Σκακιστικά θέματα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Michelle είσαι το πρώτο άτομο που πιστεύει ότι το σκάκι είναι σπατάλη ευφυίας ενώ ισχυρίζεται ότι ξέρει! Ανεξαρτήτως αν παίζουν ακόμα ή όχι για προσωπικούς τους λόγους δεν ξέρω κανένα που να ξέρει σκάκι με αυτή την άποψη! Και πραγματικά μου φαίνεται και απίθανο να υπάρχει κάποιος!

Καταλαβαίνω το να μην αρέσει, γιατί το σκάκι απαιτεί ένα συγκεκριμένα δομημένο τρόπο σκέψης ο οποίος δεν εκδηλώνεται μόνο στο σκάκι! Και για να μάθεις το σκάκι με προσωπική βούληση πρέπει να θέλει κανείς να εξερευνήσει αυτή την πλευρά της ευφυίας του αν υπάρχει! Ανεξαρτήτως αν ένας σκακιστης παίζει ακόμα ή όχι μου φαίνεται απίθανο να συναντήσω κάποιον που να μου πει αυτό που λές για την σπατάληση ευφυίας

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το ξέρω σκάκι και πόσο μικρή ήσουν και στην τελικά υπό ποιες συνθήκες έπεζες αλλά κάτι δεν μου καθεται καλά με το συνδυασμό σε ένα άτομο ξέρω και σπατάληση ευφυίας! Πραγματικά μου έκανε έκπληξη όταν το διάβασα!

Απλά μου φαίνεται χαζό να κάθεσαι και να ζορίζεις τόσο το μυαλό σου (δεν μιλάμε για σκάκι μεταξύ ασχέτων) και να μην παράγεις απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Απλά μου φαίνεται χαζό να κάθεσαι και να ζορίζεις τόσο το μυαλό σου (δεν μιλάμε για σκάκι μεταξύ ασχέτων) και να μην παράγεις απολύτως τίποτα.

Έτσι όμως προπονείς και εκπαιδεύεις το μυαλό σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Έτσι όμως προπονείς και εκπαιδεύεις το μυαλό σου:)
Μπορείς να το εκπαιδεύσεις καλύτερα με πιο παραγωγικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απλά μου φαίνεται χαζό να κάθεσαι και να ζορίζεις τόσο το μυαλό σου (δεν μιλάμε για σκάκι μεταξύ ασχέτων) και να μην παράγεις απολύτως τίποτα.
Κοίτα σωστό αυτό που το λές πάντα υπό την υποκειμενική σκοπιά του τι θεωρείς ότι είναι ωφέλιμο παράγωγο!
Προσωπικά η ικανοποιήση της ολοκλήρωσης μιας σειράς σκέψεων είτε επιθετικά έιτε αμυντικά ή ακόμα και στο χαλαρό (έχω παίξει και μεθυσμένος) πιστεύω ότι μόνο δίνει στον εαυτό μου! Ακόμα και το να χάσω από ένα αντίπαλο μπορεί να με ικανοποιήσει ανάλλογα τις περιστάσεις!

Αλλά καταλαβαίνω πλήρως αυτό που λες όχι για το σκάκι μόνο.! Αν δεν νιώθεις κάτι να σε ικανοποιεί τότε μην το κάνεις!

Για μένα το σκάκι είναι το ποντικάκι που γυρνάει την ρόδα στον εγκέφαλο μέσα, ενώ ταυτόχρονα κάνω τον χαβαλέ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top