Η πρώτη μου δουλειά!

Petros-8

Νεοφερμένος

Ο Petros-8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οπως εγραψα και στον τιτλο του θεματος ειναι η πρωτη μου δουλεια (Εχω ξαναδουλεψει αρκετες φορες αλλα ο εργοδοτης ηταν παντα συγγενεις...) Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα αναγκη απο λευτα η απο δουλεια γιατη πολλοι συγγενεις μου ειχαν διαφορες επιχειρησης και ετσι δουλευα σε αυτες, Πλεον δεν μπορω να δουλευω για χαρτζιλικι και θελω να δουλεψω "κανονικα" για να εχω καποια δικα μου χρηματα... Οποτε εχω κλησει μια δουλεια σε καφετερεια (σερβιτορος) αλλα εχω "Πανικοβληθει" γιατη πρωτα απολλα δεν εχω και την καλητερη σχεση με τον δισκο, Αγχωνομαι για το πως θα μαθω την δουλεια, Πρεπει να γνωριστω με τους υπολοιπους υπαλληλους (Αυτο με αγχωνει επηδει αρκετες φορες μου εχουν πει οτι δειχνω λιγο αντιπαθητικος σαν χαρακτηρας μεχρι να τους γνωρισω και να μπορεσω να ανοιχτω, Μετα εχουν την καλητερη γνωμη για μενα.. Ειμαι και αρκετα ντροπαλος η αληθεια ειναι) Τελως παντων αγχωνομαι και με το πως θα ειναι ο εργοδοτης μου γιατη εχω ακουσει τρελες ιστοριες για την σχεση εργοδοτη-υπαλληλου.. Θελω να μου πειτε την γνωμη σας απο δικες σας προσωπικες εμπειριες για το αν ωντος πρεπει να αγχωνομαι και τι ακριβως να κανω για να μην φενομαι τοσο "Αντιπαθητικος" .. Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μπορει να μην εχω εμεπειρια αλλα θα σου δωσω συμβουλες.
Προσπαθησε να διχνεις ποιο κοινωνικος.
Επισης αν εισαι σε μικρη πολη και δεν εισαι ξερω εγω αθηνα μαθε μερικους πελατες και μαντευε μια στο τοσο τι καφε θα σε ζητησουν οπως γινεται και σε μενα.
Ομως εδω ειμαστε κομοπολη για αυτο για σενα δεν ξερω αν εισαι επαρχια η πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petros-8

Νεοφερμένος

Ο Petros-8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξερω οτι πρεπει να ειμαι πιο κοινωνικος δεν ειναι αυτο το θεμα μου απλα η αληθεια ειναι αμα δεν γνωριζω καποιον ειμαι αρκετα κλειστος αυτο.. τελος παντων ευχαριστω για το ενδιαφερον περιμενω και αλλους για βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αρχικά και κυρίως χαλάρωσε.
Μη ζητάς τρελές συμβουλές μέσω εμπειριών γιατί η κάθε δουλειά, το κάθε αφεντικό/εργοδότης, οι κάθε συνάδελφοι ... είναι διαφορετικά.
1. Μη προσπαθείς με τόσο άγχος που χεις και με καπάκι την ντροπαλότητα να δείχνεις πιο κοινωνικός που προτείνει πάνω το παιδί γτ πιθανόν μόνο χαζό θα σε κάνει να φανείς και κινδυνεύεις να αγγίξεις και την υπερβολή κάτι που θα είναι αρνητικό και βαρετό και συνεπώς άκυρο. Δεν το θες. Ο εαυτός σου να σαι.
2. Μην μαντεύεις τι καφέ πίνει ο άλλος γτ θα φανείς μαλάκας και σαν πελάτης του καφέ που είμαι πιστεύω θα σαι και τέρμα εκνευριστικός αν το τολμήσεις.
Γενικά μη κάνεις τον χαζό. Είσαι ντροπαλός τιμή σου και καμάρι σου. Την ντροπαλότητά σου φέρε την υπέρ σου ώστε να σαι σοβαρός και υπάκουος. Τα αυτιά σου και τα μάτια σου πρέπει να είναι διάπλατα συνεχώς κάτι που αρχικά θα σε κάνει πτώμα όρθιο. Μη γίνεις στην αρχή πολύ ο μάλακας. Να ακούς και και να ακολουθάς αλλά με όρια και σοβαρότητα. Πάρα την ντροπαλή πλευρά εκεί που πρέπει να σαι σωστός άντρας είναι στους πελάτες όπου και πρέπει να τους δίνεις και από ένα χαμόγελο.
Απέφυγε κάθε είδους γκριμάτσας που μπορεί να υπάρχει πάνω σου γιατί όλα φαίνονται και πίστεψέ με δεν αρέσει σε κανέναν πελάτη ακόμη κι αν ήσουν κρεοπώλης.
Από πελάτη θα δέχεσαι υποθετικά και σχετικά τα πάντα εκτός από το γεγονός της προσβολής. Τις καύλες του πάντα.
Ποτέ μη δώσεις πολλές πολλές πολλές ψεύτικες εντυπώσεις με τα όσα θαυμαστά πράγματα μπορείς να εκτελέσεις γτ οι απαιτήσεις που θα χτιστούν για σένα θα είναι ανάλογες των ψεύτικων τιτανομέγιστων ικανοτήτων που θα θες να δείχνεις πως έχεις κι όμως δεν θα μπορείς να φτάσεις οπότε με απλά λόγια, να ξέρεις για τι είσαι ικανός και τι όχι και σαν αρχικό ψάρι στη δουλειά να τα παραδέχεσαι. Κάνω αυτό και μπορώ αυτό, αυτό δεν το ξέρω δεν το μπορώ. Εκτιμάται το ξέρω και δεν ξέρω. Απλά πρόσεχε μην είσαι συνεχώς δε ξέρω. Αν γενικά δεν ξέρεις και πολλά η φράση κλειδί είναι ''δεν ξέρω αλλά προσπαθώ ή θα προσπαθήσω''.
Αυτά για την ώρα.
Ηρέμησε και δες τα όλα χαλάρα.

Όσο με τους συναδέλφους σου η συνταγή είναι, είμαι ευγενικός και απόμακρος. Κράτα τα όρια. Σπάνια γίνονται φιλίες σε δουλειές και σε δουλειά δεν πας για να κάνεις φίλους. Δεν μιλάς σε κανέναν για κανέναν άλλον γτ πριν πας εσύ εκεί δεν ξέρεις τι έχει παιχτεί με όλους. Η σχέση σου είναι φιλική και ουδέτερη και όσα σου λένε τα κρατάς για δική σου επεξεργασία και δεν πέφτεις σε παγίδες.

Και να ξέρεις, να χαίρεσαι που είσαι κλειστός. Οι πιο φοβεροί άνθρωποι και αυτοί που αντέχουν σε πολλά είδοι δουλειών είναι αυτοί που αποκαλούμε κλειστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Petros-8

Νεοφερμένος

Ο Petros-8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολυ ωραια αυτα που εγραψες ευχαριστω και για τις συμβουλες θα προσπαθησω να κανω το καλητερο! Το θεμα ειναι οτι επειδη ειμαι αρκετα κλειστος σαν χαρακτηρας παρεξηγουμε απο πολλους... Επισης οταν λες να ειμαι "Ευγενικος και απομακρος" τι εννοεις με το απομακρος? :) Ευχαριστω και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
μου εχουν πει οτι δειχνω λιγο αντιπαθητικος σαν χαρακτηρας μεχρι να τους γνωρισω και να μπορεσω να ανοιχτω, Μετα εχουν την καλητερη γνωμη για μενα..

Απαντω επειδη μοιαζουμε λιγο σε αυτο :P . Η γνωμη μου ειναι τις πρωτες μερες να εισαι ''καθως πρεπει'',δηλαδη τυπικος με τις υποχρεωσεις σου και να κοιταξεις να μαθεις την δουλεια σου.Τους συναδελφους σου θα τους γνωρισεις με τον καιρο οποτε μην αγχωνεσαι και πολυ για την 1η εντυπωση.Καλυτερα να σε θεωρησουν ντροπαλο και σχολαστικό παρά αντιπαθητικό οπως λες.Σιγα-σιγα θα ανοιγεσαι στους συναδελφους και (λογικα) θα αποκτησετε φιλικες σχεσεις εκτος απο επαγγελματικες.Οσον αφορα το αφεντικο,εκει πιστευω οτι πρεπει να εισαι 100% τυπικος γιατι αυτο εκτιμουν τα αφεντικα και λιγοι θελουν τους υφισταμενους τους για φιλους τους.Οποτε,εκτος και αν εχεις πεσει σε περιπτωση,να φερεσαι καθαρα επαγγελματικα οταν ειναι το αφεντικο/ιδιοκτητης μπροστα.

Για το επαγγελμα του σερβιτορου 2 πραγματα θα σου πω:
1) Να εισαι παντα ευγενικος ακομα και αν εισαι σε χαλια μερα.Καποιες φορες οι πελατες θα σου σπανε τα νευρα αλλα αμα μπλεξεις σε διαμαχη με πελατη 99% θα σε απολυσουν αμεσως.
2)Αμα δεις καποια άτομα ή μια παρεα να έρχονται συχνά,γνωρισέ τους(διακριτικά).Μόνο καλό θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Petros-8

Νεοφερμένος

Ο Petros-8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε μου σκεφτομαι αυτα που μου εγραψες κ θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω μακαρι να πανε ολα καλα :)! Περιμενω κιαλλες γνωμες-συμβουλες παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top