθμού τουριστών που είχαν κολυμπήσει και κολυμπάνε σε αυτήν. Όπου και να πηγαίναμε μας μιλούσαν αγγλικά (όχι δεν είμαι ξανθιά και με κατάλευκο δέρμα) και το φαγητό (εκεί που πήγαμε τουλάχιστον) από άποψη ποιότητας δεν με ενθουσίασε (πατάτα 100% polyester, φαγητό κατεψυγμένο μέχρι αηδίας), ένα ελληνικό περιοδικό να διαβάσουμε δεν βρήκαμε και γενικά το Αργάσι δεν μου άρεσε σαν περιοχή. Η πόλη της Ζακύνθου από την άλλη μεριά ήταν αρκετά ωραία για βόλτα. Σε άλλα μέρη δυστυχώς δεν πήγαμε γιατί δεν είχαμε αμάξι. Σκεφτήκαμε να κάνουμε το γύρο του νησιού με ένα πλοίο που μας είπαν αλλά είχε 25 ευρώ το άτομο (too much). Γενικά η άποψή μου είναι οτι το νησί αυτό έχει φυσική ομορφιά αλλά το έχει κυριολεκτικά φάει ο τουρισμός. Και άλλα νησιά είναι πολύ όμορφα και έχουν ωραίες παραλίες αλλά δεν έχουν καταστραφεί (τουλάχιστον ακόμα). Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτική στις επιλογές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Μόλις επέστρεψα από τη Ζάκυνθο και για να είμαι ειλικρινής δεν έμεινα ευχαριστημένη. Μείναμε στο Αργάσι σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο το οποίο μας άφησε 30 ευρώ τη μέρα (δίκλινο) γιατί όπως μας είπε πήγαμε μετά το 15αύγουστο (μάλλον όμως αυτό το έκανε γιατί το δωμάτιο ήταν χωρίς κλιματιστικό, χωρίς τηλεόραση και από το πρωί μέχρι το μεσημέρι το μπαλκόνι το έβλεπε ο ήλιος). Τέσπα ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Κατά τα άλλα η θάλασσα δεν ήταν ιδιαίτερα καθαρή λόγω του αστρονομικού αριθμού τουριστών που είχαν κολυμπήσει και κολυμπάνε σε αυτήν. Όπου και να πηγαίναμε μας μιλούσαν αγγλικά (όχι δεν είμαι ξανθιά και με κατάλευκο δέρμα) και το φαγητό (εκεί που πήγαμε τουλάχιστον) από άποψη ποιότητας δεν με ενθουσίασε (πατάτα 100% polyester, φαγητό κατεψυγμένο μέχρι αηδίας), ένα ελληνικό περιοδικό να διαβάσουμε δεν βρήκαμε και γενικά το Αργάσι δεν μου άρεσε σαν περιοχή. Η πόλη της Ζακύνθου από την άλλη μεριά ήταν αρκετά ωραία για βόλτα. Σε άλλα μέρη δυστυχώς δεν πήγαμε γιατί δεν είχαμε αμάξι. Σκεφτήκαμε να κάνουμε το γύρο του νησιού με ένα πλοίο που μας είπαν αλλά είχε 25 ευρώ το άτομο (too much). Γενικά η άποψή μου είναι οτι το νησί αυτό έχει φυσική ομορφιά αλλά το έχει κυριολεκτικά φάει ο τουρισμός. Και άλλα νησιά είναι πολύ όμορφα και έχουν ωραίες παραλίες αλλά δεν έχουν καταστραφεί (τουλάχιστον ακόμα). Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτική στις επιλογές μου.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου... και εγώ την ίδια άποψη έχω πλέον για τη Ζάκυνθο. Πήγα την εβδομάδα πριν το 15 Αύγουστο. Κι εγώ στο Αργάσι, είχα κλείσει δωμάτιο από 45, 40 ευρώ τη βραδιά ("επειδή είναι ισόγειο σας το αφήνω πιο φτηνά"), με υποτιθέμενο ανεμιστήρα οροφής και TV. Εννοείται δεν είχε τίποτα από τα δύο, αλλά είχε πολύ ωραίες αραχνούλες. Κάτσαμε 2 μέρες (λόγω προκαταβολής) και βρήκαμε πάλι στο Αργάσι σε μεγάλο ξενοδοχείο με 55 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του πρωινού).

Το νησί είναι καρακίτς, τουλάχιστον το Αργάσι και ο Λαγανάς που είδα και του στυλ Κινέζικα εστιατόρια, pub με προσόψεις πύργων κλπ κλπ. Μέχρι και τηλεφωνικό θάλαμο σε στυλ Λονδίνου είδα (ξέρετε, κόκκινο).

Ευτυχώς από την πρώτη μέρα βρήκαμε μια ταβέρνα στο Αργάσι, με καλό φαγητό και φτηνές τιμές.

Τα βράδια μόνο στην πόλη πηγαίναμε, φαινόταν πιο ανθρώπινη. Οι παραλίες δε με ενθουσίασαν. Και είπαμε, αφού βρήκαμε την παραλία του Κεριού και ήταν καλή (όχι βέβαια και κάτι το ιδιαίτερο) να πηγαίνουμε εκεί.

Α.... όσο για το καραβάκι των 25 ευρώ, το "super γρηγορο κρουαζιερόπλοιο κατασκευής 2006" ένα έχω να σου πω: Καλύτερα που δεν πήγες!!!! Πεταμένα λεφτά!!! Πήγα, και από τις 8 ώρες της κρουαζιέρας, τις 6 ήμαστε εν πλω!! Μας πήραν τα αυτιά οι μηχανές. Στο ναυάγιο γινόταν Ο ΠΑΝΙΚΟΣ, ίσαμε 1000 άτομα (δεν κάνω πλάκα, 3 κρουαζιερόπλοια είχαν αμολήσει κόσμο στην παραλία - έχω και φωτο για απόδειξη :P). Είδαμε τις περίφημες μπλε σπηλιές που δεν ήταν τίποτα άλλο από εσοχές στα βράχια - ε και;;; Εν τω μεταξύ το πλοίο δε σταμάτησε κάπου για να φάμε (όπως πχ είχε συμβει πέρσι σε κρουαζιέρα στη λευκάδα) και κάθε λίγο έλεγε "πάρτε κάτι από το μπαρ μας τώρα γιατί έχω 2 ώρες π.χ. μέχρι το ναυάγιο"!!!!! Στο τέλος είχε και διαγωνισμό για "την ενίσχυση του πληρώματος" και φεύγοντας είχε και κουτιά που έλεγαν απ'έξω "tips please"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ... και πήγα να σας προειδοποιήσω αλλά...
γμτ.... είλπιζα ότι είχαν συμβεί μόνο σε μένα αυτά....


δεν είναι τρομερό αυτό που γίνεται με τον Σαξωνικο τουρισμό?
Ούτε σερβιτόρο έλληνα δεν βρισκεις....
Αν δεν μιλάς αγγλικά δεν μπορείς ούτε να παραγγείλεις.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
αχ... και πήγα να σας προειδοποιήσω αλλά...
γμτ.... είλπιζα ότι είχαν συμβεί μόνο σε μένα αυτά....


δεν είναι τρομερό αυτό που γίνεται με τον Σαξωνικο τουρισμό?
Ούτε σερβιτόρο έλληνα δεν βρισκεις....
Αν δεν μιλάς αγγλικά δεν μπορείς ούτε να παραγγείλεις.... :/:

Αυτό που θα πω δεν είναι ψέμα, αλλά αγγίζει τα όρια της υπερβολής:
Μεχρι και η ζητιάνα που καθόταν στο πεζοδρόμιο με το μωρό της αγγλικά μιλούσε.

@Νανά παίζει να είχαμε πάει στα ίδια ενοικιαζόμενα. Εμάς βέβαια δεν είχε αράχνες αλλά τα μυρμήγκια κάνανε πάρτυ εκεί μέσα. Ο,τι φαγώσιμο είχαμε το βάζαμε στο ψυγείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
αχ... και πήγα να σας προειδοποιήσω αλλά...
γμτ.... είλπιζα ότι είχαν συμβεί μόνο σε μένα αυτά....


δεν είναι τρομερό αυτό που γίνεται με τον Σαξωνικο τουρισμό?
Ούτε σερβιτόρο έλληνα δεν βρισκεις....
Αν δεν μιλάς αγγλικά δεν μπορείς ούτε να παραγγείλεις.... :/:

Κάτι πήγες να μου πεις παραπάνω, αλλά νόμιζα ότι ήταν απλώς για τον κόσμο... και μετά επηρεάστηκα και από το μήνυμα της QsLv....

Όσο για τη Ζάκυνθο, τι ήταν αυτό στις παραλίες με τις ομπρέλες τις ενοικιαζόμενες... ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!!!! Όπως ψάχναμε για καμια παραλία της προκοπής, λέμε δεν πάμε και στο Πόρτο Κούκλα;;; Ε, τι κούκλα ήταν αυτή;;; Πλάτος παραλίας;;; 2 μέτρα. Μήκος παραλίας που αντιστοιχούσε σε 2 άτομα;;; 3 μέτρα. Και αυτό γιατί κάθε 3 μέτρα είχε από 2 ξαπλώστρες και μία ομπρέλα... Επίσης, εγώ δε θα την ονόμαζα παραλία, γιατί σε αυτά τα 2 μέτρα του πλάτους της ερχόταν ένα ωραιότατο κυματάκι που περνούσε κάτω από τις ξαπλώστρες. Οπότε ψάθα = απαγορευτική.

Άσε σκέφτηκα να φύγω και να πάω Κεφαλλονιά... Αλλά στα μέσα των διακοπών με έπιασε λουμπάγκο από την υγρασία που έφαγα τόσες ώρες στο κρουαζιερόπλοιο των 25 ευρώ...

Ήταν λίγο αποτυχία!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
@Νανά παίζει να είχαμε πάει στα ίδια ενοικιαζόμενα. Εμάς βέβαια δεν είχε αράχνες αλλά τα μυρμήγκια κάνανε πάρτυ εκεί μέσα. Ο,τι φαγώσιμο είχαμε το βάζαμε στο ψυγείο.

Εμείς πήγαμε σε ένα που στο ιντερνετ που το είχαμε βρει λεγόταν "Αthina's Apartments"... και σε εμας είχε μυρμήγκια και επειδή ήταν ισόγειο η μπαλκονόπορτα έβλεπε σε μια πίσω αυλίτσα με γρασίδι, την οποία όλο έφτιαχνε ο μπάρμπας ιδιοκτήτης και έριχνε και κλεφτές ματιές στο δωμάτιο. Επίσης είχαν και έναν κόκορα που κάθε μέρα από τις 3 μέχρι τις 6 τα ξημερώματα συνέχεια κοκόριζε!!!!!! Αφού όταν πήγαμε στο άλλο ξενοδοχείο, που ήταν στο λόφο (πάλι αγγλοξενοδοχείο ήταν - Captain's λεγόταν) ο κόκορας ακουγόταν στο βάθος, κι ας ήταν 300 μέτρα μακριά!!!!!!!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είχα πάει Ζάκυνθο πριν 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά.....

το μεγαλο το σοκ το επαθα στο Ναυάγιο....

επειδή είχα ξαναπάει πριν απο καμια 15αριά χρόνια.... τότε που η κατάσταση ήταν μια χαρά και επιτρεπόταν μόνο μικρά καραβάκια στο ναυάγιο....

Όταν έσκασαν μύτη τα ΠΛΟΙΑ που κατέβαζαν μιλιούνια τον κόσμο και παραλίγο να μας σκοτώσει κι ένας με τον κάβο που ήθελε να δεσει.... έπαθα σόκ.....


Εσύ μίλησες για 1000 άτομα.... τυχερή.... εγώ όταν πήγα έσκασαν μύτη 2 απ τα μεγάλα που έβγαλαν απο μεσα τουλάχιστον 1500 άτομα έκαστο...
Δεν υπήρχε μέρος να ακουμπήσεις την πετσέτα σου....
Μιλιούνια ο κόσμος! :(


Ο λαγανάς... χυδαίος... μα πραγματικά χυδαίος....
Κατι από λας βέγκας αν και στο λας βέγκας έχουν κι ένα επιπεδο....

Οτιδηποτε αφορα τον τουρισμό να μην έχει καμια σχεση με τον έλληνα...
Να αφορά μόνο τους ξένους και εμας τους έλληνες να μας κοιτάζουν σαν παρακατιανούς... ΠΑΡΟΛΟ που εμεις ΤΡΩΓΑΜΕ σαν άνθρωποι στα εστιατορια κι οχι ενα κιλο ψωμι και μια σαλατα μοιρασμενη στα 4 :mad:
Πρωινό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σαξωνικό.... σερβιτόρος έλληνας ούτε για αστείο....
Οι τιμές ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ! ειχαμε βγάλει και φωτογραφία μια αποδειξη από 4 βάφλες και θελαμε όταν γυρίσουμε να κάνουμε καταγγελίες
δε θυμαμαι τωρα το ποσο αλλά ηταν αστρονομικό και ήταν σερβιρισμένο σε πλαστικό πιατο μιας χρήσης, με κουταλάκι παγωτού το μικρουτσικο που τρωνε τα μωρα... το μέγεθος το μισό απ το φυσιολογικο και η τιμή αστρονομικη!
Κι ήταν και φιρμάτο.... ΔΩΔΩΝΗ!:mad:

Είχα ορκιστεί οτι δεν προκειται να ξαναπαω και δεν θα το κανω...

Λυπαμαι μονο παρα πολύ που τελικώς δεν σας τα έγραψα όλα αυτα πριν...
ειδα κι εγώ το ποστ της QSLV και σκέφτηκα ότι ίσως.... είχαμε πέσει εμείς στην περίπτωση....
Απ οτι βλέπω... δεν είχαμε πεσει εμέις αλλα ετσι είναι....
Κρίμα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
το μεγαλο το σοκ το επαθα στο Ναυάγιο....

Εσύ μίλησες για 1000 άτομα.... τυχερή.... εγώ όταν πήγα έσκασαν μύτη 2 απ τα μεγάλα που έβγαλαν απο μεσα τουλάχιστον 1500 άτομα έκαστο...
Δεν υπήρχε μέρος να ακουμπήσεις την πετσέτα σου....
Μιλιούνια ο κόσμος! :(

Χεχε, αφού εμείς κάναμε μια βουτιά πριν προλάβουν και μπουν και οι 1000 στη θάλασσα, στεγνώσαμε λιγάκι και μετά ανεβήκαμε στο πλοίο.

Ο λαγανάς... χυδαίος... μα πραγματικά χυδαίος....
Κατι από λας βέγκας αν και στο λας βέγκας έχουν κι ένα επιπεδο....

Κι εγώ ακριβώς έτσι τον χαρακτήρισα... Λασ Βέγκας

Λυπαμαι μονο παρα πολύ που τελικώς δεν σας τα έγραψα όλα αυτα πριν...
ειδα κι εγώ το ποστ της QSLV και σκέφτηκα ότι ίσως.... είχαμε πέσει εμείς στην περίπτωση....
Απ οτι βλέπω... δεν είχαμε πεσει εμέις αλλα ετσι είναι....
Κρίμα :/:

Κι εμάς μας είχαν πει 2 άτομα ότι δεν είναι ωραία, αλλά όλοι οι υπόλοιποι έλεγαν ότι είναι ωραία... Τι να πω... πάντως πραγματικά, σε όποιο νησί πηγαίνουν Άγγλοι, το ελληνικό στοιχείο χάνεται με μαγικό τρόπο. Π.χ. στην Ίο. Τουλάχιστον πέρσι που πήγα Λευκάδα, ναι μεν ήταν γεμάτη από Ιταλούς, αλλά δεν ξέρω γιατί, (ίσως γιατί μοιάζουν στη νοοτροπία με εμάς;;;) το νησί ήταν όπως ένα κλασικό τουριστικό νησί. Δεν είχε αυτά τα κιτς, τα αηδιαστικά της Ζακύνθου, με την pub που είχε καραόκε και δίπλα το μαγαζάκι με το κινέζικο φαγητό και παραδίπλα το εστιατόρια με τα λαμπιόνια ταβερνέ που ήταν και "roof" και από κάτω το τουριστικό μαγαζί με αντηλιακά, πετσέτες, ψάθες... Ούτε παντού έγραφε Ιταλικά, όπως εκεί... "At 8pm Manchester United vs Liverpool", "Nice food and swimming pool".

Και τι τρέλα αυτοί οι ξένοι, ΟΛΗ μέρα να είναι στην πισίνα και όχι στη θάλασσα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εμείς πήγαμε σε ένα που στο ιντερνετ που το είχαμε βρει λεγόταν "Αthina's Apartments"... και σε εμας είχε μυρμήγκια και επειδή ήταν ισόγειο η μπαλκονόπορτα έβλεπε σε μια πίσω αυλίτσα με γρασίδι, την οποία όλο έφτιαχνε ο μπάρμπας ιδιοκτήτης και έριχνε και κλεφτές ματιές στο δωμάτιο. Επίσης είχαν και έναν κόκορα που κάθε μέρα από τις 3 μέχρι τις 6 τα ξημερώματα συνέχεια κοκόριζε!!!!!! Αφού όταν πήγαμε στο άλλο ξενοδοχείο, που ήταν στο λόφο (πάλι αγγλοξενοδοχείο ήταν - Captain's λεγόταν) ο κόκορας ακουγόταν στο βάθος, κι ας ήταν 300 μέτρα μακριά!!!!!!!!!! :P

Ναι στο ίδιο πήγαμε. Και μείνατε ισόγειο; Σας λυπάμαι. Εμείς μείναμε στον 1ο όροφο. Τρελά ψέματα στην ιστοσελίδα τους εντωμεταξύ. Λένε οτι είναι 150 μέτρα από την παραλία και άλλες τέτοιες μούφες. Άσε που όταν είχαμε πολύ ανοιχτή τη βρύση του μπάνιου ακουγόταν ένα αυξανόμενο σφύριγμα. Στη μέση της διαμονής μας η μια από τις δύο πλαστικές καρέκλες στο μπαλκόνι έσπασε, κάηκε η λάμπα του μπαλκονιού και η ιδιοκτήτρια επειδή ήρθε να καθαρίσει 2 φορές και μας βρήκε να κοιμόμαστε (ντάλα μεσημέρι σαν τι άλλο να κάνουμε;) δεν ξαναήρθε και ζούσαμε μέσα στη βρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά πάντως εγώ με τις τιμές δεν είχα πρόβλημα, πχ ένα τεράστιο πιάτο με 4 καλαμάκια σουβλάκια, μια πίτα κομμένη στα 4, τζατζίκι, πατάτες, λίγο κομμένο μαρουλάκι στην άκρη είχε 7 ευρώ. Εντάξει δώσαμε 7 ευρώ ο καθένας αλλά χορτάσαμε. Το μόνο που με εκνεύρισε είναι μια βάφλα μεγέθους φρυγανιάς η οποία ίσα που χώραγε πάντω 2 μπάλες παγωτό την οποία μας χρέωσαν 5 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ναι στο ίδιο πήγαμε. Και μείνατε ισόγειο; Σας λυπάμαι. Εμείς μείναμε στον 1ο όροφο. Τρελά ψέματα στην ιστοσελίδα τους εντωμεταξύ. Λένε οτι είναι 150 μέτρα από την παραλία και άλλες τέτοιες μούφες. Άσε που όταν είχαμε πολύ ανοιχτή τη βρύση του μπάνιου ακουγόταν ένα αυξανόμενο σφύριγμα. Στη μέση της διαμονής μας η μια από τις δύο πλαστικές καρέκλες στο μπαλκόνι έσπασε, κάηκε η λάμπα του μπαλκονιού και η ιδιοκτήτρια επειδή ήρθε να καθαρίσει 2 φορές και μας βρήκε να κοιμόμαστε (ντάλα μεσημέρι σαν τι άλλο να κάνουμε;) δεν ξαναήρθε και ζούσαμε μέσα στη βρώμα.

Δεν ξέρω σε εσάς, αλλά στο δικό μας δωμάτιο είχε ΜΟΝΟ ένα χαρτί υγείας και κανένα σαπουνάκι για να πλύνεις τα χέρια σου. Επίσης, αυτή που μας καλωσόρισε ήταν η κόρη (μια ξανθιά). Εμείς μόλις μπήκαμε στο δωμάτιο φρικάραμε και σχεδιάζαμε τι θα κάνουμε. Φύγαμε αμέσως για να βρούμε αλλού δωμάτιο και αφού βρήκαμε ένα λέμε (δλδ ο φίλος μου μίλησε γιατί αν μιλούσα εγώ...) στην κόρη (αυτή ερχόταν να μας μιλήσει χαρωπή χαρωπή)...
"μήπως έχετε άλλο δωμάτιο στον πάνω όροφο, γιατί είναι λίγο το ισόγειο..." "νομίζω σας είχε ενημερώσει η μητέρα μου" (ναι αλλά δε μας είχε ενημερώσει για τις αράχνες, τα μηρνμύγκια, τον μπάρμπα στην αυλή, την έλλειψη ανεμιστήρα και τηλεόρασης), της λέμε τελικά "υπάρχει περίπτωση να φύγουμε μεθαύριο" και λέει η κόρη "ναι, αλλά να μου το πείτε σίγουρα για να το ελευθερώσω να το δώσω αλλού" (τέτοια ζήτηση;;;;;;;;;;;). Μετά όταν γυρίσαμε από το μπάνιο έρχεται η μάνα "δεν ήξερε η κόρη μου. Μπορώ να σας δώσω ένα στον επάνω όροφο που το έχω κλείσει σε άλλον, για να μη σας χάσω" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έπρεπε να πάρουμε απόδειξη φεύγοντας, αλλά ο φίλος μου είπε... πάμε να φύγουμε τώρα... σίγα μην τους ψάχνουμε...

υ.γ.1: Ο σκουπιδοντενεκές μέσα στο δωμάτιο πώς σου φάνηκε;;;; :P
υ.γ.2: Στο μπάνιο μας είχε στο ταβάνι κρεμασμένο ένα πράγμα που έμοιαζε με φωλιά κάποιου έντομου... Πώς είναι οι γωλιές των μελισσών;;; Αλλά σε μέγεθος 6 εκατοστών περίπου. Φαντάσου από πότε είχε να μπει άνθρωπος εκεί μέσα!!!!!!!!!!!! (ή από πότε είχαν να το καθαρίσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε εσάς, αλλά στο δικό μας δωμάτιο είχε ΜΟΝΟ ένα χαρτί υγείας και κανένα σαπουνάκι για να πλύνεις τα χέρια σου. Επίσης, αυτή που μας καλωσόρισε ήταν η κόρη (μια ξανθιά). Εμείς μόλις μπήκαμε στο δωμάτιο φρικάραμε και σχεδιάζαμε τι θα κάνουμε. Φύγαμε αμέσως για να βρούμε αλλού δωμάτιο και αφού βρήκαμε ένα λέμε (δλδ ο φίλος μου μίλησε γιατί αν μιλούσα εγώ...) στην κόρη (αυτή ερχόταν να μας μιλήσει χαρωπή χαρωπή)...
"μήπως έχετε άλλο δωμάτιο στον πάνω όροφο, γιατί είναι λίγο το ισόγειο..." "νομίζω σας είχε ενημερώσει η μητέρα μου" (ναι αλλά δε μας είχε ενημερώσει για τις αράχνες, τα μηρνμύγκια, τον μπάρμπα στην αυλή, την έλλειψη ανεμιστήρα και τηλεόρασης), της λέμε τελικά "υπάρχει περίπτωση να φύγουμε μεθαύριο" και λέει η κόρη "ναι, αλλά να μου το πείτε σίγουρα για να το ελευθερώσω να το δώσω αλλού" (τέτοια ζήτηση;;;;;;;;;;;). Μετά όταν γυρίσαμε από το μπάνιο έρχεται η μάνα "δεν ήξερε η κόρη μου. Μπορώ να σας δώσω ένα στον επάνω όροφο που το έχω κλείσει σε άλλον, για να μη σας χάσω" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έπρεπε να πάρουμε απόδειξη φεύγοντας, αλλά ο φίλος μου είπε... πάμε να φύγουμε τώρα... σίγα μην τους ψάχνουμε...

υ.γ.1: Ο σκουπιδοντενεκές μέσα στο δωμάτιο πώς σου φάνηκε;;;; :P
υ.γ.2: Στο μπάνιο μας είχε στο ταβάνι κρεμασμένο ένα πράγμα που έμοιαζε με φωλιά κάποιου έντομου... Πώς είναι οι γωλιές των μελισσών;;; Αλλά σε μέγεθος 6 εκατοστών περίπου. Φαντάσου από πότε είχε να μπει άνθρωπος εκεί μέσα!!!!!!!!!!!! (ή από πότε είχαν να το καθαρίσουν)

Φυσικά ούτε και σε εμάς είχε σαπουνάκι και ευτυχώς έτυχε να έχουμε φέρει εμείς. Πάντως τόσα έξτρα έξοδα που κάναμε λόγω των ελλείψεων του δωματίου (αγοράσαμε ραδιάκι για να έχουμε επαφή με τον έξω κόσμο, σκοινί και μανταλάκια για να απλώνυμε τις πετσέτες, ένα τασάκι γιατί μια μέρα γυρίσαμε και το βρήκαμε σπασμένο και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς έσπασε), θα μπορούσαμε να είχαμε νοικιάσει κάπου καλύτερα. Ήταν όλα γενικώς ψιλοετοιμόροπα και δεν τους έκοψα και για τόσο καθαρούς. Επίσης εμάς δεν μας έκοψαν απόδειξη και αυτό που μου έκανε εντύπωσει είναι οτι δεν μας ζήτησαν και ταυτότητα. Όταν ήταν να πληρώσουμε πετύχαμε κι εμείς την κόρη η οποία επέμενε οτι μείναμε 6 νύχτες ενώ εγώ της έλεγα οτι μείναμε 5. Τελικά μας κοίταξε δύσπιστα και πήρε τα χρήματα που της έδωσα. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πολύ άσχημη εκεί καθώς το
"Επιμέλεια Δωματίων: κάθε δύο μέρες.
Αλλαγή σεντονιών: κάθε τέσσερις μέρες. " που γράφουν στην ιστοσελίδα τους για εμάς δεν ίσχυσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top