archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εξαρτάται πρώτα απ'όλα απ'το είδος της δουλειάς (αν μιλάμε για σταθερά 4ωρα ξερω'γω, εύκολα) και από το τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις. Αλλά γενικά, αν αρχίσεις συνειδητοποιημένα, γίνεται ναι.


Μιλάμε για σταθερά 4ωρα και περιστασιακά κάποιο 2ωρο ιδιαίτερο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Ως συμφοιτήτρια θα απαντήσω με τα δεδομένα της σχολής μας.
Καταρχάς τι ορίζεις ως άριστη απόδοση; Θελεις και μ.ο. πάνω από 8,5 (ή και 9) και να τελειώσεις στα 4 χρόνια ή δεν σε ενοχλεί το πότε θα τελειώσεις; Αν δεν σε πειράζει να καθυστερήσεις λίγο(ή και αρκετά) τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα. Επίσης εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Με αυτό εννοώ πως μπορείς να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και να πάρεις έναν καλό βαθμό. Άτομα όμως που έχουν υψηλούς στόχους συνήθως δεν περιορίζονται σε αυτά (που και από μόνα τους απαιτούν χρόνο) αλλά μπορεί να συμμετάσχουν σε κάποια συνέδρια π.χ. και να κάνουν έξτρα εργασίες για να παρουσιάσουν εκεί, μπορεί να πάρουν προαιρετικά φροντιστήρια, παραπάνω μαθήματα (για σιγουριά + για να ανεβάσουν τον μ.ο.), να πάνε σε ανασκαφές κτλ. Στη σχολή επίσης θα σου χρειαστούν και ξένες γλώσσες (γαλλικά, γερμανικά). Όταν λέω πως θα χρειαστούν εννοώ πως είναι καλύτερο να ξέρεις κάποια από αυτές, ειδικά αν μετά αποφασίσεις να συνεχίσεις για πρόσβαση σε βιβλιογραφία αλλά δεν είναι απαραίτητο για να τελειώσεις την σχολή ή για να πάρεις καλούς βαθμούς σε προπτυχιακές εργασίες. Αν αποφασίσεις να κάνεις και ξένες γλώσσες αυτόματα θα μειωθεί ο χρόνος σου. Αν δεν κάνεις, θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις κάτι.
Γενικά και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη νομίζω πως π.χ. λίγα ιδιαίτερα ή/και κάτι σε στυλ επιτηρήσεις τα σαββατοκύριακα σε κάποιο φροντιστήριο μπορείς να τα κάνεις αλλά καθημερινό 4ωρο, θα είναι πολύυ δύσκολο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με ωράριο που να σου επιτρέπει να παρακολουθείς όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα που θα έχεις για το κάθε εξάμηνο και ακόμα κι αν το καταφέρεις αυτό, δεν θα σου μένει χρόνος για διάβασμα. Ίσως να μην θέλει τόοσο μέσα στο εξάμηνο αλλά πιστεύω αν στοχεύεις σε άριστα, ένα 2μηνο πριν την εξεταστική π.χ. (αυτό θα το οργανώσεις και μόνος σου) είναι μια καλή περίοδος να ξεκινήσεις. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές γιατί αναλόγως την χρονιά αλλάζει και ο φόρτος εργασίας. Στο α έτος θα έχεις τον μικρότερο, αλλά είναι και μια χρονιά προσαρμογής. Επίσης παίζει ρόλο και εσύ κατά πόσο μπορείς να οργανώσεις καλά τον χρόνο σου.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ως συμφοιτήτρια θα απαντήσω με τα δεδομένα της σχολής μας.
Καταρχάς τι ορίζεις ως άριστη απόδοση; Θελεις και μ.ο. πάνω από 8,5 (ή και 9) και να τελειώσεις στα 4 χρόνια ή δεν σε ενοχλεί το πότε θα τελειώσεις; Αν δεν σε πειράζει να καθυστερήσεις λίγο(ή και αρκετά) τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα. Επίσης εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να ασχοληθείς με τη σχολή. Με αυτό εννοώ πως μπορείς να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και να πάρεις έναν καλό βαθμό. Άτομα όμως που έχουν υψηλούς στόχους συνήθως δεν περιορίζονται σε αυτά (που και από μόνα τους απαιτούν χρόνο) αλλά μπορεί να συμμετάσχουν σε κάποια συνέδρια π.χ. και να κάνουν έξτρα εργασίες για να παρουσιάσουν εκεί, μπορεί να πάρουν προαιρετικά φροντιστήρια, παραπάνω μαθήματα (για σιγουριά + για να ανεβάσουν τον μ.ο.), να πάνε σε ανασκαφές κτλ. Στη σχολή επίσης θα σου χρειαστούν και ξένες γλώσσες (γαλλικά, γερμανικά). Όταν λέω πως θα χρειαστούν εννοώ πως είναι καλύτερο να ξέρεις κάποια από αυτές, ειδικά αν μετά αποφασίσεις να συνεχίσεις για πρόσβαση σε βιβλιογραφία αλλά δεν είναι απαραίτητο για να τελειώσεις την σχολή ή για να πάρεις καλούς βαθμούς σε προπτυχιακές εργασίες. Αν αποφασίσεις να κάνεις και ξένες γλώσσες αυτόματα θα μειωθεί ο χρόνος σου. Αν δεν κάνεις, θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις κάτι.
Γενικά και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη νομίζω πως π.χ. λίγα ιδιαίτερα ή/και κάτι σε στυλ επιτηρήσεις τα σαββατοκύριακα σε κάποιο φροντιστήριο μπορείς να τα κάνεις αλλά καθημερινό 4ωρο, θα είναι πολύυ δύσκολο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με ωράριο που να σου επιτρέπει να παρακολουθείς όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα που θα έχεις για το κάθε εξάμηνο και ακόμα κι αν το καταφέρεις αυτό, δεν θα σου μένει χρόνος για διάβασμα. Ίσως να μην θέλει τόοσο μέσα στο εξάμηνο αλλά πιστεύω αν στοχεύεις σε άριστα, ένα 2μηνο πριν την εξεταστική π.χ. (αυτό θα το οργανώσεις και μόνος σου) είναι μια καλή περίοδος να ξεκινήσεις. Αυτό σε πολύ γενικές γραμμές γιατί αναλόγως την χρονιά αλλάζει και ο φόρτος εργασίας. Στο α έτος θα έχεις τον μικρότερο, αλλά είναι και μια χρονιά προσαρμογής. Επίσης παίζει ρόλο και εσύ κατά πόσο μπορείς να οργανώσεις καλά τον χρόνο σου.
Ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση. Επιδιώκω να ολοκληρώσω τη σχολή στα 4 χρόνια και, αν είναι δυνατόν, με βαθμό γύρω στο 9. Στόχος μου είναι να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα στο αντικείμενο της Κλασικής Αρχαιολογίας, οπότε σίγουρα θέλω να εκμεταλλευτώ ευκαιρίες, όπως συνέδρια κλπ. Σχετικά με τις ξένες γλώσσες, γνωρίζω άριστα αγγλικά και είμαι πολύ εξοικειωμένος με την ορολογία της επιστήμης (εκτός του ότι έχω μελετήσει κάποια πανεπιστημιακά εγχειρίδια, όπως όλα του Boardman, έχω μελετήσει και ξενόγλωσση βιβλιογραφία: Cook, Robertson, Vickers κλπ). Στόχος μου, βέβαια, είναι να μάθω σε άριστο επίπεδο γερμανικά.

Η δουλειά που έχω αναλάβει περιλαμβάνει περιστασιακά 2ωρο ιδιαίτερα, επιτήρηση σε φροντιστήριο κάθε Σάββατο απόγευμα και διόρθωση διαγωνισμάτων (στο σπίτι).
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτό που μου περιγράφεις (ακόμα και με μαθήματα γερμανικών) είναι εφικτό. Απλά θα σου έλεγα να μην αναλάβεις κάτι παραπάνω σε δουλειά, τουλάχιστον μέχρι να δεις κιόλας πως θα πάει.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτό που μου περιγράφεις (ακόμα και με μαθήματα γερμανικών) είναι εφικτό. Απλά θα σου έλεγα να μην αναλάβεις κάτι παραπάνω σε δουλειά, τουλάχιστον μέχρι να δεις κιόλας πως θα πάει.
Εντάξει. Οι αρμοδιότητες μου θα παραμείνουν ως έχουν. Σε ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.

Λέω να ανοίξω αυτό το thread για να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο (σπουδές και εργασία).

Εγώ θεωρώ ότι για τις σχολές στις οποίες είναι απαραίτητο να παρακολουθείς κάθε μάθημα, χωρίς να λείπεις ποτέ, η παράλληλη εργασία είναι αδύνατη και μπορεί να σε καθυστερήσει από το να πάρεις πτυχίο.

πχ. Εγώ αν περάσω εκτός Αθήνας, δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα επειδή και δεν μπορώ να βρω εύκολα δουλειά, και επειδή οι γονείς μου δεν έχουν αρκετά λεφτά για να πληρώνουν τα έξοδα μου για σπουδές εκτός Αθήνας. Επομένως, για εμένα, η παράλληλη εργασία είναι μονόδρομος. Τί μπορώ να κάνω, συμπεριλαμβάνοντας ότι στην επαρχία υπάρχουν λιγότερες ευκαιρίες εργασίας στην εστίαση για έναν φοιτητή και ότι στην εστίαση οι περισσότεροι εργοδότες προτιμούν εμφανίσιμες γυναίκες, ώστε να ελκύσουν τους "λιγουριδες" πελάτες.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.

Λέω να ανοίξω αυτό το thread για να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο (σπουδές και εργασία).

Εγώ θεωρώ ότι για τις σχολές στις οποίες είναι απαραίτητο να παρακολουθείς κάθε μάθημα, χωρίς να λείπεις ποτέ, η παράλληλη εργασία είναι αδύνατη και μπορεί να σε καθυστερήσει από το να πάρεις πτυχίο.

πχ. Εγώ αν περάσω εκτός Αθήνας, δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα επειδή και δεν μπορώ να βρω εύκολα δουλειά, και επειδή οι γονείς μου δεν έχουν αρκετά λεφτά για να πληρώνουν τα έξοδα μου για σπουδές εκτός Αθήνας. Επομένως, για εμένα, η παράλληλη εργασία είναι μονόδρομος. Τί μπορώ να κάνω, συμπεριλαμβάνοντας ότι στην επαρχία υπάρχουν λιγότερες ευκαιρίες εργασίας στην εστίαση για έναν φοιτητή και ότι στην εστίαση οι περισσότεροι εργοδότες προτιμούν εμφανίσιμες γυναίκες, ώστε να ελκύσουν τους "λιγουριδες" πελάτες.
δες τα φοιτητικα επιδοματα στεγασης,και γενικα τι επιδοματα δικαιουνται οι φοιτητες για εξτρα εισοδημα
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δες τα φοιτητικα επιδοματα στεγασης,και γενικα τι επιδοματα δικαιουνται οι φοιτητες για εξτρα εισοδημα

Τα έχω δει, αλλά τα ποσά είναι απίστευτα μικρά και δεν αρκούν για έναν φοιτητή. Πχ το στεγαστικό επίδομα είναι 1000€ το χρόνο, δηλαδή μετά βίας 3-4 ενοίκια σπιτιού. Ενώ σε έναν χρόνο τα έξοδα του φοιτητή ξεπερνούν τις 7000€ κατ'εμέ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.

Λέω να ανοίξω αυτό το thread για να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο (σπουδές και εργασία).

Εγώ θεωρώ ότι για τις σχολές στις οποίες είναι απαραίτητο να παρακολουθείς κάθε μάθημα, χωρίς να λείπεις ποτέ, η παράλληλη εργασία είναι αδύνατη και μπορεί να σε καθυστερήσει από το να πάρεις πτυχίο.

πχ. Εγώ αν περάσω εκτός Αθήνας, δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα επειδή και δεν μπορώ να βρω εύκολα δουλειά, και επειδή οι γονείς μου δεν έχουν αρκετά λεφτά για να πληρώνουν τα έξοδα μου για σπουδές εκτός Αθήνας. Επομένως, για εμένα, η παράλληλη εργασία είναι μονόδρομος. Τί μπορώ να κάνω, συμπεριλαμβάνοντας ότι στην επαρχία υπάρχουν λιγότερες ευκαιρίες εργασίας στην εστίαση για έναν φοιτητή και ότι στην εστίαση οι περισσότεροι εργοδότες προτιμούν εμφανίσιμες γυναίκες, ώστε να ελκύσουν τους "λιγουριδες" πελάτες.

Αρχικά, όσο μικρά κι αν είναι τα επιδόματα, πάρ'τα , λεφτά είναι, δε θα πάνε χαμένα. Επίσης, ψάξε για συγκάτοικο, αν μπορείς, για να μειώσεις τα κόστη - το νοίκι, τους λογαριασμούς, τα κοινόχρηστα κ.λπ. - ή δες αν μπορούν να σε δεχτούν σε εστίες. Έπειτα, βγάλε κάρτα σίτισης για να τρως όποτε μπορείς από τη λέσχη. Μετά, ψάξε και δες μήπως δικαιούσαι καμία υποτροφία από αυτές που μοιράζουν διάφορα ιδρύματα τώρα στις αρχές για πρωτοετείς φοιτητές.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τη δουλειά, ανάλογα με τη σχολή σου, έχεις και διαφορετικές επιλογές. Από τις καθηγητικές σχολές, για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις και ιδιαίτερα κ.λπ.. Τώρα, τα περί εστίασης, μη σε απασχολούν, πάρα πολλά αρσενικά δουλεύουν σε καφετέριες στο σέρβις, στον μπουφέ κ.λπ., οπότε αυτό μη σε απασχολεί, αν ψάξεις αρκετά θα βρεις δουλειά.

Πιθανώς οι σπουδές σου να πάνε λίγο πίσω χρονικά, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να δουλεύεις και να προχωράς κανονικά σε αρκετές σχολές που π.χ. οι παρακολουθήσεις μπορούν να είναι πιο ελαστικές.
 

Lachimolala

Νεοφερμένος

Η Lachimolala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξερει κανενας να με βοηθησει για ιδεες εργασιας για φοιτητες της ιατρικης? υπαρχει η δυνατοτητα εργασιας ως βοηθος σε νοσοκομεια?
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μας μπέρδεψες... Αναφέρεσαι σε απόφοιτους ή φοιτητές; Ο φοιτητής σαφώς δεν έχει δικαίωμα να δουλέψει με πληρωμή στο χώρο της υγείας. Όσοι στο δεύτερο πτυχίο δουλεύουν, το κάνουν με το πρώτο πτυχίο τους, πχ οι νοσηλευτές που σπουδάζουν Ιατρική εννοείται ότι μπορούν να δουλέψουν ως νοσηλευτές.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Φυλλάδια, σέρβις, ντελίβερι...δουλειές που συνήθως επιλέγουν φοιτητές....στο θέμα γράφεις γιατροί ... όχι φοιτητές... τώρα προσωπικά δεν θα θελα να εξεταστώ από κάποιον που δεν έχει ούτε το πτυχίο χαχχαχα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

Lachimolala

Νεοφερμένος

Η Lachimolala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ σας ευχαριστω ολους!!! εισασταν κατατοπιστικοτατοι:thanku:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φυλλάδια, σέρβις, ντελίβερι...δουλειές που συνήθως επιλέγουν φοιτητές....στο θέμα γράφεις γιατροί ... όχι φοιτητές... τώρα προσωπικά δεν θα θελα να εξεταστώ από κάποιον που δεν έχει ούτε το πτυχίο χαχχαχα

Απίστευτο: Γιατρός χωρίς πτυχίο, επί 13 χρόνια διευθυντής σε νοσοκομείο
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θεωρειτε οτι συνδυαζονται σπουδες και εργασια; Και αν ναι τι εργασιες μπορει να κανει ενας φοιτητης;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θεωρειτε οτι συνδυαζονται σπουδες και εργασια; Και αν ναι τι εργασιες μπορει να κανει ενας φοιτητης;
Εξαρτάται πάρα πολύ απο την σχολή, και ακόμα και τότε από τον φόρτο εργασίας του εκάστοτε εξαμήνου.
Οτιδήποτε και εαν είναι though,καλύτερα να είναι 1)part time και 2) βραδινή ,γιατί τα προγράμματα τα φτιάχνουν όπως να'ναι.

Και στην χειρότερη των περιπτώσεων βέβαια συνδυάζονται, υπό την προϋπόθεση οτι δεν έχεις θέμα να καθυστερήσεις να τελειώσεις τις σπουδές σου.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αν είναι σχολή χωρίς εργαστήρια κλπ άνετα. Αν είναι θετική επιστήμη είναι αρκετά δύσκολο μα όχι ακατόρθωτο. Ξέρω άτομα που δούλευαν Mikel παράλληλα με το Φυσικό και κατάφεραν να πάρουν πτυχίο στα 5 χρόνια (για Φυσικό είναι πολύ καλός χρόνος παλουκι σχολη)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top