Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γνωριστήκαμε στο internet, πιο ωραίο :D

χαχα οοκ θα το εχω υποψιν μου χαχα

Tοτε ασε τα τσατ και πατα στη σχολη.

Ναι τα αφηνω..χαα μια χαρα παταω στη σχολη και τα μαθηματα περναω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι τα αφηνω..χαα μια χαρα παταω στη σχολη και τα μαθηματα περναω!

Ανεξάρτητο το ένα με το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια στάση περιμένοντας το λεωφορείο, σε μια καφετέρια , στο κτελ και οπουδήποτε αλλού μίλα . Αν δεις μια κοπέλα που σου αρέσει απλά πιάσε κουβέντα. Μην χαλαστείς αν δεν γίνει κάτι, κάνε τη διαφορά. Όχι μόνο στα ερωτικά ζητήματα, γενικά αν βλέπεις μοναχικούς ανθρώπους μίλα τους.( Επειδή έχουμε γίνει σκατάδες , απόμακροι και αντικοινωνικοί βέβαια, αν η μάζα δει έναν τέτοιο άνθρωπο έξω στην καλύτερη να τον αποκαλέσει εκκεντρικό.) Όμως μπορείς να συνεχίσεις να είσαι ένα με την μάζα και να γίνεσαι κοινωνικός, εξωστρεφής και ευχάριστος πίσω από ένα πληκτρολόγιο ενώ στην κανονική ζωή θα είσαι ένας φοβισμένος να εκφραστεί ανθρωπάκος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όμως μπορείς να συνεχίσεις να είσαι ένα με την μάζα και να γίνεσαι κοινωνικός, εξωστρεφής και ευχάριστος πίσω από ένα πληκτρολόγιο ενώ στην κανονική ζωή θα είσαι ένας φοβισμένος να εκφραστεί ανθρωπάκος...
Δεν είναι απόλυτο αυτό, μπορώ μάλιστα να πω οτι ισχύει και το αντίθετο τις περισσότερες φορές: ο κοινωνικός του πληκτρολογίου, συνήθως είναι κοινωνικός και στην "πραγματική " του ζωή.
Από την άλλη, ας μην καταδικάζουμε και τους εσωστρεφείς ανθρώπους που λειτουργούν καλύτερα μέσω διαδικτύου.
Τέλος, ο όρος "μάζα", νομίζω αφορά περισσότερο τη μόδα και την πολιτική και λιγότερο τη συμπεριφορά στον τρόπο επικοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αδίκησες. Δεν μίλησα απόλυτα αν και μπορεί να φάνηκε έτσι. Το είπα λίγο αγανακτισμένα γιατί βλέπω άσχημες συμπεριφορές από ανθρώπους στα forum γενικότερα οι οποίες πηγάζουν από την ανωνυμία και την ασφάλεια την οποία παρέχει το διαδίκτυο. Όσον αφορά τον όρο ''μάζα'', πιστεύω ότι εμπεριέχει πολλά περισσότερα. Για παράδειγμα πιστεύω να έχεις διακρίνει κι εσύ, ότι σε μια αντιπαράθεση γύρω από ένα ζήτημα , οι άνθρωποι τείνουν να ακολουθήσουν την επικρατούσα γνώμη. ( όποιο κι αν είναι αυτό το θέμα ). Αυτό ορίζω εγώ σαν ''άποψη της αγέλης.'' Σε κάθε περίπτωση, αν είμαστε καλοπροαίρετοι και θετικοί , οι συζητήσεις μας μπορούν να είναι εποικοδομητικές ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Με αδίκησες. Δεν μίλησα απόλυτα αν και μπορεί να φάνηκε έτσι. Το είπα λίγο αγανακτισμένα γιατί βλέπω άσχημες συμπεριφορές από ανθρώπους στα forum γενικότερα οι οποίες πηγάζουν από την ανωνυμία και την ασφάλεια την οποία παρέχει το διαδίκτυο. Όσον αφορά τον όρο ''μάζα'', πιστεύω ότι εμπεριέχει πολλά περισσότερα. Για παράδειγμα πιστεύω να έχεις διακρίνει κι εσύ, ότι σε μια αντιπαράθεση γύρω από ένα ζήτημα , οι άνθρωποι τείνουν να ακολουθήσουν την επικρατούσα γνώμη. ( όποιο κι αν είναι αυτό το θέμα ). Αυτό ορίζω εγώ σαν ''άποψη της αγέλης.'' Σε κάθε περίπτωση, αν είμαστε καλοπροαίρετοι και θετικοί , οι συζητήσεις μας μπορούν να είναι εποικοδομητικές ...:)

Κάθε άλλο παρά κακοπροαίρετη πιστεύω οτι ήμουν. Απλώς διαφώνησα γιατί φάνηκε (ή τουλάχιστον σ' εμένα φάνηκε) οτι ήσουν κάπως απόλυτος.
Ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σου οτι οι άνθρωποι τείνουν να μιμούνται (λόγω άγνοιας, δειλίας ή απλώς αδιαφορίας) επικρατούσες απόψεις. Αυτό δεν έχει όμως να κάνει με το διαδίκτυο. Έχω γνωρίσει στο διαδίκτυο αρκετούς αξιόλογους ανθρώπους, όπως και εκτός διαδικτύου ανθρώπους αχαρακτήριστους.
βλέπω άσχημες συμπεριφορές από ανθρώπους στα forum γενικότερα οι οποίες πηγάζουν από την ανωνυμία και την ασφάλεια την οποία παρέχει το διαδίκτυο
Αυτό, δες το κι από μια άλλη όψη: μπορεί να αποτελεί κι ένα πλεονέκτημα του διαδικτύου, καθότι εκεί αφήνουν τα εσώψυχά τους ελεύθερα, (κάτι που, αν τους συναντούσες δια ζώσης θα δείλιαζαν να αποκαλύψουν) και θα χρειάζονταν αρκετός (χαμένος) χρόνος ωσότου το διαπιστώσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάλι με αδίκησες...:P Δεν είπα ότι ήσουν κακοπροαίρετη, αλλά να είμαστε καλοπροαίρετοι γενικά στην όποια συζήτηση.
Σίγουρα αυτή η τάση των ανθρώπων για μιμητισμό δεν πηγάζει από το διαδίκτυο, το ανέφερα γιατί σε forum παρατηρώ την τάση του κόσμου να συμπορεύεται με την κυρίαρχη γνώμη.
Σε κάθε περίπτωση είναι ωραίο να τρως τα μούτρα σου δια ζώσης γιατί έτσι έρχεται η εμπειρία η οποία σε καθιστά ικανό να διαισθάνεσαι από την αρχή της γνωριμίας σου με κάποιον, τι ''φρούτο'' είναι.
Τέλος και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα των σχέσεων στο διαδίκτυο, αν και ποτέ δεν αποκλείω τίποτα στην ζωή, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από μια τυχαία γνωριμία στον ''έξω κόσμο'',

Άσχετο αλλά αφού είδα ότι έχεις και μια συμπάθεια στο αγαπημένο μου τετράποδο, πάρε αυτό το λινκ:

https://www.logiosermis.net/2014/02/blog-post_4510.html#.WImoaFOLTIU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πάλι με αδίκησες...:P Δεν είπα ότι ήσουν κακοπροαίρετη, αλλά να είμαστε καλοπροαίρετοι γενικά στην όποια συζήτηση.
Σίγουρα αυτή η τάση των ανθρώπων για μιμητισμό δεν πηγάζει από το διαδίκτυο, το ανέφερα γιατί σε forum παρατηρώ την τάση του κόσμου να συμπορεύεται με την κυρίαρχη γνώμη.
Σε κάθε περίπτωση είναι ωραίο να τρως τα μούτρα σου δια ζώσης γιατί έτσι έρχεται η εμπειρία η οποία σε καθιστά ικανό να διαισθάνεσαι από την αρχή της γνωριμίας σου με κάποιον, τι ''φρούτο'' είναι.
Τέλος και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα των σχέσεων στο διαδίκτυο, αν και ποτέ δεν αποκλείω τίποτα στην ζωή, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από μια τυχαία γνωριμία στον ''έξω κόσμο'',

Άσχετο αλλά αφού είδα ότι έχεις και μια συμπάθεια στο αγαπημένο μου τετράποδο, πάρε αυτό το λινκ:

https://www.logiosermis.net/2014/02/blog-post_4510.html#.WImoaFOLTIU

Θα συμφωνήσω, κι επίσης να προσθέσω οτι ουδεμία πρόθεση από μέρους μου να σε αδικήσω.:)

Τέλος και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα των σχέσεων στο διαδίκτυο, αν και ποτέ δεν αποκλείω τίποτα στην ζωή, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από μια τυχαία γνωριμία στον ''έξω κόσμο'',
Εδώ θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη. Μόνο που συμβαίνει πολύ σπάνια και δεν μπρορεί κάποιος, ούτε ο οποιοσδήποτε να το "αναγκάσει" να συμβεί. Σε άλλη περίπτωση, προϋποθέτει ο άλλος/η να έχει κάποιου είδους ταλέντο, ή χάρισμα (σε συνδυασμό πάντα με άλλες ιδιότητες) και με σύμμαχο πάντα τον παράγοντα τύχη.

Σ'ευχαριστώ πολύ για το δωράκι-link ;)

Στις γάτες, δεν έχω απλώς συμπάθεια, έχω λατρεία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έτσι είναι για το θέμα των γνωριμιών. Να πω και το θετικό , ότι στο διαδίκτυο υπάρχει η δυνατότητα της άμεσης επικοινωνίας με την προσωπικότητα του άλλου , χωρίς αυτή να επηρεάζεται από την εξωτερική εμφάνιση. Γιατί έχω μάθει σε όλα να βρίσκω τα θετικά και να προσπαθώ να επικεντρώνομαι μόνο σε αυτά.

Τώρα για τις γάτες, λίγοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τη μοναδική τους προσωπικότητα αλλά και τις ευεργετικές ιδιότητες που προσφέρουν στον άνθρωπο, αρκεί να ξέρει πως να τις προσεγγίσει. Είναι ελεύθερα πνεύματα και αν τους δώσεις ελευθερία , σε ανταμείβουν με τον τρόπο τους... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω θα πω το αλλο, τόσοι άνθρωποι υπαρχουν στον πλανήτη, πως περιμένετε οτι ο δικός σας άνθρωπος θα ειναι αναγκαστικά καποιος που μένει στο δίπλα τετράγωνο ξερωγω; :P Δεν μιλάω μονο για ερωτικες σχέσεις αλλα και φιλικές. Δεν πρεπει να αποκλείεις τιποτα καμια φορα, χωρις αυτο να σημαίνει οτι πρεπει να είμαστε μονο μπροστά σε μια οθόνη και να μην κοιτάμε γύρω μας. Αλλα καμια φορα και μέσω διαδικτυου μπορεις να γνωρίσεις αξιόλογα ατομα και να τα νιώθεις "δικά" σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Έτσι είναι. Τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο (παρά μόνο, το άσπρο και το μαύρο :P), το ίδιο ισχύει και για τον τρόπο προσέγγισης και επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων.

Περί γατιών:
Τώρα για τις γάτες, λίγοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τη μοναδική τους προσωπικότητα αλλά και τις ευεργετικές ιδιότητες που προσφέρουν στον άνθρωπο, αρκεί να ξέρει πως να τις προσεγγίσει. Είναι ελεύθερα πνεύματα και αν τους δώσεις ελευθερία , σε ανταμείβουν με τον τρόπο τους..
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο Ηλία.
Διόλου τυχαίο, οτι κανένας (η σχεδόν κανένας) δικτάτορας δεν συμπαθούσε τις γάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω θα πω το αλλο, τόσοι άνθρωποι υπαρχουν στον πλανήτη, πως περιμένετε οτι ο δικός σας άνθρωπος θα ειναι αναγκαστικά καποιος που μένει στο δίπλα τετράγωνο ξερωγω; :P Δεν μιλάω μονο για ερωτικες σχέσεις αλλα και φιλικές. Δεν πρεπει να αποκλείεις τιποτα καμια φορα, χωρις αυτο να σημαίνει οτι πρεπει να είμαστε μονο μπροστά σε μια οθόνη και να μην κοιτάμε γύρω μας. Αλλα καμια φορα και μέσω διαδικτυου μπορεις να γνωρίσεις αξιόλογα ατομα και να τα νιώθεις "δικά" σου.

Μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον το οποίο ζούμε, κάνουμε σχέσεις φιλικές, ερωτικές, επαγγελματικές κτλ... Αν ζεις μόνο μέσα στη γειτονιά σου θα γνωρίσεις άτομα μόνο από την γειτονιά σου, αν πηγαίνεις μέχρι την πλατεία θα γνωρίσεις και λίγους ανθρώπους παραπάνω. Αν τέλος συχνάζεις και στην πόλη τότε ο κύκλος σου θα μεγαλώσει και θα πεις: - Ρε πως τον έκανα παρέα αυτόν τον μα....κα από την γειτονιά; Την απάντηση την ξέρουμε όλοι, τον έκανες παρέα επειδή δεν γνώρισες κάτι καλύτερο.

Άκου ένα υποθετικό σενάριο. Κάποια στιγμή κόβεται εσαεί το ίντερνετ . Που πηγαίνουν όλοι οι φίλοι που ένιωθες κοντά σου αλλά μένουν τόσο μακριά; Στα σκοτεινές , υγρές και παγωμένες κατακόμβες της λήθης... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον το οποίο ζούμε, κάνουμε σχέσεις φιλικές, ερωτικές, επαγγελματικές κτλ... Αν ζεις μόνο μέσα στη γειτονιά σου θα γνωρίσεις άτομα μόνο από την γειτονιά σου, αν πηγαίνεις μέχρι την πλατεία θα γνωρίσεις και λίγους ανθρώπους παραπάνω. Αν τέλος συχνάζεις και στην πόλη τότε ο κύκλος σου θα μεγαλώσει και θα πεις: - Ρε πως τον έκανα παρέα αυτόν τον μα....κα από την γειτονιά; Την απάντηση την ξέρουμε όλοι, τον έκανες παρέα επειδή δεν γνώρισες κάτι καλύτερο.

Άκου ένα υποθετικό σενάριο. Κάποια στιγμή κόβεται εσαεί το ίντερνετ . Που πηγαίνουν όλοι οι φίλοι που ένιωθες κοντά σου αλλά μένουν τόσο μακριά; Στα σκοτεινές , υγρές και παγωμένες κατακόμβες της λήθης... :)

Ένα παράδειγμα εδωσα, τροπος του λέγειν. Προφανώς και δεν εννοώ ότι κάνεις παρέα μόνο με άτομα της γειτονιάς σου, το είπα για να τονίσω την υπερβολή λολ. Και όμως, κατα τον ίδιο τρόπο, δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα γνωρίσεις τον άνθρωπό σου στη δουλειά σου ή στην πόλη σου. Μπορεί να βρίσκεται σε άλλη πόλη, ακόμα και σε άλλη χώρα. Το σημαντικότερο είναι ότι μέσα από το διαδίκτυο μπορείς να γνωρίσεις άτομα με ίδια κοινά ενδιαφέροντα, ίδιους προβληματισμούς και ίδιες ασχολίες που δεν μπορείς να γνωρίσεις στο μικρό κύκλο ενός χωριού ή μιας μικρής πόλης. Και φυσικά δεν εννοώ ότι οι σχέσεις αυτές θα παραμείνουν "διαδικτυακές". Με αυτά τα άτομα μπορείς να γνωριστείς και στην πραγματικότητα και να διατηρήσετε μια όμορφη φιλία (την οποία θα βοηθαει η επικοινωνία μέσω ίντερνετ αν υπάρχει απόσταση). Ίσως κάποιες από αυτές τις φιλίες εξελιχθεί σε σχέση αργότερα (υπό την προϋπόθεση ότι έχετε βρεθεί και από κοντά όπως είπα). Πάντως αν θες να διατηρήσεις επαφές, δεν χάνεσαι με τον άλλον τόσο απλά, ακόμα και αν "κοπεί εσαεί το ίντερνετ"... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα παράδειγμα εδωσα, τροπος του λέγειν. Προφανώς και δεν εννοώ ότι κάνεις παρέα μόνο με άτομα της γειτονιάς σου, το είπα για να τονίσω την υπερβολή λολ. Και όμως, κατα τον ίδιο τρόπο, δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα γνωρίσεις τον άνθρωπό σου στη δουλειά σου ή στην πόλη σου. Μπορεί να βρίσκεται σε άλλη πόλη, ακόμα και σε άλλη χώρα. Το σημαντικότερο είναι ότι μέσα από το διαδίκτυο μπορείς να γνωρίσεις άτομα με ίδια κοινά ενδιαφέροντα, ίδιους προβληματισμούς και ίδιες ασχολίες που δεν μπορείς να γνωρίσεις στο μικρό κύκλο ενός χωριού ή μιας μικρής πόλης. Και φυσικά δεν εννοώ ότι οι σχέσεις αυτές θα παραμείνουν "διαδικτυακές". Με αυτά τα άτομα μπορείς να γνωριστείς και στην πραγματικότητα και να διατηρήσετε μια όμορφη φιλία (την οποία θα βοηθαει η επικοινωνία μέσω ίντερνετ αν υπάρχει απόσταση). Ίσως κάποιες από αυτές τις φιλίες εξελιχθεί σε σχέση αργότερα (υπό την προϋπόθεση ότι έχετε βρεθεί και από κοντά όπως είπα). Πάντως αν θες να διατηρήσεις επαφές, δεν χάνεσαι με τον άλλον τόσο απλά, ακόμα και αν "κοπεί εσαεί το ίντερνετ"... ;)


Ναι κι εγώ προφανώς κατάλαβα τι εννοούσες γιατί το είπες ξεκάθαρα . Κι εγώ με τα παραδείγματα που έδωσα ήθελα να σου δείξω ότι κατά βάση συμφωνούμε. Εγώ που δεν είμαι υπέρ των ιντερνετικών γνωριμιών ,έχω γνωρίσει καμιά δεκαριά άτομα δια ζώσης , αφού πρώτα γνωριστήκαμε διαδικτυακά . Μόνο με το ένα κρατάω ακόμα επαφές, ακόμα κι αυτό θετικό είναι. Όπως είπε και η Αλκυόνη, δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο αλλά άπειρες αποχρώσεις που συνθέτουν μία, τη ζωή(συμπληρώνω εγώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι κι εγώ προφανώς κατάλαβα τι εννοούσες γιατί το είπες ξεκάθαρα . Κι εγώ με τα παραδείγματα που έδωσα ήθελα να σου δείξω ότι κατά βάση συμφωνούμε. Εγώ που δεν είμαι υπέρ των ιντερνετικών γνωριμιών ,έχω γνωρίσει καμιά δεκαριά άτομα δια ζώσης , αφού πρώτα γνωριστήκαμε διαδικτυακά . Μόνο με το ένα κρατάω ακόμα επαφές, ακόμα κι αυτό θετικό είναι. Όπως είπε και η Αλκυόνη, δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο αλλά άπειρες αποχρώσεις που συνθέτουν μία, τη ζωή(συμπληρώνω εγώ).

Ναι, όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να αποκλείεις τίποτα. Μπορεί με μερικά άτομα που αρχικά γνωριστήκατε μέσω διαδικτύου να μην ταιριάξετε και με άλλα να "κολλήσετε" πολύ. Ποτέ δεν ξέρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να αποκλείεις τίποτα. Μπορεί με μερικά άτομα που αρχικά γνωριστήκατε μέσω διαδικτύου να μην ταιριάξετε και με άλλα να "κολλήσετε" πολύ. Ποτέ δεν ξέρεις :P

Το'χω ξαναπεί, ότι το θετικότερο όλης αυτού του είδους γνωριμιών είναι η απευθείας συνάντηση δύο πνευμάτων χωρίς να επηρεάζονται από τον παράγοντα εξωτερική εμφάνιση(μιλάω για τα φόρουμ). Τώρα όσον αφορά το θέμα το οποίο είναι ξεκάθαρα για ερωτικές σχέσεις, το έτερον ήμισυ θα το βρεις( εφόσον είναι υπαρκτή η έννοια αυτή) θες δε θες με όποιον τρόπο υπάρχει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που έγινε σε άλλο θέμα θα ήθελα να επαναφέρω αυτό το θέμα για να ακούσω τις απόψεις σας. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι τελείως τυχαίο αν κάποιος από το ιντερνετ θα είναι σωστός ή όχι όπως τυχαίο είναι και στην πραγματική ζωή όπως συνηθίζουμε να λέμε. Επειδή είμαι κλειστό άτομο σαν χαρακτήρας μού είναι πιο εύκολο να συνομιλήσω με κάποιον μέσω γραπτού λόγου. Επίσης θεωρώ ότι οι συζητήσεις μέσα από το ιντερνετ έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι πιο ουσιαστικές γιατί ο κόσμος νιώθει ανώνυμος και πιστεύει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εξαφανιστεί. Κι επειδή το small talk δεν είναι του γούστου μου, μού αρέσουν οι πιο βαθιές συζητήσεις. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και με εμένα το ίδιο γίνεται. Απλά όταν μιλάς με κάποιον στο ιντερνετ μπορείς να πεις πάρα πολλά πράγματα που in real life παιρνει πιο πολύ χρόνο. Και επίσης είσαι και πιο άνετος. Πάντα ήμουν άνθρωπος του γραπτού κειμένου, μπορώ να αναλύσω καλύτερα ένα γραπτό κείμενο και να εκφραστώ καλύτερα μέσω ενός γραπτού κειμένου παρά χρησιμοποιώντας ομιλία.

Βέβαια για να κάνεις σχέση πρέπει να έχεις επαφή, αλλιώς δεν είναι σχέση. Ωστόσο το να γνωρίσεις κόσμο ή να δεθείς παραπάνω με κόσμο που ξέρεις μέσω του ίντερνετ και γραπτής ομιλίας το βρίσκω μια χαρά επιτεύξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ ότι οι συζητήσεις μέσα από το ιντερνετ έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι πιο ουσιαστικές γιατί ο κόσμος νιώθει ανώνυμος και πιστεύει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εξαφανιστεί.
Kai εγώ θεωρώ πως ισχύει αυτό σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός πως όσοι θεωρούν πως το νετ είναι ανώνυμο και επομένως τους παρέχει τράτο έως και αυθαιρεσίας, σπανιότατα αποτελούν εποικοδομητικούς συνομιλητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έχω κάνει ναί. Έχω γνωρισει επισης πάρα πολλές κοπελες αλλα και φίλους. Η πρώτη μου συνάντηση με κάποια απο το Ίντερνετ ήταν το καλοκαίρι του 2004! Έκτοτε ακολουθησαν αρκετές ακομα που κατέληξαν κάποιες σε σχέσεις ενω άλλες όχι. Βεβαια το τσάτ το ειχα ξεκινησει απο το μακρινο 2001 οταν τοτε υπήρχε το τσάτ απο το κινητο της κοσμοτε! Οποτε η πρώτη μου πρώτη συνάντηση ήρθε την άνοιξη του 2001! Πςςςς θα με κάνετε να δακρύσω =D Που να βρίσκεται άραγε σήμερα αυτη η κοπέλα. Να ειναι παντρεμένη;;; Το τσάτ απο το κινητο το ξεκινησα οταν ειχα πάρει το πρώτο μου κινητο τον Ιανουάριο του 2001! Ένα Νοκια 3210! Υπέροχα χρόνια. Πέρασα πολύ καλά έκανα και λάθη οπως και σωστές κινήσεις.

Αλλα δεν ειμαι μονο τύπος του Ιντερνετ. Ανα πάσα στιγμή αμα κάποια μου αρέσει και ειμαι ελεύθερος και βλέπω οτι ειναι θετική στο στησιμο της μέσα στο χωρο θα αρπάξω την ευκαιρια να ξεκινησω κουβέντα μαζι της με προοπτικη την γνωριμια. Έχω κανει πολλές γνωριμιες επισης και εκτος του Ιντερνετ. Υπάρχει σιγουρα περισσοτερη αμηχανια αλλα αυτο με το καιρο το ξεπερνάς οταν βλέπεις οτι τα πράγματα καμια φορά ειναι πολυ πιο απλα απο οτι τα σκεφτόμαστε. Επισης η πρώτη φορά που πηγα να μιλήσω σε κοπέλα σε ένα κλάμπ ήταν το καλοκαιρι του 2005. Ειχα πολυ άγχος βεβαια και οπως ηταν φυσικο δεν λειτουργησε αλλα δεν πειράζει. Ηταν η αρχή της καριέρας χαχα =D

Δεν έχω καθολου κακη ιδέα για τις γνωριμιες απο το Ιντερνετ και αν τυχει θα το ξανακάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top