Γάμος με άτομο άλλης θρησκείας/δόγματος + παιδιά

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
i c....

thx! θα... μεταφέρω την...διαδικασία...

[μιλούσα με τη sister χτες και της τα έλεγα και από όλα όσα της είπα εκεί κόλλησε οπότε!!!:D:P]

σενκ γιου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μάλλον θα άφηνα το παιδί να μεγαλώσει και όταν αισθάνεται αυτό έτοιμο να αποφασίσει μόνο του. Τί άλλο να κάνω η δόλια μάνα; (δεν είμαι αλλά, λέμε..όοοοταν γίνω).:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ερώτησις: Λέμε, λέμε για πολιτικά βαφτίσια.... έχει κανείς ιδέα στο "δια ταυτα" πως γίνεται αυτό? Ή έστω που μπορεί κανείς να απευθυνθεί για να μάθει? Φαντάζομαι η... εκκλησία της ενορίας is not a option ;)


Ρώτησα την αδερφή μου για το σίγουρο του θέματος ;)
Πας στο ληξιαρχείο που ανήκει το μαιευτήριο που γέννησες και εκεί δηλώνεις το όνομα του παιδιού!
Είναι πολύ απλή διαδικασία!

Αυτο βέβαια που μου είπε και με έστειλε λιγο για βρουβες... είναι ότι ΠΑΡΟΛΟ που κανένα απ τα 3 της παιδιά ΔΕΝ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΕ στην εκκλησία, στα χαρτιά τους ΚΑΙ ΤΑ 3 είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι!!!!! :confused:
Κι αυτο λέει γιατι είναι.... ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!
Κληρονόμησαν απ τους γονείς τους την θρησκεία :confused:
Την ρώτησα πως γινεται δλδ αν θες να ειναι το παιδι σου δηλωμένο "άθεο" και μου είπε ότι απ όσο ξέρει, δεν γινεται αυτο....
Πρέπει στην ενηλικίωση του το παιδί να κάνει δικαστήριο και να απαρνηθεί την θρησκεία του :confused:

Γνωρίζει κάποιος περι αυτου κάτι περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με έστειλες τώρα!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και με το θέμα του νονού τι γίνεται???

Αν δεν έχει πιστοποιητικό βάπτισης ο νονός, δεν κάνει την βάπτιση ο παπας :worry:
Το συζητούσαν σε μια πρωϊνή εκπομπή. Βέβαια υπάρχουν δύο λύσεις:

Η μία είναι το ξωκλήσι: Κούνα ένα κατοστάρικο στον παπά και τέλος.

Η άλλη είναι το ξωκλήσι. Και με ένα πενηντάρικο θα κάνει τούμπες ο παπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγω δεν υπηρχε περιπτωση να παντρευτω αλλοθρησκο...οσο κι αν τον ηθελα... ο καθενας εχει τις πεποιθησεις και τα πιστευω του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν δεν έχει πιστοποιητικό βάπτισης ο νονός, δεν κάνει την βάπτιση ο παπας :worry:

συγγνώμη... τι είναι το "πιστοποιητικό βάφτισης"????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οχι ρε... εγώ που έχω βαφτίσει ένα μικρό, δε μου ζήτησαν κανένα πιστοποιητικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ρώτησα την αδερφή μου για το σίγουρο του θέματος ;)
Πας στο ληξιαρχείο που ανήκει το μαιευτήριο που γέννησες και εκεί δηλώνεις το όνομα του παιδιού!
Είναι πολύ απλή διαδικασία!

Αυτο βέβαια που μου είπε και με έστειλε λιγο για βρουβες... είναι ότι ΠΑΡΟΛΟ που κανένα απ τα 3 της παιδιά ΔΕΝ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΕ στην εκκλησία, στα χαρτιά τους ΚΑΙ ΤΑ 3 είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι!!!!! :confused:
Κι αυτο λέει γιατι είναι.... ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!
Κληρονόμησαν απ τους γονείς τους την θρησκεία :confused:
Την ρώτησα πως γινεται δλδ αν θες να ειναι το παιδι σου δηλωμένο "άθεο" και μου είπε ότι απ όσο ξέρει, δεν γινεται αυτο....
Πρέπει στην ενηλικίωση του το παιδί να κάνει δικαστήριο και να απαρνηθεί την θρησκεία του :confused:

Γνωρίζει κάποιος περι αυτου κάτι περισσοτερο?

Απίστευτο!!! Τι μαθαίνει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
συγγνώμη... τι είναι το "πιστοποιητικό βάφτισης"????

είναι το πιστοποιητικό που εκδίδει η Μητρόπολη στην περιφέρεια της οποίας βαπτίστηκε κάποιος, που βεβαιώνει ακριβώς αυτό.
Τη βάπτιση, το όνομα που δόθηκε, το ναό που τελέστηκε το μυστήριο, την ημερομηνία κτλ.
με απλά λόγια είναι η βεβαίωση που αποδεικνύει ότι είσαι χ.ο.




οχι ρε... εγώ που έχω βαφτίσει ένα μικρό, δε μου ζήτησαν κανένα πιστοποιητικό :P


από δω και πέρα θα ζητάνε.
και από τον κουμπάρο/α σε γάμο.
από πότε θα εφαρμοστεί δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
από δω και πέρα θα ζητάνε.
και από τον κουμπάρο/α σε γάμο.
να πω στη κουμπάρα μη ξεχάσει τη ταυτότητα:D :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
από δω και πέρα θα ζητάνε.
και από τον κουμπάρο/α σε γάμο.
από πότε θα εφαρμοστεί δεν ξέρω

:confused: έχουμε ξεφύγει εντελώς έτσι?
πω πω... τι σου είναι η εκκλησία και η δύναμη της.... :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γαμος με ατομο αλλης θρησκειας απο μενα? Δηλαδη αν θα παντρευομουν καποια που δεν ειναι αθρησκη? Ναι, θα το κανα, φτανει να μην ειναι πολυ κολλημενη, γιατι τοτε θα ειχαμε προβληματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι πρόβλημα υπάρχει δέν κατάλαβα στο να παντρευτώ άλόθρησκο ή άθεο, το να μήν ήθελα θα ήταν ρατσισμός για μένα, εντάξει δεν θα γίνόμουν νυφούλα ούτε θα είχα ρίζι, και; τι έγινε θα παιθάνουμε; στο κάτω κάτω παντρευόμαστε έτσι και άλλιώς έναν ξένο, με άλλα ένδειαφέροντα, άν θέλει να πάει στο χώρο που προσέυχετε θα πάω και έγώ άν δεν θέλει δεν έρθει στο δικό μου μην έρθει έτσι είναι για μένα, άν είναι άθεος και πάλι καλά κάνει, δεν καταλαβένω γιατί να φρικάρω;

Υποτείθετε ότι κάποια πράγματα που τον ενδειάφέρουν τα κάνει μόνος του, άν θέλω να θυμιάσω θα το κάνω όταν λείπει, που είναι το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
εγω δεν υπηρχε περιπτωση να παντρευτω αλλοθρησκο...οσο κι αν τον ηθελα... ο καθενας εχει τις πεποιθησεις και τα πιστευω του...
Δηλαδη θα αφηνες τον ερωτα της ζωης σου επειδη ειναι ινδουιστης π.χ.? Η αθεος? Η εστω καθολικος?
Γιατι?
Ποιες πεποιθησεις και ποια πιστευω σου προσβαλλει μια διαφορετικη θρησκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ο γαμος ειναι ενας ακομα τροπος για την εκκλησια να μπαινει σε καθε εκφανση της ζωης μας. Ευτυχως πολυς κοσμος εχει αρχισει και ξυπναει, αλλα το κακο ειναι οτι νομοθετικα καποια πραγματα ειναι ακομα ανελευθερα και σκοταδιστικα.

Οσο για την θρησκεια των παιδιων... θεωρω φασιστικο, προσηλυτιστικο το να δινουμε σε καποιον μια θρησκεια σε τοσο μικρη ηλικια... Και με τον προσηλυτισμο που γινεται στα σχολεια... η καλυτερη ηλικια για να διαλεξει κανεις θρησκεια ειναι μετα την ενηλικιωση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δηλαδη θα αφηνες τον ερωτα της ζωης σου επειδη ειναι ινδουιστης π.χ.? Η αθεος? Η εστω καθολικος?
Γιατι?
Ποιες πεποιθησεις και ποια πιστευω σου προσβαλλει μια διαφορετικη θρησκεια?

δεν προσβαλλει τα πιστευω μου μια διαφορετικη θρησκεια...εγω δεν ειπα κατι τετοιο...απλα επειδη ειμαι αρκετα θρησκοληπτη δεν θα επιδιωκα να παντρευτω καποιον αλλοθρησκο. σχεση μπορει να εκανα με κπ αλλου δογματος αλλα εως εκει...δεν εχω κατι με τα ατομα που πιστευουν σε αλλη θρησκεια αλοιμονο!!
απλα λεω οτι δεν θα παντρευομουν κπ που δεν ειναι χριστιανος ορθοδοξος.τοσο απλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
δεν προσβαλλει τα πιστευω μου μια διαφορετικη θρησκεια...εγω δεν ειπα κατι τετοιο...απλα επειδη ειμαι αρκετα θρησκοληπτη δεν θα επιδιωκα να παντρευτω καποιον αλλοθρησκο. σχεση μπορει να εκανα με κπ αλλου δογματος αλλα εως εκει...δεν εχω κατι με τα ατομα που πιστευουν σε αλλη θρησκεια αλοιμονο!!
απλα λεω οτι δεν θα παντρευομουν κπ που δεν ειναι χριστιανος ορθοδοξος.τοσο απλα...:)

Ok, οποτε σχεση θα εκανες. Αλλα δεν θα παντρευοσουν. Δεν μου απαντησες ομως σε αυτη μου την ερωτηση:

Δηλαδη θα αφηνες τον ερωτα της ζωης σου επειδη ειναι ινδουιστης π.χ.? Η αθεος? Η εστω καθολικος?

Δεν προσπαθω να πω οτι εχεις λαθος, απλα προσπαθω να καταλαβω τι λογικη σου. Αν ησουν με καποιον αλλοθρησκο, αφου λες οτι σχεση θα εκανες, και ησουν τρελα ερωτευμενη, και σου ζηταγε να τον παντρευτεις, δεν θα το εκανες λογω θρησκειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν προσπαθω να πω οτι εχεις λαθος, απλα προσπαθω να καταλαβω τι λογικη σου. Αν ησουν με καποιον αλλοθρησκο, αφου λες οτι σχεση θα εκανες, και ησουν τρελα ερωτευμενη, και σου ζηταγε να τον παντρευτεις, δεν θα το εκανες λογω θρησκειας?

ναι... ετσι νομιζω...βεβαια δεν μου ετυχε ποτε αλλα ετσι λεω οτι δεν θα τον παντρευομουν...
ασε που ο ερωτας καλη μου περναει με το χρονο... δλδ θελω να πω οτι ακομη κι αν ημουν τρελα ερωτευμενη μαζι του αν χωριζαμε θα μου περνουσε καποια στιγμη... ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος δεν λενε; ;);)
παντως γαμο με αλλοθρησκο δεν θα κανα...:) ελπιζω να σε κατατοπισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
ναι... ετσι νομιζω...βεβαια δεν μου ετυχε ποτε αλλα ετσι λεω οτι δεν θα τον παντρευομουν...
ασε που ο ερωτας καλη μου περναει με το χρονο... δλδ θελω να πω οτι ακομη κι αν ημουν τρελα ερωτευμενη μαζι του αν χωριζαμε θα μου περνουσε καποια στιγμη... ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος δεν λενε; ;);)
παντως γαμο με αλλοθρησκο δεν θα κανα...:) ελπιζω να σε κατατοπισα...

Με κατατοπισες. Ευτυχως που αυτος που θελησες τελικα να παντρευτεις ηταν Χ.Ο.!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top