Γυμνισμός - Topless

Γυμνισμός - Topless
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Θα έκανα topless, αλλά όχι γυμνισμό.

    Ψήφοι: 9 16.1%
  • Έχω κάνει topless, αλλά όχι γυμνισμό και δεν θα ήθελα να κάνω.

    Ψήφοι: 4 7.1%
  • Έχω κάνει και topless και γυμνισμό.

    Ψήφοι: 6 10.7%
  • Δεν θα έκανα τίποτα από τα δύο.

    Ψήφοι: 18 32.1%
  • Προτιμώ να κάνω γυμνισμό όπου μπορώ.

    Ψήφοι: 15 26.8%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 5 8.9%

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Oικογένεια? Πας καλά? Προτιμώ να τσιτσιδωθώ στην Πατησίων παρά να με δουν οι συγγενείς μου.
Στο θέμα, τα έχω πετάξει αρκετές φορές σε παραλίες που έχουν κυρίως ξένους (δεν παρεξηγούν αυτοί, ούτε παίρνουν μάτι) αλλά είναι σπαστικό που μετά θέλω φίκι φίκι και ο boyfriend θέλει απλά να λιαστεί. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μόνο Topless αλλά μόνιμα ποτέ μπλούζα το καλοκαίρι στην παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
....τον γυμνισμό τον αντιλαμβάνομαι πλέον περισσότερο ως άμεση επαφή με το νερό και την φύση γενικά και αποτελεί για μένα πλέον πηγή ατελείωτης χαλάρωσης και ευχαρίστησης....
Με το γυμνισμό νοιώθεις πολύ πιο ελεύθερος. Γίνεσαι ένα με τη φύση και απολαμβάνεις τέλεια τη θάλασσα και τον ήλιο. Οι γονείς μου ήταν (και μάλλον έιναι ακόμα) γυμνιστές από νέοι, από τότε που (δεκαετία 1980) ο γυμνισμός ηταν μόδα (που δυστυχώς πέρασε), και συνέχισαν. Από "μηδέν" χρονών τους ακολουθούσα, μέχρι και το γυμνάσιο. Έμαθα να μη ντρέπομαι για το σώμα μου και για το σώμα των άλλων. Βίωσα ότι ο γυμνισμός δεν είναι "πονηρός", αλλά ελευθερία. Κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία το "όμορφο" ή το "άσκημο" που θα βλέπεις, αλλά το να νοιώθεις ότι είσαι και συ μέρος της φύσης χωρίς εμπόδια. Μεγαλώνοντας, επιδιώκω να κάνω μπάνιο γυμνός όσο πιο πολύ μπορώ. Η κοπέλα μου και η παρέα μου έχουν τις ίδιες μαζί μου απόψεις. Υπάρχουν (ακόμα) παραλίες για γυμνιστές, υπάρχουν οι ερημικές (δύσβατες) ακρογιαλιές και η βάρκα βοηθάει πολύ. Πιστεύω ότι αυτοί που είναι αρνητικοί στο γυμνισμό, απλά δεν τον έχουν ζήσει.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Flumen

Νεοφερμένος

Η Flumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Καλοκαιρινό το θέμα, αλλά έχει ενδιαφέρον και το ...χειμώνα. Η ερώτηση είναι απλή: Κάνετε γυμνισμό?

Αν ναι, κάνετε τακτικά ή περιστασιακά; Ποιες είναι οι αγαπημένες σας παραλίες ανά την Ελλάδα; Για ποιο λόγο σας αρέσει;

Αν όχι, γιατί; Τι δεν σας αρέσει? Κάτω από ποιες συνθήκες θα κάνατε;

Εγώ κάνω γυμνισμό αρκετά χρόνια, αν και είχα διακόψει κάποια στιγμή για μεγάλο διάστημα, ξανάρχισα το 2003 και κάνω μέχρι σήμερα. Αγαπημένες παραλίες μου για γυμνισμό είναι ο η Σούγια, ο Δισκός και ο Τράφουλας στην Κρήτη, η Ιταλίδα και το Πορί στο μικρό Κουφονήσι και η κεντρική παραλία του μεγάλου Κουφονησιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν εχω κανει ποτε προσωπικα γιατι δεν μου χει δωθει η ευκαιρια αλλα επειδη γενικωτερα η ζωη ειναι συνολο εμπειριων θα ηθελα να κανω για να δω πως ειναι... Πρεπει να ναι παντως υπερτατη αυτη η αισθηση της απολυτης ελευθεριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι ωραία η αίσθηση της σωματικής ελευθερίας, όταν είσαι γυμνός ειδικά όταν κολυμπάς γυμνός. :redface:

Θεωρώ ότι κάποιος που επιδιώκει να κάνει γυμνισμό δεν το κάνει με στόχο να "πάρει μάτι" άλλους ή/και άλλες στην παραλία. Νομίζω ότι είναι το τελευταίο που τον απασχολεί. Η όλη φάση είσαι εσωτερική. Το κάνεις για σένα. Η αίσθηση είναι μοναδική! Εξάλλου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι "ενοχοποιημένο" το γυμνό ανθρώπινο σώμα. Ο καθένας μας έχει στο σώμα του κάτι που δεν έχει όλος ο κόσμος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Πραγματικά η αίσθηση είναι το κάτι άλλο. Λούζεσαι στον ήλιο με όλο σου το κορμί, μπαίνεις στο νερό και νοιώθεις αυτήν την απίστευτη αίσθηση... δεν περιγράφεται, πραγματικά. Το πρόβλημα μετά είναι όταν πρέπει να κάνεις μπάνιο με το μαγιό. Πραγματικά, ξενερώνεις απίστευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κάνω topless, γυμνισμό κανονικά δεν έχω κάνει
Θα ήθελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θα σε βοηθησει και στην εμφανιση, ξερεις ποσο ξενρωτικο ειναι να βλεπεις ασπρες ζωνες στην πλατη, το βυζι λευκο και το σωμα μαυρισμενο? Και στις πατουσες το ιδιο απ τα πεδιλα μερικες φορες, αλλα ειδικα οι ζωνες στο στηθος ειναι πολυ απωθητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
....Ενώ οι βλαβερές επιπτώσεις του ήλιου σε τόσο ευαίσθητο δέρμα είναι πολύ ελκυστικές ...Το τόπλες (και γενικά ο γυμνισμός) δεν πρέπει να σχετίζεται με την "αισθητική" και την ομοιομορφία στο μαύρισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πιστευεις οτι ο ηλιος εμποδιζεται απ το μαγιο να φτασει στο βυζι? Ειναι τερμα αντιαισθητικο ενα ωραιο μαυρισμενο σωμα με λευκες ταινιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
....οι βλαβερές επιπτώσεις του ήλιου σε τόσο ευαίσθητο δέρμα...
Οι κίνδυνοι από την υπεριώδη ακτινοβολία του ήλιου είναι υπαρκτοί. Η διαφορά με ή χωρίς μαγιό είναι μικρή. Σε όλες τις περιπτώσεις οι προφυλάξεις είναι απαραίτητες. Όχι πολλή ώρα στον ήλιο, πάντα ομπρέλα, συχνές βουτιές και φυσικά αντηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας. Ειδικά για το γυναικείο στήθος που έχει ιδιαίτερη ευαισθησία, υπάρχουν ειδικές πιο ισχυρές αντηλιακές κρέμες.
Ειναι τερμα αντιαισθητικο ενα ωραιο μαυρισμενο σωμα με λευκες ταινιες.
Είναι θέμα γούστου και αυτό. Για κάποιους οι λευκές γραμμές μπορεί να είναι έξτρα ερεθιστικές. Ίσως να αισθάνονται ότι έχουν στη διάθεσή τους περιοχές τις οποίες ούτε ο ήλιος δεν μπόρεσε να δει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Γενικά και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου να μοιάζει η άλλη σαν ζέβρα με 2 διαφορετικα χρώματα ειδικά στα ευαίσθητα σημεία. Για αυτο και ειμαι υπέρ του γυμνισμού - καλά εντάξει δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος αλλά και αυτό είναι μια δικαιολογία . :P Αλλά γούστα είναι αυτά όπως είπε παραπάνω ο Δίας.


Πολύ sexy η παραπάνω . . .
. . . not!
Είναι θέμα γούστου και αυτό. Για κάποιους οι λευκές γραμμές μπορεί να είναι έξτρα ερεθιστικές. Ίσως να αισθάνονται ότι έχουν στη διάθεσή τους περιοχές τις οποίες ούτε ο ήλιος δεν μπόρεσε να δει.
σωστά Δία! απλά να υπενθυμίσω ότι ο ήλιος είναι μέχρι τις 7-8 . Το βράδυ τις περιοχές αυτές μόνο ο ήλιος δεν τις έχει δει :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει γυμνισμό γιατί δεν έτυχε.
Αλλά αν βρεθώ κάποια στιγμή σε παραλία γυμνιστών, δε θα είχα πρόβλημα!
Και μακάρι να μπορούσαμε όσες θέλουμε να κυκλοφορούμε topless στις παραλίες, χωρίς να τραβάμε όλα τα βλέμματα και χωρίς οι γύρω μας να "σοκάρονται" βλέποντας γυναικείες ρώγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Και μακάρι να μπορούσαμε όσες θέλουμε να κυκλοφορούμε topless στις παραλίες, χωρίς να τραβάμε όλα τα βλέμματα και χωρίς οι γύρω μας να "σοκάρονται" βλέποντας γυναικείες ρώγες.
Όταν θα περάσεις από τη θεωρία στην πράξη του γυμνισμού, θα σου φαίνεται αστείο αυτό που έγραψες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanyT99

Νεοφερμένος

Η DanyT99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λόγω ηλικίας δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία, αλλά θα ήθελα πολύ στο μέλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το χω κάνει. Εντάξει δεν μου λέει κάτι.
Η αίσθηση του νερού είναι πολύ ωραία, αλλά οκ. Και ποτέ να μην το ξανάκανα δεν θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και ήθελα να ανοίξω θέμα γιατί νόμιζα ότι ΔΕΝ υπήρχε σχετικά με το Γυμνισμό, όπως έχω τονίζει και σε άλλο post, ο γυμνισμός είναι θέμα αντίληψης της ζωής, της καθημερινότητας και της ελευθερίας. Το ζήτημα είναι ότι αν κάποιος κάνει γυμνισμό για να πάρει μάτι, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, πονηρού σκοπού, καλό είναι να μη το κάνει. Στο γυμνισμό υπάρχουν κανόνες. Δυστυχώς, οι περισσότεροι άνθρωποι πάνε σε μια παραλία γυμνιστών, για το λόγο που προανέφερα και όχι επειδή τους αρέσει.

Από εκεί και πέρα, είναι ο καθένας πως έχει μεγαλώσει. Προσωπικά, δεν πήρα πίεση από το σπίτι μου, γι αυτό ειμαι και απελευθερωμένος στη ζωή μου. Το να κάνω γυμνισμό, στο σπίτι μου, και στα μέρη που ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ, με κάνει να νιώθω άνετα, απελευθερώνεται και καθαρίζει το μυαλό μου και αισθάνομαι μια ηρεμία και γαλήνη. Με κάνει να ξεχνάω τη τοξικότητα της καθημερινότητας από διαφόρους ανθρώπους στη δουλειά μου, από το κομπλεξισμό και τη συντηρητικότητα μερικών ανθρώπων, που αναγκαστικά λόγω δουλειάς ή σπουδών τους έχω στο κεφάλι μου.

Είμαστε περίεργη χώρα, και "φοβόμαστε να κάνουμε πράγματα" που μας ευχαριστούν. Ένα από αυτά είναι και ο γυμνισμός. Γιατί τι θα πει ο γείτονας, τι θα πουν οι γονείς, τι θα πουν οι φίλοι. Γιατί να πρέπει να απολογηθεί κάποιος για όλα αυτά, και να μην είναι περήφανος για το σώμα του και τις αντιλήψεις του. Το συμπέρασμα είναι ότι είμαστε μια χώρα που είμαστε έτη φωτός πίσω, και ένα από αυτά είναι ο ΓΥΜΝΙΣΜΟΣ που στο Εξωτερικό, είναι κάτι συνηθές φαινόμενο. Εξού, και οι τουρίστες-στριες που έρχονται από άλλα μέρη το καλοκαίρι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο φόβος προέρχεται από την σεξοποίηση του ανθρώπινου σώματος μέσα από τη μόνιμη σαχλαμάρα, την τηλεόραση και φυσικά την απουσία λογικής αποδοχής. Δεν μεγαλώνουν οι Έλληνες με αξίες που να δέχονται το σώμα τους, το σώμα του άλλου γι' αυτό και πολλοί άνθρωποι έχουν ανασφάλειες (βλ. κοπέλες με την κυτταρίτιδα, άντρες που ενδεχόμενα είναι μπουτιάδες τριχωτοί κτλ). Για κάποιο λόγο η "κοινωνία" δεν το δέχτηκε ως κομμάτι του εαυτού της. Η θρησκεία συνέβαλλε σ' αυτό και φυσικά τα ΜΜΕ που ποτέ δεν αναφέρθηκαν σ' αυτό το θέμα.

Στην Ελλάδα είμαστε νομίζω λίγο των άκρων και ακραίων απόψεων: ή είσαι ετερόφυλος ή τα άλλα περί γυμνισμού σε καθιστούν ομοφυλόφιλο. Γιατί απλά τον γυμνισμό τον αντιμετωπίζουν με σεξουαλική διάθεση και όχι με ψυχολογική ευχάριστη διαδικασία όπου απολαμβάνεις τη σωματική ελευθερία. .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top