Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να αγγίξουμε τίποτα;!

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.


Το βίντεο τα εξιγεί όλα. Τι γνώμη έχετε επι του θέματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Πολύ λίγα πράγματα ξέρω από μια διάλεξη του κ. Δανέζη επί του θέματος...όμως αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Αφού οι νευρικές απολήξεις μου δίνουν το μήνυμα ότι δέχομαι δύναμη με την ψευδαίσθηση 'επαφής', εγώ απλά θεωρώ αυτή την αίσθηση ως επαφή και δε λογαριάζω την απειροελάχιστη απόσταση που έχω από το άλλο αντικείμενο. Έτσι κι αλλιώς ποτέ μου δεν έχω αγγίξει πραγματικά τίποτα, δεν θα αντραπεί κι η κοσμοθεωρία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Well το ήξερα έτσι κι αλλιώς (διαφορετικά θα υπήρχε πρόβλημα :P ).Η διαφορά είναι ΤΟΣΟ ΕΛΕΙΝΑ ΜΙΚΡΗ,που δεν αξίζει να τη σκεφτεις καν.Μακροσκοπικά μιλάμε για κάτι το τελείως αμελητέο.Τελείως.Επίσης,με βάση τους νόμους της φυσικοχημείας,είναι το λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Κι εγώ ότι ξέρω το ξέρω από κάτι βιβλία του κ.Μάνου Δανέζη.
Οποιος όμως βαριεται να διαβαζει υπήρχε μία υπέροχη τηλεοπτική εκπομπή του προαναφερθεντος καθηγητή για το θεμα της ψευδαισθησης των αισθησεων που σας παραθετω παρακάτω :)

Οποιος θελει να μαθει θα βοηθηθεί αρκετά!;)
Part 1


Part 2


Part 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Κι εγώ ότι ξέρω το ξέρω από κάτι βιβλία του κ.Μάνου Δανέζη.
Οποιος όμως βαριεται να διαβαζει υπήρχε μία υπέροχη τηλεοπτική εκπομπή του προαναφερθεντος καθηγητή για το θεμα της ψευδαισθησης των αισθησεων που σας παραθετω παρακάτω :)

Οποιος θελει να μαθει θα βοηθηθεί αρκετά!;)
Part 1


Part 2


Part 3

με πρόλαβες.. :)
έχει ενδιαφέρον το θεματάκι πάντως.. όταν είχα δει το επεισόδιο αυτό από την εκπομπή μου έκανε εντύπωση και το σκεφτόμουν μετά για μέρες..
:P


υγ: βλέπω είσαι καινούριος στο στέκι JKaradakov, καλώς ήρθες!!..
:hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Βασικά εγώ το έχω συνηθισει:D
Απλά πρέπει να καταλαβουμε και να δεχθουμε αυτο που λεει συνηθως ο κ.Δανέζης, ότι δηλαδή ζούμε σε ένα Matrix:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ειναι λιγακι χαζο το βιντεο.

Η "επαφη" ειναι μια μακροσκοπικη αισθητηριακη εμπειρια του ανθρωπινου εγγεφαλου, εξ ορισμου αγγιζουμε αυτο που προκαλει τις νευρικες αποληξεις στο δερμα μας να ενεργοποιηθουν.

Τα ηλεκτρονια μεταξυ τους απο την απαγορευτικη αρχη του παουλι δεν μπορουν να καταλαμβανουν τον ιδιο χωρο.

Αλλα αυτο ολο προκυπτει απο την ψεδευσθηση οτι τα ηλεκτρονια και ολα τα υποατομικα σωματιδια ειναι σαν μικρα μπαλακια, πραγμα που ΔΕΝ ειναι, τι να ακουμπισει? Ενα συνεφο πιθανοτητας με ενα αλλο συνεφο πιθανοτητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε νταξ ρε συ Επ, για εκλαϊκευμένη επιστήμη μιλάς. Εάν στο σόου μιλούσαν για "κατανομές πιθανότητας" αντί για "σωματίδια", θα έλεγαν όλοι σήμερα "τι στρυφνό και δυσνόητο αυτό το σόου, μπλιαξ... ευτυχώς είχε σήριαλ στον αντ1" :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εάν στο σόου μιλούσαν για "κατανομές πιθανότητας" αντί για "σωματίδια", θα έλεγαν όλοι σήμερα "τι στρυφνό και δυσνόητο αυτό το σόου, μπλιαξ... ευτυχώς είχε σήριαλ στον αντ1" :p

και απο την αλλη δυστυχως οι περισσοτεροι επιστημονες μιλανε περιπλοκα για να φαινονται σπουδαιοι,ελαχιστοι μιλανε απλα και πρακτικα,,για κατανοηση απο αλλους ανθρωπους.. θελει πραγματικο μυαλο για να μιλησεις απλα για περιπλοκα πραγματα.. γιαυτο και σπανια βλεπουμε επιστημονες στν τηλεοραση,,γιατι δεν μπορουν να απλοποιησουν αυτα που ξερουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό π λες Αγγ, μα ζούμε στην εποχή της ...εξειδίκευσης.
Δεν είναι αναγκασμένος ο επιστήμονας να είναι και ευφραδής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
παντως και εγω το ηξερα αυτο ....οτι δηλαδη οτι και να ακουμπησουμε στον χωρο του μικροκοσμου δεν το ακουμπαμε ποτε....... οπως και να χει ομως ζουμε στον μακροκοσμο και εκει ακουμπαμε τα παντα!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σε αυτή τη λογική ...ούτε το ότι έχεις δάκτυλα (και σίγουρα ότι είναι αυτό το σχήμα/χρωμα κτλ) είναι σίγουρο... Όλα είναι εικόνες στο κεφάλι σου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top