Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ανοστιές που ξετρελαίνουν μόνο τα χαζοκόριτσα και αυτές που ανήκουν στο φαν κλαμπ των ελληνικών σήριαλ και των πρωινών καφέδων.

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τί έχει το νερό που πίνουν αυτοί που στέλνουν τέτοια σκουπίδια κάθε χρονιά να μας εκπροσωπήσουν ; Ούτε ομορφιά, χάρη και μελωδικότητα, ούτε ρυθμός, δύναμη και νεύρο. Ανοστιές που ξετρελαίνουν μόνο τα χαζοκόριτσα και αυτές που ανήκουν στο φαν κλαμπ των ελληνικών σήριαλ και των πρωινών καφέδων.

Περι ανοστου συμφωνω απολυτα...
Τωρα οσον αφορα στο σχολιο σου περι ελληνικων σηριαλ και πρωινων καφεδων, θα σε μαλλωσω! Γενικευεις ντιαρ!:P

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Περι ανοστου συμφωνω απολυτα...
Τωρα οσον αφορα στο σχολιο σου περι ελληνικων σηριαλ και πρωινων καφεδων, θα σε μαλλωσω! Γενικευεις ντιαρ!:P

ποτέ δεν γνώρισα γυναίκα που να ψόφαγε για πρωινάδικο ή ελληνικό σήριαλ που να μην έκρυβε κάτι :P του μέσου όρου, πράγμα που απεχθάνομαι. Συγνώμη diar αλλά έχουμε κι εμείς τις προκαταλήψεις μας, το ξέρω ότι ίσως να έχει κι αυτό τις εξαιρέσεις του. Για μένα μέσος όρος στην εμφάνιση είναι αποδεκτός, μέσος όρος στην αισθητική και στο μυαλό δεν υπάρχει, και τα τραγούδια που στέλνουμε ήταν όλα του μέσου όρου τα τελευταία χρόνια, εντελώς χλιαρά. Θέλω να δω ένα πολύ strong κομμάτι, ροκ θα'ναι ; 'Εθνικ ; Κλασσικό romance ; Τζαζ ; Δεν ξέρω, αλλά ας τολμήσουμε μια φορά ! Μια μόνο κι ύστερα ας πεθάνω ! Οι Λόρντι γιατί τόλμησαν ; 'Οχι άλλο Καλομοίρα, Σάκη και Ρακιντζή, ίλεος !

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.



Ορμούμενη από το αντίστοιχο θέμα για τη Eurovision θυμήθηκα μια συζήτηση που είχα με την αγαπημένη μου καθηγήτρια (φιλόλογος) στην τρίτη λυκείου. Θυμάμαι τότε με το ζόρι να ασχολούμαι με την κιθάρα, να κάνω 1 μήνα και για να διαβάσω ένα λογοτεχνικό βιβλίο (συνήθως κοιμόμουν με τη μούρη σε αυτά) και να κάνω διάλειμμα απ το πιεστικό πρόγραμμα είτε για να πάω στο δισκάδικο είτε για να δω εκομπές τύπου "Ο Λάκης έφαγε 100 κινέζικα φυστίκια και έχασε 100 κιλά!" ή "Ο πρώτος άνθρωπος που γεννήθηκε με χέρι στο μέτωπο" και άλλα παρόμοια ηλίθια. Οπότε, συζητούσαμε για τον λόγο για τον οποίο παρακολουθεί κανείς εκπομπές ψυχαγωγικές ή κίτρινο τύπο ή reality shows , ακόμα και Eurovision που δεν προσφέρουν (συνήθως) τίποτα παραπάνω από ένα χαζόγελο σε μας και έχουν τον ρόλο του pasa-tempo (να περνάει η ώρα δηλαδή). Η απάντηση της φιλολόγου μου ήταν αναμενόμενη και ειλικρινής.

Με τόση δουλειά που είχε όλη μέρα, με απίστευτες υποχρεώσεις , οικογένεια και προβλήματα, το βράδυ ήθελε να χαλαρώσει βλέποντας κάτι που δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω από πολλά χρώματα στην tv, γελοίες ατάκες και ανούσιους προβληματισμούς. Το σέβομαι απόλυτα, μετά από 50 ασκήσεις ολοκληρώματα και 35 ασκήσεις με ταλαντώσεις και οργανική χημεία, με θυμάμαι να ανοίγω το χαζοκούτι και να βλέπω ακόμα και τελεμάρκετινγκ.

Ερωτήματα :

  • Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
  • Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
  • Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
  • Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι η τηλεόραση δεν αποβλακώνει με τις κατευθυνόμενες ειδήσεις και με τα υστερόβουλα μηνύματα και τα συμφέροντα του παρασκηνίου, ενισχύοντας μια ήδη υπερκαταναλωτική κοινωνία. Αλλά πόσο εύκολα προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς ατόμων που ασχολούνται με τις προαναφερθείσες εκπομπές σε καθημερινή βάση; Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ποτέ δεν γνώρισα γυναίκα που να ψόφαγε για πρωινάδικο ή ελληνικό σήριαλ που να μην έκρυβε κάτι :P του μέσου όρου, πράγμα που απεχθάνομαι. Συγνώμη diar αλλά έχουμε κι εμείς τις προκαταλήψεις μας, το ξέρω ότι ίσως να έχει κι αυτό τις εξαιρέσεις του. Για μένα μέσος όρος στην εμφάνιση είναι αποδεκτός, μέσος όρος στην αισθητική και στο μυαλό δεν υπάρχει, και τα τραγούδια που στέλνουμε ήταν όλα του μέσου όρου τα τελευταία χρόνια, εντελώς χλιαρά. Θέλω να δω ένα πολύ strong κομμάτι, ροκ θα'ναι ; 'Εθνικ ; Κλασσικό romance ; Τζαζ ; Δεν ξέρω, αλλά ας τολμήσουμε μια φορά ! Μια μόνο κι ύστερα ας πεθάνω ! Οι Λόρντι γιατί τόλμησαν ; 'Οχι άλλο Καλομοίρα, Σάκη και Ρακιντζή, ίλεος !

Μιλησα περι γενικευσης, διοτι αλλο το να σε ψυχαγωγει, να σκοτωνεις τον φρι χρονο τα πρωινα σου, εαν βρισκεσαι σπιτι, και αλλο "ψοφαω" γι αυτου του ειδους την ψυχαγωγια...
Τωρα περι ελληνικων σειρων παλι εισαι απολυτος...Εχουν γραφτει και παιχτει αρκετες πολυ καλες ελληνικες σειρες βλ. "Απαραδεκτοι" κ.ο.κ...Ο μηδενισμος δεν οδηγει πουθενα...:)

Με βρισκεις συμφωνη στα σχολια σου περι "δυνατου" κομματιου. Δεν αντιλεγω σε αυτο...

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου...
"Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;"
Πρόσεξε όμως τι λές; διέξοδος; ξέρεις πόσα πράγματα ακόμα μπορείς να κάνεις από το να έχεις απλά την τηλεώραση ανοιχτεί και να παίζει χωρίς λόγο...
Απλά να ακούς φωνές και να βλέπεις χρώματα;

Είμαι γενικά κατά της TV και αυτών τον προγραμμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.


Μιλησα περι γενικευσης, διοτι αλλο το να σε ψυχαγωγει, να σκοτωνεις τον φρι χρονο τα πρωινα σου, εαν βρισκεσαι σπιτι, και αλλο "ψοφαω" γι αυτου του ειδους την ψυχαγωγια...
Τωρα περι ελληνικων σειρων παλι εισαι απολυτος...Εχουν γραφτει και παιχτει αρκετες πολυ καλες ελληνικες σειρες βλ. "Απαραδεκτοι" κ.ο.κ...Ο μηδενισμος δεν οδηγει πουθενα...:)

Με βρισκεις συμφωνη στα σχολια σου περι "δυνατου" κομματιου. Δεν αντιλεγω σε αυτο...


Δεν εννοώ σειρές όπως οι Απαράδεκτοι ή οι Αυθαίρετοι. Το δεύτερο ήταν επιπλέον καθαρή σάτυρα για τους νεοέλληνες με πολιτικά υπονοούμενα. Εννοώ το Καλημέρα Ζωή, η αγάπη άργησε μια μέρα, ύστερα ήρθαν οι σφήκες, ξενυχτισμένα νιάτα κι όλα αυτά τα χαζομελό που σατυρίζει ο Μητσικώστας. Κάνε έρευνα και θα δεις ότι το φαν κλαμπ του Σάκη αποτελείται κυρίως από τέτοιες κυρίες άνω των 37-40 συνήθως, από κοριτσάκια με πλατινέ μαλλί και ροζ φορεματάκια και από κάτι τύπους που λένε "θέλω πρώτο τον Σάκη γιατί είμαι 'Ελληνας".
Αυτοί λειτουργούν με το ίδιο σκεπτικό μ'αυτούς που έλεγαν να γίνουν οι Ολυμπιακοί στην Αθήνα
για να προβληθεί το ελληνικό πνεύμα το αθάνατο. 'Αμα ο Σάκης, η Καλομοίρα και τα ολυμπιακά καρπούζια φολκλόρ είναι πνεύμα και τέχνη, εγώ είμαι ο Βενέδικτος.

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όταν λες για ελληνικα σηριαλ εννοεις απο ότι καταλαβα τις απογευματινες σαπουνοπερες...αυτες όντως και εγω δεν μπορω ουτε 5 λεπτα να τις δω(νιωθω να καιγονται τα εγκεφαλικα μου κυτταρα ,πως το λενε:D(αλλα τη Μαρια την ασχημη την εβλεπα,,γιατι ειχε χιουμορ ,δεν ήταν σαπουνοπερα... ..ούτε και η οικογενεια μου..αλλα βλεπω καθε φορα πχ την Πολυκατοικια ,όπως το 50-50 παλαιοτερα και μερικες άλλες κωμικες σειρες με πραγματικο γνησιο χιουμορ...

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ποτέ δεν γνώρισα γυναίκα που να ψόφαγε για πρωινάδικο ή ελληνικό σήριαλ που να μην έκρυβε κάτι :P του μέσου όρου, πράγμα που απεχθάνομαι. Συγνώμη diar αλλά έχουμε κι εμείς τις προκαταλήψεις μας, το ξέρω ότι ίσως να έχει κι αυτό τις εξαιρέσεις του. Για μένα μέσος όρος στην εμφάνιση είναι αποδεκτός, μέσος όρος στην αισθητική και στο μυαλό δεν υπάρχει, και τα τραγούδια που στέλνουμε ήταν όλα του μέσου όρου τα τελευταία χρόνια, εντελώς χλιαρά. Θέλω να δω ένα πολύ strong κομμάτι, ροκ θα'ναι ; 'Εθνικ ; Κλασσικό romance ; Τζαζ ; Δεν ξέρω, αλλά ας τολμήσουμε μια φορά ! Μια μόνο κι ύστερα ας πεθάνω ! Οι Λόρντι γιατί τόλμησαν ; 'Οχι άλλο Καλομοίρα, Σάκη και Ρακιντζή, ίλεος !

Όλες οι γυναίκες που γνώριζες και γνωρίζεις δηλαδή είναι φαν των πρωϊνάδικων και των ελληνικών σήριαλ;;;
Όσον αφορά τώρα στην αισθητική, θα προτιμούσα να έλεγες ότι δεν ταιριάζει με την αισθητική σου και γι' αυτό το απορρίπτεις... τα περί "μέσου όρου" στην αισθητική σημαίνει ότι θεωρείς πως έχεις υψηλή αισθητική ο ίδιος... δεν σε ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω και να σε ήξερα όμως πάλι δεν θα σε έκρινα, θα έλεγα απλά "συμφωνώ ή διαφωνώ" με την αισθητική σου .... άλλωστε κανείς αν τον ρωτήσεις δεν θεωρεί ότι έχει χαμηλή αισθητική ... :D

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
όταν λες για ελληνικα σηριαλ εννοεις απο ότι καταλαβα τις απογευματινες σαπουνοπερες...αυτες όντως και εγω δεν μπορω ουτε 5 λεπτα να τις δω(νιωθω να καιγονται τα εγκεφαλικα μου κυτταρα ,πως το λενε:D(αλλα τη Μαρια την ασχημη την εβλεπα,,γιατι ειχε χιουμορ ,δεν ήταν σαπουνοπερα... ..ούτε και η οικογενεια μου..αλλα βλεπω καθε φορα πχ την Πολυκατοικια ,όπως το 50-50 παλαιοτερα και μερικες άλλες κωμικες σειρες με πραγματικο γνησιο χιουμορ...

Πάλι καλά. Η καλύτερη πρόταση για την Γιουροβίζιον θεού θέλοντος και διαβόλου επιτρέποντος για του χρόνου (φιλική συμετοχή Βίκυ Παγιατάκαινα και Τένια Μακρή)



Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όσον αφορά τώρα στην αισθητική, θα προτιμούσα να έλεγες ότι δεν ταιριάζει με την αισθητική σου και γι' αυτό το απορρίπτεις... τα περί "μέσου όρου" στην αισθητική σημαίνει ότι θεωρείς πως έχεις υψηλή αισθητική ο ίδιος...

Λάθος. Δεν είπα ότι Εγώ έχω την καλή αισθητική, κι όλοι οι άλλοι κακή, είπα ότι δεν έχω αισθητική του μέσου όρου. Μπορεί να έχω κακή αισθητική, αλλά δεν έχω αυτήν του μέσου όρου, δηλαδή ότι διαφέρει απ'αυτό που θεωρεί η πλειοψηφία αισθητική. Μπορεί για κάποιους να έχω κάκιστη αισθητική, αλλά οι πρωινές εκπομπές και τα μεσημεριανάδικα έχουν αισθητική του μέσου όρου, δηλαδή μια αισθητική που είναι αποδεκτή από την πλειοψηφία, γι'αυτό και επιβιώνει αυτή η αισθητική τόσες δεκαετίες.

Το επιχείρημα του συστήματος είναι ότι αφού επιβιώνουν τόσα χρόνια, θα πει ότι είναι η καλύτερη δυνατή αισθητική. Επιχείρημα που το χρησιμοποιούν πάντα κάποιοι φίλοι μου για τα πάντα, για περιοδικά, για σήριαλ, για πολιτικές. Η λογική του πλήθους κι όλοι εμείς οι άλλοι, είμαστε αντιδραστικοί, γκρινιάρηδες, μίζεροι, προβληματικοί ή ακόμα και αναρχικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λάθος. Δεν είπα ότι Εγώ έχω την καλή αισθητική, κι όλοι οι άλλοι κακή, είπα ότι δεν έχω αισθητική του μέσου όρου. Μπορεί να έχω κακή αισθητική, αλλά δεν έχω αυτήν του μέσου όρου, δηλαδή ότι διαφέρει απ'αυτό που θεωρεί η πλειοψηφία αισθητική. Μπορεί για κάποιους να έχω κάκιστη αισθητική, αλλά οι πρωινές εκπομπές και τα μεσημεριανάδικα έχουν αισθητική του μέσου όρου, δηλαδή μια αισθητική που είναι αποδεκτή από την πλειοψηφία, γι'αυτό και επιβιώνει αυτή η αισθητική τόσες δεκαετίες.

Έτσι όπως το θέτεις και οι πίνακες του Νταβίντσι ή του Πικάσσο (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου (η πλειοψηφία τους θεωρεί εξαιρετικούς) και η μουσική του Μότσαρτ ή του Μπετόβεν (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου .... :)
Τέλος πάντων καταλαβαίνω τι θες να πεις ... δεν είμαι σίγουρη όμως ότι είναι του "μέσου όρου". Ο "μέσος όρος" την ώρα που παίζονται τα πρωϊνάδικα και οι απογευματινές σαπουνόπερες δουλεύει συνήθως. Και επιτέλους δεν έχω ακούσει και κανέναν (επειδή μιλάγαμε για το τραγούδι πριν) να του αρέσει το συγκεκριμένο τραγούδι. Από όλους το ίδιο έχω ακούσει "πολύ μέτριο". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτεις και οι πίνακες του Νταβίντσι ή του Πικάσσο (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου (η πλειοψηφία τους θεωρεί εξαιρετικούς) και η μουσική του Μότσαρτ ή του Μπετόβεν (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου .... :)

Κοίτα, τα πράγματα είναι απλά. Οι περισσσότεροι στην Ελλάδα κρίνουν τον Μότσαρτ με το ίδιο σκεπτικό που κρίνουν τον Ανδρέα στην πολιτική μετά το θάνατό του. Το όνομα και τον μύθο επικαλούνται, η μουσική του Μότσαρτ δεν τους αρέσει, ούτε την γνωρίζουν, ούτε την απολαμβάνουν, απλά μπορούν να την ακούσουν και αυτή επειδή είναι high να λέμε ότι μας αρέσει ο Μότσαρτ, επειδή είναι γνωστή η μουσική του, αλλά άμα τους δώσεις κι ένα CD του Σάκη, τον Σάκη θα προτιμήσουν. Ο κόσμος κινείται πάντα σύμφωνα με τον νόμο της "λογικής του πλήθους",γι'αυτό και δεν είναι σε θέση να επιλέξει κομμάτια του Μότσαρτ που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν. Ακόμα και τον Μότσαρτ, τον επιλέγει επειδή είναι αποδεκτός μαζικά όσο και ο Σάκης.Αν αύριο κάποιες εταιρίες αποφασίσουν να πέσει μια μαζική υστερία Παγκανίνι, το ίδιο εύκολα θα τσιμπήσει ο κόσμος γιατί δεν έχει φίλτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ερωτήματα :

  • Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
  • Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
  • Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
  • Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι η τηλεόραση δεν αποβλακώνει με τις κατευθυνόμενες ειδήσεις και με τα υστερόβουλα μηνύματα και τα συμφέροντα του παρασκηνίου, ενισχύοντας μια ήδη υπερκαταναλωτική κοινωνία. Αλλά πόσο εύκολα προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς ατόμων που ασχολούνται με τις προαναφερθείσες εκπομπές σε καθημερινή βάση; Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;

Μίζερος τρόπος ζωής...

To πρόβλημα είναι ότι ο τηλεθεατής συνηθίζει να βλέπει αυτές τις ομορφιές και όχι μόνο αυτό, μετά νομίζει ότι είναι και θέματα άξια συζήτησης. Άλλο να βλέπεις την Γιουροβίζιον για να περάσει η ώρα και άλλο να νομίζεις ότι αυτό που είναι σημαντικό αυτή την περίοδο είναι αν θα δείξει την σημαία ο σκηνοθέτης και τα διαπλεκόμενα συμφέροντα που θέλουν την Ελλάδα θύμα των μεγάλων δυνάμεων.

Βαρέθηκα να ακούω στα ΜΜΕ για το πόσες πιθανότητες έχει ο Σάκης να κερδίσει την ντουμ τεκ τεκ και τον κάρι πότερ. Αν ρωτήσεις τον γιουροβιζιολόγο αν ξέρει πότε θα γίνουν οι ευρωεκλογές ή αν έκλεισε η βουλή θα σου πει δεν γνωρίζω. Αύριο όμως θα κατηγορεί έτσι αυθαίρετα το κράτος επειδή δεν παίρνει σύνταξη στα 60 αλλά στα 90. Ε θα ψοφήσει μέσα στη μιζέρια και καλά να πάθει.

Το σταρ την δουλειά του κάνει αλλά μετά μην αναρωτιέσαι γιατί οι Έλληνες είναι σε τόσα ζητήματα τεμπέληδες. Αν ένας λαός θεωρείται οι πανηγυρτζίδες της Ευρώπης και το πρότυπο του είναι ο Sakis τι να περιμένεις...

Επίσης σε όλα τα ζητήματα υπάρχει και ο παράγοντας χρόνος. Με το να βλέπει κάποιος στον ελεύθερο χρόνο του όλα τα παρασκήνια της eurovision και το Lifestyle μετά δεν έχει χρόνο για κάτι άλλο. Αυτό είναι και το μίζερο της υπόθεσης να παρακολουθείς πως ζουν οι άλλοι επειδή δεν μπορείς εσύ να ζήσεις...

Και βέβαια δεν μπορείς να απομονωθείς και να απέχεις από όλα αλλά ρε γαμούτεν μπορείς απλά να δεις το πανηγυράκι, μην αρχίζεις να κάνεις αναλύσεις επί αναλύσεων ποιος φορά τι και ποιός θα ψηφίσει ποιόν, ποιο είναι το καλύτερο τραγούδι. Αν το ίδιο ενδιαφέρον υπήρχε και για την λύση των καθημερινών προβλημάτων θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα

@ Strangelove
τα βιολιά- κονσέρτα του παγκανίνι δεν έχουν καμία ελπίδα να γίνουν πολύ γνωστά. Περισσότερες πιθανότητες έχει να γίνει ο Νορβηγός της eurovision γνωστός με το βιολί του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
"Ο κόσμος κινείται πάντα σύμφωνα με τον νόμο της "λογικής του πλήθους",γι'αυτό και δεν είναι σε θέση να επιλέξει κομμάτια του Μότσαρτ που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν."

Ενας καθηγητης μας ειχε πει για ενα πειραμα, οπου υπηρχαν 10 ατομα σε μια αιθουσα, τα 9 ηταν παντοτε τα ιδια και ηταν δασκαλεμενα να απαντησουν λαθος σε μια και μοναδικη ευκολη ερωτηση γενικων γνωσεων. Καθε φορα, το ενα ατομο που μελετουσε το πειραμα το εβαζαν να απανταει σε αυτη την ερωτηση τελευταιο. Το πειραμα εδειξε πως το μεγαλυτερο ποσοστο των ατομων αυτων, επηρεασμενο απο τις 9 απαντησεις που προηγουνταν, απαντουσε κι εκεινο λαθος παρολο που εδειχνε να ξερει τη σωστη απαντηση.. Δεν ξερω αν το διατυπωσα σωστα κι αν το καταλαβατε ετσι οπως το εγραψα:P

"Αν ρωτήσεις τον γιουροβιζιολόγο αν ξέρει πότε θα γίνουν οι ευρωεκλογές ή αν έκλεισε η βουλή θα σου πει δεν γνωρίζω. Αύριο όμως θα κατηγορεί έτσι αυθαίρετα το κράτος επειδή δεν παίρνει σύνταξη στα 60 αλλά στα 90. Ε θα ψοφήσει μέσα στη μιζέρια και καλά να πάθει.":clapping:

Την ελληνικη τηλεοραση αρχισα να την αντιπαθω απο τα 15 μου περιπου.. με ενοχλουν τα παραθυρα σχολιασμου και τα μεγαλοποιημενα θεματα στις ειδησεις, τα προτυπα ομορφιας που προβαλλει και καταληγουν τα κοριτσια και οι γυναικες με παραπανω κιλα μες τα κομπλεξ με ανορεξικες τασεις, οι κουτσομπολιστικες εκπομπες για τους διασημους, το οτι προωθει τοσο πολυ το mainstream τραγουδι και την ελληνικη ποπ και λαικη σκηνη και πολλα αλλα...
Φυσικα και ερχεται η στιγμη που θελω να χαλαρωσω στο σπιτι, και δεν εχω ορεξη να σερφαρω η να διαβασω καποιο βιβλιο, αλλα θελω κατι οπτικο. Τι κανω τοτε? Συνηθως βλεπω καποια ταινια-καθως ειμαι φαν- ή αν θελω να δω καποιο serial ή καποια εκπομπη μπαινω στο ιντερνετ και επιλεγω τι θα δω. Μ'αρεσουν πολυ ας πουμε οι εκπομπες του Θεοδωρακη, του Κουλογλου, ντοκιμαντερ της Μαγιας Τσοκλη αλλα και αρκετα σηριαλ οπως το " Οι σταβλοι της Εριετας Ζαιμη" και διαφορα αλλα κυριως της δεκαετιας του '90! Υπαρχουν sites που μπαινεις και βλεπεις οοοοο,τι θελεις, ταξινομημενα σε κατηγοριες και χρονολογιες.
Παλιοτερα ημασταν με την παρεα μου σε καποιο σπιτι και κοροιδευαμε βλεποντας ειδησεις του σταρ η την ανιτα πανια και ο,τι αλλο trash υπηρχε, ομως τωρα εχει αρχισει και μ'ενοχλει πραγματικα.. νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να ειστε με παρεα και να ανοιγετε tv ενω υπαρχουν τοσα αλλα ενδιαφεροντα πραγματα να κανετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
" Οι σταβλοι της Εριετας Ζαιμη"

καλα ,μας μιλας για ποιοτητα και οτι δεν βλεπεις τηλεοραση(κακως,γιατι η τηλεοραση εχει και καλα προγραμματα...δεν την κλεινουμε την βελτιωνουμε..) και λες οτι σου αρεσουν οι "Σταβλοι"?Η πιο σιχαμερη σκουπιδοσειρα που εχει υπαρξει ποτε ?
οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....εγω βλεπω ντοκιμαντερ,καποιες κωμικες σειρες,ενημερωτικες εκπομπες σηζητησεων, ή και ταινιες παιδικα :Pκλπ,παντως παντα βρισκω κατι να δω..
παντα θα υπαρχει κατι καλο..εστω και ελαχιστο..στο Internet δεν μπορεις να δεις σε μεγαλη οθονη και αναλυση τις ταινιες....η τηλεοραση και το Internet θα γινουν ενα μεσο σε μερικα χρονια...με τις οπτικες ινες κλπ...αλλα τωρα ουτε μια online ταινια δεν μπορω να δω αξιοπρεπεως με το 1mbps ταχυτητα που εχω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ποιος είναι ο ορισμός σου για το "καλό" είτε είναι εκπομπή είτε οτιδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Άγγελε δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ποιοτικη, βλεπεις να αναφερω πουθενα τη λεξη "ποιοτητα"?
Ειπα οτι προτιμω να επιλεγω τι θα δω και πως παλιοτερα εβλεπα κι εγω trash κτλπ! Οι σταβλοι μου αρεσαν οπως και τα περισσοτερα του Ρηγα γιατι εχει εξυπνο χιουμορ και ειναι παντα επικαιρος. Νομιζω πως αν ψαξουμε για "σιχαμερες σκουπιδοσειρες" υπαρχουν πολλες πολλες αλλες που εχουν προτεραιοτητα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....

Δηλαδή για να μην είμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες κατά τη λογική σου, ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουμε τηλεόραση, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Πωπω, και έχω και φορτωμένο πρόγραμμα γ@μώτο, πού θα τη στριμώξω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....


Δηλαδή για να μην είμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες κατά τη λογική σου, ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουμε τηλεόραση, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Πωπω, και έχω και φορτωμένο πρόγραμμα γ@μώτο, πού θα τη στριμώξω; :P
:P
κοίτα άγγελε αν έχεις στο μυαλό δηλώσεις τύπου Σπύρου Ππαδόπουλου που είχε πει <<δεν βλέπω ποτέ τηλεόραση , ούτε αφήνω το παιδί μου να δει>> εντάξει κάπως σε καταλαβαίνω.Αλλά κατά τα άλλα έχω πραγματική περιέργεια να δω τι σε κάνει τόσο απόλυτο επί του θέματος



π.σ. άσε που είπες τώρα ψευτοκουλτουριάρα την qslv και θα σε μαλώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top