Περιστατικά με σκύλους!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Ανοιγω αυτο το θέμα με αφορμη ένα περιστατικο που εκτυλιχθηκε σήμερα το απογευμα που ειχα πάει για να κάνω την προπονησούλα μου στο τρέξιμο σε ενα γηπεδάκι. Εκει που ειχα ξεκινησει λοιπον να τρέχω ειχε έρθει ενας τύπος με την σκυλιτσα του. Πολυ ομορφο σκυλί και παιχνιδιάρικο- τα αγαπώ πολύ τα σκυλιά- και τα ζωα. ΕΝ παση περιπτωση η σκυλιτσα αυτη την ειδα εγω ηταν παιχνιδιάρα και οχι άγρια ηθελε να τρέξει μαζι μας! Εγω περνουσα ακριβως απο διπλα της οταν έτρεχα και το σκυλι δεν με πειραξε! Σε κάποια φάση ξέφυγε απο τον ιδιοκτητη της και εκει επικράτησε ο πανικος (εγω ημουν πιο μακρυα δεν με πλησιασε) πηγε πάνω σε μια κοπελα και αυτη άρχισε να ουρλιάζει ο τύπος έτρεχε να την μαζέψει πιο πέρα ένας άλλος άρχισε να φωναζει και να κατεβάζει καντήλια.

Τελικά ο τύπος την έπιασε την σκυλιτσα αλλα τον εβλεπα εγω καθοτανε σε αναμένα κάρβουνα γιατι προσβλήθηκε σκέφτηκα οτι αυτος περιμένει να πιαστεί με τον αλλον και τελικά μετά απο λιγο έτσι εγινε πήγε να γινει μανουρα με τον άλλον και να πιαστούν στα χέρια. Εκει αποφάσισα οτι θα επέμβω. Σταματάω το τρέξιμο ήμουν και λιγο λαχανιασμένος νομιζα οτι με ειχε πιάσει κάποιος απο το λαιμο καθως τους μιλουσα! Πλησιάζω τον έναν (αυτον που κατεβάζε τα καντηλια) και του ειπα οτι το σκυλάκι ειναι φιλικο και δεν ειναι για να κάνει ζημιά.

Αλλα και εσεις δεν το ξέρετε αυτο και ειναι λογικο να φοβάστε. Τον ειδα μαλάκωσε λιγο και συμπληρωσα οτι χρειάζεται και λιγο ψυχραιμια .... εν πάση περιπτώση παιδια λέω θα το λήξουμε τώρα. Δεν έγινε κάτι ... η κοπέλα μετά εντάξει μιλουσε με τον ιδιοκτητη του σκυλιού και ειχε ηρεμησει. Ο ιδιοκτητης μετά με ευχαρίστησε και μου ειπε οτι το εχει σαν παιδι του. Του ειπα οτι δεν τρέχει τιποτα να ειναι καλά και το περιστατικο έληξε και αμφοτεροι οι αντιδικοι υποχώρησαν δίνοντας τέλος στη φασαρία.

Σας έχει τυχει παρομοιο περιστατικο; και αν ναι πως αντιδράσατε; εσεις έχετε σκυλάκι; πως το βγάζετε βολτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απαγορεύεται από το νόμο να έχεις ελεύθερο το σκυλί σου σε μη περιφραγμένο χώρο. Ο ιδιοκτήτης του σκυλιού όσο και να φώναζε ο τυπάς έπρεπε να ζητήσει συγνώμη γιατί αν ερχόταν η αστυνομία και πηγαίνε δικαστικά θα είχε προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Απαγορεύεται από το νόμο να έχεις ελεύθερο το σκυλί σου σε μη περιφραγμένο χώρο. Ο ιδιοκτήτης του σκυλιού όσο και να φώναζε ο τυπάς έπρεπε να ζητήσει συγνώμη γιατί αν ερχόταν η αστυνομία και πηγαίνε δικαστικά θα είχε προβλήματα.


Ναι. Δικαστικά να πηγαινε για ποιο λογο; ποιο ειναι το αδικημα στην συγκεκριμενη περιπτωση;


δεν το ειχε ελεύθερο. Του ξέφυγε.... ενω το κρατουσε έχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι. Δικαστικά να πηγαινε για ποιο λογο; ποιο ειναι το αδικημα στην συγκεκριμενη περιπτωση;


δεν το ειχε ελεύθερο. Του ξέφυγε.... ενω το κρατουσε έχει διαφορά.


:p 300 ευρώ πρόστιμο. Σημασία ήταν ότι το σκυλί ήταν ελεύθερο όχι το πως έμεινε ελεύθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
:p 300 ευρώ πρόστιμο. Σημασία ήταν ότι το σκυλί ήταν ελεύθερο όχι το πως έμεινε ελεύθερο.


Τα χεις μπερδέψει λιγο. :D

Οι περιπτωσεις απο τις οποιες κινδυνεύει κάποιος ειναι διοικητικές ( επιβολή προστιμού) , ποινικες και αστικές. Οι δυο τελευταιες καταληγουν σε ακροαση ενωπιον δικαστηριου. Η πρώτη βεβαιώνεται απο τα αστυνομικά οργανα. Και μπορει και αυτη να καταληξει φυσικά σε δικαστηριο αν ο καθ'ου (εναντιον του οποιου βεβαιώθηκε η παράβαση) κάνει προσφυγη για την ακυρωση της εναντιον του δημοσιου σε δικαστηριο. Και αυτο γινεται.

Λοιπον δεν ξέρω που διάβασες οτι αν κάποιος κρατάει το σκυλο και του φυγει βεβαιώνεται το προστιμο ακομα και αν ισχυει αυτο .... θα πρέπει πρώτα να έρθει η αστυνομια και να το βεβαιώσει δηλαδη μέχρι να ειδοποιηθει και να έρθει η αστυνομια ο ιδιοκτητης να μην έχει καταφέρει να μαζέψει το σκυλο (οι αστυνομικοι δεν μπορουν να βεβαιώσουν κάτι που δεν ειδαν). Ο πολιτης μπορει να λέει οτι θέλει. Στη προκειμένη περιπτωση ο ιδιοκτητης ειχε μαζέψει το σκύλο εντος λεπτού. Δεν θα προλαβαινε να έρθει η αστυνομια.

Οποτε το διοικητικο απορριπτεται.

Συνέχεια με το ποινικο.... συμφωνα με τον ποινικο κώδικα δεν υπάρχει τιμωρια και ποινή χωρις να υπάρξει έγκλημα. Εδω το έγκλημα ποιο ειναι; ο σκυλος δεν δάγκωσε κανεναν. Another dead-end. Το ποινικο επισης απορριπτεται.

Το αστικο κομμάτι ειναι συνηθως συνέχεια του ποινικου αλλα οχι πάντα. Μπορει κάποιος δηλαδη να στειλει τον δικηγορο του και να καταθέσει αγωγη στη γραμματεια του δικαστηριου χωρις πριν να υπάρχει ποινική εμπλοκή σε αυτη τη περιπτωση ο εναγομενος(εναντιον του οποιου στρέφεται η αγωγη) θα πρέπει να εκθέσει τα επιχειρηματα και τις προτασεις του για να αντικρουσει την αγωγη του ενάγοντος. Διάγω - αγωγη ... οδηγω κάποιον για συζητηση ενωπιον δικαστηριου. Στα αστικά συνηθως επιδικάζεται αποζημιωση το υψος της οποιας αποφασιζεται απο το δικαστηριο. Στη προκειμενη δεν υπηρξε κάποια ζημιά αρα δεν υπάρχει και αποζημιωση. Ο σκυλος δεν δάγκωσε κανεναν και πάλι. Και μάλιστα ο ιδιοκτητης του (αφου του ξέφυγε) φωναξε στην κοπελα να μην τρομάξει γιατι ο σκυλος ειναι φιλικος και δεν δαγκώνει. Αυτη συνεχισε να ουρλιάζει βεβαια. Αρα ειχε προθεση να την καθησυχάσει. Εν παση περιπτωση.

το καλυτερο ειναι να λήξει οπως έληξε να γινουν μερικές συστασεις στον δε ιδιοκτητη να προσέχει το σκυλο του στον δε άλλον να μην βριζει και να μην προσβάλλει αν και εν βρασμω μπορει ισως να δικαιολογηθει και αυτο. Τελικά ομως θα πρέπει να υπάρχει και ενα επιπεδο ψυχραιμιας. Εγω την σκυλιτσα την ειδα ηταν παιχνιδιαρα ηθελε απλα να μυρισει και να παιξει.


Αν έχεις ενστασεις ... πες μου με βάση ποιο άρθρο του ποινικου κώδικα τιμωρειται το συγκεκριμενο περιστατικο που περιέγραψα. Μην με ρωτησεις τι θα γινοταν αν η κοπελα ειχε κάποιο προβλημα υγειας και πάθαινε κάτι πάνω στην τρομάρα της εκει θα υπήρχε μπλέξιμο αλλα δεν ξέρω ποιος θα δικαιωνόταν στο δικαστηριο γιατι δεν ήξερε και ο άλλος τι προβλημα ειχε η κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ τα αγαπώ τα σκυλιά πολυ. Μόνη μου όταν είμαι τα χαϊδεύω και γενικώς δεν τα φοβάμαι. Έχω μεγαλώσει άλλωστε με σκυλάκι. Όμως από τότε που έκανα παιδιά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική με το οποιοδήποτε σκυλί. Αυτά δεν ξέρεις πως κσμμια φορά μπορεί να αντιδράσουν και μερικές φορές ζηλεύουν, δεν καταλαβαίνουν κι από το φόβο τους ή τη ζηλεια τους μπορεί να επιτεθούν. Μπορεί και τα ίδια τα παιδιά κατά λαθος να το προκαλέσουν. Εμένα με είχε δαγκώσει 5 χρόνων ο σκύλος της γιαγιάς μου επειδή ο φίλος μου το κλώτσησε και έτυχα μπροστά του. Ένα σκυλί που κοιμόμουν μαζί του... Κι όμως με δάγκωσε ενώ δεν έφταιγα εγώ.
Ξαμολυμενα λοιπόν σκυλιά τα αποφεύγω, ακόμα και αυτά των φίλων μου όταν είμαι με τα μικρά τα αποφεύγω.
Τους ξέφυγε άθελά του, το κατανοω αλλά δεν το δέχομαι. Δεν πρέπει να συμβαίνει. Είναι υποχρεωμένος οποίος έχει ζώο να το κράτα με λουρί. Στο σπθτι του στην αυλή του ή σε χώρο όπου δεν υπάρχει κόσμος ας το έχει όπως θέλει. Αν συνέβαινε κάτι κακό, πχ δάγκωνε θα έβρισκε τον μπελά του και δικαίως. Για μένα δεν υπάρχει έτυχε, είναι υποχρεωμένος να μην τύχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
«γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά
τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του
δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.
Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συ−
νοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του».

άρθρο 46 νόμος 4235/2014

https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/others/4235-2014tropopoihmenos4039-2012.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Ναι θα έβρισκε το μπελά του αν δάγκωνε γιατι θα έπρεπε να αποζημιώσει τον παθοντα. Αρχικα εξωδικαστικά και αν δεν τα βρισκανε τοτε ο παθων θα μπορουσε να κάνει αγωγή. Αλλα πρώτα έπρεπε να έρθει η αστυνομια να καταγράψει το γεγονος και να υπάρχουν και μάρτυρες. Ο συγκεκριμενος ειχε λουρι στο σκυλο του αλλα ο σκυλος ξέφυγε επειδη ήθελε να παιξει. Έδωσε επισης προειδοποιήσεις στην κοπελα να μην κάνει επιθετικές κινησεις και να μην φοβαται.

«γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά
τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του
δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.
Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συ−
νοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του».

άρθρο 46 νόμος 4235/2014

https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/others/4235-2014tropopoihmenos4039-2012.pdf


Ωραία.Έχεις δίκιο. Έχω μια ερώτηση ομως. Ποιες ειναι οι κυρώσεις για το άρθρο αυτο; ειναι διοικητικές μονο ή και ποινικές;

Και οπως σου έγραψα και γενικά :D στο έγραψα χωρις να ξέρω τον συγκεκριμενο νομο. Αλλα προκυπτει απο την λογική.

Άρθρο 46 παράγραφος 1 εδάφιο ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβά−

σεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την
άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκε−
κριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της
ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ)
555
Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγει−
ονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού
Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύ−
λακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

Αρα αν εσυ ησουν αστυνομικος και δεν διαπιστωνες οτι έχει ξεφυγει απο τον ιδιοκτητη το ζώο εκεινη τη στιγμη δεν θα μπορουσες να κάνεις το παραμικρο. Αυτο που σου έγραψα πριν δηλαδή. Δεν μπορεις εσυ να στηριχθεις στο οτι ο πολιτης στο ειπε οταν έφτασες γιατι ο πολιτης μπορει να μη συμπαθει τα ζώα και να έχει δολο εκ του πονηρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι θα έβρισκε το μπελά του αν δάγκωνε γιατι θα έπρεπε να αποζημιώσει τον παθοντα. Αρχικα εξωδικαστικά και αν δεν τα βρισκανε τοτε ο παθων θα μπορουσε να κάνει αγωγή. Αλλα πρώτα έπρεπε να έρθει η αστυνομια να καταγράψει το γεγονος και να υπάρχουν και μάρτυρες. Ο συγκεκριμενος ειχε λουρι στο σκυλο του αλλα ο σκυλος ξέφυγε επειδη ήθελε να παιξει. Έδωσε επισης προειδοποιήσεις στην κοπελα να μην κάνει επιθετικές κινησεις και να μην φοβαται.

Αν είχα όμως εγώ εκεί το 4χρονο παιδί μου που από το φόβο του μπορεί να έκανε επιθετική κίνηση? Και που ΔΕΝ θα κατανοούσε αν της φώναζα "μείνε ακίνητη και ήρεμη"

Εσυ δηλαδή τι θέλεις να πεις με αυτό? Ότι οκ έτυχε που δεν έγινε το κακό και πάλι καλά να λέμε? Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι θέλεις να πεις..

Ωραία.Έχεις δίκιο. Έχω μια ερώτηση ομως. Ποιες ειναι οι κυρώσεις για το άρθρο αυτο; ειναι διοικητικές μονο ή και ποινικές;

Και οπως σου έγραψα και γενικά :D στο έγραψα χωρις να ξέρω τον συγκεκριμενο νομο. Αλλα προκυπτει απο την λογική.

Άρθρο 46 παράγραφος 1 εδάφιο ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβά−

σεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την
άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκε−
κριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της
ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ)
555
Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγει−
ονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού
Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύ−
λακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

Αρα αν εσυ ησουν αστυνομικος και δεν διαπιστωνες οτι έχει ξεφυγει απο τον ιδιοκτητη το ζώο εκεινη τη στιγμη δεν θα μπορουσες να κάνεις το παραμικρο. Αυτο που σου έγραψα πριν δηλαδή. Δεν μπορεις εσυ να στηριχθεις στο οτι ο πολιτης στο ειπε οταν έφτασες γιατι ο πολιτης μπορει να μη συμπαθει τα ζώα και να έχει δολο εκ του πονηρού.

Αυτό συζητάμε τώρα? Εγώ μπερδεύτηκα..
Πας σε άλλο θέμα όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Αν είχα όμως εγώ εκεί το 4χρονο παιδί μου που από το φόβο του μπορεί να έκανε επιθετική κίνηση? Και που ΔΕΝ θα κατανοούσε αν της φώναζα "μείνε ακίνητη και ήρεμη"

Εσυ δηλαδή τι θέλεις να πεις με αυτό? Ότι οκ έτυχε που δεν έγινε το κακό και πάλι καλά να λέμε? Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι θέλεις να πεις..


Θέλω να πώ οτι η αντιδραση της κοπελας ήταν υπερβολική ειχε δικιο ως προς το οτι δεν ήξερε και φοβηθηκε εκει ναι. Ουρλιαζε λές και την ξυριζανε πάρτο απο εδωωωωω δεν μπορωωωω ενω εβλεπε οτι δεν θα την δαγκώσει και επισης ο ιδιοκτητης που ξέρει το σκυλο του της ειπε οτι δεν θα δαγκώσει. Εντάξει του ξέφυγε. Το ήθελε μήπως; ειναι σαν να μου λές οτι αν γινει σεισμος και πέσει ενας σοβάς απο το σπιτι μου και τραυματισει κάποιον οτι το ήθελα. Τυχαιο γεγονος ειναι. Γλιστρησε το λουρι απο το χέρι και του έφυγε ο σκύλος. Μου έχει έρθει και μένα σκυλος καταπάνω αλλα βασιστηκα στο οτι ο ιδιοκτητης μου φώναξε οτι δεν θα με δαγκώσει. Οποτε έμεινα χαλαρος και στο τέλος τον χαϊδεψα κιολας.

Πιο πολυ έχω κινδυνέψει απο αδέσποτα τα οποια ήταν 3 και με πλησιαζαν απειλητικά. Οποτε άρπαξα μία ξυλάρα που ειχε εκει διπλα σε ενα χωράφι. Και το κουνουσα απειλητικά. Οποτε υποχωρησαν και συνεχισα το δρομο μου. Τι να κάνεις δηλαδη ... αμα ξεκινησεις να τρέχεις ειναι χειροτερα θα σε πάρουν στο κυνηγι.


Πρέπει να μάθουμε λιγο να αντιμετωπιζουμε με περισσοτερη ψυχραιμια κάποια περιστατικά. ΑΠΟ τη στιγμή που έφυγε το λουρι εισαι μονος σου με το σκυλο. Ισως οι κινησεις σου προκαλέσουν την αντιδρασή του.



Αυτο που είπε για την διαταγή στο σκυλο το έχω κανει κρατώντας ένα ξύλο. Μολις άκουσε τη φωνη μου το σκυλι τα έπαιξε. Καταλαβε οτι δεν αστειευομουν. Και οταν αν πλησιαζε θα ειχαμε σκληρή μάχη. Οποτε υποχωρησε και συνεχισα και εγω το δρομο μου. Ελάχιστα φοβηθηκα. Ηταν 3 σκύλοι. Αγέλη και γαύγιζαν και με πλησιαζαν. Θα έκαναν επιθεση σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top