Μια σχέση που τελειώνει είναι μία αποτυχημένη σχέση;

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς έγκειται η επιτυχία μίας σχέσης και πώς εκλογικεύετε το γεγονός ότι οι άνθρωποι έρχονται και παρέρχονται και οι σχέσεις μαζί τους έχουν ημερομηνία λήξης; Το τέλος -όποιοι κι αν ήταν οι λόγοι- ακυρώνει τις όμορφες στιγμές; Ανατρέχετε ποτέ σε αυτές τις στιγμές για να πάρετε δύναμη ή η πίκρα του χωρισμού υπονομεύει τα πάντα; Ας ξεκινήσουμε λοιπόν μία συζήτηση γύρω από αυτό το ζήτημα, προσωπικές ιστορίες πάντοτε καλοδεχούμενες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πες με ξεροκέφαλη, αλλά από την προηγούμενη σχέση μου στο μυαλό μου έχω σβ'ησει (πραγματικά) όλες τις καλές στιγμές, διότι συνειδητοποίησα ορισμένα πράγματα που ευθύς αμέσως τις αναίρεσαν με τον πιο άσχημο τρόπο.

Είναι φυσιολογικό να τελειώνουν ορισμένες σχέσεις, αρκεί να μην δημιουργούμε στερεότυπα στο μυαλό μας για το πώς και γιατί τελείωσαν, μιας και μιλάμε για συνδυασμό πολλών παραγόντων τις περισσότερες φορές.. Η προηγούμενη σχέση μου είχε ημερομηνία λήξης και το ήξερα πολύ καλά. Την τελείωσα, αντιμετώπισα έναν τελείως διαφορετικό άνθρωπο μετά, έμαθα ορισμένα πράγματα που είχαν γίνει εις βάρος μου και κράτησα πικρία και μίσος για αρκετό καιρό, υπονομεύοντας τον ίδιο μου τον εαυτό.. Γι'αυτό μετανιώνω, για τις πράξεις μου μετά τον χωρισμό, για την αντιμετώπιση του όλου θέματος, όχι για το γεγονός ότι χώρισα. Έκοψα ένα κομμάτι του εαυτού μου πριν αρχίσει να αποσυντίθεται. Ευτυχώς με την παροδο 4 μηνών το θέμα στο μυαλό μου είχε ξεθωριάσει εντελώς:)

Επιτυχώς έχω "μηδενίσει" στο μυαλό μου την προηγούμενη 2,5 ετών σχέση μου και αυτό με βοήθησε πολύ.
Μία σχέση που τελειώνει από την πλευρά του ενός, αναγκαστικά τελειώνει και για τον άλλο, και θα ελπίζει μάταια κατ'εμέ. Μία σχέση που τελείωσε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ήταν κακή, από τη στιγμή που δεν πληγώθηκε κανείς σε σημείο που να θέλει να σβήσει οριστικά τον/την εκάστοτε σύντροφο από μυαλό και από κοινωνικές επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει σχέση που δεν θα τελειώσει πότε έστω και λόγου θανάτου;

Ίσως μάλιστα ο θάνατος να είναι ο πιο εύκολος χωρισμός, αφού δεν υπάρχουν συγκρούσεις μεταξύ του ζευγαριού όποτε μακροπρόθεσμα όλοι (σχεδόν :P) είναι happy. Anyway θεωρώ ότι μια σχέση που τελειώνει δεν είναι αναγκαστικά αποτυχημένη. Ωστόσο θεωρώ ότι μια επιτυχημένη ερωτική σχέση έχει και όμορφη μεταβίβαση σε άλλου τύπου σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς έγκειται η επιτυχία μίας σχέσης και πώς εκλογικεύετε το γεγονός ότι οι άνθρωποι έρχονται και παρέρχονται και οι σχέσεις μαζί τους έχουν ημερομηνία λήξης; Το τέλος -όποιοι κι αν ήταν οι λόγοι- ακυρώνει τις όμορφες στιγμές; Ανατρέχετε ποτέ σε αυτές τις στιγμές για να πάρετε δύναμη ή η πίκρα του χωρισμού υπονομεύει τα πάντα; Ας ξεκινήσουμε λοιπόν μία συζήτηση γύρω από αυτό το ζήτημα, προσωπικές ιστορίες πάντοτε καλοδεχούμενες :)


Η επιτυχία μιας σχέσης για μένα έγκειται στο ότι στον απολογισμό αυτής, συνειδητοποιείς ότι τα θετικά ήταν περισσότερα από τα αρνητικά και ότι τελικά μέσα από αυτή τη σχέση, ότι και να ήταν, εξελίχθηκες προς κάτι καλύτερο.
Το τέλος δεν πρέπει να ακυρώνει τις όμορφες στιγμές. Αυτό που ακυρώνει τις όμορφες στιγμές είναι η "κακοποίηση" της προσωπικότητάς μας μέσα σε μια σχέση.Το τέλος όχι.Τι θέλω να πω... αν μια σχέση σε γενικές γραμμές ήταν καλή, το τέλος, έστω και μακροπρόθεσμα, δεν θα αλλάξει αυτό που νοιώθαμε. Αν όμως σε μια σχέση υποφέραμε, τότε το μόνο που θα θυμόμαστε θα είναι αυτό. Συνεπώς δεν είναι θέμα τέλους. Ή έτσι νομίζω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αποτυχημένη είναι μια σχέση όταν έχει τελειώσει αλλά παρ' όλα αυτά συνεχίζεται.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι άνθρωποι σκεφτόμαστε το χρόνο γραμικά και πάνω του προβάλουμε κάθε εμπειρία μας με γραμικό τρόπο...

Παρ' όλ' αυτά, νιώθω πως οι σχέσεις δημιουργούν κύκλικές τροχιές που κάποια στιγμή κλείνουν ορίζοντας έναν πλήρη κύκλο και περνάμε σε επόμενη φάση ζωής και σε επόμενο κύκλο. Όταν μια σχέση ολοκληρώσει αρμονικά τον κύκλο της, όταν φτάσει στο φυσικό της τέλος, στην πνευματική και πρακτική τελείωσή της, οι αναμνήσεις που αφήνει πίσω της είναι το ίδιο αρμονικές με τη σχέση και σε καμία περίπτωση δε μπορούν να χαρακτηριστούν αποτυχημένες. Γίνονται κομμάτι της εξέλιξής μας.

Ίσως χρειάζεται να περάσει λίγος χρόνος, πριν αξιολογηθεί η σχέση που τελείωσε. Να αποστασιοποιηθεί το άτομο από τις καταστάσεις, ευχάριστες και δυσάρεστες, για να νιώσει τις ευεργετικές προεκτάσεις της εμπειρίας.

Το παν είναι να μην αφήνουμε εκκρεμότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
δεν πιστεύω ότι μια σχέση που τελειώνει είναι και μια αποτυχημένη σχέση.. υπάρχουν και καλές στιγμές σε μια σχέση οι οποίες θα μείνουν στον καθένα σαν ςραίες αναμνήσεις.. δεν έχει σημασία για ποιον λόγο τελείωσε η σχέση αλλά από τη στιγμή που τελείωσε κρατάς τις αναμνήσεις και τις εμπειρίες και συνεχίζεις. αποτυχημένη σχέση θα λεγα ότι είναι η σχέση στην οποία ο ένας από τους δυο δεν είναι σε αυτή τη σχέση και θέλει να φύγει αλλά δεν έχει κουράγιο και φοβάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αποτυχημένη είναι μια σχέση όταν έχει τελειώσει αλλά παρ' όλα αυτά συνεχίζεται.-
Γενίκευση.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η περίπτωση της σχέσης που τελειώνει βεβιασμένα εκ εξωτερικών δυνάμεων και είναι απλώς εκείνες οι σπασμωδικές αντιδράσεις στην επικείμενη διάλυσή της που την κάνουν να σπαρταράει για λίγο ακόμα μετά τον αποκεφαλισμό. Αυτό δε σημαίνει κατ'ανάγκην αποτυχία. Ούτε καν παραίτηση ή συμβιβασμό, ενίοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θεωρώ ότι μια σχέση που τελειώνει είναι μια αποτυχημένη σχέση για να επαναλάβω τον τίτλο αλλά αυτή τη φορά σε κατάφαση :P
Από την στιγμή που τελείωσε πάει να πει ότι κάτι κακό είχε και δε μπόρεσε να αντέξει. Δηλαδή να λέμε ότι τελείωσε αλλά περάσαμε καλά τι νόημα έχει; Περνούσαμε καλά και μόνοι μας. Ούτε μου αρέσει η άποψη ότι πήρα το τάδε από αυτή την σχέση , έμαθα αυτό , έγινα δυνατότερος κλπ Τι νόημα είχαν όλα αυτά; Προτιμώ μια σχέση που δεν θα τελειώσει για να θυμάται μερικές ωραίες στιγμές αλλά θα κρατήσει στο χρόνο και θα έχει τις ωραίες στιγμές του παρόντος. Όλα τα άλλα εμένα μου φαίνονται δικαιολογίες για να μην πούμε ότι στεναχωρηθήκαμε, απογοητευτήκαμε κλπ. Γιατί μου φαίνεται λογικό αν υπήρχαν ωραίες στιγμές σε μια σχέση με το τέλος της να υπάρχει μια απογοήτευση που χάνονται πια.
Συνεπώς ανακεφαλαιώνοντας πας σχέση τελειωμένη σχέση αποτυχημένη :)
Πιστεύω ότι τα επιχειρήματα και ο λόγος μου ήταν πολύ δυνατός για να σας πείσω όλους. Μπορείτε από του παρόντος να συμφωνείτε μαζί μου.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδή να λέμε ότι τελείωσε αλλά περάσαμε καλά τι νόημα έχει; Περνούσαμε καλά και μόνοι μας. Ούτε μου αρέσει η άποψη ότι πήρα το τάδε από αυτή την σχέση , έμαθα αυτό , έγινα δυνατότερος κλπ Τι νόημα είχαν όλα αυτά;

το νόημα το έχει ήδη διατυπώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (ούτε εγώ δε θα το έγραφα τόσο καλά :P:P) η Isiliel στο παρακάτω ποστ
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να δεις το νόημα, διάβασε προσεκτικά το παρακάτω ποστ :)
(το bold δική μου προσθήκη)


Οι άνθρωποι σκεφτόμαστε το χρόνο γραμικά και πάνω του προβάλουμε κάθε εμπειρία μας με γραμικό τρόπο...

Παρ' όλ' αυτά, νιώθω πως οι σχέσεις δημιουργούν κύκλικές τροχιές που κάποια στιγμή κλείνουν ορίζοντας έναν πλήρη κύκλο και περνάμε σε επόμενη φάση ζωής και σε επόμενο κύκλο. Όταν μια σχέση ολοκληρώσει αρμονικά τον κύκλο της, όταν φτάσει στο φυσικό της τέλος, στην πνευματική και πρακτική τελείωσή της, οι αναμνήσεις που αφήνει πίσω της είναι το ίδιο αρμονικές με τη σχέση και σε καμία περίπτωση δε μπορούν να χαρακτηριστούν αποτυχημένες. Γίνονται κομμάτι της εξέλιξής μας.

Ίσως χρειάζεται να περάσει λίγος χρόνος, πριν αξιολογηθεί η σχέση που τελείωσε. Να αποστασιοποιηθεί το άτομο από τις καταστάσεις, ευχάριστες και δυσάρεστες, για να νιώσει τις ευεργετικές προεκτάσεις της εμπειρίας.

Το παν είναι να μην αφήνουμε εκκρεμότητες...


εν κατακλείδι Absent Minded...
είμαστε οι εμπειρίες του παρελθόντος μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δε ξέρω πολύ φιλοσοφικά μου ακούγονται αυτά. Πες μου και άλλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε τι να σου πει; Αν δεν είχες ζήσει όσα έζησες, δεν θα ήσουν αυτό που έγινες. Και αν δεν είχες όσες εμπειρίες είχες, δεν θα μπορούσες να εκτιμήσεις αυτά για τα οποία μόχθησες. Απλά: αν δεν βρέξει, δεν μπορείς να εκτιμήσεις τον ήλιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έτσι το καταλαβαίνω! Σας παρακαλώ να χρησιμοποιήτε παραδείγματα και παραδοχές για να καταλαβαίνουμε και εμείς τα περιορισμένης.
Άρα λοιπόν κάθε σχέση ακόμη και αν τελειώσει έχει κάτι να προσφέρει. Έχεις πάρει κάτι από αυτή ξέρεις περισσότερα για το μέλλον.
Σύμφωνοι αλλά ναι μεν δε μπορούμε να πούμε ότι όλες οι τελειωμένες σχέσεις είναι και αποτυχημένες όμως υπάρχουν και αυτές που ήταν πραγματικά αποτυχημένες, δε προσέφεραν τπτ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν με επηρέασε το τέλος, ήμουν εσωτερικά ελευθερη και αληθινή, χωρίς να σκέφτομαι το παρελθον. Ξεκίνησε με μυστήριο, αγάπη, ανανέωση, και όταν άρχισε να παρεκκλίνει ήρθε το τέλος. Οι σχέσεις έχουν ημερομηνία λήξης, αν στοχεύουν σε σκοπιμότητες...εξαρτάται πάντα και από το χαρακτήρα του καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μια σχέση που τελειώνει είναι μία αποτυχημένη σχέση

...Μόνο αν τελειώνει σε γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υπάρχουν και αυτές που ήταν πραγματικά αποτυχημένες, δε προσέφεραν τπτ κλπ.

δεν υπάρχει αυτό
στην χειρότερη περίπτωση, "έμαθες" ότι είχες κάνει λάθος επιλογή ορμώμενος από... (... = ότι ήταν αυτό που σε έλκυσε κοντά σε ένα άτομο που δεν μπορούσατε να κάνετε μαζί χωριό)
Αν δεν "έμαθες" θα πέφτεις συνεχώς πάνω σε τέτοια άτομα ώσπου να "μάθεις" :P
Πάντα κάτι υπάρχει, πάντα κάτι παίρνεις, ακόμα κι αυτό δεν είναι ορατό σε σένα εκείνη τη στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
δεν θεωρω οτι μια σχεση οταν τελειωνει ειναι οπωσδηποτε αποτυχημενη...οσο καιρο εισαι με καποιον μαθαινεις παρα πολλα πραγματα, συνειδητοποιεις πολλα πραγματα και οταν ειναι να τελειωσει η σχεση αυτη κρατας οτι ειναι να κρατησεις και προχωρας... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Σε καμμια περιπτωση μια σχεση δεν μπορει να θεωρηθη αποτυχημενη αν πρωτα δεν δοκιμαστη σε βαθοs χρονου. Ζωνταs ομωs στον αιωνα τηs ταχυτηταs οι περισσοτεροι απο εμαs δεν εχουμε το χρονο να το πω να ψαξουμε απο κοινου τα βαθητερα αιτια τηs κρισηs που δημιουργουνται μεσα σε μια σχεση και να τα διορθωσουμε, αντιθετωs τιs περισσοτερεs φορεs επιλεγουμε την ευκολη λυση τηs διαλυση τηs χωριs καν να μπουμε στην διαδικασια να δουλεψουμε σοβαρα πανω στην παραπαιουσα σχεση μαs και να διορθωσουμε τα κακοs κειμενα τηs οπου μεσα απο αμοιβαιεs εξηγησειs θα μπορουσαμε ισωs περισσοτερο πιο ευκολα απο οτι φανταζομασταν να πετυχουμε την ανανεωση τηs με το ετερον μαs ιμηση.Ακομα και παλι αν δεν εχουμε πετυχη τιποτα τουλαχιστον θα εχουμε προσπαθηση και δεν θα μαs εχει μεινη καμμια απολυτωs αμφιβολια για τη πραγματικη αποτυχια αυτηs τηs σχεσηs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dupakos

Νεοφερμένος

Ο dupakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πολυ θεωρια επεσε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top