Παλιά παιχνίδια, καινούρια PC

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχουν καπια παιχνιδια παλια, που δεν μπορουν να τρεξουν στο pc μου, οχι οτι αυτο ειναι ολοκαινουργιο... και οσο σκευτομαι οτι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ ακομα, και αναλογο hardware εχει αρχισει να εξαφανιζετε απο την αγορα... Τι θα γινει ρε παιδια με ολα τα παλια παιχνιδια;... Δεν υπαρχει τροπος να τα παιξουμε πια;...
Θελω πχ να παιξω το Diablo το πρωτο, αλλα και μονο που σκευτομαι οτι ειναι του 96 λεω δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει... Δλδ εγω δεν θα μαθω ποτε πως ειναι αυτο το παιχνιδι;....
Και δεν ειναι μονο αυτο... Ειναι παιχνιδια που τα επαιζα με το παλιο μου pc που δεν μπορω με αυτο... και μετα τι; Δεν θα μπορω να παιξω ολα αυτα που αγαπησα επειδη το καινουργιο μου θα ειναι τοσο speedατο που δεν τα καταδεχετε;...
Δεν υπαρχει καπιος τροπος να κανουμε αυτα τα παιχνιδια να παιξουν στους "υπερυπολογιστες" μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γιατί να μη παίξει σε ένα σύγχρονο pc ένα σχετικά παλιό παιχνίδι.:hmm:

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.


btw ωραίο θεματάκι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Υπαρχουν καπια παιχνιδια παλια, που δεν μπορουν να τρεξουν στο pc μου, οχι οτι αυτο ειναι ολοκαινουργιο... και οσο σκευτομαι οτι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ ακομα, και αναλογο hardware εχει αρχισει να εξαφανιζετε απο την αγορα... Τι θα γινει ρε παιδια με ολα τα παλια παιχνιδια;... Δεν υπαρχει τροπος να τα παιξουμε πια;...
Θελω πχ να παιξω το Diablo το πρωτο, αλλα και μονο που σκευτομαι οτι ειναι του 96 λεω δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει... Δλδ εγω δεν θα μαθω ποτε πως ειναι αυτο το παιχνιδι;....
Και δεν ειναι μονο αυτο... Ειναι παιχνιδια που τα επαιζα με το παλιο μου pc που δεν μπορω με αυτο... και μετα τι; Δεν θα μπορω να παιξω ολα αυτα που αγαπησα επειδη το καινουργιο μου θα ειναι τοσο speedατο που δεν τα καταδεχετε;...
Δεν υπαρχει καπιος τροπος να κανουμε αυτα τα παιχνιδια να παιξουν στους "υπερυπολογιστες" μας;


1ον δεν πιστεύω ότι φταίει το hardware αλλά το λειτουργικό (πχ Βίστα), εξού και τα Compatibility Modes.

2ον Στήνεις μέσω Virtual Box τα Win 98 σε ένα εικονικό μηχανηματάκι και τρέχεις από κει τα παιχνίδια τα παλιά. Αντίστοιχα DOSbox για τα του DOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ειναι μονο θεμα συμβατοτιτας... Το fifa 2002 ας πουμε το εγκατεστισα και προσπαθισα τοσο με κανονικα των xp, οσο και με συμβατοτιτα για 98/ΜΕ αλλα τπτ...
Το Diablo παλι επαιξε κανονικα, αλλα ειναι και αλλα παιχνιδια που δεν μου παιζανε... μονο που τωρα δεν θυμαμε τιτλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linx

Νεοφερμένος

Ο Linx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα παλιά παιχνίδια δεν παίζουν από το software (δλδ το λογισμικό) και από τις επιδόσεις του μηχανήματος (δλδ του CPU, m/b, κάρτας γραφικών κτλ). Όπως είπε και ο Valder καλό είναι να κατεβάσεις το Virtual PC και από εκεί να παίξεις τα παλιά Games. (δεν είναι δύσκολο)

ΥΓ
Για φαντάσου ένα παιχνίδι όπως το diablo θέλει recommended CPU 600MHz CPU να τρέχει σε ένα AMD dual box CPU. (τάπα θα πηγαίνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το λογικό είναι ο,τι παιχνίδι έτρεχε σε μέχρι windows 95 να παιζει και στα xp / vista χωρίς πρόβλημα. Λογικό σημαίνει οτι εχεις καλές πιθανότητες και αξίζει να δοκιμάσεις. Υπάρχουν καποια προβλήματα καμιά φορά αλλα το compatibility mode πιάνει αρκετά. Το δύσκολο είναι να παίξεις DOS παιχνίδια. Ακόμα και εκεί όμως υπάρχει υποδομή, σε utilities οπως το dosbox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.magic

Νεοφερμένος

Ο mr.magic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
να σου πω την αλήθεια συμφωνώ...
δεν φτάνει που υπάρχουν πολύ λιγότερα pc games πάρα ps games κολανε κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris2756

Νεοφερμένος

Ο Chris2756 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ειναι το Drakensang. Στα win 10 δεν τρεχει, ενω στα win 7 κανενα προβλημα. H εταιρια που το ειχε πουλησε δικαιοματα τιτλου και πλεον υπαρχει το Drakensang on line.
To προβλημα που παρουσιαζεται ειναι. Ανοιγει το παιχνιδι κανονικα μεχρι την πρωτη οθονη με τις επιλογες, μετα οτι επιλογη και να κανεις εξαφανιζεται η εικονα υπαρχει στην μπαρα εργασιας, ακουγεται ηχος και για να βγεις απο το παιχνιδι μπορεις μονο απο task manager. Βρηκα μια λυση με το DG Voodoo 2. Aπο την οθονη επιλογων του παιχνιδιου Alt+Enter=windowed mode. φορτομα, ρυθμισεις και με drag στις πλευρες μεγαλωμα της ενεργης οθονης. Χρησιμοποιω dvd version. Απο οτι διαβασα απο ψηφιακες βιβλιοθηκες το παιχνιδι τρεχει σε win 10. Εκει π.χ. το steam μπορει να εχει φροντισει για την συμβατοτητα. Αλλα παλι παμπαλαια παιχνιδια, οπως AoE, Warcraft 2, που εχω δοκιμασει τρεχουν μια χαρα. Καποιοι λενε οτι καποιες συνγρονης τεχνολογιας καρτες γραφικων δεν ειναι συμβατες με παλαιοτερο software.
Eχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ειναι το Drakensang. Στα win 10 δεν τρεχει, ενω στα win 7 κανενα προβλημα. H εταιρια που το ειχε πουλησε δικαιοματα τιτλου και πλεον υπαρχει το Drakensang on line.
To προβλημα που παρουσιαζεται ειναι. Ανοιγει το παιχνιδι κανονικα μεχρι την πρωτη οθονη με τις επιλογες, μετα οτι επιλογη και να κανεις εξαφανιζεται η εικονα υπαρχει στην μπαρα εργασιας, ακουγεται ηχος και για να βγεις απο το παιχνιδι μπορεις μονο απο task manager. Βρηκα μια λυση με το DG Voodoo 2. Aπο την οθονη επιλογων του παιχνιδιου Alt+Enter=windowed mode. φορτομα, ρυθμισεις και με drag στις πλευρες μεγαλωμα της ενεργης οθονης. Χρησιμοποιω dvd version. Απο οτι διαβασα απο ψηφιακες βιβλιοθηκες το παιχνιδι τρεχει σε win 10. Εκει π.χ. το steam μπορει να εχει φροντισει για την συμβατοτητα. Αλλα παλι παμπαλαια παιχνιδια, οπως AoE, Warcraft 2, που εχω δοκιμασει τρεχουν μια χαρα. Καποιοι λενε οτι καποιες συνγρονης τεχνολογιας καρτες γραφικων δεν ειναι συμβατες με παλαιοτερο software.
Eχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Να υποθέσω compatibility mode εχεις δοκιμάσει ε;
 

Chris2756

Νεοφερμένος

Ο Chris2756 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Nαι για 7 και ΧΡ κι ενα σωρο αλλες πατεντες, απο περιεργεια περισσοτερο, γιατι εχω και 2ο PC με win7 και παιζω εκει. Απλα απο οτι ειδα, οχι οτι εχει καλυτερα γραφικα, αυτα ειναι στανταρ, αλλα στην καινουργια μου οθονη εχω μεγαλητερη εικονα και πιο ομορφα χρωματα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top