Γιατί αρέσει το ποτό περισσότερο στους άνδρες και λιγότερο στις γυναίκες;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τις περισσότερες μπεκρο-ιστορίες από άντρες τις έχω ακούσει. Επίσης, δε βλέπω πολύ συχνά άντρες που όταν βγαίνουν έξω παραγγέλνουν χυμό να πιουν. Δε λέω ότι δεν αρέσει και στις γυναίκες το ποτό. Αλλά λιγότερο.

o μεσος αντρας ειναι 30 κιλα πιο βαρυς απο τη μεση γυναικα, ergo χρειαζεται περισοτερο αλκοολ για το ιδιο αποτελεσμα.

επισις οι γυναικες ειναι φυση πιο κοινωνικες, το αλκοολ ειναι ουσια που προαγει την κοινωνικοτητα, οπερ οι αντρες που ειναι λιγοτερο κοινονικοι πρεπει να πιουν περισοτερο για να εχουν την ιδια καταστολη των κοινωνικων αναστολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ θα προτεινα να το αναγαγουμε σε πιο γενικο ζητημα:Γιατί αρεσει η μεγαλη καταναλωση αλκοολ σε πολλους,ιδιαίτερα νεους;

Γιατί οι νέοι έχουν την αντίληψη: αλκοόλ=σούπερ κουλ πράγμα και φροντίζουν να το καταναλώνουν συχνά σε μέρη που μπορούν να τους δουν άλλοι.
Οι μεγαλύτεροι είτε πίνουν περιστασιακά γιατί οι υποχρεώσεις τους και τα ενδιαφέροντά τους δεν περιλαμβάνουν clubbing κάθε τρεις και λίγο, είτε είναι αλκοολικοί οπότε πίνουν από συνήθεια/εθισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κι ομως εγω απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω το αντιθετο (σε αυτ που λεει το ''Θεμα'').
Η γυναικα μου πινει ποτα ενω εγω οχι.
Παντα οταν βγαινουμε,εγω παραγγελνω φρουτοχυμο...αναψυκτικο κλπ,ενω η γυναικα μου Βοτκα...κοκτειλ κλπ.
Οταν μας φερνουν την παραγγελια,''λογικα'' σκεπτωμενοι.αφηνουν το ποτο σε εμενα (βασει της λογικης οτι ο αντρας θα πιει το αλκοολ) και στην γυναικα μου τον χυμο.
Σπαμε παντα πλακα οταν λεμε στον Σερβιτορο να αφησει την παραγγελια ''αναποδα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ξεκινάω a priori από τη θέση ότι οι άντρες πίνουν περισσότερο από τις γυναίκες. Υπάρχει αμφιβολία επ' αυτού; Όχι.
Το θέμα είναι γιατί τραβάει το ποτό περισσότερο τους άντρες;
Είναι σωματικό το θέμα; Ψυχολογικό; Θέμα ανδρισμού;
Το αντέχουν περισσότερο;
μπααααα δεν νομίζω να τους αρέσει περισσότερο.....απλά τους έχουν μεγαλώσει με την αντίληψη ότι ''ο σωστός άντρας,πίνει και καπνίζει''

για το αν το αντέχουν περισότερο ή όχι,έκανα μια αναζήτηση στο γκουγκλ,αλλά οι απόψεις διίστανται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_nick97-

Νεοφερμένος

Ο _nick97- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τι να πω ρε παιδια,οποτε βγαινουμε εξω κοπελες της παρεας μας παιρνουν ενα ποτο το οποιο το λιβανιζουν κανονικα!!:P
πιστευω οτι ειναι κθαρα θεμα συνηθειας,αφου εκει στηριζονται τα παντα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
τι να πω ρε παιδια,οποτε βγαινουμε εξω κοπελες της παρεας μας παιρνουν ενα ποτο το οποιο το λιβανιζουν κανονικα!!:P
πιστευω οτι ειναι κθαρα θεμα συνηθειας,αφου εκει στηριζονται τα παντα:hmm:

Μιας και εχουμε την ιδια ηλικια και ενω γενικα δε πινω σε χορους θα τυχει να πιω .
Προτιμω να πινω αργα το ποτο μου και ποτε ολο:
1) δε σε βαραει στο κεφαλι (οχι πολυ τουλαχιστον) και ετσι αποφευγεις περιπτωσεις υπερβολικης ζαλης η μεθης
2) το ποτο ειναι για να το απολαμβανεις και οχι για να το πινεις μονορουφι
3) οικονομικη κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Νομιζω ότι οι άνδρες το αντέχουν περισσότερο. Δεν ξέρω αν είναι θέμα οργανισμού αλλά έχω παρατηρήσει ότι στην παρεα μου αυτοί που συνήθως παραγγέλνουν και δεύτερο ποτο είναι οι άνδρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζω ότι οι άνδρες το αντέχουν περισσότερο. Δεν ξέρω αν είναι θέμα οργανισμού αλλά έχω παρατηρήσει ότι στην παρεα μου αυτοί που συνήθως παραγγέλνουν και δεύτερο ποτο είναι οι άνδρες.

Ναι, οι άνδρες το αντέχουν περισσότερο, μα σίγουρα κυριαρχεί και το ποτό = σύμβολο ανδρισμού. Για τις γυναίκες, πέρα απ' το ότι το σηκώνουν λιγότερο, ισχύει και το αισθητικό κομμάτι. Πόσο θελκτικό είναι το θέαμα γυναίκας που έχει μεθύσει αρκετά, ή/και έχει πέσει στα πατώματα στις τουαλέτες και ξερνάει; Plus, το ποτό σε κάνει και πιο ευάλωτη, άρα εύκολη λεία για σεξουαλική εκμετάλλευση ή οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μισώ το ποτό, αλλά πίνω πολύ coca cola (και η κατανάλωση coca cola νομίζω είναι επίσης γυναικείο χαρακτηριστικό αντίστοιχα :P ).
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Μισώ το ποτό, αλλά πίνω πολύ coca cola (και η κατανάλωση coca cola νομίζω είναι επίσης γυναικείο χαρακτηριστικό αντίστοιχα :P ).
Πρόσεχε με τη κατανάλωση της coca cola έχει πολύ ζάχαρη :no:. Εμένα μου αρέσει να πίνω καμία μπύρα τα βράδια αλλά σε καμία περίπτωση δεν πίνω πάνω από 2 ποτήρια.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Υπάρχει μια εξήγηση που λέει ότι όποιος έχει αυτοκαστροφικές συμπεριφορές πχ αλκοόλ /κάπνισμα έχει ένα κίνητρο για μια αυτοδιαφήμηση γονιδίων που έχουν και τα ζώα σαν συμπεριφορά για την αποφυγή θηρευτών ή ζευγάρωμα . Στην προκειμένη θα μπορούσε να σημαίνει ''πίνω και το συκώτι μου δεν παθαίνει τίποτα γιατί είμαι και πολύ γερός''. Όπως ας πούμε τα αρσενικά πουλιά λένε ότι μπορεί να έχουν μεγάλα ή πολύχρωμα φτερά και να τους κοστίζει σε ταχύτητα τρεξίματος ή προσέλκυση θηρευτών το ίδιο και με αυτό. Όμως το κόστος αυτό της φυσικής επιλογής μπορεί να αξίζει γιατί θα αναπαραχθούν .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.





πέρασα να πω μια καλησπέρα
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ποιος πίνει ποτά πλέων, πολύ ξεπερασμένο.
Μόνο καφές και ενεργειακά
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μια εξήγηση που λέει ότι όποιος έχει αυτοκαστροφικές συμπεριφορές πχ αλκοόλ /κάπνισμα έχει ένα κίνητρο για μια αυτοδιαφήμηση γονιδίων που έχουν και τα ζώα σαν συμπεριφορά για την αποφυγή θηρευτών ή ζευγάρωμα . Στην προκειμένη θα μπορούσε να σημαίνει ''πίνω και το συκώτι μου δεν παθαίνει τίποτα γιατί είμαι και πολύ γερός''. Όπως ας πούμε τα αρσενικά πουλιά λένε ότι μπορεί να έχουν μεγάλα ή πολύχρωμα φτερά και να τους κοστίζει σε ταχύτητα τρεξίματος ή προσέλκυση θηρευτών το ίδιο και με αυτό. Όμως το κόστος αυτό της φυσικής επιλογής μπορεί να αξίζει γιατί θα αναπαραχθούν .
Μήπως έχεις επηρεαστεί από κάποιον εσύ;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρίσκω πολύ αντιαισθητικό το θέαμα γυναίκας να πίνει μπίρα, μετά αμέσως περιμένω να ρευτεί ή να σηκώσει το γόνατο, να φύγει η πορδή...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ αντιαισθητικό το θέαμα γυναίκας να πίνει μπίρα, μετά αμέσως περιμένω να ρευτεί ή να σηκώσει το γόνατο, να φύγει η πορδή...

Dude, παίρνεις κούπες με καπάκια και σουρωτήρια για να μη σου κρυώνει το μαύρο τσάι Μαδαγασκάρης με γκοτζι μπερι και μαύρη τρούφα, δεν έχεις το δικαίωμα να μιλάς για αντρικά και γυναικεία ποτά. :bye2:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πιστεύω πως τα οινοπνευματώδη απολαμβάνουν εξίσου άντρες και γυναίκες.
Η διαφορά έγκειται στο οτι οι γυναίκες, συνήθως, είναι περισσότερο εγκρατείς.

d50f387b11.gif
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Dude, παίρνεις κούπες με καπάκια και σουρωτήρια για να μη σου κρυώνει το μαύρο τσάι Μαδαγασκάρης με γκοτζι μπερι και μαύρη τρούφα, δεν έχεις το δικαίωμα να μιλάς για αντρικά και γυναικεία ποτά. :bye2:
murdered
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top