Γάμος με άτομο άλλης θρησκείας/δόγματος + παιδιά

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
ακριβώς όπως τα είπανε η Isiliel και η Resident Evil !

Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι αθεΐστρια. Eιμαι απλα αθεη (και αβάπτιστη). Δεν ειμαι δογματικη στις απόψεις μου ότι δεν υπάρχει Θεός, και δεν εχω καταδείξει την φιλοσοφια μου να γινει θρησκεια! Ειμαι αδιαφορη....!!! Αν ο συζυγος μου πιστευει πως το παιδί μας πρεπει να βαπτιστεί - θα το σεβαστώ!!! Kaι γιατι οχι? Γιατι το πιστευει, πρέπει να πιστευει η οχι, ειναι "πλαστελινη" ή δεν είναι .... - δεν θα κατσω να σκασω, ας μείνει στην συνειδηση του . Εξαλλου, δεν βλεπω κατι το τρομερο σε αυτο! Big deal! Tι ειχαμε τι χασαμε.... Cool τελετουργία! Ευχαριστημενοι ολοι! Και ναι! Παππουδες και γιαγιαδες! Για την ακρίβεια, προπαππου και προγιαγια, σε ηλικία 98 και 92 ετών, περιμεναν πώς και πώς το γεγονός και λιγεσ μηνες μετα ....- πεθαναν! Δεν μας πίεσε κανείς. Ετσι επρεπε να γινει..., αν οχι για μενα.... - για τον συζυγο μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής πάντως, όλα τα παραπάνω πιστεύω πως ισχύουν μόνο στη θεωρία γιατί στην πράξη, η εμπειρία μου μού έδειξε πως δεν μπορείς να συζήσεις αρμονικά για πολύ καιρό με κάποιον που οι ιδεολογικές σας διαφορές είναι πάρα πολύ μεγάλες. :hmm:
+1

Φαντάζομαι, βέβαια, ότι δεν αναφερόμαστε σε περπτώσεις που ο ένας έχει κάνει το τελετουργικό της θρησκείας του μέρος της ζωής του (πχ. η οικογένεια πρέπει να πηγαίνει κάθε κυριακή στην εκκλησία) και ο άλλος βλέπει εκκλησία και παθαίνει κρίση, γιατί τότε οντως μπαίνουν άλλα θέματα στη μέση.

Προσωπικά είχα στο μυαλό μου περιπτώσεις όπως η δική μου που ο ένας ακολουθεί μια στάση τυπική απέναντι στη θρησκεία (πχ. θέλει να ...πάει στον επιτάφιο τη Μ.Παρασκευή γιατί κάτι σημαίνει για αυτόν) και ο άλλος είναι απλά αδιάφορος απέναντι στο γεγονός (και όπως θα ακολουθήσει στον επιτάφιο θα ακολουθούσε κάποιον άλλο σε κάποια ...βουδιστική ξέρω γω τελέτη, ως...κοινωνικό δρώμενο, αδιάφορο προς αυτόν).

Σε περιπτώσεις δλδ που οι στάσεις των εμπλεκόμενων δεν επηρεάζουν την καθημερινότητά τους, ούτε προσπαθεί ο ένας να "προσηλυτίσει" τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις δλδ που οι στάσεις των εμπλεκόμενων δεν επηρεάζουν την καθημερινότητά τους, ούτε προσπαθεί ο ένας να "προσηλυτίσει" τον άλλο.
Ναι!
Αν και εννοούσα τη γενικότερη κοσμοθεωρία του ατόμου. Να είναι για παράδειγμα ο ένας της άσκησης και την υγιεινής διατροφής και ο άλλος της πίτσας και της πολυθρόνας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ακριβώς όπως τα είπανε η Isiliel και η Resident Evil !

Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι αθεΐστρια. Eιμαι απλα αθεη (και αβάπτιστη). Δεν ειμαι δογματικη στις απόψεις μου ότι δεν υπάρχει Θεός, και δεν εχω καταδείξει την φιλοσοφια μου να γινει θρησκεια! Ειμαι αδιαφορη....!!! Αν ο συζυγος μου πιστευει πως το παιδί μας πρεπει να βαπτιστεί - θα το σεβαστώ!!! Kaι γιατι οχι? Γιατι το πιστευει, πρέπει να πιστευει η οχι, ειναι "πλαστελινη" ή δεν είναι .... - δεν θα κατσω να σκασω, ας μείνει στην συνειδηση του . Εξαλλου, δεν βλεπω κατι το τρομερο σε αυτο! Big deal! Tι ειχαμε τι χασαμε.... Cool τελετουργία! Ευχαριστημενοι ολοι! Και ναι! Παππουδες και γιαγιαδες! Για την ακρίβεια, προπαππου και προγιαγια, σε ηλικία 98 και 92 ετών, περιμεναν πώς και πώς το γεγονός και λιγεσ μηνες μετα ....- πεθαναν! Δεν μας πίεσε κανείς. Ετσι επρεπε να γινει..., αν οχι για μενα.... - για τον συζυγο μου !
Η βάπτιση δεν είναι απλά τελετουργία. Αν ήταν έτσι ούτε εμένα δεν θα με ένοιαζε, όπως είπα και για το γάμο, σιγά, έχει και τζέρτζελο. Άλλωστε ούτε που θα τη θυμάται μετά. Η βάπτιση είναι ουσιαστικά "registration" του παιδιού στη συγκεκριμένη θρησκεία, με ο,τι αυτό συνεπάγεται και το οποίο απαιτεί ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία να το αλλάξει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η βάπτιση είναι ουσιαστικά "registration" του παιδιού στη συγκεκριμένη θρησκεία, με ο,τι αυτό συνεπάγεται και το οποίο απαιτεί ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία να το αλλάξει μετά.
Τι συνεπάγεται; :hmm: Σε τι σε εμπόδισε η βάπτισή σου μέχρι σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Κατά τα άλλα, άντε ν' αρνηθείς στην ετοιμοθάνατη γιαγιά σου να καμαρώσει το εγγόνι της να βαπτίζεται με τ' όνομά της. Μην είστε τόσο σκληροί με ανθρώπους που δεν διανοήθηκαν καν άλλο τρόπο στη ζωή τους. Ειδικά όταν για εσάς δεν σημαίνει τί-πο-τα.

Ανετα το αρνουμαι,εφοσον με χαλαει εμενα.Ισως ακουγεται εγωιστικο,ομως μια φορα ζουμε και δεν εχω καμια διαθεση για να μην χαλαστουν οι αλλοι,να χαλιεμαι εγω.Εγω δεν επιβαλλω σε κανεναν τιποτα,το ιδιο απαιτω και απο τους αλλους.Η μανα μου θελει σωνει και καλα να κανω παιδι,εγω δεν θελω.Για να μην της αρνηθω δηλαδη,να κανω κατι που δεν θελω;:eek: Ας καταλαβουν επιτελους οτι η ζωη του αλλου ειναι δικια του,και οχι δικια τους.

Οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα τωρα,γενικα δεν θα ειχα προβλήμα να κανω γαμο με καποιον αλλοθρησκο,εφοσον δεν πιστευει.Δηλαδη να ηταν απλα στους τυπους αλλοθρησκος.Και ιδιαιτερα με μουσουλμανο φανατικο.Δεν χρειαζεται να πω πολλα για τη θεση της γυναικας οσον αφορα τη μουσουλμανικη θρησκεια και κοινωνια.Τα ξερετε νομιζω.Ε...βασικα δεν θα μπορουσα καν να εχω σχεση μαζι του,ποσο μαλλον να τον παντρευτω κιολας.Ουτε με φανατικο χριστιανο βεβαια θα παντρευομουν.Ειναι δεδομενο αυτο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ανετα το αρνουμαι,εφοσον με χαλαει εμενα.Ισως ακουγεται εγωιστικο,ομως μια φορα ζουμε και δεν εχω καμια διαθεση για να μην χαλαστουν οι αλλοι,να χαλιεμαι εγω.Εγω δεν επιβαλλω σε κανεναν τιποτα,το ιδιο απαιτω και απο τους αλλους.Η μανα μου θελει σωνει και καλα να κανω παιδι,εγω δεν θελω.Για να μην της αρνηθω δηλαδη,να κανω κατι που δεν θελω;:eek: Ας καταλαβουν επιτελους οτι η ζωη του αλλου ειναι δικια του,και οχι δικια τους.

Συμφωνώ απόλυτα και ως εκ τούτου και ούσα ούτε χριστιανή ούτε ορθόδοξη δεν θα δεχόμουν σε καμία περίπτωση τόσο τον θρησκευτικό γάμο όσο και τη βάφτιση του παιδιού μου.

Νομίζω πως αυτή η 'τρέλα' κατά το έτος 2012 πρέπει να σταματήσει. Είναι θέμα του ζευγαριού το εάν κ με ποιο τρόπο θα παντρευτεί κ αν θα βαφτίσει το παιδί κ δεν πρέπει να επεμβαίνουν (ιδίως εκβιαστικά) οι διάφοροι τρίτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα και ως εκ τούτου και ούσα ούτε χριστιανή ούτε ορθόδοξη δεν θα δεχόμουν σε καμία περίπτωση τόσο τον θρησκευτικό γάμο όσο και τη βάφτιση του παιδιού μου.

Καλά ε, η πρώτη πρότασή σου με τη δεύτερη είναι άλλα ντ' άλλα της Κυριακής το γάλα...

Πως γίνεται να πιστεύεις σε κοινές αποφάσεις δυο ανθρώπων και να διατυμπανίζεις ότι αφήνεις τέτοια περιθώρια σε αυτούς και όχι σε φασιστικές αποφάσεις τρίτων, όταν εσύ η ίδια πας a priori να επιβάλλεις μια φασιστική ιδέα χωρίς καν συζήτηση; Δε λέω ότι θα σου χρειαστεί να διαφωνήσεις για τέτοιο αστείο θέμα, αλλά καλό είναι να μαθαίνω όσο μεγαλώνω πριν ασπρίσουν τα μαλλιά μου και μαραθεί η ψ...ή μου.

Ώρες ώρες νιώθω ότι γίνομαι ο Καραμανλής που διόριζε πρασινοφρουρούς γιατί πίστευε στη δικαιοσύνη των ευκαιριών και ύστερα αυτοί οι πασόκοι χρησιμοποιούσαν τη θέση τους για να προμοτάρουν το ΠΑΣΟΚ ακόμα περισσότερο ενάντια στη ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλά ε, η πρώτη πρότασή σου με τη δεύτερη είναι άλλα ντ' άλλα της Κυριακής το γάλα...

Πως γίνεται να πιστεύεις σε κοινές αποφάσεις δυο ανθρώπων και να διατυμπανίζεις ότι αφήνεις τέτοια περιθώρια σε αυτούς και όχι σε φασιστικές αποφάσεις τρίτων, όταν εσύ η ίδια πας a priori να επιβάλλεις μια φασιστική ιδέα χωρίς καν συζήτηση; Δε λέω ότι θα σου χρειαστεί να διαφωνήσεις για τέτοιο αστείο θέμα, αλλά καλό είναι να μαθαίνω όσο μεγαλώνω πριν ασπρίσουν τα μαλλιά μου και μαραθεί η ψ...ή μου.

Ώρες ώρες νιώθω ότι γίνομαι ο Καραμανλής που διόριζε πρασινοφρουρούς γιατί πίστευε στη δικαιοσύνη των ευκαιριών και ύστερα αυτοί οι πασόκοι χρησιμοποιούσαν τη θέση τους για να προμοτάρουν το ΠΑΣΟΚ ακόμα περισσότερο ενάντια στη ΝΔ.
Δεν επιβάλλω κάποια φασιστική ιδέα! Είναι δεδομένο a priori ότι εφόσον δεν είμαι Χ.Ο. δεν είναι και δυνατό να κάνω θρησκευτικό γάμο (κατά τον ίδιο τρόπο που δεν μπορεί να κάνει θρησκευτικό γάμο και ένας πχ βουδιστής). Όσον αφορά το θέμα βάφτιση δεν θα ήθελα ποτέ να επιβάλλω στο παιδί μου ένα οποιοδήποτε θρήσκευμα και ειδικά μέσω της βάναυσης διαδικασίας της βάφτισης. Ας ενηλικιωθεί και ας πράξει όπως νομίζει.

Το θέμα του 'πώς θα γίνει ο γάμος' στην περίπτωσή μου αναγκαστικά δεν σηκώνει συζήτηση. Το θέμα βάφτιση θα το συζητούσα αλλά η άποψή μου είναι η προαναφερθείσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν επιβάλλω κάποια φασιστική ιδέα! Είναι δεδομένο a priori ότι εφόσον δεν είμαι Χ.Ο. δεν είναι και δυνατό να κάνω θρησκευτικό γάμο (κατά τον ίδιο τρόπο που δεν μπορεί να κάνει θρησκευτικό γάμο και ένας πχ βουδιστής). Όσον αφορά το θέμα βάφτιση δεν θα ήθελα ποτέ να επιβάλλω στο παιδί μου ένα οποιοδήποτε θρήσκευμα και ειδικά μέσω της βάναυσης διαδικασίας της βάφτισης. Ας ενηλικιωθεί και ας πράξει όπως νομίζει.

Το θέμα του 'πώς θα γίνει ο γάμος' στην περίπτωσή μου αναγκαστικά δεν σηκώνει συζήτηση. Το θέμα βάφτιση θα το συζητούσα αλλά η άποψή μου είναι η προαναφερθείσα.

Α τώρα μου τα γυρίζεις μαντάμ πίσωπόρτα...

Τη μια λες δε δέχομαι να το συζητήσω,και την άλλη λες δε γίνεται εκ των πραγμάτων να το συζητήσω.

Το δεύτερο το δέχομαι σαν επιχείρημα. Δεν γίνεται γιατί δεν γίνεται. Το πρώτο είναι που δε μπορώ. "Μπορείς να διαλέξεις ότι χρώμα κοστούμι θες, αρκεί να είναι μαύρο."

Ανησύχησα ο άνθρωπος μήπως και οι δημοκρατικές δυνάμεις του τόπου απέκτησαν Απριλιανό μουστάκι εκ νοσταλγίας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Α τώρα μου τα γυρίζεις μαντάμ πίσωπόρτα...

Τη μια λες δε δέχομαι να το συζητήσω,και την άλλη λες δε γίνεται εκ των πραγμάτων να το συζητήσω.

Το δεύτερο το δέχομαι σαν επιχείρημα. Δεν γίνεται γιατί δεν γίνεται. Το πρώτο είναι που δε μπορώ. "Μπορείς να διαλέξεις ότι χρώμα κοστούμι θες, αρκεί να είναι μαύρο."

Ανησύχησα ο άνθρωπος μήπως και οι δημοκρατικές δυνάμεις του τόπου απέκτησαν Απριλιανό μουστάκι εκ νοσταλγίας.:P

Πισώπορτα???:hmm::P

Ναι βρε Valder δεν δέχομαι να το συζητήσω γιατί δεν έχει νόημα να το συζητήσω. Είναι απλό: Δεν είμαι ΧΟ - Δεν μπορώ να κάνω θρησκευτικό γάμο. Τι νόημα θα είχε μια τέτοια συζήτηση????
Και εφόσον και επιλέγω να μην ασπαστώ κανένα θρήσκευμα θα προτιμούσα να μην επιβάλλω κάτι τέτοιο και στο παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Πισώπορτα???:hmm::P

Ναι βρε Valder δεν δέχομαι να το συζητήσω γιατί δεν έχει νόημα να το συζητήσω. Είναι απλό: Δεν είμαι ΧΟ - Δεν μπορώ να κάνω θρησκευτικό γάμο. Τι νόημα θα είχε μια τέτοια συζήτηση????
Και εφόσον και επιλέγω να μην ασπαστώ κανένα θρήσκευμα θα προτιμούσα να μην επιβάλλω κάτι τέτοιο και στο παιδί μου.

Πολύ με φτιάχνει όταν με λες Βάλντερ. Σε φαντασιώνομαι στο Ράιχσταγκ να υψώνεις τον αγκυλωτό πρωκτό και να φωνάζεις "Es ΠΡΩΚΤ um yperoxi's Gloria" κατά το ναζιστικό "Es geht um Deutschlands Gloria".

Μην επαναλαμβάνεσαι εις τριπλούν, σε κατάλαβα με τη δεύτερη απόπειρα επιχειρήματος και συμφωνώ μαζί σου.

Για να καταλάβεις το τίναγμά μου θα στο αναλύσω μια κι έξω.

Πες ότι κάνεις σεξ αλλά αρνείσαι τις εμπειρίες της πίσω πόρτας. Σωστά; Σωστάααα.

Το να πεις λοιπόν "Δεν δέχομαι να με πάρουν από πίσω" έχει μεγάλη διαφορά από το να αφήσεις στον άλλο την δημοκρατικότητα να το αρνηθεί από μόνος του επειδή σε καταλαβαίνει και να σου πει "Δε θα σε πάρω από πίσω", γιατί ακόμα και να συμφωνεί μαζί σου, άμα του το επιβάλλεις εκ των προτέρων θα πει "Μα καλά, ούτως ή άλλως θα το δεχόμουν, ήταν ανάγκη να με καταπιέσεις;"

(αν και σε τέτοιες συζητήσεις δεν πολυχωράει η δημοκρατικότητα του "θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μη μου τον ακουμπήσετε στον κώλο" αλλά τέσπα you get the point)

Τέλος πρωκτικής συζήτησης, γιατί έχω να φάω κι όλας. Φαγητό, όχι πρωκτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ο σεβασμός είναι πολύ σημαντικός σε τέτοιες περιπτώσεις. Και τα δύο άτομα θα πρέπει να σέβονται τις απόψεις του συντρόφου τους και την πιθανή διαφορετικότητά του στο θρήσκευμα. Γιατί θα ήταν παραλογισμός να γυρίσει κάποιος και να πει "γίνε ΧΟ και θα λυθεί το θέμα". Εσύ ως ΧΟ μπορεί να μη μπορείς να μπεις στη θέση μου (και οποιουδήποτε άλλου που δεν είναι ΧΟ) κ να το καταλάβεις αλλά είναι το ίδιο με το να σου ζητούσε κάποια στο μέλλον "γ'ινε μουσουλμάνος κ όλα θα λυθούν". Κάτι τέτοιο για μένα δεν συνιστά 'λύση' και ούτε καν θέμα προς συζήτηση. Και αυτό γιατί θα ήταν έλλειψη σεβασμού προς εμένα και τα 'πιστεύω' μου (ή την έλλειψη πιστεύω, καλύτερα).

ΥΓ sos: Να ταίσεις τον Armin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η βάπτιση δεν είναι απλά τελετουργία. Αν ήταν έτσι ούτε εμένα δεν θα με ένοιαζε, όπως είπα και για το γάμο, σιγά, έχει και τζέρτζελο. Άλλωστε ούτε που θα τη θυμάται μετά. Η βάπτιση είναι ουσιαστικά "registration" του παιδιού στη συγκεκριμένη θρησκεία, με ο,τι αυτό συνεπάγεται και το οποίο απαιτεί ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία να το αλλάξει μετά.

για μένα είναι απλά τελετουργία!!! Για τον συζυγο μου είναι κάτι παραπάνω... Εξαλλου, δεν λετε να αποφασίσει το ζευγαρι? Δηλαδη, γιατι να επιβαλομαι εγω, εφοσον ειμαι αδιαφορη.... Και ο γάμος δεν είναι απλά τζέρτζελο.... - Θα το θυμάσαι και εσυ και οι υπολοιποι!!!
Λες να θυμαται το παιδι μου τη βαπτιση.... - αμφιβάλλω!!!
" ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία να το αλλάξει μετά".....????? ζητανε κάπου να αρνηθείς επισημα την θρησκεια σου?...:hmm::blink: επισημη δηλωση/εγγραφο αρνησης Ορθοδοξίας....:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Όλγα, θεωρητικά είναι απλό να αρνηθείς με επίσημη δήλωση την θρησκεία σου στο ληξιαρχείο... θεωρητικά...γιατί στην πράξη,άστα!
μερικές εμπειρίες ανθρώπων που ήθελαν να διαγραφεί το θρήσκευμα τους..
πιο εύκολο είναι να βαφτιστείς στα 18, παρά να διαγράψεις το θρήσκευμα σου..

https://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=41&t=1711

σε όσους απο εσάς η διαδικασία της βάφτισης είναι μια απλή τελετουργία η απλά σας είναι αδιάφορο αν θα γίνει η όχι, ή δεν έχετε κανένα πρόβλημα να την κάνετε για χατίρι των συγγενών σας,είναι απολύτως σεβαστό..
απλά εμένα δεν μου είναι αδιάφορο,με ενδιαφέρει η πίστη του παιδιού μου, την θεωρώ ως κάτι πολύ σημαντικό και προσωπικό (γιατι και εγώ μπορεί να μην πιστεύω αλλά πέρασα απο όλες τις φάσεις-πίστεψα, μετά άρχισαν να αμφιβάλλω,άρχισα να το ψάχνω,πίστεψα σε κάτι πιο ουδέτερο, σταμάτησα να πιστέψω κτλ)..
Όλγα, για εμένα και την subject to change ο γάμος μπορεί να είναι απλά ένα τζέρτζελο το οποίο θα θυμόμαστε σαν.. "τζέρτζελο" και τίποτε παραπάνω.. για τον σύντροφό μας, θα είναι ίσως κάτι πολύ σημαντικό που θα "ευλογήσει" την σχέση μας.. Θα το έκανα για αυτόν, εφόσον το ήθελε,αρκεί να μην περιμένει απο εμένα πως θα το πιστέψω. Με την βάφτιση δεν είναι το ίδιο για τους λόγους που προανέφερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...απλά εμένα δεν μου είναι αδιάφορο,με ενδιαφέρει η πίστη του παιδιού μου, την θεωρώ ως κάτι πολύ σημαντικό και προσωπικό [...] Με την βάφτιση δεν είναι το ίδιο για τους λόγους που προανέφερα..
Ειλικρινά δεν την βλέπω τη διαφορά και δεν καταλαβαίνω πώς επηρεάζεται η πίστη του παιδιού από τη βάπτιση, όταν μάλιστα μιλάμε σε ένα θέμα με δεδομένη τη συμβίωση με αλλόθρησκο.
Αν το παιδί έχει πατέρα (ή μητέρα) Χριστιανό, Βουδιστή, ή Μουσουλμάνο, το λιγότερο που πρόκειται να το επηρεάσει είναι μια τελετή. Οι γονείς του προφανώς θα είναι εκεί σε όλη τη ζωή του και θα το 'επηρεάζουν' καθημερινά. Στην τελετή θα κολλήσουμε; :confused:
Αν πράγματι σε ενδιαφέρει η πίστη του παιδιού σου λοιπόν, με τον τρόπο που το λες, μάλλον πρέπει να βρεις κάποιον που να μοιράζεται τα δικά σου πιστεύω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
εγώ βλέπω τεράστια διαφορά σε αυτό.. με ενδιαφέρει η πίστη του παιδιού μου και θέλω να την επιλέξει μόνο του. όπως θεωρώ προσωπικό το ποιόν/ποιά θα παντρευτεί, έστι θεωρώ προσωπικό το σε τι θα πιστέψει.. δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται περίεργο.. κολλάω στην τελετή γιατι θέλω οταν και αν γίνει το παιδί μου να την βιώσει επειδή το θέλει και να αισθανθεί όλα αυτά που πρέπει να αισθανθεί.
επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να βρω κάποιον που να μοιράζεται τα δικά μου πιστεύω..

έχω μια πολύ καλή φίλη, με πατέρα πολύ χριστιανό (το πολύ ακούγεται άθλιο,αλλά εννοώ οτι είναι απο τους ανθρώπους που ακούνε ψαλμωδίες στο σπίτι, πηγαίνει στην εκκλησία και ακολουθεί πιστά την θρησκεία του) και μητέρα άθεη.. το ζευγάρι σέβεται ο ένας την πίστη του η φίλη μου δεν είχε ποτέ της πρόβλημα με αυτό. ούτε αυτή, ούτε τα αδέρφια της βαφτίστηκαν όταν ήταν μικρά, αλλά στα 20 του επειδή αυτά το επέλεξαν. Ο πατέρας δεν τα πίεσε ποτέ να πάνε μαζί του στην εκκλησία όπως και η μητέρα τους δεν εκφράστηκε ποτέ αρνητικά για την θρησκεία του άντρα της η δεν επέβαλε τον δικό της αθεισμό.
αυτή είναι για εμένα η ιδανική σχέση ανάμεσα σε ένα αλλόθρησκο ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Όλγα, θεωρητικά είναι απλό να αρνηθείς με επίσημη δήλωση την θρησκεία σου στο ληξιαρχείο... θεωρητικά...γιατί στην πράξη,άστα!
μερικές εμπειρίες ανθρώπων που ήθελαν να διαγραφεί το θρήσκευμα τους..
πιο εύκολο είναι να βαφτιστείς στα 18, παρά να διαγράψεις το θρήσκευμα σου..

https://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=41&t=1711

βασικα, για πλακα το ειπα.... :) δεν ήξερα ότι το κάνουν στη πρακτικη :redface: Δεν θα ρωτήσω γιατί το κάνουν...:hmm: Δεν φτανει απλα να μην πιστεύουν :blink:
Αλλα οπως βλεπεις, βαφτίζεσαι στην εκλησσιά - αρνείσαι στο ληξιαρχειο, το ιδιο ομως συμβαινει και με το γαμο .... -παντρευεσαι στην εκκλησια... - χωρίζεις στα δικαστηρια...Οποτε, ουτε ο Θρησκευτικός Γάμος θα επρεπε να ειναι απλα τζερτζελο ... - τοσο κατηγοριματικες για την βαπτιση, αλλα θρησκευτικο γαμο το δέχεστε. :hmm: Παραλογο μου φαινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
δεν είναι παράλογο.. εξηγησα και άλλη φορά γιατί θα έκανα τον γάμο μου σε εκκλησία (εφόσον θα είναι κάτι που θα θέλει πολύ ο άντρας μου).
θα είναι επιλογή δική μου, θα αποφασίσω για εμένα και θα το κάνω με πλήρη συνείδηση των πράξεών μου στα 25 μου (και βααααλε :P)..
και ξαναλέω, ο γάμος θα είναι τζέρτζελο για εμένα,γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω.. εξακολουθεί να σου φαίνεται παράλογο;
δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι..ειλικρινά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
δεν είναι παράλογο.. εξηγησα και άλλη φορά γιατί θα έκανα τον γάμο μου σε εκκλησία (εφόσον θα είναι κάτι που θα θέλει πολύ ο άντρας μου).
θα είναι επιλογή δική μου, θα αποφασίσω για εμένα και θα το κάνω με πλήρη συνείδηση των πράξεών μου στα 25 μου (και βααααλε :P)..
και ξαναλέω, ο γάμος θα είναι τζέρτζελο για εμένα,γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω.. εξακολουθεί να σου φαίνεται παράλογο;
δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι..ειλικρινά.. ;)

άρα είσαι χριστιανή.... ;) Πώς αλλιώς θα παντρευτεις στην εκκλησια...
...η επειδη θα ήθελες να ντυθείς νύφη... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top