Mac vs PC

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί να πάρει κανείς mac οταν με τα ίδια χρήματα μπορει να χτίσει ένα full tower που να κάνει παπάδες και να έχει και την χαρα της δημιουργίας καθώς θα μαζεύει τα κομμάτια θα τα ενώνει θα βάζει το λειτουργικό και θα το ξεκινάει.

για μένα δεν υπάρχει σύγκριση,,εννοείτε pc για τους λόγους που είπε ο akitos παραπάνω
και για οικιακή χρήση ανάμεσα σε laptop και desktop, desktop με 1000!

tl;dr τα Mac αξίζουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Οπότε δεν έχει νόημα η γενική κουβέντα mac vs pc.

Διότι οι περισσότεροι που παίρνουν Mac δεν νιώθουν καμία τέτοια χαρά, αλλά αντίθετα βλέπουν πλακέτα και φρικάρουν. Γενικώς αν είσαι άτομο που του αρέσει το tinkering τόσο σε θέμα hardware όσο και σε software τα Mac δεν είναι καλή επιλογή, καθώς είναι όλα κλειστά, ένα πακέτο δηλαδή. Είναι όπως με τα playstation vs pc, αγοράζεις την κονσόλα και ξέρεις πως ότι παιχνίδι και να αγοράσεις θα παίξει.

Οι περισσότεροι λοιπόν άνθρωποι στον κόσμο δεν έχουν ιδέα από το τεχνικό κομμάτι κομμάτι των υπολογιστών και δεν θέλουν να έχουν κιόλας. Απλά θέλουν ένα μηχάνημα που να λειτουργεί out of the box, να κάνει την δουλειά που θέλουν και να είναι και εύκολο στην χρήση. Όλα αυτά το mac τα καλύπτει και με το παραπάνω. Στην αγορά του high end τα Mac δεν έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά στο value for money σε θέμα hardware από τα αντίστοιχα pc οπότε ο μέσος χρήστης που διαθέτει τα χρήματα θα αγοράσει.

Ένα άλλο σημείο επίσης που πολλές φορές το προσπερνάμε αλλά για αρκετούς ανθρώπους έχει σημασία είναι το style. Τα προϊόντα της apple γενικώς είναι εκτός συναγωνισμού σε αυτόν τον τομέα, σύγκρινε απλά εμφανισιακά έναν iΜac με ένα tower ή ένα Macbook με ένα pc laptop. Η διαφορά είναι μέρα με την νύχτα. Αλλά και στον τομέα του software όλα τα προϊόντα της apple έχουν αυτό το attention to detail που δεν θα βρεις σε windows. Και όταν ζούμε σε έναν κόσμο που η άλλη θα αγοράσει 500$ τακούνια ή τσάντα γιατί είναι από σχεδιαστή και έχει ένα τάδε style, αυτός δεν είναι και αμελητέος παράγοντας.

Τώρα αν είσαι επαγγελματίας π.χ. προγραμματιστής θες Mac αναγκαστικά αν γράφεις προγράμματα για Mac ή iOS. Μπορείς βέβαια να φτιάξεις hackintosh αλλά αυτό θέλει κόπο και χρόνο και πολλές φορές επιπλέον χρόνο για "φτιάξιμο" και αυτά δεν μπορείς να τα έχεις όταν κάνεις επαγγελματική δουλειά όπου ο χρόνος είναι χρήμα. Συμφέρει απλά να πάρεις ένα Mac.

Για τον μέσο φοιτητή βέβαια, ιδιαίτερα πληροφορικής το mac δεν έχει να προσφέρει και πολλά καθώς συνήθως θες να το κάνεις κομμάτια το pc και να το ξαναφτιάχνεις, τόσο από θέμα hardware αλλά και software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πόσοι από αυτούς που αγοράζουν mac είναι προγραμματιστές και έχουν σκοπο να γράψουν προγράμματα για Ios και mac?
ελάχιστοι.
αυτο που κάνει κάποιον να πάρει mac είναι πάνω κάτω οι ίδιοι λόγοι που θα κάνουν κάποιον να πάρει iphone.
η apple έχει δημιουργήσει την εντύπωση οτι διαθέτει τα πιο ποιοτικά μηχανήματα τα πιο δυνατά και τα πιο αξιόπιστα και σε μεγάλο βαθμό πουλάς και μούρη στους υπόλοιπους της παρέας που δεν ξέρουν πολλά από τεχνολογία.

το αισθητικό κομμάτι είναι υποκειμενικό. για μένα το mac είναι απλά μια οθόνη με ένα πληκτρολόγιο. δεν μπορω να το συγκρίνω σε αισθητική με ένα tower σαν αυτό

η με ένα alienware
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πόσοι από αυτούς που αγοράζουν mac είναι προγραμματιστές και έχουν σκοπο να γράψουν προγράμματα για Ios και mac?
[/IMG]

Ο λόγος που προτιμώ ios από android είναι οι ιατρικές εφαρμογές που έχουν τα ios που σε σχέση με το android είναι μέρα με την νύχτα. To τελευταίο χρόνο βγαίνουν σιγά σιγά και αντίστοιχες εφαρμογές για το andriud αλλά είναι η μέρα με την νύχτα. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι ιατροί διαλέγουν iphone για κινητό τους (αν και στην Ελλάδα το κάνουν κυρίως για την μούρη αφού μιμούνται τους ιατρούς του εξωτερικού)...

Θεωρώ καλύτερη επιλογή για έναν ιατρό να πάρει τα 3 χρόνια πίσω iphone 5 (αυτό που έχω εγώ) παρά μια ναυαρχίδα android.

πόσοι από αυτούς που αγοράζουν mac είναι προγραμματιστές και έχουν σκοπο να γράψουν προγράμματα για Ios και mac?
ελάχιστοι.

Επίσης η σχεδίαση των κουτιών που δείχνεις ειδικά του πρώτου είναι σαφώς εμπνευσμένα από το power mac που είχε λανσάρει η apple χρόνια πριν αλλά εχουν πιο φουτουριστική σχεδιάσση καθως είναι και πιο χοντροκομμένα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πόσοι από αυτούς που αγοράζουν mac είναι προγραμματιστές και έχουν σκοπο να γράψουν προγράμματα για Ios και mac?
ελάχιστοι.
αυτο που κάνει κάποιον να πάρει mac είναι πάνω κάτω οι ίδιοι λόγοι που θα κάνουν κάποιον να πάρει iphone.
η apple έχει δημιουργήσει την εντύπωση οτι διαθέτει τα πιο ποιοτικά μηχανήματα τα πιο δυνατά και τα πιο αξιόπιστα και σε μεγάλο βαθμό πουλάς και μούρη στους υπόλοιπους της παρέας που δεν ξέρουν πολλά από τεχνολογία.

το αισθητικό κομμάτι είναι υποκειμενικό. για μένα το mac είναι απλά μια οθόνη με ένα πληκτρολόγιο. δεν μπορω να το συγκρίνω σε αισθητική με ένα tower σαν αυτ

Λίγοι είναι οι προγραμματιστές σε σχέση με το σύνολο όντος, απλά θεώρησα σκόπημο να τους αναφέρω. Επίσης υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες όπως designers που χρησιμοποιούν κατά κόρον Mac, αλλά αυτό οφείλεται κυριώς στο ότι η Apple είχε κυριαχρήσει από παλιά στις designer σχολές.

Αντικειμενικά είναι ποιοτικά τα μηχανήματά τους. Αν είναι πιο ποιοτικά από άλλα της ίδιας κατηγορίας είναι debatable αλλά δεν μπορείς να πεις πως τα mac δεν έχουν ποιότητα.

Όντως το αισθητικό κομμάτι είναι τελείως υποκειμενικό. Τα κουτιά που παρέθεσες προσωπικά τα βρίσκω απαίσια, μοιάζουν με κάτι που βγήκε απ'το Σταρ Τρεκ. Αλλά περι ορέξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όχι και φουτουριστκά ρε φόκο που το τωρινό mac pro είναι σαν πορτατίφ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις προαλλες ειδα εναν κυλινδρικο πυργο mac στο apple store και νομιζα οτι ηταν ο καδος των αχρηστων :lol:

Σκεφτομαι συντομα να αντικαταστησω το tablet μου το οποιο ειναι ηδη 5 ετων και εχει αρχισει να σερνεται. Τι μου προτεινετε; Συγκεκριμενο budget δεν εχω, αλλα θελω να εχει καλες επιδοσεις. Android δεν θελω, οποτε ειμαι μεταξυ windows 10 pro και iOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τις προαλλες ειδα εναν κυλινδρικο πυργο mac στο apple store και νομιζα οτι ηταν ο καδος των αχρηστων :lol:

Σκεφτομαι συντομα να αντικαταστησω το tablet μου το οποιο ειναι ηδη 5 ετων και εχει αρχισει να σερνεται. Τι μου προτεινετε; Συγκεκριμενο budget δεν εχω, αλλα θελω να εχει καλες επιδοσεις. Android δεν θελω, οποτε ειμαι μεταξυ windows 10 pro και iOS.
Απλό: τι είναι τα υπόλοιπα μηχανήματά σου; Έχεις μπει ήδη στο apple spiral of doom;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ θεωρό καλύτερο tablet με διαφορά το ipad όχι τόσο λόγω εμφάνισης αλλά λόγω εφαρμογών. Αν δε καταφέρω να φτιάξω το ipad 2 μου που του έσπασα την οθόνη θα αγοράσω άλλο ipad (ούτε λόγος για andorid)

To ipad 2 το έχω από το 11 και ακόμα αναβαθμίζεται στις τελευταίες εκδόσεις και η μπαταρία του είναι αρκετά καλή. Οποιοδήποτε άλλο tablet της ηλικίας αυτής το έχει παρατήσει η εταιρία παραγωγής του χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο ipad τι κανεις απλως μπαίνεις στο ιντερνετ οπως σε ολα τα αλλα ταμπλετ ή έχει παραπάνω δυνατότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο ipad τι κανεις απλως μπαίνεις στο ιντερνετ οπως σε ολα τα αλλα ταμπλετ ή έχει παραπάνω δυνατότητες;
Το λέω απο θέματα εφαρμογών δεν με ενδιαφέρει το ιντερνετ. Απο ιατρικές εφαρμογές πχ εχει πιο πολλές και πλήρεις απο κανονικά pc. Εξαιτίας της κυκλοφοριας του iPad pro βγαίνουν φοβερές εφαρμογές και για τα μικρα iPad. Στο android υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές αλλά δεν ειναι τοσο πλήρειςκσι φυσικά υπάρχουν ελλείψεις . Επίσης υπαρχει και το iTunesu που εχει διαλέξεις απο πανεπιστήμια. Δε χρειαζεται να παρει κάποιος το τελευταίο μοντέλο iPad αρκεί όμως να ειναι iPad .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σίγουρα τα καινούρια ipad ειναι πολύ καλύτερα από τα παλιά αλλιώς όλοι τα παλιά θα έπαιρναν που είναι πιο φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σίγουρα τα καινούρια ipad ειναι πολύ καλύτερα από τα παλιά αλλιώς όλοι τα παλιά θα έπαιρναν που είναι πιο φτηνά.
Τα καινούρια έχουν καλύτερο επεξεργαστή παραπάνω μνήμη απο αυτο που ειχα εγώ αλλά οι εφαρμογές ειναι οι ίδιες οποτε για το λόγο που το θέλω το ιδιο μου κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όχι και φουτουριστκά ρε φόκο που το τωρινό mac pro είναι σαν πορτατίφ :P
Αν εννοεις αυτο ειναι οντως λιγο ακομψο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

αυτό είναι.
εμένα μου θυμίζει καφετιέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό είναι.
εμένα μου θυμίζει καφετιέρα

Καλά αυτό το πράγμα όντως δεν ξέρω τι σκεφτόταν οι άνθρωποι όταν το φτιάχνανε. Εγώ για βάζo με λουλούδια θα το πέρναγα.
Αυτό όμως δεν μπορείς να πεις πως δεν είναι από τα πιο ωραία laptop που υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά δεν μπορώ να ακούω βλακείες. Κοιτάξτε τις διαστάσεις του και το βάρος mac pro. Άνετα το βάζεις σε μια τσάντα και το μεταφέρεις όπου θες. Ιδανικό αν οι βάσεις σου είναι παραπάνω από μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα ναι, γιατί ο σκοπός ενός ενός σέρβερ μερικών χιλιάδων δολλαρίων όπως είναι το Mac pro είναι να είναι μικρό, πρακτικό και να μεταφέρεται εύκολα.

Να φανταστώ και ο λόγος πυο τα imac είναι έτσι όπως είναι είναι για να τα τυλίγεις με αφρολέξ στo πι και φι και να τα κουβαλάς εύκολα και γρήγορα ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ναι, γιατί ο σκοπός ενός ενός σέρβερ μερικών χιλιάδων δολλαρίων όπως είναι το Mac pro είναι να είναι μικρό, πρακτικό και να μεταφέρεται εύκολα.

Να φανταστώ και ο λόγος πυο τα imac είναι έτσι όπως είναι είναι για να τα τυλίγεις με αφρολέξ στo πι και φι και να τα κουβαλάς εύκολα και γρήγορα ε; :P

Βασικα ειχα δει πριν κανα χρονο ενα βιντεακι που ελεγε πως το mac pro που ειναι τοσο μικρο εχει απιστευτο value for money καθως δεν μπορεις να πετυχεις τις ιδιες επιδοσεις με τα ιδια λεφτα(μπορεις ομως να εστιασεις εκει που θες εσυ) αν φτιαξεις μονος σου. Αν σκεφτεις πως μπορεις και να το μεταφερεις αποτελει φοβερη high end επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
https://www.isquare.gr/store/mac/mac-pro.html

Το mac από 3800 μέχρι και 5000 ευρά. Άν δε αποφασίσεις να πάρεις και τα υπόλοιπα προιόντα της apple ξεφεύγεις πολύ. Καλά όλα αυτά που λέμε εδώ στο θρεντ αλλά για κανένα λόγο δεν αξίζει. Πληρώνεις μάρκα(μούρι) και μικρό μέγεθος. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασικα ειχα δει πριν κανα χρονο ενα βιντεακι που ελεγε πως το mac pro που ειναι τοσο μικρο εχει απιστευτο value for money καθως δεν μπορεις να πετυχεις τις ιδιες επιδοσεις με τα ιδια λεφτα(μπορεις ομως να εστιασεις εκει που θες εσυ) αν φτιαξεις μονος σου. Αν σκεφτεις πως μπορεις και να το μεταφερεις αποτελει φοβερη high end επιλογη.

καλά αυτά παίρνε τα with a grain of salt. Δεν είναι μόνο τα specs είναι και το ΤΙ βάζεις. Όταν σου λέει η apply στο site της πόση RAM θέλεις τα άλλα στα λέει ας πούμε; μπορείς να στήσεις pc με 400 ευρώ και ίδιο pc με ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς 600 ευρώ. Τρέχα γύρευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top