Παράνομο το πάχος στην Ιαπωνία

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
και οι sumo? :confused: αποτελούν εξαίρεση αυτοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το ιδανικότερο κατ' εμέ θα ήταν να απαγορευτεί το junk food και να δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στην σωματική άσκηση.
:worry: Δηλαδή τι να απαγορευτούν οι τηγανιτές πατάτες, τα σουβλάκια, οι πίτσες και τα χάμπουγκερ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα μπορουσαν να μπουν αυστηρες προδιαγραφες ποιοτητας στο γρηγορο φαγητο

αλλα αυτο ειναι ονειρο,,ειναι πολλα τα λεφτα..

οποτε θα κυνηγανε εσενα που το τρως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που κολλάει στην προκειμένη περίπτωση; :confused:
Δεν κολλάει όντως. Είναι ψυχρή λογική. Όλος ο νόμος είναι ψυχρή λογική.

Παραδέχομαι ότι οι προθέσεις τους μπορεί να είναι ωραίοι. Τι πιο ωραίο ένας άρχοντας (είτε προϊόν δημοκρατικών διαδικασιών είτε απολυταρχικών - δεν έχει σημασία) να φροντίζει για την (εξωτερική) υγεία των πολιτών του, για την ποιότητα του φαγητού; Ίσως ένας τέτοιος άρχοντας να είναι καλύτερος από κάποιον που φροντίζει απλά δείκτες όπως ο δανεισμός προς το ΑΕΠ, ανεργία, έσοδα, έξοδα, μεταβολές στο κατακεφαλήν εισόδημα κτλ. Ακόμη και αν τα κίνητρα των προθέσεων είναι η αύξηση της παραγωγικότητας, για έμενα και πάλι δεν έχουμε κάτι μεμπτό. Θα μπορούσε να προσεγγιστεί η αύξηση της παραγωγικότητας με χιλιάδες άλλους τρόπους, άλλα επέλεξαν τον συγκεκριμένο. Μπράβο τους, με ένα σμπάρο, δυο τα τριγόνια.

Μπορεί σε πολλές χώρες πια η παχυσαρκία να αποτελεί μάστιγα, χειρότερη και από θανάσιμες ασθένειες του μεσαίωνα και ακόμη πιο χειρότερη απότα ναρκωτικά και τον αλκοολισμό . Μπορεί η Ιαπωνία και διοικητές της να θέλουν να απαλλαγούν από αυτό μια και καλή. Μαζί τους. Αλλά είναι τρόπος αυτός; Μόνο σε μια κοινωνία cyborg θα μπορούσα να φανταστώ ότι δεν τους αρέσει να το απαγορεύουν, να το ποινικοποιούν και να βγάζουν από την πρίζα όσους "ανυπότακτους" δεν θέλησαν ή δεν μπορούν να ακολουθήσουν τα συγκεκριμένα standarts. Άλλα από την άλλη μια τέτοια κοινωνία θα την αποδεχόμουν και πιθανών να έδινα και τα συγχαρητήρια μου στους προγραμματιστές που έφτιαξαν τέτοιες δικλίδες ασφαλείας. Άλλα πότε εγώ δεν θα ήθελα και δεν θα μπορούσα να γίνω μέλος. Δόξα τον Αλλάχ είμαι άνθρωπος. Και αν προσποιηθώ το cyborg θα είμαι πιο γελοίος και από κάποιον αρκετά αρρενωπό που τα βράδια την βρίσκει σε bars να παριστάνει την Λόλα.

Εδώ όμως μιλάμε για ανθρώπους. Και όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους η νοοτροπία πρέπει να είναι διαφορετική. Ήδη πολλά μέλη του στεκιού μίλησαν για διαφορετικές προσεγγίσεις. Κάποιος μίλησε για εκπαίδευση, υπάρχουν και άλλοι χιλιάδες τρόποι. Θα μπορούσαν πιο απλά να μειώσουν την δύναμη των fast food και να ενισχύουν καταστήματα που ασπάζονται την πολιτιστική τους κληρονομιά, που στην τελική δεν αποκλείω εγώ να τρώω πιο συχνά sushi από τον μέσο Ασιάτη της πόλης και ο μέσος Ασιάτης να τρώει πιο συχνά φέτα από εμένα (σαν την έφερα - δεν μπορώ την Ελληνική κουζίνα :redface:). Θα μπορούσαν τόσα άλλα πράγματα κάνουν.

Αν συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις τα περί ψυχρής λογικής διάβασε και αυτή την παράγραφο. Σου δίνω μια κλίμακα από το -5 στο 5. Στα αριστερά τοποθετώ την (ψυχρή) λογική ενώ στα δεξιά το (θερμό) συναίσθημα. Και επειδή μου αρέσει να χαριτολογώ θα σου δώσω και μια άλλη κλίμακα. Από τα αριστερά βρίσκονται τα cyborg και από τα δεξιά οι άνθρωποι. Αυτό τον νόμο, αυτές τις νοοτροπίες και αυτές τις σκέψεις τους σε πιο σημείο της κλίμακας θα τα τοποθετούσες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και μετά ποιος έχει σειρά; Οι κοντοί, οι ψηλοί, οι όμορφοι, οι άσχημοι, μήπως και οι Άριοι;:hmm:
Οι κοντοι ΦΥΣΙΚΑ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Φαντάζομαι νέες ατάκες που θα κυκλοφορήσουν:
- Κι εσύ άνεργος ρε φίλε;
- Άστα, πήρα μερικά κιλά στις διακοπές...

:crazy:

Πάντως το όλο θέμα μού φαίνεται πολύ fail...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top