princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Διαβάζοντας το ποστ της ΧRZ για το διδακτορικό , καθώς και της Michelle παλιότερα με θέμα εργασία για μη πτυχιούχους, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα. Είναι γνωστό ότι οι σπουδές σήμερα διαρκούν πολλά χρόνια,αν αποφασίσει κάποιος να συνεχίσει και σε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό επίπεδο, πράγμα που το κάνουν όλο και περισσότεροι. Ακόμα κι όμως όταν δουλέψει κάποιος , δεν θα είναι τα πράγματα ρόδινα. Μπορεί στην αρχή να χρειαστεί να αλλάξει κάποιες θέσεις μέχρι να βρει αυτό που του ταιριάζει. Άρα, και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει οικονομκή σταθερότητα.

Με δεδομένα αυτά τα δύο, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του? Γιατί παρόλα αυτά , οι περισσότεροι και ειδικά όταν είναι σε μικρή ηλικία, δηλ. πριν τα 25 δεν το σκέφτονται το θέμα αυτό και τόσο πολύ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω δει να μην το σκέφτονται. Αυτό που έχω δει όμως είναι να αναλώνονται σε δουλειές εντελώς άσχετες με το αντικείμενο τους και να ρίχνουν τον εαυτό τους στο επίπεδο του τελείως ανειδίκευτου, ενώ όλο και κάποια ικανότητα θα έχουν. Βέβαια θα μου πεις οτι πολλές φορές δεν γίνεται να κάνουν κάτι σχετικό, ή δεν έχουν κάποια ικανότητα που μπορούν να αξιοποιήσουν για να βγάλουν χρήματα. Δεκτό. Αλλά δεν έχω δει να το ψάχνουν και καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω δει να μην το σκέφτονται

Οκ, ίσως να είναι και θέμα ανθρώπου,και να μην ισχύει γενικά σε τόσο μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του? Γιατί παρόλα αυτά , οι περισσότεροι και ειδικά όταν είναι σε μικρή ηλικία, δηλ. πριν τα 25 δεν το σκέφτονται το θέμα αυτό και τόσο πολύ?:hmm:

οταν λες αξιοποιησει, καταλαβαινω οτι -αφου δεν θα εχει μαθηματα- θα κανει διακοπες. αν εννοεις κατι αλλο, πε μου ε!

χμ..
και τι να κανει καλο μου τα καλοκαιρια, αμα δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει να κανει διακοπες κλπ? να παρασιτει στους γονεις ζητωντας ο,τι εχουν ευχαριστηση? και επισης, διακοπες απο τί ακριβως? η φοιτητικη ζωη δεν ειναι δα και τοσο αγγουρι..:P
ειμαι υπερ της εργασιας, σχετικης η ασχετης με το αντικειμενο σπουδων, αναλογα το τι μπορει να βρει ο καθενας, η τι χρονους εχει, και τι λεφτα εχει στοχο να βγαλει..
και προσωπικα, για τον λογο που αναφερω και πιο πανω, δουλευω απο τα 16 μου! και ποτε δεν το μετανιωσα.. :) :clapup:
οπως και να το κανουμε, πληρης η μερικη, ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η ανεξαρτησια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
οταν λες αξιοποιησει, καταλαβαινω οτι -αφου δεν θα εχει μαθηματα- θα κανει διακοπες. αν εννοεις κατι αλλο, πε μου ε!

Εννοούσα να τις αξιοποιήσει δουλεύοντας κάποιο διάστημα.Μάλλον δεν το έγραψα καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από princess
πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να συνδυάσει κάποιος τις σπουδές με part time εργασία? Η να προσπαθήσει πχ να αξιοποιησει τα καλοκαίρια του?

δλδ εννοεις οτι οι επιλογες ειναι 1. να δουλευει καθ'ολη τη διαρκεια της χρονιας part time και 2. να δουλευει μονο καλοκαιρια που δεν θα εχει σχολη.
η γνωμη μου λοιπον ειναι να τα κανει και τα δυο, αν του βγαινει χρονικα. αν δε του βγαινει, ας κανει μονο το ενα-ειναι τελειως υποκειμενικο ομως ποιο θα διαλεξει ο καθενας.. αλλος θελει καλοκαιρια ελευθερα, αλλος δε νοιαζεται..
για μενα προσωπικα, η δουλεια ειναι ολο το χρονο και το καλοκαιρι ελευθερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
1η προτεραιοτητα σπουδες και εργασια 2η δεν γινεται,δυστυχως.Οσοι το δοκιμασαν ειδαν και αποειδαν.Ειδικα αυτη η ''νυχτα'' που λες μονο σπουδες δεν σου επιτρεπει να κανεις.
Τους γονεις σου μπορεις να τους ξελαφρωνεις κοβοντας απο αλλα εξοδα πχ ανουσια(φθηνο καφε.φαι στη λεσχη) και παιρνοντας το πτυχιο εντος λογικων οριων.

Σορυ κιολας αλλα αν ειναι να δουλευεις αλλα το πτυχιο να αργησεις 10 χρονια να το παρεις,τι ξαλαφρωμα θα ναι αυτο;Και ειδικα το φυσικο οπου θελει τεραστια συνεπεια στις παραδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο,δεν είναι λίγοι αυτοί που παρασύρθηκαν και τελείωσαν πολύ καθυστερημένα. Αν θες να κάνεις κάτι σοβαρό σε σχολές όπως αυτές των θετικών επιστημών πρέπει max να τελειώσεις στα 5-5.5 χρόνια με έναν αξιπορεπή για τα δεδομένα μας βαθμό.
Ευτυχώς θα σπουδάσω στον τόπο κατοικίας μου αλλά όπως και να το κάνουμε θέλω με κάποιον τρόπο να αρχίζω να βγάζω τα δικά μου λεφτά.Οψόμεθα πάντως όσο επιθυμία και να το χω οι σπουδές είναι βασικότατη προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Dark Shadow, Κτηνιατρική θα μπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Όχι φυσικό.Μη σε μπερδεύει η Περιοχή.Είναι ο τόπος καταγωγής μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anas-M

Νεοφερμένος

Ο anas-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά χαρά και χρόνια πολλά!

Θα 'θελα να ρωτήσω αν θα ήταν εφικτή η προοπτική του παραπάνω τίτλου... ; :/:

Κάνω πρωινή δουλειά, που παρόλα αυτά, θα μπορούσα να παίρνω, για κάποιες μέρες, ολιγόωρες άδειες, και να αναπληρώνω τη δουλειά το απόγευμα...

Θα μ'ενδιέφερε πάρα πολύ η Λογοθεραπεία, και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κατατακτήριες του χρόνου...

Όμως, με βάση το πρόγραμμα των υποχρεωτικών παρακολουθήσεων, ειδικά των πρωινών μαθημάτων στη Σχολή,
θα ήταν εφικτό να συνδυάσει κανείς, και πρωινή δουλειά... ;
Υπάρχει η δυνατότητα απαλλαγής από κάποιες πρωινές, ειδικά, παρακολουθήσεις... ;

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Για απαλλαγή απ'ο,τι γνωρίζω δεν γίνεται. Παρ'ολα αυτά υποχρεωτικές παρακολουθήσεις έχουν μονο τα εργαστηριακά μαθήματα και αν δεν κάνω λάθος η λογοθεραπεία που ενδιαφέρεσαι δεν έχει πολλά. Οπότε δεν νομίζω να δυσκολευτείς και ιδιαιτερα να ανταπεξέλθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anas-M

Νεοφερμένος

Ο anas-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για απαλλαγή απ'ο,τι γνωρίζω δεν γίνεται. Παρ'ολα αυτά υποχρεωτικές παρακολουθήσεις έχουν μονο τα εργαστηριακά μαθήματα και αν δεν κάνω λάθος η λογοθεραπεία που ενδιαφέρεσαι δεν έχει πολλά. Οπότε δεν νομίζω να δυσκολευτείς και ιδιαιτερα να ανταπεξέλθεις.

Φίλε μου, σ'ευχαριστώ πολύ για τις (ενθαρρυντικές!!) πληροφορίες σου!

Μόνο που, ειδικά η Σχολή Λογοθεραπείας, κάπου είχα διαβάσει για παρακολουθήσεις και μαθήματα σε Κλινικές και Κέντρα Αποκατάστασης...
Νομίζω, για 900+ ώρες πρακτικής άσκησης σε κλινικό επίπεδο...

Να είναι τόσο ελαστικά τα πράγματα, ως προς τις υποχρεωτικές παρουσίες (όχι ως προς τις εξετάσεις τους...),
που να μπορεί κάποιος να συνδυάσει και πρωινή δουλειά...? :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τέτοιες σχολές όπως η Ιατρική που θέλουν πολύ διάβασμα, δύσκολα συνδυάζονται με παράλληλη εργασία. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου προσωπική ζωή εφόσον είσαι συνεπής στις επαγγελματικές και φοιτητικές σου υποχρεώσεις έτσι ώστε να ολοκληρώσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε 6-8 χρόνια.

Συμφωνώ σε όλα με τον Civilara. Δεν είναι ακατόρθωτο να συνδυαστούν και τα δύο. Εμείς βέβαια στο ΕΑΠ έχουμε 5 παρακολουθήσεις σε κάθε θεματική ενότητα. Άρα, μετά τη δουλειά μπορώ να διαθέτω το χρόνο μου για διάβασμα. Επιπλέον, πέρα από το γεγονός ότι μου αρέσει η μόρφωση, επιβάλλεται άτυπα κι από το εργασιακό περιβάλλον να αποκτούμε διαρκώς τυπικά προσόντα. Άρα, εμείς οι ενήλικες οφείλουμε έτσι κι αλλιώς να συνδυάζουμε δουλειά και σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Λοιπόν,έχω να κάνω μια ερώτηση (χαζή,το ξέρω) ...ας υποθέσουμε ότι βρισκόμαστε στο τελευταίο έτος σπουδών μας( 4ο /5ο/whatever) και χρωστάμε 4-5 μαθήματα για το πτυχίο + έχουμε κάνει ήδη για ένα εξάμηνο(οκ,στην ουσία ειναι 4 μήνες ;p) πρακτική άσκηση..Βιογραφικό για να δουλέψουμε πάνω στο αντικείμενο μας μπορούμε να στείλουμε και τότε,δηλαδη με αυτά τα λίγα μαθήματα που χρωστάμε? υπάρχουν πιθανότητες με αυτό τον τρόπο να βρούμε δουλειά ή τζίφος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Λοιπόν,έχω να κάνω μια ερώτηση (χαζή,το ξέρω) ...ας υποθέσουμε ότι βρισκόμαστε στο τελευταίο έτος σπουδών μας( 4ο /5ο/whatever) και χρωστάμε 4-5 μαθήματα για το πτυχίο + έχουμε κάνει ήδη για ένα εξάμηνο(οκ,στην ουσία ειναι 4 μήνες ;p) πρακτική άσκηση..Βιογραφικό για να δουλέψουμε πάνω στο αντικείμενο μας μπορούμε να στείλουμε και τότε,δηλαδη με αυτά τα λίγα μαθήματα που χρωστάμε? υπάρχουν πιθανότητες με αυτό τον τρόπο να βρούμε δουλειά ή τζίφος??

Για Ελλάδα μιλάς ή γενικά;
Στη Γερμανία γνωρίζω 3 παιδιά που δουλεύουν χωρίς να έχουν πάρει ακόμη το πτυχίο (κάπου 3-4 μαθήματα έχουν, 1 τει 2 αει). Και όχι δεν παίρνουν ψίχουλα. :P
Για Ελλάδα ενδεχομένως ναι. Πχ αν είσαι φιλόλογος δεν νομίζω ότι τα φροντιστήρια θα κολλήσουν αν χρωστάς βυζαντινή πχ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Λοιπόν,έχω να κάνω μια ερώτηση (χαζή,το ξέρω) ...ας υποθέσουμε ότι βρισκόμαστε στο τελευταίο έτος σπουδών μας( 4ο /5ο/whatever) και χρωστάμε 4-5 μαθήματα για το πτυχίο + έχουμε κάνει ήδη για ένα εξάμηνο(οκ,στην ουσία ειναι 4 μήνες ;p) πρακτική άσκηση..Βιογραφικό για να δουλέψουμε πάνω στο αντικείμενο μας μπορούμε να στείλουμε και τότε,δηλαδη με αυτά τα λίγα μαθήματα που χρωστάμε? υπάρχουν πιθανότητες με αυτό τον τρόπο να βρούμε δουλειά ή τζίφος??

Θεωρώ πως ναι. Πολλές φορές ο εργοδοτης δεν νοιάζεται για το αν έχεις το χαρτί, αλλά για το αν έχεις τις γνώσεις ώστε να μπορέσεις να προσφέρεις αυτό που χρειάζεται. Γι αυτό άλλωστε και σε οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά, περνάς πρώτα από συνέντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Θαλεια,ναι για Ελλάδα μιλάω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Θεωρώ πως ναι. Πολλές φορές ο εργοδοτης δεν νοιάζεται για το αν έχεις το χαρτί, αλλά για το αν έχεις τις γνώσεις ώστε να μπορέσεις να προσφέρεις αυτό που χρειάζεται. Γι αυτό άλλωστε και σε οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά, περνάς πρώτα από συνέντευξη.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Θαλεια,ναι για Ελλάδα μιλάω ;)

Πιστεύω πως έχει να κάνει και με το πόσο έχεις δουλέψει μέσα στη σχολή, με καθηγητές, εταιρίες, μεταπτυχιακούς κτλ
Οπότε ουσιασιτικά οι γνώσεις σου μετράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimtop

Νεοφερμένος

Ο Dimtop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια που να προσφερει ελευθερο ωραριο?

Τετοια ωστε να μην χρειαστει να παραμελησω την σχολη και να μου δινει ενα μικρο μηνιαιο εισοδημα (100-200 ευρω εχω στο μυαλο μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top