Συμμετρικά σημεία πάνω στην παραβολή

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν σε μια παραβολή (x^2=2py) πάρουμε σημεία A B τέτοια ώστε y1=y2 θα έχουμε πάντα:
  1. x2= -x1;
  2. ΑΟΒ γωνια = 90 μοίρες;
To πρωτο μου φαινετε λογικο, μιας και ο αξονας yy' ειναι και αξονας συμμετριας.
Και το δευτερο μου φαινετε λογικο να συνεβει, αλλα δεν μπορω βρω λογο



Υ.γ.: Παραθετω και ενα προχειρο σχεδιάγραμμα μηπως και μας βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • grafiki parastasi.jpg
    grafiki parastasi.jpg
    23.5 KB · Εμφανίσεις: 181
Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To πρώτο ισχύει σίγουρα, από την εξίσωση της παραβολής!
(λύνοντας ως προς x, x=+-sqrt(y/2p)...άρα σε κάθε y αντιστοιχούν δύο τιμές του χ... μια θετική και μια αρνητική...)

Το δεύτερο ΔΕΝ ισχύει!!!
Για να είναι ορθή η γωνία πρέπει η κάθε μια από τις γωνίες yOA yΟΒ (με τον άξονα y δηλαδή) να είναι 45μοίρες...
Αυτό συμβαίνει μόνο για συγκεκριμένες τιμές των x,y...(συγκεκριμένα όταν x=y=2p)...

το ότι οι δυο γωνίες είναι ίσες αποδεικνύεται εύκολα.
πχ. τα τρίγωνα ΓΟΑ και ΓΟΒ (Γ ονομάζω το σημείο που το ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ τέμνει τον άξονα y...) είναι όμοια...
Έχουν μια κοινή πλευρά (την ΓΟ), μια γωνία ίση (την ορθή)
και άλλη μια πλευρά ίση (ΑΓ=ΒΓ, αφού |x1|=|x2|)...
άρα και οι υπόλοιπες πλευρές γωνίες είναι ίσες....


Ελπίζω να βοήθησα....


ΥΓ>μάλλον έχεις ένα λαθάκι στην εξίσωση... θες να πεις y^2=2px...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
με βοηθησες πολύ.
thanks :clapup:
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
ΥΓ>μάλλον έχεις ένα λαθάκι στην εξίσωση... θες να πεις y^2=2px...
ειχα οντος λαθακη αλλα η y^2=2px δεν ειναι η παραβολη που ειναι στο 1 και 4 τεταρτημοριο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ειχα οντος λαθακη αλλα η y^2=2px δεν ειναι η παραβολη που ειναι στο 1 και 4 τεταρτημοριο; :confused:

καλά βρε πιδι μ΄! x^2 = 2*p*y ήθελα να πω!!!
Και εγώ ζαλισμένος είμαι! Πώς κάνεις έτσι;;;:P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top