Μεταβίβαση αυτοκινήτου μέσα στην οικογένεια

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Παιδια μια βοήθεια αν γνωρίζετε!
Επειδη σε 1 χρόνο θα παντρευτώ και αναγκαστικά θα πάρω μαζί και το τουτου μου οταν φυγω απο το σπιτι, ηθελα να σας ρωτησω το εξης:
λεγαμε με τον πατερα μου να του μεταβιβάσω το δικο μου ( μιας που εκεινος δε θα εχει αλλο αμαξι στη διαθεση του για να κινειται) και να παρω ενα αλλο μικροτερο αφου θα εχει και ο αντρας μου ενα μεγαλυτερο.
Μηπως ξερετε σε αυτες τις περιπτωσεις τι γινεται?
πρεπει να παμε στην εφορια? ποια ειναι η διαδικασια? υποθετω πρεπει να αλλαξουν τα στοιχεια στην αδεια κυκλοφοριας σωστα?
πληρωνουμε καποιο ποσο στην αρμοδια ΔΟΥ?
Και μετα θα συμπεριλαμβάνεται στη φορολογική δηλωση του πατέρα μου ετσι? αφου θα του εχω κανει τη μεταβιβαση
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρητικά θα μπορούσε απλά να αγοράσει εκείνος στο όνομά του το μικρότερο και απλά να κυκλοφορείτε και οι δύο με αμάξια των οποίων η άδεια είναι σε άλλα ονόματα. Για την μεταβίβαση βρηκα τα εξής:

Αρμόδια Υπηρεσία
Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου.
Προϋποθέσεις Απαιτούμενα δικαιολογητικά
● 'Αδεια κυκλοφορίας.
● Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.
● Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο
● Παραστατικό Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου.
Διαδικασία
Ο ενδιαφερόμενος μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών, στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου.
Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα
Διάρκεια έκδοσης της πράξης
Εξαρτάται από την αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Ν.Α.
Κόστος
Εξαρτάται από την κατηγορία (κυβικά εκατοστά του κινητήρα) του οχήματος.
Διάρκεια ισχύος Για αόριστο χρόνο.
ΣημείωσηΟι οικονομικές επιβαρύνσεις καταβάλλονται πριν την έκδοση της μεταβίβασης στην οικονομική εφορία.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Θεωρητικά θα μπορούσε απλά να αγοράσει εκείνος στο όνομά του το μικρότερο και απλά να κυκλοφορείτε και οι δύο με αμάξια των οποίων η άδεια είναι σε άλλα ονόματα.
μέγα λάθος. Αν, ω μη γένοιτο, συμβεί κάποιο ατύχημα, οι ασφαλιστικές θα αρνηθούν να πληρώσουν (αφού ο οδηγός δεν είναι και ο ιδιοκτήτης).

Η μεταβίβαση είναι μια απλή διαδικασία, στο υπουργείο συγκοινωνιών θα σου πουν όλες τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
ναι και εγω αυτο νομιζω γιατι αν συμβει καποιο ατυχημα η ασφαλιστικη δε σε καλυπτει και την πληρωνει ο κατοχος τη ζημια οχι ο οδηγος!

δε νομιζω να υπαρχει καποιο κοστος γιατι ουσιαστικα θα το "χαρισω" στον πατερα μου δε θα του ζητησω λεφτα! ( ετσι και αλλιως το ειχα ξεχρεωσει με τη βοηθεια του ;))
ευχαριστω παντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Υπάρχει κόστος κι όμως phylis μου. Νομίζω γύρω στα 160 ευρώ για τη μεταβίβαση. Επειδή κάναμε πρόσφατα θα ρωτήσω τον αντρα και θα σου πω. Το σίγουρο είναι ότι γίνεται και στα ΚΕΠ η διαδικασία, οποτε μην τρεχεις στο υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Αχ ναι ρωτα αν μπορεις και πες μου!! Εσυ τι μεταβιβαση εκανες? το εδωσες στον αντρα σου? Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Όχι. Ήταν στο όνομα της μαμάς του και το δώσαμε σε ένα φίλο. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση αν είσαι συγγενής ή όχι. Θα το δω όμως και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Η μεταβιβαση κοστιζει αναλογα τα κυβικα του αυ/του ξεκιναει αν δεν κανω λαθος απο 120 ευρω(δεν ειμαι σιγουρη πολυ για αυτο) μεχρι 1399 κυβικα και αναλογως μετα ανεβαινει.Δεν εχει σημασια αν ειναι εντος οικογενειακου προσωπου,η αγνωστου.Το ιδιο πληρωνεις.
Οσο για την περιπτωση ατυχηματος νομιζω οτι η ασφαλιστικη μπορει να σε καλυψει ανεξαρτητα με το αν ειναι αλλος ο ιδιοκτητης και αλλος ο οδηγος εκτος εαν ο οδηγος ειναι κατω των 23 που εκει για να τον καλυπτει χρειαζεται επασφαλιστρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α. 6 ΠΔ 237/1986
1. Η ασφάλιση πρέπει να καλύπτει την αστική ευθύνη του κυρίου, του
κατόχου και κάθε οδηγού ή προστιθέντος για την οδήγηση ή υπευθύνου του
ασφαλισμένου αυτοκινήτου. Εξαιρείται η αστική ευθύνη των προσώπων που
επελήφθησαν του αυτοκινήτου με κλοπή ή βία και αυτών που προκάλεσαν το
ατύχημα εκ προθέσεως.

2."Η ασφαλιστική κάλυψη πρέπει να περιλαμβάνει την έναντι τρίτων
αστική ευθύνη εξαιτίας θανάτωσης ή σωματικής βλάβης ή ζημιών σε
πράγματα, στην οποία περιλαμβάνεται και η χρηματική ικανοποίηση για
ψυχική οδύνη ή ηθική βλάβη, καθώς και την αστική ευθύνη λόγω θανάτωσης
ή σωματικών βλαβών έναντι των μελών της οικογένειας του ασφαλισμένου,
οδηγού ή κάθε άλλου προσώπου του οποίου η αστική ευθύνη καλύπτεται
σύμφωνα με την πρώτη παράγραφο, ανεξάρτητα από δεσμό συγγενείας.
Η ασφαλιστική κάλυψη επίσης περιλαμβάνει και την αστική ευθύνη του
κυρίου ή κατόχου έναντι τρίτων σε περίπτωση αυτοκινήτων που έχουν,
είτε κλαπεί, είτε αποκτηθεί με χρήση βίας.
Τα πράγματα που μεταφέρονται με το ίδιο αυτοκίνητο εξαιρούνται της
υποχρεωτικής ασφάλισης" (84/5/ΕΟΚ Αρ. 3, Αρ. 2 παραγρ. 2).
Εξαιρείται της κάλυψης η αστική ευθύνη έναντι προσώπων τα οποία
συγκατατέθηκαν να μεταφερθούν με αυτοκίνητο, εφ` όσον ο ασφαλιστής
αποδείξει ότι γνώριζαν ότι το αυτοκίνητο αφαιρέθηκε από το νόμιμο
κάτοχό του με αθέμιτα μέσα ή χρησιμοποιείται προς εκτέλεση
εγκληματικής πράξης. (84/5/ΕΟΚ Αρ. 2, παράγρ. 1, εδαφ. 2)".

:D
Κάνε και μια ερώτηση στην ασφαλιστική πάντως, αλλά το λογικό εφόσον ασφαλίζεται το ΑΜΑΞΙ κι όχι ο οδηγός, να μην έχει σημασία ποιος το οδηγούσε κατά την ώρα του ατυχήματος! Σε κάθε περίπτωση έχει μεγάλη σημασία τι λέει το δικό σου ασφαλιστήριο συμβόλαιο, μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Πάντως εγώ οδηγούσα για ένα χρόνο αμάξι που ήταν στο όνομα της μητέρας μου, με ασφάλιση στο όνομά της και η ασφαλιστική εταιρία που είχαμε, ενώ το γνώριζε, δεν διατύπωσε ποτέ καμία επιφύλαξη ή διαφωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καγίριον, η ασφαλιστική δεν θα σου πει τίποτα μέχρι να γίνει το κακό. Επειδή έχω εμπειρία σε αυτό, καλό θα ήταν, αφού το αμάξι είναι σε άλλο όνομα, το ασφαλιστήριο συμβόλαιο να περιέχει και άλλους πιθανούς οδηγούς, ονομαστικά (πχ. τα τέκνα του ιδιοκτήτη). Τα ασφάλιστρα αυξάνονται λίγο, αλλά είσαι σίγουρος/η ότι θα είναι καλυμμένος ο οδηγός, αν τυχόν συμβεί οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως νομικά ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να πληρώσουν, όποιος κι αν οδηγεί, εκτός αν έχεις δηλώσει κλοπή. Απλά μετά σου ανεβάζουν το bonus malus (το τσέκαρα και με άλλον, είναι απόλυτα βέβαιο) και δεν μπορείς να ισχυριστείς πως και καλά δεν οδηγούσες εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aπλά, πάρε το 1564 ή πήγαινε σε ένα Κ.Ε.Π.!
Θα κάνεις εκεί τη μεταβίβαση πληρώνοντας κάποια έξοδα ανάλογα με το κυβισμό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γινεται και στα κεπ για να μην ταλαιπωρεισαι, κατευθειαν σου βγαζουν προσωρινη και σε παιρνουν τηλ για να παρεις την καινουρια αδεια. εκει θα σου πουνε και ακριβως τι πρεπει να πληρωσεις και σε ποιες τραπεζες μπορεις να πας να βγαλεις το χαρτι που χρειαζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Πάντως νομικά ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να πληρώσουν, όποιος κι αν οδηγεί, εκτός αν έχεις δηλώσει κλοπή. Απλά μετά σου ανεβάζουν το bonus malus (το τσέκαρα και με άλλον, είναι απόλυτα βέβαιο) και δεν μπορείς να ισχυριστείς πως και καλά δεν οδηγούσες εσύ.

να το πάρουμε διαφορετικά:P
ο Α είναι ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου και το μοναδικό όνομα στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, ο Β όχι, αλλά το οδηγάει τη στιγμή του ατυχήματος. Ο Γ στρέφεται εναντίον της ασφαλιστικής και του Β για αποζημίωση. Η ασφαλιστική ανεβάζει το bonus malus, o A πληρώνει καμιά 30-40αρια ευρά παραπάνω το εξάμηνο, η ασφαλιστική ΔΕΝ καλύπτει νομικά τον Β, άρα αν εκδικαστεί η υπόθεση και χάσει ο Β, θα τα βάλει από τη τσέπη του. Αν δε, το ατύχημα είναι πολύ μεγάλο, και το ποσό που ζητάει ο Γ, υπερβαίνει το ποσό κάλυψης της ασφαλιστικής, ο Α θα κληθεί να πληρώσει κιόλας τη διαφορά.

Συμπέρασμα: βάλτε όλα τα ονόματα στην ασφάλεια, να τελιώνουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ααααααααααα, ό,τι θες λες εσύ! Η ασφαλιστική φυσικά και θα πληρώσει τον Γ, αφού το ατύχημα το προκάλεσε το αμάξι του Α, το οποίο το οδηγούσε ο Β με την συναίνεση του και η ασφαλιστική επαναλαμβάνω ασφαλίζει τον ιδιοκτήτη, τον κάτοχο και κάθε οδηγό, εκτός αν το αμάξι έχει δηλωθεί ως κλεμμένο! Αν το ποσό της ζημιάς υπερβαίνει το ποσό ασφάλισης, ο Α μπορεί να υποχρεωθεί να πληρώσει, μπορεί όμως να τα ζητήσει από τον Β, ως αχρεωστήτως καταβληθέντα, αφού εκείνος προκάλεσε το ατύχημα.

Λύσσαξες πια! :P Πες απλά πως δεν θες να μπλέξεις και είναι πιο απλό να αναγράφονται περισσότεροι οδηγοί στην ασφάλεια. Αλλά ότι δεν τα χάνεις, δεν τα χάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Λύσσαξα νι.:P Γιατί ωραία τα λένε οι νόμοι, όταν όμως έρθει η αποφράδα εκείνη ώρα, ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ.
Εδώ κάναμε αγωγή ενάντια στην ασφαλιστική ΜΑΣ, για να προσκομίσουν το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που δήθεν ΔΕΝ υπήρχε (ήταν δηλ. ο οδηγός ανασφάλιστος την στιγμή του ατυχήματος, κατά τη δική τους άποψη). Πού να τους λέγαμε κιόλας τι λέει ο νόμος..
αστο σου λέω. Better safe than sorry, ή με άλλα λόγια, ΟΥ μπλέξεις με ασφαλιστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billos

Νεοφερμένος

Ο billos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα αυτοκίνητο 2.500ΚΥΒ στο όνομά μου με δόσεις....Κάτι έχω ακούσει ότι μπορεί να βάλουν τεκμήριο και θέλω να το μεταβιβάσω το μισό στον πατέρα μου. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία και αν γίνεται;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λογικά θα γίνεται. Παρε ενα τηλεφωνο στα ΚΕΠ ή στο Υπουργειο Συγκοινωνιων να σου πουν τι χρειάζεσαι. Συνηθως θελει την αδεια του αμαξιου, φωτοτυπιες ταυτοτητας αγοραστη και πωλητη και εξουσιοδότηση αν ο πωλητής ή ο αγοραστής δεν είναι παρόντες και οι δυο. Επισης αν το αμάξι εχει περασει ΚΤΕΟ, θελει την απόδειξη και θέλει κι ενα παράβολο που το πληρώνεις σε τραπεζα. Τέλος θελει την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας (ναι μόνο έναν αράπη για αέρα δεν θέλει :P).

ΥΓ: Στο ΚΕΠ παίρνει κάνα μηνα η διαδικασία, στο Υπουργείο Συγκοινωνιών παίρνει περίπου δεκα μέρες.
ΥΓ2: Τα greeklish απαγορεύονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billos

Νεοφερμένος

Ο billos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να γίνει γιατί δεν θελω να τους δώσω λεφτά έτσι.. καλό καλοκαίρι κι ευχαριστώ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top