Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το ελληνικο κρατος ειναι τοσο βλαμμενο σε αυτο το θεμα νομοθεσιας που πολυ απλα αν δεν εχεις κανει σεξ με τον αλλον/αλλην ας ειναι και 50 δεν μπορει να σε κανει κατι ... Πρεπει να κανεις σεξ με τον αλλον για να θεωρηθει αποπλάνηση ανηλίκου . Μπραβο στο ελληνικο κρατος :')

Ασελγης πράξη σύμφωνα με τον νομό δεν είναι μόνο η συνουσία. Είναι και η ψαύση, η θωπεία, ο εναγκαλισμός και τα φιλια στο πρόσωπο, εφόσον έχουν αποτέλεσμα την δημιουργία ερωτικής έλξης, και ακόμη και αν συναινέσει το ανήλικο ή ακόμη και αν με οποιονδήποτε τρόπο προκαλέσει αυτή την έλξη, πάλι ασελγεια θεωρείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Εδώ όμως δε μιλάμε για "τα πάντα" αλλά για τα απολύτως βασικά!
Πιο red flag από έναν ώριμο άντρα που κυνηγάει κι επιμένει να κουτουπώσει ένα ανήλικο δε νομίζω ότι υπάρχει!:rolleyes:
Φράσεις όπως "πετούσαν χαρταετό", "ήταν στην κοσμάρα τους" κ.λπ. είναι οι επιεικέστερες που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για τους γονείς της στην προκειμένη περίπτωση, όπως και το ότι είναι σαφώς ακατάλληλοι (και λόγω ηλικίας πια, πέρα από "βλακείας") ν' αναθρέψουν ένα βρέφος...
Συμφωνώ μπορω να πω σε αυτα που λες. Ωστοσο υπαρχει καποια εξηγηση γιατι το νομιμο οριο ηλικιας ειναι τα 15 ετη? Με ποια λογικη θεσπιστηκε αν ειναι τελειως ανηθικο/λαθος/καταδικαστεο?
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Ωστοσο υπαρχει καποια εξηγηση γιατι το νομιμο οριο ηλικιας ειναι τα 15 ετη? Με ποια λογικη θεσπιστηκε αν ειναι τελειως ανηθικο/λαθος/καταδικαστεο?
Μεγάλη συζήτηση, ας μη την ανοίξουμε εδώ θα το ξεχειλώσουμε...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ μπορω να πω σε αυτα που λες. Ωστοσο υπαρχει καποια εξηγηση γιατι το νομιμο οριο ηλικιας ειναι τα 15 ετη? Με ποια λογικη θεσπιστηκε αν ειναι τελειως ανηθικο/λαθος/καταδικαστεο?
Μάλλον για να μπορεί ένας 18χρονος να έχει σχέση με 15χρονη χωρίς να μπορούν να του κάνουν μήνυση οι γονείς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Το ξέρω κι εγώ ότι το όριο είναι 15 χρονών για το ετερόφυλο και (αν και νομίζω ισοφαρίστηκε), 17 χρονών για το ομόφυλο σεξ.
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.
Ας πούμε ότι η 15 χρονη μπορεί να κάνει σεξ με τον 18 χρονο χωρίς να θεωρηθεί παιδοφιλία και να φάει μήνυση.
Τι γίνεται όμως αν πάει ο 45 χρονος με τη 15χρονη; Δηλαδή μιλάμε για παράδειγμα ακρών.
Τον καλύπτει ο νόμος ή πάει μέσα για αποπλάνηση ανηλίκου; Τι προβλέπεται νομικά κι όχι ηθικά και το τι θα πει η κοινωνία;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρω κι εγώ ότι το όριο είναι 15 χρονών για το ετερόφυλο και (αν και νομίζω ισοφαρίστηκε), 17 χρονών για το ομόφυλο σεξ.
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.
Ας πούμε ότι η 15 χρονη μπορεί να κάνει σεξ με τον 18 χρονο χωρίς να θεωρηθεί παιδοφιλία και να φάει μήνυση.
Τι γίνεται όμως αν πάει ο 45 χρονος με τη 15χρονη; Δηλαδή μιλάμε για παράδειγμα ακρών.
Τον καλύπτει ο νόμος ή πάει μέσα για αποπλάνηση ανηλίκου; Τι προβλέπεται νομικά κι όχι ηθικά και το τι θα πει η κοινωνία;
Τον καλύπτει ο νόμος και δεν μπορεί να πάθει τίποτα αν η 15χρονη έχει συναινέσει. Είναι μια από τις γελοίες περιπτώσεις αυτή και θα λυνόταν το ζήτημα πολύ εύκολα αν άλλαζε ο νόμος και έπιανε μονάχα όσους ήταν μέχρι 20 ετών ξέρω εγώ. Αλλά μάλλον κάποιους συμφέρει για να μην έχει αλλάξει.

Και έχουμε φυσικά και τις περιπτώσεις όπου 15χρονος πάει με 45αρα και αυτό θεωρείται εντελώς κομπλέ. Ίσως και γι αυτό να μένει ο νόμος. Να μην μπορεί καμιά μάνα να κάνει μήνυση στην συνομίλικη της που πηδάει το γιο της.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Με αφορμή τον ερωτιάρη παπά της επικαιρότητας, γράφονται διάφορα για το όριο ηλικίας αποπλάνησης. Σύμφωνα με όσα λέγονται, αν το κορίτσι είναι κάτω από τα 18 θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου ακόμα και αν υπάρχει η συναίνεσή της. Έτσι είναι τα πράγματα; Νόμιζα ότι το όριο αποπλάνησης είναι τα 15. Ποια είναι η αλήθεια; Ξέρει κάποιος (νομικός ή όχι) ποιο είναι το όριο; Πάντως αν είναι τα 18 το θεωρώ εξωπραγματικό. Πιστεύω ότι μια κοπέλα 14 χρονών ξέρει πολύ καλά τι θέλει.

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Με αφορμή τον ερωτιάρη παπά της επικαιρότητας, γράφονται διάφορα για το όριο ηλικίας αποπλάνησης. Σύμφωνα με όσα λέγονται, αν το κορίτσι είναι κάτω από τα 18 θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου ακόμα και αν υπάρχει η συναίνεσή της. Έτσι είναι τα πράγματα; Νόμιζα ότι το όριο αποπλάνησης είναι τα 15. Ποια είναι η αλήθεια; Ξέρει κάποιος (νομικός ή όχι) ποιο είναι το όριο; Πάντως αν είναι τα 18 το θεωρώ εξωπραγματικό. Πιστεύω ότι μια κοπέλα 14 χρονών ξέρει πολύ καλά τι θέλει.
Μα και στην περίπτωση που η κοπέλα είναι 17 και το αγόρι 19 πάλι αποπλάνηση θεωρείται ενώ είναι μόνο 2 χρόνια διαφορά. Άρα αν αυτός είναι μεγαλύτερος τι αλλάζει ; Τίποτα . Επίσης αν μια 17χρονη διατηρεί σχέση με μεγαλύτερο άντρα θεωρείται ότι είναι μικρή και αυτός την έχει αποπλανήσει ενώ σε λίγες μέρες που κλείνει τα 18 είναι ενήλικη και ώριμη ??
Δε βγάζει νόημα .



Στην περίπτωση του ιερέα δεν έφταιγε που ήταν μεγαλύτερος,αλλά βιαστής.
Έχουμε δει και νέους να κακοποιούν σεξουαλικά .
Απλα έχουν δαιμονοποίηθει οι σχέσεις με διάφορα ηλικίας πλέον και βρήκαν την αφορμή με αυτό το συμβάν
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως αν είναι τα 18 το θεωρώ εξωπραγματικό. Πιστεύω ότι μια κοπέλα 14 χρονών ξέρει πολύ καλά τι θέλει.

Με ποιο κριτηριο μπορει να λεγεται κατι τετοιου δεδομενου της ανωριμοτητας και της μεταβατικης εφηβικης-πειραματικης ηλικιας που διερχεται ενα κοριτσι ή και ενα αγορι ?

Επειτα το θεμα ενηλικίωση ειναι ενα θεμα το οποιο οριοθετει και την συνυπευθυνοτητα που μπορει να εχουν οι γονεις σε πραξεις οπως ανεφερες ..
Ενα κοριτσι 14 ,15 ή και 16 χρονων εχοντας μια σεξουαλικη σχεση αυτοματα καθιστα συνυπευθυνους και τους γονεις για το αποτελεσμα που μπορει να εχει ολο αυτο επανω της ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην περίπτωση του ιερέα δεν έφταιγε που ήταν μεγαλύτερος,αλλά βιαστής.
Έχουμε δει και νέους να κακοποιούν σεξουαλικά .
Απλα έχουν δαιμονοποίηθει οι σχέσεις με διάφορα ηλικίας πλέον και βρήκαν την αφορμή με αυτό το συμβάν
Εχει μεγαλη διαφορα το να ειναι βιαστης καποιος με το να ειναι παιδεραστης ..
Εδω μιλαμε για θεμα παιδεραστιας πλεον εφοσον τα θυματα ειναι ΜΟΝΟ παιδια και οχι ενηλικες ..
Μην μπερδευεται εννοιες που κρυβουν πολλα αλλα θεματα απο πισω και φυσικα αντικατοτροπτιζουν πληρως σε τι βαθμο υπαρχει προβλημα ..

Αλλο πηγαινω και βιαζω μια γυναικα και αλλο οδηγω ενα παιδι στον βιασμο και στην χειραγωγηση να μην το κανει γνωστο γιατι ειναι κατι φυσιολογικο ..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Με ποιο κριτηριο μπορει να λεγεται κατι τετοιου δεδομενου της ανωριμοτητας και της μεταβατικης εφηβικης-πειραματικης ηλικιας που διερχεται ενα κοριτσι ή και ενα αγορι ?

Επειτα το θεμα ενηλικίωση ειναι ενα θεμα το οποιο οριοθετει και την συνυπευθυνοτητα που μπορει να εχουν οι γονεις σε πραξεις οπως ανεφερες ..
Ενα κοριτσι 14 ,15 ή και 16 χρονων εχοντας μια σεξουαλικη σχεση αυτοματα καθιστα συνυπευθυνους και τους γονεις για το αποτελεσμα που μπορει να εχει ολο αυτο επανω της ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εχει μεγαλη διαφορα το να ειναι βιαστείς καποιος με το να ειναι παιδεραστης ..
Εδω μιλαμε για θεμα παιδεραστιας πλεον εφοσον τα θυματα ειναι ΜΟΝΟ παιδια και οχι ενηλικες ..
Μην μπερδευεται εννοιες που κρυβουν πολλα αλλα θεματα απο πισω και φυσικα αντικατοτροπτιζουν πληρως σε τι βαθμο υπαρχει προβλημα ..

Αλλο πηγαινω και βιαζω μια γυναικα και αλλο οδηγω ενα παιδι στον βιασμο και στην χειραγωγηση να μην το κανει γνωστο γιατι ειναι κατι φυσιολογικο ..
Ναι έχεις ένα δίκιο 14 είναι ακόμα παιδί , μια κοπέλα όμως που είναι κοντά στην ενηλικίωση?? Θεωρείται παιδεραστία μόνο και μόνο λόγω της διαφοράς ηλικίας ?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θεωρείται παιδεραστία μόνο και μόνο λόγω της διαφοράς ηλικίας ?
Η παιδεραστία προφανώς σχετίζεται με τη διαφορά ηλικίας. Στα 14 μου είχα σχέση με κορίτσι 13 ετών. Σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί παιδεραστία. Όμως αν ήμουν 34 θα ήταν καραμπινάτη παιδεραστία.

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έχεις ένα δίκιο 14 είναι ακόμα παιδί , μια κοπέλα όμως που είναι κοντά στην ενηλικίωση?? Θεωρείται παιδεραστία μόνο και μόνο λόγω της διαφοράς ηλικίας ?
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αυτό είναι που πρεπει να εξετάζουμε σε τέτοιες περιπτώσεις..

Δεν μετράμε ούτε τους μήνες ούτε τις ημερομηνίες για να κρινουμε ποτε πρπει να επέμβουμε σε μια τέτοια σχέση...
Αυτό που μας κάνει να ανησυχούμε και να προβληματιζομαστε ειναι οι συνθήκες κατω από τις όποιες αναπτυσετε κατι τέτοιο και ποιες οι προθέσεις του.

Μην ξεχνάμε και το νούμερο ένα παράδειγμα με την Καρολαιν και την κατάληξη αυτής της σχεσης που κάλλιστα παραπέμπει σε παιδεραστία ;)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αβυσσος ο ερωτισμος του ανθρωπου δια
Εγω παντως στα 21 θα θεωρησω οτι ειμαι παιδεραστης αν παω με 16 χρονη,( σαφως και με συναίνεση).
Πως μπορει να εκμεταλλεύομαι μια θεση ,φημη, εμπειρια, επιτυχια να σαγηνεψεις ενα ευαλωτο απο τις ορμονες παιδι. Ποσο μαλλον να υπαρχει και διπλασια ηλικία.
Προβληματικοι τυποι που τους εχουν τζασει μαλλον οι συνομήλικες και παμε στα ευκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Αβυσσος ο ερωτισμος του ανθρωπου δια
Εγω παντως στα 21 θα θεωρησω οτι ειμαι παιδεραστης αν παω με 16 χρονη,( σαφως και με συναίνεση).
Πως μπορει να εκμεταλλεύομαι μια θεση ,φημη, εμπειρια, επιτυχια να σαγηνεψεις ενα ευαλωτο απο τις ορμονες παιδι. Ποσο μαλλον να υπαρχει και διπλασια επιτυχια.
Προβληματικοι τυποι που τους εχουν τζασει μαλλον οι συνομήλικες και παμε στα ευκολα.
Αυτό το πιστεύεις εσυ.
Δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοι . Αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν σχέσεις με διάφορα ηλικίας
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αυτό το πιστεύεις εσυ.
Δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοι . Αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν σχέσεις με διάφορα ηλικίας

Απλά να ξέρεις ότι σχέση ερωτική ενηλίκου με ανήλικο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου και τιμωρείται. Ο νόμος κάθε άτομο κάτω των 18 το θεωρεί ανήλικο και ένα ανήλικο δεν είναι σε θέση να συναινέσει, όχι επειδή δεν έχει λογική και μυαλό, κάθε άλλο. Αλλά μην δικαιολογούμε τους βιαστές ούτε να τους ενθαρρύνουμε... Ένας υγιής ενήλικας δεν θα πάει ΠΟΤΕ με ένα παιδί και με ένα έφηβο.....Άλλο η σχέση ενός 34 χρόνου με μία 20χρόνη άλλο, ενός 50 χρόνου με ένα 16χρόνο!! Είναι τουλάχιστον επικίνδυνες οι απόψεις να θεωρούμε φυσιολογικό την σχέση ενός ενήλικα με ένα παιδί ....Και καλώς ή κακώς επειδή δραστηριοποιούμαι σε χώρους που υπάρχουν κακοποιημένα παιδιά με θυμώνει πολύ να διαβάζω ή να ακούω τέτοια γραφόμενα/λεγόμενα και λόγω των σπουδών μου σε αυτό το κομμάτι.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αβυσσος ο ερωτισμος του ανθρωπου δια
Εγω παντως στα 21 θα θεωρησω οτι ειμαι παιδεραστης αν παω με 16 χρονη,( σαφως και με συναίνεση).
Πως μπορει να εκμεταλλεύομαι μια θεση ,φημη, εμπειρια, επιτυχια να σαγηνεψεις ενα ευαλωτο απο τις ορμονες παιδι. Ποσο μαλλον να υπαρχει και διπλασια ηλικία.
Προβληματικοι τυποι που τους εχουν τζασει μαλλον οι συνομήλικες και παμε στα ευκολα.
Με 17χρονη όμως;;
Εκεί το θεωρείς ακόμα παιδεραστία;;
Ρωτάω γιατί τα 17 είναι οριακή ηλικία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αυτό το πιστεύεις εσυ.
Δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοι . Αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν σχέσεις με διάφορα ηλικίας
ε φυσικα εγω τα πιστευω, ποιος αλλος?
Ευτυχως στο δικο μου γυμνασιο -λυκειο δεν γυροφερναν 35αρηδες απο εξω , ειχαμε αγρια θυρωρο.
αυτο που λες για ζευγαρια διαφορας ηλικιας δεν αφορα την παιδεραστια ειναι αλλο ειδους σετ απ.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Με 17χρονη όμως;;
Εκεί το θεωρείς ακόμα παιδεραστία;;
Ρωτάω γιατί τα 17 είναι οριακή ηλικία.

γλυκιά μου είναι, είναι οριακή ηλικία, αλλά το σύνταγμα και η διακήρυξη των δικαιωμάτων του παιδιού σύμφωνα με τον ΟΗΕ, εφόσον είναι κάτω των 18, απαγορεύεται.... Σαφώς άλλο το 17, άλλο το 14 αλλά μην ξεχνάς ότι η εφηβεία είναι μία μακράν περίοδος που άλλος την περνάει έντονα, σε διαφορετικές περιόδους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
γλυκιά μου είναι, είναι οριακή ηλικία, αλλά το σύνταγμα και η διακήρυξη των δικαιωμάτων του παιδιού σύμφωνα με τον ΟΗΕ, εφόσον είναι κάτω των 18, απαγορεύεται.... Σαφώς άλλο το 17, άλλο το 14 αλλά μην ξεχνάς ότι η εφηβεία είναι μία μακράν περίοδος που άλλος την περνάει έντονα, σε διαφορετικές περιόδους.
Α 18 παρά μια μέρα (17) ανήλικη
Την επόμενη μέρα είσαι ενήλικη νόμιμη μπράβο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Με 17χρονη όμως;;
Εκεί το θεωρείς ακόμα παιδεραστία;;
Ρωτάω γιατί τα 17 είναι οριακή ηλικία.
Αν λες για μενα Βeatrix απο πρωτοετεις και πανω αμα φαω γερη πετρια... κανονικα απο δευτεροετεις.
Η 17χρονη (β λυκειου) ήταν στοχος οταν ειμουν γ λυκειου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top