Υγιεινή διατροφή

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρίξτε μια ματιά στο sofeto.gr

Έχει συνταγές για φαγητά και γλυκά σε μια πιο υγιεινή βάση. Έχει και σελίδα στο facebook.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Βρήκα την ιστοσελίδα https://www.ruled.me/ που είναι αφιερωμένη στη Keto Diet. Έχει τεράστιο υλικό , εξηγεί με επιστημονικό
τρόπο το μηχανισμό και τους λόγους να ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη διατροφή (ταιριάζει απόλυτα με το thread παχυσαρκία).
Ενδεικτικά : https://www.ruled.me/guide-keto-diet/ (Εισαγωγή) , https://www.ruled.me/intermittent-fasting-on-keto-diet/ (Αυτό που ανέβασες προηγουμένως)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρήκα την ιστοσελίδα https://www.ruled.me/ που είναι αφιερωμένη στη Keto Diet. Έχει τεράστιο υλικό , εξηγεί με επιστημονικό
τρόπο το μηχανισμό και τους λόγους να ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη διατροφή (ταιριάζει απόλυτα με το thread παχυσαρκία).
Ενδεικτικά : https://www.ruled.me/guide-keto-diet/ (Εισαγωγή) , https://www.ruled.me/intermittent-fasting-on-keto-diet/ (Αυτό που ανέβασες προηγουμένως)


Το κακό με την Keto είναι πως είναι μια πολύ μη πρακτική δίαιτα και εντελώς υποδεέστερη μιας standard δίαιτας με υδατάνθρακες για performance αν κάνεις ασκήσεις με βάρη. Ουσιαστικά σκοπό της είναι να σε κρατά πάντα σε κέτοση. Πέραν του ότι τα φαγητά που πρέπει να τρως μειώνονται δραστικά, αν θες να την κάνεις σοβαρά πρέπει να μετράς πρωτείνες μην τυχόν και υπερβείς το όριο και βγεις από κέτοση να μετράς επίπεδα κετόνων με στικς και ένα κάρο χαζά. It's just too much work.

Ελικρινά δεν βρίσκω νόημα να την ακολουθήσει κανείς όταν μπορεί πολύ απλά να κάνει water fasting και να μπει σε κέτοση για το διάστημα που θέλει για να πετύχει τον στόχο του, πάρα πολύ εύκολα και χωρίς καθόλου δουλειά.

Η μόνη τη ίσως πραγματική εφαρμογή είναι για χοντρούς που θέλουν να χάσουν κιλά και δεν θέλουν να "πιεστούν" μένοντας εντελώς νηστικοί.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;

Πέρα από τα φρούτα, μπορείς απλά να μην τρως μερέντα. :Ρ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;
Γιαούρτι στραγγιστο με κακάο και σταφίδες μετά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;
Εγώ είχα δοκιμάσει και αυτήν. Ασφαλώς και η μερέντα είναι ανώτερη σε γεύση και αίσθηση, όμως η συγκεκριμένη δεν είναι άσχημη για μετάβαση! :) Είναι σαν μερέντα πιο αραιωμένη (μάλλον με γάλα). Τη βρίσκεις σε ψυγείο!
pralina-fountoukiou-230g-minerva-xorio.jpg
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Πρέπει να ξεφύγεις από τα προϊόντα που περιέχουν ζάχαρη αν θες να κανείς μια πιο υγιεινή διατροφη η/και να χασεις βάρος.
Ειναι θέμα συνήθειας απλα, μετά από κάποιο καιρο δεν θα το ζητάς τόσο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;

Wait, είναι τόσο κακή για τον οργανισμό ;
Κανονικά κάθε πόσο είναι νορμάλ να τρώει κάποιος ;
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας! Θα τις δοκιμάσω.
Φαντάζομαι το να τρως μια-δυο φορες το μήνα δεν είναι και τόσο επιβλαβες. Νομίζω ότι σε ένα υγιή και νέο οργανισμό το μόνο κακό που κάνει είναι η αύξηση βάρους.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και ένα κουταλάκι του γλυκού την ημέρα ή ανά 2 ημέρες να τρως, δεν παθαίνεις τίποτα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Wait, είναι τόσο κακή για τον οργανισμό ;
Κανονικά κάθε πόσο είναι νορμάλ να τρώει κάποιος ;
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας! Θα τις δοκιμάσω.
Φαντάζομαι το να τρως μια-δυο φορες το μήνα δεν είναι και τόσο επιβλαβες. Νομίζω ότι σε ένα υγιή και νέο οργανισμό το μόνο κακό που κάνει είναι η αύξηση βάρους.

Αν και εφόσον, δεν το συνδυάζεις μαζί με άλλα γλυκά. Γιατί λειτουργεί αθροιστικά...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Χμ,οκ τότε.Συνήθως τρωω 1-2 φορές σε 4 με 6 μήνες.
Τώρα τελευταία βέβαια υπήρξαν αρκετές μέρες που έτρωγα σερί.
Να είμαι ειλικρινής συνήθως τα σοκολατοειδή τα απέφευγα ως τώρα κυρίως επειδή είναι επιβλαβή για τα δόντια παρά κάτι άλλο. Υποθέτω όμως οτι καλό είναι να υπάρχει γενικά ένα μέτρο. Θα μπορούσα κάποιες μέρες να αρκούμαι στο μέλι για παράδειγμα.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Και ένα κουταλάκι του γλυκού την ημέρα ή ανά 2 ημέρες να τρως, δεν παθαίνεις τίποτα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Αν και εφόσον, δεν το συνδυάζεις μαζί με άλλα γλυκά. Γιατί λειτουργεί αθροιστικά...

χαχα Viedo με συμφέρει πολύ αυτή η επιλογή! συνήθως το πρωί μου αρέσει με λίγο ψωμί. θέλουν μέτρο όλα όπως ανέφερε και o Samael.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;
Δοκίμασε να φτιάξεις κάτι τέτοιο και άμα βγει καλή να μου το πεις να μην τη φτιάξω γιατί με βλέπω να πιάνω το κουτάλι και να ξεκινάω από το μπλεντερ. :lol:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω ένα σοβαρό θέμα :P
Πολύ συχνά ζητά ο οργανισμός μου μερέντα!
Έχετε κατα νου κάποια πιο υγιεινή γλυκιά επιλογή για να την υποκαταστήσω;
Έχεις δοκιμάσει ταχίνι με κακάο; Είναι λίγο πικροτερο στην γεύση αλλά την κάνει τη δουλειά του.
Εναλλακτικα βάλε γιαούρτι, κακάο και στεβια. Είναι σας να τρως μους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
γιατί υπάρχει αυτό και το fitness thread είπαμε;
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει ταχίνι με κακάο; Είναι λίγο πικροτερο στην γεύση αλλά την κάνει τη δουλειά του.
Εναλλακτικα βάλε γιαούρτι, κακάο και στεβια. Είναι σας να τρως μους.

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει! Έχω δει και μια εταιρεία που έχει τέτοιο προϊόν. Ευχαριστώ πολύ :thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top