Διάσημοι ομοφυλόφιλοι καλλιτέχνες

drkameleon4867

Νεοφερμένος

Ο drkameleon4867 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχετε ποτέ αναρωτηθεί για το ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ...
μεταξύ τέχνης και σεξουαλικού αυτοπροσδιορισμού?

ΑΥΤΟ ήταν μια από τις απορίες μου...:hmm:

Έκανα λοιπόν μια διαδικτυακοί έρευνα - στα καλλιτεχνικά κυρίως πράγματα - και δημιούργησα μια λίστα που μου προκάλεσε εντύπωση...:/:

Ρϊξτε μια ματιά στο blog μου Η φωλιά του Χαμαιλέοντα

ή... συγκεκριμμένα στο θέμα Homo-List:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι σεξουαλικός αυτοπροσδιορισμός.
Είναι σεξουαλική προτίμηση, κάτι που συχνά αναιρεί τον όρο "αυτοπροσδιορισμό" που διάλεξες. Είναι δηλαδή ενδόμυχο πάθος, είναι ενοχή, είναι περήφανη ομοφυλοφιλία, είναι φυλάκιση λόγω σχέσης με ομόφυλο, είναι απογείωση του σεξ απήλ λόγω λεσβιακής ταυτότητας.
Το ότι επιχειρείς να βάλεις όλους τους ομοφυλόφιλους όλων των καλών τεχνών όλων των αιώνων δημιουργίας, μου φαίνεται πεζό, συγνώμη κιόλας.

Πώς μπορεί να είναι κοινός παράγοντας η ομοφυλοφιλία του Oscar Wilde, που παντρεύτηκε γυναίκα κι είχε παιδιά, κυνηγήθηκε για τις σεξουαλικές του ένοχες προτιμήσεις, φυλακίστηκε από την κοινωνία του 1895 και η περήφανη θηλυκότητα του Glitter Molko, σε μία φιλελεύθερη ροκ κοινωνία του 2000, όπου σπάνια σοκάρεται η κοινή γνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως η Angelina jolie είναι ομοφυλόφιλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κι όμως...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Περίοδο πειραματισμού περνούσε η κοπέλα δεν μπορείς να την πεις βέρα λεσβία Πολλή έχουν δοκιμάσει τέτοια πράγματα και όχι μόνο διάσημοι αλλά ήταν απλός πειραματισμός.. τώρα για κάποιους οπός ο elton jone που λατρευτικέ κιόλας άντρας οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Χαμελέοντά μου, σόρι κι όλας αλλά μου βγήκε το μάτι με την ορθογραφία καλό μου... :redface:

Όσο για τη Jolie, έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι είναι bisexual, έχει κάνει δε μακρόχρονη σχέση με γυναίκα, την οποία -δήλωσε- θα παντρευόταν.

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ίσος θα έπρεπε να μάθω ορθογραφία αλλά ούτε εκεί είναι το θέμα μας..Το θέμα μιλάει για ομοφυλοφιλία και όχι για αμφιφυλόφιλια για αυτό στάθηκα σε εκείνο το σημείο ..Και το λέω για την την γνώρισα προσωπικά κάποτε (στην Ελλάδα)...
""η ομοφυλοφιλία του Oscar Wilde, που παντρεύτηκε γυναίκα κι είχε παιδιά"" Και αυτός ωραίος ομοφυλόφιλος με γιους (Cyril και Vyvyan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
1. Ο Drkameleon λέει στο blog του, αν διάβασες, ότι σημειώνει στη λίστα με αστερίσκο όσους έχουν δηλώσει αμφιφυλόφιλοι, και ότι τους συμπεριλαμβάνει παρ' όλα αυτά στη λίστα του.
2. Τι σχέση έχει το ότι είδες την Angelina;
3. Δεν κατάλαβα τι θες να πεις, για τον Wilde. Άρα δεν ήταν ερωτευμένος σφόδρα με άλλον άντρα, στον οποίο έγραψε ολόκληρο το De profundis στη φυλακή; Ότι δεν είχε ερωτευτεί τουλάχιστον άλλους δύο επώνυμους άντρες; Και μην ξεχνάς ότι εκείνη την εποχή στην Αγγλία η ομοφυλοφιλία απαγορευόταν από το νόμο... Α, γι' αυτό μπήκε φυλακή, btw...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ας αφήσουμε την άγονη συζήτηση, περί αμφιφυλοφιλίας ή ομοφυλοφιλίας και το αν είναι ή όχι το ίδιο. Πρόκειται στην πραγματικότητα για εντελώς διαδικαστικό θέμα και δεν αλλάζει την ουσία του θέματος, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Το παρόν θέμα μας βάζει να θυμηθούμε καλλιτέχνες που αγαπήσαμε και που όλοι ξέρουμε πως ήταν ομοφυλόφιλοι. Αν τους φέρουμε στο μυαλό μας και ταυτόχρονα θυμηθούμε τους λόγους που μας έκαναν ν' αγαπήσουμε την τέχνη τους, ίσως σε πρώτη φάση συμφιλιωθούμε όλοι μ' ένα φαινόμενο που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παρεξηγημένο, τόσο από την πλευρά των ετεροφυλόφιλων, όσο κι από την πλευρά φοβάμαι των ομοφυλόφιλων. Όμως αυτό πιθανόν να είναι το θέμα σε κάποια άλλη συζήτηση.

Η τέχνη ενώνει και η αισθητική κυριαρχεί, αφού είναι ένα από τα λίγα στοιχεία της ανθρώπινης βαθύτερης φύσης, που σε κάνουν να νιώθεις τυχερός και περήφανος που είσαι άνθρωπος. Ασχέτως σεξουαλικών πεποιθήσεων τελικά, αφού οι άγγελοι δεν έχουν φύλο, όπως λέει και η Τζένη.

Το φιλοσοφικό ερώτημα που τίθεται με το εναρκτήριο ποστ, είναι πολύ ενδιαφέρον. Σχετίζεται η τέχνη με τον (ομοφυλοφιλικό μάλλον) σεξουαλικό αυτοπροσδιορισμό; (ή προτίμηση κατ' άλλη συνομιλήτρια). Κι αν ναι πώς; Η τέχνη παράγει ομοφυλόφιλους, ή η ομοφυλοφιλία γεννά τάση προς την τέχνη;

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το πρώτο σημείο όπου συνδέονται η ψυχοσύνθεση του καλλιτέχνη με την ίδια την τέχνη, είναι η ευαισθησία. Η ευαισθησία είναι αυτή που κάνει τον ποιητή να γράψει, τον μουσικό να συνθέσει, το ζωγράφο να πιάσει αυθόρμητα την παλέτα του. Η Ευαισθησία, σε συνδυασμό με την Αισθητική, δίνουν εκείνη την υπέρτατη αξία, που η Ελληνική φιλοσοφία ονομάζει "Φιλοκαλία". Ας μην ξεχνάμε ότι και οι ετεροφυλόφιλοι καλλιτέχνες δεν στερούνται ευαισθησιών.

Είναι όμως πράγματι οι ομοφυλόφιλοι, όπως το θέλει ο μύθος, πλειοψηφία στο χώρο των καλλιτεχνών; Έχει αυτό διαπιστωθεί; Υπάρχει λοιπόν κάτι που πράγματι συνδέει την ευαισθησία με την ομοφυλοφιλία; Που την οδηγεί ίσια στο βασίλειο της Αισθητικής και της Τέχνης;

Τα παραπάνω ερωτήματα, των οποίων κι εγώ δεν γνωρίζω την απάντηση, όσο θα ήθελα τουλάχιστον, θα ήταν πιστεύω ιδιαίτερα παραγωγικό να γίνει κάποια προσπάθεια ώστε να προσεγγιστούν.

Εγώ θα θυμηθώ πρώτον το Μάνο Χατζηδάκι. Πάντα λάτρευα τη μουσική του. Είχε μια λεπτότητα, μια ανάλαφρη κι αέρινη αρμονία, είχε αρχαίες ελληνικές μουσικές κλίμακες, πλούσιες μα ντελικάτες ενορχηστρώσεις. Ευαίσθητους ήχους, μελαγχολικά ηχοχρώματα...

Ήταν επίσης άνθρωπος εξτρήμ, για την εποχή του, δε δίσταζε να συγκρουστεί, έφτιαξε και το πιο ωραίο ίσως ραδιόφωνο όλων των εποχών, το 3ο Πρόγραμμα της ΕΡΤ. Είχε δηλώσει και την ομοφυλοφιλία του εμμέσως πλην σαφώς λέγοντας: "Εμείς οι καλλιτέχνες είμαστε ή κομμουνισταί ή ομοφυλόφιλοι. Εγώ πάντως κομμουνιστής δεν είμαι". (Υπήρχαν τότε και πολλοί κομμουνιστές καλλιτέχνες, έχει σχέση άραγε η ευαισθησία με τον κομμουνισμό; Κι αν ναι, γιατί δεν είναι τόσοι πολλοί σήμερα; Ενδιαφέρον ερώτημα που μου προέκυψε).

Κατά καλή μου τύχη, τον γνώρισα προσωπικά, όταν ήμουν 7 ετών. Είχε πράγματι μια ευγενική και καλλιεργημένη μορφή. Από το στόμα του μάλιστα, άκουσα κρυφακούγοντας κουβέντες των μεγάλων, τη λέξη "Ομοφυλοφιλία". Τον άκουσα παραδόξως να λέει ότι ο δεν θά 'θελε ο γιος του να γίνει ομοφυλόφιλος. Το έλεγε μ' έναν τρόπο σαν ν' απολογείτο. Ίσως εκείνη την εποχή, οι ομοφυλόφιλοι να πέρναγαν από εξίσου μεγάλη σύγκρουση με τον εαυτό τους, όσο και με την φαλλοκρατικών αντιλήψεων κοινωνία, δια πυρός και σιδήρου. Πόσο μάλλον οι πρώτοι που τόλμησαν να το εξωτερικεύσουν, να το παραδεχτούν και να σταθούν να το υπερασπιστούν.

Παρακολουθώντας την πορεία του Χατζηδάκι κατά τα επόμενα χρόνια, μέχρι το θάνατό του, αλλά και αυτό που άφησε πίσω του, μου έμεινε μια θετική εικόνα για τους ομοφυλόφιλους, αφού ήταν συνεπής μ' αυτό που ήταν, χωρίς ταυτόχρονα να κραυγάζει. Συνεπώς, το υπερασπίστηκε ορθά. Δυστυχώς, δεν θα μπορούσα να πω σήμερα το ίδιο για πολλούς ομοφυλόφιλους που κοσμούν τα πάσης φύσεως ΜΜΕ.

Θα ήταν ίσως καλό, να αναφέρουμε και κάποιους που εντάσσονται στην λίστα του εναρκτήριου ποστ. Πιστεύω πως μια απλή απαρίθμηση ονομάτων δεν μπορεί να καλύψει όλη την έκταση του θέματος. Άλλωστε, για να πω την αμαρτία μου, πολλούς απ' αυτούς δεν τους γνωρίζω καν και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η σεξουαλική απελευθέρωση που "επιτάσσει" η ομοφυλοφιλία, συμβαδίζει με την εξωτερίκευση των βαθύτερων συναισθημάτων και του ανθρώπινου ιδεώδους του ωραίου, που συναντά κανείς στα έργα των καλλιτεχνών.

Δεν νομίζω πως είναι τόσο ο σεξουαλικός προσανατολισμός αυτός που καθορίζει την καλλιτεχνική ανησυχία, όσο είναι τελικά ο ίδιος ο έρωτας που νιώθει εξ' ίσου ισχυρά ένας ομοφυλόφιλος.

Είναι αλήθεια πως οι ομοφυλόφιλοι μοιάζουν συνήθως να έχουν περίσσευμα καλλιτεχνικής ευαισθησίας, ίσως γιατί στις κοινωνίες μας το τίμημα του απαγορευμένου έρωτα είναι ακόμα βαρύ και η δίψα για δημιουργική εκδήλωση μεγάλη.

Αν όμως καλλιτέχνης είναι αυτός που βρίσκει τη δίοδο να εκφράσει μέσα από την τέχνη του πτυχές του πνεύματος και της ζωής, ο ερωτευμένος (ασχέτως σεξουαλικού προσδιορισμού) είναι αυτός που βρίσκει τον τρόπο να απελευθερώσει τα ίδια πράγματα.

Καλλιτέχνης και ερωτευμένος είναι και οι δύο άνθρωποι που στάθηκαν πάνω από το φόβο και σάρκασαν στα μούτρα του με τα έργα τους.
Καλλιτέχνης και ερωτευμένος επιλέγουν να εκθέσουν άνευ όρων την ψυχούλα τους σε κοινή θέα.
Πόσο μάλλον ένας ομοφυλόφιλος ερωτευμένος. Ο ίδιος ο έρωτας του τον κάνει αυτόματα καλλιτέχνη.

Οι λειτουργίες του έρωτα είναι σαφώς συγγενικές με αυτές της τέχνης.
Ο καλλιτέχνης για μένα είναι εξ'ορισμού ερωτευμένος με τη ζωή.
Ο ίδιος ο έρωτας, είναι η τέχνη της Ζωής. Η τέχνη της Φύσης.

Άλλωστε, ένας από τους αγαπημένους μου ορισμούς λέει πως "καλλιτέχνης είναι αυτός που αγαπά να είναι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
1 διάβασα το blog του και δεν σημειώνει με αστερίσκο την Angelina Jolie που σημαίνει πως την θεωρεί λεσβία
2 έχει σχέση πως μπορώ να είμαι σίγουρος πως δεν είναι λεσβία (Bi ναι..ισος..δεν με ενδιαφέρει)
3 Oscar Wilde το μόνο που μου αρέσει και θεωρό αγαπημένο μου βιβλίο είναι το πορτρέτο του Dorian grey…το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
3 Oscar Wilde το μόνο που μου αρέσει και θεωρό αγαπημένο μου βιβλίο είναι το πορτρέτο του Dorian grey…το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον Ευτυχισμένο Πρίγκιπα (το link είναι στα ελληνικά).

Από τα ωραιότερα παραμύθια, αγγίζει μικρούς και μεγάλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ευχαριστώ Isiliel πολλή όμορφο σε ορισμένα σημεία μου θύμισε το ο
μικρός πρίγκιπας του Antoine de Saint Exupery επίσης ωραίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
3 Oscar Wilde ...το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο

Όχι, παντρεύτηκε μόνο για κοινωνικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Όχι, παντρεύτηκε μόνο για κοινωνικούς λόγους.

A!! δεν το ήξερα λογικό ακούγεται..δηλαδη ο oscar γονιμοποιείσαι την γυναίκα του η όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι. Αλλά αυτό δεν τον κάνει ετεροφυλόφιλο ή bi άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Τι να σου πο εγώ αν ήμουν gay δεν θα μπορούσα να πάω ποτέ με γυναίκα το ίδιο ισχύ και με το να πάω με άντρα αν ήμουν str8…καλλιτέχνες ανήσυχα πνεύματα και εγωκεντρικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Peace!! Kαι οι gay είναι αναγκαίοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι είναι εντελώς άσχετη η ομοφυλοφιλία με την τέχνη; Δηλαδή, αν το σκεφτεί κανείς λογικά υπάρχουν καλλιτέχνες που δεν είναι gay και gay που δεν είναι καλλιτέχνες!

Αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός τότε ίσως έχει να κάνει με το ότι πολλοί καλλιτέχνες για να τραβήξουν την προσοχή επιδιώκουν να κάνουν εκκεντρικές ενέργειες και κάποτε, όταν η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι απαγορευμένο από τον άτυπο κοινωνικό έλεγχο, πολλοί καλλιτέχνες επιδείκνυαν τις, αληθινές ή δήθεν, ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις τους. Τώρα έχει σχετικά περάσει αυτή η μόδα και οι περισσότεροι επενδύουν τερατώδη χρηματικά ποσά στη σαϊεντολογία ή κυκλοφορούν με υβριδικά αυτοκίνητα.

ΥΓ. Ο Αλμοδοβάρ έχω την εντύπωση ότι δεν είναι gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για μένα είναι εντελώς ανώφελο το να συζητούμε για ομοφυλόφιλους καλλιτέχνες. Ο σεξουαλικός αυτοπροσδιορισμός του καθενός δεν έχει καμία απολύτως σχέση ούτε με την τέχνη, για μένα τουλάχιστον, ούτε με κάποια συγκεκριμένη μορφή τέχνης, και σε καμία περίπτωση οι ομοφυλόφιλοι ή αμφισεξουαλικοί καλλιτέχνες δεν προσέφεραν περισσότερα από τους straight καλλιτέχνες.

Όπως είπε και η suspicia, πολλοί mainstream καλλιτέχνες επιδεικνύουν δήθεν ομοφυλοφυλικές ή bi τάσεις για να τραβήξουν την προσοχή, είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι της προώθησης τους. Από την άλλη υπάρχουν και οι αυθεντικότεροι, underground καλλιτέχνες, κάποιοι από αυτούς είναι ομοφυλόφιλοι αλλά δεν το διαφημίζουν, ούτε προσπαθούν να το περάσουν στον κόσμο!

Υ.Γ. Ο Αλμοδοβάρ έχει δηλώσει σε συνεντευξή του ότι είναι gay. Τώρα αν όντως είναι ή το παίζει μόνο αυτός το ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top