Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μάλιστα....



βασικά... μου κάνει εντύπωση.... ακουμπάει πάνω σε άλλο κτίριο και δεν έχει το μπάνιο παράθυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κάνε μου μια χάρη, τράβα άλλη μια φωτό μόνο το λουτρό με το wc να φαίνονται πιο καθαρά και πιο μεγάλα (με τις διαστάσεις να φαίνονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον κανονισμό που ισχύει στη περιοχή είμασταν υποχρεωμένοι το σπίτι να κολήσει στη μία άκρη του οικοπέδου η οποία βέβαια θα είναι τυφλή (από παράθυρα και πόρτες). Βέβαια για καλή μας τύχη, σε αυτήν την πλευρά ο γείτονας έχει ήδη χτείσει και έχει κολήσει κι αυτός από την αντίθετη πλευρά, οπότε υπάρχει η δτνατότητα του υαλότουβλου.
Επανέρχομαι με φωτογραφίες μπάνιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θέλω επίσης να μου δώσεις τις εξής πληροφορίες


  • σε τι στάδιο είναι αυτή τη στιγμή το σπίτι? (μπορώ να μετακινήσω τοίχους και υδραυλικές παροχές?)
  • σκοπεύεις να βάλεις όντως μπανιέρα (τζακούζι και τέτοια κόλπα) ή θα σε ενδιέφερε και το ενδεχόμενο μιας χτιστής ντουζιέρας που θα βάλεις μετά μια στήλη υδρομασάζ αντί για απλή ντουζιέρα?
  • μπορώ να του αλλάξω τα φώτα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
θέλω επίσης να μου δώσεις τις εξής πληροφορίες
  • σε τι στάδιο είναι αυτή τη στιγμή το σπίτι? (μπορώ να μετακινήσω τοίχους και υδραυλικές παροχές?)
  • σκοπεύεις να βάλεις όντως μπανιέρα (τζακούζι και τέτοια κόλπα) ή θα σε ενδιέφερε και το ενδεχόμενο μιας χτιστής ντουζιέρας που θα βάλεις μετά μια στήλη υδρομασάζ αντί για απλή ντουζιέρα?
  • μπορώ να του αλλάξω τα φώτα? :P
Στο σπίτι αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο αυτός ο τυφλός τοίχος που σου είπα, τα μπετά και οι κολώνες και το ταβάνι αφού από πάνω είναι άλλο σπίτι που κατοικείται ήδη.
Μια απλή μπανιέρα κια ίσως και τζακούζι, αναλόγως του κόστους θα είναι αρκετό νομίζω.
Τι εννοείς; Εγώ μια πρόβλεψη θέλω μόνο......
Τις φωτό τις βάζω πάλι στην γκαλερί, δεν μπορώ εδώ, αν θέλεις μετέφερέ τες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ok κοίτα....
όποιος σου έχει κάνει την αρχική μελέτη, ενώ δομικά έχει κάνει ίσως την καλύτερη δουλειά, επί του πρακτικού υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που καθιστούν τον υπάρχον σχεδιασμό μη πραγματοποιήσιμο έως και προβληματικό θα έλεγα με αποτέλεσμα, όταν έρθει η ώρα να φτιάξεις κανονικά το μπάνιο, να βρεις μπροστά σου πρόβλημα.
Τι εννοώ... αυτή τη στιγμή σου έχει χώσει την μπανιέρα μέσα στην κολώνα...
αυτό δεν στέκει! τι θα κάνεις? θα κόψεις την μπανιέρα? όχι... θα πρέπει ή να τη φέρεις πιο μπροστά απ την κολώνα και να την κάνεις χτιστή περασιά με την κολώνα ή να της αλλάξεις θέση....
Επιπλέον απ όσο καταλαβαίνω, το δικό σου δωμάτιο, το κυρίως υπνοδωμάτιο, είναι το πρώτο δεξιά στον διάδρομο καθότι μεγαλύτερο και με μεγάλη ντουλάπα.
Απ τη στιγμή που απ ότι φαίνεται δεν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά και οικογένεια, χρειάζεσαι ΟΝΤΩΣ 3 κρεβατοκάμαρες? Θα μπορούσες να βγάλεις άλλου είδους χώρους και δωμάτια πολύ πιο μεγάλα.
Να φέρεις το μπάνιο στην άκρη ώστε να έχει κι αυτο ΚΑΝΟΝΙΚΟ παράθυρο να αερίζεται κι όχι ανεμιστηράκι :/:

anyway, εγώ θα κάνω μια ψευτομελέτη σχετικά με το λουτρό, το wc και ίσως τροποποιήσω αυτούς τους χώρους σε συνδιασμό με την αποθήκη ώστε να βγάλω ένα αποτέλεσμα που θα ικανοποιούσε εμένα αν ήταν δικός μου ο χώρος.

Θα σου αφήσω γενικά στον ίδιο περίπου χώρο, απλά ίσως τα μεγαλώσω λίγο κλέβοντας απ την αποθήκη (μπορείς να έχεις κοτζαμ κρεβατοκάμαρα για αποθήκη εσύ :P)
Αυτό που θα μπορέσεις να δεις σε πρώτη φάση είναι τη σωστή τοποθέτηση στις αποχετεύσεις και τις παροχές ώστε να μην ξηλώνεις μετά.
Ολοκληρωμένο σχεδιασμό θα μπορούσα να σου κάνω αν μου έλεγες
έχω αυτό το πλακάκι για δάποδο που είναι τόσο επί τόσο
αυτή τη λεκάνη
αυτό το νιπτήρα
αυτή τη μπανιέρα

anyway... θα δεις σύντομα τι εννοώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αααααα επίσης ερώτηση!!!!
το πλυντήριο... να στο βγάλω απ το μπάνιο??? κρίμα είναι να χαλάς χώρο στο μπάνιο ενώ έχεις αποθήκη!!!! ε τι λες? :P
(ή έστω να στο βάλω με κάποιο τρόπο στο wc :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ok κοίτα....
όποιος σου έχει κάνει την αρχική μελέτη, ενώ δομικά έχει κάνει ίσως την καλύτερη δουλειά, επί του πρακτικού υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που καθιστούν τον υπάρχον σχεδιασμό μη πραγματοποιήσιμο έως και προβληματικό θα έλεγα με αποτέλεσμα, όταν έρθει η ώρα να φτιάξεις κανονικά το μπάνιο, να βρεις μπροστά σου πρόβλημα.
Τι εννοώ... αυτή τη στιγμή σου έχει χώσει την μπανιέρα μέσα στην κολώνα...
αυτό δεν στέκει! τι θα κάνεις? θα κόψεις την μπανιέρα? όχι... θα πρέπει ή να τη φέρεις πιο μπροστά απ την κολώνα και να την κάνεις χτιστή περασιά με την κολώνα ή να της αλλάξεις θέση....
Επιπλέον απ όσο καταλαβαίνω, το δικό σου δωμάτιο, το κυρίως υπνοδωμάτιο, είναι το πρώτο δεξιά στον διάδρομο καθότι μεγαλύτερο και με μεγάλη ντουλάπα.
Απ τη στιγμή που απ ότι φαίνεται δεν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά και οικογένεια, χρειάζεσαι ΟΝΤΩΣ 3 κρεβατοκάμαρες? Θα μπορούσες να βγάλεις άλλου είδους χώρους και δωμάτια πολύ πιο μεγάλα.
Να φέρεις το μπάνιο στην άκρη ώστε να έχει κι αυτο ΚΑΝΟΝΙΚΟ παράθυρο να αερίζεται κι όχι ανεμιστηράκι :/:

anyway, εγώ θα κάνω μια ψευτομελέτη σχετικά με το λουτρό, το wc και ίσως τροποποιήσω αυτούς τους χώρους σε συνδιασμό με την αποθήκη ώστε να βγάλω ένα αποτέλεσμα που θα ικανοποιούσε εμένα αν ήταν δικός μου ο χώρος.

Θα σου αφήσω γενικά στον ίδιο περίπου χώρο, απλά ίσως τα μεγαλώσω λίγο κλέβοντας απ την αποθήκη (μπορείς να έχεις κοτζαμ κρεβατοκάμαρα για αποθήκη εσύ :P)
Αυτό που θα μπορέσεις να δεις σε πρώτη φάση είναι τη σωστή τοποθέτηση στις αποχετεύσεις και τις παροχές ώστε να μην ξηλώνεις μετά.
Ολοκληρωμένο σχεδιασμό θα μπορούσα να σου κάνω αν μου έλεγες
έχω αυτό το πλακάκι για δάποδο που είναι τόσο επί τόσο
αυτή τη λεκάνη
αυτό το νιπτήρα
αυτή τη μπανιέρα

anyway... θα δεις σύντομα τι εννοώ :)
Το πρόβλημα με τη μπανιέρα το έχουμε εντοπίσει και είπαμε οτι θα τραβήξουμε λίγο τον τοίχο εις βάρος της αποθήκης για να χωρέσει. Ισα ισα για να χωρέσει όμως γιατί στην αποθήκη έχει γίνει ειδική μελέτη (με iso και hasp) για ένα μικρό κελάρι κρασιών.
Το μόνο υπνοδωμάτιο του σπιτιού θα είναι αυτό που είναι αριστερά από το μπάνιο. Αυτό που λες εσύ θα χρησιμοποιηθεί ως γραφείο - βιβλιοθήκη και το άλλο ως ξενώνας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τη μπανιέρα το έχουμε εντοπίσει και είπαμε οτι θα τραβήξουμε λίγο τον τοίχο εις βάρος της αποθήκης για να χωρέσει. Ισα ισα για να χωρέσει όμως γιατί στην αποθήκη έχει γίνει ειδική μελέτη (με iso και hasp) για ένα μικρό κελάρι κρασιών.
Το μόνο υπνοδωμάτιο του σπιτιού θα είναι αυτό που είναι αριστερά από το μπάνιο. Αυτό που λες εσύ θα χρησιμοποιηθεί ως γραφείο - βιβλιοθήκη και το άλλο ως ξενώνας....:)


καλά... δεν είναι καν απαραίτητο να μετακινηθεί ο τοίχος αν δεν θες
πέραν του ότι δεν είναι ανάγκη να βάλεις μπανιέρα (επιμένω στη χτιστή ντουζιέρα, ξαπλώνεις ποτέ μέσα στη μπανιέρα?) μπορεί να μπει και σε άλλη θέση η μπανιέρα που δεν θα ενοχλεί καθόλου....

το τι ακριβώς εννοώ, θα το δεις σε λίγες μέρες :P
θα σου κάνω 2-3 διαφορετικές λύσεις να διαλέξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ΚουΕ μου, παίζει να κάνεις το ίδιο και με την κουζίνα;
Βασικά αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι πόσο θα κοστίσει το κάθε τι, έστω και κατά προσέγγιση.
Πάντα χρειάζεται μια μπανιέρα.....:P
Η ντου, μου είπε οτι για 6 μέτρα κουζίνα, με πολύ καλά υλικά πλήρωσε περίπου 7000 ευρώ.. Εγώ έχω λιγότερα μέτρα, χωρίς τον διαχωριστικό πάγκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ένα κοστολόγιο ΧΟΝΤΡΙΚΑ για το μπάνιο μπορώ να στο βγάλω
(Χωρίς όμως να υπολογίζω μαστόρους ε? μόνο τα υλικά)

Για την κουζίνα δεν έχεις πολλές διαφορετικές σχεδιαστικές/διακοσμητικές λύσεις.
Είναι σε καλό σημείο και φωτεινό.
Μπορώ να σου βγάλω μια σχεδιαστική μελέτη αν θες, η οποία όμως θα είναι επίσης κατά προσέγγιση μιας που η κάθε εταιρία έχει και μικροδιαφορές στις διαστάσεις των ντουλαπιών της.
Κοστολόγιο για την κουζίνα δεν μπορώ να σου βγάλω ούτε κατά προσέγγιση
Δυστυχώς δεν έχω πλέον στα χέρια μου τιμοκαταλόγους....
Και για το μπάνιο χοντρικά θα είναι απ όσο θυμάμαι απ έξω
Αλλά το μπάνιο έχει σαφώς λιγότερους "κωδικούς" απ ότι η κουζίνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Υποθέτω οτι η κουζίνα θα με παιδέψει πολύ. Θα πρέπει να ταιριάζει με το χώρο του καθιστικού αφού θα είναι θεατή από εκεί, και το καθιστικό θα γίνει πέτρινο.
Αρα σίγουρα απορρίπτω τις μοντέρνες γραμμές.
Βασικά για να μην πολυλογώ, ο μηχανικός μου έχει βγάλει ένα συνολικό κοστολόγιο, γύρω στις 60.000.
Να υπενθυμίσω οτί ξεκινάω από τούβλα γιατί όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν ήδη.
Δεν χρειάζομαι δηλαδή, ούτε μπετά, ούτε κολώνες, ούτε πλάκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χωρίς να παίρνω κι όρκο... φοβάμαι ότι ο μηχανικός σου, σου έχει βγάλει χαμηλό κοστολόγιο
Υπολογίζει προφανώς υλικά μάλλον Β διαλογής, αυτά τα οποία έχουν τα διαμερίσματα προς πώληση....
Σε ιδιόκτητα διαμερίσματα βάζεις άλλου είδους υλικά κι ανεβαίνει το κασέ κατα πολύ (ένα διαμέρισμα που στο πουλάει ο κατασκευαστής 200.000, αν αρχίσεις και βάζεις δικά σου υλικά σε μπάνιο, κουζίνα, δάπεδα, ντουλάπες θα σου φτάσει τα 250.000 :/:)
Η θέρμανση μόνο και τα πορτοπαράθυρα θα σου πάνε κάνα δεκάρικο και βάλε!!


Το ότι το καθιστικό θα είναι πέτρινο, δεν σημαίνει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ότι απορρίπτει τις μοντέρνες γραμμές....
Έχεις δει ποτέ πέτρινο τοίχο με ανοξείδωτα μινιμάλ ντουλάπια? Προσπάθησε να το φανταστείς ;)
Η λέξη κλειδί πάντως να ξέρεις για να ταιριάζει το μοντέρνο με το παραδοσιακό είναι η "μινιμάλ"
Δε χρειάζεται να βάλεις μασίφ μαόνι ντουλάπα για να ταιριάζει με τον χώρο σου... μπορείς ΣΙΓΟΥΡΑ να παίξεις κι αφού έχεις διακοσμήτρια, ακόμα πιο εύκολα ;)

Επίσης... δεν ξέρω τι έχεις κατά νου για το δάπεδο σου αλλά εγώ που έχω ΟΛΟ το σπίτι παρκέ (ναι, και την κουζίνα) εκτός απ το μπάνιο... το ΛΑΤΡΕΥΩ!
έχει μια απίστευτη ζεστασιά και δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο δύσκολο στη συντήρηση του....
μισώ τα πλακάκια στο σαλόνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι η θέρμανση μαζί με τα πορτοπαράθυρα να μου στοιχίσει 10.000 τότε είμαι μια χαρά.
Πολύ χοντρικά υπολογίζω.:
7.000 τούβλα
10.000 βαψίματα
10.000 κουζίνα
2.000 μπάνια
10.000 πόρτες-παράθυρα
Αυτά νομίζω είναι τα πιο χοντρά, διόρθωσέ με όπου βλέπεις κάτι περίεργο.
Στο πάτωμα θα βάλω πλακάκι που να μοιάζει με πέτρα.
Εσύ εννοείς ξύλινο δάπεδο;
Νομίζω έχει πολύ μεγάλη φθορά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν είναι η θέρμανση μαζί με τα πορτοπαράθυρα να μου στοιχίσει 10.000 τότε είμαι μια χαρά.
Πολύ χοντρικά υπολογίζω.:
7.000 τούβλα
10.000 βαψίματα
10.000 κουζίνα
2.000 μπάνια
10.000 πόρτες-παράθυρα
Αυτά νομίζω είναι τα πιο χοντρά, διόρθωσέ με όπου βλέπεις κάτι περίεργο.
Στο πάτωμα θα βάλω πλακάκι που να μοιάζει με πέτρα.
Εσύ εννοείς ξύλινο δάπεδο;
Νομίζω έχει πολύ μεγάλη φθορά....

τούβλα και τέτοια δεν ξέρω....
τα 10.000 για βαψίματα μου φαίνονται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά!!
τα 10,000 της κουζίνας είναι σχετικά καλά (χωρίς τις ηλεκτρικές συσκευές)
τα 2.000 για τα μπάνια είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λίγα!!!
τα δάπεδα πόσο τα κοστολογείς? (υπολόγισε για το πλακάκι σε ύφος πέτρας, καλή ποιότητα γύρω στο 50άρι το μ2)
εσωτερικές πόρτες? ηλεκτρικές εγκαταστάσεις? (ΜΗΝ τσιγκουνευτείς πρίζες!!!)
γυψοσανίδες, κρυφοί φωτισμοί κλπ? :P ντουλάπες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
τούβλα και τέτοια δεν ξέρω....
τα 10.000 για βαψίματα μου φαίνονται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά!!
τα 10,000 της κουζίνας είναι σχετικά καλά (χωρίς τις ηλεκτρικές συσκευές)
τα 2.000 για τα μπάνια είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λίγα!!!
τα δάπεδα πόσο τα κοστολογείς? (υπολόγισε για το πλακάκι σε ύφος πέτρας, καλή ποιότητα γύρω στο 50άρι το μ2)
εσωτερικές πόρτες? ηλεκτρικές εγκαταστάσεις? (ΜΗΝ τσιγκουνευτείς πρίζες!!!)
γυψοσανίδες, κρυφοί φωτισμοί κλπ? :P ντουλάπες?
Ωραία, λοιπόν,
Αν πούμε 8.000 βαψίματα, και 5.000 μπάνια και 5.000 περίπου τα πλακάκια,
τα υπόλοιπα που λες πιστεύω με 10.000 - 12.000 να τα καλύψω.
Ηλεκτρικές συσκευές και έπιπλα υπάρχουν ήδη.


(Η 16 είναι μούρλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
(Η 16 είναι μούρλια)


το ξέρω :D


λοιπόν.... άσε με λίιιιιγο χρόνο, είδες το γούστο μου :P κάτσε να σου κάνω τις μελέτες μου και τα ξαναματαλέμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οκ, να' σαι καλά.....:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, πόσο κοστίζουν περίπου οι υπηρεσίες ενός διακοσμητή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε χμμ, γκουχ γκουχ....... δεν μπορώ να το υπολογίσω σε ευρώ, αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω και να σου πω.

:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top